ROTTERDAMS DAGBOEK De sauna als streling voor de blote huid Anna Verschuure als verbindingsschakel Feijenoords eerste klap W.W.W. ROTTERDAM RIJNMOND KAMPIOENEN HULDIGEN TERREINCHEF Bestmi Medische Faculteit wil werkgroep voor uitwerken van medezeggenschap Jaap Barendregt nam afscheid van Feijenoord Rij n-Schelde nu deelgenoot in ultracentrifuge- project Wisselprijs was voor Goemaere Kortweg Raadslid vraagt weer over brand Israëlisch schip Expositie 'World Press Photo 68/69' GROENGORDEL HOOGVLIET ZEEF VOOR VUILE LUCHT Heeït V wel eens stilgestaan bij uw eigen voeten? ^^7 ,,„pag. 4 - zaterdag 7 juni door DICK VAN DEN POLDER Toen ik Guus rBrox veertien --dagen geleden 1 bij het kam- ploenschap Van Fe(j en doord de vraag stelde, -welke r speler hjj r voor het ko- mende seizoen graag aan zijn ploeg zou wil- -'-len toevoegen, antwoordde hij: „Theo ^vaa Duiven- bode van Ajax vind ik - een mooie speler. Maar je denkt toch niet dat ik ga vertellen wie er op ons ver- -langlijstje voorkomen". Met de laat ste opmerking wekte hij de indruk, dat Feijenoord andere spelers op het 'oog had, maar gisteravond heeft de nieuwe landskampioen dan toch Theo van Duïvenbode van de Am sterdammers overgenomen. Hoewel "de overgang van een Ajaeied naar Feijenoord. iets spectaculairs is, komt deze eerste grote transfer toch niet helemaal als een verrassing, Toen Van Duivenbode zich dezer dagen op 3e transferlfjst liet plaatsen, moet ledereen zich hebben afgevraagd, waar de Ajaeied anders heen wilde dan naar Feijenoord. Maar dat de taak met Ajax zo snel beklonken Jou zijn, moet zelfs voor Guus Brox èeu verrassing zijn geweest, Brox cn Kerkum zijn donderdagavond samen op stap gegaan om zich. over de mo gelijkheden van een aankoop van Theo van Duivenbode of de ADO'er Harry Vos te oriënteren. De twee Feijen oordera brachten eerst een be zoek aan Jaap van Praag en vervol- I». aan Eddy Hartman, de manager van ADO. Gieteravond kwam Van Duivenbode naar Rotterdam en te gen acht uur was de zaak rond. J' Met Van DuLvenbode heeft Feijen oord er een sierlijke, technisch be kwame vleugelverdediger bijgekre- gen. In opbouwend en aanvallend Opzicht is de Amsterdammer onge twijfeld beter dan Cor Veldhoen, wiens t^sitie nu in groot gevaar komt. Ik kan me voorstellen dat vooral Coen MouUJn gelukkig is met de .komst van Van Duivenbode. In Coen's laatste interland tegen Luxemburg kon hij het bijzonder goed vinden met de Amsterdammer en dat opent in aanvallend opzicht dus perspectieven voor Feijenoord. 1 Verdedigend sla ik Van Duivenbode niet zo hoog aan. Hij Is zoals de meeste AJacieden zwak in de tackle, hij kopt matig en zijn snelheid schat Ik; lager dan die van Veldhoen, Van Duivenbode is, precies zoals Brox zei, een mooie voetballer en wat dat betreft zal deze aankoop dus van harte worden toegejuicht door al diegenen die van Feijenoord aan trekkelijker spel verlangen, i Dat Feijenoord nog meer gaat „doen." staat vast. Achter de scher men wordt tussen Feijenoord, Ajax én_FC Twente op het ogenblik een verschrikkelijke strijd geleverd om Nico Rijnders van Go Ahead. Rijn ders Btond gisteravond nog niet op de transferlijEt en Go Ahead hoeft dus nog geen vraagsom bekend hoe ven te maken, maar ïn voetbalkrin gen wordt aangenomen dat de De- ventenaren een bedrag van drie tot yier ton voor de ex-NAC'er zullen vragen. Rijnders zou bij Feijenoord op het middenveld een ideale combi natie kunnen vormen met Wim Jan sen. Wim Jansen is opbouwend en aanvallend sterk, Rijnders heeft ge weldige opbouwende en defensieve kwaliteiten. Feijenoord schijnt verder nog aan Jan Mulder van Anderlecht en Ad- die Brouwers van NAC te denken. Ja er gaan in de komende dagen pog grote dingen gebeuren. Over Coen Moulijn tenslotte hoeven de supporters van Feijenoord zich geen zorgen te maken. Coen zelf verkeer de in de veronderstelling dat zijn ze venjarig contract dit jaar afiiepf maar Guus Brox beweert bij hoog en bij laag dat het nog een seizoen doorloopt. OOK de spelers van Feijenoord waren gistermiddag aanwezig om afscheid te nemen van terrein chef Jaap Barendregt Ter her innering gingen cfe kampioenen samen met het echtpaar Baren dregt (midden) op de foto. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Het be stuur van de Medische Faculteit Rot terdam heeft in antwoord op vragen van. studenten verklaard dat het be reid is „om in gezamenlijk overleg tot een voor alle groeperingen aanvaard bare bestuursstructuur te komen". Om aan het verlangen van e stu- Om aan het verlangen van de stu- eon betere informatie tegemoet te ko men zullen de agenda's van de facul teitsvergaderingen openbaar worden gemaakt. Ook zal er een lijst komen van de besluiten die op deze vergade ringen zijn genomen. Het bestuur geeft geen oordeel over hot voorstel van de studenten drie studenten te laten meebeslissen in de faculteitsvergaderingen, maar stelt voor de vorm van medezeggenschap voor studenten en wetenschappelijke staf te laten uitwerken -door een werkgroep, die een duidelijk omschre ven opdracht zou moeten krijgen. Wel zal het faculteitsbestuur medewerking verlenen aan de door de studenten voorgestelde institutionalisering van de curriculumcommissies, waarin het medebeslissingsrecht van studenten en staf wondt geaccepteerd. Wat betreft het meebeslissen in de „vakgroepen" is het bestuur van mening dat de stu denten eerst duidelijk moeten maken hoe zij de taak, bevoegdheden en werkwijze van. deze „werkgroepen" zien. Ook dit zou door een werkgroep kunnen gebeuren. (Vflix onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Jaap Barendregt heeft gisteren officieel af scheid genomen van Fcüenoord. In de ochtenduren werd dc gepensioneerde terreinchef lof toegezwaaid door com missarissen, directie cn personeel van het stadion cn door hef bestuur van de sportclub, 's middags werd hem in de koffiekamer van het stadion een receptie aangeboden, waar vrienden, familie en relaties gelegenheid kregen hem de hand te dmkkcn. Velen, waren gekomen om Jaap Ba rendregt cn zijn vrouw dank te zeggen voor het werk, dat het echt paar gedurende meer dan 50 jaar voor Feijenoord heeft verricht. Te midden van vele bloemstukken en fraaie ge schenken (o.a. een gashaard van het stadion, een schemerlamp van het personeel en een cadeau onder cou vert van de sportclub) liet Barendregt de hulde zichtbaar ontroerd over zich heen. komen. Namens de KNVB en zijn vereni ging Excelsior sprak Henk Zon, die Jaap Barendregt „een. diplomaat en psycholoog, vriend en vertrouwens man, kortom een ambassadeur voor ledereen" noemde. Voorts voerden het woord Jaap Keur, seoretaris-penmng- meester van de RVB, Toon de Jager en Cor Veldhoen („We vonden het al tijd een eer op zo'n veld te spelen"), als aanvoeider van het eerste elftal. Naast alle spelers van het kam pioenselftal waren o.a. ook aanwezig Dirk Nijs, Lau van Ravens, Karei Pse- terse (terrcinehef van Sparta) en en kele „sterren" van weleer, zoals Henk Schouten, Oor van der Gijp en Hans v. d. Hoek, Zij alle hebben Jaap Barendregt een onvergetelijk afscheid bezorgd. (Van onze correspondent) ALMELO, zaterdag. De Rijn- Schei de-groep (seheeps- en machine bouw) is toegetreden tot de N\ DC- Nederland (In oprlching), de maat schappij die het ultracenirlfnge-pro ject in Almelo op zich neemt. Aan het project werd al deelgenomen door Philips, Werkspoor, Staatsmijnen, Shell cn RDM, Het nieuws van de toetreding van de Rijn-Schelde groep, werd in Almelo tijdens een bijeen komst van afgevaardigden van diverse grote industrieën uit Nederland, Duitsland en Engeland bekend ge maakt- Prof. Bogaardt van het Reactor Centrum Nederland sprak ais zijn verwachting uit, dat het ultracentrlfu- ge-project de eerste zes tot zeven jaar niet rendabel zal zijn. Daarna zal het beslist goedkoper zijn dan de winning van verrijkt uranium volgens de gas- diffusiemethode, zoals die in Amerika en Frankrijk worden toegepast. Dc bouw van de tollenEabriek in Almelo begint over ongeveer drie we ken. Met de werkzaamheden aan de vernjkmgsfabrlek zal in september een begin worden gemaakt. De laatst genoemde fabriek moet in de tweede helft van 1971 produceren. Bij de bijeenkomst in Almelo waren afgevaardigden aanwezig van de Duitse ondernemingen Dornier (ex-fabrikant van vliegboten), Mann (turbine- en dieselbouw), Interatom (reactorbouw) en Eroo (ruimtevaart-researeh). Uit Engeland waren afgevaardigden van de UK Atomic Energy Authority aan wezig. Om de De Bruinbeker ROTTERDAM, zaterdag. Een traditie in de Rotterdamse biljarterij is de wedstrijd om de De Bruinbeker geworden, want in de afgelopen we ken is het toernooi om deze wisselprijs voor de 27e keer gehouden. Vrijdag avond vonden de laatste ontmoetingen plakte en toen kwam vast te staan, dat de vereniging Wij Willen Winnen (WWW) de waardevolle wisselprijs vooreen jaar in bezit'kreeg. Voor deelneming aan deze wedstrijd bestaat altijd grote belangstelling. Dit jaar schreven vijftien verenigingen in, waarvan er maar vyf een finaleplaats konden, veroveren. Het team. van Door Routine Sterk (DRS), dat verleden jaar won, kreeg de bij voorbaat een plaats in de eindstrijd. Er waren twee voorronden nodig om de finalisten te selecteren. Dat werden Mathenesser- plein, Het Noorden, Kontakt, "WWW en Het Groene Laken. Elke ploeg bestond uit drie biljar ters van verschillende sterikte, die voor iedere gewonnen partij twee matchpunten konden boeken. Er werd herhaaldelijk spannende strijd gele verd. Daarbij viel het op, dat DRS, dat verleden jaar met zoveel succes speelde, ditmaal geen voet aan de grond kreeg en tenslotte als laatste eindigde. Van de 18 spelers waren er twee, A. de Ligt van Mathenesserplein en J. Vermeulen van WWW, die geen enkele partij verloren. Enkele leden van de Rotterdamse pers bijeen in de sauna: de naakte waarheid over de krant. Bent u hang voor bloot? Dat zou jammer zijn, want dan gaat het genot van een sau na uw neus voorbij. Dubbel jammer, omdat we hier In Rotterdam een zeer moder ne sauna-inrichting erbij hebben gekregen. Fysio therapeut Tcd Troost liet hem bouwen aan de Schle- broekse Vuurpijlstraat. Eerst sudderen op 90 gra den, dan de> buitenlucht in, daarna het koude bassin en tenslotte dc bak met warm water als verkwikking voor voeten en lichaam. Ik moet zeggen dat wij enige collega's van an dere Rotterdamse bladen en ik wat aarzelend bin nenkwamen. Je scheurt tenslotte niet zomaar het jasje van de body om joe lend in het koude water te springen. Daarvoor is een omzichtige inleiding nodig. Gastheer Ted Troost be greep dit en leidde ons eerst rond, waarbij we kleumend samengroepten rond het bassin, uitbundig roepend dat het piekfijn in orde was, waarna we stie kem een hand. in het water staken. Afgrijselijk; je ging verlangen naar je moeder. Niet lang daarna kwam het point of no return': uitkleden tot op de graat. Kijk, en dit vooruilzicnt schrikt ons Nederlanders af. Als we het woord sauna horen denken we in eerste instantie niet aan stoom, hitte en koud water (hoe wel dit er mee te maken heeft), maar aan .bloot'. Een welhaast collectief schaamtegevoel maakt de oortjes bij het idee alleen al rood; ajakkes, bloot. Ik moet zeggen dat de televi sie soms zijn best doet dit gevoel te ondermijnen, cn dat we in de groep sport beoefenaren een progressief werkende stoottroep bezit ten die gewend is aan het wekelijkse kleedkamer bloot. Tocih, laten we wel we zen, kost het moeite de sta- tuskieren van het lijf te werpen, en in natuurlijke dracht de wereld tegemoet te treden. Maar als je ont dekt dat de anderen min of meer gelijkvormig van de band zijn gekomen, valt het allemaal best mee en gaat na enige tijd je huid op een uitstekend gesneden maatpak lijken. Kortom, je weet niet beter, of het hoort zo. En zo hoort het ook. Sauna is een eeuwenoud Fins ritueel: deze harde jongens uit het noorden springen na een sudder par tij tussen de ijsschotsen in het wak. Dat is teveel van het goede: de Duitsers heb ben het saunasysteam aan gepast en. een aangenaam overgangsstadium gescha pen, waarbij het lichaam geleidelijk went aan het koude water. Na afloop zijn de luchtwegen in het li chaam vrijgemaakt, de moeheid is verdwenen en in de rustkamer waeht een formidabele slaapstoel. In de sauna raakt men onge veer een halve liter vocht kwijt; maar in de half don kere ruimte waar de oven de temperatuur opjaagt tot 90 graden verdrijft een goede ventilatie en een prikkelende dennengeur dp bedomptheid. Ted Troost, die u voor negenenhalve gulden uren lang laat rondspringen tus sen sauna en kemdwater bassin, meent dat het li chaam iedere week zo'n saunabeurt nodig heeft om op peil te blijven. Ook als hij geen sauna had, zou hij dit zeggen; als fysio-thera- peut kreeg hij beroemdhe den als Eddy P. G, en Stien, Kaiser op zijn massageta fel. Zo'n man weet waar over hij praat. Goed, de sauna is nu vol doende geïntroduceerd. U hebt er overigens geen idee van hoe aandoenlijk lelijk kerels in een sauna kunnen zijn. FERDI, Anna, Mathieu, Jan, Frans. Simpe ler motto voor. een groepsexpositie ïs er niet te bedenken. Geen leuzen, geen thema's, geen franje, zoals ook hun kunst, de objectkunst, een kunst zonder franje ïs, z« het, dat de tvvee vrouwelijke deelneemsters, Ferdi Tajiri en Anna Verschuure, Iiierop een duidelijke uitzondering maken. Die uitzondering wordt dan niet bepaald door hun vrouwzijn; de emancipatie is immers ook in de kunst al lang doorgedrongen. Nee, die uitzondering begint al met de keuze van het materiaal waarmee zij werken: textiel en kunstbont. Toch horen ze er beiden duidelijk bij, zijn ze beiden objectrices te noemen, al kan ik me voorstellen, dat niet iedereen het wat betreft Anna Verschuure als „ob jee trice" met me eens zal zijn. Toch is juist de aanwezigheid van Anna Verschuure op deze groepstentoonstelling in kunstzaal „de Doe len" interessant en wel om twee redenen. Ten eerste, omdat zij aantoont, dat het niet altijd de cleane ma terialen van deze tijd, zoals perspex en polyester, moeten zijn, maar dat ook het „oude, trouwe" textiel nog sterk hedendaags kan zijn. Ten tweede is zij met haar wgrk een verbindings schakel tussen de traditionele applicatie, het met gro te steken genaaide wandkleed (Krijn Giezen bijv.) en de sculptures van Ferdi Tajiri. Anna maakt namelijk „dingen", die oorspronkelijk misschien nog wel terugvoeren op het wandkleed, maar die nü nog els enige overeenkomst he','jen, dat zij hangen. Verder houdt de overeenkomst dan wel op. Haar werk vertoont uitstulpingen, groeisels, met schuimrubber opgevulde verhogingen en komt van- af de wand de ruimte in. Als je dit ziet, zoals in het indrukwekkende object „viooltjes", een prachtding, rijst de vraag hoelang het nog duren zal, voor dat ook zij de wand zal verlaten en de ruimte zal wil- Ten veroveren. Met de hortisculptures van de in februari van dit jaar nog zo jong overleden Ferdi Tajin is dit al het gevaL Zij had niet, zoals Anna misschien wel, last van een traditie. Zij bekleedde houten of ijzeren geraamtes met schuimrubber en veelkleurig kunst bont, waardoor grillige vegetaties ontstonden, zoals The purple people eater", die met zijn vredige kerst boomlampjes de nietsvermoedende, maar te dicht- bijkomende kijker op zou vreten, als hij daartoe de kans kreeg. Zij gaf haar objecten bovendien een alleen dooc een vrouw te creëren sensualiteit mee, waarvan de zinnelijke bedtroon „Mothers Invention" een schitte rend voorbeeld is. Omdat dit werk nu een herinnering is geworden, zal het weinig te zien zijn. Voor u een reden te meer - te gaan kijken naar deze speelse" monumenten van en voor een vrouw die, pas begonnen, te vroeg stop pen moest. Van de drie andere deelnemers, Jan van Munster, Mathieu Ficheroux en Frans Peeters waren de eerste twee kort geleden nog te zieni op de Salon van de Maassteden. Sindsdien voegden beiden weer nieuwe elementen aan hun werk toe. Bij Van Munster lijkt me dat het nog nadrukkelijker plaatsen van het accent op het medisch aspect van zyn werk. Op zijn koele, witte panelen staan nu ci linders met een rode, op bloed lijkende vloeistof, die elektrisch in beweging wordt gehouden. De operatietafel onder de halve bol met twee ga ten, die op de Salon te zien was, heeft nu een tegen hanger gekregen in een met melkwitte vloeistof ge vulde bol. Door een gat kan men zijn hand in een handschoen steken (de talk ontbreektl) en aldus de vloeistof beroeren; een associatie met het toucheren van de gynaecoloog ligt voor de handl Ficheroux, wiens objecten steeds meer het karak ter* gaan krijgen van vreemde monumenten die aan altaren en zerken doen denken, heeft het nadeel, dat de Doelenzaal voor zijn werk niet donker genoeg is. Daarom krijgt de rechthoekige, van onderen belichte vorm die voor één van 2ijn „Meditation Peaces" staat, niet het gewenste, zwevende effect. Frans Peeters tenslotte toont in Zyn deels geklief de of verschoven bollen de perfectie, die men van de objecteur venvacht, maar bewijst bovendien met zijn in de hal opgestelde „Dubbelvorm", dat zelfs of mis schien wel juist koele jbjecteurskunst ook toch ero tisch zijn kan. Barbarclla, Pravda, Mickey Mouse, Batman, ze zyn er allemaal. Samen met fragmenten uit oude pren ten, waaronder Japanse, afbeeldingen uit reclame, de Gaulïe en Johnson vorriien ze dc onderwerpen van de Belg José Goemaere, te zien in Galerie Delta. Hoewel, onderwerp zijn ze eigenlijk niet. In over- donderende harde kleuren, vormen ze geschilderde collages; delen van een werkelijkheid, die ons da gelijks via tijdschriften, de TV en de film onafgebro ken bereiken, zij het dan, dat Goemaere ze in een nieuwe samenhang bijeenvoegt. Die samenhang is echter volstrekt willekeurig en had op vele andere manieren ook plaats kunnen vin den. Het werken met zulke bekende elementen als strip figuren en foto's van staatslieden is niet nieuw en daarom misschien des te moeilijker om het nog in teressant te maken. De samenvoeging van al deze ele menten moet vooral door de kijker als zinvol ervaren kunnen worden, want anders is de moeltevolle weg waarlangs het eindresultaat verkregen werd, het schilderen, te veel werk geweest en was de werkelijke collage, waaraan Goemaere zyn idee tenslotte ont leent, eenvoudiger en misschien wel dwingender ge weest. Volgende week de Joegoslavische naieven van Ga lerie Maas; tijd en plaats ontbraken nu. -|- Kunste naars Zuid exposeren in Fendrechfc. Dat zijn dan o.a. Kooman, Kraanen, Verschoor en Zyderveld. In het buurthuis aan de Schuddebeursstraat, -f Uit BBK- bulletin No. 2: „Wij verwerpen elke poging om de kunstenaar te degraderen tot een vrije-tijdsbeste- dingsbeambte" En ook nog: „Stop dit in de bus van de buurman" -f~ Dan weet hij het ook. CEES VAN DER GEER (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag, Het PvdA-raadsldd J. H. C. Verschoor heeft het college van b. en w. schrif telijk gevraagd of de krantenberichten juist zijn, dat het dom geluk geweest is, dat explosies op 15 april j.l. aan boord van het Israëlische vrachtschip .Tsefat' niet tot een grote ramp heb ben geleid. B. en W. hebben eerder op een door de heer Verschoor gestelde vraag geantwoord ,dat wanneer een enigszins omvangrijke explosie zou zijn opgetreden een betrekkelijk klein gebied In de omgeving hiervan de ge volgen zou hebben ondervonden (een straal van 100 meter)'. Geeft dit antwoord niot een te opti mistisch beel van dc situatie?, aldus de heer Verschoor, die tenslotte infor meert, of en in hoeverre verdergaande maatregelen op hert gebied van de vei ligheid in de haven in voorbereiding zijn. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Drs. W. Hofman heeft gistermiddag met eei\ korte toespraak de tentoonstelling „World Press Photo 1968/69" in de foyer van de Groote Schouwburg aan het Zuidplein geopend. De tentoon stelling bestaat uit enkele honderden foto's van een jaar wereldgebeuren, vervaardigd door persfotografen, uit vele landen. De foto's zijn per catego rie opgehangen. Ze tonen diepe ellen de, wreedheid, oorlogvoering, maar ook vrolijker zaken als sport, mooie dames en humoristische toevallighe den. De verschrikkingen van Vietnam naast juichende sporthelden, hongers nood in Biafra en een stralende prins Willem Alexander, wie van foto's èn contrasten houdt, kan tot en met 27 juni terecht in de Groote Schouwburg; dagelijks van 10.00-22.00 uur. voor het eindexamen h b.5 -B aan Icngemeenschap Van Oldenbarpevelt: J. R Benvingi J. G. Blaas, M. A. D Bolijn, W. C. de Boom, A. D. F Duuïvoort. A J, Friederioh, r van der Graaft. A Hln- boroh, B D. Kok. R. H. Rodenhuis. A. D. Rjjnsdorp, V D. Saueresrig, J M Timmer. A. Verbeek, F. Verhage, D. J. Verkalk en A. Gerritsma. Eén kandidaat werd afgewe zen. tADVERTENTIE ijI,,» k.,.1 Natuurlijk, het is de gewoonste zaak van da wereld dat uw voelen u de hele dag moeten dragen. Maar heeft u er wel eens bij stil gestaan wat een paar doodgewone mensen voeten hebben Uitte staan? Hetis dan ook geen wonder dat na enkele uren uw vosten soms ai moe worden. En ""waen. En nog gaan transpireren ook. Geen fijn gevoel... Fresh kom&n de za ken heal anders te liggen. Gebrui kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun vouten verzorgd met Azea Foot Fresh. Ook geon geurtjes moei*.-' Een fijn gevoel,... Btl DROGIST EN APOTHEKffl

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1