)efferre nu officieel c andidaat socialisten CARRELL IN LUCHTRACE LONDEN-NEW YORK TROEPEN VAN VS VOORLOPIG NIET UIT VIETNAM Wilson drijft spot met komplotten en zegt aan te blijven Rechter signaleert hedendaagse vorm van klassejustitie Betoging van Carlisten tegen Franco Politieman in verzet tegen over plaatsing TIJDENS RUMOERIG CONGRES Actiecomité dringt aan op spoedige voltooiing van gehele rijksweg 15 S3 Meer toezicht op inlichtingendienst van Pentagon Geruchten in Washington tegengesproken ROUTIER-CONSERVATIEVE SELECTIE' Prof. v. Wijnbergen acht moment voor debat met Piet Nak niet geschikt Maak een proefrit! pag, 4 maandag 5 mei 1969 (Van onze correspondent) PARUS, maandag. De Franse socialistische partij (SFIO) heeft tijdens een chaotisch congres in Alfortville gisteren de burgemeester van Marseille, Gaston Deffcrre (58) gekozen tot haar presidentskandidaat. Zijn tegenkandi daat Alain Sa vary, die in tegenstelling lot Defferre wel met de communisten wilde samenwerken, trok zich voor de stem ming terug. Tijdens het stormachtige congres kwamen drie stromingen naar voren. Degenen die samen met Defferre samenwerking met het cne- trum zoeken en dus een breuk met de communisten willen. Verder een stroming die een verkiezingsfront van dc hele vleugel verlangt en daarom Savary steunde. Tenslotte nog een groep die meteen maar de eventuele kandidatuur van de centrist Alain Poher wilde steunen om te zorgen dat deze kandidaat tenminste de nummer twee wordt voor de tweede ronde. Tot deze laatste stroming behoorde Guy Mol- let, die zich met zijn medestanders achter Savary stelde om de kandi datuur Defferre te doen struikelen. mui ecu m tegen eve bil- Noord- ESTELLA, maandag (Reuter, NY Times). Duizenden Spaanse Carlis ten he"bl>en gisteren in strijd met een verbod van de overheid een t Franco gerichte demonstratieve eenkomst gehouden in de spaanse plaats EsteLla. Tijdens de bijeenkomst werden felle leuzen an ti-Franco geroepen en rondgedragen. Ook werd een aantal portretten van de generaal verbrand. De Carlisten zijn boos op het regime van Franco, omdat het enkele leden van de familie Bourbon-Parma, onder wie prins Carel Hugo, heeft uitgewe zen. Zij hadden wel toestemming ge kregen voor hun gebruikelijk religieus getint samenzijn op de berg Montejur- ra, maar niet voor de bijeenkomst in Fstella. De politie greep gedurende de drie uur durende demonstratie over dag niet in, maar toet? een aantal Car- listen 's avonds opnieuw begon kwam het tot enkele Incidenten. Prins Carel Hugo en zijn vader Xa~ vier waren uiteraard niet aanwezig op de berg Montejurra. Wel vertoonde zich gedurende net samenzijn een sportvliegtuigje boven de berg, waar van de Carlisten beweerden dat de prins er in zat. DOETINCHEM, maandag (ANP). Er dient zekerheid over te komen dat rijksweg 15 (Rotterdam-Betuwe- Tïel) in zijn geheel zo spoedig moge lijk voltooid wordt en met name het wegvak Valbnrg-Babberich (kruisweg met rijksweg 15) ln 1974 opengesteld kan worden. Dit schrijft het actie-oomité rijks weg 15 in een adres aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Eerste Kamer. In een voorlopig verslag had de vaste commissie de vraag gesteld wanneer rijksweg 15 gereed komt. Het actie-comité herinnert in verband met deze vraag aan de door de Twee de Kamer op 19 februari aangenomen motie-Aantjes waarin de regering werd uitgenodigd in de volgende vijf jaren programma's rijkswegen, rijks weg 15 zodanig op te nemen dat het gedeelte Valburg-B abb erich aanslui tend aan het gedeelte tot Valburg zou worden utgevoerd. Hierbij overwoog de Tweede Kamer dat een zo goed mogelijke wegverbin ding tussen Europoort en het Europe se achterland, gelet op de zeer goede verbindingen tussen de grote Duitse en Belgische havensteden met de Duitse „autobahnen" een nationaal economisch belang van zeer hoge orde is. Ook wordt ln het adres van het ac tie-comité gewezen op het feit dat de ze Rijnroute in 1970 tussen Doetln- chem en Babberich en in 1971 tussen Valburg en Rotterdam gereed zal rijn. Het is echter duidelijk, zo wordt op gemerkt, dat op het in deze wegvak- ken geïnvesteerde kapitaal aanzienlij ke rendementsverliezen worden gele den zolang de tusi^nliggende 5chakel Valburg-Babbericb niet is voltooid. De recente uitspraak van minister Bakker dat hij enige hoop koestert dat het stuit Valburp-Ressen (autoweg Arnhem-Nijmegen) het volgend jaar op bet uitvoeringsprogramma tot 1974 kan worden opgenomen heeft het ac tie-comité geenszins bevredigd. - KERKRADE, maandag (ANP) De 35-jarige M. G. J, Ddbresrine, houwer van de Steenkolenmijn Wil lem Sophia te Kerkrade, is zaterdag ln het ziekenhuis in Heerlen overleden. De man raakte donderdag ernstig ge wond toen hij bezig was met het ver plaatsen van hydraulische wandelon dersteuningen van het ondergronds bedrijf. Na veel gepraat en gestem over onder andere contacten met de andere linkse partijen en de com munisten werd Defferre uitein delijk ondanks een vrij sterke en luidruchtige oppositie met een ruime meerderheid tot kandidaat werd ook een nieuwe socialisti- gekozen. Tijdens het congres sche partij opgericht die oor spronkelijk alle niet-communlsti- sche linkse groeperingen moest omvatten. Door de onderlinge verdeeldheid van links is het nu het kind van de SFIO alleen geworden, Gedurende dit congres vergaderde de „Conventie van Republikeinse In stellingen" (CIR) van Mitterrand in de plaats St, Graden. Tweemaal Is een poring gedaan om de twee congressen met elkaar te verzoenen door mlddc"' van delegaties. Tevergeefs. Het con-' In St. Gratiën heeft geen kandi- aangewezen. Gisteren werd nog een derde socia listisch congres gehouden, dat van de PSU. Dit is een splinterpartijtje dat vergeleken zou kunnen worden met de linkervleugel van onze PSP, Dit congres bekrachtigde de kandidatuur van Michel Rocard. De partij deelde mee dot ze bereid is haar kandidaat in te trekken Indien er een socialistische eehheiöBkandidüat komt Maar dit is niet meer dan een gebaar, want het lijkt onmogelijk een eenheidskandt- daat te bedenken waarmee deze ex tremisten genoegen zouden nemen. De communisten hebben hun con clusies getrokken uit de debatten van het SFlO-congres en vanochtend btf monde van hun fractieleider aange kondigd dat zij een eigen kandidaat gaan aanwijzen. I4nks Frankrijk komt dus met tenminste dne kandidaten. Pompidou heeft het weekeinde rus tig arbeidend doorgebracht Zijn front zit solide in elkaar. De centristen heb ben weinig kunnen doen, aangezien hun houding afhangt van de besluiten van de SFIO. Nu Defferre kandidaat is, wordt het voor de waarnemend president Poher hoe langer hoe min der aantrekkelijk om zich in de strijd te WASHINGTON, maandag (Reuter). De Amerikaanse minister van de fensie, Meivin Lalrd, heeft zijn toe zicht op de activiteit van het nationale vetligheidsbureau, de inlichtingen dienst van het Pentagon, 'uitgebreid door een oude vriend, Robert Froehl- ke, de nieuwe functie van speciaal as sistent voor inlichtingenzaken te ge ven. Laird zou bezorgd zijn over de mogelijkheid dat het bureau zich niet louter bezig houdt met het verzamelen van militaire inlichtingen maar daar aan tevens een interpretatie geeft. Froehlke blijft tevens Lairds assistent voor bestuursaangelegenheden. Rudi Carrefl verlaat in voile vaart het Londens postkantoor op weg naar New Vork. LONDEN, maandag (Reuter, Ar) Ruim 140 mensen, onder wie dc Nederlandse cabaretier Rudi Carrelï, zRn het afgelopen weekeinde gestart voor een trans atlantische luchtrace, die van Londen naar New York leidt of In omgekeerde richting moet worden afgelegd. De race is uitgeschreven door het Londense dagblad Daily Mail ter herdenking van het feit dat de Britse luchtvaartpioniers AI- cock en Brown 50 Jaar geleden als eersten over dc Atlantische oceaan vlogen (van Now Found- land naar Jerland ln 16 uur en 12 minuten.). Deelneming aan de wedstrijd staat gedurende acht dagen open. In totaal hebben zich bUna 400 deelnemers gemeld. Er zün prij zen met een totale waarde van 60.000 pond (ƒ510.600). Dc plaatsen van vertrek voor de raco Sn Londen en New York zijn de hoogste punten in belde steden. In Londen Is dit do 33ste verdieping van een modern post kantoor, In New York is het de 86ste verdieping van het Empire State Building. De eerste die gisteren „finish te" was de Britse beroepBVl leger William Fuller. In 6 uur, 38 mi nuten en 9,1 seconden arriveerde hti vanuit Londen op het elod- punt van de race. Fuller vloog over de oceaan in een hypermo derne straaljager en maakte in Engeland en de VS gebruik van belikopters. Victoriaans Spectaculair was het vertrek van een groep Londense studen ten, In Victoriaanse kostuums ge kleed, in een diligence cn oude auto's. Dc Brllse autocoureur Stirling Moss, die ook van de partij Is, volbracht een gedeelte van het traject in een raccboot over de Thames. Carrell vertrok gistermorgen om 11.15 uit Londen en arriveer de om 19.42 op de plaats van be stemming. Vanuit Londen startten giste ren In totaal 96 mensen voor de race. De eerste was hier Anne Alcock, een ntohtie van lucht vaartpionier Alcock. Vanuit New York gingen 48 mensen van start. Een van de deelnemers ln New York boekte een aanzienlijk tljds- verlies doordat iU in de lift ln het Empire State Building op het verkeerde knopje drukte. B(j de race mogen allerlei soort vliegtui gen gebruikt worden. (Door onze correspondent dr. Viktor Meier) WASHINGTON, maandag. In de Verenigde Staten z^n telkens weer geruchten te horen betreffende een. gedeeltelijke terugtrekking in de nabije toekomst van de Amerikaanse troepen uit Vietnam, In de omgeving van het Witte Huis wordt echter vernomen dat presi dent Nixon er niet aan denkt in wyder verhand troepen uit Vietnam terug te trekken zolang er niet meer tekening in de situatie is geko men. De strategie die Nixon in de kwestie Vietnam volgt, meent men hier ongeveer als volgt te kunnen beschrijven. De president stelt alles in het werk dat in Pa rijs een overeenkomst met Hanoi wordt getroffen over wederzijds terugtrekking van troepen. Hij moet hier bij echter stellig reke ning houden met de politieke verhoudingen in Zuid-Vietnam. Nixon is er zich van bewust dat dit de onderhandelingen en daar mee ook de Amerikaanse aanwe zigheid in Vietnam gemakkelijk op de lange baan kan schuiven. De druk die door Washington op Hanoi wordt uitgeoefend bestaat nu in de eerste plaats uit een snelle en effectieve opbouw van de gewapende en politieke macht van het bewind in Saigon, ln ongeveer een jaar hoopt de Ame rikaanse president zo ver te zijn dat de VS zich tenminste ook dan gedeel telijk uit Vietnam zouden kunnen te rugtrekken als Hanoi zijn koers niet wil veranderen, Is Hanoi daarentegen tot een overeenkomst bereid dan zal de kracht van het bewind in Saigon tot op zekere hoogte een garantie vor men voor het getroffen akkoord. Aan een volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuidoost Azië denkt het huidige Amerikaanse bewind in het geheel -met. De grote vraag ten aanzien van deze strategie is of de Amerikaanse publie ke opinie er begrip voor op zal bren gen, afgezien er van dat het bewind in Saigon de hem toegedachte rol mis schien in het geheel niet kan spelen. Om de binnenlandse politieke druk in de VS wat aan kracht te ontnemen wil Nixon de strijdbandelingen in Vietnam zo veel mogelijk beperken om de verliezen laag te houden. Het bewmd in Saigon aan de andere kant schijnt begrepen te hebben, dat het moet leren zwemmen. Alleen al deze omstandigheid wekt gevoelens van hoop in Washington. Het persbureau United Press Inter national bericht dat de Noordvletna- mese functionaris Le Doeo Tho, die als de belangrijkste man van dc dele gatie van zijn land bij het vredesover leg in Parijs wordt beschouwd, dit weekeinde ln de Franse hoofdstad is teruggekee ^u na een afwezigheid van 10 weken. Voor het eerst is van officiële Noordvietoamese zijde, zo bericht het zelfde persbureau verder, melding ge maakt van een Amerikaanse „.deësca- latie" in Vietnam. Het gebeurde In een radio-toespraak van premier Pham Van Dong ter gelegenheid van de eerste mei-viering. LABOURLEDEN GEVEN PREMIER OVATIE (Van onze correspondent) LONDEN, maandag. Met een schouderophalen en enkele bij tende grapjes beantwoordde de Britse premier Harold Wilson gis teren de geruchten omtrent „complotten" tegen zijn leiderschap en bracht hij een Labour mei-bijeenkomst in Londen tot'een harte lijke ovatie. Hij verklaarde ondubbelzinnig zijn taak voort te zullen zetten; „Ik ga door. De regering gaat door. De regering gaat doorbou wen op de bereikte resultaten waar u en ik trots op zijn. Uw re gering gaat winnen". Wilson vermaande de „defaltisten" in de Labourpartij niet in paniek te raken over voorspellingen voor een verkiezing die nog wel twee jaar kan uitbleven. „Ga in bed liggen, trek de dekens over uw hoofd en houd op met de rest van ons te hinderen die werk hebben te doen, IJ hoort wel wanneer u weer veilig naar buiten kan komen". Met al zijn zelfverzekerdheid ging "Wilson niettemin verder dan tevoren ln verzoenende geluiden jegens de vakbonden. Als 't vakbondscongres een betere oplossing kan bedenken om wilde sta kingen tegen te gaan, zou de regering „zelfs te elfder ure" daar graag over praten. Zelfs als de „strafbepalingen" al wet zouden zijn, zouden de bonden mogen aantonen dat zij het beter kun nen voordat die wetgeving zou wor den gebruikt. Inzicht Dit zou op een inzicht bU Wilson kunnen dulden dat het wellicht beter is de aanpak van de bonden wat te veranderen dan te veranderen van premier. Bij de vele redevoeringen waarmee ministers dit weekeinde hun leider te hulp snelden, trok die van minister Callaghan eigenlijk de meeste aan dacht, Callaghan wordt geacht de fa voriet van de „samenzweerders" te zijn. Hij koos ogenschijnlijk partij tegen de complotten, maar hij deed dit op een intrigerende manier, „Over het leiderschap van de Labourpartij is nooit beslist door kleine groepjes sa menzweerders", zo zei Callaghan. „De beslissing wordt op democratische wijze door de gehele Lagerhuisfractie genomen". Aangezien zo'n stemming binnen de fractie volgens sommige theorieën het wapen der samenzweer ders zou zijn, mag men zich afvragen wat Callaghan eigenlijk bedoelde. (Van een. onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De Amsterdamse rechter mr. A. J. Cnoop Koopmans is van mening, dat er een politiek-conservatieve vorm bestaat van klassejustitie, die ook wel met establishments- justitie wordt aangeduid. Tegen politieoptreden" Studentencomité in Nijmegen wil universiteitsraad' gaan oprichten (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN, zaterdag. Een actie comité van studenten aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen zal dinsdag een vergadering organiseren, waarop men beslissingen wil nemen, die „tot een begin van een universi teitsraad moeten lelden". Het actiecomtië zal deze vergade ring houden, omdat de senaat van de universiteit gisteren niet reageerde op een door de studenten gesteld ultima- Üum om een openbaar senaatsverga dering te organiseren. De studenten vinden dat de senaat geen uitspraken kan doen die voor de hele universitai re gemeenschap gelden. Zij vonden een aanleiding voor deze mening in de uitspraak van de senaat, dat een op het lustrumcongres aangenomen reso lutie „in geen enkel opzicht de me ning van de universiteit weergeeft". In een artikel „Vormen van klassejustitie" in het Nederlands juristenblad schrijft bij, dat bier van sprake is wanneer de rechters zich. in overheersende mate laten leiden door het verlangen de be staande maatschappelijke orde en de bestaande (maar niet meer al gemeen aanvaarde) morele waar den te handhaven en te conserve ren en onvoldoende openstaan voor optredende maatschappelijke ver anderingen. Hierbij zijn het z.i. niet zozeer de uitgebuite klasse uit de 19e eeuw, of de minvermogende delinquenten uit de 20e eeuw, die bij de recht spraak worden gediscrimineerd, maar eerder de rebellerende of pro vocerende jongeren van de laatste tientallen jaren en andere non-con formisten, die nieuwe normen heb ben of zoeken op het gebied van moraal, seksualiteit, sociale omgang, vrije-tijdsbesteding, arbeid of uiter lijk. „Uitingsvormen kunnen, zijn," schrijft mr. Cnoop Koopmans, „hooghartige geïrriteerde of neer buigende behandeling van langha- ngen of anderen met afwijkend ui terlijk en van personen zonder vaste werkkring, die wel de capa citeiten daartoe hebben. Voorts zware bestraffing van marihuana- rokers en van overtreders van de openbare orde." Persoonlijk De Amsterdamse rechter stelt, dat ieder voor zichzelf moet uitma ken. of klassejustitie in Nederland voorkomt, „Het antwoord op die vraag zal voor een groot deel mede worden bepaald," zegt hij, „door ieders hoogste persoonlijke opvat ting-over maatschappij en politiek en door ieders eigen karakter en maatschappelijke ervaringen. Te bewijzen valt er op dit gebied wei nig of niets. Het wil mij voorko men. dat de klassieke vorm van klassejustitie ln ons land niet meer voorkomt, maar dat van de vorm, aangeduid met ondemocratische of selectiejustitie, voor wie goed toekijkt diverse uitingsvormen zijn waar te nemen," aldus mr. Cnoop Koopmans. NIJMEGEN, maandag - „Ik heb een nUnodiging gekregen van het actieco mité Indonesië om met Plet Nak te debatteren. Als hij dat wij, Wil lk graag met hem in contact treden. Al leen dit ogenblik lijkt mij niet het meest geschikte moment om dat te doen." Zo reageerde de rector-magnificus aan de Nijmeegse universiteit, prof. mr, S. F. L. baron van Wijnbergen vanmorgen op het verzoek van het ac tie-comité om met de voormalige ver zetsstrijder te discussiëren over fascis me. De studenten wilden dit debat naar aanleiding van het feit dat de Nijmeegse rector-magnihcus de op het jongste lustrumcongres aanwezige stu denten, die de Indonesische minister drs. F. Seda toen het spreken beletten, „fascistisch optreden" heeft verweten. Wachtmeester wendt, zich tot Kamerfractie PvdA (Van onze correspondent) ROERMOND, maandag. - De opperwachtmeester van de rijks politie N. de Jong (50) heeft zich tot de Tweede-Kamerfractie van de PvdA gewend over zijn. ont heffing uit de functie van post- commandant in het Limburgse dorp Herten. De heer De Jong meent dat zijn su perieuren hem het dorp hebben uitge werkt omdat hU proces-verbaal heeft „durven opmaken" tegen twee naar zijn zeggen zeer machtige Inwoners van Herten, de grootgrondbezitter L. P. M. Magnee en diens rentmeester de heer Van Grachten- Bil wil dat de PvdA-fracüe zijn zaak laat behande len" ln de commissie voor verzoek schriften. De opperwachtmeester ls lid van de FartU van de Arbeid. Zijn overplaatsing naar een functie bij de opleidingsschool van de rijkspo litie te Baexem dateert van n-ovember vorig jaar. In de toelichtende brief stelde de algemeen inspecteur der rijkspolitie dat „gebrek aan vertrou wen en een controverse met de directe commandant" de redenen waren. Inmiddels heeft reeds het Ëerste- Kamerlid J. Groote (boerenpartij) over deze kwestie vragen gesteld aan. minister mr. C. H. F. Polak van justi tie. Hij wil weten of er inderdaad ver band is tussen bet optreden van de politieman tegen de grondeigenaar en de rentemes ter en zijn overplaatsing. Voorts vraagt hy of de betreffende processen verbaal zijn geseponeerd. Volgens de lezing van de heer De Jong heeft hij „aangepakt wat zijn voorgangers 20 jaar iang hadden laten liggen". Hij maakte tot tweemaal toe proces-ver baal op tegen de heer Mag nee omdat een mestvaalt van een van diens pachters niet aan de voorschrif ten voldeed. Tegen de rentmeester trad de opperwachtmeester op, omdat zyn jachtpapieren niet in orde waren. De districtscommandant van de rijkspolitie te Roermond, majoor W. A. Hulsmans heeft zich tot nu toe over deze zaak van commentaar ont houden. De dossiers berusten bij de algemeen inspecteur en de zaak wordt mogelijk bij het ambtenarengerecht aanhangig gemaakt, aldus de heer Hulsmans die de officiële behandeling wil afwachten alvorens zijn visie te geven. (ADVERTENTIE) DE BINCKflORSTAUTO-EN MOTOR IMPORTH.W, aeon kleppen, dus ook niet stellen goeds koude etart laeg benzineverbruik •laag onderhoud •logo wegenbelasting rage verzekeringspremie hoge inruliwaerde roest, en döukvfij

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1