Kremlin zon niet zijn geraadpleegd over Nixons reis t WSW§ii0r': mSÊÊBÈÊKÊmm i Chaban-Delmas zinspeelt op mogelijke heroriëntatie Franse defensiepolitiek HOESSEIN WIJZIGT LEGER LEIDING U Vim Vissen Kerkbestuur Eikske vraagt aan bisschop verlof om Miedema te laten vervolgen Heilige Lemn - ook dat nog: Aanslag op Joego slavische diplomaat in West-Berlijn y 'Hollaud-Sliow' naar Canada en Califomië Atletiekrecord B. en w. van Den Haag willen internationaal gerechtshof houden Onderzoek naar vergiftiging van Rijn naar ons land verplaatst Tsjombe stierf volgens lijkschouwing natuurlijke dood Zeker 55 doden bij overstromingen in Japan i ne mmm PRIJZEN- 7 LANDEN dinsdag 1 juli 1969 - pagina 3 AMMAN, dinsdag (Reuter. UPI, NY Times)Koning Hoes sein van Jordanië heeft gisteren de Jordaanse regering en de be velvoering van leger en veilig heidsdienst gereorganiseerd. Twee vertrouwelingen van de koning, van wie men zegt dat zij tegen de aanwezigheid van de Palestijnse commando's in Jorda nië zijn gekant zijn benoemd tot opperbevelhebber van het leger en minister van binnenlandse zaken. Er wordt echter niet verwacht dat Hoessein spoedig een einde aan de ac tiviteiten van de commando's in zijn land zal maken. De nieuwe opperbe velhebber, generaal-majoor Nasser ben Kamil, zegde de commando's zijn steun toe en prees de jongste acties van de guerrilla-strijders in Tel Aviv en Haifa. Hij drong bij de comman do's op „meer en meer acties in de be zette gebieden" aan. Mohammed Rasoul al-Kailani, de vroegere chef van de militaire inlich tingendienst, vervangt Afek el-Fayez als minister van binnenlandse zaken. Andere wijzigingen in het drie maan den oude kabinet van premier Abdel Noneim Rifai brengen generaal Amer Khammache, tot dusver chefstaf van het leger, op het ministerie van defen sie in plaats van Achmed Toekane, die minister van toerisme wordt maar de portefeuille van buitenlandse zaken behoudt. Kort na de kabinetswijziging deden Israëlische vliegtuigen voor de derde maal in twee dagen aanvallen op doe len in Jordanië. Een soldaat werd ge dood, een burger gewond. Premier Golda Meir van Israel heeft gisteren in het parlement verklaard te hopen dat Libanön er in zal slagen de terroristische bewegingen de baas te worden. Israël staat echter volgens de premier niet onverschillig tegenover het gevaar dat de concentratie van sa boteurs op de hellingen van de Her- mon voor het land inhoudt. Een Israëlische militaire rechtbank heeft gisteren in Nabloes een 19-jarige Arabier tot levenslang veroordeeld omdat hij de leider zou zijn geweest van een groep terroristen die op 6 maart een bomaanslag pleegde op een cafetaria bij de Hebreeuwse universi teit in Jeruzalem. De Arabier werd ook schuldig bevonden aan andere sa botagedaden, wapenbezit en het ver schaffen van onderdak aan een andere terrorist. (Van onze correspondent) ROERMOND, dinsdag. Het kerk bestuur van de St. Michaelparochie in Schaesberg (Het Eikske) wil de bis schop van Roermond, monseigneur P. J. A. Moors, machtiging vragen om pastoor E. Miedema gerechtelijk te laten vervolgen. Volgens het kerkbestuur bewoont de heer Miedema wederrechtelijk de pastorie en houdt hij tegen de verlan gens van het kerkbestuur in enige kerkelijke bescheiden in zijn bezit. Over deze aangelegenheid diende ondanks een kort geding voor de Maastrichtse rechtbank, maar net kerkbestuur verloor* dit. By de moti vering van zijn uitspraak herinnerde de president van de rechtbank eraan, dat tussen de bisschop en pastoor Miedema een afspraak bestond om over en weer geen stappen te onder nemen. MOSKOU, dinsdag (Reuter, AP, AFP) - In Moskou is gisteren van welingelichte zijde meegedeeld, dat het Kremlin niet van tevo ren is geraadpleegd over liet komende bezoek van president Nixon aan Roemenië. Dit bezoek dreigt de betrekkingen van Rusland met Roemenië en met de Verenigde Staten ongunstig te beïnvloeden, aldus deze uiet-officiële reactie. Voor het overige bewaart Moskou een voortdurend stilzwygén over het bezoek van Nixon aan Boekarest in de eerste dagen van au gustus. De Prawda wijdde er sinds zaterdag slechts enkele onopval lende regels aan. Waarnemers in Moskou menen dat de Russische leiders door de plotselinge aankondiging van Nixons reis enigszins in verlegen heid zijn geraakt, omdat partijlei der Brezjnew en premier Kosygin zelf veertien dagen eerder naar de Roemeense hoofdstad zouden gaan. Daar zouden zij gedurende een plechtige bijeenkomst hun handtekening zetten onder het herniewde vriendschapsverdrag tussen Roemenië en Rusland. Gatvangst In Moskou wordt gespeculeerd over de mogelijkheid, dat Nixon door de Roemeense bevolking h ar tell j kir ont vangen wordt dan de beide Russen. Waarschijnlijk willen de Russen zich de kans op een eventueel gezichtsver lies besparen en zullen zij de onder te- kerning wellicht enkele maanden wil len uitstellen, aldus deze speculaties Nixons reisplannen blijken ook in andere hoofdsteden voor enige ver warring te hebben gezorgd. Mevrouw Gandhi, eerste-minister van India, reageerde gisteren in Djakarta met verbazing op het nieuws dat Nixon haar land zou willen bezoeken. Tegen een journalist, die haar vroeg wat de onderwerpen van gesprek met het Amer.'kaanse staatshoofd zouden zijn, antwoordde de Indnase premier: „Ik weet mets van de komst van president; Nixon." Later verzekerde h.et Indiase ministerie van buitenlandse zaken in New Delhi echter nadrukkelijk, ilait premier wel degelijk op de hoogte was. Bonn In Bonn toonde de Westduitse rege ring zich gisteren geïrriteerd over Nixons reisschema, waardoor premier Kiesingers bezoek aan Washington voor de derde maal moet worden uit gesteld. Regeringswoordvoerder Ah- lers zei dat de Amerikanen ai twee keer eerder om uitstel hadden ver zocht. Kitslnger gaat nu definitief op 7 augustus. Het blad van de Italiaanse commu nistische partij L'Umta bevatte giste ren een hoofdartikel over Nixons reis naar ïtomemë. Het komt tot de con clusie, dat „we hier te maken hebben met een nieuwe offensieve fase van de Amerikaanse politiek in Europa, met alles wat daarmee kan samenhangen," BERLIJN, dinsdag (AP, DPA, Reu ier, NT TIMES) Een 27-jarige Kroaat heeft gisteren het hoofd van de Joegoslavische militaire missie in West-Rerlijn ernstig gewond met en kele revolverschoten. Ook dc con ciërge van de missie werd bij het in cident gewond. De dader heeft tegenover de politie verklaard, dat hy tot zijn daad is ge komen. omdat hij het communisme haat. Door de aanslag wilde hyj het Joegoslavische communistische sy steem treffen. Hij weigerde te zeggen of hij tot een politieke bev/eging be hoorde. In München is gisteren de voorzitter van een organisatie van Kroatische ballingen, een zekere Nahid Koleno- vic, dood in zijn woning aangetroffen. In emigrantenkringen zei men dat hy was doodgeschoten. De politie wilde de oorzaak niet onthullen. Het is niet bekend of er enig verband bestaat tussen de dood van de ballingenJeider en de aanslag op het hoofd van de Joegoslavische militaire missie in West-Berlijn. i Nadat hij door personeelsleden van de militaire missie is over meesterd, wordt de 27-jarige Kroaat Drago Dob (met blauw oog) door een politieman weggeleid. De leider van de militaire missie, dr. Anton Kolen- die, die door een Kroaat met een revolver werd neergeschoten. (Van onze correspondent) PARIJS, dinsdag Op de Franse defensiepolitiek kan niet worden teruggekomen, maar wel kan een heroriëntatie plaats vinden. Zo heeft de Franse premier Chaban-Delmas gisteren verklaard in een vraaggesprek met luisteraars van de onafhankelijke radio Europe. I. In dit gesprek gaf hij een nadere uitleg van de politieke verklaringen van verleden week. Chaban-Delmas noemde met name. de mogelijkheid 'dat de Franse politiek ten aanzien van een eigen kernwapen een wijzi ging zal ondergaan door een even tuele samenwerking met Enge land. „Wanneer Europa zich ont wikkelt zoals wij dat wensen kan ook onze kernmacht getransfor meerd worden." Duitsland heeft de verplichting op zich genomen geen militaire nucleaire macht te ontwikkelen, maar Engeland !s wel een nucleaire macht. Wanneer het op de voorwaarden die wij gunstig vinden zal toetreden tot Europa zou den wij met Engeland een akkoord hierover kunnen sluiten dat op ingrij pende manier ook onze nationale in spanning op dit gebied zal wijzigen,'* aLdus de Franse premier. Chaban-Lelmas herhaalde de ver klaring van Pompidou dat het Franse wapenembargo voor het Midden-Oos ten gezien moet worden als een voor beeld voor anderen. Wordt dit voor beeld met gevolgd dan zal de Franse regering zijn politiek herzien, zo zei hij. Over het heengaan van Edgar Faure als minister van onderwijs zei hij: „Zijn hervormingen zullen worden voortgezet maar een aantal van de door hem genomen maatregelen heb ben een opeenstapeling van moeilijk heden veroorzaakt. Het was daarom beter een ander op die post te benoe men." AMSTERDAM, dinsdag Willy en Willeke AlbertaFred Kaps, The Three Jacksons, Jan Blaaser en pia nist Cas Oosthoek vertrekken op 15 september onder leiding van impres- sario Dick Binnendijk naar Amerika, waar zy gedurende ruim drie weken in Canada en Califomië bun „Hol land-Show" zullen brengen. Fred Kaps zal na 5 oktober als speciale gast optreden op een internationaal goo- chelcongres, Zoals al eerder het geval was zal hij ook nu weer in de Ed Sul- livan-show voor de TV optreden, DEN HAAG, zaterdag (ANP). De Haagse atletiekclub Sparta heeft wij- da" m de residentie een Nederlands record op de 4 x 400 meter jongens gevestigd. De tijd van Van de Garde, iuidhoff, Op 't Hof en Streek van 3 min. 24.7 sec. was dirietiende seconde onder de door de KNAU gestelde li- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, dinsdag. Het Haagse gemeentebestuur zal alles in het werk stellen om het internationaal gerechts hof, dat sinds zijn oprichting in 1922 in het Vredespaleis is gevestigd voor Den Haag te behouden. Het gemeentebestuur heeft reeds schriftelijk een betreffend verzoek ge daan aan de minister van buitenland se zaken. Dit heeft burgemeester, mr. V. Marijnen gisteren in de gemeente raad meegedeeld, naar aanleiding van de berichten, dat secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties een voorstel heeft ingediend tot wijzi ging van de statuten van het interna tionale hof, waardoor overplaatsing naar elders mogelijk wordt. In antwoord op schriftelijke vragen antwoorden b en w dat een reeds in 1966 door de gemeente gedaan voor stel tot gratis terbeschikkingstelling van grond voor een nieuw te bouwen gebouw voor het internationaal ge rechtshof in Den Haag onverkort blijft gehandhaafd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, dinsdag De Duitse rivierpolitie heeft het onderzoek in de RÜnverontrelnigingsaffalre naar Ne derland verlegd. In overleg met de of ficier van justitie te Arnhem is een commissaris van de WasserschiitzpO' lizei" naar Nederland gekomen, die assistentie zal krijgen van een recher cheur van de Nijmeegse rükspolitïe te water. Het onderzoek spitst zich toe op twee Nederlandse njnaken, die moge lijk verantwoordelijk kunnen zijn voor de lossing van het insecticide „Endosiilfan" in de Rijn, nu bijna twee weken geleden. De identiteit en verblijfplaats van deze schepen zijn bekend", aldus de districtscommandant van de waterpoktne in Nijmegen, overste L. P. H. de Jong. Eerst zal bij twee bedrijven in Rot terdam en Amsterdam, waar deze twee schepen hun lading hebben ge lost, worden nagegaan of er soms manco's waren bij de geleverde par tijen. Het is beslist met uitgesloten, aldus overste De Jong, dat tijdens het transport door de rijnaken een drum met insecticide overboord is geslagen. Zoiets gebeurt wel meer bij dekladin gen. Aanwijzingen, dat een van de twee Nederlandse rijnaken de dader zou zijn van de verontreiniging zijn er echter niet, aldus de overste. Hy sprak de verwachting uit, dat heit om* derzoek donderdag zal kunnen worden afgesloten. ALGIERS, dinsdag (Reuter, NT Ti ms, AP). Een officiële lijkschou wing door een leam medici onder lei ding van het hoofd van de pathologi sche afdeling van de universiteit van Marseille, dr. Claude Olivier heeft be vestigd dat de voormalige premier van Congo, Tsjombe, Is overleden aan een hartaanval, aldus is in Algiers be kendgemaakt. Tsjombe stierf in Alge rijnse gevangenschap. Gisteren hadden twee advocaten in New York, die optreden voor de we duwe van Tsjombe, de dood van Tsjombe verdacht genoemd en het vermoeden uitgesproken dat er sprake was van boos opzet. De Spaanse jurist Ricardo Rives Marques, die voorzitter is van een comité dat werd gevormd naar aanleiding van het kidnappen van Tsjombe twee jaar geleden, heeft in 'n telegram de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant verzocht een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder Tsjombe werd ontvoerd, gevangengehouden en ten slotte aan zijn eind is gekomen. Mevrouw Ruth Tsjombe is vandaag vanuit Brussel naar Algiers gevlogen. Wat er met het stoffelijk overschot van Tsjombe zal gebeuren is nog niet bekend. De regering van Congo heeft laten weten dat zijn lichaam met naar dit land mag worden overgebracht. In Congo-Kinsjasa is het bericht van de dood van Tsjombe met onver schilligheid ontvangen. Er was geen officiële reactie op zijn dood, Het be richt bereikte het land op de negende verjaardag van de onafhankelijkheid. TOKIO, dinsdag (Reuter, AP, AFP) Overstromingen en aardverschui vingen m het westen van Japan en op het eiland Kyushu, ontstaan door zware regenval, hebben tot dusver aan vijfenvijftig mensen het leven ge kost. Zeker 17 000 woningen staan on der water. Tenminste tachtig personen raakten gewond. Van zaterdag tot maandag hebben hevige wolkbreuken het land geteis terd, waardoor op meer dan duizend plaatsen grondverschuivingen ontston den. Duizenden inwoners van de stad Miyazaki op het eiland op het eiland Kyushu zijn de bergen ingevlucht. TtE oude man die aan het eind van de middag de kroeg binnentrad had een hengel en een vouwkrukje by zich. „Wat gevingen?" vroeg de kaste lein. „Nee," zei hij. „ik ■- vang eigenlijk nooit wat." „Waarom doe je 't dan?" De man ging zitten. Ik kon hem moeilijk schatten. Een beetje versjo- feld wa3 hij, maar een goede kapper en een bekwame kleermaker zouden best een staatssecretaris van hem kunnen maken, een sieraad van eUco Haagse cocktailparty. Jk vis omdat ik niks te toen heb", zei hfj. „Nou kan ifc wel gewoon zitten st&ren. Maar dat is niet goed. Ik denk: je kunt beter naar zo'n dobber kijken en je inbeelden dat je met iets bezig bent. Met vissen. Maar ja. Hij zuchtte. Er viel een verkeerd soort stilteOm die te breken begon de kastelein: „Heb je gisteren op de televisie. „Nee", zei de man. „Ik héb geen te levisie". „Maar je héd er toch een?" ,/a, wear ik heb 'm weggegeven, aan m'n neef. Die wou er graag een hebben. Toen heb ik gezegd: „Neem maar mee". Niet uit goeigheid hoor. Ik bèn helemaal niet goeig. Maar ik wou verlost worden van 't kreng". „Waarom?" vroeg de kastelein ver bijsterd. „Ach, ifc maak me altijd zo kwaad over alles", zei de man. „Neem, nou die verkiezingen in Rhoderië. Als ik dat zie. word ik zéér driftig. Dan zit ik in m'n doje eentje in de kamer tegen dat toestel te schreeuwen. En neem de studenten. Al dat gekakel over demo cratie. Mooi hoor. Ik ben gek met de mocratie. Maar wat is het eigenlijk? Ais er in zo'n studentenvergadering één jongen het waagt iets te zeggen waar ze het ntef allemaal mee eens zijn, rammen ze hern in mekaar en willen ze die televisiemensen ook nog te lijf, want 't mag niet uitgezonden worden. Democratie! Als ifc dat in me huiskamer zie word ifc verschrikkelijk driftig. En m'n hart is toch al niet zo sterk. Dus ifc dacht weg met dat ding". „En wat doe je dan in godsnaam nou, Js auonds?" vroeg de kastelein. Lezen", antwoordde de man. „Boe ken. De boeken van vroeger. Vooral geen kranten of zo. Die heb ifc opge zegd". „Maar waarom dan?" De man schudde gekweld zijn hoofd. „Om dezelfde reden", riep hij Drift. Want wat lees je in de kranten? Dat niks deugt. Niks. Je leest bijvoorbeeld een lang stuk 'van een geleerde me neer, die zegt dat ons gevangeniswe zen waardeloos is. Goed, dat zal wel. Ik heb nooit gezeten, maar ifc neem het graag aan. Maar als ze de gevan genissen straks opheffen en wat er nog zo inzit verdelen onder de burge rij, neem ik Hans van Z. niet op ka mers. Jij soms?" De kastelein vond de vraag te ab surd voor een antwoord. ,£n wat lees je nog meer?" ver volgde de man. lfJe leest dat de kun stenaars onder de Nachtwacht zijn gaan zitten. En dat er een zegt: „Ach, 't gaat eigenlijk niet om de kunst, maar om een betere samenleving". Nou, die wil ifc oofc wel, een betere samenleving. Wie niet? Maar ik zal iv el erg dom zijn, want ik verwacht niet dat juffrouw Klompê die betere samenleving 's nachts in het Rijksmu seum in een barbiesje komt brengen. Jij?" De kastelein haalde zijn schouders op. Hij leek mij iemand die weinig over samenlevingen nadenkt. ,Je moet al die dingen niet lezen", vond hy, ,jSinds een poosje doe ik dat ook nie meer", zei de man. „Geen ochtend blad, geen avondblad, geen tv., geen radio. Alleen een hengel en een kruk je. Maar weet je waf nou zo verdomd vervelend is?" Met een wat smartelijke glimlach zei hij: „Ifc zit, als 'f een beetje weer is, de hele dag aan het water. Ik kijk naar die dobber. Ik zeg tegen mezelf: Jk. vis". Maar terwijl ik naar die dobber kijk, doe ik niks anders dan denken aan alles wat er mis is op de wereld. En me verschrinkelijk kwaad maken". KRONKEL LAND PRIJSSTIJGING (1960=100} Ver. Staten 104,3 117,5 88» 1960-1964 W.-Di/ïtitond lti.1 122,4 109.- 124,3 1965-1968 Beïgid 88»»¥8a I MS 113,6 132.7 Engeland 117.4 132,7 Fronkiï[k 112,3 133,- Nederland Italië 121.6 -am- 135,1 Bovenstaand staatje toont dat de prijzen itf Ne derland in de laatste vier jaar sterker gestagen VFRT OOP TN z'*n 1,30 'n de daaraan voorafgaande vijfjaren. V allLUUr Ook Amerika, België en Engeland vertonen dit beeld, Aleen in Frankrijk en Italië was de ont wikkeling tegengesteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2