Cowboys schieten film met losse flodders t PROCES-VERBAAL VOOR PUBLIKATIE LOTTO-UITSLAGEN sfwas» machines; mevrouw; Spaans organist in Grote Kerk 50 ROTTERDAM RIJNMOND WOESTE PERSIFLAGE OP WILDE WESTEN Verity City AAN© Winteractiviteit Onbevoegd Den Haag geeft fiat aan hoger zeehavengeld 1\ joh, I. v.d. blij Ds. P. Veraiaat naar Vlaardingen „Intiem" denkt al aan 15-jarig bestaan SOP© Praktijk van huisartsen bij med. faculteit CW tegen Xerxes Nieuwe vestiging Excelsior banden Politie zoekt autodieven llSfeA:A« pag. 4 - dinsdag 12 augustus 1969 door FRANS HAPPEL Aan de rand van het Brabant se plaatsje Drunen woedt een hevige: schietpartij. Tommy Gun een absolute schoft levert slag met een aantal brave inwo ners van Verity City. Na een kwartier geeft Tom my het op. Zijn colt spreekt niet meer wegens gebrek aan klappertjes- Tommy heeft trou wens ook trek in thee met een kaakje. „Stoppen, jongens!" wordt er vanonder een zware snor geroe pen. „Even pauze, het staat er op". De snor behoort aan Rien Kroon, evenals een zwembroek en klompen, de enige kleding stukken die hij draagt. Kroon, een wat mollige dertiger, is de regisseur van Nederlands' eer- <ste vrije-tijds-western of, zoals hij het zelf noemt, de eerste va derlandse zuurkoolwestern. Kroon heeft geen fluit versland van filmmaken. Dat ffeeft niet. Want, ztfn cameraman, zijn script girl, de man van het licht, de mede spelenden en allo anderen die bij dragen tot deze zéér vrije produktie kennen het fenomeen film ook alleen maar via ,de bioscoop. Men heeft geen enkele pretentie. Het draait al lemaal om een aantal volwassenen, direct of Indirect verbonden aan het Rotterdamse buurthuis „De Brink", dle hun. vakantie spelend doorbren gen. Toch hoopt men begin volgend jaar een speelfilm van oirca een uur in „De Brink" dn première te kunnen brengen. Later zal de film misschien vertoond worden in andere buurt huizen en voor verenigingen. Kroons. zuurkoolwestern wordt een woeste .persiflage op het. beroemde en beruchte Wilde Westen. Een mix ture van. de avonturen van Lucky Luke, de Bosbrigadiertjes, Louis de Funès en"de Bonanza-jongens, opge- vuld met een grote hoeveelheid ape- "kool. Het begon allemaal eind vorig jaar, op een winterse avond in „De Brink". Rien Kroon, leider van hot poppentheater „Paradaas" liet samen met vriend Nico de Gruiter en. enkele anderen zijn fantasie opholelaan. Er werd een idee gebo ren voor een héél klein persiflagetje op een. western. Dat zou wel aardig zijn, dacht, .men. Er werd een 16mm-camera georganiseerd en ge zamenlijk klutste men een scenario. Maar, zoals het zo- vaak gaat, het bleef miet bij een sinpel -geintje. Er kwamen meer' ideeën, meer. mede werkers, steeds dollere plannen en tenslotte besloot de leiding van „De Brink" 7500.'op tafel te leggen voor een grootsere aanpak. >£jf. Opname voor de zuurkoolwestern. Links Joop Kroon (achter de camera) en regisseur Rien Kroon. breekt niet blijkens het bord „bot bakery". De zon brandt op Verity City en dat past natuurlijk prachtig, bij het opgeroepen sfeertje. Hier en daar leunen wat cowboys geheel of gedeeltelijk in bedrijfs kleding tegen de geveltjes, de sheriff maakt over de stoffige hoofdweg een. eenzame ronde en een kleuter verschiet met een imitatiege weer vaders losse flodders. Na een kwartiertje zijn we inge burgerd in Verity City, De typisch slepende tred van eenrevolverhold wil al aardig lukken en het gemeljj- ke-gesichtentrekken gaat hoe langer hoe beter. De balpen zit losjes in de holster, want tenslotte kunnen de gebroeders Dalton zo voor je neus staan. Nu, acht maanden na de geboorte van hot idee, is er op een open. plek in de Drunense bossen een wtld- westfltadjje verrezen: Verity City, Wie, er binnenkomt, kan blij herken nen.' Het staat er-allemaal: de saloon, het kantoor van de sheriff, het bankgebouwtje, dc winkel waar al les te koop is van braadpannen tot geweren en de vestiging van de doodgraver, met een doodskist voor de deur èn een grafkrans aan de luifel. Verder onmisbare attribu ten als een galg (compleet met keu rig opatapje), een drinkbak voor de paarden bij de saloon, vers gedolven graven met withouten kruizen (waarop de namen van de produk- tieleiders), een doodskop en cactus sen. Er Is knap geïmproviseerd, want In feite zijn alle gebouwtjes niet meer dan losae gevels, die met scheerlijnen overeind worden gehou den en verder veel zeildoek. Het Hjkt echter heel echt en dat is het belangrükste. Verity City Is met vereende krachten opgebouwd. En alles voor een koopje, want de eon zorgde voor dit, dc ander voor dat en de volgen de had thuis nog zoveel otide rom mel dat bevoorbeeld de winkel ge varieerd-bevoorraad kon worden. Opschriften en naambordjes rr.a- ken duidelijk dat cr flink met dc Engelse taal is gerommeld. Bg de doodgraver een uithangbord roei „Undertaker", de saloon is tevens „Fuck house", Tommy Gun is op vele plaatsen als „wanted" aange plakt en ook de warme bakker ont- De gebroeders verschijnen niet. Rien Kroon wél en betitelt het ge heel als „een uit de hand gelopen winteractiviteit". „Het is reusachtig dat het zo gegaan is", zegt hij. Want: „Het kan best een hele slechte film worden. Dat is dan jam mer. maar niet eng. Wat we nu mee maken en nog zullen meemaken kan niemand ons meer afnemen". Hij doet een stapje opzij voor een cowboy die op een Harley Davidsson een kirrende saloon-deerne ontvoert en stelt dat bijna alle modewerken den b.un vakantie aan de zuurkool western opofferen. „Toen we na onze winterse activi teiten beseften dat het uit de hand ging lopen, zijn we eerst tijdens -de weekeinden gaan filmen. I>3t was op den duur onbegonnen werk. Wil je een redelijk resultaat bereiken, dan moet iedereen veel langer bij elkaar zijn. Dus hebben we besloten onze Rien Kroon: "We hebben geen pretenties". kamperen naast Verity City. Leden van de Raad voor Jeugd en Jonge ren in Rotterdam, onderwijzers, kleuterleidsters, huisvrouwen, een elektrc-monteur, de directeur van het recreatiegebied Kruininger Gors, een journalist, mensen uit de bouwwe reld, enz. Een gemêleerde groep. Ie dereen werkt pro deo .mee. Ook de cabaretiers Gerard Cox en Peter Blanker. Cox maakte volgens Kroon een heel mooie pokerspeler. Een bijrol. Blanker heeft een hoofd rol die hij voornamelijk vertolkt vanaf de rug van een onbesneden ezel (Kroon vermeldt dit als een soort extra attractie) Het d'.er is nog wel een« lastig, maar zorgt ook voor onverwachte momenten door zelf initiatief te nemen. vakantie allemaal tegelijk op te ne men can trwee weken hier in Drunen te kunnen filmen. Het was wel een enorme gek om veertien dagen vast te leggen waarin iedereen, vakantie zou moeten 'nemen. Heb je veertien dagen regen, dan komt er van filmen niets en. wordt het een mislukking". Alle medewerkenden, velen met vrouw (resp. man) en kinderen, .v Schieten met vader's losse flodders voor de saloon van Verity City Over do inhoud van de film geeft Kroon niet al te veel details. Hét element verrassing wordt hoog ge houden. Hü zegt: „Het wordt erg gek, maar of de film wérkelijk leuk wordt moeten we maar afwachten". „Nogmaals, het filmen is voor ie dereen een onbevoegde bezigheid. Voor mij ook. Ja, een keertje je zoontje op de schommel met tom, weet je wel. Meer niet. We vragen zo en da-n wel eens adviezen bij mensen die het weten, maar verder is het een slag.in het duister. Je moet het echt zien als enerzijds een win teractiviteit en anderzijds een the matisch zomerkamp van het buurt huis". „Regelmatig wordt er een cowboy in de paardedrinkbak gesmeten Maar steeds dezelfde. Een soort an ti-geintje, snap je?" En: „Er is een scène waarin Blan ker wat zit te soezen op de hoek van de straat. Zijn ezel staat achter hem. Dan komt de sheriff en vraagt BI a nke r om zij n rijbewijs' Naast de ezel van Blanker hebben nog meer dieren een belangrijke functie in .de zuurkool western, De hengst Langejan (23), de merrie Nellie, die ondanks haar 21 jaren gaat rollebollen zogauw ze zand ziet, de hengst Conus (Kroon: „Dat ia een echt paard. Voor het stuntwerk met zo'n Mexicaans zadel, weet je wel"), tien bejaarde kippen (ad ƒ2,75) die in vereniging toch nog zes eieren per dag produceren, Joris de bok en een tamme kouw die speciaal voor het sinistere werk bij grafkruizen en doodskoppen is aangetrokken, Be plaatselijke bevolking vaa Drunen leeft intens mee met de acti- viteiten in Verity City. Zo nu en «rin rccruteert Kroon ook figuranten In Drunen en daarvoor is begrljpe- lijk veel belangstelling. Kroon: „Gisteren hadden we er zo'n .dertig. Als we iedereen handig door elkaar laten stappen en drie paar-den er bij, dan lijkt het heel massaal". De film wordt zonder geluid opge nomen. Na montage wordt er een il lustrerende geluidsband vervaardigd, terwijl in de film de bekende uitleg gevende teksten zullen worden ge last. Kroon: „Om de drie dagen krijgen we de gemaakte opnamen ontwik keld terug. En ik moet zeggen, ik heb ze wel eens rotter gezien. Maar natuurlijk zijn ér ook dingen die on beholpen gebeuren, dingen die we gewoon niet kunnen. Dat zai ook In de film le zien zijn, Kijk mensen, dit en dat konden we niet. Echt, we hebben -geen pretenties", ROTTERDAM, dingdag Per 1 sepember mag Rotterdam een hoger zeehavengeld vragen voor grote tank schepen. Het ministerie van economi sche zaken beeft het raadsbesluit van 5 Juni thans goedgekeurd. Rotterdam wilde dit tarief al invoe ren per 1 juli. In verband met de heersende algemene prijzenaiop heeft het ministerie aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen het hogere zeehaven geld. Deze vertraging is Rotterdam in totaal op een Inkomstenderving ■ko men te staan van 1,6 miljoen gulden. Rotterdam wilde het zeehavengeld verhogen ter compensatie van de ex tra-kosten die zijn gemaakt voor het graven van de vaargeul voor de mond van de Nieuwe Waterweg. (ADVERTENTIE) I worden meestal door de heer dej j I huizes gekocht. j 10 Knip daarom J ~J I I deze advertentie uit en itop het ongemerkt in zijn jaszak. De rest gaat dan van zelf. Vooral ais hij leest over onze deskundige voorlichting. i |ui i. i. v.u. unj j Goudseslngel 227/229 I (bij jonker Franwtrast) Tel.13 20 Oöj I Elke vrijdagavond j tot 9 uur geopend. VLAARDINGEN. Ds. P. Vermaal zal zondag 17 augustus 19G9 in de mlddagdienst afscheid nemen van de hervormde gemeente van Ooltgens- plaat op Goeree en Overflakkee. De week daarna, n.l. zondagmiddag 24 augustus 1969 zal hij om vijf uur in de nieuwe kerk, na vooraf 's morgens om tien uur in datzelfde kerkgebouw te zyn bevestigd door ds. G. Boer uit Katwijk aanZee, intrede doen als predikant ven de hervormde gemeente van Vlaardingen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. G. Biesbroek, dié op 14. januari ven- het vorige jaar (1968) naar Oudewater .is vertrokken en die daar een week later intrede heeft gedaan. Ds. Vermaat zal te Vlaardingen werkzaam zMn in de wijkgemeente „Grote Kerk", het cen trum van de stad. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Rechercheurs van de afdeling bijzon dere wetten hebben gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen Het Rotterdams Nieuwsblad dat ondanks een waarschuwing van de'po-litie dit na te laten de publikatie van de winnende cijferreeks van de Duitse Lotto heeft hervat. Het Rotterdamse Dagblad publi ceerde de cüfers na overleg met de politie en de justitie in Rotterdam om een proefproces uit te lokken. „Ten. aanzien van die vraag dus of het publiceren van Duitse Lottoclj- fers werkelijk in strijd is met de wet-staat niets vast. Vast staat dat verscheidene officieren van justitie In den lande menen van niet", aldus Hel Rotterdams Nieuwsblad in een commentaar in zijn krant van giste ren. Wanneer de officier van justitie in Rotterdam inderdaad tot vervolging overgaat, zal het proefproces op zijn vroegst in september voor de kanton rechter in Rotterdam dienen. De officier van justitie mr. J. D. de Jong, waarnemend hoofd van het par ket in Rotterdam, zei ons gistermiddag dat hij nog niet wist of publikatie in strijd is met de wet. „Ik heb me nog niet zo in de materie verdiept Voors hands ben ik wel van mening dat pu blikatie van de cijfers deelneming aan deze buitenlandse loterij bevordert", zei hij. De Rotterdamse politie had de kranten in haar gebied op 5 augustus gewaarschuwd publikatie te stoppen omdat zij anders tot vervolging zou moeten overgaan. Tevoren was er geen overleg met het arrondisse mentsparket geweest. Het Rotterdams Nieuwsblad had de waarschuwing eerst ter harte geno men maar toen bleek dat de meningen over strafbaarheid van de publikatie verschillend waren, hervatte zij „deze simpele dienst aan de lezers". FOTOLABORATORIUM (capaciteit 5Q.OOO films per dag) pAo/ korting op films, &m\J o kamera's enz. Speciale aanbiedingen U.S.A. kleurenfilms Kleïnbeeld neg. films 20opn. 2.® Idem 36opn. 3,51 Kl.b. diafilms incl. antw. SBopn. 8.71 Instamatlc idem 20opn. 7.7! Dit is een eld. van de KIPO organisatie met400.000leden (nl: Glashaven 2 - Rotterdam(C) Tel. 010-130.840 - 30 lijnen Verzending over de gehele icerdd VLAARDINGEN. De tafeltennis vereniging Intiem begint het nieuwe seizoen met het houden van de alge mene ledenvergadering op maandag 18 augustus in het volksgebouw aan de Scbiedamseweg, aanvang 20 uur. De aftredende bestuursleden M. v.d. Knaap (voorzitter) en A. Stuik (wed strijdsecretaris) hebben zich belden herkiesbaar gesteld bij de verkiezing van de juniorencommissie, R, Hoogen- dijk en R. Blokland, stellen zich echter niet herkiesbaar. In verband met het 15-jarig bestaan (volgend jaar) zal het jubileumcom missie worden'benoemd. Aan het team, dat in het afgelopen seizoen de beste prestatie heeft bereikt, zal een specia le prijs worden uitgereikt. In het komende seizoen zal weer veel aandacht worden geschonken aan de juniorentraindng. Trainer Pattiapon heeft naast de reeds bestaand jeugd- training, op de donderdagavonden 15 spelers, variërend in de leeftijd vanaf 1G jaar, extra onder zün hoede gekre gen, De uitverkorenen zijn Bert v.d. Lugt, Dik de 'Graaf, Sjaak Gouds waard, Ria Sas, Japs en Arie Kooy. Laurens van Dorp, Leen Smith, Ruud Piaisier, Peter Pleisier, Hans Hess, Mar v.d. Zwan, George Korpershoek, Dik Oppenheim en Harry Vrijhof, Vanaf vrijdag zullen 16 junioren we kelijks training kunnen ontvangen in tóe gemeentelijke turnzaal aan de IRoode Kruislaan. "D AMÓN G. DE AMEZUA is Organist van het Koninklijk Paleis te Ma drid, Wat deze functie precies inhoudt weten, we niet; betreft het eën regel matig geven van openbare concerten het verzorgen, van begeleidingen of het verschaffen van muzikale luister aan plechtige gebeurtenissen aldaar? Hoe dan ook, de naam. van paleisorga nist moge dan bij gebrek aan een re- geiend vorst dan ietwat verouderd aandoen, men kon toch benieuwd zijn naar de muzikale en technische capa citeiten van deze, gisteravond in de St. Laurenskerk optredende musicus. Het etaleren van virtuoze eigen schappen was er echter in het Geheel niet bij, in feite kwamen techr.isohe problemen bij het door Amezua geko zen programma van grotendeels oude werken uit de 16de, 17de en 18 de 'eeuw nauwelijks aan de orde. Daar is natuurlijk niets tegen, maar het kon de luisteraars daarom ook geen exact beeld geven van Amezua's organisti- sche vermogens. Mer. hoorde uitslui tend gedragen muziek, waarin weinig beduidend emplooi was voor pedaal- spel en met slechts incidenteel enige snelle omapeingen van een melodie. De verheven expressie van de stukken (van de Spaanse en Portugese compo nisten Cabezen, Caspar dos Reis, Aguilera de Heredia, Cabanilles, een anonymus en van Bach drie koraalbe werkingen van Christ lag in Todes- bander.) gaf Amezua middels fraaie registraties en mooie frazeringen zeer overtuigend weer. Daar enkele versieringen minder verzorgd uitvielen en hier en daar on nodig een .eensgekozen tempo werd Opgedreven kon bij ons de gedachte postvatten-, dat deze organist niet over een hoge technische vaardigheid be schikt. We hopen ons (te vergissen bij een hernieuwde kennismaking, wan neer hij dan met een gevarieerder programma komt, want Amezua ont popte zich wel als eenmusicus met een gedistingeerde smaak. Een vreemd, slot was Messiaens Dcaseins eternels, weliswaar éveneens gedragen muziek maar nogal vloekend niet al het voor gaande op dit recital. S. NIEBOER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag, Bij de Medische Faculteit Rotterdam wordt een huisartsenpraktijk gevestigd, ver moedelijk vanaf 1 december. De MFR wordt na de medische faculteit te Groningen de tweede met een. eigen praktijk. Twee artsen zullen in Rotterdam de praktijk gaan voeren. „Het wordt een doodgewone huisartsenpraktijk; een groepspraktijk wil ik het niet noemen. Men spreekt pas van groepspraktijk als er tenminste drie artsen een prak- tijk bemannen", aldus de nieuwe de caan van de MFR,. prof, D. C. den Haan. Hij verwacht, dat de huisartsen praktijk bij de Medische Faculteit Rotterdam zal voldoen aan de behoef te aan goed onderwijs, gestoeld op praktische ervaring. (Van ome sportredactie) Het eerste elftal van CW speelt morgenavond op eigen terrein een oe fenwedstrijd tegen Xerxes. Aanvang I 18.30 uur. Toegang gratis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Op 15 augustus a.s. opent Excelsior Banden N. V. aan de Riemsdljkwcg, Waalha ven een nieuwe bedrijfsruimte. De totale vloeroppervlakte is 1800 m2, die gedeeltelijk in bes-lag wordt genomen door een magazijn met ca. 5000 banden en een werkplaats met moderne apparatuur voor het balan ceren en uitlijnen van wielen en con troleren van remmen. Bovendien zal de K. N. A. C. wekelijks in het bedrijf aanwezig zijn om keuringen a»n au to's te verrichten. A/JVER'"SJVT/E) HOEK VAN HOLLAND De Hoekse politie is op zoek naar twee jongemannen van ongeveer twintig jaar. Zij hebben vorige week in Hoek van Holland een auto gestolen en de wagen werd later zwaar beschadigd teruggevonden, in Schipluiden, waar een andere wagen werd gestolen. De twee knapen hebben een zwaar Am- sterdams accent en ze hebben nog meer autodiefstallen en andere straf bare feiten op hun geweten. (ADVERTENTIE! nu.., beduidend goedkoper Een overgordijnstof met dure eigenschappen zoals krimpvrij, kleurecht, niét strijken, gaan wij nu voor een uiterst lage prijs verkopen. Fabriekspartij Acryl overgor dijnstof, in diverse prachtige kleuren, 120 cm breed. Normaal wordt deze stof ver kocht voor 6.75, nu per me ter voor nog géén rijksdaalder. acryl gordijnstof Niet strijkenzó droog in 5 mooie kleuren Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze partij Acryl overgordijnstof, in 5 mooie kleuren, 120 cm bread, per meter voor Ook maondagmorgan Giin wfc of schrift

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1