Koopavond win! in de raadli et 23 stemmen voor, 2 0 tegen S HBS ROTTERDAMS DAGBOEK Rechtbank spreekt man vrij van schuld aan dood baby Nachtdienst van RET nog vrij onbekend ROTTERDAM RIJNMONj ONDERZOEK SOCIALE POSITIE KLEINE MIDDENSTANDERS BESCHENKEN Cruises van de Spoorwegen Zwart Wit tegen De Musschen Concert in kerk aan Noordmolenwerf EERSTE OOIEVAARS DORP Bliksembezoek scholieren Visserslatijn J iibilemntocht voor blinden Zuurkoolwestern naar Drunen Groei van een smederij P A R F U M E R I E "pag, 4 - vrijdag 9 mei Vanaf de tribune feliciteert mevrouw Worst haar man met zijn overwinning in hat koopavond-debat. (ADVERTENTIE) 6 FILIALEN IN BOTTERDAM HOEK VAN HOLLAND, vrijdag. De Britse Spoorwegen hebben beslo ten om voor hun „Round-Britain Cruise" ook Hoek van Holland aan te doen. Deze cruise duurt 16 dagen en voert de passagiers per modern passa giersschip van 7000 ton langs verschil lende havenplaatsen rond geheel Groot-Bnttanme. Wanneer het idee in Nederland aanslaat overweegt de Britse Spoor wegen m de toekomst meerdere crui ses vanuit Nederland te organiseren. BOTTERDAM, vrijdag. Zwart Wit '28 speelt zaterdagmiddag om half vier een oefenwedstrijd legen De Musschen, Woensdagavond komt Zwart Wit '28 in een lichtwedstrijd uit tegen HOV, Beide wedstrijden worden op het Sportpark De Vaan gespeeld. Onderweg naar de kamer van de heer Worst kwam de Parool delegatie op de gang van het 'stadhuis burgemeester Thomas- 'sen tegen, die uitermate geïnte resseerd was in de uitslag van .de koopavond-stemming. Zonder .dat de doos open hoefde, kor» hij even een blik slaan op de stem menverhouding. (Van onze kunstredactie) BOTTERDAM, vrijdag. Op woensdag 14 mei zal in de kerk van de doopsgezinde gemeente aan de Noordmolendireef een concert worden gegeven door Marry Jongama (hobo), Marianne Kuiper (altblokfluit) en Ti jde van der Meiden (orgel). Het pro gramma vermeldt werken van Bureel], Buxtehude, J. S. Bach en Quanta. Aanvang: 20.00 uur, toegang vrij. (ADVERTENTIE) Uw figuur wordt minstens één maat slanker met dit goed kor- rigeiends corselet..... ruim schoots voldoende om mee te kunnen doen met de vlotte zomermode. Corselet ven een sublieme kwa liteit sterk korrigerende lycra met de bekende "net nylon" cups, die blijvend vorm hou den en ook onder het soepel ste kledingstukken natuurlijke bustel ijn garanderen. Dit kwaliteïtscorsejet, dat bij zonder komfortabel draagt (mede door-de stretch schou- derbandjes)r met ritssluiting, nu voor precies elf gulden. ritssluiting Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze corselets met iriodelvaste net nylon cups, in B en C cup, onder- buste wijdten 80 t/m 100, in de kleuren jA a wit en jjr TM zwart Êf g JJr voor Mg m& Ooksnaandtgmorgtn open Géén tel of schrift best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag De gemeenteraad heeft donderdag met 23 stemmen, voor en 20 tegen besloten een wekelijkse koop avond op vrijdag in te stellen. Rotterdam is daarmee de eerste van de vier grootste steden in Ne derland met een koopavond. JJct besluit viel gisternacht even voor het middernachtelijk uur na. een debat dat 3% uur had geduurd. Ruim een jaar geleden had de raad besloten een proef met een wekelijkse koop avond tc nemen. Het besluit daartoe werd destijds genomen met 22 stem men voor cn 21 stemmen tegen. Wethouder J. Worst (AR) die het voorstel namens het college van bur gemeester en wethouders verdedigde zegde toe alles te zullen doen om een onderzoek mogelijk te maken naar de invloed van de koopavond op de so ciale positie van de kleine midden standers. Namens de protestonta-chr is lelijke fracties van ARP, CEU en SGP had dvs H. J, Viersen hierom gevraagde Een nota over deze materie zal voor 1 oktober 1970 gereed zijn. Van de PvdA-fractie stemden 8 le den voor de koopavond en 10 tegen; van de VVD 4 voor en 1 tegen; van de ARP 3 voor; van de CHU 2 voor en 1 tegen; van de SGP 1 voor; van de Boerenpartij 1 voor en 2 tegen; van de CPN 2 tegen; van de PSP 4 tegen en van de KVF 4 voor. Van de 45 raadsleden deden 43 aan de stemming mee. Twee leden van de KVP-fractie waren wegens vakantie afwezig: rar L. A Struik en B. H. W. Seleski, die belden als tegenstanders van de koopavond te boek staan. Het KVP-raadsÜd mej, mr E. J. J. E, Schut had haar vakantie onderbroken om namens de aanwezige leden van haar fractie voor de koopavond te pleiten en een stem ten gunste van. het voor- stol uit ie brengen. Twee omgezwaaid Twee raadsleden die vorig Jaar stemden voor het houden van een proef met een koopavond stemden thans tegen: A. Snoek (BP) en drs F, L. Burger (CHU). Vier raadsleden de den aan de stemming mee, die na het Instellen van de koopavond-proef lid van de raad zUn, geworden: de dames mej. Schut (KVF), mevr. mr dr F. T. Diemer-Lindeboom (AR) en mevr. J. Riddcrhof (PvdA) en de heer D. Wa genaar (BP), ZU stemden alle vier voor dc koopavond. Tijdens het debat over de koopavond gaf wethouder Worst toe, dat het rap port van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over de resultaten ven de koopavond zowel voor- als tegenstanders argumenten in handen gaf. Hij zei persoonlijk het gevoel te hebben dat de koopavond leidt tot een zekere vermeerdering van omzet. Tegen de verwijten dat de gemeente in de competitie tussen de kleinere middenstandsbedrljven. en de groot winkelbedrijven de zijde kiest van de laats ten door een koopavond in te voeren, verdedigde wethouder Worst zich zo; „Als wij als raad medewer king verlenen aan de totstandkoming van een supermarkt in bv. HÜlegers- berg benadelen we ook de midden standers in die omgeving. Maar on danks deze benadeling verlenen wij toch medewerking". Van de tegenstanders namen de he ren Den Adel en Baggerman het op voor de middenstanders. De PvdA-er Den Adel vond dat wethouder Worst helemaal niets van de problematiek van dom iddenstand begreep. Mevr. H. de Vos-Krul (CPN) zei ook al dat, de wethouder niet weet waarover hij spreekt. Z3J nam het, evenals de PSP-cr J. H, Daim op voor het personeel dat als gevolg van de invoering van de koopavond langer zou moeten werken. Omzet gestegen Een gedegen betoog voor de koop avond voerde mevr. ir M. C. Endert- Baylê (VVD). Zij becijferde onder meer, dat de omzet in. de detailhandel In 1968 procentueel weliswaar even veel is gestegen als in de andere drie grote steden van Nederland, die geen koopavond kennen, nL met 5 percent, maar dat Rotterdam in verhouding toch een graantje meer heeft meege pikt. De bevolking van Rotterdam loopt namelijk in aantal sneller terug dan de bevolkingen van Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Volgens mevr, En- dert wordt het effect van de snellere terugloop in de bevolking nog ver sterkt doordat doorgaans niet deminst- draagkrachtigen de stad verlaten. In Rotterdam komen in verhoudin gen tot de drie andere steden ook aan zienlijk minder woningen gereed. „Dit moet invloed hebben gehad op de omzet in meubelen, woning-textiel e.d.", aldus mevr. Endert. In feite zou een achterblijven, van Rotterdam, in de omzetstatistieken verwacht kunnen worden. „Het lijkt niet onaannemelijk", zei mevr. Endert „dat dit is voorko men door de instelling van de koop avond". ?«miSir>ü3 ROTTERDAM, vrijdag De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige bankwerker Cornelia J- C., die werd verdacht van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend van de zeven maanden oude baby van zijn 21-jarige vriendin Corry Stuy uit Wassenaar, gistermiddag na een beraad van een kwartier vrijgesproken en onmiddellijk op vrije voeten De officier van justitie mr W. D. Meetor die bet ten laste gelegde wettelijk en overtuigend bewezen achtte, had tevoren een gevangenis straf van twee jaar met aftrek geëist. Met haar uitspraak volgde de rechtbank het pleidooi van C.'s raadsman mr F. Heemskerk die onder meer had opgemerkt dat C. niet kon worden veroordeeld „als niet voor honderd percent vaststaat dat de mishandeling niet is gepleegd door zijn vriendin of zijn vierjarig zoontje Allard". Het ooievaarsdorp het Liesveld bij Groot-Ammers in de Alblasserwaard heeft sinds donderdagmiddag zijn eerste bewoners, een groepje van vijftien uit Hongarije afkomstige ooievaars, die door een onbekende gever wérden geschonken aan de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels. Het dorp bestaat uit een stuk weidegrond van zes hectare, dat door een hekwerk is omgeven, zodat de gekortwiekte vogels niet kunnen ontsnappen. Overigens ziet het er nog een beetje kaal uit. Irn samenwerking met de culturele stichting De Alblasserwaard 2ullen er nog opstallen van hout_ en riet worden neergezet. Men had gehoopt, dat het Liesveld nog dit voorjaar kant en klaar officieel zou kunnen worden geopend, maar dat wordt pas volgend jaar. Dan ook zullen er excursies (voor het grootste deel van school kinderen) terecht kunnen. Het ooievaarsdorp Liesveld is ontstaan, omdat het ooievaarsbestand in Nederland al sedert vele jaren hard aan het teruglopen is. Of de vogels van het Liesveld tot voortplanting zullen komen, moet worden afgewacht. Ooievaars zijn pas na vier jaar geslachtsrijp. Deskundigen consta teerden gisteren met vreugde dat zeker tien van de dieren ouder zijn. Alleen: bij ooievaars kan je bijna nooit met zekerheid zeggen of je te maken hebt met mannetjes of vrouwtjes ROTTERDAM, vrijdag". Een groep van ongeveer 800 Franse scho lieren heeft vandaag een bliksembe zoek aan Nederland gebracht Vanmorgen om half negen kwamen, zij met de trein aan op station Blaak In Rotterdam. In een zeer lange stoet begaven zij zich vervolgens lopend naar het havengebied. Na de rond vaart volgde nog een. bezoek aan en kele andere bezienswaardigheden van de stad, waarna de scholieren enkele rond Rotterdam liggende plaatsen be zochten. "Vanavond zal de groep per .trein weer terug naar Frankrijk keren. Dc baby, een onwettig kind, overleed op zondagmorgen 2 maart In de woning van C. In Rotterdam, De patholoog-anatoom dr J. Zeidenrust constateerde later drie breuken in de schedel, waarschijnlijk ontstaan doordat het hoofdje hard is beet gepakt. C- heeft steeds ontkend de baby te hebben mishandeld. Gistermiddag, aan het begin van de zitting, ver klaarde hij: „Ik ben tot vervelends toe verhoord. Ik heb altijd volledig de waarheid gesproken. De tenlaste legging is een valse beschuldiging waardoor ik me diep gekwetst voel". Hij zei niets tegen de baby te hebben gehad en haar nooit hardhandig te hebben behandeld. Zijn vriendin sloot zich bij zijn woorden aan; zij zei onder meer dat C. „erg lief voor de baby is geweest". Op de vraag van de president van de rechtbank mr G. J, E. Poerink of hij een verklaring voor de dood van de baby wist, antwoordde C, ontken nend- Hij voegde hieraan toe dat zyn vriendin of zün zoontje dr Zeidenrust had de mogelijkheid niet uitgesloten geacht dat de vierjarige kleuter de verwondingen bewust of onbewust heeft toegebracht on mogelijk .schuldig kon 2ijn. Advertentie <3. kende de 21-jarige hulp in de hulshouding Corry Stuy sinds vorig jaar september. ZU hadden elkaar via een hu wel ijk sad ver te ntie leren kennen. Sinds die t(jd reisde mejuf frouw Stuy vrijwel ieder weekeinde Van "Wassenaar naar Rotterdam om C. te ontmoeten. C. leefde gescheiden van zyn tweede vrouw. Beide huwelijke waren ge strand, onder meer doordat C. zeer hardhandig was. De Rotterdammer, die in '63 een man een oor afbeet en. een vrouw een duim „afdraaide", mishandelde zijn echtgenotes vaak zonder enige aanleiding. Zijn tweede vrouw heeft verklaard bij dergelijke mishandelingen onder meer een hersenschudding en een gebroken neusbeen te hebben opge lopen. Hij zou haar ook hebben ge slagen toen uit hun huwelijk een dochtertje was geboren terwijl hij op een zoon had gehoopt. De rechtbank kwam. er gister niet achter of C. schuld heeft aan de armbreuk die de baby van mejuf frouw Stuy enige maanden voor haar dood opliep. Zowel C. als zyn. vriendin kon hiervoor geen verkla ring geven. Vaststaat dat de baby in het week einde van 1 en 2 maart goed gezond Was toen mejuffrouw Stuy in Rot terdam was. Op de zaterdagavond merkte de moeder blauwe plekken op het voorhoofd van het meisje op, plekken zo groot als een gulden, zo de officier het uitdrukte. Geschrokken Vóór die tijd was C. twee keer met de baby alleen geweest. Toen z(jn vriendin de eerste keer van bood schappen terugkwam, was h(i vol gens haar geschrokken. H(j stond over de wieg van,dc baby gebogen. Enige ogenblikken, later stuurde rhfl haar weg om patates frites te halen, zoals gebruikelijk op zaterdag. Maar het tijdstip waarop zij dit nu moest doen, was aanmerkelijk vroeger dan gewoonlijk. „Ze was daar toen nogal verbaasd over geweest", aldus de officier. In de loop van de avond verslech terde de toestand van de baby. Een bevriend echtpaar dat op bezoek was, raadde aan een dokter te waarschuwen maar biervan wilde C. niets weten. Een aanbod van het echtpaar de dokterskosten te beta len, sloeg C. ook af. De volgende morgen bleek de baby te zijn overleden. Toen later op de dag eventuele sectie ter sprake kwam, maakte C, hiertegen ernstig be zwaar. Over diens ontkenningen zei dc offi cier; „C. Is niet tot in het diepst van zijn ziel verontwaardig dat hij al twee maanden „onschuldig" in de gevangenis zit. Hij is koelbloedig en wil zyn huid zo duur mogelijk ver kopen". De officier achtte het wettige bewijs' geleverd, het overtuigende ook, al kon hij dit laatste moeilijk onder woorden brengen. De rechtbank trok zich tenslotte in raadkamer terug en sprak C. na diens laatste woord „de beschul diging is van alle grond ontbloot" vrij. IN Amsterdam is cnk.ele dagen geleden het eerste openbare nachtvervoer met bussen van het gemeentelijke vervoersbedrijf van start gegaan. Wist u, dat in Botterdam al sinds jaar en dag de RET de mogelijkheid biedt om 's nachts van het openbaar ver voer gebruik te maken. Het openbaar nachtvervoer ge schiedt in de Maasstad met perso- neelsbussen. Deze bussen zijn in de eerste plaats bestemd voor personeels leden van de R.E.T., maar particulie ren kunnen ook meerijden. Het enkele reistarief bedraagt 55 cent voor vol wassenen (Amsterdam: 50 cent) en 25. cent voor kinderen van 4 lot en met 12 jaar. Personeelsbussen die op de route van een tramlijn of van een autobus lijn rijden stoppen alleen aan de hol ten die voor de betreffende tram- of buslijnen gelden. Personeelsbussen die niet op de route van een tramlijn of een autobuslijn rijden stoppen overal op verzoeken. De chauffeurs hebben, de opdracht steeds goed uit te zien naar passagiers die wensen mee te rij den. Voor belangstellenden stelt de E.E.T. een dienstregeling van deze personeelsbussen-diensten beschik baar. Daarbij worden onderschelden „vroege bussen" en „late bussen". De vroege beginnen direct na 12 uur 's nachts te rijden en hebben een oneven nummer. De late bussen be ginnen tegen half 4 te rijden. Zij voe ren een even nummer, Uit de belang stelling van. particulieren voor deze personeelsbussen leidt de directie van de R.E.T. af, dat er in Rotterdam nog geen behoefte bestaat aan een op Am sterdamse leest geschoeide openbaar nachtvervoer. Wellicht is deze vr(j gerlugc belang stelling voor het openbaar nachtver voer In Rotterdam te verklaren uit onbekendheid btf het publiek. Wïo er meer van wil weten, schrijve de R.E.T, Kleiweg - 244, Kotterdam-12,1 met het verzoek om de dienstregeling voor „de vroege of late personcelwa- gendiensten" toe te sturen. TK mag altijd graag kennisnemen van do problemen die zich voor doen binnen het uitoefenen van een hobby die ik zelf niet beoefen en waarvan ik dus ook niets begrijp. Aquarium vereniging De Bijlzalm maakt er zich zorgen over, dat er op de 300 leden maar twee EHBO'ers zijn. Het maandblad van genoemde vereniging zet uiteen hoe zorgelijk de toestand wel is: .,Doet u dan ook eens mee aan een advieskeuring. Twee dagen nadat de laatste advieskeuring achter de rug ■was, is er iemand kwaad geworden op een van onze EHBO'ers omdat hij niet van de ene kant van de stad naar de andere kwam om te vertellen mat hij nou wel tegen „zijn speciale soort alg" moest doen. Deze man was kort daar voor gevraagd mee te doen aan deze keuring maar dat hoefde niet. U be grijpt dat onze hobby ook voor onze vaste medewerkers een hobby moet btfj'uen, Uw voorzitter is oni twaalf uur 's nachts zijn bed eens uitgebeld voor een vraag over stip. De vrager had n.b. al een week stip in zijn bak, maar het werd nu een beetje erg." '"PER gelegenheid van. het ICO-jarig bestaan van de centenvereenigiug voor. blinden „SOS" wordt dit jaar een 'bijzondere tocht georganiseerd voor de blinden uit het Rijnmondge bied. Het wordt een gecombineerde trein-autobus naar en door Limburg. De reis van Rotterdam naar Maas tricht wordt gemaakt in een speciaal gereserveerde jubileumtrein. In'Maas tricht geeft de Mastreeehter Staar speciaal voor de blinden een concert. Ongeveer 400 mensen nemen aan de tocht deel. De centenvereenigiug SOS heeft een jubileumcommissie, die jubileumcom missie heeft een penningmeester, die penningmeester heeft een gironummer 720100. De gemeente Drunen heeft toestem ming verleend tot het bouwen van een decorstad voor het maken van filmop namen voor de Rotterdamse zuurkool- western, die wordt gemaakt door de filmgroep vereniging De Brink. Een aantal mensen heeft in Drunen grond werk verricht, struiken gerooid, ver geefse pogingen gedaan om braam struiken uit te roeien, piketpalen ge slagen, gemeten e» vitgepa&t. Het eerste bouwwerk dat is opge trokken is een toilethuisje. Er is ge brek aan hout. Als iemand toevallig een gratis partijtje zogeheten baddin- gen van zes meter lengte over heeft, dan wordt die verzocht even De Brink te bellen. Omdat er nu gebouwd word liggen de opnamen stil tot de zomer wanneer de buitenscènes worden ge maakt. Al deze bijzonderheden zijn ontleend aan het maandblad van Do Brink. re Daniel Snaathorst de knoop doorhakte cn zich als zelfstandig smid aan de Boutensekade te Over&chie vestigde. Vader en grootvader waren al in het smidsvak cn het is misschien daarom, naast zijn karaktereigen schappen, dat het Daniel lukte vaste voet in Overschle te krijgen. Ondanks zijn 79 concurrenten. Met behulp van zijn zoon Arie kon hij later de zaak uitbreiden. Naast het maken en repareren van kachels durf den. zij ook groter werk aan. Daar van getuigen de toegangshekken van het conferentieoord De Tempel aan de Delftweg, Zo is het blyven gaan met de firma Snaathorst, van vader op zoon groei de de zaak. De smederij verhuisde naar de Kleinpolderkade totdat stads ontwikkeling de ruimte opeiste in ver band met de aanleg van de toekomsti ge Verbindingsweg van Overschie naar het industriegebied in de oost Abtspolder. De nieuwe fabriek is sinds 1966 ge vestigd aan de Vlaardingweg, in de Spaansepolder. Staalbouw, verwar- min gsinstallati es, plaatwerkconstructies en airconditioning hebben de plaats ingenomen van kachels. Hat zou geen familiebedrijf zijti als er niet tegelijk nog een jubileum kon worden gevierd. De thans 83-jarige heer D. Snaathorst en zijn even oude echtgenoten vieren hun diamanten bruiloft. Dinsdag 13 mei houdt het echtpaar Snaathorst een receptie in de adventkerk aan de Abtsweg. Met hét personeel wordt morgen feest gevierd. (ADVERTENTIE) Ook dit is een tasje van het modemateriaal bij uitnemend heid, vistram, dat bovendien heerlijk licht in gewicht is en geen onderhoud vraagt Origineel vistram handtas in vlot modelletje met rits en twee voorvakjes. Een bijzonder vlotte tas met twee handvatten, bescherm- doppen op de bodem,-nu voor nog géén negen gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint de varkoop van deze vistram handtasjes, in modieus model met twee voorvakjes, ir» de kleuren zwart, rood, marine, groen en - beiga Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen opart Géén taf. of schrift bom

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2