msnnm IfUIERSTERS AAD VENDERBOS EN WIM DELWEL OVER 'HUN' HOOGSTRAAT: B. en w. willen havendiensten marktwezen opheffen 'Graduate' glad na sterk begin Koudijzer vindt het heerlijk pm te vliegen door Jan D. Swart De kost moet nu eenmaal voor de baat Veranderingen uitgaan Mentaliteit Protest Vragen van raadsleden over strubbelingen bij scholenbouw Bachplein Burgemeester reikt prijzen uit Liclitstoet GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 In Passage-theater; Wethouderssalarissen in Ouderkerk omhoog Rijnmond bouwde in april bijna 900 woningen Hengehvedstrijd van De Rietvoorn' Twee vrouwen gewond op oversteekplaats Receptie van Spirit' op 6 juni in clubgebouw Gemeente present op expositie Holland-Vier Botenbaas door vallende kist zwaar gewond Burgerlijke Star SP MG concerteert VERIIGEFF Tel. 268924 Gemeente Schiedam administratief assistente Scholen Gemeente Schiedam jonge man Gemeenteziekenhuis donderdag 29 mei 1969 - pag. 5 is een mijn in de ijskast \/ENDERBOS, voornaam Aad, 28, opvallend „ge buikt", een kleine baldadige flap-uit, brengt tezamen met zijn compagnon, Wim Delwei (33), die op zijn beurt is be voorrecht met een evenzo in 't oog lopend Turks snorre tje, regelmatig en metho disch de nodige opschudding teweeg in behoudende Hoog straat-kringen. Het piratenduo grijpt —-om u een beetje wegwijs te maken keer op keer heel losbandig, maar ook heelbedrijvig een groot percentage (volgens hun. zeggen) passieve winkeliers in hun conservatieve kraagje en spoort „de schone slapers" door middel van allerlei acties, stout moedige reclames en zorgvuldig overwogen kritieken aan tot meer en meer spirit. Bovendien bouwde het duo in een tijdsbestek van veertien dagen 'n onaantrekkelijk bouw vallig papdje om in een intiem atelier en begon er alleen om te bewijzen hoe het in feite 'moetgelijk maar een boek- üek. Venderbos beschouwt het allemaal maar als een vorm van protest Over enkele maanden wanneer hij zijn tweede, en weer later wanneer hij zijn derde zaak op *de Hoogstraat gaat beginnen,, wortd het -pas-goed menens* Deze wat luidruchtige en om pu~ blieiteit-smckende manier van wer ken van de Hoogstraat-piraten A.V. „noem ons in godsnaam geen provo's, want dat begrip is'me veel te rekbaar" vloeit voort uit de wetenschap dat reclamejongens {en dat zijn ze nog»steeds) alleen maar goed kunnen verdienen bij de gratie van een actieve middenstand. Het heeft er dus veel van weg, dat al dat oppeppen in feite alleen maar eigenbelang is. Maar Venderbos verbood mij dit denken. „We moeten het veel ruimer zien", vertelde hij. „Het uitgangs punt voor een ieder moet zijn, dat de Hoogstraat als winkelstraat aantrek kelijk is. Natuurlijk hebben -óók wij daar profijt van, maar bovenal de winkeliers. En ik heb trouwens de indruk dat er in Schiedam sterk de behoefte bestaat aan een winkelga lerij die het exorbitante formaat van een. Kalverstraat of Lijnbaan enigs zins zou kunnen benaderen. Wie, net als ik, de hele dag met mensen praat ik leuter graag weet wat er leeft,- weet waaraan be hoefte bestaat. Neem.' nu van mij aan, dat' wanneer de Hoogstraat maar een klein beetje de aantrekke lijkheid van een Kalverstraat bena dert, de huisvrouwen veel liever in Schiedam blijven. En het mooie van het geval is nu: cr kan van de Hoogstraat alles ge- maakt worden. Het is geen bluf. het is geen. bombarie van me, maar zo als hier ons pandje is opgknapt voor nog geen half honderd, hoor je het' goed' voor nog geen half honderd, zo zouden aller panden voor een spot prijsje van een goede smaak kunnen getuigen. Weet je wat ik van de Hoogstraat vind? Een goudmijn in de ijskast." WE moeten nu eens van de gedach- te uitgaan dat ik het in de Hoogstraat voor bet indelen had. Dan kwamen hier op de eerste plaats veel meer winkels op het modische vlak. Dan werden gelijk alle puien van een fris, opvallend kleurtje voorzien. Maar dan waren ook alle winkels om negen uur open erf niet zoals sommige nu om pak-weg.half elf. Er.zijn winkeliers, die het allemaal wel best vinden. Ze hebben toch hun vaste klantje wel. Hier neem nu mijn moeder, een ras-Schiedamse. Ze koopt bij Koos de-fruitman, omdat ze al veertig jaar bij Koos fruit koopt. En zo zijn er nog tientallen van die moeders. En diezelfde Koos maar lachen. Veranderingen, verbeteringen zegtie dan, waarom zal ik? Het zaakkie draait toch wel. Zijn tijd zal het wel uitdienen. Maar hier gaat de Hoogstraat aan kapot. Als het zo doorgaat, geef ik de business hier nog-tien jaar langer niet". "JZEIHARD is Venderbos' stelling- name ten opzichte van de men taliteit van de Schiedammer. „Een Schiedammer wil eerst het rende ment zien en dan kijken of ie er nog wat voor over heeft. Normaal ge sproken gaan de kosten voor de baat uit. Maar in Schiedam niet. Neem. nu die Paasweekactie als voorbeeld. We hadden ons dagen en nachten rot gewerkt aan decoraties en spandoe ken. Voor een schijntje. Maar dat is het punt niet. We wilden er een koop-happening van maken. Het enige wat we van de winkeliers verlangden was de etala ges een beetje aan te passen, een beetje paasvreugde mee te geven. En wat denk je? Vijf winkeliers, wat zeg ik, vier winkeliers deden het. Het is toch eigenlijk god geklaagd. De burgemeester moest de opening van de Paasweekactie verrichten. Van te voren had hij gezegd dat ie het leuk vond om over de Hoogstraat te lopen. Nou het is een giller voor die man geworden. Hij had beter in een dichte wagen over de Hoogstraat kunnen rijden, dan had ie evenveel gezien. Met de Franse week is het al niet veel beter geweest Goed, de deel nemende winkeliers hebben achteraf over de verkoop niet te klagen gehad maar een aanpassing van de etalages was er opnieuw niet bij. Erger nog: er waren winkeliers die eerst toe zegden in de deelname aan de Franse week en op het laatste moment toen we nota bene alle voorbereidin- 31 -■■■ --, ilitP (Van een onzer verslaggevers) - VLAAHDINGEN, donderdag. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen stellen de gemeenteraad voor de gemeentelijke haven dienst en het marktwezen met ingang van 1 juli op te heffen. Vol gens b. en w. moet de havendienst worden ondergebracht bij bet be drijf gemeentewerkenn en het marktwezen bij de gemeentelijke reinnigings en ontsmettingsdienst. Het college van b. en \v. wil toü reorgannisatie overgaan om dat de gemeentelijke bemoeiin- genn met de haven steeds meer afnemen. Aangevoerd wordt onder meer dat de voorname positie van VJaardingen als haven is toe te schrijven aan acti viteiten In de particuliere sector, dat een aantal werkzaamheden van de ha vendienst straks door de nieuwe Del- takcring zal wegvallen, dat de havens steeds meer industriehavens worden en dat dc betekenis van de havens voor de visserij vrijwel nihil is gewor den B en w stellen de datum van 1 juli voor omdat dan het huidige hoofd van de gemeentelijke havendienst en het marktwezen met pensioen gaat Volgens het college moet dc haven dienst worden ondergebracht bij de afdeling bestratingen en rioleringen van gemeentewerken. De nieuw te be noemen havenmeester zal voorname lijk met havendienstóangelegenbeden worden belast maar ook met andere werkzaamheden binnen de nieuw te vormen afdeling Voorgesteld wordt tenslotte de op name en de controle van. de precario onder te brengen bij de afdeling bouw- en woningtoezicht van ge meentewerken mmm Aad Venderbos (links) en Wim Delwei (rBchts), ...de Hoogstraat piraten... gen al hadden getroffen afschre ven. Nou. dan vraag ik je? Ze hebben gewoon schijt aan je. Is dat pesterij, geraffineerdheid of dommigheid?" DELWEL en Venderbos zijn enkele weken terug als een soort protest in de boeken ge gaan. Ze ontdekten heel toeval lig nog een kelderruimte in het pandje en richtten deze in als „sex-appartement". Venderbos: „Je moet het alleen maar zien als een investering. Ik zelf ben van huis uit een schoenmaniak en Wim is z'n hele leven reclame tekenaar geweest. Dus van boeken wisten we niets af. Maar we hebben gewoon eens de. behoefte gepeild in deze contreien. We verkopen óók ondeugende sprookjes. Vieze boekjes noemt men ze. Maar men is gek. Het is toch geen pornografie. Als je het vergelijkt met Denemarken is het hier een. bagatel. Maar die vieze boekjes' zijn het dan toch geweest die zo'n kleine 350 man meer naar de Hoogstraat hebben gebracht. En daar profiteren de an dere winkeliers dan ook maar van." Venderbos heeft eerder tijdens dit gesprek de wens te kennen gegeven een zaak in schoenen te willen be ginnen, terwijl Delwel iets gemom peld heeft over een handeltje in hengelsport-artikelen. „Die zaken komen er ook," zegt Venderbos. „Net zo goed als deze er gekomen is. Je moet goed in de galen houden dal we een stel opportunisten zijn. We wachten even een geschikt moment uit en zitten er dan bovenop. Een jaar lang hebben we als recla- mebroeders in een keldertje al deze initiatieven zitten uitbroeden. We hebben alles bij wijze van spreken opgepropt. "We zijn geen jongens van dure Mustangs, wij investeren ons vermogen in'zaken. We willen nu een paar jaar keihard werken om er later van te profiteren. En we laten ons niet uit de koers brengen. Door niemand. Ook niet door de winkeliers en journalisten die uit gemakzucht of pesterij hun wagen voor de etalage van de winkel zetten." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Drie le den van de gemeenteraad de dames J. IJ. II. Gerding-Eggink cn AC. M, Blaauw-Rieu en de heer S. K. van der Berg hebben aan het college van b. en w. van Schiedam enkele schriftelij ke vragen gesteld naar aanleiding Van een artikel in. de Havenloods. In dat rtikél werd melding ge makt van moeilijkheden bij de hei werkzaamheden voor de scholenbouw op het Bachplein. Hierbij zouden in de muren van de Blementumwoningen scheuren zijn ontstaan. De raadsleden vragen zich af of het in het ongunstig ste geval niet noodzakelijk zou zijn een geheel nieuw bouwplan voor de scholen te ontwerpen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Burge meester H. Koelfsema zal morgen avond in gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Langehaven de prij zen, uitreiken aart de Liehtstoet De aanvang van deze, doorgaans feestelij ke, bijeenkomst is 8 uur. Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Mike Nichols die als filmregis seur meteen naam maakte door zijn uitstekende verfilming van „Who's afraid of Virginia Woolf mag ook over het succes van zijn tweede film „The Graduate" niet klagen. Amerika komt er in drommen voor naar de bioscoop en Nichols en zijn cast rekenen al op een ruime oogst Oscars. Ik ben benieuwd wat de film hier gaat doen. In de eerste twintig minuten is „The Graduate" inderdaad verrassend goed. Men maakt dan kennis met het knap pe rijkeluiszoontje Benjamin Brad- dock die met hoge cijfers als het suc ces van de familie van zijn college terugkeert. Hij is nog zo groen ais gras, zich dat met zijn bijna 21 jaren pijnlijk bewust en weet met zijn suc- cesrol geen raad. Zijn ouders die hem alleen als paradepaardje zien valt dat niet op, maar net zo vervelend als hun onbegrip zijn de stoere huisvrienden die Benjamin met de beste bedoelin gen onder vier ogen aanraden dat hij nu maar eens achter de meisjes aan moet want studeren alleen is het^toch ook niet. Benjamin die verveeld ja en. amen knikt wordt daar niet wijzer of zekerder van en is ernstig geschokt als de vrouw van de compagnon van zijn vader hem, aangetrokken door zijn onzekerheid, probeert te verlei den. In dat eerste deel van de film zit een heel speciale sfeer waardoor de koele satire die Nichols bedrijft voor treffelijk wordt gesteund. Dustin Hoff.- man weet perfect raad met de rol van de ongelukkige Benjamin en Anne Bancroft als de hem verleidende mrs Robinson begint duidelijk aan een van haar beste rollen. De toon die Nichols aanslaat is doorlopend raak en zijn humor is uitstekend getimed. De film wordt als iets gladder als mrs Jtobinson er uiteindelijk met ge amuseerd engelengeduld In slaagt Ben jamin in een hotelkamer i-n bed te krijgen. Dustin Hoffman, die in dat hotel eerst zijn onbeholpenheid wat erg ver heeft moeten rekken, heeft daarna de taak te laten blijken dat hij geleidelijk opknapt van de sex. Rol en film worden minder precies en de toon waarmee Nichols in het begin zoveel succes boekte doet dan al wat te bekend aan. Benjamin ontmoet tegen de wil van mrs Robinson haar dochter Elaine (Katherine Ross). Een aardig meisje en een goede vertolking, dat wel. Het scenario wil dat Benjamin op baar verliefd wordt en wat volgt is een door de situatie gedurfd liefdesver- haaltje waarin de nu org flink gewor den Benjamin zelf voor de mooie af loop zorgt als hij in een afgelegen kerkje Elaine net op tijd voor het al taar wegsleept waar zij bijna met een degelijke jongen was getrouwd. Dat laatste deel wordt door Nichols spontaner en sneller gefilmd. In -dat hoger tempo verliest hij de precisie, al worden zijn rollen nog steeds goed ge speeld, De satire van het begin lijkt vergeten. De film rent naar een rede lijk slot, maar is allang niet echt goed meer. „The Graduate" doet sterk denken aan „You're a big boy now". Dat bij zonder aardige voorbeeld wordt in het begin duidelijk overklast, maar wint het naar mijn smaak tenslotte, al beeft ook Nichols, die zelfs „Italiaans" met telelenzen werkt ditmaal getracht vrij en modern te filmen wat hem ge- deeltelijk is gelukt. OUDERKERK AAN DE IJSSEL, donderdag De voorzitter van hel college van b en w stelt de raad voor, de wethouderssalarissen op te trekken tot 3475- per jaar, zulks in verband met de voor het overheids personeel getroffen salarismaatregelen in verband met de voortschrijdende muntontwaarding. De wethouders- wedden bedroegen tot dusver f3264- per jaar ROTTERDAM, woensdag. In.de maand april I960 kwamen in de 23 gemeenten ran het Rijnmondgebied 893 woningen gereed, te weten: 471 woningwetwoningen, 382 gesubsi dieerde particuliere woningen, 40 on gesubsidieerde particuliere woningen. Met de bouw van 572 woningen werd een begin gemaakt. Op 1 mei 1969 waren in aanbouw 14.970 woningen te weten: 7.764 in de woningwetsector, 6.379-in de sector van de gesubsidieer de particuliere bouw, 827 in de sector van de ongesubsidieerde particuliere bouw. Van de 7.764 in aanbouw 2ijnde wo ningwetwoningen zijn er in aanbouw 3.356 in Rotterdam, 1.574 in Vlaardin- gen, 532 in Capelle aan den IJssetl, 496 in Krimpen aan den IJssel. 483 in Rid derkerk, 480 in Schiedam, 392 in Spij- kenisse, 212 i-n Maassluis en 239 in de overige genieenten van her Rijnmond gebied. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. donderdag De hengelsportvereni ging „De Rietvoorn" zal op zaterdag 31 mei a.s. 's morgens om 7 uur een hengehvedstrijd organiseren in de Molenvliet van de polder Kromme Geer en Zijde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De 24-jarige mevrouw L- H. Dering-Kalle .en de 27-jarige mevrouw M. P. Schoenmakers-Schenk/Zijn gisteren op een oversteekplaats bij dc Schiekade door een personenauto aangereden. De twee vrouwen zijn met vrij ernstige verwondingen naar het St. Francis- cus-gasthuis gebracht. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. donderdag De receptie ter gelegen heid van net promoveren van het eer ste elftal van Spirit naar de 3e klasse van de KNVB zal plaatshebben op vrijdag 6 juni a.s. mm. 8 uur in het clubgebouw van de vereniging op het voetbalterrein aan de Dekkerstraat. Misschien komen er voor die datum nog twee kampioenschappen bij van de c-junioren-elftallen BARENDRECHT, donderdag Op de beurs „Holland-Vier", die van 4 tot 12 juli in Barendrecht wordt gehou den, wil ook de plaatselijke overheid met een stand acte de presence geven. In de voorlichtingsstand van Baren drecht wil het gemeentebestuur drie diensten, de plantsoenen- en reini gingsdienst en de waterleiding, belich ten, terwijl er verder een informatie- ruiimite is gepland Bovendien zal in de stand een maquette van Barendrecht <te zien-zijn. Een en ander komt de ge meente te staan op een uitgave van zo'n 8000 gulden. Vrijdagavond zal de raad daarover vergaderen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Bij het lossen van het motorschip „Main- lloyd" in de Schichaven is gisteren de h4-jarige botenbaas B. A. Dupont aan het hoofd getroffen door een uit een hjjs vallende kist machine-onderdelen. Met ernstig schedelletsel is de man in het Havenziekenhuis opgenomen. De Duitse matroos K. H. Köppner uit Duisburg is gisteren aan boord van zijn schip „Anna Maria" in de Waal haven met een hand bekneld geraakt tussen een meerdraad en de bolder. Twee vingers werden afgekneld, het slachtoffer is naar het Havenzieken huis gebracht. Aan boord van het motorschip „Martin" in de Merwehaven raakte de 52-jarlge kraanarbeider J. van Leeu wen met zijn hand bekneld tussen draad en haak van een hijs met balen boorpoeder. Het topje van zijn linker rimgvinger werd afgekneld. sROTTEKDAM, woensdag. brand, die gisteren in de archieven van de rederij Koeningsfeld heeft ge woed, heeft in het pand aan de Wil lemskade voor ongeveer een kwart miljoen gulden schade aangericht. Het archief is geheel uitgebrand. Ook het dak ging verloren. De water schade was zeer groot. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM,' donderdag. - Aad Koudijzer (21), STV's suc cesvolle voorhoedespeler en top scorer in de eerste divisie, kon het niet geloven. „Is het werkelijk waar dat ik gekozen ben In de se lectie van Jong Oranje voor' een trip naar de West? Dat had ik nooit durven hopen. De heer Kessler had het me wel half en half beloofd, dat ik 15 juni mee- mocht, maar ik heb er met opzet met niemand over gesproken. Ik kon het me gewoonweg niet. voor stellen. Maar dat het nu. toch waar is, vind ik heerlijk. Dat voetbal-: len is op zichzelf nog niet zo heel erg belangrijk, maar de reis en de. vlucht dat lijkt me enorm. Je moet rekening houden met het feit dat ik nog nooit gevlogen heb". GEBOKEN TE SCHIEDAM Brigitte H. B. d, v. G. M. H. B. Eman cn H. W. Ballljns: Dennis z. v. J. C. Tecuw en B. J. Zonneveld; pieternella d v. G. Pappers cn J. van Grootveld; ..Alexandra H. d. v. B. C.-Vuik cn E. J. Bremer; Mi randa B. d. v. C. A. J. M. van Leeuwen en J, E. van den Berg; Abraham z v 'A. Zcebregts en. A. Kop; Stéphanie N. d. v.. W. H, de Lange en J. M. SoReveld; Paul J. z. v. E. J. van Dijk en J. E. Wennink; Marcel P.. J. z. v. J. A. van Krugten en W M. van Beurder; Gabrlëlle d. v. J. C. M, van Lieshout en. F. S. Broeders; Dirk z. v. L. P. Roeters en G. M, Gouka; Chris- toffe] J. A, ,zv. C. Harder en G. M. van Rest; Joh an U. z. v. G de Goede en V J. W. van Haar en; Reijer E. V. z. v. R. Kal ert J. Smit; Johan z. v. J. Middel en H. C. Ossewaarde; Paul R z v R Al len en W.' Overgaauw; Frandscus T. A. z. v. J. M. Nijman cn J. Flipsfi; Petrus A. 2. v. G, P, van Winden en M. J. A, Hai- kes; Nicoiaas H. z. v. N. Maessen en E. J. M. Hogendoorn; Annemarie d. v. J. H.: Nettenbreijer en P. H. J. van "Weelie; Da niël S. z. v. H. Tode en E. Hesman; Si- mone d. v. E. R. Batenburg en A. M. van derKooy. OVERLEDEN M. A. Munten aar, 73 jr. echtg. C. Noor-, lander; N. Mastenbroek. 25 jr; D. van Kampen, 73 jr, echtg. W. J, B. van Gogh; J. Mlddedorp, 77 jr, echtg. J. F. W. Dro ge; N. Schenk, 57 jr, echtg. G. F. W. Mul der; J, de Vries, 76 jr. H. J Scheffers, 82 ir- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. - Het Schiedamse politiemuziekgezelschap zal morgenavond een concert geven op het plein van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De aanvang is kwart over zeven. Foto, film en projectie Pasfoto's klaar terwijl u wacht. FOTO VANV DUREN, Hoogstr. IOC, tel. 266370. Lot Op juiste adres. S180 Dc Schiedammer (Hot Rotter dams Parool) vraagt vaste BE ZORGERS (STERS). Aanmelden Hoogstr. 6, Schiedam. Tel. 307279, 's avonds na 7 uur tel. 165960 SCCS Textielververij suède-reiniging Oostsingel 2 hoek Singel Het adres voor verven en suède-reiniging Drogisterij cn Parfumerie vraagt VERKOOPSTER, met vak bekend. Tel. 910—352495, 19 uux. SCQ8 Personeel gevraagd Caravans CARAVAN. 4 pers., met ver warming cn voortent. Tc koop of te huur. Tel. 019—267717. Bij de scholen voor m.a.v.o. en Le.a.o kan worden geplaatst een De werktijden kunnen binnen zekere grenzen in overleg worden geregeld. Vereist: ulo-dipioma en typevaardlgheld. Maximaal salaris bij volledige werktijd (4114 uur per week) 741,p.m. AOW-premie wordt niet ingehouden! 6% vakan tietoelage. Uw sollicitatie kunt u graag binnen 10 dagen zenden aan burgemeester en wethouders. Grote sortering tuin artikelen bij „WAAR DAT WIEL DRAAIT", Hoogstr. 07—89, Schiedam. Tel. 019-266136. S250 Van Loenen voor aufolakken Spuitbusje in 550 autokleuren. Dam 4145, Schiedam. Telefoon 266192, In het pas In gebruik genomen moderne zieken huis kan worden geplaatst een voor het verzorgen van de post, boodschappen, transport enz. Sollicitaties graag binnen 10 dagen aan de ad ministrateur, Burgemeester Knappertlaan 25.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2