Luchthaven streeft naar één miljoen in JjJ" oostenrijk inde ynhaan Jubilerende Hoofdstad Operette Eerste RPhO- serie onder Jean Fournet begonnen ROTTERDAM RIJNMOND CHARTERVEKVOER MÉÉST ONZEKERE FACTOR In Grote Schouwburg FEÏJENOORDERS IN HET NIEUW Piet Roomer verwelkomde arbitrale trio uit Ierland mMmm Raut 8 AAN GEBR.8LAD BEL EVEN Nieuw centrum voor jeugd in zuid Spaarbank opende kantoor aan Beijerlandselaan Sparta zag film van duel met Holland Sport Bevorderingen bij Kidderkerkse politie Stalen brug met onderbouw van beton over Beerkanaal Bejaardenhuis en dienstencentrum in IJsselmonde geopend door staatssecretaris Let op: T.YSpot „De zonde van't goeie goed". 20sept. 5vöórachtNedl. pag. 4 - woensdag 17 september 3 ADVERTENTIE) Etalagewedstrijd. Talrijke etala ges ia de Lijnbaan zijn aan Oostenrijk gewijd. Welke zaak heeft naar uw mening de mooiste etalage(s)? Voor de beste ant woorden o.a. gratisgeheel ver zorgde vliegvakanties naar Oos tenrijk (voor 2 personen). Tpt 25 september toeristische tentoonstelling in de grote hal van De Doelen. Dagelijks (ook zon dags) van 10-6 uur. Toegang gratis. Optreden in de open lucht in de Lijnbaan van folkloristische groep uit Wagrain (Salzburg), Robert Stolz in De Doelen, de Wiener Sangerknabert. Voorts "een avond in de Oostenrijkse bergen" en "Entlang der schonen blatten Donau": muziek, zang en dans van het beroemde folklo ristische gezelschap uit Wagrain (Salzburg) op 22 en 23 septem ber. Kaarten en inlichtingen bij de kassa's van De Doelen. Bloemenmeisjes in Oostenrijkse klederdracht in de Lijnbaan; viocumentaires over Oostenrijk in de theaters Lumière en Thalia; Oostenrijkse sfeer en specialitei ten in de restaurants in en bij de Lijnbaan. De manifestatie 'Oostenrijk in de Lijnbaan' staat onder bescherm heerschap van de Nederlandse Ambassadeur in Oostenrijk, de Oostenrijkse Ambassadeur in Nederlandde President van de Oostenrijkse Bondshandetskamer en de Burgemeester van Wenen. Nfeuw vignet luchthaven Rot terdam. Van een onzer verslaggevers) K OTTERDAM, woensdag, De di rectie van de Luchthaven Rotterdam houdt er rekening mee, dat omstreeks 1980 één miljoen luchtreizigers per jaar moeten worden verwerkt. De prognose is gebaseerd op de redelijk geachte veronderstelling dat vanaf he den drie of vier nieuwe lijndiensten de Luchthaven Rotterdam zullen aan doen en dat Swissair, Channel Air ways, KLM, British United Airways en British Air Ferries in Rotterdam gevestigd blijven. Stichting Hoofdgod Operette tM 'heeft voor de viering van haar 25-jarig bestaan haar keus laten val len op Emmerich Kalmans Die Zirkus- prinzessin, een volmaakt specimen van lichte theaterstukken, die-nu wer kelijk mets, maar dan. ook niets om het lijf hobbfin, maar "blijkens de uit bund'ige reacties irit.de volle zaal Van de Grote Sdwuwbung, waar deze ope rette gisteravond werd uitgevoerd, kan" een groot putoliék er heden ten dage nog steeds warm voorlopen en het consumeert nog met graagte de goedmoedige melodietjes, de dito grapjes, de intriges van een vorstelijk persoon die eer, blauwtje loopt en al- les wat er zo bij ..standsverschil" om de boek komt kijken: gekrenkte trots, .mindenvaardigheidsgevoelens etc. Wanneer de zaken er dus nog zo voorstaan, dan beeft de presentatie van zo'n draakje (dat zich overigens urenlang manifesteert) zeker zin, mits het werk. natuurlijk met overrompe lend esprit wordt gebracht. Wat er uit de orkestbak kwam Morsk echter minder, gloedvol en pun- tig dan «gewenst, maar voor een-groot deel was daar de abominabele akoes tiek van deze zaal "(voor muziek ai- thans) debet aan. „Schwung" bezat echter wel alles wat er op de planken gebeurde, van mimische expressies tot en met het voetenwerk, waaraan bij TT ET is wat vreemd óp een warme -1-** septemberavond te spreken van de opening van een winterseizoen, maar In feite maakten Jean .Fournet en het RPhO gisteravond toch een be gin met de realisatie van de program ma's der abownsmentsserïes, weshalve de grote Doelenzaal weer de ver trouwde aanblik bood van enkele dui zenden. toehoorders, bereid tot het sa voureren van datgene, wat" een ver antwoord programmabeleid de con certbezoekers meent te moeten bieden. Op deze avond wasdat een reeks van louter meesterwerken, waarmee niet gezegd wil zijn, dat Ton de Leeuws „Mouvements rétrogrades" op één lijn te stellen zouden zijn met Beethovens ouverture Egmont, het pianoconcert in G, Xv 453 van Mozart en Sdrumanns vierde symfonie, maar waarbij wij toch graag erkennen zoals we dat na de Rotterdamse pre mière in 1S60 en enkele malen daarna reeds,hebben gedaan, —dat Ton de Leeuw in deze spiegelstructuur een nieuw compositieprocédé heeft gehan teerd, dat tot alleszins aanvaardbare resultaten heeft geleid. Het ingenieuze systeem, dat, nu de tijd van dynami sche ontwikkeling in de compositori sche vormgeving voorbij wordt geacht, een statische orde moest scheppen, bleek in dit stuk tot wellui dende melodiek en boeiende harmo niek te kunnen voeren en wij kunnen ons voorstellen, dat Jean Fournet, die het: beste uit de Nederlandse toon kunst van vandaag 'graag onder de aandacht brengt, -deze Mouvements heeft uitverkoren. Hij zal zieh overi gens wel bewust zijn geweest van het feit, -dat de componist zelf zijn werk al weer ais .muziek van gisteren" be stempelt. De Ton' de Leeuw van «vü is meer een kolfje naar de hand van Edo de Waart Schumanns vierde symfonie kreeg een klassiek-sfcrenge, doch warmbloe dige vertolking, waarbij slechts de overheersing van het koper hier en daar storend werkte. Fournet had de koperblazers dan ook vrij ongunstig, vlak tegen de marmeren podiutnw&nd, opgesteld, zodat een extra geluids weerkaatsing onvermijdelijk was. Mo gelijk zou een formatie in de trant van Frone-Paul Decker, met een hang van contrabassen, aan. de achterzijde van het orkest," uitkomst kunnen 'bie den. De jeugdige Michel Block, gevierd en vermaard, was solist in Mozarts G-dur concert. Hij musiceerde met de innige intimiteit, die de grootste, meest persoonlijke charme van 2ijn spel uitmaakt, maar in deze immensR zaal gaat helaas nogal wat klank van het solo-instrument verloren, wanneer het zo subtiel wordt aangepakt. Aan de sfeer van Mozarts concert kwam deze verfijnde opvatting natuurlijk zeer ten goede en Fournet wist te be reiken, dat het orkestspel volkomen in dezelfde lichte trant werd gehouden. Hot succes was zeer groot, ELLY SALOMÉ operettes van deze soort zelfs hoofdrolvertolkers en -vertolksters het hunne moeten bijdragen, en al kan men kritiek hebben op de soms al te stereotiepe pasjes, de realisatie er van geschiedde met bewonderens waardige souplesse, De kneepjes van het vak bleken niet alleen Lizzi Sehoffmstm (de Cir- cuspri-nses), Karl Frey (prins Sergius) Leo de Beer (Mr. X), É/udi Vogler en Grete Kieser (als typische Wener en Wecnse) ie verstaan, maarook dc spelers en speelsters der Meine rollen. Over de meeste vocale mogelijkheden beschikt de tenor Leo de Beer-(zijn Duits kJiuikt alleen wat te schools, al werkt hij in dit métier dan ook in Berlijn). Tot de beste acteurs behoort o.i. Eudi Vogler. Aan de choreografie (Nina Feist) en de kostuums was veel aandacht besteed. De regie werd kürv- di-g verzorgd door Waker Kochner. dfe het stuk ook van een nieuwe bewer king voorzag. De muzikale leiding was in hanfden van John Kapper. S.NXÉBéEB. Bij de prognose is: geen reke ning gehouden met het charter- vervoer, omdat dit de meest on- zekere factor vormt. In het eerste half jaar van '09 is het aantal passagiers in vergelijking met dezelfde periode van 1968 gestegen met 0,4 pet van 95.413 tot 1Ö1.499. Het chartervervoer daalde «iet 12,8 pet. van 140.544 naar 124.634 passagiers. Het vrachtvervoer steeg met 12 pet. tot 3,483,332 kilogram. Het autover voer daalde tot 1.877 auto's (was 2.160). De zakenvliegerlj steeg met 15 pet. tot 5.228 vliegbewegingen. Het aantal lesvluchten steeg met ongeveer 20 pet. Doze cijfers zijn woensdagmiddag bekend gemaakt tijdens een pers bijeenkomst, waarop tevens de nieuwe huis-stijl (ontwerp J. Tiggers) van de Luchthaven werd geïntroduceerd. Geen beslissing Waarnemend directeur ir. Th, Brou wer van de Luchthaven zette nog eens uiteen waarom hy vindt, dat de Luchthaven moet worden uitgebreid, Wethouder mr. H. C. G. Tu. Polak leg de er cvemvcl de nadruk op, dat bur gemeester en wethouders over een uitbreiding (een tweede startbaan ten noorden van de Doenkade, gedeelte lijk op Berkels grondgebied) cog geen beslissing hebben genomen. Hij dacht, dat deze beslissing nog wel een, twee of drie jaar kan uitblij- ven. In elk geval zal een gedetailleerd plan eerst worden voorgelegd aan de aan het vliegveld grenzende gemeen ten en aan het openbaar lichaam Rijnmond, Het gemeentebestuur van Rotter, dom zelf wacht met een beslissing tot de resultaten bekend zijn van enkele deelstudies die nog moeten worden verricht. jiL over de geluidshinder, de planologische situering en de financie ring. Ir. Brouwer ontleent steun voor zijn visie aan het jongste jaarverslag van de n.v. Luchthaven Schiphol. Over een tweede nationale luchthaven staat daarin, dat rekening moet worden ge houden met een periode van tenmin ste 10 jaar tussen het besluit tot aan leg van een nieuwe luchthaven en de ingebruikstelling daarvan. Ir. Brouwer vindt het onverant woord, dat Botterdam in elk geval nog tot 1080 (en hoogstwaarschijnlijk lan ger, omdat de plaats voor een tweede luchthaven nog door de regering moet worden aangewezen) moet wachten op een goed geoutilleerd vliegveld.' Hij wijst tevens op de mogelijkheid, de aanleg van de tweede luchthaven uit te stellen, door eerst de accomoda- tie in Rotterdam uit te breiden. Het idee om een tweede nationale luchthaven in de Hoeksche "Waard te stichten noemde ir. Brouwer „bril jant". Hij vond, dat Rotterdam heel tevreden zou kunnen zijn met die - h>7 «kV' i DE spelers van Feij©noord zijn met het oog op de wedstrijden voor.het toernooi om de Europa Cup in een nieuw, pak gestoken. Hier poseren de Feijenoorcters hvhun nieuwe „cupkostuum", vlak voor hun vertrek naar hst KNVB- sportcentrum in Zeist. De „uitrusting" bestaat uit een grij's kostuum met embleem, gestreepte das en.blauw over-- hemd. Volgens voorzitter Guus Couwenberg is het pak bij velen goed in de smaak gevallen. „We hebben al diverse complimenten in ontvangst mogen nemen", zo zei Feijenoords praeses nlat zonder trots. TEGELIJK met de spelers van Reykjavik zijn gistermiddag op h©t vliegveld Zestienhoven de Ierse scheidsrechter Carpenter en de grensrechters O'Neill en Barrett aangekomen. Ze werden verwelkomd door oud-collega Piet Roomer.die van Feijenoord het verzoek heeft gekregen om tijdens het Europa.Cup-toernooi de scheids- en grens rechters te begeleiden. Voor John Carpenter (rechte), een 33-jarige bedrijfsleider uit Dublin, betekent Feijenoord- Renykjavik een debuut in de Europa Cup. De jonge Ier heeft op hoog niveau nog'geen enkele buitenlandse ervaring. (ADVERTENTIE) 1 VOOR AUTORIJLES IN AANKOOP VAN [REPARATIE AAN AUTORIJSCHOOL 22.74.15 Schiebroek {Voetiushof 22) 25.17.09- West (v. Citterstraat 68b) 29.28:11 -Zuid (Wolpiiaertsbocht 87b) '01858-2156- KLAmbacht (Brederodehof 12) automobielbedrijf 18.86.61 -Schiebroek (Voetiushof 22) 29.10.23- Zuid (Pompstraat 45} 13.36.26- Oost (Woilefoppenstr. 77) (Van,een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woesndag De jeugd uit de Feyenoord- en de Afrikaandorbuurt kan zich sinds gisteren in liet bezit verheugen van een sociaal-cultureel cen trum. Zonder veel bombarie is dit aan de Rosestraat 194 gehuis veste jongerencentrum, dat te vens moet dienen als verenigings gebouw voor de Nederlandse Wandel Jeugd, vanmorgen open gesteld, In het uit drie verdiepingen be staande pand, waarin tot voor kort nog een fabriekje was gevestigd, zul- (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, woensdag De Spaarbank te Rotterdam heelt vanmorgen zonder enig ceremo nieel een nieuw, districtskantoor geopend aan de'Beijerlandselaan 127. Door deze nieuwe vestiging grotste na het hoofdkantoor aan de Boterslootis het totaal aantal kantoren gestegen tot 49 waarvan zeventien, in Rotter dam-Zuid. Nog dit jaar hoopt de Spaarbank te Rotterdam vestigingen te;." openen in Brlelle, Krimpen aan dehTJasel en op de Zalmplaat. - Het kantoor aan de Beijerlandse-, laan voorheen een pand van de Amro-bank is uitgerust met tien loketten in een ruime hal, terwijl er ondergronds meer dan 250 kluisloket- ten in diverse maten ter beschikking van de spaarders komen. Binnenkort zal bovendien gebruik gemaakt kun nen worden van een nachtkluis. Ter gelegenheid van de opening is een kJeunvedstrijd georganiseerd voor leerlingen (tot dertien jaar) van scho len, die in de nabijheid van de Beijer landselaan gevestigd zijn. De industrie- en handelskamer van Nedemjn te Duisburg houdt maandag 22 september een Rotterdam-dag. Mr. W. H. Fockcma Andrea e, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam, houdt een voor dracht. len voorlopig een volksdansclub, een fotoclub en een tienersoos worden on dergebracht. In het pand is verder aanwezig een recreatiezaaltje, terwijl er binnenkort oen eentraalkeuken zal" worden gebouwd, die voornamelijk haar waarde zal hebben bij de voor bereidingen voor de jeugdkampen en de jeugdvierdaagsc van de Nederland se Wandel Jeugd. ROTTERDAM, woensdag. De spe lers van Sparta hebben zieh gister avond zelf op het televisiescherm aan het wetk kunnen zien. De NSF had zondag op een videorecorder de wedstrijd Holland Sport Sparta opgenomen. Dat was gebeurd op verzoek van Holland Sport, maar Dirk Nijs, de manager van Holland Sport, had er geen bezwaar tegen dat de film ook voor de Spartanen werd gedraaid. Als er voldoende belangstelling voor bestaat, zal de NSF nog meer com- „petitiewedstrijdenop de band gaan r Opnemen en voor de betreffende clubs gaan vertonen. De kosten be dragen 50 plus een kilometerver goeding van een kwartje voor de cameraman. Men verwacht dat vooral de coaches en trainers van de clubs geïnteres seerd zullen zijn ln de films, omdat zij de wedstrijden nu beter zullen kunnen analyseren. Hoewel de beel den minder goéd zijn dan bij een t.v.-uitzcnding, waren zij gister avond voor het Spartagezeïschap toch in vele opzichten onthullend. Bestuursleden die zondag van mening waren dat het een boeiende wed strijd was geweest, Vonden, het nu maar een matige vertoning. En trai ner Wiel Coerver zei: „"Wat een ver schrikkelijk laag tempo". REDDBRKBRK. woensdag. Bij de gemeexitepoïtie van Ridderkerk zijn mét ingang van 1 september de briga dier E. J. Ross (44) en de hoofdagent J. Oosfcdijck (52) bevorderd -tot res- peoiieve-lijk adjudant en brigadier. ROTTERDAM, woensdag. Over liet Beerkanaal in de Maasvlakte komt een stalen brug met een betonnen onder bouw. B. en W. hebben de bouw gegund aan NV Hollandia te Krimpen aan den IJssel, (stalen bovenbouw) en de NV Neder- horst te Gouda (betonnen on derbouw). Hiermee is in totaal een bedrag van 10.409,000 gul den gemoeid. Uit esthetische overwegingen geeft de gemeente de voorkeur aan.de combinatie bcton-staal bo ven een geheel betonnen brug, die ongeveer twee ton goedkoper zou zyn, „Het esthetische aspect is een financieel offer in het ha vengebied waard," aldus de offi ciële verklaring van de gemeen te. Het conflict tussen de gemeerde en. de 22 aannemers,-die. op'de betonnen on derbouw hadden ingeschreven, beslaat echter nog steeds, Zoals bekend maakte de wethouder van openbare werken J. Worst tijdens een. raadsver gadering van enköle weken geleden bezwaar tegen de .naar zyn mening le hoge rekerrvergoe-dïng {850.000 gul den), die inde aanbestedingissorr. was opgenomen. Dit bedrag had de Vereniging van Rotterdamse Aannemers na onderling overleg afgesproken, Het'college heeft de NV Nederhorst nu meegedeébd, dat het „zich het recht voorbehoudt "de rechtsgeldigheid, de geoorloofdheid' o£ de verschuldigdheid van dit bedrag te betwisten". Of dit betwisten nog de vorm van een kort geding zal krijgen, waarop de beer Worst tijdens de raadsvergade ring had gezinspeeld, is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. „Hy die omvangtyke hulp behoeft, moet die kunnen krtfgen. Hy die dure hulp be hoeft, moet die kunnen krijgen. Maar h(j die met geringe hulp voldoende geholpen is, moet niet een omvangrij ke hulp verstrekt krygen, Dat is geen helpen meer. En hU die genoeg heeft aan hulp die goedkoop is, moet niet een dure hn]p kryge». Dat is verspil ling". Dit zei staatssecretaris mr. H. J. van de Poel (CRM) maandag toen h \j in ÏJsseliaoiidc bet semeenteiyk verzorgingstehuis voor bejaarden Meenvelde en het dienstencentrum IJsselmonde officieel ln gebruik stel de. De staatssecretaris kwam 'tot deze opmerkingen, in verband met de kri tiek die op zijn beleid wordt geuit. „Er is wel eens gezegd, dat ik tegen bepaalde vormen van dienstverlening ben, met name dat ik tegen verzor gingstehuizen zou" zijn en alle heil zou verwachten, vandienstverlening aan nog; zelfstandig wonende bejaarden. Daar is natuurlijk geen sprake van. Het enige wat.ik nastreef is dat.de dienstverlening aangepast wordt aan de behoeften en dat die behoeften worden onderkend", aldus de- heer Van de Poel. De heer A. in 't Veld (74), oud-ge meenteraadslid en voorzitter van de bouwcommissie, prees het bouwteam, dat erin is geslaagd de begroting voor dit project, 13 miljoen) met slechts 50.000 te Overschrijden; Een fijne sohooltrul, van zuiver wollen Shetland, Is onmisbaar voor iedere jongen. De opstaande col heeft ingebrelde kleur- biezen.116-167. 9.75-12.75 Praktisch, zo'n polyester/ wollen overgooier, De leuke kontrasterende garnering is van vistram (afwasbaar). Vj 16-146. 10.75- 12.75 y' Gebreide jurkjes zijn het helemaal dit seizoen. Dit model heeft een grappig opgestikt zakje en sluit met 'n lange rits midden voor. 152-167. 24.75 Vlotte jongenspantalon van polyester/wol in het actuele toreador-model met brede band, uitlopen de pijpen en trekkers. 128-167. 12.75 - 16.75/ j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1