opening van Schouwburgplein Ontsierend monument De drie periodes van Pomodoro Sonore zang van vier mannenkoren Ministers willen één brieftarief voor Europa I Ontdek I Roemenië met uw eigen auto! Wie is beste voetballer? ROTTE RDAM RIJNMOND MÉi SiftpiSifi SCHOUWBV^CPLËm) Beêldecide kunst in Rijnmond PLAN HOTEL- GARNI GAAT WELLICHT NIET DOOR W.-Diii island verliest 94ste Starfigliter FEESTELIJK GEOPEND Rotterdammers zingen op de plaat - i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Burgemeester W. Thomassen sprak gisteravond in zyn speech ter gelegenheid van de in gebruik- stelling van het Schouwburg plein tóe maal achter elkaar het woord bombarie uit: „bombarie, bombarie, bombarie". Hij vond dat hjj daarmee voldeed aan de verwachting die in onze krant is uitgesproken, dat het Schouw burgplein met veel bombarie voor hot publiek vrÜ gegeven zou worden. Be burgemeester wa* In zUn toe spraakje duidelijk op de badinerende toer, Hij zcl ook: „Het plein is niet klaar, het kan dus worden geopend." En de ingezondenstukkenschrljverg wees h|i erop, dat hun ergernis best gewekt kan worden door do vier ven tilatie tore na, die zomaar aan de oost kant van het plein omhoog staan, Die vewülatietorens herinneren er Overigens aan, dat het Schouwburg plein) ia aangéLegd op het dak van een ondergrondse parkeergarage .voor 2.000 auto's. De heer Thomassen gaf toe, dat het plein dichter bebouwd moot worden. Ear zijn paviljoenwinkels en. shopjes aan. de oostkant gepland. A-an de westkant, naast het Rijnhotel, komt een groot gebouw. Het plan voor een (studen.ten)botel-gami schijnt overi gens van de baan te zijn. En aan de zuidkant van het plein, tegenover De Doelen, komt eens een droom- schouwburg te staan, volgens de bur- gemeestor. -„Dit plein moet Rotterdammers trekken niet toeristen, Verenigin gen zullen er evenementen moeten or ganiseren", vond de heer Thomassen. „Want'1, zo. luidde zijn redenering, „evenementen lokken mensen naar de srtad en de stad is het fijnst als hij vol .met mensen is, zoals wij op Koningin nedag hebben gezien." De overkapte sprekershoek ai an de zuidrand van het Schouwburgplein voorspelde de burgemeester een spre- kersarme toekomst De sprekershoek is destijds ingewijd door het WD> raadslid dns.L, van Leeuwen. „Ik hen hier de tweede spreker. Ik ontvang graag een uitnodiging als over enkele jaren de derde spreker zich meldt"', «zei hij./y. De op 5 miljoen gulden begrootte plannen, voor. het Schouwburgplein dichten aan. de sprekershoek gelukkig ook nog andere functies toe: plaats voor ruilhandel in. postzegels, schaak- en damruimte, schuilplaats voor be. zoekers v-an evenementen, als het re- gent, Behalve uit de woorden van burge meester Thomassen bestand de bom barie gisteravond uit het optreden, van de' muziekkorpsen van Excelsior (met majorettes) en de Rotterdamse ge meentepolitie. Veel belangstelling hadden de Rotterdammes er zo op het eerste gezicht niet voor, pagina 4 - zaterdag 24 mei 1969 "yiJFHONDERD koorzangers uit het oosten van het land hebben ge heel op eigen initiatief een concert in de grote Doelenzaal georganiseerd, dat stellig de voldoening zal hebben ge schonken, waarop deze koren hadden gehoopt. Het is een onvergetelijke sensatie, in deze zaal te zingen, en de ervaring als zodanig was alreeds de moeite' waard, Nog veel meer zal het Klaas J. Mulder en schare echter heb ben verheugd, te bemerken, dat het in groto getale opgekomen publiek zich oprecht opgetogen toonda over do prestaties van de verschillende koren. Het werd al spoedig duidelijk, 'dat de jonge dirigent onmiskenbaar zijn stempel op net Chr, Kamper Mannen koor, het Chr. Mannenkoor „De Lof zang" uit Heerde, het Chr. Mannen koor .jSursum Corda" uit Enschede en Almelo's Chr. Mannenkoor heelt ge drukt. Deze persoonlijke karakteris tiek zou kunnen, lulden: grote zorg voor sonoriteit van de klank, het na streven van. een zo groot mógelijke homogeniteit, inachtneming van alle middelen om te geraken tot een le vendige voordracht en, last but not least, het weren vanouderwetse „maniertjes" zoals het falset zingen en het aanwenden van veel vibrato. Het resultaat van Mulders gezonde activi teit was een warme koorklank, zowel bij elke groep afzonderlijk als bij de gebundelde krachten.' Dat de zangers uit Almelo het'even moeilijk hadden met hun intonatie kwam doordat hun bijdragen op dit punt aanzienlijk moeilijker waren dan die van de an deren. De koorzang werd aan de vieuge! door Henk van Putten, aan het orgel door Feike Asma begeleid. Laatstge noemde speelde ter afwisseling mei grote virtuoziteit de bekende Toccata uit de Vijfde symfonie van Wldor. Later mocht men Klaas J. Mulder nog als pianist in een improvisatie ho ren en eniige zangsolisten zetten met kleine soli in de koorwerken de zeer geslaagde avond nog meerdere luister bij. ELLY SALOME De heer L. Wijntjes is onderschei den met de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. Hij was gisteren vijftig jaar in dienst bij Oving N.V. te Rotterdam. Met een korte toespraak opende burgemeester Thomassen het Schouwburgplein. DEN HAAG, zaterdag (ANP). Vierentwintig Europese landen stre ven naar een uniform onderling brief-larief. dat geiyk is aan het bin nenlands tarief. Dl* deelde drs. J. A. Bakker, minister van verkeer en wa terstaat, gisteren mee btf .zUn terug keer van de JaarRlkse ministeriële PTT-conferentie, die ditmaal te München werd gehouden. Zoals bekend hebben de zes EEG- landen al geruime tijd een dergelijk gemeenschappelijk binnenlands tarief dat ook het onderlinge verkeer omvat. Voor 25 cent kan een Rotterdammer dus een brief naar Schiedam gebracht krijgen, maar ook per luchtpost naar een uithoek van Sicilië. „Alle op de conferentie aanwezige landen hebben aich in principe voor zo'n uniform laag tarief uitgespro ken", aldus de minister, „doch voor sommige kleinere landen en daarnaast ook voor Engeland vormt zo'n drasti sche verlaging van de brief-export nog een maatregel, die hun nationale schatkist te veel kost om er terstond toe over te gaan. Afgesproken is, dat als eerste stap gestreefd zal worden naar een verlaging van het buiten- landse posttarief van 10 procent." De totale opbrengst van de op 16 en 17 mei gehouden straat collecte ten bate van het Emmabloem tuberculose- fonds bedraagt f 16.032.07. ¥Op de groenstroom aan de Wilbertoord in .Reijeroord (IJsselmonde) Jheeft de ge meente enige tfód geleden een fraai gebouwtje neergezet, eeri zogeheten eenmans-urmoir, Het is een keurig betonnen optrekje, dat vanuit de'verte eerder lijkt op een gedenkmomunentje, dan op een openbare waterplaats. De plaatsing van dit' urinoir heeft eén voorgeschiedenis- Bewoners van Reije roord hebben er. vroeger over ge klaagd, dat leverancier overal plas ten". Aan deze noodtoestand is nu een einde gekomen, maareen nieuwe is ontstaan; de bewoners van een van de flats aan de Wilbertoord die uitzicht hebben op het bouwwerkje hebben.er een brief over geschreven aan de wijk raad: Ervan uitgaande, dat met.dé plaat sing van dit „huisje van uitkomst" bij de initiatiefnemers de bedoeling voor gezeten heeft dat het gebruikt zou kunnen worden door hen voor wie 't speciaal daar neergezet is, t.W. door bezorgers van bakkerskaren, van melk- en melkprodukten door post- bestellers, kortom door alle werkers- o-p-de-wea in de wijk Reijeroord, en ook toevallige.passanten, dan blijkt dit in de praktyk niet op te gaan. De oor zaak hiervan is dat dit „beton-geval" op een totaal verkeerde plaats neerge zet is, in een uithoek, terwijl het meer naar het centrum van de wijk neerge zet had moeten worden. Gevolg is'dat het urinoir nu. slechts benut wordt door een enkeling die het toevallig op zijn gang door Reijeroord heeft kun nen ontdekken. De opsteller van deze brief moet een scherp waarnemer zijn, een man (of vrouw) die uren achtereen voor het raam zit te turven en daarbij, nog onderscheid maakt tussen leveranciers en andere De brief gaat verder: „Dat het nu slechts matig benut wordt, is natuur lijk een zaak die ons slechts matig in teresseert. De enkeling die er nog ge bruik van maakt kan men vanaf de flat zijn werk daar zien verrichten, wat natuurlijk niet zo'n smakelijk ge zicht is. Gedurende de tijd dat er nie mand van gebruik behoeft te maken, vermaken de .kinderen zich om en in dit botenhuis, dat nota bene nog vlak bij de uitgang van een kleuterschool geplaatst is". De flatbewoners vragen nu de wijk raad stappen te ondernemen die kun nen leiden tot verwijdering van het urinoir, v Dit lijkt mij een gerechtvaardigd verlangen. Urinoirs' moeten er zijn, maar waarom nu uitgerekend .tegen over een flatgebouw, in een groen strook en bij een kleuterschool. Er zijn tientallen plaatsen te bedenken voor een urinoir, waar niemand ex last van heeft. "p|E fa. Dankets interesseert zich de U laatste tijd vooral voor zingende Rotterdammers. Eerst werden een groot aantal volwassenen in het caba ret van Tom Manders gepafet voor het zingen van een serie typisch Maasste- deliike liederen en nu is onder het Dankers-label een elpee verschenen die is volgezongen door Rotterdam viertjes, 150 jongens en meisjes van de jeugdhaven clubhuizen tn Rotter dam. Begeleid door een combo ol.v. Hugh den Ouden zijn er tweeenveertig be kende kinderliedjes opgenomen, zoals: „Witte zwanen, zwarte zwanen", ..In Holland sltaat een huis", „Zegken JU .de mosselman", enz; Voor instrumen tale intermezzo's is gisteren gezorgd door het hammondduo van Pierre Boensma. Wat deze plaat van andoren m dit genre onderscheidt, is dat er met al leen enthousiast, maar ook fel (soms zelfs een beetje rauw) door de kinde ren word gevocaliseerd. Vader Jacob, Kortjakje, Berend Botje, De drie schuintamboers en al die anderen hebben veel volume meegekregen en natuurlijk is het daardoor allemaal ook niet even zuiver. In dit geval is dat eigenlijk erg aantrekkelijk, aange naam ongecompliceerd. Het begelei dende combo wil nog wel eens teveel overheersen, maar maakt dat weer goed door een aantal liedjes een mo dern ritmisch jasje aan te trekken. it De plaat „Rotterdammertjes zingen kost 3,95. Dat is goedkoop en een deel van de netto-opbrengst komt dan nog ten goede aan het jeugdwerk in Rotterdam. BONN, vrijdag (Reuter). De Westdultse luchtmacht heeft vandaag zijn 64ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer nabij Laka Kavazu City (Arizona). De piloot kwam om het leven. Hij was in de Verenigde Staten voor een opleiding. O In. tegenstelling tot eerdere berich ten kunnen aow'ers maandag bij de competitiewedstrijd Sparta—Go Ahead goedkoper terecht. Voor f 1,50 kunnen zij een zitplaats verkrijgen yoor de schaetribune. Da Roemeense AulomobTelclub In Boefcarast organiseert tot 29 september prachtige 16-doagse IT-autotochten voor epor- X tieve flutomobllliUn. Vertrek iedere maandag vanuit Zagreb. -> Prijzen vanaf 329,50 lot f 592,50 Incl. holel met halt pension 4» en Inot. 200 L gralla benzlno In Roemenië. Y o» Boekingen en pro6pektus bij alle ANWB-kantoren. JJE spanning in de strijd om de Parool-beker duwt ook in deze beslissende fase van de gg^T egl competitie not? onverminderd voort. Rinus Israel §|p^ is een punt ingelopen op Jan van Beveren en dat betekentdat hij in.de resterende twee wed- strijden twee punten meer moet behalen dan - Sparta's doelman om opnieuw bovenaan het i klassement te eindigen. Een uiterst moeilijke opgave. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Van a" van ovepsn Beuereti (Sparta) 7,63 {244 uit 32); 2. Israel (Feijenoord) 7,58 (235 uit 31); 3. Eikelenboom (Fortuna) 7,13 (228 Uit 32); 4. Pieters Graafland Feijenoord7,06 (226 uit 32); 5. Eijkenbroek (Sparta) 7,00 (210 uit 30); 6. tot en met 9. J. Bowman (Fortuna) en Van Hanegein (Feijenoord) 6,97 (209 uit 30), Geilman (Excelsior) en vd. Roer (SVV) 6,97 223 uit 32); 10. Vlarnaar (SVV) 6,91 (214 uit 31); 11. Kwakkernaat (Excelsior) 6,89 200 uit 29); 12. Hordijk (Fortuna) 6,84 (219 uit 32); 23. Baksteen (Fortuna) 6,83 (IÓ8 uit 29); 14Koudijzer (SVV) 6,78 (217 uit 32); 15. Bassant (Excelsior) 6,77 (210 uït 31); 16. Laseroms (Feijenoord) 6,72 (215 uit 32); 17. Tetteroo (Excelsior) 6,68 (207 uit 31); 18. Van Meeteren (SVV) 6,65 (206 uit 31); 19. Ter Horst (Sparta) 6,63 (212 uit 32); 20. G. den Butter Excelsior) 6,61 (205 uit 31). Arnaldo Pomodoro, drie jaar geleden in Museum Boymans-van Beuningen te zien samen, met elf andere Italiaanse beeldhouwers, waaronder zijn broer Gio, heeft nu het ryk alleen in datzelfde museum, Tot 29 juni is daar de turnzaal ingeruimd om u 'n over zicht te bicden van zyn werk uit de jaren 195919GÜ. WH zo'n overzicht zin hebben, dan moet er ook een aanleiding voor zijn, moet er een ontwikkeling te zien zijn. "Welnu, deze ontwikkeling zal de aandachtige kijker in Boymans ze ker niet ontgaan. Ruwweg gesteld kun je Pomodoro's werk namelijk in drie periodes verde len, voor welke verdeling ik dan even zijn grote bronzen bollen als uitgangs punt neem. Die eerste bollen doen denken aan nog niet door de mens ontdekte pi-ne ten die, net als de aarde in har.r eerste stadium, aangevreten en beschadigd worden door erupties en afxdbevin- genDe oppervlakte is op diverse plaatsen gescheurd en opengabarsten en toont een geheimzinnig innerlijk, datdoet denken aan strukti'ren als honingraten, het binnenste van vreemde, elektronische machine:, door elkaar gerommelde zetkasten maar evengoed aan ondergegane stadskultu- ren uit de oudheid. Vernietiging dus van de gave bolvorm, maar, en dut is bepalend voor Pomodoro's werk uit deze periode, vernietiging die aan de oppervlakte blijft.' In dé tweede „periode" zijn de bol len verder opengespleten; bollen die als een stel-kaken opënscharnieren. In de dan ontstane opening is vaak een tweede bol te zien, soms gaa£, soms aangevreten door eenzelfde verriéti- ging. Dat, de mogelijkheden van ds hol eindeloos vele zijn, laat Pomodore zien in de derde en voorlopig laatste fase. De bollen verliezen nu hun na tuurlijkheid; herinneringen aan be paalde natuurlijke structuren (zie bo ven) vallen niet meer te herkennen. Veel meer benadert hij nu het idee, dat hij beoogt met zijn werk: een hommage aan de moderne techniek. Messcherpe gleuven en gangen doorsnijden nu de bol en hollen haar as het ware uit. De ruimte kan. nu in ■de bed doordringen en omgekeerd: is de bol een deel van de ruimte gewor den. Pomodoro gaat In deze laatste fase duidelijk van de oppervlakte naar het binnenste, naar de anihoud en, misschien zelfs niet alleen letterlH' - Inmiddels heeft misschien de dachte postgevat, dat Pomodoro alle.u bollen maakt. Niets is minder waav. Bijgaande foto toont het: cylinders, maar ook rechthoeken en kubussen hebben, zijn. aandacht en verenigen in zich gelijkelijk Pomodoro's typische Italiaanse eigenschap: zin voor het klassieke .em een ongelooflijk gevoel voor de schoonheid van de vormge ving. Het duidelijkst komt dit iaatsle tot uiting in de sieraden van Pomodoro's hand, Zij zullen zeker de begeerte van menige vrouw opwekken, Toch spelen juist deze sieraden hem nog parten en wekken zij de indruk, dat Pomodoro moeite Heeft (gehad?) om te ontko men aan het maken van-alleen maar louter mooie dingen. Vandaar dat juist diie derde fase zo interessant is, omdat daat.geen enkele concessie gedaan wordt, aan de schoonheid. In die periode vooral komt de bezetenheid om. een idee vorm te geven, om de hoek kijken, desnoods met voorbijzien van het eventuele mooie resultaat. Nieuw voor Pomodoro (en" voor ons) is zijn bemoeienis met de gra fiek. De resultaten hiervan zijn boeiend, zeker wanneer hij experi menteert met de tegenstelling „leeg" en „vol". Wanneer hij echter dezelfde grafische studies uitvoert in brons en aluminium krijgen ze het welhaast verdachte raffinement van de artisan, die hij eens was en staan ze ver af van het oorspronkelijke idee: grafiek maken; zijn ze gewórden, waaraan hij elders ontsnapte: schone oppervlakte- kunst.: Als u de ongelooflijke sensatie wilt ondergaan om schijnbaar. '-in een onmetelijke diépe afgrond te stappen, stoelen gewichtloos door de ruimte te zien zweven en "uw spiegelbeeld ein deloos herhaald te zien, moet u snel naar Boymans. U- moest er trouwens toch al heen, voor Pomodoro, en voor de Franse tekeningen. In. dat. museum staat namelijk een stenaar Luc Peire, environnement van de Belgische kun- Wat is een environment (de meestal gebruikte. Engelse, term) zult u vra gen? Letterlijk betekent hetomge ving. Uw huiskamer, maar ook de mo notone flatwijk, waarin u woont is een environment, zij het, dat juist deze laatste, die van de massale flat- wijken, een reactie bij de kunstenaars heeft uitgelokt. Een reacite die vorm kreeg in door hen speciaal gecreëerde omgevingen, waarin speelse kleur en vorm ,een vooraanstaande rol spelen. Zo'n omgeving, zij het zonder kïeur, heeft Luc Peire nu opgesteld in een van de zalen van Boymans. Midden in de zaal staat een rechthoekige „doos" van 2.80 m. hoog en 3.50 m. in het vierkant met wanden van formica. Een deur verschaft u' dan toegang tot Peires environment, tot zijn fan tastische, oneindige en haast gewicht loze wereld. Dan ook ervaart u de sensatie in de'afgrond te stappen en tomeloos diep te vallen. U stapt namelijk een ruimte binnen, waarvan zowel vloer als plafond ge vormd worden door haarzuiver paral lel lopende spiegels. Logisch gevolg hiervan is, dat noch beneden u, noch boven u een eind komt aan de herha ling van de ruimte. Een immense diepte én hoogte worden gesugge reerd, temeer daar Peire de vier wan den van strikt vertikale, zwart-witte lïjnpatronen heeft voorzien. Twee in de deurwand gemonteerde lichtkolom men completeren het geheel. De rest is aan u. Voor één of meer dere minuten is dit üw persoonlijke environment, waar u voorzichtig slof fend op.kousevoeten of schoenpantof- fcls (vanwege de spiegels!) het spel van u en de ruimte kunt gaan spelen. .Hoe u het speen zult, hoe u reageren zult kan ik. niet voorspellen, maar ik verzeker u wel, dat Peire u niet onbe roerd zal laten. Helaas pas volgende week plaats voor de fijne tentoonstelling van Jan Kuiper-bij Fenna- de Vries 4- Inmid dels kunt u alvast wel gaan,kijken -> U heeft gelijk: een Moriaan is geen dier Maar l'Abeille well, niet- waar? Feit blijft dus, dat het die renrijk rijk vertegenwoordigd is in het galeriewezen 4- Intussen een pret tige Pinksteren toegewenst. CEES "VAN DER GEER

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1