Jarnisz Kowalik weet wat van hem verlangd wordt ROTTERDAMS DAGBOEK Toenemende kritiek in Waterweggebied vaak overdreven Fietser nog in de kou Drie gewonden bij botsing in Bolnes Brielse brug medio 1970 gereed Even lachen in de 35 Puntegaalstraat MAATSCHAP MOBIL GIL EN MAFINA ROTTERDAM RIJNMOND Ii)fi!(b!i8 "bana>K<vr de nieuwe mode (beha en onderjurk ineen) Zeven maanden geëist wegens elf inbraken 'Die Gsardasfürstui' iu schouwburg Dienstencentrum Middellandstraat voorjaar '70 klaar nieuw idee!.... Veel wandelaars uit Rotterdam en omstreken in Apeldoorn EERSTE TRAININGSBIJEENKOMST VOOR SPARTA VIER DAGEN TIPPELEN pagina WoA gebakken {ADVERTENTIE) A (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Janus/. Kowalik is gisteren voor het eerst op het Kasteel in actie geweest. Gedurende een uur werd de 25-jarige Poolse oud-international met een aantal van, zyn nieuwe ploeggenoten onder handen genomen door trainer Wiel Coerver, die het lange seizoen 19G8/'69 ten spijt de voorbereidingen voor de nieuwe competitie al weer ter hand heeft genomen. Wiel Coerver liet de Spartanen op deze eerste trainingsbijeenkomst geen zwaar werk verrichten. Desondanks maakte "Janusz Kowalik na afloop een vrij vermoeide indruk. „Maar", excuseerde hij zich in. het Engels. „Ik heb een vermoeide reis achter de rug en bovendien heb ik ruim een maand niets meer gedaan." Sparta's - nieuwe aanwinst, die maandag met vrouw eh'tweeëneenhalf jaar oude zoontje Janusz op Schiphol Is aangekomen, speelde op 4 juni zU» laatste wedstrijd In Amerika, Met de California Clippers, waar hij sinds ja nuari van dit jaar in uitkwam tegen de Italiaanse kampioen Fiorentina. De „Amerikanen" wonnen met 4—2; Kowalik scoorde eenmaal en boven dien legde hij met zuivere passes de basis voor twee andere treffers. De kleine, tengere Pool wilde wel kwijt dat zijn nieuwe omgeving: en club hem geheel onbekendzijn. „Ik heb alleen als UEFA-jeugdinternatiö- nal contact met het Nederlandse voet bal gehad, maar dat is al weer- bijna negen jaar geleden. Alles wat ik van Sparta en het Nederlandse voetbal weet, heb ik van horen zeggen. Ik "heb veel gesproken met Pogrzeba en Frackiewlcz (zijn bij NAC spelende landgenoten). We hebben elkaar de laatste' tijd ook regelmatig geschre ven." Kowalik heeft -reeds een succesvolle carrière achter de rug. Al op jeugdige leeftijd werd hij lid van Cracovia iri het Poolse Krakau en in de periode tot'midden '66 kwam hij zestien kjeer voor het nationale Poolse elftal uit (o.a, samen met de bekende Lubans- ki). Voordat hij naar de Amerikaanse Chicago Mustangs „uitweek" beleefde hij nog een vreugdevol moment: hij werd gekozen tot Pools voetballer van het jaar. Janusz Kowalik weet waarvoor Spar ta hem beeft aangetrokken; óm. .de aanval te versterken, om (veel) doel punten te maken. De Pool noemt zich zelf een specifieke middenvoor. „Ik heb bijna altijd in de spits van de aanval gespeeld en ik geloof ook wel, dat mijn spel op die plaats het beste tot zijn recht komt. Mijn sterkste punten? In de eerste plaats mijn techniek. Daarnaast heb ik een snelle start. En, ik maak vrij gemakkelijk doelpunten. Vorig jaar was ik met 30 goals uit 28 wedstrijden topscorer van de North American League. En. voor de Clippers scoorde ik in tien wedstrijden elf maal. Daarom, bang om te falen ben Ik niet- Het zal hier bij Sparta best lukken. Ik heb er in elk ge val alle vertrouwen in." De eerste training van Sparta. Dries Visser, Charley Bosveld, Ger ter Horst, Peter de Quant, Hans Bentzorr, Hans Eijkenbroek, Hennie Wys en, Janusz Kowalik (v.l.n.r.) worden onder handen genomen door Wiel Coerver (geheel rechts). 'n ongelooflijk aanbod Modlauze combinette met 3/4 voorgevormde kanten cups, onderjurk van luchtig nylon met charmante schulprand en perfect afsluitende Lycra rug, nü voor de ongelooflijk lage prijs van 0,98 IN ALLE 22'FILIALEN VAN Janusz Kowalik (25), de.nieuwe aanwinst van. Sparta. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De of ficier. van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr. A. D. Peiffer eiste gis termiddag een gevangenisstraf van ze ven maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk tegen de 44-jarige chauffeur Henk K. uit Rotterdam, die In de afgelopen twee jaar zo'n elf in braken heeft gepleegd. De verdachte maakte in Rotterdam en omgeving auto-onderdelen, radio's, een teevee en twee bandrecorders met een waarde van tweeduizend gulden buit die hij bewaarde op de vliering van zijn huis. Hij vertelde tot de inbraken te zijn gekomen doordat hij teleurgesteld was in de prestatie van. zijn stiefzoon. Zijn raadsvrouw, mr. T. A. NV de Gana wees de kwalificatie „rooftocht" van de officier af; zij vergeleek de inbra ken van K. met winkeldiefstallen van een zwangere vrouw en pleitte voor clementie. De rechtbank doet op 18 juli uit spraak. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Mobil Oil, de Duitse oliemaatschappij Gel- senberg en. Petroflna hebben een be langengemeenschap gevormd om ge zamenlijk faciliteiten te scheppen voor de aanvoer, opslag en doorvoer van ruwe olie in Europoort. Mobil Oil, Gelscnberg Rotterdam Maatschappij en Maftna hebben daartoe een maat schappij opgericht. De drie concerns zullen gezamenlijk gebruik maken van de bestaande Mo bil terminal aar. het CaJandikanaal in Europoort, die voor dat -doel wordt üöfcgebreld. Deze uiltbreidang vergt een Investering van 40 miljoen gulden, waardoor de totale investeringen in de terminal 66 midjoen gulden gaan be dragen. Mobil OM treedt op als be heerder. De u'-tbreidfngswerkzaamheden' zijn al aan de gang. De vingerpler wordt verdubbeldzodat twee tankers van 200.000 .ton tegelijkertijd kunnen af meren. De'opslagcapaciteit wordt van een half miljoen ton vergroot- tot ruim een miljoen ton. Volgend jaar,, als de activiteiten van het maatschap zuQflen beginnen, zal de installatie 11 miljoen ton ruwe olie verwerken. De ruwe olie zal behalve, door die Rotterdam-Amsterdam pijpleiding naar de Mohll-raf&naderii in";Amster dam ook rechtstreeks worden doorge- pompt naar de Gelsenbengraffiinaderij in Duitsland via de Rotterdam-Rijn pijpleiding. Zodra de pijplekting van Rotterdam naar Antwerpen gereed is, zal er ook naar Antwerpen (Petrofi- na) olie worden gepompt. Bovendien, zullen bij Mobil terminal verladingen, plaatsvinden in kleinere tankers om andere Westeurópese ha vens te voorzien. Dit heeft Mobil OR in een communiqué meeggedeeld. DE Rotterdammer 'Kramer (met hoed) en zijn Zeeuwse, wandel makker H. GeilleiV- uit Middel burg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De ..Hoofdstad Operette" geeft van vrij dag 1 tot en met donderdag 14 augus tus in de Rotterdamse schouwburg voorstellingen van „Die Csardasfiirstïn" van Emmerich Kal- Onder regie van Walter Kochtier treedt onder meer de Nederlandse te nor Hans Hageman op, die zijn debuut, in Die Csardasfürstin maakt. Andere solisten zijn onder meer: Lizzi' Schöffmann, Claire Clairy, Herma Valsner en Rudi Vogler. (Van; een onzer.verslaggevers) ROTTERDAM, woensda*. Het pand le Middellandstraat 103,voor malig gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau zal binnenkort vol ledig; zUn geoutilleerd als dienstencen trum. Het zal zo al niet in 1969 dan toch wel In de eerste maanden van 1970 gereed komen. De, gemeente betaalt voor;dit pand aan rente en overige elgenaarslasten een bedrag vaa'210 gulden'per dag. Bij de inrichting- van het diensten-, centrum zijn de Stichting Raad voor het maatschappelijk welzijn'en de ter plaatse werkzame instellingen, voor de sociale dienstverlening ten nauwste betrokken. De exploitatie van het dienstencen trum. wordt in handen gegeven van een nog 'op te richten stichting dien stencentrum Het Westen. In deze stichting zullen de particuliere, instel lingen voor sociale dienstverlening deelnemen. Burgemeester en wethouders ant woorden dLt op vragen van de raads leden mr. L. A. Struik (K.VP) en drs. F. L. Burger (CBU), (ADVERTENTIE) Lekkere, krokant gebakken uitjes.Samenmetpindakaas brood. UITJES I BOLNES, woensdagEen fronta le botsing tussen twee bromfietsers op het dijkje in Bolnes heeft gistermid dag drie gewonden geëist. Het ergst is de 19-jarige Ridderker ker G. van Wingerden er aan toe. HIJ is,mot een schedelbasisfractuur in het St. Claraziekenhuis opgenomen. De andere bromfietser de 16-jarige J. L. Scheffer uit het woonwagen kamp „De Kievit" aan het dijkje liep een rechterbeenfractuur op, terwijl zijn duo-passagier een hersenschud ding opliep. Ook zij zijn naar het St. Clarazie- kenhuis overgebracht. Het oageva) ontstond doordat een van de bromfiet sers een bocht te ruim nam en op do andere weghelft belandde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag De Brieh se brug over de Brielse Maas zal in de tweede helft van 1970 gereed komen. Ook de toevoeiwegen naar de Groene Kruisweg zullen dan in gebruik wor den genomen. Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond antwoordt dit op vragen van hei KVP-lid Joh. G, Löbker uit Den Briel. Tevens deelt het dagelijks bestuur, mee, dat na het gereedkomen van de Haringvlietdam tri 1971 op Voome- Putten voorlopig met een tijdelijke aansluiting op het bestaande wegen- etelsel wordt volstaan. Later wordt rijksweg 57 aangelegd, de zogenaamde dammerweg, die na voltooiing van de afsluiting van de andere zeegaten een verbinding met Walcheren zal geven. Het dagelijks bestuur Is niet van plan te bevorde ren, dat er een directe verbinding tus sen de Calandbrug en de veerdienst Rozenburg-Maassluis tot stand komt. De huidige verbinding wordt voldoen de geacht. - - Zelfs in het belastingge bouw aan de Puntegaal - straat is het soms lachen geblazen. Nti is dit niet denigrerend be doeld ten opzichte van de ambtenaren die hier bun werk verrichten, Laten we wel wezen: een belastingambtenaar is voor ons iemand met een hoofd zo vol tarief- grenzen. dat de humor naar het schellinkje is verdrongen Dat dit beeld niet hele maal klopt verzekerde mij een 48-jarLge Rotterdamse zakenvrouw, die op een warme dag In juli het strenge gebouw binnen stapte.om daar enig geld te innen, inplaats van te brengen. Even er tussen door: is het u wel eens opgevallen dat vele overheidsgebou- wen zo'n streng gesloten - indruk maker.? Soms zelfs; 'n beetje vrees opwekkend met hun pompeus .uiterlijk? Een architect vertelde, eens, dat in een bepaalde tijd ge bouwen van de overheid met opzet zo'n streng ka rakter meekregen, om als het ware hét gezag te on derstrepen. dat de overheid uitoefent, Het is eveneens opmerkelijk, aldus ,dèze ar chitect, dat totalitaire regi mes altijd massale, protse rige gebouwen en gedenk tekens laten plaatsen. Te- rUg naarionze zakenvrouw, die naar haar opgave han delt in' honderd procent biologisch Zaad. zy vertelde: „Ik kwam dat gebouw binnen en. zag meteen een heieboel men sen by de portier, staan. Nou maak ik me hooit zo erg druk. Ik kijk wat rond en zie aan een loket een ambtenaar loom voorover hangen. Ik naar hem toe, toon de papieren en vraag waar ik zijn moet. Hij zegt -eerst nog: u moet bij de portier zijn, maar wijst me dan een „deur rechts" waar ik zijn moet. Als ik. die deur opendoe, komt er meteen een lid van het per soneel achter me aan en de deur valt weer dicht. Ik ben in een grote ruimte. Als ik naar een ambtenaar toestap valt zUn mond open. „Hoe komt u hier" vraagt hij. „Door de deur", zeg ik, „Dat kan niet, die deur zit dicht". Ik blijk in een kassaruimte verzeild, waar het geld voor het grijpen ligt. Die ambtenaar legt mij uit dat die deur al tijd dicht zit, en dus nu ook dicht is. Het is gewoon voorschrift dat die deur dicht moet zijn en dus is hij dicht. Als ik volhou door de deur te zijn bin nengekomen, voelt hij aan de deurknop. Inderdaad, de deur is dicht. Hij zoekt een speciale sleutel en laat mij uit, terwijl hij me nog wat lachend aan- "Tot zover deze Rotter damse die ervan overtuigd is dat de ambtenaar aan het loket wel wist dat deze deur altijd op slot behoort te zijn en dus zelf grotelijks verrast was, toen de deur toch open bieek. Een-grap j< van deambtenaar. 1 Genoeg gedaasd over deuren, Een meneer belde op met de mededeling dat de ambtenaar van de bur gelij ke stand alhier enige moeilijkheden had met de uitspraak van het Engels. Hij merkte het toen zijn dochter trouwde met eei Engelse jongeman. De vol tallige Engelse -familie hoorde met ontzetting da verkrachting van hun landstaal aan. Tja,, zo'n ambtenaar kan twee dingen doen: of de gehele seance in het neder- lands volhouden, of zich geducht voorbereiden. De meneer .aan de telefoon: „Ik vond het ontzettend gê nant. Ik weet niet wat u er mee gaat doen, ik bel maar zo even. Misschien kunt u het beste zelf éven gaan kijken, ais er hier weer een Engelse jongen trouwt Kèn je lache". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. „Met bezorgdheid moet worden vastgesteld dat met name ten aanzien van .de ontwikkeling van het Waterweggebied een toene mend kritische instelling is ont staan, soms opzettelijk onwelwil lend. en vaak schromelijk over dreven." Dit staat te lezen in de inleiding op het jaarverslag over 1968 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voer Rotterdam. „Onder aftrek van het „modieuze" deel van deze uitlatingen is er intus sen alle reden, de volle aandacht te richten op de gevoelens van oprechte zorg over de vraag hoe de economi sche ontwikkeling op de juiste wijze te begeleiden ter bereiking van een leefbaar geheel", zo gaat het jaarver slag verder. Oeververbindingen „Van dit uitgangspunt uit dient dc gezamenlijke inspanning te worden gericht-op een programma van ruim telijke en functionele schaalvergro ting, dïe in dit gebied onontkoombaar is. Daarvoor Is een der primaire voor waarden doorbreking van bet patroon der talrijke streekplannen, waarin.het Waterweggebied Is opgesplitst en die een omvattende planologische concep tie in de weg staan". - .De onvermijdelijke nadelige gevol gen van de planologie op geringe schaal worden steeds meer zichtbaar door de. „botsingen", .die binnen- de geografisch te kleine.eenheden tussen uiteenlopende functies ontstaan. Er zal derhalve gestreefd moeten worden naar een ruimer kader, waarbinnen een.operationeel programma op groter, schaal kan worden uitgevoerd; er is hier een belangrijke taak weggel voor de centrale overheid, die zich niet kan beperken tot incidentele uit- spraken en tijdelijke beslissingen". Verderop staat in het jaarverslag te lézen: „In het algemeen is.de kamer zorgelijk gestemd over de oeverver bindingen.in Rotterdam en omgeving. Een besluit over de Botlekbrug laat te lang op zich wachten. Intussen spitsen de moeilijkheden voor het.weigvervoer: en de bedrijven, gevestigd in het Bot lek- en Em-opoortgebied, zich toe. Er van uitgaande dat de bouiw van' brug gen en tunnelsvijf jaren of meer in beslag neemt, kan meit zekerheid een moeilijke üjd worden voorspeld. In dit verband kwam de beslissing tot op heffing van- de veerdiensten tussen Vlaard'mgen en Perms per 1 januari I960, zonder dat een vervangende busdienst door de Benelux tun nel werd ingesteld, voor het bedrijfsleven extra hard aan. De taak van de-openbare vervoersvoorziening wordt daarmee afgewenteld op het bedrijfsleven, dat noodgedwongen het groepsvervoer moest invoeren ol uitbreiden." Wereldhandelscentrum Over het "Wereldhandelscentrum in Rotterdam, zegt het jaarverslag: „Dat ook elders in Noordwest-Europa plan nen voor Trade Centers worden ont worpen doet geen afbreuk aan het vaste voornemen van Rotterdam- om dit project te realiseren. Dat hier een van de gunstigste vestigingsplaatsen voor een wereldhavencentrum aan wezig is, werd nog eens door een on derzoek van het bureau Arthur D. LittJe Inc. bevestigd." ROTTERDAM, woensdag Op dinsdag 15 juli zal de heer J, J. P. Witsiers het feit herdenken dat hij 50 jaar in het notariaat werkzaam is. De jubilaris zal met zijn familieleden de? morgens ten kantore in de Delftse- straat 9d worden ontvangen waarna van 17—18.30 uur te zijnen huize aan de Essenbupgsingel 6a een receptie wordt gehouden. Apeldoorn, woensdag. Rot» terdam en omstreken op de vier daagse, die deze week door de Neder landse Wandelsportbond tn Apeldoorn wordt georganiseerd, goed vertegen woordigd. Zowel kwantitatief als 'kwalitatief, want de wandelverenigin gen „Liberty" en W.I.K." beide met een behoorlijke groep, als ook vele in* divïduclcti slaan geen slecht figuur, Uit alles blijkt dat er goed getraind is en dat niemand onvoc-bereid aan deze vierdaagse is begonnen, -neem maar eens de heer T. Kramer, geen onbekende in de war.delwereld, dde nu al aan zijn elfde Apaldoornse vier daagse is begonnen. De heer Kramer, die werkzaam is op het verzekerings kantoor Stad-Rottendam, laat vol trots zijn> schoudertas zien waarop indruk wekkende 'vaantjes 2ijn' vastgemaakt, die er niet om liegen' dat de heer Kra mer een kei onder de wandelaars is. De Zeeuwse driedaagse, begonnen op Hemelvaartsdag en geëindigd ia verschrikkelijke regenbuien, en de driedaagse in het Oostenrijkse Knit- telfeld, zijn wel de meest belangrijke tochten' die hij er.op heeft zitten. Meestal in gezelschap -van de. heer Geilleit uit Middelburg, ook al een wandelaar van formaat, maar die ech ter dit keer voor de eerste keer in Apeldoorn wandelt. De heer Kram m is slechts een van de vele Rotterdammers die in Apel doorn de groen-witte kleuren va» Rotterdam hoog houden. Op een ma nier overigens, die eerbied afdwingt en hoop geeft op een groot Rotter dams wandelsucces in de Apeldoomse vierdaagse. "HE Nederlandse Spoorwegen, be- zweken voor de felle kritiek van vele zijden, hebben bekend gemaakt dat zij van 15 juli tot 16 september op beperkte schaal toch weer fietsen met reizigerstreinen zullen meenemen. Gisteren heeft men. dit bericht in onze krant kunnen lezen. Höa beperkt de schaal van dit fiet sen vervoer is, blijkt pas wanneer men nagaat wat bijvoorbeeld voor Rotter dammers de mogelijkheden zijn. Zij kunnen hun fiets meenemen alleen vanaf het Centraal Station naar de stations Dordrecht, Gouda, Den Haag SS en Viaardingen Centraal. Brom fietsen zijn taboe. Niet'in alle treinen •worden fietsen toegelaten. In de'spits- uren mogen, geen fietsen mee, ook niet op zaterdagmorgen en op zondag na half vier. Dit alles is wel heel pover. Wie zijn fiets per trein wil meenemen naar bij voorbeeld zijn werk heeft niets aan de regeling door de spitsuur-bepaling. Vakantiegangers, die in bun vakan tieoord direct de beschikking willen hebben over hun vervoermiddel, ko men al evenmin aan htm trekken. Dordrecht, Gouda, Den Haag en Viaardingen zijn voor Rotterdammers niet de vakantiecentra bij uitstek. Voor brommers tenslotte verandert er per 15 juli helemaal niets. Weliswaar zeggen de spoorwegen dat voor de grote afstanden en voor de bromfietsen de speciale rüwiettrel- nen rijden, maar het bezwaar daarte gen was nu juist dat men bij gebruik making ervan zijn fiets dagen kwijt is. Bij alle begrip dat kan worden op gebracht voor het streven van N.S. naar een scherpere diensregeling met kortere stoptijden moet toch worden geconstateerd dat de' fietsers in de kou blijven staan. De nu aangekondigde regeling, verandert daar weinig of niets aan. 4 - woensdag 9 juli 1959

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1