Betoging tachtig jonge Papoea's VOORSTEL AANTAL POLITIEKORPSEN TE VERMINDEREN m VVD wil leef tij tl van kiesrecht tot 18 jaar verlagen WEST-IRIAN Algemene vergadering in Leiden 'Poolse schoolreis nooit officieel ontraden door PETITIE AANGEBODEN BIJ AMBASSADES INDONESIË EN VS IN Kaisiepo zou tot president W.-Irian zijn uitgeroepen Kamerlid vraagt naar gedragslijn Luns inzake West-Man Drs. Nederliorst wil over staatsloten per giro overleg met coïleetrices België stelt lagere tarieven vast voor toekomstige BTW veiligheidsdienst' Politie van Utrecht achterhaalt daders van een tiental autodiefstallen Jongen gedood bij val onder aanhanger van vrachtwagen Twee mille boete en rijverbod geëist wegens veroorzaken dodelijk ongeluk Meisje (20) gedood onder locomotief POLITIE IN ZUID HOLLAND Sj van der SCHAAF Onderzoek mai-ine- duikers wijst uit dat Wivoii 1 tijdens vissen kapseisde Aannemer in kort geding verplicht tot afstaan van sleutels nieuwbouw Gemeenteontvanger krijgt twee jaar voor verduistering van 90.000 gulden Laatste van vijf verdronken Urker vissers gevonden pag, a zaterdag 10 mei 1969 Een bode van de Indonesische ambassade neemt de Papoeapetitie in ontvangst van mej. Suwae (midden) en de heer Kasiepo (rechts). Minister van defensie: {Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag-. Ongeveer tachtig leden van de Papoea-Jonge renorganisatie ,>Kobc Oser" en sym pathisanten hebben gistermiddag in Den Haag een demonstratie gehouden. Bjj de Tweede Kamer cn de ambassa des van de Verenigde Staten en Indo nesië werden petities aangeboden. Bij de Indonesische ambassade werd de petitie, waarin do onmiddellijke te rugtrekking van de bezettingstroepen in West-Papoea werd geëist, in ont vangst genomen door een bode. Tijdens de ordelijk verlopen tocht door Den Haag werden spandoeken meegevoerd met onder meer teksten als „Luns speel geen Judasrol", „Wij zijn Melanesiërs geen Indonesiërs" en Papoea's willen liever bananen dan Javanen". Een van de demonstranten droeg een pijl en boog met zich mee. .De demonstratie was het sluitstuk van de „vrijheidsmars West-Papoea", die ruim twintig leden van Kobe Po ser de afgelopen week vanuit Arnhem via Utrecht, Hilversum, Amsterdam en Leiden naar Den Haag hebben ge maakt, De leider van de mars was de heer B. T. Kasiepo. Hij zei onder meer, dat ais bij de volksstemming op West-Pa poea het akkoord van New-York niet in acht wordt genomen, de Nederland se regering de zaak „West-Papoea" bij de Verenigde Naties aanhangig zou moeten maken. „Wij willen, een duidelijk standpunt zien van de Nederlandse regering", al dus de heer Kasiepo. Dit was ook de strekking van de petities, die bij de Tweede Kamer en de Amerikaanse ambassade werden aangeboden. DJAKARTA, zaterdag (Reuter). Papoea-opstandelingen hebben vol gens een Indonesische legerwoord- voerder de in Nederland verblijvende Marcus Kaisiepo, leider van de bewe ging Vrij Papoea, uitgeroepen tot pre sident van een onafhankelijk Papoea- staat Dit zou zijn gebleken uit docu menten, die onlangs in Biak waren buitgemaakt, aldus deze woordvoer der. De Indonesische permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Roeslan Abdoelgani, heeft gisteren in New York de toestand in West-Irian besproken met secretaris-generaal Oe Thant. Deze heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de incidenten in bet gebied en over de mogelijke invloed daarvan op het referendum van au gustus. Hij heeft Abdoelgand en de VN-vertegenwoordiger in West-Irian verzocht inlichtingen over de inciden ten in te winnen. De Sn Delft wonende zoon van Kai siepo verklaarde vanochtend tegen over een onzer verslaggevers, dat zijn vader in het buitenland verblijft „voor de goede zaak". Verder deelde hij mee, dat zijn vader al jaren de ti tel president voert. DEN HAAG (ANP). Hot Twee- de-Kamerlid mi. dr. N. G. Geelkerken (arp) heeft minister Luns gevraagd wat hij heeft gedaan om zijn toezeg ging, alle aspecten van de toekomst der Papoea's voortdurend met de In donesische regering te bespreken, na te komen. Als dit overleg tot concrete resulta ten heeft geleid, welke zijn dan deze resultaten en zijn de Papoea's ervan in kennis gesteld? Welke gedragslijn wil de minister volgen, gezien de toezeg ging en de recente gebeurtenissen in West-Irian, vraagt dr. Geelkerken verder. DEN IIAAG, zaterdag. Het Tweede-Kamerlid drs, G. M. Neder- horst (pvda) heeft de minister van fi nanciën gevraagd overleg te plegen met de vereniging van collecteurs en collectrices van de staatsloterij, alvo rens het plan om loten per giro te ko pen wordt uitgevoerd. Dit plan, waarover de directie van de staatsloterij geen overleg zou heb ben gepleegd met de vereniging van collecteurs en collectrices, heeft onder hen grote onrust gewekt, aldus drs Nederhorst, die meent dat de positie der verkopers een algemeen sociaal kwetsbare groep door verkoop per giro zal worden ondermijnd. Het Tweede-Kamerlid informeert voorts of de leiding van de staatslote rij beeft trachten te verhinderen dat de voorzitster van de vereniging van collecteurs en collectrices in het ra diojournaal zou spreken, en wat het oordeel van de minister over deze handelwijze Is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag. De WD laeeft gisteravond op een buitengewone algemene verga dering in Leiden met 212 tegen 154 stemmen een resolutie aan vaard, waarin zij zich uitspreekt voor verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd tot achttien jaar, In dezelfde resolutie wordt be pleit ook de minderjarigheids- grens voor het verrichten van burgerrechtelijke handelingen tot achttien jaar te verlagen, met het voorbehoud dat wellicht voor enkele rechtshandelingen ook na het achttiende jaar nog beperkin gen moeten blijven gelden. Een studiecommissie zal opdracht krijgen tot het formuleren van een uitgewerkt'voorstel De algemene vergadering in Leiden was belegd voor de afhandeling van een aantel agendapunten dat vorig jaar november in Hilversum was blij ven liggen. In een andere resolutie sprak de vereniging zich gisteravond uit voor Invoering van het facultatieve refe rendum voor het geval er getornd mocht gaan worden aan het beginsel van de evenredige vertegenwoordi ging. Bij zo'n facultatief referendum mo gen de kiezers, indien een redelijk aantal van hen de wens daartoe te kennen geeft, rechtstreeks een beslis send oordeel vellen over reeds door het parlement aanvaarde wetsontwer pen. Volgens de resolutie zouden al leen begrotingswetten daarvan moe ten zijn uitgezonderd. De voorzitter van de VVD-Twee- de-KamerfracUe, mr. E. H. Toxopeus, verdedigde zijn onlangs gedane sugges tie om b(j volgende kabinetsformaties de adviseurs van de koningin bekend te laten maken ia welke politieke richting hun advies aan het staats hoofd wag gegaan. Op die manier zou wat meer openheid rond de formatie ontstaan en zou veel overbodige ge heimzinnigheid verdwijnen, aldus de heer Toxopeus, die zei bij een volgen de formatie in ieder geval zelf de nieuwe gedragslijn te willen gaan vol gen. De vergadering sprak zich niet over de gedachte van de fractievoorzitter uit, omdat het niet om een formeel voorstel ging. Wel bleek dat sommigen de voorkeur bleven geven aan een procudure waarbij de Tweede Kamer na de verkiezingen bijeenkomt om een kabinetsformateur aan het staatshoofd aan te bevelen. Een daarop gerichte resolutie werd vorig jaar in Hilversum verworpen doordat de stemmen staakten. De heer Toxopeus toonde zich toen tegenstan der van een dergelijke procedure. BRUSSEL, zj'.erÉüe (ANP). Dc Belgische ministerraad heeft gisteren besloten om een aantal tarieven voor r*c BTW (dio in België op 1 Januari 1970 wordt ingevoerd) te verlagen om zo tegemoet te komen aan ernstige kritiek van de zijde van politieke kringen en het bedrijfsleven. Van de BTW-tarieven die Ir» het oorspronkelijke ontwerp waren voor zien (6, 15, 20 en 25 procent) worden de middelste verlaagd tot 14 en 18 procent. Bovendien zullen een .aantal goederen en diensten (levensmidde len, zeep, aardgas, kapperstarieven, sportmanifestaties, drankverkoop in hotels, cafés en restaurants) met fl procent in plaats van met 14 procent worden belast. DEN HAAG, zaterdag (ANP). De veiligheidsdienst van de Koninklijke Luchtmacht heeft de ouders van Nel van der Boon en Ellen Montery, leer lingen van het Carraellyceum te 01- denzaal, mot geadviseerd hun dochters niet te iaten meegaan met een school reis naar Polen. Dit blijkt uit het ant woord van de minister van defensie. W. den Toom, op vragen die de Twee de-Kamerleden W. Wierda en mr, J. W. Masman (beiden pvda) hem giste ren schriftelijk hebben gesteld. De be- dndsman merkt verder op, dat hij ten overvloede de commandan ten heeft laten weten dat er zijner- zijcis geen bezwaren bestaa- tegen het deelnemen van de beide meisjes aan die schoolreis. De feitelijke toedracht is geweest dat tijdens een routinegesprek tussen een functionaris van de veiligheids dienst van de Koninklijke Luchtmacht en één van de vaders, de schoolreis naar Polen ter sprake kwam. Daarbij is toen gezinspeeld op mogelijke risi co's, zonder dat dit gesprek tot enig advies heeft geleid. De vader heeft toen zelf besloten zijn dochter niet aan de reis te laten deelnemen. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, vrijdag Dankzij de arrestatie van een koperdief in Veendam heeft do Utrechtse politie tien autodiefstallen kun nen oplossen. Zes van de tien ge stolen wagens konden worden achterhaald zodat ze naar hun ei genaars in Duitsland, België en Nederland konden worden terug gebracht. Van de arrestanten zijn twee Utrechters ia lnm woonplaats opgeslo ten. Het zijn de 43-jarige autohande laar van G. en zijn compagnon, de 41-jarige G. De overige verdachten zitten In hun woonplaats Groningen. De zaak kwam aan het rollen door dat de Veendamse politie een 23-jari- ge man op heterdaad betrapte op het plegen van koperdiefstal. De man bleek een weggelopen verpleegde van de Mesdagkltmek In Groningen, in welke inrichting hij al zes jaar als ter beschikking van de regering gestelde verbleef. Sinds hij niet was teruggekeerd van een zogenaamd wandelverlof had hij samen met een 23-jarige Groninger bij wie hij was ondergedoken eerst m IJ- muiden een nieuwe BMW 2QÜQ (waarde ruim twintig mille) en later in Doetmchem een nieuwe Mercedes 220 diesel van achttien mille gestolen. Via een Groningse autohandelaar kwam het tweetal in contact met de autohandelaar in Utrecht, aan wie ze een drietal wagens verkochten. Een van die wagens was de Mercedes, die voor duizend gulden van de hand ging, de tweede wagen stal het twee tal in Vaals, de derde namen ze mee van de Briljantlaan, De diefstal van die laatste wagen was zeer eenvoudig: de handelaar van G. had die wagen verkocht, maar een reservesleuteltje achtergehouden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Op de kruising Amstelveenseweg Zeil- straat heeft zich gistermiddag een aaurïjdlng voorgedaan tussen een vrachtauto met aanhanger en een wielrijder, waarbij de wielrijder, de lG-jarige B. Apekrom, om het leven is gekomen. De jongen raakte het achterwiel van een voor hem rijdende fiets, waar door liij ten val kwam en onder de aanhanger raakte van de vrachtwa gen die hem passeerde. Hij werd overgebracht naar hel Wilhelmina Gasthuis, waar bij ten gevolge van zijn verwondingen is overleden. In het Wilhelmina Gsthuis is de 2-ja- rige Menno Koster overleden aan de gevolgen van verwondingen die hij gistel-middag opliep toen hij in de Van Boshuizenstraat door een busje werd aangereden, toen hij plotseling de rijbaan op liep. UTRECHT. De 20-jarige mej. Irene Keijzer uit Loosdrecht is overleden aan de verwondingen, die zij don derdagavond ophep bij een verkeers ongeluk in haar woonplaats. Zij werd bïj het oversteken van een kr ising gegrepen door een perso nenauto. Het meisje werd over een afstand van ruim 160 meter wegge slingerd. In een ziekenhuis is zij overleden- JUTPHAAS. De 33-jarige me vrouw A. Schoolman-van Ecliteld uit Jutphaas werd vannacht op slag gedood toen de auto waarin zij zat op een stilstaande auto met contai ner botste. .laar man, die de auto bestuurde, moest zwaargewond naar liet ziekenhuis in IJsselstein worden gebracht. Het ongeluk gebeurde op de Nedereindseweg in Jutphaas. ECHT. Gistermiddag is het 14-jarig meisje J. Lemst uit Hoogeveen door een personenauto gegrepen toen ze de weg overstak. Zij is zwaar ge wond naar het ziekenhuis vervoerd en in de loop van de avond overle den. EDE. Gisteravond werd de 74-jari ge R. van Manen uit Ede, toen. hij in zijn woonplaats met zijn brom fiets de Lunterseweg overstak om het fietspad te bereiken, geschept door een vrachtauto. De man was vrijwel op slag dood, BORGERDe 29-jarige Harm Bont uit Pallert is gisteren dodelijk ver ongelukt toen hij met 2ijn perso nenauto op een kruising tegen een boom reed. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, zaterdag. De of flcier van justitie bfj de Leeuwarder rechtbank eiste gisteren een boete van 2006 gulden en zes maanden ontzeg' ging uit de rijbevoegdheid voorwaar delijk, wegens dood door schuld tegen de 43-jarige carrosseriebouwer J. B. uit Hol werd. De man botste m november vorig jaar met zijn auto op een tegemoetko mende wagen, waarvan de drie inzit tenden vrijwel op slag werden gedood. De officier van justitie was van. mening, dat verdachte op onverant woordelijke wijze heeft gereden er» schuld heeft aan het ongeval. Uitspraak 23 mei. (Van onze correspondent) LEIDEN, zaterdag. De 20-jarige Wilhelmina Vermond uit Leiden Is gistermiddag op een „onbewaakte overweg over de Willem de Zwijger- laan in haar woonplaats op haar bromfiets door een rangcerlocomotief gegrepen en op slag gedood. Het meisje dat over twee weken in het huwelijk zou treden reageerde niet op de waarsehuwlngsslgnalen die de machinist gaf. Het goederenlijntje wordt ter plaatse slechts twee keer per dag'door een locomotief bereden. In ontwerp wijziging politiewet korpsen voor combinaties gemeenten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, vrijdag. Minister mr, H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken en zijn ambtgenoot mr. C. II. F. Polak van justitie willen bet aantal korpsen gemeentepolitie terugbrengen van 127 voor 127 gemeenten tot 45 voor 126 gemeenten. Ze willen dit bereiken door vorming van korpsen gemeentepolitie in stedelijke gebieden van meer dan één gemeente: zgn. politiekringen. Dit is een van de punten van een voorontwerp tot wijziging van de politiewet. Aan de orde is, aldus de bewindslieden in hun memorie van toelichting, een „in grijpende herziening van het hui dige politiestelsel" die echter niet 20 ver gaat dat nu reeds vorming van een nationaal politiekorps wordt voorgesteld. Andere punten uit het wetsontwerp zijn: 0 Een centraal personeelsbeleid voor officieren van gemeentepolitie, 0meer coördinatie en samenwerking m rechercheaangelegenheden, 0 een eenvoudiger regeling, Van de bijstand voor handhaving van de openbare orde Bezwaren De hoofdtrekken van de bestaande politieorganisatie blijven in het wets ontwerp behouden. De ministers ach ten het niet wenselijk dat de continuï teit in de ontwikkeling van die orga nisatie wordt verbroken. Wel is herzie ning noodzakelijk, omdat het grote aantal politiekorpsen bezwaren ople vert op het terrein van organisatie en efficiency en een goede doorstroming van. leidinggevend personeel belem mert. Om deze te bevorderen stellen de ministers zich voor alle officieren van gemeentepolitie aan te stellen bij het Rijk, waarna de minister van bin nenlandse zaken hen plaatst bij korp sen» van gemeentepolitie. Een en ander zal zich, aldus de memorie van toe lichting, geleidelijk moeten ontwikke len. In het voorontwerp wordt als mini mumsterkte van een politiekorps ge dacht aan 90 man. Het ontwerp kent naast de nieuw te vormen politiekrin gen, ook de nu reeds bestaande korp sen van gemeente- en rijkspolitie voor afzonderlijke gemeenten. Bestuur Dergelijke politiekringen krijgen een bestuur waarbij organisatie en be heer berusten en een kringraad waar in een aantal leden van de gemeente- rade" zitting heeft met een dagelijks bestuur van de gezamenlijke burge meesters. In het algemeen zullen de centrale diensten van elke politiekring ROTTERDAM, zaterdag. Wan neer tie tloor de ministers BcerninB ea polak vooi gestelde wijziging van de politiewet door tic Kamers wordt aanvaard, zal Rotterdam de „hoofd plaats" worden van een politiekring, die verder Bestaat uit de volgende ge meenten: Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Poortegaal, Ridderkerk, Rhoon, Rozenburg en Spijkcnissc. Ook Maassluis, Vlaardingen en Scredam zullen samen één gemeente lijk politlekoips krijgen. In de provin cie Zuid-HoBand voorziet het wets ontwerp verder de volgende combina ties: 1.) Den Haag, Rijswijk, Voor burg, 2.) Dordrecht, Dubbeldam, Hen- drik-Xdo-Ambacht. Papendrecht Slie- dreebt, Zwgndrecht, 3 Katwijk, Noord wijk. Wassenaar, 4.) Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten, 6.) Lcldschendam, Zoetermcer. Gorlnchem, Leerdam, Monster, Naaldwijk en Woerden, gemeenten die nu gemeentepolitie hebben, zullen rijkspolitie krijgen, De situatie ln de andere gemeenten, waarvan alleen Delft. Alphen aan de Rijn en Gouda nu gemeentepolitie hebben, blijft Zoals ze is. in de grootste gemeente gevestigd zijn. De individuele burgemeester be houdt de bevoegdheden met betrek king tot de handhaving der openbare orde. Zijn bijzondere positie komt verder in allerlei bepalingen tot ui ting. Voorgeschreven wordt voortdu rend overleg tussen politiechef en de burgemeesters in zijn kring, Volgens het ontwerp is de burgemeester niel langer opsporingsambtenaar en hulp officier van justitie. In het wetsontwerp woedt een basis gelegd voor coördinatie en werkver deling tussen^ de korpsen voor één centraal beleid tot opvoering van de kwaliteit van het recherchepersoneel en voor een centrale regeling van voorzieningen voor moderne, dure ap paratuur. De ministers zullen op ge bieden, de recherche rakende, samen werking kunnen voorschrijven. Tenslotte willen de ministers de werkelijke inhoud van de politietaak voor heel het land vaststellen in één, „uniforme instructie, bjj algemene maatregel van bestuur. De beginselen inzake het gebruik van geweld een onderdeel van de instructie worden bij de wet geregeld. NTIEUW-GUINEA, door Indone sië intussen herdoopt in West-Irian, is een zorgenkind van Indonesië gebleken gedurende al de tijd sinds de overdracht door Nederland in 1962. Een belangrijk deel van de bevolking heeft de Indonesiërs, bestuursambtenaren, soldaten en anderen, niet leren zien als landgenoten. Wat uit de periode, dat Soekarno nog baas was in Djakarta, bekend werd omtrent de gang van zaken in West-Irian, wekte ook niet de in druk, dat de Indonesische leiding psychologisch zo gelukkig te werk ging. Het feit, dat het niet naar wens ging, kwam duidelijk aan het licht, toen gedurende de nadagen van Soekarno na de mislukte op stand, minister Malik bü een be zoek aan West-Irian vele fouten erkende en Nederlandse journa listen gelegenheid hadden, de ge volgen van deze fouten met eigen ogen waar te nemen. Het was duidelijk, dat het proces van ont wikkeling on emancipatie, door Nederland bescheiden op gang gebracht, stagneerde. Er was ook sprake van corruptie hij de ver deling van hulpgoederen en van een optreden van Indonesische politie en militairen op een wijze als bevonden zij zich in bezet, vijandig gebied. ,Men mag wel aannemen, dat hét nieuwe bewind in Djakarta pogingen heeft gedaan om de toe stand op West-Irian te verbete ren. Naar buiten heeft het een gunstige indruk gemaakt, dat In donesië zich weer aansloot bij de VN en terugkwam op de aankon diging van Soekarno, dat de volksraadpleging in 1969, zoals overeengekomen met Nederland, niet zou doorgaan, omdat het volk van West-Irian al lang had gekozen. Meer en meer blijkt nu echter dat, naarmate het tijdstip van de volksraadpleging nadert, in Dja karta de vrees voor een „daad van zelfbeschikking", die werke lijk deze naam verdient, toe neemt, Er is daarover klaarblij kelijk: al onenigheid ontstaan met de Ortiz Sanz, de door Oe Thant gezonden vertegenwoordiger, die moet toezien op de goede uitvoe ring van een tenslotte onder aus piciën van de VN tot stand geko men regeling. TTET is niet precies na te gaan, in hoeverre de opstanden aan de Wisselmeren en nabij Djaja- poera (het voormalige Hollandia) rechtstreeks verband houden met de pogingen van Indonesië om eerder aan de volksraadpleging te ontkomen dan er zich aan te on derwerpen. Van het nieuws uit West-Irian sinds 1963 maakt dat omtrent opstanden nu hier, dan daar, een belangrijk deel uit. Er bestaat een verbreide beweging Vrij Irian, en de daden van ver zet zyn bepaald niet zonder sy stematiek. Zo biedt West-Irian op het ogenblik het weinig opwekkende beeld vön een land, waar para chutisten en andere gewapende krachten de orde moeten bewa ren onder een bevolking, die zich verwaarloosd acht en niet geres pecteerd. Wat kan op deze wijze van de volksraadpleging terecht komen, die het bewind van Soe- barto zich eigenlijk niet kan ver oorloven om te verliezen? Nu is de clausule omtrent de „vrije keuze" nogal ruim gefor muleerd. Dit zou misschien* de kans bieden op een uitweg, daar in bestaande dat het tenslotte gaat over een vorm van zelfbe stuur, die de Indonesische soeve reiniteit intact laat, maar de be volking toch de gelegenheid biedt, vérgaand haar eigen zaken te regelen, zoals de Australiërs dat doen op de oostelijke helft van het grote eiland. Daartoe zou Den Haag enige druk kunnen uit oefenen met het uitstekende mo tief, dat de tijd van het kolonia lisme voorbij is. En behalve over goede argumenten beschikt men in Den Haag in dit bijzondere ge val nog over enkele andere mid delen van overtuiging. Maar misschien is de verhou ding tussen Indonesië en West- Irian al té zeer in de knoei ge raakt om een dergelijke oplos sing, die toch de goede trouw ên de goede wil van beide partijen vooronderstelt, nog mogelijk te maken- DEN HAAG, zaterdag (ANP). De IJmuidense viskotter Wiron 1 die vo rige week met zes man aan boord is vergaan is naar de mening van des kundigen al vissende gekapseisd. Zy maken dit op uit de resultaten van het onderzoek dat de marine met duikers op de plaats waar de Wiron gevonden is heeft ingesteld. Daarbij is gebleken, dat zich aan boord van het schip geen explosie of brand kan hebben voorgedaan, terwijl van aanvaringsschade eveneens geen spoor is aangetroffen. De telegraaf stond op vooruit. Repen van het vis tuig liepen overboord. De netten van het schip zijn niet gevonden. De red dingsmiddelen waren onaangeroerd. De 35-jarige duikmeester van de marine W. Vmk vertelde gisteren, dat hij na het vinden van de Wiron enkele malen naar het wrak had gedoken. Hij constateerde dat het schip op de bakboordzijde ligt met de bakboords- gieb in het zand. De twee grote vislui- ken aap de voorzijde van het schip stonden open, evenals twee deuren, die op het dek uitkomen aan de ach terzijde. De deuren naar het stuurhuis waren gesloten. De duikers hebben geen stoffelijke overschotten gevon den van. de zes bemanningsleden. De heer J. van Haga, inspecteur voor de scheepvaart heeft meegedeeld, dat er misschien nog deze maand nieuwe voorschriften zullen komen voor de boomkorvtsserij, een wijze van vissen, die ook door de Wiron werd toegepast. De scheepvaartinspec tie hoopt dat de nieuwe voorschriften, waaraan al langere tijd wordt ge werkt, de veiligheid van de bcomkor- vissery aanzienlijk ten goede zullen komen. (Van onze correspondent) ALKMAAR, zaterdag. De presi dent van de Al km aars c arrondisse mentsrechtbank, mr. J. N. Aiblas, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat twee Amsterdam mers, de heren H. Hilhorst en E. Smidls, hadden aangespannen tegen aannemer A, Vertelman uit ZwaagdUk (N.-Holl.). De eisers, toekomstige bewoners van door de aannemer gebouwde wo ningen in Schermerhorn, hadden de heer Vertelman ervan beschuldigd materialen en onderdelen te hebben verwijderd uit hun huizen. Tussen de aannemer en de bewoners waren moeilijkheden ontstaan over de da tum, waarop de huizen zouden kun nen worden betrokken. Mr. Alblas stond de vordering ten dele toe. Binnen vier dagen moet de gedaagde de huizen weer in bewoon bare staat hebben gebracht en de sleutels hebben afgegeven, op straffe van 5Q0 gulden per dag. De aannemer werd veroordeeld tot de kosten van het kort geding. Moeilijkheden, die tussen de bewo ners en aannemer nog bestaan over do betaling van de BTW en een boete wegens te late oplevering zullen wor den behandeld voor de Raad van Ar bitrage voor de Bouwbedrijven in Ne derland. UTKECHT, zaterdag (ANP). Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde gisteren de rechtbank in Utrecht dc voormalige gemeenteontvanger van. de gemeente Maartensdijk, de 61-jarige F. K. .uit Hilversum, tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar met af trek wegens verduistering van een he- drag van circa 90.000,. De gemeenteontvanger heeft zich sinds 1962 aan verdu!ster.ng en vals heid in geschrifte schuldig gemaakt. In 196? kreeg de man steeds grotere bedragen in handen (onder meer 26.000,— by de verkoop van een ge- meentewoning van ƒ9.000 van een uitkeringsvoorschot van de gemeente). Het merendeel van de gelden be steedde de gemeenteontvanger aan zijn verblijf in hotels, etentjes en be zoeken aan nachtclubs. URK, zaterdag (ANP), Gisteren is het stoffelijk overschot gevonden van de 22-jarige T. Vink uit Urk, de laatste nog vermiste van de vijf Urker vissers die de dood vonden toen hun schip, de kotter Uk204 Johanna vier weken geleden op het IJsselmeer ver ging. De bëmarmlng van een van de kot ters die sinds 1 mèï weer de ÏJssel- meervangst beoefenen, ontdekte het lijk van de heer Vink bij Rotterdamse hoek, halverwege Urk en Lemmer, Na de teraardebestelling zal op het vissersmonument te Urk een. plaats met de namen van de vijf vissers worden aangebracht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3