Johnny A. ontkent juwelenkraak eist anderhalf o.v.j. jaar ZWARE KRITIEK VAN R.Ph.O. OP RAPPORT ROTTERDAMS DAGBOEK Een schoolblad als geen ander 'SNEL BESLISSEN OVER MAASVLAKTE EN HOEKSE WAARD IS HARD NODIG' Steevens snelste in Den Hoorn ils Jean Fournet groots in Mozart en Strawinsky VLAK NA ALARM GEARRESTEERD MET DEEL BUIT OP ZAK Dolman weer tweede VOORTAAN NOG SLECHTS ÉÉN KEER PER DAG POST IN OOST In hoger beroep tien maanden voor Jan H. Nieuw! Goed! ESSO-olie via Europoort naar raffinaderijen in Hamburg en Denemarken Schilderijen en gouaches in De Doelen Ir. II. P. Meijer op informele vergadering Rijnmondraad: J. P. A, Deelen overleden nieuw idee! pagina 4 - woensdag 25 juni 1969 {Van onze sportredactie) DEN HOORN, woensdag, Harry Steevens heeft opnieuw bewezen tot de sterkste crlteriomrenners te beho ren, In de sterk bezette profronde van Den Hoorn, waarin zowel FriJtera» kersverse kampioen van NcderXarte als Roger de Vlaemlnck, zjju Belgi sche collega, aan de start was, won bü de eindsprint van een kopgroep van vijftien renners. Evenals zondag In Beek moest Eef Dolman ook hier met de sweede plaats genoegen nemen. Uiteraard behoorde streekfavoriet Leo Duyndam tot de bedrljvigste ren ners, doch noch in gezelschap van o.m, Ootenbros en Post, noch in dat van Van Midden en Pijnen, slaagde de "Westlander erin een. beslissende voor sprong te nemen. Vijftien kilometer voor het einde wist een zevental renners weg te ko men, Dat waren Dolman, Fraters, Ot- tenbros, Duyndam, Van Katwijk, Ger- rits en Van Looy, Een ronde later groeide deze kopgroep aan tot vijftien renners, waarbij snelle renners als Steevens. Post en Koel, Het wend een spannende eindsprint waarin Steevens voor een Limburgse victorie zorgde De ultalag: 1. Steevens (Elitloo), 80 km in 1-65.28 uur, 2, Dolman (Klirmne), 3. Koel (Hoogerhelde), 4. Van Looy (België) 8. Van Katwijk (Oploo), e. Van seggeien <Bü- delschoot), 1. Post (Amstelveen), 8. D« Wit (Wormer), 0. Ottenbroa (Hoogerhelde). 10, Brouwer (Rotterdam), 11, Frijlers (Weel de), 12. De Vlaemlnck (Belg»), 13. Cerrits (OploO). 14. De Raedt (België), 15, Duyn dam (Hortielersdljk), 18. Heringa (Sibbe), r—"'aglmans (St. Wil- xüburg), 20. Paul (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. 2n Rotterdam wordt op 30 juni een begin gemaakt me»t de gelei delijke invoering van hot eenbe- steïlingssysteem, In de rayons 16 en 17 (dat is het oosten van de stad) zal het publiek vanaf die datum nog maar een keer per dag post ontvangen. De PTT heeft het zo geregeld, dat de bedrijven hun poet in het eerste deel van de ochtend ontvangen. Daar na volgen de wijken, waar overwe gend particulieren wonen. Op maan dag zal de post, in aansluiting op het vervoer tijdens het weekeinde, enkele uren later worden bezorgd dan op de overige dagen. Mensen die eerder over hun post wensen te beschikken dan op bet mo ment van bestelling, wordt aangera den een postbus te nemen aan het postkantoor Avenue Concordia of aan het postkantoor Samuel Esmeijerplein, Het huren van een postbus is gratis. Wel moet een eenmalig entreegeld worden betaald. De bewoners van Rotterdam-Oost zullen hun post in het algemeen na het middaguur kunnen verwachten. Mensensmokkel Oost'Berlijn (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. De 37- jarige kelner Jan H. Is vanmorgen wegens uitlokking tot verduistering van paspoorten In hoger beroep door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot tlea maanden gevangenis straf met aftrek van voorlopige hech tenis. In deze „zaak van de mensensmok kel uit Oost-Berlijn" had de recht bank in eerste instantie acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk opgelegd, van welk vonnis de officier van jmtitie, die een jaar en vier maanden -had geëist, in appèl kwam. De procureur-generaal bil net hof had twee weken geleden bij de behandeling van het hoger beroep de zelfde straf gevorderd als de officier. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. In de zaak tegen de 22-jarige kelner Johnny A., die ervan wordt beschuldigd eind maart voor circa veer- tien mille aan sieraden te hebben geroofd bjj 'n inbraak in de etalage van juwelier Lucardie aan de Korte Lijnbaan, is gistermiddag een ge vangenisstraf geëist van anderhalf jaar. Gebruik makend van zijn recht op het laatste woord zei verdachte aan het slot van een nogal rumoerige zitting: „Meneer de president, ik acht niet bewezen wat mij ten laste is gelegd. Ik eis onmiddellijke invrijheidstelling". Na het verzoek van de verdachte trok do rechtbank zich terug- voor kort beraad en keerde terug met een „nee" tegen de verdachte. Gedurende de hele zitting heeft Johnny A hartstochtelijk ontkend ook maar iets met de zaak te maken te hebben. Nadat de officieer vaa justitie" mr. Hage de dagvaarding had voorge lezen en president mr, A. R. Jolles de verdachte vroeg wat hij erop te zeg gen had, antwoordde Johnny A.: „Ik kan maar een ding zeggen; ik ben on schuldig. De hob deze zaak niet ge pleegd. Rond twee uur werd in de nacht van 19 op 20 maart de etalageruit van juwelier Lucardie met een sitraattegel ingeslagen. Van de uitgestalde siera den werd voor ongeveer 14.000 gulden weggeroofd. Het alarmsysteem trad in werking. De po-hitie was snel ter plaat se en grendelde de Lijnbaan af. Dat moet de dader verrast hebben. Hij heeft met de buit geen raad geweten en de geroofde juwelen tussen de struiken op de Lijnbaan gegooid. Korte tijd na de inbraak werd Johnny A. op de Lijnbaan gearres-' teerd. Hij verzotte zöch niet. Met op gestoken armen riep hij de politie toe: „Wat er aan de hand, 5k heb er niets mee te maken." Struiken Een agent fouilleerde de arrestant en vond in een van zijn zakken een deel van de bult. De rest van de ge stolen juwelen werd tussen de strui ken teruggevonden. Voor de politie voldoende aanleiding om Johnny A. op te brengen. Mot zijn rechterbeen In het gips en breed gebarend dééd Johnny A, de rechtbank gistermiddag zijn verhaal: hij was regelrecht uit discobar „Le B&teau" gekomen en wilde via de Lijnbaan naar huis lopen: „Toen ik daar liep, zag ik plotseling een pakje liggen. Ik heb het opgeraapt en arge loos in mijn zak gestopt. Ik wist na tuurlijk niet dat er juwelen inzaten. Plotseling zag ik dte agenten op mij afkomen. Ik wilde vragen wat er aan de hand was, maar nog voor ik wat kon zeggen hadden ze me al m de boeien geslagen." Een getuige, een politieman die kort voor de unbraak met een surveillance wagen ta de Aert van. Nesstraat reed en een arrestant opbracht, had op de Lijnbaan een man zien lopen met een grijs voorwerp op de arm. Hij dacht dat het een draagbare radio was. De agent zag dat de man wat op hadj maar plet dronken was. Voor alle ze kerheid gaf hij het door aan de meld kamer. Kort daarop kwam het alarm van Lucardie. Op het hoofdbureau herkende de agent Johnny A. als de man, die hij op de Lijnbaan met het grijze voorwerp had zien lopen. Een andere politieman verklaarde ter zitting: „Wij bevonden ons op de Meent toen we de melding doorkre gen. Wy zijn er direct heengegaan en zagen bij de Beentjes de verdachte op de Lijnbaan lopen." President: „Was het deze verdachte en beslist niemand anders?" Getuige: „Hij was het. Er was ver der niemand." De agenten verklaarden, dat op het moment dat ze de man tot op enkele meters waren genaderd;, hij [ets wits In de struiken had gegooid. Een getul- ge-polttieman: ,HiJ stak zijn handen un de hoogte en zei zoiets als: ik heb er niks mee te maken." De verdachte wilde do getuige iets vragen en kreeg van mr. Jolles het woord: „Ik zou deze man wel eens willen vragen of hij ook gezien heeft, dat er «en andere ditteaut» bij het trapje op het Stad splein reed?" De politieman keek vragend naar de president, omdat hij kennelijk het verband niet zag. Johnny A. bleef echter aandringen: „Toe nou. wat ataat u daar nou te hakkelen?" Een tot dat moment zeer tolerante mr. Jol les maakte er boos een eind aan: „Nou is het wel genoeg. Verdachte gaat u zitten, U krijgt het woord met meer," Johnny A.: „Maar meneer de presi dent, het gaat hier om mijn vrijheid. Het gaat om een jaar." In zijn requisitoir zei mr. Hage: „Ik heb er geen behoefte aan. om serieus in te gaan op het verweer van de ver dachte. Hei komt «r op neer, dat hij allee n maar vindt, dat de politie men sen leugenaars zijn. Hij denkt, dat ze een soort complot tegen hem gesmeed hebben." Speurhond Mr. Hage achtte afdoende bewezen wat de verdachte ten laste wag gelegd. De speurhond had Johnny A. bij her haling aangewezen als degene, die de straattegel In handen moest hebben gehad. Alleen het technisch onderzoek op de plaats van het misdrijf had geen sporen opgeleverd, die voor de ver dachte belastend konden zijn. De officier besloot zijn requisitoir met: „Ik ben van oordcel, dat deze verdachte In aanmerking komt voor een gevoelige straf." HU vorderde vervolgens een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorar rest. Johnny A. te nog in de proeftijd van een vorige veroordeling. Raadsman mr. H. W. K. Beerling vond in zijn pleidooi, dat er tegen dé verdachte weinig bewijs was aange voerd. Hij zei het vooral merkwaardig daehte en hoopte, dat de rechtbank bij een eventuele schuldig-verklar-ng daardoor niet beïnvloed zou worden. „Het us zijn good recht om zich zo te verweren," aldus de raadsman. Over een week zal de rechtbank uitspraak doen. (ADVERTENTIE) Mann poeders, de beroemde pijnstillers nu óók in Nederland te krijgen. Werkt snel, afdoende en zéker. Bij kiespijn, hoofdpijn, periodieke pijn, ihcumatische pijnen. Mann poeders - ook als tabletten en cachets. Mann: het groene doosje bij apotheek en drogist. te vinden dat bij het technisch onder zoek in, en om de etalage van Lucar die geen enkele vingerafdruk van zijn client waa gevonden, Dc raadsman vroeg begrip te hebben voor het krampachtige verweer van de ver- (Vart onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag. - Het bestuur van de Stichting Rot terdams Pliilharmonisch Orkest heeft, met instenunihg van een daartoe bijeengeroepen orkest vergadering, een memorandum toegezonden aan het college van h. en w., naar aanleiding van het vijfde rapport van de commissie voor de orkesten dat onlangs is uitgebracht. In het memorandum wordt door het bestuur felle kritiek geleverd op 0a, het feit dat de commissie het niet no dig acht dat andere orkesten dan het Concertgebouworkest en het Residen tie-orkest In ecu uitzonderlngspoaltle te brengen, welke zowel artistiek als financieel meer mogelijkheden biedt. Het bestuur stelt hierover ernstig te zijn teleurgesteld. In het memoran dum wordt geschreven: „Naar onze mening miskent het advies van de commissie hoe sr het RPhO in de laatste jaren artistiek tot o-ntplooiing Is gekomen en tevens hoe gering de verschillen in artistiek peil tussen de drie grote stedel )ke orkesten z.jn ge worden. W.j vraren ons af de com missie deelt daaromtrent niets mede o£ en hoe vaak de leden va-n de oommissie de orkesten waarover zij thans een artistiek oordeel uitspreekt, recentelijk hebben beluisterd." Het bestuur stelt verder dat de te leurstelling niet berust op de overwe ging dat een uitzonderingspositie voor het orkest gewenst of noodzakelijk Is. De bezwaren tegen de hu.dige constel latie richten zich veeleer- tegen de uitr zondenngspositie die door de beide andere stedelijke orkesten innemen, waardoor de artist eke ontplooiing van het orkest kunstmatig bemoeilijkt zou worden. Deze stelling wordt verder verde digd in een reactie op de conclusie van de commissie als dat „de gelijk stelling in salaris van alle orkesten (twee uitgezonderd) de beoogde rust heeft gebracht m de onderlinge ver houdingen, hetgeen de ontplooiings mogelijkheden van de orkesten gun stig heeft beinvloed en dat bet artis tieke peil van de orkesten ook van degene d!e vroeger niet In de laagste klasse waren geplaatst niet heeft aangetast". Misvatting Het bestuur van de Stlohtltng RFhO vindt dat deze argumentatie op een ernstige misvatting berust. „In stede van de 'beoogde rust" te brengen, heeft de huidige salaris- en subsidie regeling: het .RPhO voor de keuze ge steld erin te berustendat het artistiek op een lager niveau dan de beide ge- prlvilegcerde orkesten zou moeten blijven werken, dan wel te trachten eerate-range krachten aan ie trekken utt het buitenland, bijvoorbeeld uit landen met een lagere levensstan daard", aldus het bestuur. En: „De huidige salarisregeling be rust terecht of ten onrechte op het artistieke niveau van de orkesten. Door nu aan, de omstandigheid dat een orkest in de laagste salarisklasse er in geslaagd is, ondanks de bestaande dis criminatie. artistiek met achteruit maar vooruit is gegaan. d.e conclusie te verbinden dat de aalarisregelng ken nelijk goed werkte, miskent de com missie de feitelijke inspanning en de offers djie de gemeente Rotterdam en het RPhO zich getroost hebben, om de nadelige gevolgen van het derde rap port van de commissie voor orkesten op te vangen. In stede van te consta teren d»at het RPhO erin. geslaagd is om met in vergelijking tot Amster dam en Den Haag onvoldoende middelen toch een artistiek volwaar dig orkest op te bouwen, wordt de lage salariëring klaarblijkelijk vol doende geacht voor de artistieke ont plooiing van ons orkest. De conclusie is logisch ontoelaatbaar. Door deze ar gumentatie heeft de commissie niet bijgedragen ons te overtuigen van de juistheid van. haar oordeelvelling." Verwerpelijk Het bestuur acht het verder incon sequent dat de commissie voorstelt om het Concertgebouworkest in een „onaantastbare" positie te brengen, „zowel om historische redenen als om ztyn unieke apparaat." Het bestuur acht deze suggestie om de volgende redenen verwerpelijk: één orkest zou de beste musioi kunnen aantrekken, betgeen nadelig js voor andere orkesten; een gezonde artistie ke wedijver tussen de verschillende orkesten zou aldus kunstmatig worden verhinderd; de onlangs op gang geko men besprekingen over nieuwe vor men van samenwerking tussen de drie stedelijke orkesten zou worden gefru streerd; in Nederland is ruimte en po tentieel aanwezig voor een aantal or kesten die op het hoogste niveau kun nen wedijveren', ln beg-.nsei dienen alle orkesten door het rijk gelijke kansen op ontplooiing te worden ge geven. Een meuwe salarisregeling vindt het RPhO-bestuur dringend gewenst, op basis van de volgende beginselen: de salarissen van de musici krijgen een door de rijksoverheid vastgesteld minimum; het rijk subsidieert voor aRe orkesten alleen een vast gedeelte van de nvnimum-salarissen; de orkes ten zijn vrij om voor hun musici sala risschalen in te voeren, welke uitgaan boven het door het rijk vastgestelde minimum, zolang het door het rük vastgestelde maximum niet overschre den wordt, T.a.v. de orkestbezetting, waarover door de commissie voor de orkesten geen voorstellen zijn gedaan, meent het bestuur diat de bezetting van een orkest moet worden afgemeten naar de grootte der zalen en de afmetingen der podia, het aantal podiiumbeurten en de grootte van het publiek dat wordt bereikt. (Met de Doelen als 'thuishaven' zijn dit voor het R.Ph.O. aantok kel# fee suggesties, red. HEP). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Begin volgend jaar gaat de Esso baar raffi naderijen In Hamburg en Denemarken via Europoort bevoorraden met ruwe olie. De ruwe olie wordt In Rotterdam met mammoettankers aangevoerd en daar overgeslagen in kleinere tankers. Het is waarschijnlijk dat wanneer de pijpleiding tussen Antwerpen en Rotterdam nog niet gereed is. de be voorrading van de Antwerpse raffina derij ook vanuit Rotterdam per schip zal geschieden. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag sIn de expositiezaal van De Doelen wordt vrijdag 27 juni ie 20.15 uur een ten toonstelling geopend van schilderijen en gouaches van Peter Blokhuis, Ma- rineaux en Jan Sierhuis. De opening zal worden omlijst door een mode show van „Jardin des modes" uit Am sterdam. Tot en mot 20 juli -is bovengenoemd werk te bezichtigen. Op werkdagen van 10.00-17.00 uur en zondags van 12.0017.00 uur. De Hagenaar Theo Topman expo seert vanaf zaterdag a.s. tot 18 juk In 't Venster" aan de Gouvernestraat. Bij aankoop is de rijkssubsidierege ling van toepassing. Hebt u kin deren die schoolgaan op een instituut, waar een schoolkrant tot de vaste inventaris behoort? Leest u zo'n blad wel eens? Wat valt u dan op? Niets? Dat is in zekere zin juist. In Rotterdam verschijnt een bonte verzameling schoolbladen en met vaste regelmaat druppelen ze ook op de redactie binnen. Om dat er tenslotte een journa listiek aspect -—hoe klein ook aan vast zit, hebben wij er hier altijd belang stelling voor. Ze ziin beter geworden dan de gestencil de uitgaven die ik destijds met veel bloed, zweet en tranen gereed maakte voor mijn medescholieren (als journalist moet je toch er gens beginnen, nietwaar?) Een kostelijke tijd, dat wel: onder de vreselijkste be dreigingen perste ik wat kopij uit myn schoolgeno- tèn, liet bet typen door de admlnitratrice (die zoiets deed als ze „tijd" had) leg de het voor aan de leraar Nederlands. Wat zegt u: eens"*—? Ben je gek. Nee hoor, hoogstens kreeg Je de vaderlijke wenk om een al te kribbig stukkle over de leraar boekhouden nog maar even te bewaren. Nou, dat deed je dan. Wat zegt u: moeilijkhe den op school? Welnee, als je maar wist hoe laat de lessen begonnen, dan kwam je ar wel. Even serieus: de school bladen van nu zijn anders, en Zoals gezegd in bepaald opzicht beter. Maar la dat voldoende? Op mijn bureautje dwar relde dezer dagen een riteüwVcböölblad neer, ont staan uit een soort fusie tussen de kranten van de scholengemeenschappen Melanchton en Marnlx, De naam kan ik u niet geven, want die was nergens te vinden, ja, je moet zoeken Jn dit nieuwe blad; de ge stencilde, gedrukte en met de hand geschreven arti keltjes staan in afwijkende maten door elkaar heen. Dit alles afgewisseld met strips en enig fotowerk. De omslag: een warrelige zwart-wit tekening, waarin enige bloemmotieven en een meisje waren te her kennen, De inhoud: een in terviewtje met de cabare tier Blanker, die weinig nieuws zegt, een verhaal over lsd dat de Indruk maakt overgeschreven te zijn en wat mallotige non sens. plus een vers in de Engelse taal. Er wordt meer Engels gebruikt in dit blad: het zal wel een burgerlijke vraag zijn maar waarom eigenlijk? - Er bestaan landen die een nationaal instituut' in het leven hebben geroepen om vreemde taalinvloeden te weren: de jongens die dit blad maken zijn getuige één van de artikeltjes voorstanders van „kritles" denken. Ze zijn daarin niet consequent, anders zouden ze proberen de eigen taal opnieuw te gaan scheppen en vormen, in plaats van klakkeloos een andere taal te bezigen, die in wezen even „maatschappelijk be smet" is als onze taal. Maar goeo, de opzet is leuk en als „kijkwerk" is het geslaagd, zoals een van mijn collega's zei. Dat is dan ook de bedoeling van de makers, een nummer produceren dat buiten de sfeer van de typische schoolkrant treedt, zoals zij schrijven. Ik ging helemaal over stag toen onze zoveel jaar jongere telexlste spontaan zei: ..Wat leuk". Tenslotte kan *zlj 'het we ten en ben ik maar een be roepsbrombeer, Vakantiegangers die ln hun woon- Cita regelmatig p krijgen van een kruisvereni ging, kunnen - deze verpleeghulp in overleg met, de huisarts *- regelingen ook krijgen op hun vakantie-adres. De behan- delende aria dient de vakan tieganger dan een briefje mat' gegevens mee te geven. Indien nodig kan op vertoon van een lidmaatschapskaart van een kruisvereniging ook dc hulp van een wijkverpleegster wor den ingeroepen tijdens de va kantie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. „Rotterdam heeft geen vierkante me ter haventerrein meer beschikbaar voor industrievestiging, terwijl er vele aanvragen van bedrijven liggen. Er moet snel worden beslist ha- ven- en industriegebied aan te leggen op een vergrote Maasvlakte en in het zuid-oosten van de Hoekse Waard-" Deze mening verkondigde Ir. H. P. Meyer, technisch onderdirecteur van het Havcnbedryf der gemeente Rot terdam in ae dinsdagmiddag en - avond gehouden Informele vergade ring van de Rijnmondraad over „ont wikkelingsmogelijkheden van het Rijnmondgebied." Over deze ontwikkelingsmogelijkhe den heeft het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond een nota opgesteld. Deze nota bleef onbe sproken. De aandacht van de leden van de Rijnmondraad richtte zich ge heel op de in de loop van dit jaar door Rotterdam gepubliceerde rapporten: het blauw gekafte van het inge nieursbureau Harris, het oranje van de commissie van Tilburg en het gele van de directeuren van de Rotterdam se diensten van stadsontwikkeling, ge meentewerken en het havenbedrijf. Van de ondertekenaars van dit laat ste rapporten, het Plan 2000+, ir. J. A. C. Tillema (gemeentewerken, ir. B. Fokkinga stadsontwikkeling) en ir. F. Posthuma (havenbedrijf) ont brak de laatste tijdens de vergadering, omdat hij in het Oogziekenhuis is op genomen en daar voor een behande ling deze week verblijft. Als z(jn vervangers traden op ir. Meijer en drs. J. M. C. Hagenaar. Zij bleken in de loop van de vergadering op verscheidene punten van mening te verschillen met de staffunctionaris van Rijnmond, drs. E. D. J, Kcuijt- bosch. Drs. Krutjtbosch vond dat nadere studies nodig zijn om zo ingrijpende beslissingen te nemen als bet Plan 2000+ voorstelt: vergravmg van de Hoekse Waard tot havengebied en bet Btichten van een Grevehngenstad mei- een half miljoen inwoners. Ir. Meijer meende, dat studies het nemen van beslissingen niet in de weg mag staan. Over de uitbreiding van de Maasvlakte en een eerste aanzet van industrialisatie in de Hoekse Waard moeten de beslissingen nu snel wor. den genomen. „De ruilverkaveling op Voome-Put ten kan best doorgaan al is dit gebied dan als havengebied in reserve gehou den. Wij zijn niet zo waanwijs dat wij een wijziging van het plan onmogelijk achten", zei ir. Meijer. Volgens hem is er geen twijfel over, dat de kosten voor veiligheidsmaatre gelen en het tegengaan van verontrei niging van lucht en water door de In dustrie móeten en ziillen worden bts< taald. Voorspelling Rijnmonds drs. KruiJtboseh achtte het niet mogelijk, dat de prognose van Harris dat tót 19B0 37 miljard gulóen door de Industrie in Z.W.-Nederland zal worden geïnvesteerd, uitkomt. Volgens het Centraal Planbureau is in heel Nederland in de periode tot een industriële investering van 40 miljard te verwachten. Rotterdams tnaar wees er op, dat de vaa Harris een jaarlijkse van 350 miljoen gulden vraagt en dat dit aanmerkelijk minder is dan de 600 miljoen gultien die vol gens een recent plan in Belgie 2Ullen worden geïnvesteerd. Ir. Tillema noemde het Plan 2000-f de eerste stoot voor de ontwikkeling van Z.W.-Nederland. Rotterdam heeft volgens hem die eerste stoot alleen kunnen geven door vooroverleg met allerlei instanties achterwege te laten. In plaats daarvan is Rotterdam bezig de weerstanden die plan heeft opge roepen achteraf weg te werken. Leven aangenamer ïr. Fokkinga wil de burgers van Rotterdam van dit nationale plan niet de dupe laten worden, „Als de rege ring het nodig vindt, dat de industrië le ontwikkeling volgens dit plan moet geschieden hoort daar financiële steun van het rijk by om het leven van de Inwoners van het gebied aangenamer te maken", zet hy. Ir, Fokkinga gaf zonder meer toe, dat de inwx>ners van het Rijnmondge bied relatief toch al ongunstiger wo nen dan de mensen in bv, het oosten van het land. HU was er evenwel niet van overtuigd, dat de bezwaren tegen het wonen in het Rijnmondgebied uit sluitend worden, veroorzaakt door dc industrievestigingen. HU dacht, dat de weerzin van ons volk tegen de grote stad er ook mee had te maken. „Die. weerzin heeft tot gevolg gehad, dat er slechte steden zijn gebouwd". Hij vond, dat wij het verschijnsel „grote stad" positief moe ten benaderen. Grevelingenstad geeft een unieke mogelijkheid dat te doen. Vooral vond ir. Fokkinga het van be lang recreatiemogelijkheden te schep pen vlak bij de woning. mujara ie drs. Ha ge nas voorspelling investering Spijkenisse De Rotterdamse ambtenaren verzet ten zich tegen de gedachte, dat Spü- kenisse als woongebied te midden van Industrieën verpest zou worden. Er werd gewezen op de technische moge lijkheden. lucht- en waterverontreini ging tegen te gaan en de planologische mogelijkheid van de aanleg van een enkele kilometers brede groenstrook tussen de Industrie- en woongebieden. Rij umondvoorzitter W. A. Fibbe deelde aan het slot van de openbare informele vergadering mee, dat de nog niet beantwoorde schriftelijk en mon deling gestelde vragen, door de be treffende ambtenaren schriftelijk ztl- len worden beantwoord en in het ver slag van de vergadering zullen wor den opgenomen. Holland Festival "DIJ de Holland Festival-hommage aan Mozart en Strawinsky was gisteravond het Rotterdams Philb, Or kest betrokken met Jean Fournet als dirigent, die de zo verschillende mate ries als de Symfonie in g, KV 550 en Strawimky's oratorische opera Oedi pus Rex, resp. voor en na de pauze, op magistrale wijze tot klinken deed ko men. Waar Mozarts muziek en zeker zo'n Intrigerend werk als genoemde symfo nie zo 2uiver past bij de artistieke en aristocratische mentaliteit van Four net behoeft het geen betoog, dat zijn interpretatieve muzikale impulsen ge heel adequaat bleken aan de verheven bedoelingen van de componist, en met zijn bekende' efficiënte en sobere ge baar bereikte hij bij het Rotterdamse orkest een musiceren dat in-zljn alerte attaques en intonaties en in zijn ex pressief weergeven der melodische contouren kon wedijveren met het spel van internationaal befaamde en sembles. Hot RPh.O. dus op zijn best! Er zijn al heel wat argumenten te berde gebracht om het Holland Festi- valpubliek ervan te overtuigen dat. Mozart en Strawinsky zo uitstekend met elkaar te combineren zijn. Een daarvan is hun betder compositorische veelzijdigheid, maar de zaak wordt, dunkt ons, wel op de spits igedreven wanneer men Mozart op eenilljn stelt met Strawinsky door o.a. te.ibeweren dat beide componisten kameleontische naturen zijn. Bij Strawinsky wil dat zeggen: een componist dle< (Ipder- dsad) geen systeem schuwt, om zijn gedachten in een muzikale vorm te gieten die modieus dan wel choque rend Is. Zijn hyper persoonlijke ont boezemingen beogen steeds bet uiter lijke effect. Bij Mozart zijn vorm en inhoud steeds gelijkwaardig aan el kaar, een intuïtief klassicistisch procédé, dat al bij voorbaat zijn mu ziek een universeel karakter ver schaft. Oedipus Rex biedt in feite weinig nieuws aan een publiek dat b.v. iseds Les Noces ooit heeft gehoord, of l'Hls- tolre du soldat of de Paalmensymfonie of zoveel andere stukken van deze componist die altijd melodische klanktypen van voorgangers op de van hem bekende wijzen in zijn mu ziek integreerde. Het Griekse drama van Sofokles in de versie van Cocteau is gisteravond intussen verklankt zoals deze muziek het gebiedt: nuch ter, helder en zonder een zweem naar accentuering van het spaarzame senti ment. De sobsten (Oralia Dominguez, Mlrto Picchi, Peter v.d. Bilt, Guus Hoekman, Nico Boer en de recltant Michel Favory) gaven stuk voor stuk topprestaties (en ze bleken volkomen opgewassen tegen Stravinsky's hoeki ge sequenzen), terwfjl het mannen koor van BRT ideaal voldeed In zijn beschouwende bijdragen. Het Rotter dams Phiïh, Orkest was verbluffend goed vertrouwd met de aan obligate Boh en ritmische complicaties rijke partituur en het veelsoortige en veel- stijlige geheel werd door Fournet on verbeterlijk tot een eenheid gesmeed. Betere Strawinsky-propaganda was niet denkbaar! Beide malen heeft het publiek zich in de helaas niet geheel bezette grote zaal van de Doelen zeer onder de Indruk-getoond van de inter pretatief inderdaad memorabele pres taties. S. NIEBOER ROTTERDAM, woensdag. Op 63-jarige leeftijd is overleden de heer J. P. A. Deelen, directeur van de coöperatieve vereniging C.I.V. De be grafenis vindt plaats op donderdag 26 juni 's morgens om 11.45 uur op' de r.k. begraafplaats in Crooswijk. voor afgegaan door de uitvaartdienst in de kerk van Sint Lambertus, Oostzeedijk (ADVERTENTIE) Lekkere, krokant gebakken uitjes. Met peterselie door jebakken aardappelen. GEBAKKEN UITJES 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1