Zware brand legt C1 evron-raffinaderii lam iSj ENTRUM St. Volharden weerstond Excelsior mm V 1 ROTTERDAM RIJNMOND SCHADE MEER DAN TWEE MILJOEN PER DAG Bouw fabriek van KZO in Botlek gestart Uit Rood-China vrijgelaten zeelieden morgen op Schiphol Rotterdammers vlooien dit jaar mee Strijd om titels vijf- en tienkamp in Vlaardingen Feijcnoord zondag zonder Kindvall Xerxes klopt CW Hermes DVS sloot oefenprogramma af met 3-1 nederlaag Wit Rood Wit verloor j ubileum wedstrijd Mireille Cabaret Lanceloet terug Popfeest Doelenorgel Uilenspiegel Oldtimers Nieuwe camping Pomoflora Eettip VREDESTEIN heeft ze véél voordeliger - donderdag 14 augustus 1969 De brand bij Chevron woedde in het centrale pomphuis. ROTTERDAM, donderdag. Een lievige oliebrand heeft gistermiddag bij Chevron in liet Rotterdamse Botlek' gebied zulke zware vernielingen aangericht, dat de raffina derij volledig werd lam gelegd. De brand heeft gewoed in het centrale pomphuis, het hart van het bedrijf, vanwaar de verschillende oliën naar alle delen van de raffinaderij wor den getransporteerd. Alle verpompingen moesten onmiddel lijk worden gestaakt, waardoor de raffinaderij volkomen stil kwam te liggen. Bij de brand zijn enkele arbeiders, hoofdzakelijk monteurs, licht gewond geraakt. De 32-jarige Joegoslavische lasser Tomaic Pavoa kreeg tweedegraads brandwonden aan zijn hals. De man was bezig met constructiewerk op het moment, dat de brand in de leiding- goot met zo'n vijftien olieleidingen is uitgebroken. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, donderdag. Giste ren is In het Botlekgehlcd de eerste paal gestagen voor de vlnylchlortdcfa brick van de Koninklijke Zoul-Orga- non N.V. Deze fabriek, die op het ter rein gebouwd wordt van N.V. Zout chemie Botlek, zal eind 1970 voltooid zijn en vergt een Investering van 100 miljoen. De productiecapaciteit zal 300.000 ton bedragen, waardoor deze fabriek volgens de KZO tot de grootste ter wereld zal behoren. Het grootste gedeelte van de produktie wordt per pijpleiding geleverd aan de petroche mische fabrieken van de SheÜ-Chemie N.V. te Pernis voor verwerking tot de kunststof polycinylchloride. De rest zal per schip en spoor worden geëx porteerd naar onder meer Duitsland. De fabriek is ontwerpen door de in genieursbureaus Comprimo/Lurgi te Amsteidam en Badger te Den Haag. .Licenties zijn verkregen van de Ame rikaanse ondernemingen B, F. Goo drich Chemical Company en Stauffer Chemical Company. Supervisie bij de bouw heeft N.V. Centrale Engineering KZO te Amsterdam. Dit js het eigen ingenieursbureau van de Koninklijke Zout-Organon. De fabriek zal werkgelegenheid bie den aan 15Ö personen. (Van onze Haagse redactie) DEN VLAAG, donderdag. Dc uit- China uitgewezen Nederlandse zeelie den S, Algra en O. Revier komen morgenochtend om kwart voor tien op Schiphol aan. Zoals bekend arriveer den zij dinsdag 41. vanuit Rood-China op het Nederlandse consulaat-gene raal ln Hongkong, na enkele maanden in Chinese gevangenschap te hebben verkeerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is de gezondheidstoestand van het twee tal, de doorstane spanningen in aan merking genomen „niet slecht". „Zij waren alleen erg vermoeid," aldus het ministerie. Bij buitenlandse zaken is men nog steeds niet op de hoogte van de be schuldiging waarop de 21-jarige Rot terdamse zeeman O. Revier is gearres teerd. Zoals bekend werd Symen Al gra aangehouden nadat hij met een buks op een borstbeeldje van voorzit ter Mao Tse Toeng had geschoten. Volgens onbevestigde berichten zou Revier de Chinese leider hebben gefo tografeerd, terwijl dit niet was toege staan. Revier werd op 21 februari jl. van zijn schip „Woensdrecht" gehaald dat in de haven van Shanghai lag af gemeerd. De schade aan. de pompinstalla- tiies en olieleidingen werd. giste ren ruw geschat op een half mil joen gulden. Het totale schadebe drag ligt aanzienlijk hoger door het produktieverlies. Tijdens een persconferentie in het hoofdkantoor van Chevron verklaaide raffinaderij-dreoteur ir. W. James, dat het buiten bedrijf raken van de raffinaderij per dag een schadepost betekent van ongeveer 75Q.OOQ dollar (meer dan tweeemhalf miljoen gul den). De oliebrand bij Chevron is kort voor drie uur gistermiddag ontstaan. Arbeiders op het terrein zagen plotse ling een twintg meter hoge steek vlam, die werd gevolgd door drie da verende explosies, waarbij grote stuk ken staal de lucht lrwlogen, "Een 28-janige Haagse operator ver telde: „We waren vlakbij aan het werk. Je bent er altijd wei op voorbe reid, dat er in een bedrijf als hier on verwacht het ergste kan gebeuren, maar toch schrik je je wezenloos. Ik ben er direct met mijn mensen van door gegaan. Ik ben liever een leven de lafaard dan een dode held". Op het eerste alarm rukte onmid dellijk de bedrijfsbrandweer van Che vron met drie beschikbare slangenwa- gens uit. Kort daarop arriveerde de bedrijfsbrandweer van de Shell, die om assistentie was verzocht. Ook de Rotterdamse brandweer, die aanvan kelijk middelalarm had gegeven, maar spoedig op groot-alarm overging, ruk te met groot mafceraeel uit. De brandweer naderde de vuur haard vanuit twee tegenovergestelde kanten en slaagde er zo in de brand, die aanvankelijk over zo'n twintig meter otieleiding was uitgespreid, te rug te dringen tot enkele metera. Om gevaar voor nieuwe explosies en Uit breiding van de brand te voorkomen werden waterstralen, op de overver hitte olieüeidingen gericht. De kranen op de olieleuiingen waren allemaal dichtgedraaid. Bsj het gevaar voor uitbreiding con centreerde de brandweer zich vooral op de opslagtanks, waar de hevige vlammen door de straffe wind, tegen- aangeslagen werden. De olietanks werden nat gehouden om het explo- s.egevaar te verminderen. Op de vuurhaard hadden de brandweerlie den behalve een sene hogedrukstralen enkele schulmbluskanonnen gezet. De Rotterdamse GG en GD had op het terrein van Chevron een aantal ambulances gereed staan om eventue le slachtoffers direct te kunnen afvoe ren. Over de oorzaak van de brand is nog maar weinig bekend. Ir. James vertelde, dat met behulp van een Duitse tolk geprobeerd was om meer gegevens los te krjjggen van de Joego slavische lasser: „Hij heeft alleen ge- zegt. dat hij niet aan het lassen was toen de brand uitbrak. De man was er bezig met constructiewerkzaamheden en waarschijnlijk heeft hij toch iels uitgevoerd, waardoor de brand Is ont staan. Het moot zijn gebeurd nadat de olie door de grote hitte in de leiding is gaan koken. Waarschijnlijk zijn er ook kranen lekgeraakt, waardoor ben zinedamp kon ontsnappen en wellicht de ontploffingen tot gevolg heeft ge had". De heer James verklaarde boven dien, dat lassers op het terrein van de raffinaderij alleen aan het werk mo gen zijn onder het toeziend oog van een Brandweerlieden bedienen een schuimbluskanon. brandwacht, Hoe er desondanks brand is kunnen ontstaan kon dc raffinade rij-directeur met zoggen: „Misschien is er iets gebeurd, dat aan de aan dacht van de brandwacht is ont&napt, maar het kan bijna mei anders dan dat iemand ergens een fout heeft ge maakt", aldus ir. James, die verder zei le hopen, dat de raffinaderij, na repa ratie van de beschadigde pompinstal- laties en leidingen, over ongeveer een week op volle kracht kan werken. Tot die tijd zal het bedrijf gedeeltelijk stil liggen. Chevron Petroleum Maatschappij Nederland NV is in 1950 in het Rot terdamse oliegebïed mei een raffina derij gestart, aanvankelijk met een capaciteit van één miljoen ton ruwe olie per jaar. Die capaciteit liep op tot vijf miljoen ton en nadat ongeveer een maand geleden de uitbreiding in verband met „de Geul" gereed kwam, is die capaciteit nu op 12,5 miljoen ton gekomen. De uitbreiding heeft Che vron 225 miljoen gulden gekost. Het terrein van Chevron grenst aan de Shell-raffinaderij. In de twintig jaar, dat de raffinade rij van Chevron bestaat, hebben zich nooit branden van ernstige omvang voorgedaan. De laatste grote oliebrand in het Rotterdamse Botlokgebied deed zich voor m januari 1908 bri de Shell. De grootste brand, die Nederland na dc Tweede Wereldoorlog had gekend cn die alleen al op het terrein van de raffinaderij voor meer dan 200 mil joen gulden schade aanrichtte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Tien tallen Rotterdammers ivei-den de af gelopen dagen bij hun terugkeer van vakantie thuis opgewacht door onge wenste gasten: vlloien. Het gaat meestal om mensen d:e een hond of kat hebben. Het warme weer is er de oorzaak van dat het aantal vlooien nu groter is dan andere jaren. Bij de ontsmettrngsdient van de Roteb komen dagelijks veertig a vijftig mensen een middel tegen vlooienbeten halen. ROTTERDAM, donderdag (KNP). Mgr. M. A, Jansn van Rotterdam heeft nu ook een diaken benoemd als zielzorger. Het is J. van Mastwijk die nu ook een diaken benoemd als ziel zorger. Het is J. van Mastwijk die met met ingang van 15 augustus benoemd is tot pastoraal medewerker van de H. Hartparochie in De Zilk en lid van het team van zielzorgers in het deke naat de bollenstreek. Hij zal in de directe zielzorg ervaring opdoen alvorens te zijner tijd tot priester te worden gewijd. (Vfm onze sportredactie) VLAARDINGEN, donderdag. Za terdag en zondag wordt op het Sport park De Vijfsluizen in Vlaardingen de strijd gehouden om het kampioen schap van Nederland tienkamp (he ren) en vijfkamp (dames). Zaterdag beginnen wedstrijden om half twee met de 100 meter horden voor dames. Zondag worden de wed strijden -om half twaalf hervat met het verspringen voor dames en de U0 meter horden voor heren. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag. De kans is groot dat Feljenoord zondag in de thuiswedstrijd tegen GVAV Ove Kindvall zal moeten missen. De Zweed heeft in de wedstrijd tegen Telstar een tik tegen de enkel gekre gen, die hij tijdens een training in Zweden had geblesseerd. Ktndvall beeft deze week niet kunnen trainen. Ruud Geels zal hem eventueel ver vangen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag. Xerxes heeft gisteravond opnieuw het bewijs geleverd dat het in de hoogste amateurafdeling van de KNVB thuis hoort. In een vriendschappelijke wed strijd werd eersteklasser CVV op ei gen terrein met 2—0 verslagen- De doelpunten werden gemaakt door Snoeck en Grund, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag, Jan Postema, de trainer van de vierde klasser Steeds Volharden, heeft gis teravond op Duyvestein de compli menten van zUn collega Bob Janse van Excelsior in ontvangst mogen nemen. Steeds Volharden had het namelijk gepresteerd om de op volle sterkte uitkomende KraÜngse semi-prof club een gelijkspel van 22 af te dwingen. Bob Janse was er wel een beetje door in. verlegenheid gebracht, maar hij was sportief genoeg om te bekennen dat de hardwerkende amateurs het resultaat ten volle hadden verdiend. Excelsior nam in de eerste helft een 2—0 voorsprong door doelpunten van linksbuiten Hans Bassant, waarvan een uit een strafschop. In do tweede helft kwam er zowel binnen als buiten de lijnen sfeer, toen Jan Groenewegen de achter stand van Steeds Volharden tot 1—2 terugbracht. Vlak voor het einde scoorde Hans Bijl na een prachtige aanval de gelijkmaker en dat bracht uiteraard veel vreugde m het kamp van Steeds Volharden, dat zich vo rig jaar de weg naar de derde klas se versperd zag door Xerxes. Bij Steeds Volharden bleken doelman Doense (RFC) en centrumverdedi- ger Van de "Werf (ex-Sparta er ex-Goud-ageduchte aanwinsten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG, donderdag. Een met vijf -invallers spelend Hennes DVS heeft gisteravond ln het Haagse Zui- derpark met 31 verloren van ADO B. By dc rnst hadden de Hagenaars een voorsprong van 1-0. Hermes DVS trad aan zonder de ge blesseerde Ruts, v.d. Stelt, Rijke en Klein, terwijl Van Kooten het ligt in de lijn der verwachtingen dat hij deze week rijn contract zal tekenen gisteravond moest spelen met het Mi litaire elftal. Bij de Schiedammers speelde Gerrie Lagendijk een opval lend goede partij. Voor Hermes DVS scoorde Stuiven- berg. De opstelling was: Spermon; v. Baarle, Lagendijk, Van Nierop, Visser; Flaee, De Raay; Stuivenberg, v. d. Voort, Bakkes en Van Duppen. (Van onze sportredactie) BHIELLE, donderdag. Ter gele genheid vap het vijftigjarig bestaan heeft WRW gisteravond een vedstrüd gespeeld tegen Neptunus. De Rotter damse eerste klasser won met 43. Mogelijkheden tot vertier bui tenshuis In dc periode van 15 tet en met 24 augustus. De voorstellin gen ca uitvoeringen die hieronder staan aangegeven beginnen, tenzij anders vermeld, 's avonds om kwart over acht. Een van de f, meest op de 11 voorgrond tre- dendc verlolk- J sters van het Franse chanson, Mireille Ma- thieu, is gecon tracteerd door De Doelen voor een toiir-dc-chant op woensdagavond 20 augustus (aanvang: 21.00). Mireille zal wor den begeleid door een ensemble 0.1,v. Gilbert Roussel. Voer degenen d'e Mlre'lle beslist willen zien en beluisteren de prij zen der plaatsen: 10,-, 12,50, 15,-, 17,50 en 20,-. heeft nog een paar dagen om te sparen. Fons Jansen geeft van 19 tot en met 23 augustus in de Rotterdamse Schouwburg een reprise van zijn programma „3x andermaal". Het derde programma ven Jansen, waarin hU de (vaak lachende) kerk de rug heeft toegekeerd en meer algemenere grollen, grappen en kwinkslagen in voorraad heeft. Jansen is een bezoek waard. Hij staat garant voor veel plez.er, Een kleine- zaal-produk- de va» het NRT die het vorig seizoen veel succes oogstte was de opvoering van het abel bpcI „Lanceloet van Pencmcrken, voor afgegaan door middeleeuwse balla den en gedichten. Het NRT is nu tegemoet gekomen aan de vele ver zoeken tot heropvoering. Vrijdag 22, zaterdag 23, maandag 25, woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 augustus kan men in het Piccolotheater weer getuige zijn van de verwikkelingen gevende liefde tussen Lanceloet en Sande- rijn. De medewerkenden zijn: R'e Gilhuys, Rick Nicolet, Adolg Rij- kens, Robert Sob els. Jules Rooyaards en Edmond Classen. Re gie: Eric Schneider. FONS JANSEN: Andermaal „3 x andermaal" in de Rotterdamse Schouwburg. toer- en sta-caravans: „Caravan Park Manege Rodeo", Bij het cara vanpark is tevens een manege te vinden, waardoor er gelegenheid is tot het maken tot bosritten te paard. Ook worden er rijlessen ge geven. Wat betreft de outillage van het park nog het volgende: aansluiting van de caravans op waterleiding, electriciteit en riolering is moge lijk. Men is ook 's winters geopend. Voor een vaste staanplaats va- riêjen de prijzen van ƒ350,- tot 450,- per jaar. Het adres Is*. Oe- kelsebaan 35, Zundert, telefoon 01696-3304/2890. Iedere zaterdag is er deze maand in De Doelen een orgelconcert te beluisteren. Soms een opgave met het warme weer, maar de kwaliteit van het gebodene is tot nu toe zeer goed geweest en daarom alle aandacht voor Marie Dufour die aanstaande zaterdagmiddag (15.00) achter het Doelenorgel zal zitten. Op het pro gramma werken van Bachalbel, Buxtehude, Bach, Frank en impro visaties. In het Schiedams Stedelijk Mu seum zaterdagmiddag om drie uur een concert op het Hess-orgeltje door Jan van Gijn. De historische grapjas Ttfl Ui lenspiegel komt woensdagmiddag 20 augustus iy het openluchtthea ter „Dükzlgt" weer tot leven door toedoen van het Limburgs Jeugd toneel. Het is een kindervoorstel ling en de entreeprijs Is daarmee ln overeenstemming. n.L 1,25. In hetzelfde Dijkzigttbea- ter zaterdag avond 16 au gustus een op treden van de Reunion Jazz Band, oftewel de mannen van het eerste uur van de Dutch Swing College Band. Dixielanders van middelbare leeftijd dus, die het maar niet kunnen laten. V/icbe Buma blaast de trompet, Wim. Kolstee schuift de trombone, Jan Morks ventileert de klarinet en verder Eddy Hamm (tuba en bas), Pim Hogervorst (banjo, gi taar) en Martin Becnen (slag werk). Pianist Joop Schner geeft steeds vier tellen vooraf. Jeugdpaspoort ia de lierbere Het Jp behoeft eigenlijk green nadere aankondiging meer. Voor die paar jongeren die echter nog van niets weten toch nog maar wat informatie. Het JP biedt een belangrijke re ductie op manifestaties in de Rot terdamse kunstgebouwen, bet geeft gratis toegang tot alle musea, kor tingen op de abonnementsprijs van circa 20 tijdschriften en een gratis abonnement op de kunstagenda. Het JP kost /3,- per seizoen en is voor jongeren tussen 15 en 22 jaar verkrijgbaar bij de Stichting Kunst voor de Jeugd, E.N.gabouw, Cool- singel 252. 6, telefoon" 147744, toestel In het Bra bantse Zundert (per auto een uurtje rijden vanuit de Rijn mond) is een nieuwe cam ping geopend, speciaal in ge richt voor vaste staanplaatsen van Drie dagen lang zal de beat en rythm and blues Rotterdams nieu we popcentrum „De Tempel" (Jo zefkerk, Kruiskade) overspoelen. Vrijdag 22 augustus barst de bom mot het optreden van Brian Auger and Trinity (vroeger ge- liëerd aan Julie Driscoll), Steam- hammer en Eire Appareant. Zater dag 23 augustus treden de bands Deep Purple, Universal Delight en de bekende Belgische protestzanger Ferre Grlgnard op. Het daverende festijn wordt be sloten op zondag 24 augustus met de Bonzo Dog Doo Dah Band, Blossom Toes, Aymsley Dunbar Retaliation (waar halen ze de na men vandaané) en Humble Pie, een groep van ex-Small Face Steve Manott. Tussen 19 en 23 augustus manifestatie draait in Naaldwijk alles om bloemen en fruit, tijdens de „Pomoflora". Nadat op de 19e in het veilinggebouw de Drui- venprJnses is gekroond door een lieve Engelse die op het eiland Yersey tot Bloemenkoningin is uit geroepen, start de 20e een bloemen en fruit show, die elke dag van 10.0022.00 te bezichtigen is voor 1,25 (kinderen Ü.5Ö). Zaterdag in Naaldwijk het grote oogstcorso, tussen 14.00 en 17.00 uur. 2itplaatsen op een speciaal opgetrokken tribune kosten 3,- en 5,-, staanplaatsen 1,- en 2,-. Vroeger kon je een corso voor niets bekijken, maar in Naaldwijk treedt Mies Bouwman dan ook op als pre sentatrice en dat kost een flmke bos bloemen. 's Morgens een jeugd corso, waar aan de jeugd gratis kan d^'nemen (bijv. met een versierde .-i). Er zijn een groot aantal prtj.. be schikbaar, waarvan de eerste 25 door Swiebertje worden uitgedeeld. Leuke prijsjens voor de mooiste fiötsjens Gaat u naar de „Pomoflora", dan bent u in de buurt van 's Gravesan- de, waar het dagje uit te be sluiten valt met sfeervol etentje - „De Spaansche Vloot" aan de Langestraat 137. „Anno 1642" staat er boven de in gang. Zo oud is het interieur niet, maar het antiek wat binnen te vin den is mag er wezen. Het ziet er erg gezellig uit. Van de spijskaart schreven we het volgende over: „Sole Veroni- que": Gepocheerde zeetong, witte wijnsaus, muskaatdruiven en puree (ƒ12,00). Cote de porc „Suisse": Varkens- cotelette gevuld met ham en kaas, gepaneerd gebakken, paprikasaus, doperwten, pommes frites (ƒ8,50); Poulet sauté „d'Artagnan": Halve gebraden kip met gebakken cham pignons, kippenlevers, Madeira- saus, bleekselderij en wafeiaardap- pslen (ƒ8,50); Steak de veau „Maitre -d'Hotel": Gebakken kalfs oesters, puntaaperges, ham, eieren, Hollandse saus en patates frites 11,50). „De Spaansche Vloot" heeft bo vendien prettig zittende bar voor het aperitief Je. Reservering ver- d-ent aanbeveling, telefoon 01748 2495. Zondags gesloten. (ADVERTENTIE} m Uw macht over het stuur 's ZATERDAGS TOT 1 UUR GEOPEND 2\ 40 JAAR BANDENSPECIALIST NQORD:LinkerRottekada6, tel. l2405fi-WEST:Bettoweg 11, tel. 153393-ZUIP:KorteH jMestraatdLG,tel. 173969/VanMaa5dijkweg56-60,teL 294Z43CEHTRUMiScrietbaanfiraat7 tel 251234

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1