Galerie BK-Zuid is een 'open ruimte' Kostbare machine door brandweer behouden e is beste voetballer? Van der Lee kreeg weer de leiding Afscheid E.R. met concert van hetRPhO ROTTERDAM RIJNMOND I VIER IJZEREN LOODSEN IN VLAARDINGEN UITGEBRAND Mevr. Spierdijk neemt afscheid van Hmnanitas RSR-Ivoren Toren bestaat halve eeuw CURSUS METAALBEWERKING VOOR GEHUWDE VROUWEN Beeldende kunst in Rijnmond RDM bouwt nog een supersnel containerschip voor Sealand Waterstokerij tje Fijne mentaliteit RINUS GOSENS GEEFT VOETBAL- LES OP EEN LAGERE SCHOOL Tweede containertrein Rotterdam-Milaan Jeugdigen door lange zomer nu pas naar GAB JAARVERSLAG KINDERZORG SIGNALEERT TEKORT PLEEG GEZINNEN ~V GAARDINGEN, zaterdag. Vrijdagavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in een op slagplaats van de internationale rubber prod, N.V. aan de Taan- derijstraat, In deze loods be vond zich ongeveer 500 ton aan rubbcrprodukten. Vier van de zeven loodsen brandden geheel uit; de andere drie kregen wel waterschade maar bleven verder behouden. Het geheel beslaat een opper vlakte van 250 m2. Enorme rook wolken gingen met de brand ge- paard, die veel publiek trok, mensen hadden vanaf de Maas- sluissedyk een goed overzicht. Het plan van de brandweer om een verwerfcmgsafdelittg te behouden waar een kostbare rubbermengmachi- ne aanwezig was, slaagde, Ook werd voorkomen dat de brand oversloeg naar de groofchndel in technische ar tikelen van tie ErSks N.V. Wel kreeg men hier wat rook- en waterschade maar dat had niet zoveel te beteke nen. Binnen een half uur had de brand weer onder leiding van ir. G. Scheen, het vuur bedwongen. Het nablussen nam nog enkele uren in beslag. Wel explodeerden enkele vaten, maar schade bracht dit nagenoeg niet aan. Recherche en brandweer werken nauw samen bij het onderzoek naar het ontstaan van de brand. De dag- ploeg had de loods te 5.15 uur verla ten, een kwartier toot de brand werd ontdekt. Het bedrijf Is tegen brand verze kerd, De schade zou nogal meevallen. Het waren oude ijzeren loodsen waar in de rubberprodukten waren opgesla gen. Het vuur werd bestreden met vier bluseenheden, waarbij dertien stralen werden gebruikt. De produktie kan normaal doorgang vinden. ROTTERDAM, zaterdag, Tijdens een druk bezochte receptie gisteren middag in het Beursgebouw nam Me vrouw J. H. Spierdijk-Groenendijk af scheid van de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humani- tas". Mevrouw Spierdijk was als maat schappelijk werkster sinds 1952 aan Humanitas verbonden. De laatste ja ren specialiseerde ze zich in de kin derbescherming, Zij was de eerste be zoldigde funetionaresse van Humani tas. „Mevrouw Spierdijk heeft bijzon der belangrijk werk verricht voor de opbouw van de vereniging," aldus de heer G. Maters, voorzitter van de ver eniging Humanitas, die meedeelde, dat mevrouw Spierdijk de vereniging voorlopig adviserend zal blijven bij staan. De heer L. J. Dijkers, directeur van de stichting Humanitas, noemde mevrouw Spierdijk „de moeder van Humanitas". I strijd om de Pdrool-beker hebben zich twee spelers op ver gassende wijze aan de kop van de ranglijst genesteld. Het zijn Peter Eikelenboomde doelman van Fortuna, die ook eerder in ons klassement hoge ogen gooideen Dick van Nierop, de nieuwe cen trale verdediger van Hermes DVS. Zij worden op de voet gevolgd door vier .sterren", tw. IsraelMoulijn, Wery en Jan van Beveren Overigens moet gezegd worden dat dit kwartet er reeds vier wed strijden heeft opzitten; Eikelenboom en Fan Nierop daarentegen pas drie, respectievelijk twee. Het klassement ziet er als volgt uit: 1/2Eikelenboom (Fortuna) en Van Nierop (Herrnès DVS) 8,— resp. 24 uit 3 en 16 uit 2); 3. t/m 6. IsraelMolijnWery (allen Feijenooi'd) en J. van Beveren (Sparta) 7,75 (31 uit 4); 7. Libregts Excelsior7,67 (23 uit 3); 8/9. Bassant (Excelsior) en Van Kooien (Kermes DVS) 7,33 (22 uit 3); 10. t/m 13. Jansen, Romeijn (beiden Feijenoord), W. van Beveren en v. d. Roer beiden SVV) 7,25 (29 uit 4); 14. t/m 20. Van Hanegem (Feijenoord), Langhorstv. d. Meer en Wamaar (allen SVV) 7,~ (28 uit 4); Kleingeld (Excelsior) 7,~ (21 uit 3), Klijnjan (Sparta) en De Boom (Excelsior) 7,— ..(14 uit 2). Topsporttrofee ,.<Van ecu onzer verslaggevers) ROTTRDAM, zaterdag Met de strUd om de topsporttrofee is vrijdag avond het officiële dlstrictsblljartsei- zoen begonnen. Wel begon enkele we- ken geleden het Electrlc-kadertoer- nooi, maar die invitatlewedstrljd 1 .wordt niet door het Rotterdamse di- strict van de Biljartbond georgani seerd, Ook nu weer maakten 3cht van dc sterkste driebandspelers deel uit van het veld. ZH komen uit in een handlcapwedstryd. aangezien ze van verschillende sterkte zijn. In de bil jartzaal Impemtor, waar Luuk van Straalen de scepter zwaait, vinden de deelnemers het materiaal, dat aan ;hoge eisen: voldoet en waar ze hun ca- pariteiten kunnen demonstreren. Tot de deelnemers behoren P. van Aart (60 car), J. J. van Lankeren (52 car.) en S, v.d. Lee (45 car) allen van de biljartvereniging Onder Vrienden, ■de club, die dit toernooi organiseert. Verder .B. van Amen (52 car) en J. Lieshout (45 car), beiden van De Maasstad, P. van Aart (60 car) van Jonker Frans, W. Bakker (45 car) van Kunst en Vermaak en D. Overwoei (45 eaz) van Rotterdam-Zuid. De ere-klasser Bert Teegelaar moest van deelneming afzien omdat hü al eerder elders had ingeschreven. Omdat vorig jaar was gebleken, dat het aantal voorgeschreven caramboles, 40, 50 en- CO de zwakkere spelers ROTTERDAM,2ateidag De schaakvereniging RSR-Ivoren - Toren herdenkt volgende maand het feit, dat .,hét vijftig jaar geleden werd opge richt. Ter gelegenheid hiervan organi seert de jubilerende vereniging, die sinds 1951 is ondergebracht in het Vincent!usgebouw aan de Schiekade 105, diverse evenementen. Op het programma staan een inter ne schaakwedstrijd op vrijdag 24 ok tober, een receptie op zaterdagmiddag 25 oktober (om twee uur), een feesta vond.'(1 november) en een drieron- dentoeraooi op zaterdag 27 december. bevoordeelde en voor sterkeren de opdracht te zwaar was, was dit jaar een andere indeling gemaakt, name lijk 45, 52 en GO caramboles. De winnaar van vorig jaar, Van der Lee, startte ook nu weer heel goed en had zijn totaal bij 44 beurten bereikt. Hij boekte daarmee een moyenne van ruim één. Ook Van Aart en Van Lankeren mochten met een gemiddel de van meer dan 0,800 tevreden zijn. Het was een .uitstekend begin, dat voor de volgende- ronden een belofte inhoudt. Lieshout kwam slechts twee caramboles tekort, maar aangenomen kan worden, dat hij in de nog komen de ronden revanche zal nemen. Heden (zaterdag)avond wordt de wedstrijd voortgezet. De eerste resultaten: Van der Lee 45 45 44 4 1,022 Van Amon 52 14 44 2 .0,318 Van. Lankeren 52 52 64 4 0.671 Lieshout 45 43 64 4 0,671 O verweel 45 45 91 3 0,494 Dc Jong 60 47 91 3 0,016 Van Aart 60 GO 71 6 0.B45 Bakker 45 30 71 5 0,549 TN haar verhuizing naar Den Haag heeft de „Eerste Rotterdamsche", - Maatschappij van Verzekering N.V., aanleiding gevonden, niet alleen om het voltallig personeel met echtgeno ten en verloofden een concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest tn de Doelen aan te bieden, maar ook om een luisterrijke culturele daad te stol len in de vorm van de aanbieding van een celesta aan het R.Ph.O.. dat zijn instrumentarium hierdoor op fraaie wijze ziet verrijkt. De 'overdracht ge schiedde gisterenmiddag door rnr. J. Alingh Prins, één der directeuren, van de Eerste Hotterdamsche, die het in strument ter hand stelde-aan de heer J, Huibregtsen, voorzitter van de Ver eniging van Vrienden van het RPliO, waarna deze het op zijn beurt aan bood aan de voorzitter van de Stich ting het RPhO, de heer H, M. Kraay- vanger. Tsjaikowsky's dans uit de Notenkrak.ersui.te mocht tenslotte be wijzen, dat de klank van het nieuwe instrument vele concertbezoekers in de toekomst zal kunnen verrukken. Het concert, dat was geopend mei een kort historisch overzicht van *dc Eerste Rotterdamsehe, eveneens uitge sproken door mr. J. Alingh Prins, bracht de luisteraars Rossüii'e spran kelende ouverture l'Italiana in AJgeri, zeer exact ander leiding van Ede dt Waart uitgevoerd met als hoogst lof waardige elementen de soli voor hobo en fluit, Hindemiths altvioolconcert genaamd Der Schwanen-d-reherknap vertolkt door de solist Thomas Lorand en het attent secunderende orkest, alsmede Gershwins suggestieve Ar. American in Pari, een- stuk, dat uit voerenden en toehoorders altijd zeer inspireert en ook nu zijn uitwerking niet miste. Met Hindemiths compositie zullen velen meer moeite hebben ge had, ofschoon de brede oriëntatie in de programmering de waarde van hel concert slechts kon verhogen. Men be toonde zich uitermate erkentelijk voor het gébodene. ELLY SALOMÉ Aart Elshout en Henk Elenga in hun nieuwe galerie BK-Zuid. ROTTERDAM, zaterdag De Amerikaanse rederij Sealand Service Inc., een volledige doch teronderneming van R. J. Rey nolds Tobacco Company heeft weer drie bijzonder snelle contai nerschepen met een gezamenlijke waarde van 95 miljoen dollar be steld. Een van deze schepen tegenwaarde 15 miljoen zal worden gebouwd door de Rotter damsche Droogdokmaatschappij. In totaal heeft Sealand nu acht van deze schepen besteld. De Rotterdam sehe Droogdok zal er nu drie bouwen, de Duitse werf A. G. Weser bouwt drie schepen en Rheinstah-1 Nordsee- werke te Emden twee schepen. De acht nu bestelde schepen zijn de snelste en grootste containerschepen, die tot nu too besteld zijn. Zij krijgen een snelheid van 33 knopen (meer dan 61 kilometer per uur) en een ea- paciteit van 1082 (grote) containers. De schepen zullen in lengte ongeveer 60 meter langer dan de Nieuw Am sterdam worden. In Rotterdam wordt algemeen aan genomen dat Sealand deze zeer snelle schepen gedeeltelijk zal inzetten op de rouite Japan-Amerika en gedeeltelijke op de Transatlantische route. De or derportefeuille van de RDM, die met de vorige opdracht voor twee schepen al verdubbelde tot een half miljard, bedraagt nu ongeveer 815 miljoen. ROTTERDAM, zaterdag. Ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan re cipieerde de firma Ockers' Construc tiebedrijf-Machinefabriek N.Y. gister middag in hotel Atlanta. Dit gouden jubileum was de bekroning van het werk, waarmee de heer C. W. Ockers op 31 augustus 1A19 mee begon. Verwarring en onduidelijkheid bedreigen de Rotterdamse kunstwereld. Sinds kort namelijk zijn er twee expositie-zalen die zich tooien met een zo goed als dezelfde naam. Een naam die ze beiden ontleenden aan het stadsdeel, waar zc gehuisvest zijn. Naast de al jarenlang bestaande kunstzaal „Zuid", geëxploiteerd door de Rotterdamse kunststichting, Is er nu sinds vorige week zaterdag ook een galerie BK-Zuid". Op dat „BK" na dus geen verschil. Toch maakt die afkorting „BK" merkwaardig genoeg ook juist het grote verschil uilt. omdat het staat voor een veelheid van actLviteiten-, die alle uitgaan van een groep jonge en vooral enthousiaste kunstenaars. Een van de activiteiten- is dus de galerie, gevestigd aan de Brede Hilledijk 96. Initiatiefnemers daartoe waren Aart Elshout en Henk Elenga. "VVat wes hun idee achter de oprichting?' „Onze opzet is om open ruimtes te creëren, waar mensen kunnen exposeren zonder die 33% provisie te hoeven betalen. Ze betalen bij ons maar 10 van de verkoop en de huur' van de zaaL Er zit dus in het geheel geen commerciële opzet achter, omdat we hier achter ons atelier hebben en. we dus toch meestal hier zijn. Oppassen hoeft dus ook niets te kosten en we hoeven er ook niet van te leven." Sn- wat verstaan jullie onder „open ruimte"? „Dat je hier kunt exposeren zonder censuur. In principe huur je dus alleen de zaal af en. hang je je werk op"j Dat deze clausule enig risico met zich meebrengt onderkennen Elshout en Elenga wel en Elshout stelt dan ook; „Toch houden we een slag om de arm, want gegadigden voor een expositie moeten lid -worden van onze werkgroep BK en dat houdt dan weer in, dat twee mensen van ons hun werk balloteren." Dus toch selectie? „Ja, je ontkomt niet aan selectie, want anders zou je op een gegeven ogenblik kitsch in huis hebben, maar we proberen het toch zo groot en zo vrij mogelijk te houden". En dat is dan overeenkomstig hun toch wel zeer idealistische opzet. Een idealisme, dat hun tweedui zend gulden deed uitgeven om van een- oud.sigaren winkeltje niet alleen een. goed voorzien atelier, maar ook een fijne en gezellige galerie te maken en dat bovendien in een buurt die met kunst nog nooit jets te maken heeft gehad. Want dat is het verrassende, zoals blijkt uit en- gesprek met Elshout, dat de buurt op „die kunstnaars" heel goed reageert en van de kloof tussen kunstenaar en publiek is hier voorlopig en gelukkig! nog geen sprake. Ook aan de wijkraad is hun activiteit niet onopgemerkt gebleven en de eerste contacten voor een neuwe samenwerking zijn, inmiddels al gelegd. Een nog beter voorbeeld misschien van die goede reactie van dé buurt is de inmiddels op komst zijnde tweede galerie van de werkgroep. Enkele hulzen voorbij tic eerste galerie kwam een walerstokerijtje leeg. De eigenaresse daarvan wilde er alleen maar ccn kunstenaar in hebbent Ongeloof lijk maar waar. Bijgevolg staat nu Ben van Brug. een ander lid van de werkgroep te hakken en te breken om in januari een dan hopelijk noodzakelijk extra-onderdak te kun nen verschaffen aan de exposities die voor „BK- Zuid" op stapel staan, Elshout heeft namelijk ook al de eerste internatio nale contacten gelegd: „Ik bert bezig met iemand uit Hamburg, die ook een galerie gaat oprichten en waar mee dus uitwisselingstentoonstellingen gehouden kunnen worden". Toch Is dit nog maar ecu deel van de activiteiten. Zo staat er onder andere nog een prcntenactle op stapel. Opzet hiervan is een driemaandelijkse uitgave van een catalogusje. Hierin staan drie prenten ge reproduceerd, uiteraard weer van leden-kunstenaars, die In priis variëren van veertig tot honderd gulden. Toezending van dit foldertje volgt, als men voor tlën gulden per jaar lid-donateur wordt van de werkgroep. Verder is er nog de uitleeodienst voor bedrijven. Dit is eb» overblijfsel en tegelijkertijd een voortzet ting van hun vroegere ,kofiie-kunst-koek"-actie. Deze actie was bedoeld om het personeel van grote bedrijven in hun kantine, dus hi eigen, vertrouwde omgeving, met kunst te confronteren. In samenwerking met de Volksbond tegen drank misbruik kwamen er tentoonstellingen tot stand in o.a. de kantines van Quick Dispatch, Thomsen, NRC en Esso. In de nieuwe opzet kunnen bedrijven nu voor vijftig gulden een abonnement nemen. Voor deze vijftig gulden krijgen ze dan voor duizend gulden kunst (ingelijst en wel) drie maanden in huis. De opsomming vindt dan -voorlopig? een eind in het noemen van het contact, dat gelegd is met de Zwolse polyesterfabrick „Modula". Deze fabriek gaat de kunstenaars van. werkgroep „BK-Zuid" In staat stellen om met hun materiaal te werken. Zij doet dit uiteraard uit publiciteitsoverwegingen, maar ook, om dat het voor hen Interessant is te zien, wat er uit de experimenten met hun materiaal te voorschijn komt. Dat Elshout hierbij ook kunstenaars van buiten de werkgroep wil inschakelen, wat dan zou moeten ge beuren via de Rotterdamse kunststichting, is dan helemaal typerend voor de fijne mentaliteit van deze groep. Een bezoek aan de galerie is dan ook haast een plicht. Bij zoveel enthousiasme kunt u niet achter blijven, Trouwens, het werk •van- achtereenvolgens Hans Andringa, Aart Elshout. Jack de Conlnck, Magda van Willigen. Anton Hoornweg, Andre Hehderick, Huug Pleijsicr. Roel TeeUwen, Arie Meuldijk en Adri Fngge is beslist de moeite waard. U moet er voor uitstappen bii metrohalte Rijnhaven. CEES VAN DER GEER" UTECHT, zaterdag (ANP) Tus sen. Rotterdam en Milaan gaat mi.v. 29 september dagelijks een tweede contamertrein rijden. Deze verdubbe ling blijkt nodig om het stijgende con tainervervoer uit de Nederlandse ha vens op te vangen. Containers uit Amsterdam kunnen met de Trans Eu rope Expres Zeehaven (TEZ) tijdig lö Rotterdam één van de beide Mllaan- verblndingen halen. De MiLaan-verbinding, zoals die aanvankelijk werd opgezet, maakte gebruik van gecombineerde Belgisch- Nederlandse treinen. Begin dit jaar wenden die al zo groot, dat splitsing In een aparte Belgische en Nederlandse trein nodig was. De Nederlandse trein L nu dus nog eens verdubbeld. Gosens, de oefenmeester van SVV, heeft de leerlingen uit derde klas van de Willem Gehreisschool {lager on derwijs) in Schiedam-Groenocrd gisteren een onvergetelijke dag bezorgd door op verzoek van onderwijzeres mevr. R. Kranen borg voor de klas ruim een uur lang enkel en alleen over voetballen te praten. Rinus Go- sens, die na afloop van 2ijn voet balles vragen van de kinderen beantwoordde, werd daarbij ge assisteerd door de SW-aanvaller Aad Koudij2er, Voor deze zeer bij zondere les hadden sommige leerlingen zich in SVV- en Her mes-ten ue gestoken. Antwoor dend op de vraag wat de SW- trainer heit meest was opgeval len: De belangstelling van de In de klas aanwezige meisjes"- (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Als "ge volg van het langdurige mooie weer melden zich eerst nu een groot aantal jeugdigen h{j het Gewestelijk Arbeids bureau in Rotterdam voor hun eerste baan. Van de per ultimo augustus in geschreven arbeidsreserve van 2.000 mannen waren 349 jonger dan 19 jaar. Zij zijn allemaal in de loop van deze maand naar huu veelal eerste werkge ver verwezen. Ook deze week meld den zich weer een enorm aantal jeug digen. „Een gevolg van. de lange hete zo mer", aldus de directeur van- het ar beidsbureau de heer H. J, de Jong. De jeugdigen komen over het algemeen bijzonder snel aan de slag. Over de aangekondigde' ontslagen' bij Stokvis zei de heer De Jong nog: „Het is gelukkig een aardig gespreide zaak. We hebben al hee4 wat telefoon tjes gehad van bedrijven uit het hele land, die belangstelling tonen voor Stokvis-personeel. Het zal alleen moeilijk worden voor de 30 betrokken vertegenwoordigers weer een gelijk waardige functie te krijgen. Voor de teat valt het wel mee. Het aantal min der-validen is bijzonder beperkt en voor administratief personeel boven de 40 jaar ook in de hogere func- 231 hei ook n°S wel lukken nuts zfj gediplomeerd rijn". (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag - Er is nog steeds een schreeuwend tekort aan pleeggezinnen voor kinderen die oh- derhet gezag staan van voogdijver- emgingen, zo blijkt uit het jaarverslag oyer 19G8 van kinderzorg Rotterdam. toevoer van nieuwe pleeggezin- ufiLdus £ct v^lag, „is een moei lijke aangelegenheid wordt inter- nationaal zo óók ervaren. Menig kind zit daardoor nog te lang in een kin aertehuis". »jLword,t.naaT gestreefd tot eenlan- te kom™S^£?i!e Van P!ee£Ke2in.tien kan S 1 ,ITen een overzicht nfet «0ed,£ekeurde en mei-goedgekeurde gezinnen, i.Niet-goedgekeurdo gezinnen heb ben nogal eens de neiging 2jch bij an~ dereiinstanties aim ie me d«n Jten bSThM1!' "n prT. Sag! 841 Buttol" aldus het 2S!a4 verW£,v611«0 in Plees-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1