Groengorclel Hoogvliet voor vuile lucht iSSSKÉÖ STUDENTIKOOS Een andere rubriek, een nieuwe ;m@vrouw! ROTTERDAMS DAGBOEK II ■Bééi mm LECLERC- KAARSEN METEN EFFECT BEPLANTING joh, I. v.d.blij Kielselectie voor VNS- container- schip gelegd Invloed van 'Tilburg' is verbazingwekkend HANDTEKENINGENACTIE WAS EEN SLECHTE ZET Richard Brummer's 2 uurs parkeer-service. ROTTERDAM RIJNMOND Kaarsen Veel wind Aanbevelingen Postbesteller nam na 48 jaar afscheid Mej. G. Kappen 40 jaar bij Ideuteronderwijs Expositie 'Kunst-stof' in ivijkhuis Jaffa Taxi's rijden volgens nieuw dienstrooster slavenburg's De Gruyter nam bezorgbox in gebruik Vragen over staalfabriek KOOS ■seizoen met CHJ- feest in Caland- aula besloten 'h 4 - dinsdag 3 juni Yan een onzer verslaggevers) Sinds ruim twee jaar wordt op initiatief van Rotterdams oppertuinman, chef van plant soenendienst ir A. Raad, in de groengordel die Hoogvliet af schermt van de industrie van Pernis een onderzoek uitge voerd naar het effect van het groen op de luchtverontreini ging. Het is speciaal gericht op de gasvormige luchtverontrei niging, met name door zwa veldioxide, waarvan duizen den tonnen jaarlijks door de industrie in de atmosfeer wor den gebracht. Ir. Raad („ik ben er als bioloog in geïnteresseerd, de hygiënist kan er z^jnt voordeel mee doen") wil met cijfers dc nuttige wer king van deze in eerste instantie voor de recreatie aangelegde groenstrook aantonen. Voorwaarde voor een optimale wer king is dat een gmcngordel een. park achtig karakter heeft, dus bomen groepen afgewisseld met open terrein en lagere beplantingen, zodat als ge volg van de dan optredende turbu lentie zoveel mogelijk vermenging van lucht ontstaat. De concentratie van schadelijke stoffen in de lucht wordt zo teruggedrongen. „De ervaring heeft geleerd dat lang durige lage concentraties de planten niet schaden, vertelt de heer Raad, maar dat hoge concentraties, al treden die slechts kort op, gevaarlijk zijn. De groengordel van Hoogvliet is vrij aar dig opgebouwd, al had ik hem nog wel wat breder willen hebben". In deze groenstrook staan vijf zgn. I.eclcrc-kaarscn opgesteld, Instrumen ten die bet S02-gehalte in de lucht meten. Drie ervan staan in rechte lUn respectievelijk voor, In en achter een bosje in de groengordel. In 1067 en vorig jaar zijn de gemid delde hoeveelheden milligrammen S02 die per dag.door de „kaarsen" zijn op genomen, berekend. Deze cijfers lui den voor de meter vóör het bosje, reap. 4,1 en 2,47, in het bos 0,4 en 1,08 en achter het bos 2,14 en 1,6. Hét betrekkelijk grote verschil tus sen de cijfers van 1967 en 1668, vooral met betrekking tot de meter voor het bos, wfjdt de heer Raad in het alge meen aan. de maatregelen van de in dustrie om de verontreiniging te be perken en in het bijzonder aan de in de tussentijd in gebruik genomen, hoge schoorsteen van de S'hell-raffinaderij in Pernis, „waardoor een grote ver dunning van het afgevoerde S02 is bereikt". Hoewel deze gegevens niet helemaal betrouwbaar zijn (o.a. doordot som mige meters af en te uitvielen dank zij de baldadigheid van de jeugd) zegt ir Raad: „Een. indicatie voor het nuttige effect van het gro»en is toch zeker aanwezig. Om juistere gegevens te verkrijgen zetten we de proef voort. „Komende winter wordt onderzocht wat de bomen en planten nog aan S02 wegzuiveren als ze hun bladeren heb-' ben verloren. De groenstrook van Hoogvliet heeft voorts een uiterst nuttige functie wat betreft dé stofvormige luchtverontrei niging. „Het is bekend, vertelt ir Baad, „dat bijv. koolstofdeeltjes door bomen en planten worden vastgehouden. Een groenstrook van enige handerden me ters zeeft zo goed als alle deeltjes uit de lucht". BU dit alles is een zeer belangrijke omstandigheid dat ons klimaat nogal winderig Js het vnll wordt door mar verhouding zeer veel lucht mee genomen (verdunning) en (als er groen aanwezig is) goed langs het groen geleid, zodat de planten hun nuttige functie ook werfeelUk kunnen „uitoefenen". Inversie (het „stil staan" van de lucht veroorzaakt door de aanwezig heid van hogere en warmere lucht lagen, waardoor geen verticale stro- xnlngen ontstaan) komt bij ons bijna nooit voor. Hoe gevaarlijk een inver- sïeperide, hoe kort ook, kan zijn, heb ben we ervaren in Hogvliet waar een soort meidoorn een enorme bladafval vertoonde na een zeer korte periode. Dezelfde bomen, enkele honderden me ters verder, waar geen inversie was opgetreden, waren volkomen gezond. Ir. Raad neemt ook proeven, met planten die blootgesteld worden aan lucht die rijk is aan uitlaatgassen a -van' auto'e. In deze gassen komen Oa: lood verbindingen voor die ontstaan uit toevoegsels aan de benzine ter ^verhoging van het octaangetal. Een typische zomerperkplant als de witte petunia is zeer gevoelig voor loodvergiftiging, zegt ir. Raad. Twee jaar geleden werden petunia's gepoot -in de middenberm van het Rozenlaan- viaduct ze kwamen als gevolg van ""•/de uitlaatgassen niet uit de knop. Vo- rig voorjaar kwamen jonge hyacinten op dezelfde plek evenmin uit, Een so-2 meter in de groenstrook van Hoogvliet, door een hoog hek tegen de baldadige jeugd beschermd. Deze zomer worden nieuwe proeven genomen, weer bij de Rozenlaan, maar nu dichter bij de stoplichten, waar de concentratie van uitlaatgas sen het grootst Is. Aan het begin van de traverse van de 's-Gravendijkwal, bij de Rochus- senstraat komt ook een bed met pe tunia's. Na verloop van tijd worden de planten nauwkeurig onderzocht in de laboratoria van het Instituut voor Flantenziektekundig Onderzoek te "Wageningen, waar men de Rotter damse proefnemingen met interesse volgt. Over de zin van deze proeven zegt ir. Raad: „Als tuinman voor de Rot terdamse burgertf ben In geïnteres seerd wit ik wó&r met planten kan doen, maar tegelijkertijd is het eert hobby die belangrijke resultaten kan opleveren. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de aanwezigheid van lood ln bijv. voedingsmiddelen ge vaarlijk kan zijn omdat lood accu muleert. Planten zijn goedekope en vaak bui tengewoon gevoelige „meetinstrumen ten" om de hoeveelheid schadelijke stoffen vast te kunnen stellen. In Duitsland heeft men op sommige plaatsen bepaald dat vee niet binnen een bepaalde afstand van autowegen mag grazen omdat in de grassen te veel lood voorkomt. Zo kan ik als tuinman hulp bieden aan de hygi ënist." De gevoeligheid van sommige plan ten voor schadelijke stoffen iaat zich duidelijk illustreren met het gladic- lenras Sneeuwprinses. Deze bloem „gaat kapot" aan het giftige fiuor- waterstof (HF), als dit voorkomt in een concentratie van een tiendui zendste deel per miljoen d.w.z. een tienduizendste cm3 per kubieke meter. Bpyphitische planten (planten die al hun voedingsstoffen uit de lucht halen) sterven eveneens af na een betrekkelijk lichte vergiftiging. Van de vele honderden (epyphitische) korstmossen die in Nederland voor komen, zijn er nog maar enkele .in Rotterdam en omgeving te vinden. Ook verderop in Nederland zijn de korstmossen verdwenen, zelfs in een bosrijke omgeving als Utrecht/Amers foort. „Hygiënisten zouden deze indicator- planten kunnen gebruiken om de ver ontreiniging van het milieu vast te stollen." zegt ir. Raad. Aan de hand van dc kennis over het effect van groenstroken op de luchtverontreiniging kunnen, bij de huidige stand van het onderzoek, al vast wat de heer Raad in een publl- katic van ztfn hand noemt „stede- bouwkundige aanbevelingen" Worden gedaan. Dc meeste worden in Neder land al min of meer als leidraad bjj stadsuitbreidingen gehanteerd. Eén uitzondering: in Frankrijk zijn in de etedebouwkundige reglementen voorschriften opgenomen voor groen- behoud en groenaanleg op particuliere bouwterreinen. Als voorbeeld noemt de heer Raad het Règlement d'Urba- nisme van Parijs, dat bepaalt dat in alle plannen voor oprichting van ge bouwen al naar gelang de zones van de stad 25 of dertig percent van de oppervlakte ais tuin moet worden in gericht. Alle bestaande bomen moeten ge handhaafd blijven en dode bomen worden vervangen. Constructeurs van 10 of meer woningen moeten ten minste één procent van dc bouw som besteden aan groenaanleg. ROTTERDAM, dinsdag. De be steller le klasse van het postkantoor aan de Soetendaalseweg, de heer A. Pucaneau, heeft gisteren afscheid ge nomen van de PTT. De heer Duca- neaox is 48 jaar bij dit bedrijf in dienst geweest. Uit handen van de heer E. A. Har- teveld, adjunct-directeur van het postdistrict Rotterdam, ontving hij een afscheddspennlng. Van zijn collega's Kreeg de heer Dueaneaux een werp hengel. I ROTTERDAM, dinsdag. Mej. G. Kappen, hoofd van de kleuterschool prinses Mar^kc aan de Van Vloos- wijkstraat 2, is veertig jaar bij het kleuteronderwijs. Morgenochtend wordt met de kleuters feeat gevierd. Ouders van de leerlingen worden don derdagavond in de gelegenheid gesteld mej. Kappen te feliciteren tijdens een receptie die Ln de school zal worden gehouden (van 19.30 tot 21,00 uur). Mej. Kappen kreeg haar opleiding aan de christelijke kweekschool voor kleuteronderwijs aan de Witte de Withstraat. Zij begon op de school aan de Hovenierstraat en moest door bet bombardement verhuizen naar de school aan de Snellemanslraat. In het zelfde jaar verhuisde zij met haar klas naar de als kleuterklas ingerichte wo ning aan de Nobelstraat 98. In 1936 betrok zij de school aa-n de Van Vloos- wijkstraat en weer staat er een ver huizing voor de deur, want voor de grond waar deze school op staat heeft de gemeente een andere bes.temmi.ng. De prinses Marijkeschool zal naar een andere ruimte moeten uitzien. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag. In het wijkhuis „Jaffa" aan de Frits Ruys- straat 17—21 wordt op 17 juni de ex positie „Kunst-stof" te organ.seren door de wijkraad voor Kralingen, ge opend. Voor de expositie is een keus gemaakt uit werk van Nederlandse beeldende kunstenaars, die werken met materialen als perspex en polyes ter. Dertig werken (voornamelijk ob jecten) zullen worden opgesteld. De expositie zal tot en met 26 juni le be zichtigen zijn. (ADVERTENTIE) Een overgprdijnstof met dure eigenschappen zoals krlmpvrij» kleurecht, niet strijken, gaan wij nu voor een uiterst lage prijs verkopen. Fabriekspartij Acryl overgor- dijnstof, in twaalf prachtige kleuren, 120 cm breed. Normaal wordt deze stof ver kocht voor 6.75, nu per meter voor nog géén drie guIden. Acryl gordijnstof niet strijken zó droog in 12 mooie kleuren J IK Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze partij Acryl ovargortSIJnrtof, in 12 mooie kleuren, 120 cm breed, per meter Ook msandasmorgm open Géin tel.- af tchrlft, bijt. ADVERTENTIE» worden meesul door de heer dej j huizes gekocht. QIO Knip daarom j \j deze advertentie uit en t A stop het ongemerkt in zijn Imak.j /A De rest gaat dan van zelf, «Vooral alt hij leest-ovei* onze I I deskundige voorlichting, j Goudsesingel 227/229 (bij Jonker fransstraat) Tel. 13 20 00] Elke vrijdagavond j tot 9 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Het centrale vervoersrooster voor alle' Rotterdamse taxi's is gisteren in werking getreden. Hiermee Is een nieuw- punt van de nieuwe taxlverordening Jn werking getreden. Het doel van het nieuwe vervoersrooster Js het gehele vervoers aanbod zo gelijk-mogelijk te verdelen onder alle Rotterdamse taxi-onderne mingen. Een wagen mag per week maximaal 51 uur op de weg zijn. An derzijds hoopt het gemeentebestuur van Rotterdam hiermee de zo vurig gewenste centralisatie in het Rotter damse taxibedrijf te bevorderen. De Rotterdamse taxiondernemers hebben zich aanvankelijk hevig verzet tegen de Invoering van dit nieuwe dienstrooster. Zij voelden zich ln hun vrijheid aangetast. Sedert echter ook het college van gedeputeerde staten de nieuwe verordening heeft goedge keurd hebben de ondernemers eieren voor hun geld gekozen en zelf meege werkt aan de totstandkoming van hot nieuwe dienstrooster. Er zijn nu in Rotterdam 231 taxi's tegen 171 taxi's eind vorig jaar. Deze toename is een gevolg van de omwisseling van een aantal huurautovergunningen, in taxi vergunningen. Ook is het aantal standplaatsen in de stad beduidend uitgebreid. Tot 75. Dit beleid is er duidelijk op gericht de taxi In Rotter dam een meer algemeen aanvaard vervoermiddel te doen worden, (ADVERTENTIE) bouw- en onderhoudsbedrijf n.v. KRIMPEN A/D IJSSEL, dinsdag (ANP). Gisteren is bij van der Giessen-de Noord N.V. te Krimpen aan den IJssel de eerste klelsectie ge legd voor het voor rekening van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, Rijswijk, te bouwen grote „full container "-schip, dat bestemd is voor de vaart op Au stralië. De belangrijkste gegevens zijn: draagvermogen ca. 30.ÖOO ton, lengte 222,40 m., breedte 30,50 m., diepgang ln geladen toestand 11,50 m. voortstu wing via een turbine-installatie van het fabrikaat stal-Javal met een ver mogen van 32.000 p.k. dienstsnelheid 21M knopen. Het aantal te vervoem containers (20 voets) zal ongeveer 1300 bedragen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag: De Gruyter heeft vanmorgen. In Lombar- dyen een gisteren vierkante meter grote bezorgbox in gebruik genomen van waaruit de bezorgdienst groot- Rotterdam gaat bestrijken. Met deze opening is deze dienst losgemaakt van het winkelapparaat van De Gruyter. De Rotterdamse bezorgbox is een van de 32 boxen, die De Gruyter straks in Nederland zal hebben. De dienst levert bij honderdduizend ge zinnen in Nederland lévensmiddelen en non-foods, die tevoren zijn Opge geven. In het Rotterdamse gebied zijn zo'n zevenduizend klanten. De bezorgdienst opereerde tot nog toe vanuit winkels. Het stijgende aan tel klanten en. .overwegingenvan/effi ciency leidde tot de oprichting van de nieuwe bezorgdienst. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. dinsdag. Drs, G. M. Nederhorst, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, heeft minister L, de Block van economische zaken ge vraagd of de bewindsman kennis heeft genomen van het bericht dat naast de plannen van Hoogovens en Hoesch tot het vestigen van een groot staalbedrijf op de Maasvlakte, nu ook de combinatie Nederlandse Kabel fa brieken en de Steenkolen Handelsver eniging. bfj het Rotterdamse gemeen tebestuur een plan heeft ingediend voor de bouw van een staalfabriek. Drs. Nederhorst vraagt voorts of het juist is dat het ministerie van econo mische zaken over de inhoud van dit plan onkundig is gelaten, in tegenstel ling tot het plan van de groep Hoog ovens—Hoesch, waarvan de aanvrage bij de gemeente Rotterdam aan de mi nister ter inzage is gegeven. De heer Nederhorst informeert ook of het kabinet reeds een mening heeft over de wenselijkheid van een vesti ging van een staalbedrijf op de Maas vlakte, en of de minister het stand punt deelt dat de vestiging van twee staalbedrijven op de Maasvlakte uit een oogpunt van leefklimaat op be zwaren zou stuiten. De invloed van de bezetting van de Tilburgse hogeschool was mijns inziens verbazingwekkend. Overal in den. lande ontdekten se naten en colleges van curatoren opeens dat ze. erg voor democrati sering waren. - Ook Rotterdam is niet achterge bleven. Op een senaatsvergadering Is vorige week besloten dat tot een nieuwe universiteitsstructuur wordt ingevoerd drie studenten mogen meebeslissen op senaatsniveau. De faculteiten wordt aangeraden ook drie studenten meebesïissingsrecht le geven. Zijn de studenten hier nu blij mee? Ik geloof het niet, het doet hen teveel aan manipulatie denken. Op do betreffende senaatsvergadering is namelyk geen principieel debat ge voerd over democratisering, er is slechts 'over technische details ge praat. De op de vergadering aanwezige studenten kregen sterk de indruk dat het besluit werd genomen in de geest van: „Nou, we f kunnen er blijkbaar niet onderuit, laten we dé studenten dan maar drie stemmen geven, dan zijn ze zoel én werkelijke invloed kunnen ze nog steeds niet uitoefenen". Ret is gelukkig een positief punt dat het principebesluit is gevallen dat studenten mogen meebeslissen. Om de bezetting van het Maag denhuis kunnen we deze keer niet heen. De volgende brief is namelijk verstuurd aan het bestuur van de Medische Faculteit, aan de senaat van de N.E.H en aan het ARSV-be- stuur' - i Heden de 23e met 1969 is een kor te actie onder studenten gevoerd met het doet de volgende verklaring te ondertekenen: Met ontsteltenis hebben onderge tekenden kennis genomen uon het- solidariteitstelegrani, d.d. ZO mei 2969, dat de A.RJS.V. gestuurd heeft aan de bezetters .van het Maagden huis. Hoewel wij meebesïissingsrecht voor alle geledingen ondersteunen, keuren wij de bezetting van het Maagdenhuis af en derhalve het soli- dariteitstelearamTemeer daar leden der A.R.S.v. niet gekend zijn, zodat deze daad als ondeviocratlsch en au toritair is te kenschetsen. Wij eisen derhalve intrekking van deze solida riteitsbetuiging". Hoewel de actie pas te 16.00 uur een aanvang nam, en dtts op een ui termate ongelukkig tijdstip werd ge houden de vrijdagmiddag voor Pinksteren, zodat vele studenten reeds met vakantie zijn tv as ge noemde verklaring te 18,30 uur reeds ondertekend door 209 studenten. Een en ander doet twijfel rijzen over de houding van het A.R.S.V. bestuur in deze, terwijl het duidelijk is dat njet namens de Rotterdamse studentenwereld is gesproken. Namens de initiatie/nemers, te weten J. J. van Dixhoom (stud.med-), H. h. Meyers (stud.jur.) en G. H, B. Verberg (stud.econ.) Toch ik George Verberg wees op het demagogisch karakter van de laatste twee regels van de verkla ring, zei hij dat dat misschien wel zo was, maar dat de verklaring in haast en in oprechte verontwaardiging was géschreven. 'Haast is geen excuus voor de de magogie en de brief moeten we nog eens goed bekijken: le De bezetting van bet Maagden huis is een gecompliceerde zaak, ge compliceerder dan by voorbeeld uit de debatten in de Tweede Kamer is gebleken. Vooral na en door deze.de batten zijn de bezetters en in het al gemeen „de studenten" wel erg in liet verdomhoekje gezet. Hiertegen ia dan ook geprotesteerd door een aan tal Amsterdamse studentenpastores, hoogleraren en stafleden. Ondanks alle gebeurtenissen ha en tijdens de bezetting worden de op stellers van de verklaring oprecht verontwaardigd over 't solidariteits- ■telegram van bet ARSV-bestuur. En daar blijft het niet bij, zq.zetten die verontwaardiging om in een handtekeningenactie. Maar op dat moment, en dat is erg belangrijk, sloten zij zich aan bü die mensen, die de democratisering slechts met de mond belijden en die als het even kan de boot zoveel mogelijk- af houden. 2e. Het ARSV-bestuur pretendeert niet namens de Rotterdamse studen tenwereld te praten. Net zomin als enig ander ARSV-bestuur dat heeft gedaan. Dat kan ook moeilijk, als btj de verkiezingen maar 10 procent van de studenten steunt, 3e. daar George en zijn mede NSA'ers bij de verkiezingen geen gebruik wilden maken van hun stem recht hebben zij hun recht verspeeld om nu verontwaardigd over „onde mocratische en autoritaire daden" te praten. Het ARSV-bestuur heeft de gebruikelijke procedure gevolgd, an ders dan in brief gesuggereerd wordt. Kortom, ik erken dat het sturen van het solidariteitstelegrani ver schillend kan worden beoordeeld- Maar het versturen van een brief op 23 mei zoals George Verberg c.s. heeft gedaan, betekent dat je meer doet dan je uitspreken tegen het te legram. Je schaart je bij die mensen die slechts bereid zijn de bezetters te veroordelen en die niet willen" pro beren begrip op te brengen voor de bezetting. Daarom vind ik de brief 'n slechte zet. waardoor de democrat tlsering in Rotterdam slechts kan worden vertraagd. Het is hopelijk duidelijk, geachte lezerdat de in deze rubriek ver kondigde meningen en uitspraken geheel voor rekening komen van (ADVERTENTIE) Ieder die RichaxdBrummerbezoekt, krijgt voor 2 uur parkeeisegels voor de grote Doelen parkeergarage. Ook al duurt uw bezoek veel korter. Ook al koopt u helemaal niets. 2 uur ia lang genoeg om een mooi pak uit ta fpiflSBi zoeken. Zelfs om 3 pakken uit te |,Xj zoeken. En dan. houdt U misschien hTsT! n°g wei tijd over om een Cineacjete H mul pikken. RICHARD RUMMER - Ï-UNBAAN 79 - ROTTERDAM Mijn geachte collega W. de Vos heeft in zijn dagboek van zaterdag afscheid van TJ genomen. Dat heeft hij roerend ge daan: geen wonder, want vijf jaar lang een rubriek als deze versie ren met een persoonlijk stempel, vereist een ze kere inzet en veroor zaakt automatisch een sterke band. Voorlopig is mij opgedragen deze band met de lezer te handhaven en zo moge lijk te versterken. Dat zal niet meevallen, niet voor U, die zo gewend bent aan een bepaalde stijl van schrijven en denken, niet voor mij, die vaak afwijkende meningen koester en ui teraard niet kan voor komen, dat daarvan iets doorsiepelt in deze hoek. Maar misschien maakt dit het voor U" extra boeiend, al wil ik niet uitsluiten, dat U na enkele weken begint te rug te verlangen naar mijn collega. Voorlopig is het dus mijn beurt om U op de hoogte te houden van al die kleine, dagelijkse ge beurtenissen, die het nieuws niet of nauwelijks halen. Want zo ongewild mist U veel, dat de moeite van het vermelden toch wel waard is. Dat komt eenvoudig omdat de redac tie een eeleetie van het nieuws toepast endaarbij altijd te Wagen heeft over ruimtegebrek. Er gebeuren vele dingen, die nogal fei telijk in de krant verschij nen, maar eigenlijk recht hebben op wat meer ach tergrondinformatie. Op deze twee pijlers steunt dit „Dagboek-nieuwe-stïjl", waarbij echter één ding is gebleven: Uw gewaardeer de medewerking wordt zeer pp prijs gesteld. Een be kend spreekwoord 2egt: „De krant is een meneer", oude rotten ln het vak heb ben mü echter lang geleden al verzekerd, da| de krant ook een dienaar behoort te zijn. Uw op- en aanmer kingen, toevoegingen en voorstellen worden dus bij voorbaat dankbaar inge wacht. U ziet, dat dit dag boek ook een nieuw jasje heeft gekregen. De kop is wat strakker en moderner geworden, de kleine kolom metjes onderscheiden deze hoek typografisch van de rest en vormen en optisch wegwijzertje. Tenslotte, dat kleine vignetje met die hal ve maan. Tja, en nu moet ik het, met de nodige ver ontschuldigingen, even over mijzelf hebben. U weet misschien, dat zo'n vignetje verwijst naar de persoon van de schrijver; in het ene geval is het gebaseerd op de naam van de schrijver, in het andere geval vormt een kenmerkend detail ven zijn uiterlijke verschijning het motief, Dit laatste is ■thans bij mU het geval: myn hoofdhaar heeft dé slijtageslag tegen dé tijd verloren en hangt nog slechts als een rafelig gor dijntje rond mijn achter hoofd: kortom, ik ben kaal. Vandaar, dat maantje. Zo, nu weet U wel het voornaamste: mijn belang rijkste maten zijn naast on aantrekkelijk, ook nauwe lijks interessant en de ma nter, waarop Ik tnijn daB knoop, houd ik voor mij zelf. Wat mjj betreft, kun nen we beginnen. HANS RATSMA, ROTTERDAM, dinsdag. Als af- sluüing van haar jaarlijkse full nul-avonden van dit seizoen heeft ae Centrale Hervormde Jeugdraad zaterdagavond in de aula van de Caland-scholengemeenschap een eindfeest gehouden, dat door ruim 700 Rotterdamse scholieren werd bezocht. Voor deze avond had memiwee ver dienstelijke Rotterdamse bands we ten te contracteren, „The free" en „The moan nightmare", die met veel enthousiarine een spectaculaire en vooral originele show bracht Complect met een veelkleurige lichtshow speelden ze, behalve de meer gangbare genres in de popmu ziek, ook enkele populaire nummers van o.m. „De heikrekels" en andere succesvolle vertolkers van dit soort muziek. Het hoogtepunt van deze avond be stond uit een optreden van de soul- groep „Th© free", die een hernieuw de Ray Nicola-show op het -toneel bracht. Er bevonden zich onder het publiek enkele jongelui die -het pro gramma niet erg konden waarderen, aie uit verveling een „expeditie door het gebouw ondernamen. Met als gevolg, Incidentele relletjes, toi- letten die blank stonden en, bij wijze van visitekaartje, een school bord met enkele schuttingwoorden en een extra-beklemtoond „waarde loos!" bij de uitgang.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1