Franz Hasil vraagt suppo i tem geduld Feijenoord heeft weinig te vrezen Hl III VUILER m ISUUFFBSENBMK stuurlieden 2e scheepswerkiuïgkundigen ROTTERDAM RIJNMOND 'IN AVOND WEDSTRIJDEN SPEEL IK GELUKKIG' HAPPEL: 'AMATEURTIJD IS VOORBIJ' V. d. DriesscHë loonde gebrek aan initiatief NieuwGoed RBV HUIZENAAR (50 JAAR) TEGEN LONDENS TEAM Zij: Wat lijn dat we alle drie bij de Raiffeiseilbank - f sparen! aa y; :p Hij: Ja, er zijn spaarvormen voor jong en oud. De Raiffeisenbank is goed voor uw geld.., pag. 4 - dinsdag 16 september 1069 door DICK VAN DEN POLDER IN DE WONING van Franz Hasil aan de Stuart Millstraat in Rotterdam-Zuid prijken op een wandmeubel twee zwart-wit ge blokte voetballen, herinneringen aan twee hoogtepunten in zijn Oostenrijks-Duitse voetbalcar- rière, die nu bij Feijenoord een Nederlands vervolg heeft ge kregen. De ene bal is een aandenken aan de wedstrijd Oostenrijk West-Duitsland (02), vorig jaar oktober in Wenen gespeeld, met de andere scoorde Franz Hasil twee jaar geleden in de Europa Cup-wedstrijd Rapid Wien— Eintracht Braunschweig het enige doelpunt voor de Oostenrijkse kampioen. De ietwat gedrongen middenveld- apeler, die via het Duitse Schalke '04 bij Feijenoord terecht kwam, heelt al de nodige Cup-ervaring. Hij weet niet precies hoeveel wedstrijden hij al in het toernooi voor landskampioenen en bekerwinnaars heeft gespeeld, maar hij herinnert zich nog wel de namen van enkele tegenstanders: Rode Ster Belgrado, Shamrock Rovers, Glasgow Rangers, Eintracht Braunschweig, Ga la tasary. Zoals iedere Feijenuorder verheugt Franz Hasil zich op de komende wed strijden tegen Reykjavik. „Dat geeft me weer eens de gelegenheid om een doelpunt te maken", zegt hij. „Het is merkwaardig, maar in avond wedstrij den ben ik altijd nogal gelukkig ge weest, Dat was by Rapid en Schalke zo en dat is nu ook weer bij Feijen oord het geval. De drie doelpunten, die ik tot nu toe gemaakt heb, zijn alle maal in a vond wedstrijden gevallen Tegen Fortuna VI aar din gen, tegen Li verpool en tegen Curitiba". Het waren toevallig ook alle drie vriendschappelijke wedstrijden. In de competitie is Hasil nog niet aan scoren toegekomen. De 25-jarige Oostenrijker had het graag anders gezien, maar dit is toch niet de voornaamste reden, ■waarom hij een tikkeltje ontevreden is over zichzelf. „Het loopt nog niet, zoals het moet Ik kan veel beter. De Feljenoord-sup- porters moeten even geduld met me hebben. Ik heb wat tijd nodig om me ean te passen. M'n conditie is nog niet op peil. In het begin ben ik ontzettend moe geweest. Ik had hele zware voe ten. Ik heb er geen verklaring voor. Misschien is de overgang naar een zeeklimaat wel de oorzaak geweest. Het gaat nu'al beter, hoewel ik nog niet aan m'n gewicht ben. Toen ik bis Feijenoord kwam woog ik 74 kilo, nu 72, bij 71 voel ik me het lekkerst." FRANZ HASIL: „Het loopt nog niet zoals het moet" Traptechniefc FRANZ HASIL heeft nog niet be wezen dat hij een aanwinst voor Feij enoord is. Zijn technische kwaliteiten zijn echter onloochenbaar. Hij heeft een fabelachtige traptechniek. Links of rechts maakt voor hem geen ver schil. Hij heeft in beide benen een krachtig schot („Ik ben van nature rechts, maar links schiet ik harder") en zijn passes zijn ook over dertig en veertig meter bijzonder strak en zuiver. Het is mede ean Hasil de danken dat Henk Wery dit jaar veel sterker speelt dan in het vorig seizoen. Da Oostenrijker voelt bijzonder goed aan, wanneer hij de bal op de schoen van zijn rechtsbuiten moet spelen en wan neer hij hem in de ruimte molt lance ren, Maar zo goed als Hasil in opbou wend en aanvallend opzicht is, zo zwak is hij defensief. De Oostenrijker pakt zelden, of nooit een bal van een tegenstander af. Hij heeft geen tackle, .Is zwak in de mandekking en wint ook weinig kopduels. In het „rücksichtlose" Duitse voetbal hebben deze tekortkomingen en zijn gebrek kige loopvermogen hem de nek gebro ken en ook Feijenoords trainer Ernst Happel, die Hasil zelf naar Rotterdam heeft gehaald, begint er hoe langer hoe zwaarder aan te tillen. Happel: „Tegen een zwakke tegen stander. is ditallemaal nietzoérg, maar als we straks verder komen in 1 de Europa Cup of tegen. Ajax spelen, kan Feijenoord er kapot aan gaan als Hasil acht van de tien tweegevechten verliest". Happel spaart zijn landgenoot niet met zijn kritiek. Bij iedere training hamert hij er op dat Hasil defensief sterker moet worden. Hasil: „Hij kan geweldig tegen me schelden. Hij is harder voor mij dan voor de andere -Fei j enoorders." Mentaliteit VOLGENS HAPPEL is het bij Hasi] meer een kwestie van mentaliteit dan van conditie en vorm. Happel: „Hasü is een beetje lui, gemakzuchtig. Dat is een typisch Weense kwaal. In de tijd dat ik zelf voetbalde was dat ook al zo, maar toen viel het minder op, om dat de spelers meer klasse hadden. Ik ben het volkomen eens met dal wat in de Duitse kranten is geschreven: Franz moet „den inneren Schweine- hund" overwinnen". Hasil: „Dat van die innere Schwei- mchund komt van Rudl Gutendorf, de trainer van Schalke. Die man mocht me niet Hij had bij Stuttgart een controverse gehad met een andere Oostenrijkse speler en dat werkte kennelijk nog door. Hij heeft de gek ste dingen met me uitgehaald. Als Ik een goede wedstrijd had gespeeld, zet te hij me er de volgende keer rustig naast. Ik heb aan het einde van het vorig seizoen bij Schalke vaak op de reservebank gezeten, maar toch wa3 ik met Ltbuda de lieveling van hel publiek. En het bestuur wilde me ook graag houden. Toen ik met Feijenoord tot overeenstemming was gekomen, hebben ze van alles geprobeerd om me van gedachten te doen veranderen. Ze zijn zelfs met een chèque bij m'n vrouw geweest, nietwaar Inge?" Franz Hasil maakt er-geen geheim van hoeveel Feijenoord voor hem heeft moeten betalen, „Schalke heetft een transfersom van 170.000 gulden ontvangen. Bovendien krijgt het nog 30.000 gulden voor een vriendschap pelijke wedstrijd die het ln Rotterdam tegen Feijenoord komt spelen. Zeg dat Feijenoord nog een ton aan deze wed strijd overhoudt, dan heb ik eigenlijk niet meer dan 70.000 gulden gekost." Op Hasils schouders drukt dus niet de last van een hoge transfersom, zoals bij zo veel vorige aankopen van Feijenoord, maar ook hij heeft enige tijd nodig om zich aan te passen aan zijn nieuwe omgeving, het spel van zijn medespelers en het Nederlandse voetbal, dat hij kwalitatief beter vindt dan het Duitse. Franz Hasil neemt de kritische op merkingen van zijn trainer ter harte. Hij vindt echter dat men niet te licht voorbij moet gaan aan zijn positieve eigenschappen. „Ieder heeft zo zijn kwaliteiten", zegt hij. „Kindvall is snel en scoort gemakkelijk. Wim Jan sen heeft een grote actieradius en ik bon sterk aan de bal." Twee cylinders DAT GERD MULLER, de doelpun- tenmachine van Bayern Mtlnchen hem „boter/acht" heeft genoemd en „een speler die op twee in plaats van op vier cilinders draait", laat hem koud. „In de wedstrijd OostenrijkDuits-, land heb ik tegen Müller gespeeld", vertelt hij. „Hij heeft toen geen bal geraakt". Franz Hasil heeft bij Feijenoord een contract voor twee jaar getekend. Hij wil dit graag afmaken en zo mogelijk verlengen, want hij heeft het in Rot terdam uitstekend naar zijn zin. „Maar als Feijenoord me met goed genoeg vindt, keer ik terug naar Oos tenrijk. In Duitsland zien ze me niet meer. Daar is het alleen maar man dekking, mandekking, mandekking. Dat is geen voetballen meer," W. de Vrij overleden (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, dinsdag. Zaterdag is op 53-jarige leeftijd overleden de heer VV. de Vrij te Rotterdam, ln le ven directeur van de Akoestiek NV. De heer De Vrij was voorzitter van de vliegclub Rotterdam. Morgen om 15 uur wordt de overledene ter aarde be steld op de begraafplaats Crooswijk. Hoge NAVO-officieren bezoeken de, RDM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De chefs van staven van het militaire comité van de NAVO. die van 16 tot 18 sep tember in ons land verblijven, zullen in de middag van 17 september een bezoek brengen aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en daarna een rondvaart door de haven maken. Het gezelschap bestaat uit veertig man. {ADVERTENTIE) Van onze sportredactie ZEIST, dinsdag. „Ik li eb nog nauwelijks bij deze cupwedstrijd stilgestaan, Reykjavik zegt me lielemaal niets. Ik ken er niet een spe ler van. Maar als ik alles moet geloven, wat er over gezegd en ge schreven is, dan is het net zo'n ploegje als DCG of OWO, Door dit geschrijf hebben de journalisten het voor ons overigens niet gemak kelijker gemaakt. Want als we nu woensdagavond niet met 9—0 win nen dan roepen ze schande". Deze uitspraak van de nuchte re, altijd nogal onverschillige Wim van Hanegem illustreert aan de vooravond van de eerste Euro pa Cup-ontmoeting tussen de Ne derlandse en de IJslandse voet balkampioen de stemming in het Feijenoord-kamp. De Rotterdam mers zijn gistermiddag in het sportcentrum van dc KNVB in Zeist in retraite gegaan, maar dit moet zuiver als een plichtmatige handeling worden beschouwd, want van de nerveuze spanning, die doorgaans voor een cup-duel voelbaar is, was ditmaai niets te bespeuren. „Eigeniyk nutteloos zo'n trainings kamp voor zo'n wedstrijd zei routinier Rinus Israel, maar daar waren vooral trainer Ernst Happel en manager Guus Brox het ndet mee eens. „Deze manier van voorbereiding hoort bij de Europa Cup. Het is goed voor het zelfvertrouwen van de spelers. Boven dien kunnen de jongeren vast wennen, aan de sfeer. Dit is een prachtige aan loop voor de volgende ronde". De volgende rondeNog nooit Is een Nederlands kampioen er zo zeker van geweest, dat het <Ue volgende ronde zal bereiken als Feijenoord nu. Het IJslandse voetbal heeft zo weinig te betekenen, dat er in de twee wed strijden tegen KR Reykjavik eenvou dig niets mis kan gaan. De kampioen van. IJsland kan met die van Maltha en Cyprus tot de zwakste deelnemers aan het toernooi om de Europa Cup worden gerekend. De IJslandse verte genwoordigers hebben in dc Europese toernooien nog nooit Iets klaar ge maakt en enkele resultaten uit het re cente verleden wüzen er op, dat de IJslanders nog steeds weinig vorde ringen maken. Zo verloor bekerhouder Vestmannoearme onlangs op eigen veld met 04 van Levski Sofia, ging Valur in het Jaarbeursstedcntoemool met 0—6 tegen Anderlecht ten onder en leed de toekomstige kampioen KeK- flavik in een vriendschappelijke wed strijd een 0—10 nederlaag tegen de Duitse regfonalligaclub Schwarz Weisz Essen. Amateurs Mano poeders, de beroemde pijnstillers nu óók in Nederland te krijgen. Werkt snel, afdoende en zéker. Bjj kiespijn, hoofdpijn, periodieke pijn, rheumatische pijnen. Mann poeders - ook als tabletten en cachets. Mann; het groene doosje bij apotheek en drogist. ROTTERDAM, maandag. Stan van der Driessche heeft gisteravond aan het slot van de in gebouw Odeon gehouden ouverture van het bokssei- zoen niet voor het vuurwerk gezorgd, waar de talrijke toeschouwers op had den gehoopt. In zijn gevecht tegen Jo- han van Kuijk van de Dongense school Zimniak toonde de Rotterdam se middengewicht wel een surplus aan klasse en techniek, maar het ontbrak hem. aan durf om een beslissing te forceren. Hij moest met een onbeslist genoegen nemen. Gerard Bok kwam wegens ziekte van zijn tegenstander Roesli niet in actie. Twee Utrechtse b-klassers hebben in Odeon een zeer goede indruk ach tergelaten. De slim boksende Arie Bosboom nam tegen HuLzenaats pupil Harry Boogaerts al direct het initia tief en ook daarna beheerste Bosboom het technisch knappe gevecht. Dat le verde hem niet alleen, een puntenzege, maar bovendien de stijlprijs op. Bosbooms stad- en schoolgenoot Pe ter Jenner kwam eveneens goed voor de dag. In de voorlaatste partij van de avond zorgde hij met Huug van Set ten (Le Noble Sport) voor een boeiend schouwspel. De uitspraak onbeslist - werd door de Rotterdam se boksliefhebbers met luid applaus begroet. De overige uitslagen waren: C-klasse - middengewicht: G. Dijkstra (De Graaf, Amsterdam) winnaar door interventie in eerste ronde van H. Nelisse (Oorschot, Rot terdam), vlleggewicht- A Keijdenrijk (Hui- zenaar) w.o.p. \-an P. van Zon (Zimniak. Dongen) - duet na tweede ronde op me disch advies gestaakt lichtwelter; Mu- rel (Huizenaar) wxj.p. van L. de Haan (De Graaf). Nieuwelingen: lichtwelter - J. Stok hoi (Le Noble Sport) w.o p. van R. de Haa«, (Oorschot), half zwaargewicht: H. Schuman (Le Noble Sport) vr.oy. van 3. Faber (Oor schot), middengewJcht: J. Jaspers (Roosen daal) wo.p, van W. Schoots (Hulrenaar), vedergewicht: p. Wlilem&e (Oorschot) w.o p. Van Ernst (Zimniak). halfzwaarge- wieht: H. Smit (Oorschot) wop. van J. Wijkmans (Roosendaal/, zwanrwelterge- wicht: L. Wesse'.ing (Nicoloas. Den Haag) - o p. van Van Gent (Oorschot). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. De boksvereniging Theo Huizenaar be staat volgende maand vijftig jaar en ter gelegenheid daarvan zal er op maandag 6 oktober in de Rivièrahal een ontmoeting plaats vinden tussen Rotterdamse en Londense boksers. Op het programma staan twaalf partijen. Alle A-klassers van de school van Huizenaar (tien) zullen in de ring komen, evenals twee B-klassers. Het Londense team zal worden gefor meerd ui- boksers van drie verenigin gen uit de Engelse hoofdstad. Realist Ernst Happel: „We krijgen te maken met amateurs. En de anu- tcurtyd Is voorbU. Het enige gevaar, dat dreigt, is dat onze spelers hun te genstander zwaar zullen onderschat ten." Coon Moulijn: „We weten niets van Reykjavik af. Het kan altijd tegenval len." Manager Guus Brox: „Ik heb wel meer zaken zien mislukken, die al voor 99,99 procent rond waren." Ma«7r het feit, dat Feijenoord niet de moeite heeft genomen om zoals gebruikelijk is in de Europa Cup een „spion" naar de toekomstige te genstander te sturen, wijst er toch wel op, dat de Rotterdammers volkomen zeker zijn van hun zaak. Had Feijenoord nu nog naar IJsland moe ten gaan, dan zou men onder het mot to van „iedere uitwedstrijd is moei lijk" nog enig voorbehoud hebben moeten maken, maar nu de IJslanders hun thuiswedstrijd om financiële re denen op dinsdag 30 september in Rotterdam komen spelen, is ook dit beetje twijfel -weggenomen. Hoewel Feijenoord om commerciële redenen liever een tegenstander als het Zweedse Öster Vaxjo had geloot, zijn de leiders van de Rotterdamse stadionclub met Reykjavik toch wel tevreden. „Altijd beter dan Real Ma drid of Benfica," zei manager Guus Brox. „We hebben nu een prachtige kans om de volgende i'onde te berei ken en bovendien zie lk deze twee wedstrijden niet als een extra-belas ting, vooral met nu Ajax ln het Jaar- beursstedentoernooi tegen Hannover moet spelen. Na dit karweitje hebben we tot 12 november de tijd om ons op de competitie te concentreren. Dat is erg belangrijk, want in oktober en be gin november wachten ons moeilijke wedstrijden tegen Go Ahead, Sparta, NEC en Ajax." Geen zorgen Zorgen waren er gisteravond niet in het Fellenoordkamp, Het enige pro bleem waarmee, Happel en Brox wors telen, was wie woensdagavond moet wijken voor Ove Kindvall. Dat Kind vall, wiens schorsing voorbij is, mee speelt, staat vast. Dc wedstrijd tegen Reykjavik is een prachtige gelegen heid om dc Zweedse doelpuntenma- chine weer op gang te brengen. Maar wie moet er afvallen? Hasil? Geels? Een vervanging van Hasil zou enke le verschuivingen in de ploeg ten ge volge hebben. Of Van Hanegem of Wory zou den in de iniddenlime moe ten w'orden opgesteld en dat zou noch de een noch de ander leuk vinden. Happel: „Het is best mogelijk, dat ik toch Ruud Geels uit de ploeg haal. Hij zou dan zondag tegen ADO wel kun nen spelen." Geels: „Ik zou het niet leuk vinden als ik cr woensdagavond naast stond, maar ik zou er niet meer over ln de put zitten. De zes doelpunten, die ik in de laatste twee wedstrijden heb ge scoord. hebben me enorm veel zelfver trouwen gegeven. Ik maak me er maar niet druk om. Dit is mijn pro bleem niet." ZEESLEEPVAART- EN BERGINGSMMTSCHAPPIJ heeft plaats voor In het bezit van diploma S. III. met minimaal éón Jaar vaartijd na het behalen van diploma A, Aanvangsgaga 1206,80 per maand. Sollicitaties te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van N.V, Bureau Wijsmuller, Sluispletn 34, Postbus 610, IJmuiden, telefoon 02550-13010. ~y- rt Zij: Welke spaarvormen zijn er eigenlijk? bedrijfssparen en de spaarregelingen Hij; Voor de kleintjes zijn er bijvoorbeeld voor ambtenaren, de spaarbusjes en voor de schooljeugd Zij; Kortom -"die Raiffeisenbank is een het schoolsporen, Voor de jongeren van veelzijdige spaarbank 15t/m20 jaar is er hef Ideaal Spaarplan u:; kl*-.. j j j. i „De Zilvervloot" Hij; Nog veel meer dan dat-we kunnen c er terecht voor alle bankzaken. Ik zou de Zij; En voor ons^natuurlijk het gewone Raiffeisenbank niet willen missenl spaarbankboekje en het EURO-spaar- boekje voor onze vakantie. HijJa, en we kunnen er ook verzekerd sparen of een termijnjpaarrekening openen. En natuurli|kweet de Raiffeisen bank óiles van het Premie-spaarplan, SR4ARBANK EN ALLE BANKZAKEN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1