CH-Unieraad keurt in motie gang van zaken in W.-ïrian af Belg bij botsing van 'BEZINNING NODIG OP TAAK SYNODE VAN BISSCHOPPEN' Fiat neemt Ferrari over KRITIEK JONGEREN OP FRACTIEBELEID Drs. Tilanus legt functie CHU- voorzitter neer Joint Church Aid gaat dagvluchten op Biafra uitvoeren Jongens verdronken Protest tegen duurte van recreatiegrond Mr. dr. De Gou (Venlo) burgemeester van Haarlem; drs. Roeien (Zwolle) naar Arnhem Kardinaal Alfrink tijdens rede in Den Haag: DOCHTER VAN CHAPLIN HUWT RIJKE GRIEK Verpleegde ontsnapt tijdens wandeltocht REACTIE OP INTERVIEW MET DIRECTEUR CCO Yader student dient klacht in tegen 'YU-vereniging' Mogelijk verbod zweef vliegen in Castricum en Noordwijkerhout Baby in laken gestikt Curatorium wil a f gevaar digden „geledingen" uitnodigen op bijeenkomsten Drie mannen verdacht van serie inbraken Zuid-Afrika verkocht begin 1969 veel goud pagina i - maandag 23 juni 1969 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. De Unieraad, het politiek adviegcollege van de Christelijke Historische Unie, heeft zaterdag op een verga dering in Utrecht zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de gang van zaken op West-Irian. De raad nam een motie aan, waarin de afkeer werd omschreven. De motie is ter kennis gebracht van de regering en de fracties van de CHU in de Eerste en Tweede Ka- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag, CHÜ-voor- zitter drs. A. D. W. Tilanus heeft de Unieraad van deze partij gevraagd hem van zijn functie te ontheffen. Aanleiding tot «Un verzoek is de ziekte waarvoor Mj tot zaterdagmorgen in een ziekenhuis werd verpleegd. Pit is het afgelopen weekeinde mee gedeeld door de vice-voorzitter van de CHU, de heer C.J. van Mastricht, tij dens een Unleraadvergudering te Utrecht, Unieraad en hoofdbestuur van de CHU zullen op 13 september ver gaderen over de benoeming van eer. nieuwe voorzitter. GENÈVE, maandag (AFP). Joint Church Aid. de interkerkelijke hulpor ganisatie, die evenals het Rode Kruts haar vlochten op Biafra had gestookt, heeft zondag besloten dagvluchten op Biafra te gaan uitvoeren. Met de her nieuwde voedsel vluchten zal „zo spoedig mogelijk" worden begonnen, zo heeft de organisatie bekendge maakt. De organisatie zal wellicht ook een aantal nachtvluchten voortzetten om in de ergste medische nood te voor zien. Joint Church Aid zal zowel bij Biafra als Nigerië stappen onderne men om gedaan te krlfgen dat de vluchten overdag In alle veiligheid kunnen worden uitgevoerd. Het internationale Rode Kruis heeft in Lagos bekendgemaakt dat de Nige- riaansc politie de Rode Kruis-arts dr. Fisher, afkomstig uit Ztirich. heeft aangehouden. Dr. Fisher die directeur was van hef ziekenhuis in Ihe ten zui den van Enoegoe. zou In het leger hoofdkwartier in Lagos worden vast gehouden. Van militaire zijde in Lagos is dit bericht tegengesproken. (Van enze correspondent) MEPFEL, maandag. In het zwembad Heldepark In Lemelerveld Is gistermiddag de 15-jarlge H. A. Wi thers Schreur uit Luttenberg door verdrinking om het leven gekomen. De Jongen kon zwemmen, maar is vermoedelijk verdronken doordat bU even builen bewustzijn Is geraakt. DOORN. De twaalfjarige M. de Groot uit Doorn is ©stermiddag ver moedelijk tengevolge van een toeval verdronken In het natuurbad Woest- duin in Doorn, AMSTERDAM, maandag (ANP). De organisatie van kamp- cn vakan- tlebestedingsbedrijven Orka va en de organisatie van ondernemers 'en lei dinggevende in recreatie-, vakantie- en. conferentieoorden Revako, hebben een telegram verzonden aan de minis ter van binnenlandse zaken, waarin zij hun ongerustheid uitspreken over „exorbitante" verhogingen van erf- paehtconons en huurprijzen van re- creatiegronden door lagere overheden. Zij verzoeken de minister op korte termijn passende, maatregelen te tref fen. In de motie zegt de Unieraad het te betreuren „dat tegen de achtergrond van de primitieve si tuatie in het desbetreffende ge bied de voorbereiding en de uit voering van de volksraadpleging niet meer op democratische wijze plaatsvinden op basis van het verdrag van New York van 1962." De motie werd met alge mene stemmen aangenomen. De Unieraad vergaderde zaterdag voor de eerste maal in het openbaar met de leden van de CH-fractles in de Eerste en Tweede Kamer over het parlementaire werk in het afgelopen jaar. De CH-ministers mr, Beernink (binnenlandse zaken) en Udink (ont wikkelingshulp) en de CH-staatsse- creta rissen Kruising a (volksgezond heid) en Van Veen (binnenlandse za ken) waren bij het debat aanwezig. De heer H. Kikkert, waarnemend fractievoorzitter van de CHU in Tweede Kamer, noemde in zijn inlei ding het kabinet-De Jong „een kabi net dat een open oog heeft voor de problemen die om een oplossing vra gen," Hij vond dat het kabinet een positiever oordeel verdiende dan het kabinet-Cals, dat teveel vooraf wilde consumeren en dan'met onaangename maatregelen bij de Kamer kwam. Over de verwikkelingen rond het universitaire leven zei de heer Kik kert: „Wij hébben begrip voor de pro blemen van de studenten. Anderzijds mag men van hen vragen met hun op treden zichzelf geen schede te doen. De bezetting van het Maagdenhuis was in dit opzicht een gebeurtenis, waarmee de studenten in zekere zin hun eigen glazen ingooiden." Prof. dr. J. W. van Hukt, CHU- fractievoorzitter tn de senaat, zei, dat hoewel hij voor structuurvernieuwing binnen de universiteit is, hij nu onder druk 'van omstandigheden verder moet gaan dan hem lief is. Hij vond het triest, dat de bezetting van het Maagdenhuis zo'n nasleep heeft ge had. Kritiek De CH-jongeren kritiseerden het scherpe standpunt van de CH-fractle ln de Eerste Kamer over de Maagden huis-affaire. Prof. Van Hulst liet hen weten, dat door de bezetting van het Maagdenhuis de situatie ln Amster dam catastrofaal dreigde te worden en dat daarom een dergelijk handelen noodzakelijk was. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG maandag. Het kabi net heeft gisteren de voordrachten op gemaakt voor de benoemingen van burgemeesters voor Haarlem en Arn hem. Naar Haarlem, aldus verluidt in Den Haag, gaat de huidige burge meester van Venlo, mr. dr. L, de Gou (52). Hij volgt in Haarlem de partijlo ze katholiek mr. O. P. F. M. Cremers op. Voor Arnhem zou de keus gevallen zijn op de liberaal drs. F. A. J. Roeien (48), op het ogenblik burgemeester van ZwoUe, Hij volgt in Arnhem de KVP-er Chr. G. Matser op. DEN HAAG, maandag (KNP). Volgens kardinaal Alfrink, aatsbigscliop van Utrecht, zal raen zich in de rooms-katliolieke kerk moeten gaan bezinnen op de functie die moet worden toege kend aan synode van bisschoppen. De kardinaal, die dit onder- De oudste dochter van Charles Chaplin, de 21 jarige Josephine Chaplin, is zaterdag in het Zwitserse Corsier getrouwd met de rijke Griek se bonthandelaar, Nicholas Sisto* varis, (31). Chaplin (rechts) en zijn vrouw Oona, de dochter van de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill woonden de eenvoudige burgerlijke huwelijksplechtigheid in Corsier bij. werp ter sprake bracht in een toespraak tijdens de herdenking van de zesde verjaardag van de keuze van Paus Paulus in de St. Jacobuskerk in Den Haag, wees ebop, dat volgens het tweede Va ticaanse concilie de bisschoppen synode moet worden gezien als een „actief instrument om zijn eigen bijdragen en eigen inbreng te geven, in samenwerking met de paus, bij het bestuur van de universele kerk." Dat concilie heeft .aldus de kardi naal, ook geleerd dat men aan de zen- dtngstaak van het wereldepiscopaat tn eenheid met de paus dezelfde theolo gische en dogmatische waarde moet toekennen als aan het primaatschap van de paus. „Niemand", zo stelde kardinaal Alfrink, „wil iets afdoen aan de taak van de paus in de kerk, het gaat er slechts om, dat de paus en het wereldepiscopaat gezamenlijk de plaats van de paus ln de kerk vastlegt gen". De kardinaal zei'te geloven, dat „de komende buitengewone zitting van de syrtode voor de hele kerk een test-Ca se voor de toekomst 1b". „Men zou de betekenis van de synode te kort doen, als men zou denken, dat het slechts gaat om te hóren wat er besloten is en dan tot uitvoering van de besluiten over te gaan. Dit zou slechs de dood van dit nieuwe instituut ten gevolge hebben," aldus kardinaal Alfrink. Boodschap Scherpe afkeuring was er ook op het woningbouwbeleid van minister Schut. De heer C. F. van der Peijl, Tweede Kamerlid CHU, kon dat niet helemaal onderstrepen. „Onze fractie heeft nog wel vertrouwen in dit beleid door de tussentijdse balans van de mi nister. Maar wij zullen niet nalaten op te treden wanneer hij zijn streefcijfers niet haalt," .aldus de heer Van der Peijl. Curasao Kritiek was er ook op het beleid van de CH-fracties inzake Curacao. De heer Mellema weerlegde de kritiek door te stellen, dat Suriname en de Ne derlandse Antillen zelf de schrijnende sociale verhoudingen dienden aan te pakken en ook zelf herziening van het statuut moesten bewerkstelligen. HU keurde de bevoogding van de regering over de rijksdelen af. De Unieraad drong verder-aan op een actiever beleid van de CH-fractles op het gebied van de cultuur. (Van onze correspondent) MEPFEL, maandag. Tijdens een door de wandelvereniging Rond Heest en Molen georganiseerde wandeltocht in De Wijk is zaterdagmiddag de ver pleegde J. S. uit het rijksasyl Veld zicht te Balkbrug ontsnapt. S., die we gens oplichtingen en inbraken in Veldzicht wordt verpleegd, zag kans zich van zijn formatie los te maken en in de dichte bossen van IJhorst te verdwijnen. Hij is nog niet achter haald. (Van onze correspondenten) DEN BOSCH, maandag. De 24-jarige heer De Lombarde uit Brussel is gistermiddag dodelijk verongelukt toen de open sport auto -waarin hij zat, bestuurd door mej. F, Fontaine uit het Belgische Zolder op een kruispunt in Vught werd gegrepen door een personenauto. De sportauto sloeg over de kop waarbijde heer De Lombarde zo ernstig werd gewond dat hij zondagavond in het Sint EJisa- bethziekenhuxs in Tilburg is overleden. Mej, Fontaine is met niet levensgevaarlijke ver wondingen in hetzelfde zieken huis opgenomen. T\E Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Spaarkasbe- drjjf (NVBS), betreurt het, dat m een interview met de directeur van het Consumenten Contact Orgaan, de heer PJS.M, van der Post, dat werd gepubliceerd, in deze krant van zater dag 14 juni j,L een aantel voor het spaarkasbedrijf denigrerende opmer kingen voorkomen. De indruk wordt gewékt, dat op vrij grote schaal bij bet plaatsen van epa a rkasinschrij vingen de nodige zorgvuldigheid ontbreekt Tegen een .zodanige suggestie moet met .klem worden geprotesteerd. Uiteraard kun nen er we] eens gerechtvaardigde Y;k3achtejB?4ajö. In welke bedrijfstak van .eriigé - omvang zal nimmer een fout worden gemaakt? Vaststaat, dat de spasrkaslnstellin- vgett-ledeh van de NVBS, zich inspan- Anen'fouten te voorkomen door de me dewerkers een goede opleiding en verdere begeleiding te geven en hen uit te rusten met duidelijke propagan damateriaal. Komt er niettemin een klacht binnen, dan wordt een zorgvul dig onderzoek ingesteld en blijkt er een fout gemaakt te zijn, dan wordt er naar gestreefd deze volledig te corri geren. - Tenslotte willen wij er op wijzen, dat na het ondertekenen van een aan- vraagbiljet voor een spaarkasinschrij ving er nimmer spréke kan zijn van dreigbrieven, deurwaarders, loonbe slag enz., zoals in het slot van het in terview wordt gesuggereerd. Spaarders kunnen zich ten alle tijde voor informaties of klachten wenden tot het secretariaat der vereniging, Jam Luykenstraat 17, Amsterdam. J. M. MAASSEN voorzitter voorlichtingscommissie. N.V.B.S. A. SCHMIDT: „VAN DE STATUTEN AFGEWEKEN" (Van een onzer, veisiaggevers) AMSTERDAM, zaterdag De heer A. Schmidt, reclamedeskundige te Amsterdam, vader van een v|)ftle- jaarsstudent in de sociologie aan de Vrije Universiteit en lid van de Ver eniging voor Wetenschappelijk Onder wijs op Gereformeerde grondslag (die het bestuur van de VU benoemt) heeft gisteren bij de officier van justi tie b|j de Amsterdamse rechtbank, mr. 3. F. Hartsuiker, een klacht ingediend over de door de heer Schmidt gecon stateerde afwijking van goedgekeurde statuten door hst bestuur van de „Vereniging voor Wetenschappelijk Onderwijs op Gereformeerde grond slag". Bovendien verzoekt de heer Schmidt het Openbaar Ministerie op grond van artikel 10 van de Wet op Vereniging en Vergadering om ge bruik te maken van zijn bevoegdheid om bij de burgerlijke rechter verval len verklaring van de hoedanigheid van rechtspersoon van deze vereni ging te vorderen. In züfj brief aan de officier van jus titie noemt de heer Schmidt enkele motieven, die hem tot zijn klacht heb ben gebracht. De heer Schmidt stelt dat de laatste algemene vergadering van de vereniging niet conform de statuten tot stand is gekomen, omdat de convocatie niet voor de statutaire termijn van veertien dagen in het bezit is gekomen van de leden. Als tweede bezwaar tegen het beleid van het bestuur noemt de heer Schmidt het uitblijven van de toegezegde toe zending van het onverkorte jaarver slag van de vereniging aan de leden. Aan het slot van zUn klacht stelt de heer Schmidt dat hij binnenkort een tweede deel op deze klacht zal laten volgen waarin hij onder meer naar voren zal brengen: onstatutaire ver kiezingen. onstatutaire uitbreiding van het College van Directeuren en Cura toren en onstatutaire vaststelling van de financiële jaarstukken. BENNEKOM. Het 14-jarige Benne- komse meisje Ellen Herst werd, toen zU gistermiddag met een brom fiets in haar woonplaats linksaf wil de slaan, aangereden door een auto. Het meisje overleed een paar uur later in het streekziekenhuis. VENLO, In het Noordlimburgse plaatsje Horst werd zaterdag de 80-jarige mevrouw A, Bossou uit Boxtel op slag gedood toen de auto waarin zij meereed tegen een boom botste. De auto werd bestuurd door een kleindochter van het slachtof fer, de, 21-jarige mevrouw M, Sao- ders-Salentijn, uit Roermond. Zij moest met een shock in een zieken huis worden opgenomen. De auto was tegen een boom gereden bij een uitwljkpoging voor een oversteken de poes. APELDOORN. Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de heer F. G. de. Wilde uit Vaassen om het leven gekomen. Het kind liep een schedelbasisfractuur op toen de auto van haar vader werd aangere den door een bestelauto en tegen een boom botste. De bestuurder van de bestelauto had de bocht te ruim genomen. DODEWAARD. De IS-jarlgs J, Verwoert te zaterdag dodelijk ver ongelukt. toen de tractor waarop h|j zat kantelde en h|j er onder terecht kwam. De jongeman was bezig de tractor, die ln een wetland was blU- ven steken, weer op de weg te brengen, Hlerby sloeg het voertuig achterover. APELDOORN. Zaterdagnacht is de 17-jarige bromfietser C. H. van Splunder, pupil uit het jongenshuls van de stichting Hoenderlo, bij een aanrijding om het leven gekomen. Een bij hem achterop zittend 17-ja- rig meisje L. P. V. uit Loenen moest in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de bromfiet ser de Arnhemseweg overstak en werd gegrepen door een auto. De jongen en het meisje werden van de bromfiets geslingerd en kwamen op het wegdek terecht. De jongen werd nog eens overreden door een uit de richting Apeldoorn naderende auto. Hij is direct na aankomst ln het zie kenhuis overleden. SNEEK. De 50-jarige E. Bouman Uit Sneek Is vrijdagnacht ih een zie kenhuis overleden'aan verwondin gen, die hij opliep tóen hij met zjjn bromfiets op het rijwielpad op een tegemoetkomende fietser ln reed. Hij kwam te vallen en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. BRESKENS, Bij Oostburg Is de ^I-jarige A. Brugge uit Breskens met zijn auto op onverklaarbare wijze van de weg geraakt en ver volgens over de kop geslagen. Hier bij werd hij zwaar gewond aan het hoofd en In de loop van gistermor gen Is hfj in het ziekenhuis overle den. GROTEGAST. De 47-Jarige Bela der Wassenaar uit Harkema-Opeln- de Is zaterdag in het ziekenhuis overleden aan verwondingen die hfj vrijdag opliep toen hij op zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een auto en werd aangereden. DEN HAAG. De 08-jarige weduwe C. van Duynen-Vau der Ent uit Den Haag Is gisteren in het ziekenhuis Zulüwal overleden aan de verwon dingen die zij vrijdag opliep toen zij via een zebrapad onvoorzichtig de rijweg overstak en door een perso nenauto werd aangereden, ASSEN. Vrijdagavond Is de 14-ja- rige scholier Waatse Hoekstra uit Assen op de fiets aangereden door een tegemoetkomende personenauto. De jongen werd zwaar gewond, Za- terdaj igmorgen is hfj in een zieken huis overleden. AMSTERDAM. In het Wllhelmlns Gasthuis is gisteren de 74-jarlge heer W. Bendega overleden aan de verwondingen die h(j op 9 juni op liep toen hij in de Witte de With- straat door een personenauto werd aangereden. WEERT. In de afgelopen nacht is de 21-jarige J. van de M. uit Baexem door tot nog toe onbekende oorzaak met zijn personenauto uit een bocht gevlogen en tegen een muur gebotst. De mede-Inzittende 19-jarige mej; M. Verspeek uit Weert wérd hierbij op slag gedood. De bestuurder is in zorgwekkende toestand in het Sti Jane-ziekenhuls opgenomen. LEEUWARDEN, maandag. Op Vlieland is zaterdag de 2-jarige Martina Klijtistra bij het oversteken van.de Dorpsstraat aangereden door een auto en zeer ernstig gewond. Een rijkspolitie vaartuig uit Harlln- gen voer het kind met haar ouders naar Harlingen, waar het naar het Sint Bonlfatius hospitaal in Leeu warden werd vervoerd. Daar over leed het kind in de nacht van zater dag op zondag. MEPPEL. Het vierjarige zoontje Bert van de familie Westenberg in Zuidwolde is vannacht in een zle- kenhuis in Hoogeveen aan de gevol gen van een verkeersongeval over leden. Het jongetje werd vrijdag middag in zijn woonplaats, toen hij plotseling de weg overs.ak door een personenauto gegrepen. AMSTERDAM. Doordat hij op een traonrail met zijn brommer slipte, is zaterdagmorgen de 21-jarige Bol uit Amsterdam onder een vrachtwa gen met aanhanger terecht geko men. H(j is daarbij zo ernstig ge wond geraakt, dat hij nóg voor aan komst in een ziekenhuis overleed. LEIDERDORP. Gisteravond is de 8-jarige G. Boer uit Leiderdorp met z(Jn fiets de Rtjn ingereden en ver dronken. Nadat het jongetje enkele uren was vermist, begon de politie te zoeken en vonn zijn: liet? aan de waterkant Na enkele uren dreggen werd hét stoffelijk overschot opge haald. Eerder tijdens zijn in het Frans uit gesproken rede die onder meer werd beluisterd door leden van het Nederlands episcopaat, de regering, het parlement en hcJ diplomatieke corps was de kardinaal ingegaan op de positie van.de kerk ln de huidi ge wereld. De kerk zal naar de me ning van de Nederlandse primaat moeten nagaan of alles waarvan men in het verleden heeft aangenomen, dat het tot dë onveranderlijke en onver gankelijke boodschap behoorde, er ook wérkelijk toe behoort. Wanneer hét gaat om waarden die inderdaad uit de onvergankelijke boodschap voortko men, dan zal. zo meent hij, de kerk geen duimbreed mogen wijken. maar er wel zorg voor moeten dragen dat deze boodschap wordt verkondigd op een wijze die de mens van tegenwoor dig aanspreekt. TURIJN, maandag (AP). Fiat en Ferrari zullen volledig samengaan. Dit betekent dat er een combinatie ontstaat van éen van de grootste autofabrieken van Europa met de fabrikanten van een ,van 's werelds beroemd ste renwagens. Fiat zal inspraak krijgen bij het ontwerpen van nieuwe modellen van de Ferrari's en door zijn uitgebreide verkooporganisatie over de hele we reld de verkoop van Ferrari's kunnen bevorderen. Ook de service voor de eigenaars van de' wagens kan verbete ren. Een van de voornaamste redenen van de fusie is, te verzekeren dat de Ferrari-auto's blijven bestaan en ver der kunnen worden ontwikkeld. Door de fusie komt een einde aan het beleid van de nu 71 jaar' oude heer Ferrari, stichter en eigenaar van het bedrijf, een beleid dat erop was gericht alles te maken in handwerk: in zijn fabriek zou nooit iets aan de „lopende band" mogen worden ge fabriceerd. Ferrari heeft op het ogenblik 375 mensen In dienst. De firma werd 23 jaar geleden gesticht en heeft in totaal 229 modellen op de markt gebracht. Met Ferrari-wagens werdon 4000 overwinningen behaald in autoraces, waarvan 11 wereldkampioenschappen. SCHIPHOL, maandag. Aftredend voorzitter H. Schaper van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft op zaterdagmiddag op Schiphol gehouden jaarlijkse alge mene vergadering van deze vereniging meegedeeld dat de Rijksluchtvaart dienst met het oog op het toenemend luchtverkeer op Schiphol en in het belang van de vliegveiligheid de zweefvliegactlviteiten op de veldEn in Castricum en in Noordwijkerhout on gedaan wil maken. Het hoofdbestuur der KNWL is met de rijksluchtvaartdienst in over leg om te trachten een oplossing te vinden, maar het zal de vraag zfjn of dat mogelijk is. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag, De ne gen maanden oude Eddy Meyer uit Amsterdam Is zondag dood ln zijn bedje aangetroffen. Het kindje was gestikt doordat het zich in zijn laken had verstrikt. Wijziging reglement aan gemeenteraad voorgesteld (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Het cu ratorium van de Universiteit van Am sterdam heeft besloten het bestuursre glement van de universiteit te wijzi gen in die zin, dat het in de toekomst voor één of meer personen, behorende tot een groepering binnen de universi teit, mogelijk wordt de vergaderingen van curatoren b|j te wonen. Zij zullen hiervoor door de curato ren worden uitgenodigd. Degenen die een dergelijke uitnodiging hebben ontvangen zullen bevoegd zijn aan de beraadslagingen in de vergaderingen deel te nemen en een adviserende stem uit te brengen. De curatorenen de senaat (die het initiatief tot deze wijziging van het bstuursreglement heeft genomen) tien de voorgestelde veranderingen als een eerste stap naar het betrekken van alle groeperingen binnen de uni versiteit bij het werk van de curato ren. Zij verwachten dat door het verle nen van eigen verantwoordelijkheid en medezeggenschap aan lectoren en wetenschappelijke staf de regeling van deze verantwoordelijkheden voor het technisch en administratief perso neel en de studenten soepel zal kun nen worden ingevoerd. De curatoren hopen dat de ASVA, die eind '08 eenzelfde uitnodiging om de curatoren-bijeenkomsten bij te wo nen afwees, nu op dit besluit terug zal komen. B. en w. van Amsterdam hebben het besluit van het college van curato ren ter goedkeuring aan de Amster damse gemeenteraad aangeboden. Buit ruim 100.000 gulden (Van onze correspondent) ZWOLLE, maandag. Dc politie van Kaalte heeft drie Inwoners van Zwolle gearresteerd, die ervan worden verdacht bU een groot aantal inbraken ruim 100.000 gulden te hebben buitge maakt. Het drietal, de broers J* van V. (22) en W. van V. (25) en de 19-jarl- ge A. B., werd aangehouden na een Inbraak In een confectiebedrijf In Kaalte, waarbij de Jongste van de twee broers op heterdaad werd be trapt Uit de verhoren door de Zwolse re cherche Is gebleken, dat de drie man nen voornamelijk in Zwolle opereer den, maar ook in Kampen, Hattum en Meppel aan het werk 2ijn geweest. Het drietal, dat nog niet eerder met de politie in aanraking is geweest, had het vooral gemunt op brandkasten. De kraak van de brandkast van Van Gend en Loos in Zwolle leverde hen 30.000 gulden op, terwijl zij bij een klompenhandel in Westenholte en bij de N.V, Slebrand ln Kampen telkens 20 mlllen buitmaakten. KAAPSTAD, maandag (AFP) - De Zuidafrikaanse minister van finan ciën. NIcolaas Diederichs, heeft voor het parlement te Kaapstad verklaard dat Zuid-Afrika gedurende de eerste maanden van 1969 aanzienlijke hoe veelheden goud hééft verkocht aan monetaire autoriteiten en op de vrije goudmarkt. De regering in Pretoria heeft eerst nu het stilzwijgen verbroken over het gebruik en de bestemming van het goud, dat de laatste tijd uit de voorra den van de Zuidafrikaanse centrale bank was verdwenen. In de periode van 2 mei tot 14 juni 1969 zijn de Zuidafrikaanse goudvoorraden met 100 miljoen rand (ongeveer 140 miljoen dollar) verminderd. Diederichs zei, dat de premie op de verkoop van goud op de vrije markt is verdeeld onder de goudmijnen. Hij bevestigde hiermee -impliciet dat de verkopen op de vrije markt betrek king hadden op goud dat onlangs Js gewonnen en dat van mei jl af niet meer bij de officiële voorraden werd vermeld, In financiële kringen raamt men de produktie, waarde van „nieuw" goud in genoemde periode op.60 mil joen rand. Diederichs verklaarde tevens dat de Zuidafrikaanse deviezenpositie als ge volg van de goudverkopen is verbe terd en dat de regering derhalve heeft besloten tot een verzachting van de deviezen-controle. De Zuidafrikaanse minister had het parlement enige uren daarvoor gewaarschuwd niet al te op- timistisc hte zijn wat betreft een spoe dig te bereiken internationale over eenkomst ovèr de goudverkopen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1