Graanbeleid EEG fnuiken* 1 voor R'ö 3- m Aantal gal Rotterdam groeit ROTTERDAMS DAGBOEK Een artikel vol lof ROTTERDAM RIJNMOND OVERSLAG BLIJFT TERUGLOPEN EEG Bezorgdheid Belang 'Eurocentram' bij Rozenburg wordt 'Amstel-Inn' VRAGEN OVER ERASMUSDORP College b. en w vormt sectie welzijnszorg Winkelweek in Oostvoome Proloog had meer publiek verdiend Galerie 'BK-Zuid' Haagse stadsgezichten Geen multiplex Mevrouw Samkalden doopt sleepzuiger ZIJDENBOS WAS EVEN „BINNEN" pag. 4 - zaterdag 26 juli 1969" door GEERT-JAN LAAN De graanoverslag via de Rot terdamse haven blijft teruglo pen. Na he?t recordjaar 1967 toen maar liefst 7,2 miljoen ton graan in de Maasstad werd overgeslagen liep dit het afge lopen jaar terug tot 5,8 miljoen ton. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar zette deze ontwik keling zich door. Vergeleken met hetzelfde tijdvak vorig jaar daalde de graanoverslag in de haven van Rotterdam maar liefst met weer 37 procent. Volgens het jaarverslag van de werk geversvereniging in de Rotterdamse haven, de Scheepvaart Vcrecniging Zuid, wordt dezo daling voorname lijk veroorzaakt door een verschui ving ton gunste van Amsterdam ia deze sector. In het afgelopen jaar overtrof de zeetransito via Amster dam zelfs die van Rotterdam. Vol gens Port of Grain, een uitgave van twee maatschappijen die zich in Rotterdam met de overslag en op slag van elevator-goederen bezig houden kan de opkomst van Am sterdam gedeeltelijk worden ver klaard door de toegenomen aanvoer van Australische tarwe, die ta Am sterdam voor Engeland wordt over geslagen. (zee-zee trans ito). Deskundigen waarschuwen echter voor een te groot optimisme. Zowel voor de zee-zee-transito via Botter dam en via Amsterdam kan do nieuwe graantermlnal, die de En gelsen in Tilbury bouwden wel eens nadelige gevolgen hebben. In kringen van het bedrijfsleven, dat zich met de handel in graan en de overslag van graan bezig houdt wordt toch nog wel een andere re den gerfen voor de teruggelopen graanaanvoer in Rotterdam. Zij me nen, dat naast een fellere concur rentie van de zustcrhavenstcden en het incidentele gebeuren van de Amerikaanse havenstaking, Rotter dam als grootste graanhavon van Europa als eerste de wrange vruch ten plukt van het EEG-landbouwbe- leid. Ajs gevolg van de sedert 1 juli 1087 geldende gemeenschappelijke tarie ven voor granen in de Het graanoverslagbedrijf aan de Botlek wereldmarkt. Andere verschillen: per 100 kilo tarwe ontvangt de landbouwer In dc EEG oen garan tieprijs vani 35. Deense en Engelse boeren hebben een garantiebewijs van 25,- per 100 kilo tarwe. „Ik begrijp niet dat de Nederlandse consument zich er niet meer bewust van is dat zijn gestegen voedselre- kening voor een groot gedeelte het gevolg Is van deze EEG-maatrege- ïen", aldus de Amerikaanse land bouwdeskundige, K. Meely, die daaraan toevoegt: „De bevolking van Nederland heeft het in de afge lopen periode duidelijk beter gekre gen, maar zij zou het nog beter heb ben wanneer dc prijzen van de landbouwprodukten minder snel ge stegen waren". „Deze autarkische prijzenpolitiek "begint meer en meer invloed to krijgen op het graanverkeer via Rotterdam", aldus een deskundige wit het bedrijfsleven. De markt voor graan Is zo goed als inelastisch (do stijging van de graanbehoefte is ge ring). In de silo's in de EEG bevin den zich al enige tijd overschotten granen die door interventie uit da markt genomen zijn. EEG, is de produktie van graan in de EEG Bterk gestegen. Zo zelfs dat op het ogenblik de silo's voorname- Amcrlkaansc bezorgdheid over do handel in landbouwprodukten met de EEG wordt geuit door de Ameri kaanse landbouwattaché in Neder land de heer B. K. Meeker in een artikel in Europoort-Delta, een uit gave van het gemeentelijk Haven bedrijf van Rotterdam. De waarde van de uitvoer van Amerikaanse landbouwprodukten naar de landen van de EEG bedroeg jn de begro tingsjaren 1867 en 1968 respectieve lijk 1,5 en 1,4 miljard dollar. De agrarische prijspolitiek van de ge meenschap heeft een overheersende invloed op de stijging van hot aan bod linnen de EEG gehad. In. 1908 bestond 38 procent van de uit voerwaarde van de Amerikaanse landbouwproducten uit granen. Bo vendien worden de suikeroverschot ten van de gemeenschap in het vee voeder verwerkt, waardoor rij de ingevoerde voedergranen verdringen, De heer Meeker concludeert dat de gemeenschap vermoedelijk wel vraag naar bepaalde hoeveelheden Amerikaanse kwalitcitsgranen en rijst zal blijven ontwikkelen, maar de vooruitzichten voor een voortge zette uitbreidirig van de export van Amerikaanse voedergranen naar de EEG niet rooskleurig zijn. Wanneer de hoge graanprijzen, de produktie binnen de EEG blijven stimuleren en het verbruik van dierlijke pro dukten met sneller stijgt, is het niet uitgesloten dat de uitvoer van Ame rikaanse voedergranen naar de EEG een blijvende achteruitgang zal on dervinden. De landbouwattaché wijdt daarbij nog op drie voorstellen, die de Europeso commissie nog in behandeling heeft Belastingvoorstellen met betrekking tot lijnkoeken, meel en plantaardige oliën zouden op basis van het be grotingsjaar 1968 nog eens 33 pro cent van de Amerikaanse laudbouw- uitvoerwaarde of 450 miljoen dol lar onder de beperkende schema's van de gemeenschap brengen. Een regeling van minimumprijzen voor verduurzaamde vruchten en groen ten en een gemeenschappelijke po litiek voor tabak zou nog eens een Amerikaanse exportwaarde van 150 miljoen dollar aan. meer of minder strenge restricties onderwerpen. On der de huidige omstandigheden zou dit betekenen dat 85 tot 90 procent van de export van Amerikaanse landbouwprodukten naar de lauden van de EEG aan beperkende rege lingen zal zijn onderworpen. In. de praktijk heeft de EEG de voor keur gegeven aan een agrarische prijspolitiek, met een daarmee ge paard gaande mate van protectie te genover aanbieders uit landen bui ten de EEG. De derde landen, die landbouwprodukten naar de EEG exporteren, zien de toekomst met sombere voorgevoelens tegemoet, aldus de heer Meeker. lijk in Duitsland en Frankrijk uit puilen. Minister van landbouw ir, P, J. Lardinois kondigde onlangs aan, dat Nederland waarschijnlijk dit jaar een miljoen ton graan uit do toegenomen Franse produktie zal Importeren. Enkele jaren geleden importeerde Nederland nog maar 100.000 ton Frans graan. De EEG beschermt de eigen produktie door een systeem van variabele heffingen op de uit derde landen afkomstige granen. Dit betekent dat het ver schil tuBsen de wereldmarktprijs en de prijs binnen de EEG bijbetaald moet worden. En dit verschil mag er zijn: in maart van dit jaar was de prijs voor mais binnen de EEG ongeveer het dubbele van de we reldmarktprijs. Harde tarwe was eind '68 binnen de EEG twee keer 20 duur als op do Smlli.t. Jmitj.t. «50 SI 52 53 54 55 55 67 S» Zoals op deze grafiek duidelijk blijkt fluctueert de graanoverslag ïn Rotterdam nogal. De laatste twee Jaar is echter een dalende tendens wel duïdelij'k. Na het topjaar 1967 is in het afgelopen jaar de graanoverslag via de haven van Rotterdam gedaald tot beneden het niveau van 1966, Men zou zich kunnen voorstellen dat alleen de havenautoriteiten van de gemeente Rotterdam en de be drijven die zich met de overslag be zighouden deze ontwikkeling met zorg bekijken. Het geldt echter evenzeer voor de firma's die zich in Rotterdam met de handel in graan bezighouden en die het zo op hel eerste gezicht weinig zou kunnen schelen of zü nu in Frans of in Amerikaans graan handelen. „Als handel zijn wij niet geporteerd voor de recente ontwikkeling, We hebben belang bij een breed voor zieningenpatroon. Wanneer de EEG een naar buiten gerichte, open poli tiek voert, is de kans op een con currerend goederenpakket vbel gro ter" In handelskringen wordt ook nog ge wezen op de mogelijkheid dat wan neer de EEG-graanprijzen zo hoog blijven en buitendien heffingen woor den geheven op vervangende agra rische produkten die bijvoorbeeld in de mengvoederindustrie worden ge bruikt het voor de olie- en chemi sche industrie interessant zou wor den om deze produkten langs syn thetische weg te gaan bereiden. In het licht van deze ontwikkeling is het ook niet verwonderlijk dat na de aanvankelijke ruchtbaarheid het stil is geworden rond de plannen voor een nieuw graanoverslagbe- drijf in Europoort. Zoals bekend heeft het Rotterdamse gemeentebestuur al optie verleend aan Bunge voor de bouw van een groot graanoverslagbedrijf in Euro poort. Gezien de huidige ontwikke ling lijkt een spoedige realisering weinig waarschijnlijk, zo kan men in Rotterdam horen. Ook is men geneigd de voorspellingen van het bureau Harris, wat betreft de graanov-erslag in haar studie over de toekomst van de Rotterdamse haven, met een korreltje zout te nemen. Er zou wel een markante ommekeer moeten plaatsvinden willen deze prognoses bewaarheid worden. Die prognose voorspelt in 1980 een graanoverslag in de Rotterdamse haven van 15 miljoen ton per jaar, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. In het gebouw, waar vroeger het café-restaurant Eurocentrum (bij de Beneluxhaven op Rozenburg) was gevestigd wordt eind augus tus een nieuw etablissement ge opend onder de naam „Amstel Inn". De plannen hiervoor zUn ontwikkeld door de eigenaar de Westduitser H. J. LUohka in samenwerking met de Am- B tel brouwerij, Het nieuwe horeca-be- drljf wordt geheel In de Engelse pub- stlJI Ingericht. Op de totale oppervlak te van 800 vierkante meter komen respectievelijk een Engelse pub, een plate-eervlce restaurant en een res taurant la carte met een cocktailbar. Dc verbouwing kost ongeveer 250.000.- Directeur H. J. Liechka zegt over de toekomst van het nieuwe bedrijf in Europoort, waar enige maanden gele den zijn voorganger onder de naam „Eurocentrum" failliet Is gegaan; „We stemmen het bedrijf af op de behoefte die er tn dit grote Industriegebied ie. Dat betekent, dat de directies in het aparte luxueuze restaurant hun rela ties ongestoord kunnen ontvangen, .terwijl in het ptete-service restaurant het meer komende en gaande publiek tegen redelijke prij2en kan eten,„Jo kimt er eten voor een bedrag, dat va- rieert var» een gulden tot honderd gul- ^Daaifcij gelooft hij, dat de nieuw® {Van een onzer vers!agg)vcrs) ROTTERDAM, zaterdag Naar aanleiding van een artikel in het gra tis advertentieblad „De Havenloods" heeft het gemeenteraadslid, drs. L, van Leeuwen het college van b en w. gevraagd of het juist is dat „het Eras- musdorp op hot Schouwburgplein een tsnonne flop dreigt te worden". Hij vraagt het college cijfers over het bezoek aan het dorp. Ook zou hU graag zien dat er iets wordt onderno men om wat meer aandacht te vesti gen op de tentoonstelling. i ost. p bak la 30—41 p. «tDubbele Bi Ia Ö0—S3. Ila 45—06. Ksssnijboncn la 230, Tuinbonen Ia 20—32. Rode kool 14- Spllskool 20—22 per kg. Komkommers 7 21-28, lil/76 21—20, 51/51 15—21. 41/51 15 p. siKroten 20—30. Prei 27—37 p. kg.. 0—15 p. ft. VIen 3043. Hode Bessen L- 151, Zwarte Bessen 118 p. kg.. Perziken Iaaa 38-45, tan 25-31. fa 17-55, Ib 10-13 rc 510 p atTomaten Ta 320—330, Jb 220— 330, Ic 320 p. bak, Oogen Meloen 8 Bt. per bak 170-580, 10 st. 150—105, 12 6t. 100—140. 15 st. 58—04 p. stNet meloen 5 st, p. Amstcl Inn ook in het weekend voor de talrijke toeristen, en dagjesmensen een pleisterplaats kan zijn. De heer Llschka, westduitser van geboorte, heeft na een opleiding op de Zwitserse hotelschool, een eantal ja ren in Zwitserland gewerkt, Laatste lijk exploiteerde hij een bar aan de Nieuwe Binnenweg, die hij nu ver kocht heeft, Er komen tien man per- fioneel te werken, waarvan drie perso neelsleden die vroeger in Eurocen trum werkzaam waren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Het Rotterdamse college van b. en w. gaat een sectie welzijnszorg vor men binnen het college. Deze sectie wil komen tot een in ventarisatie van dc mogelijkheden ter bevorrerlng van de welzijnszorg als mede tot een coördinatie van de acti viteiten, die reeds op dit terrein wor den ondernomen cn zal het verdere beleid la algemene zin ontwerpen op korte en op langere termijn. Het college zegt dit na vragen van 8 raadsl eden naar aanleiding van de, conclusies van de onter-gs verschenen rapporten van de stichting tot onder zoek van de arbeidssituatie in het Rijnmondgebied. Uit deze rapporten bleek dat de bewoners van het Rijn mondgebied negatief oordelen over het leefklimaat in het Rijnmondge bied,. De sectie welzijnszorg komt onder voorzitterschap van de burgemeester en zitting zulien hebben de wethou ders van sociale zaken, volksgezond heid en wijkgelegenheden, van kunst- zaken, van sport en recreatie en van onderwijs jeugdzaken en vormings werk. De sectie zal begin 1970 aan de hand van de bevindingen eon aantal beleidslijnen voorleggen en tevens een overzicht geven van wat er al op dit terrein OOSTVOORNE Burgemeester A Bolwidt heeft vanmiddag om half drie do winkelweek geopend. Deze wordt aan de Stationsweg gehouden. In het kader van deze week vinden er elke dag feesiehjkhe den plaats. Ook de kinderen worden niet ver geten. Zo Ls ex maandag een wedstrijd kinderfeest en dinsdagavond een kindrfeest en dinsdagavond - een paint-in De woensdagavond is bestemd voor een lampionoptocht. Hieraan doen ze ven muziekkorpsen mee. Donderdag komen de ouderen aan de beurt want dan is er een draaiorgel wedstrijd. Vrijdag zijn es- brandweerwedstrijden voor de jeugd. TAG dienst van de gemeentelijke lJ kunstgebouwen heeft gisteravond zonder twijfel een flink nadelig saldo moeten boeken door een zeer geringe belangstelling voor een Proloog-voor- stelling van Molière's „Do wonderdok ter van Sganarelle" in het openlucht theater Dijkzigt. Zestig bezoekers wa ren ex dat is jammer voor de ge meente maar vóór alles triest voor Proloog dat een grotere opkomst bad verdiend. Gen grootse voorstelling maar ook lang geen mislukte. De spelers en speelsters acteerden met kennelijk plezier, hun stemmen kwamen meestal goed over,er waren aardige typerin gen en Molières spotternijen kwamen uit Jammer alleen dat het spel in dit door Jurg Molenaar gere gisseerde, door Anneke van der Meer bewerkte en door Maurits Buma van frisse, doelmatige decors voorziene stuk weinig flitsend was. Een van de weinige gebieden, waarop Am sterdam (nog) voor is op Rotterdam, is het aarttal galeries, Tegenover de ongeveer twintig galeries, die de hoofdstad telt, weet Rotterdam er slechts drie, hooguit vier te stellen. Gelukkig is dit kleine aantal groeiende, want sinds kort heeft Rottendam er weer een galerie bij. Ziekte van de eigenaar van deze galerie, Jan Kloos terman, verhinderde helaas een vlotte start, maar als alles volgens plan verloopt zal zijn galerie „De Cy cloop", Burg. Memeszlaan 29, m het Rotterdamse ga- lenewezen mede een rol gaan spelen. Die start m december van het vorig jaar was met exposities van het werk van Ria Exel en Flip van de Burgt, Nu zegt Kloosterman hierover: „Ach, commer cieel zat dat wel goed, dat werk verkocht wel, maar het was met, wat ik wil. Ik wil een bepaald, eigen gezicht hebben door kwaliteit te brengen". Gevraagd naar de exposanten, die deze kwaliteit in zijn galerie zullen brengen, antwoordt hij: „Ik ben nu met een stel Rotterdammers bezig, mensen als Goos- sen, Kooman en De Waart, die passen wel m het Am sterdamse straatje". Dat „Amsterdamse straatje" blijkt het werk van de Amsterdammers Jerry Keizer, Jan Roeland, Gerard van den Eerenbeemd, Eugene van Lamsweerde en Oey Tseng Sit. Schilders, die -werken in, wat Kloos terman zou willen noemen een lyrische variant op de koele abstractie. Zelf heeft hij ooit ook nog geschil derd, maar na drie jaar aan de Rietveld Academie „kwam ik tot de ontdekking, dat ik een leuke zon dagschilder zou worden, maar dat het daar dan ook bij zou blijven". Toch bleef de beeldende kunst hem trekken en „toen ik dit pand gekocht had, dacht ik, als je ooit de kans krijgt om iets te doen, dan nu. Eerst wilde ik het nog in Amsterdam proberen, maar dat werd te duur. Eigenlijk ben. ik blij, dat het Amsterdam niet geworden is, want daar was ik met m'n galerie één van de vele geweest en hier ben ik de vierde of de vyfde". Momenteel biedt zijn galerie onderdak aan het werk van Ger Bergers, een Rotterdammer die het, volgens Kloosterman, vertikt om ia de contraprestatieregeling te gaan (een nobel streven!). Deze Ger Bergers toont in „De Cycloop" een serie gouaches en. collages, die wel passen in de beleidslijn, die Kloosterman voor zijn galerie heeft uitgestippeld. Zijn gr«s-zwarte collages zijn variaties op de kubus in perspectief gezien. Soms als een enkel teken het papier vullend oi op andere bladen uitgroeiend tot bouwsels, die herinneren aan transen, van kastelen. Deze wat èombere collages zijn gevat in helkleurige passe-partouts. Jö vraagt je af, of dit toeval is, of dat ze bewust een deel van het geheel vormen. Waarschijnlijk als tegenhanger voor deze „kubisti sche" verkenningen zijn er ook variaties op de cirkel: En elkaar grijpende felgekleurde cnrkelsegmeruten, ge vat in zware, zwarte concouren. De sculptures tenslotte die Bergers toont verenigen beide voorafgaande thema's, de cirkel en de kubus (of de rechthoek) in zich. Tot 7 augustus kunt u het zelf allemaal nog gaan zien. Nu we het toch over nieuwe galeries in Rotterdam hebben: cr gaat er binnenkort nog één bijkomen, in Rotterdam-Zuid nogal liefst. Vandaar ook de voor de hand liggende naam: Galerie-,3K-Zuid". Brede Hii- ledijk. Het is een initiatief van .drempelpriiswinnaar Aart Elshout en zijn vriend Elenga. En alsof dit nog niet voldoende-is, staat er ook nog een uitleendienst op stapèl en willen ze beiden komen tot vestigingen in andere delen van de stad, die dan weer opereren onder de namen galerie „BK-West" of „BK-Noord", U hoort er nog wel meer van. En In deze krant uiteraard. Haagse stadsgezichten zullen u als rechtgeaard Rot terdammer (vooropgesteld, dat u dat bent!) min of meer een zorg zijn. Jammer! U mist dan de kleurli- no's die Sees Vlag tot 3 augustus in kunstzaal „Zuid" tentoonstelt. U mist dan ook de ervaring, dat er met een gutsje on een stuk doodgewoon linoleum meer te maken valt, dan u ooit tijdens de handarbeidlessen onder het persje uit zag komen. Sees Vlag is één van de weinige grafici in Nederland, die doelbewust geko zen heeft voor deze op het eerste gezicht weinig mo gelijkheden biedende techniek. Vlag bewijst echter vakkundig het tegendeel en toont aan, dat ook de lino-techniek vele mogelijkhe den biedt. Hij schijnt dit bewijs te willen leveren door het zichzelf zo moeilijk mogelijk te maken. Haast bij voorkeur schijnt hij te kiezen voor stads gezichten. waarin het fijne netwerk van de bovenlei ding van de tram of het lijnenspel van een kraan zich tegen de lucht aftekenen. Opvallend is ook, dat Vlag in verschillende prenten veel ruimte overlaat voor* die lucht. De voorstelling bevindt zich onderin de prent en de overblijvende ruimte biedt plaats aan een kleurenspel, dat men in een kleur lino niet voor mogelijk houdt. Kijkt u maar eens naar een prent als „havenhoofd Schevenlngen". Datzelfde subtiele kleurgebruik ontheft zijn toch zo nauwkeurig getekende stadsgezichten aan de realiteit en doet een alledaags gashouder lijken op een pasge land ruimtevaartuig. Slechts een bezwaar: de tentoonstelling duurt voor een eerste kennismaking wel wat kort: nog tot 4 au gustus. De zetter ging er vorige week ten onrechte van uit, dat ctit een „doe-het-zelf-rubriek" is, getuige zijn multiplex. Bedoeld was echter multiples. Met een ès'.l Multiples: meermalen gereproduceerde objecten. Ze zijn nog steeds in Delta te zien. CEES VAN DER GEER. (Van een onzer KINDERDIJK, zaterdag, Op da werf van Smit-Kinderdijk, onderdeel van het IHC-concern, heeft de echtge note van de Amsterdamse burgemees ter mevrouw O. J, Samkateen-Mteijers gistermiddag de sleepzuiger W. D. Ga teway gedoopt en te watengelaten. De sleepzuiger is gebouwd in opdracht van de Westminster Dredging Co Ltd, een dochtermaatschappij van de Ne derlandse Bos en Kalis Baggenmaat- aohapipij. De sleepzuiger zal worden ingezet bij het winnen van zand uit zee ten behoeve van de stadsuitbreiding van Amsterdam. President-commissaris prof. H. J, Heilama overhandigde me vrouw Samkalden een cheque als bij drage voor de restauratie van het in Amsterdam gelegen opleidingsschip Pollux. De W. D. Gateway heeft een. bedrag van oneeveer ƒ20 miljoen gekost en zal m het najaar worden opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De Vlaardingse kastelein Eer tug Zijden- bos, die vandaag na een reis om de wereld met zijn zeiljaoht Santa Maria met veel feestelijk vertoon in Vlaar- dingen zal worden binnengehaald, heeft de nacht ai In Nederland door gebracht. Gistermiddag meerde hij zijn jacht af in de Beneluxhaven, waar hij een reparatie nf' z(|n motor wilde ver richten. v jrgen vroeg vertrok de zeezeiler Wk in gezelschap van zijn beide zoons, buitengaats om vandaag officieel zijn intocht in Vlaardmgen te maken. H Zelfs provin ciale dagbla den tonen af en toe be langstelling voor Rot terdam. Een groot dag blad in Haarlem zond onlangs een verslagge ver naar deze goede stad om z\jn achterge bleven stadgenoten voor te lichten over het vele goede dat de Maas stad zijn supporters biedt. Hij kwam kennelijk met de opdracht een vergelij king te trekken tussen de Grote Markt in Haarlem naar mijn smaak een van de mooiste pleinen van Eu ropa en het Schouw burgplein alhier. Zijn arti kel heb ik met enige berus ting gelezen; mijn Haar lemse collega was erg aar dig voor Rotterdam en schreef zeer veel lovende woorden over het Schouw burgplein, de Lijnbaan, de Blïrm Coolsingei en noem maar op. Zijn lof voor Rotterdam torende bijna boven die van Thomassen uit, en dat wil wat zeggen. Maar waar hij In zijn artikei het Schouwburgplein boven de Haarlemse Grote Markt stelde, toonde hij zich nog meer Rotterdammer dan de geboren en getogen bewo ner van Spangen of het Oude Noorden. En ook dat wil wat zeggen. Ik zei dat ik het met be rusting had gelezen: berus ting en bewondering voor het stedelijke apparaat dat erin was geslaagd opnieuw een „jangen van buiten" in zijn metten te vangen. Want in werkelijkheid ts het Schouwburgplein een ar moedige, tweedehands keus voor wat er ooit had kun nen -worden gebouwd. Er bestond een schitte rend plan om hier een ma gistraal centrum te schep pen met gevarieerde uit gaansmogelijkheden. een amphitheater, promenade, een luchtbrug naar de foyer van de Doelen, bouti que's, eatfé-chantant. Heme specialiteiten restaurants, een bistro. Engelse pubs, souvernirwinkels met de monstratieruimten voor edelsmeedwerk, klompen- maken, weven, enz. Dit overdekt met éen luifel waarin een straalverwar- mingsinstallatie was opge nomen, zodat de terrassen ook m de overgangseizoe- nen bevolkit kunnen worden. Tenslotte: dit alles zou de gemeente geen cent hebben gekost omdat een particu liere onderneming zich ga rant stelde voor het miljoe nenbedrag dat de bouw van een dergelijke knusse ruimte zou vergen. En juist aan knusheid heeft Rotter dam behoefte. Inplaats daarvan bleef het Sahouwburgple in een tochtgat, met zoals een onderzoek onlangs aan toonde levensgevaarlijk besmet water m vijvertjes zonder voldoende afvoer en een tijdelijk hondpapieren Erasm usdorp, waar geen Rotterdammer naar om kijkt. Nee, Rotterdam is hele maal niet zo trots op zijn Schouwburgplein met 2ïjn van wein.g originaliteit ge tuigend tegelwerk en de onesthetisohe verversmgs- torens van de parkeerga rage daaronder. En wat de Coolsingei be treft: slechts temperaturen van achter in de twintig graden maken het wande len daar draaglijk. Op ove rige dagen giert de waad op je toe, is er nergens be schutting voor de regen en vormt de massale ruimte met zijn steriele bouw in psychisch opzicht een drukkende last. In deze stad komen steeds meer mensen tot de overtuiging dat er bij de herbouw een elementaire fout is gemaakt: de stad voldoet in zakelijk opzicht aan haar functie, maar ze ts niet leefbaar. Het is te laat om dit te herstellen, hoewel de sanering straks misschien nog kansen biedt. Maar tot die tijd moet mijn Haarlemse collega, gezeten op het terras van Brinkmaan, rustig proberen te beseffen wat hij achter laat, als hij zich naar Rot terdam spoedt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1