Binnenweg i ilk 'Ze dansten met poppen van Gerzon' pas over naar ROTTERDAMS DAGBOEK HOOGSTWAARSCHIJNLIJK AUTHENTIEK Documentatie over ramp ontbreekt DUITSE FOTO Een poedel wacht op een nieuw en lief tehuis MENEER Kans dat Rotterdam in komende maanden acht ton zeehavengelden derft ROTTERDAM RIJNMOND Shell-schoorstenen XTRA Inc. Fedor den Hertog rijdt in Maassluis Gerrie de Winkel naar Go Ahead De tijd is weer aangebro ken dat veie - mensen hun troeteldiertjes naar het Asiel brengen of naar de bewaarplaats van de Dierenbescherming en ...ze vergeten. Toch een eigenaardige instelling: een jaar lang wordt poes of hond omringd met zorgen, de vakantie breekt.aan en de dieren worden op straat ge smeten, in het bos ach tergelaten of naar het asiel gebracht. Is daar geen plaats, dan stemt de eigenaar vaak toe in afmaken („inslapen" noemt de Dierenbe scherming dit) In Rotterdam heeft de dierenbescherming weer zoveel van deze afdanker tjes ontvangen dat de be waarplaats met dertig plaatsen al vol zit. Mevr. R, Spaan belde daarom even op met de smeekbede of la pmand alsjeblieft het poe- deltje Suzy zou willen ko men afhalen. Dit hondje ,een heel lief beestje" al dus mevrouw Spaan verblijft al drie maanden in 5e bewaarplaats. Het dier tje wil weg. Hoe weet ma- vrouw Spaan dltï, „Als er mensen voorbij komen blafit h«t zich schor: net aiof-ie zeggen wil, neem me mee". "Het-kost wel Iets om zo'n hond mee te nemen, maar dat bedragje ltgt tussen de tien en de veertig gulden. Waarom dit verschil? „Als de mensen komen kijken, willen ze het eerst de rashonden, zoals een herder of een collie meene men. De andere dieren blij ven altijd achter en we dachten, als ze zo'n rashond willen hebben, moeten ze maar iets betalen. Boven dien zijn er nog bepaalde kosten, voor het inenten bijvoorbeeld". Goed, u weet het dus: Suzy wacht. Even een tele foontje aan mevrouw Spaan (tel.249559) en u kunt haar bezichtigen, de hond, wel te verstaan. Dierenbeschermers zfjn overigens mensen met een roeping, ze vormen, met de vegetariërs de „stoottroe- pers" van de samenleving die ons plegen te leren wat we wel en wat we niet moeten eten en hoe wij onze dieren moeten behan delen, Daar is niets op te gen: er zijn, helaas nog te veel mensen die paarden, honden, katten, varkens en koeien de meest gruwelijke dingen aandoen. Ze staan wel klaar om in tc grijpen, niet alleen nationaal, maar ook internationaal. Nauwe lijks werd bekend gemaakt dat het Amerikaanse ruim teaapje Bonny dood was, of de NASA werd overladen met, verwijten. Een, woord voerder van de NASA: Toen er drie astronauten omkwamen kregen we nog niet de helft van de tele foontjes. Ja, ja, dierenbeschermers zijn gedrevenen. Maar als ze niet bestonden, moesten ze worden uitgevonden. Hat opnamen vanbfioven in dexa ru- brlek- batekent matemt met da menlnöftiiydlé< dAit-lM ;tot uitdrukking komen, dochdat *IJ .de*r l}al«flqwtkk«nd '8onoefl-vindt om so Ear köFinjR van dirle-eri Se brangen. bruten jusndèr *allselS!jö mam adfdi wö dim u djdo apieia. m &*wif09!toudt Mb'ötf jns$«dint*rt té *MhtZr-i«pr -- Jt Mijne heren, Het artikel.over de chef-bedrijfsarts van de Shell, die aan de voet van de schoorstenen weinig angst heeft voor luchtverontreiniging behoeft een reac tie. Het is natuurlijk prettig je mede mensen van een angst te bevrijden, maar dit moet dan wal met gefun deerde argumenten gebeuren. Met het feit dat het aan de voet van de hoge Shell-schoorstenen gezond leven is, wordt vólgens mij nog niets bewezen voor wat betreft de bevolking op gro tere atstand van de raffinaderijen. Zou bijvoorbeeld een gezin op de 13e etage van een flat in Vlaardingen met méér last van de rook hebben? De rook van „de schoorsteen op" het huis van dokter Becking waait ni. hoe de wind ook waait van hem af. Neen, dit artikel stelde mij niet ge rust, maar ik hoop dat door deze reac tie de visies van werkelijke deskundi- MDVERTENTIÊ) contalnerverhuur. Thans 20-voet3 containers beschikbaar. Inlichtingen: SLAVENBURG HUYSER N.V. Rotterdam Telefoon (010) 135110* (Van onze sportredactie) MAASSLUIS, vrhdag. —Fedor den Hertog, de schitterende triomfator van de Ronde van RijrJand-Palls, zal op 2 augustus deelnemen aan de zevende, ronde van Maassluis. Aan de ronde, die georganiseerd wordt door de wie lerclub Apollo, de Maassluise Ge- meenscnap en de IJsclub Maassluis, nemen amateurs en nieuwelingen deel Tevens blijft de zgn'. burgerron do gehandhaafd. Inschrijven is moge lijk bij do heer J. v. Hamburg, Anker- straat 12, Maassluis, tel. 01899—3495. gen ln zake deze materie in Het Pa* rooi zullen verschijnen. E. J, M. Bakkers, an* Fred. v. Eedenplaats 207 Capelle a/d Ussel 4 - zaterdag 12 juli 1909 Om deze foto ging het; authentiek of vervalst? Het overgrote deel van de lezers die hebben gereageerd meent dat de foto echt is. Alleen het ontbreken van glas op straat blijft raadselachtig. Naar mijn mening is hier geen sprake van „binnentrekken" van Duitse troepen, maar van de „doortocht", richting VGravenhage, langs de enige weg die op dat uur van de dag in liet brandende centrum daarvoor opengebleven was. Zowel bet Hofplein als het Oostplein waren door brand onbegaanbaar. Aldus schrijft de beer P. Roest. In zijn brief verder: Tijdens de oor logsdagen. woonde Ik in Rotterdam- Zuid en werd mijn vrouw an het Francishuis Gasthuis aan de Schieka- de verpleegd. Nadat de capitulatie be kend gemaakt was ben ik direct naar de Van der Takstra at gegaan om zo dra de Willemsbrug werd vrijgegeven aan het ziekenhuis naar mijn vrouw te informeren. Toen het donker begon te worden mochten wij met een klein groepje over de brug. De omgeving van de Sp'aamékade, Plan-C en Hofplein brandde als een fakkel. Via Wijn straat, Noordblaak, Coolslnigel, Aert van Nesstraat en een der straten tus sen Aert van Nesstraat en Kruiskade, Kruisstraat en tunneltje onder spoor baan bij Schiekade bereikte ik het Franciscus Gasthuis, waar de vonken omheen vlogen. Kort daarna ben ik teruggegaan. Omdat hier eri daar de heen-route niet meer begaanbaar was moest ik andere wegen zoeken. Ter illustratie: op deheenreis brandde Atlanta nog niet, nog geen uur later wel; Wijnstraat terug we gens brand niet begaanbaar meer. Ik herinner mij echter dat de straten omgeven door Binnenweg, Coolsingel, Kruiskade en Mauritsstraat mog geheel Intact waren, zelfs de bewoners waren nog aanweziig. Met de Binnenweg moet d'nfc stadsdeel in de nacht van 14 op 15 mol verbrand zijn. Op mijn terugtocht stonden de Duitse cokwvnes bij Gerzon stil, gericht op de Binnenweg. Kennelijk bedreigde de brand ook hun enig overgebleven route. De Duitse soldaten dansten met de poppen uit -de vernielde etalages. van 12 tot 18 uur: WZW van 18 tot 24 uur: NO 15 mei, van 0 tot 6 uur: OZO van 6 tot 12 uw: ZO van 12 tot 18 uur: O van 18 tot 24 uur: O. Westersingel leeg De heer J. Rens: De brand op wat men noemde de hol van de Binnenweg is pas heel laat tegen de nacht begon nen. Vanaf de Coolsingel bij café Ca- land, Oungerhans, sigarenwinkel iruiu- stria of Cader.a, daarnaast Weinthal enz. Aan de andere zijde vanaf do SchiodamsesingcL De volgende mor gen circa 10 of 11 uur was de brand gevorderd tot V. en D. bij de Chris, pijnlaan. Daarna 2ijn 's morgens mo- torpompen van buiten de stad op.do Westers; nge! gezet, die werd ieegge- pompt. De brand is geëindigd zo onge- veer bij de Hartmanstraat links en do Tuindersstraat rechts. Wat het slepen met huisraad betreft: dat is ook pas de volgende morgen begonnen. Geen paniek Mevrouw J. A. de Bruin-Engels: U schrijft dat het we', merkwaardig Ia dat er geen enkel spoor van paniek op de foto zichtbaar Is. De bevolking was inderdaad zeer kalm; de mensen durfden immers niet in paniek te la ken met het oog op de binnentrekken de Duitsers. Daarbij komt dat er al vele mensen 's morgens en 's middags uit dit gedeelte van de Binnenweg waren gevlucht. Veel gestolcu Glas op straat De .heer H. K. Schouten, die tijdens het bombardement in een openbare schuilkelder by de Coolsingel ver bleef: Toen het bombardement was afgelopen ben ik naar huis gegaan via de Oude Binnenweg. Op de Binnen weg zelf was, voor zover ik mij kan herinneren, geen brand te bekennen. Wel heb ik in een zijstraat links en rechts brand gezien. Ik meen me Vrij zeker te herinneren dat er veel glas op straat lag. Onbegrijpelijk De heer J. H. Kcrstholt: Als jongen van 17 jaar ben ik op dc middag van het bombardement de stud ingegaan om te kijken of er misschien een van onze filialen beschadigd was. Een van onze zaken was gevestigd Oude Bin nenweg 1, op de hoek naast WelnUwl. Van 4 tot 5 uur ben ik in deze zaak gebleven, waar wel alle ruiten van kapot waren en veel was gestolen uit dc etalage, maar van een direct brandgevaar was toen voor mij als leek geen sprake. De volgende morgen echter was er van de hook Coolsin- gol-Oudo Binnenweg niets meer over. Dezelfde fotograaf, PK-man Faszhauer, die de foto van de Binnenweg maakte, fotografeerde deze tank in de Van Hogendorpstraat, met de brandende Zuidülaak op de achtergrond. Links Gerzon, rechts het pand van Van Nelle en het rijtje huizen hij het restaurant Jos. Wolff, op dit ogenblik nog niet in brand. Over liet bombardement van 14 mei 1940 en de immense brand die er op volgde bestaat geen enkele officiële documentatie. Althans: wij zijn er niet in geslaagd die te ontdekken. Noch in bet Gemeen tearchief, noch bij de afdeling Brandweer van de ROTEB, noch bij de afdeling Brandweer van het ministerie van Binnenlandse Za ken beschikt men over enig rapport. Over de krijgshandelingen in Rotterdam en over de voorgeschiede nis van het bombardement zijn wel officiële stukken voorhanden, maar in de verwarring van 1940 is blijkbaar nimmer een onderzoek ingesteld naar kwesties als „Hoe heeft de brand. zich. over Rotterdam verspreid" en „Hoe is zij bestreden". In meer normale omstandighe den zou het antwoord op die vragen stellig in een of meer rapporten zijn neergelegd. Men denke aan wat er is gebeurd na de watersnood van 1953. De heer A. de Groot: De foto is voor mij onbegrijpelijk. Be maakte het bombardement mee in de Maurits- straat. Toen het ten einde was ben ik nog op de Oude Binnenweg geweest. Zover ik mij kan herinneren was er niet te lopen van het glas. De enigo die ik daar tegenkwam was een gil lende vrouw met een vogelkooi. Omstreeks 6 uur ben ik via Coolsin gel en Kruiskade, die toen niet brand de, uit de binnenstad vertrokken.' Er was daar geen mens, alleen een glas ravage. Van een fraai zonnig weer was niets te bespeuren; alleen stank en rook Slechts een (leel De heer A. Warby: De brandbom men troffen slechts een gedeelte van het centrum, De aanwakkerende wind op de 15e mei zorgde voor het weg branden. van hot centrum. Zelf was ik da avond van de 14e mei in de Kruis straat. Alle huizen stonden daar nog normaal Intact, ook de Kruiskade met Roxy, de kerk, enz. Alleen de boek Kruiskade-Ooolsingei (schoenmagazijn American) brandde; verder niets in dat deel van het centrum. Winti tlraaiclt) De heer "W. van Geel haalde uit een overaieht van het KNMI de windrich tingen op 14 en 16 mei 1640. Zij be troffen weliswaar waarnemingen in De Bilt, maar het sterk draaien van de wind op de avond van 14 mei zal ook voor Rotterdam hebben gegolden 14 mei, van 0 tot 6 uur: ZZW van 6 tot 12 uur: ZZW Rook en puin Mevrouw J. de M.: Ik was tijdens het bombardement bij kennissen ln de Hartmanstraat. Omstreeks half 4 waagde ik het om er door te gaan. Wat ik toen op dc Binnenweg zag... Atlemaal rook en puin. en versufte mensen met kleding en beddegced. Dit alles is mij erg goed bijgebleven zodat ik tot de conclusie kom dat er van de foto niets klopt. Plundering De heer Monsma (telefonisch): ik Rep in de nacht van 14 op 15 mei om 2 uur op de Oude Binnenweg. Die was nog goheol intact. Op eon gegeven ogenblik stopte er een Duitse legerau to voor de winkel van De Gruyter. ean soldaat sloog een ruit in en pakte twee repen chocolade uit de etalage. Kort r.adat de Duitsers waren doorgereder, krioelde het hier van dc mensen, die allemaal aan het plunderen sloegen, ook bij juwelier Brtlnott. Muren om Mevrouw Tiolman (telefonisch): Ec woonde op do hoek van de Oldenbar- noveltstraat en de Mauritsstraat, waar nu de Schouwburg staat. Na hot bom bardement ben ik nog even in mijo huis geweest. Toen ik 's zaterdags te rugkwam was men net bezig de mu ren omver te trekken. Heel rustig De heer Maat (telefonisch.): Ik stond tussen de mensen op die foto. We waren heol rustig, verbaasd eigen lijk; we beseften nauwelijks wat er ging gebeuren. De Ou Je Binnenweg is bij bet bombardement van 14 mei 1940 niet getroffen. Dit stadsdeel is pas in de nacht van 14 op 15 mei en gedurende de daarop volgende dagen door de uit de omgeving overgeslagen brand verwoest. Een groot aantal ooggetuigen heeft ons dat laten weten, daarmee reagerend op de poblikatie van 24 juni. Wij vroegen ons daarin af of de foto van Duitse tanks op de Binnenweg authentiek was of vervalst. Wat wij al vermoedden is door het merendeel van de genen die opbelden of schreven bevestigd: liet is heel wel mogelijk dat Duitse troepen op de avond van 14 mei, na het bombardement, »ver de toen nog niet verwoeste Binnenweg trokken. Wij zijn er intussen ook in ge slaagd de herkomst van de foto te achterhalen. HJet blijkt een re pro duktie te zijn van een illustra tie uit een in 1941 in München uitgegeven boek: „Unser Kampf in Holland, Belgien und Flan- dern". Ook de foto van de Duitsers bij de Willemsbrug, die wij op 24 juni plaat sten, blijkt wit dit boek afkomstig te zijn. Een derde illustratie Iaat een of meer tanks zien in de Van Hogen dorpstraat, met op de achtergrond o.a. Gerzon en het pand van Van Nelle. Het eerste is gespaard gebleven, het tweede later afgebrand. Het karakter van deze foto is ueeï grimmiger dan dat van de Binnenwegopname. Hier ziet men we\ degelijk op de achter- grond de brandende stad. De verdedigers van het standpunt dat de Binnenweg-foto een vervalsing zou ziln, bedoeld om aan te tonen hoe ordelijk de Duitse troepen het gave Rotterdam binnentrokken, ia daarmee een argument uit handen geslagen. Toch blijven er enkele raadsleden kleven aan die opname. Van diverse kanten is ons meegedeeld dat de Bin nenweg op 14 mei weliswaar niet brandde, maar dat de skaat toch be zaaid lag met glas uit door de lucht druk gebroken ruiten, Daarvan is niets te bespeuren, behalve één gebro ken ruit op de tweede verdieping van het uiterst rechtse pand. Overigens bleek ons eens te meer dat getuigenverklaringen na 29 jaar niet allemaal even betrouwbaar meer zijn. Onder degenen die reageerden toaren er die elkaar tegenspraken. Ook werden gegevens verschaft die duidelijk in strijd uwen met alles wat over de meidagen van 1940 be kend is gewordenZo verzekerde een bewoner van de Josephstraat dat het bombardement om 12 uur zou zijn.be gonnen omdat toen zijn klok door de. trilling stil was blijven staan. Dat neemt niet weg dat wij ieder een die gegevens heeft aangedragen bijzonder dankbaar zijn; Uit een aan tal brieven worden op deze pagina korte fragmenten overgenomen. :Teza- men geven zij niet alleen informatie over dc Binnenweg maar schetsen zij ook overtuigend de sfeer van die trieste en verwarrende meidagen van 1940. Ds Oude BInnenwBg na de brand, gezien in de richting van de Coolsingel. Het staaiskelet is het verwoeste pand van Vroom en Dreesmann. Op de ach tergrond, onbeschadigd, het Erasmushuis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag, De al gemene prijsatop en de aarzeling van de regering kunnen ertoe lelden dat de gemeente Rotterdam deze en vol gende maanden een inkomstenderving van, 800.000 gulden per maand heeft. Per 1 juli had de gemeenteraad het zeehavengeld voor mammoet tankers verhoogd, maar deze verhoging valt volgens ae regering onder de aigeme- rae prUsstop, In studie la nu een ver zoek van Rotterdam om ontheffing. De gemeente wijst erop, dat het hier een verhoging betreft die logisch voortvloeit uit het besluit van de re aring Rotterdam zelf de kosten van hot baggeren van de geul, die de komst van do mamoettankers moge lijk maakt, te laten betalen. De rege ring heeft destijds gezegcL dat Rotter dam deze kosten op de gebruikers van d» geul moest verhalen. Bovendien vindt de gemeente, dat het hier gaat om een nieuw werk waarop de prljsstop niet van toepas sing is. Een verhoging van het tarief van de üLliaaliurichtiLng van het K.N.M.I, op de luchthaven Zestleaihoven, heeft de minister van. Economische zaken op grond van de Pnljzenbeschlkklng goe deren en diensten I860, niet goedge keurd. Dat betekent voor Rotterdam een tegenvaller van 40,000 gulden per j a ai*. Het tekort voor 1070 van de fl- liaalinrichteng wordt geschat op meer dan 80.000 gulden. (Van on2e sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Gerrie de Winkel, de 19-jarige rechtsbuiten van de eerste klasser Neptunus en het Nederlandse militaire elftal, heeft een contract gekregen bij de eredivisie vereniging Go Ahead. De "Winkel heeft eerder gespeeld voor Xerxes en Cam- buiir.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1