Plan Buitensluis is pas in 1970 gereed JULIANA VOLLEYBAL GAAT ZICH VERKOPEN Begroting Schiedam Eigenlijk n soort soul-jazz Goed spaarn van de HBU 6% Termijnspaarrekening. 7% Termijnspaarrekening. ÜHBU Interkerkelijk voor de vrede 'knokken' SOLO LP ORGANIST ROEKS' FAMILY *1% Verdergaande regionale samenwerking tussen de ziekenhuizen 4Vo0/q Bijeenkomst in de Vredesweek SCHIEDAM Problemen bij spoorweghalte 'Nieuwland' Drie Duitsers bekennen nog een inbraak Laatste vlucht De Vrijheid Jongetje bij oversteken aangereden Kaarten voor Van Veen uitverkocht GEEN KRANT ONTVANGEN? VOOR WATERZUIVERINGS INSTALLATIE PLAN ROND Opheffing Poldervaart woensdag 24 september 1969 - pag. 8 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM» woensdag, De Ned. Spoorwegen hebben met do gemeente Schiedam onderhandelingen geopend over de bouw van een halte Niéuw- laad nabij dc Nieuwe Damla&n in de spoorlijn naar Vlaardingecn. Zo delen b. en w. mede In de aanbicdingsnota bij de begroting 1370. Wil deze zaak echter doorgang kun nen vinden, dan dient nog een aantal probemen te worden opgelost en wel op een voor de gemeente bevredigen de wijze. Daarbjj spelen de financiële aspecten een niet onbelangrijke rol. Tevens kan dan. worden bezien of een onder tunnel In g van de kruising Nieu we Dantlaan mot de spoorbaan niet op korte termijn noodzakelijk zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHtEDAM, woensdag Do drie Duitsers, die maandagmorgen in Schiedam werden gearresteerd toen zij een restaurant aan de Parkweg wilden binnendringen, hebben nog een inbraak bekend. In dezelfde nacht, van 20 op 21 september, waarin zij probeerde de kluis van een garage in Roermond te forceren, hebben de mannen ook nog ingebroken in een triplexhandel in Linne (L.). Hoe groot dc buit daar was, is nog niet bekend Hel verhoor duurt nog voort. SCHIEDAM, woensdag De Schiedamse P.V. De Vrijheid heeft het vliegseizoen besloten met een wed vlucht vanuit St. Chtslain, afstand 170 km, waaraan met 150 duiven is deel genomen. Gelost werd om 8.20 uur; eerste duif binnen 10.38 uur; laatste prijsditir 11.23 uur. Uitslag 1, 2, 4. 10, 12 P. Pois; 3. 18 P. Veriindc; 5, 28 W. Hooft; 6. J. Krijgsman; 7, 9, 17, 26, 27, 31, 33 Jack Doejaaren; 8, 30 H. Hagen, 11 16 F. Seholte; 13, 35 Jan Doejaar en: 8, 30 H. Hagn; 11, 16 F. Seholte; 13, 35 Jan Doejaaren (diploma); 14. 21 C. Lems; 15 W. Poort; 19, 20, 22. 34 A. Bodegom; 23, 24 25, 32 J. v.d. Ent; 29 A. de Wilt. JONGETJE VALT DOOR BREKEN REMKABEL VAN BROMFIETS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag De 18-ja- rige J. J. Verwiel uit de Mossestraat wilde gisterenavond met zijn brom fiets naar de Fultonstraat rechtsaf de Mossestraat inrijden. Bij het remmen voor de bocht brak de remkabel van de brommer. De jongen verloor de macho, over het stuur, raakte een wbonhuis en viel tegen de grond. Hij nep hierbij esn hersenschudding op. In de Dr. Nolctstlchting werd hij ter behandeürtg opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Op de Singel werd gisteren de 6-jarige Nico Schepen van de Parallelweg aangere den door een personenauto, bestuurd door de 23-jarige elektromonteur H, J. C. uit Schiedam, Het jongetje moest met een hersenschudding en hoofd wonden naar het gemeenteziekenhuis worden gebracht. VLAARDINGEM, woensdag. Het cabaret Harlekijn van Herman van Veen, dat zaterdagavond naar de Stadsgehoorzaal komt kan rekenen op voor Vlaardlngen grote belangstelling. De zaal is namelijk nu reeds totaal uitverkocht. De kleinkunstenaar zal worden bijgestaan door Lenny Kuhr, Floortje Klomp, de pianist Laurens van Rooyen en het combo Gerard Stellaard. Bel voor 19.30 uur telefoon 136430 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam, kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Het plan voor de vernieuwing van. de Buitensluis in de Schiedamse Voorhaven zal dit jaar niet meer ge reedkomen. Maar Rijkswaterstaat doet alle moeite om dit plan nog in 1970 af te ronden. Wel is inmiddels het overleg begonnen over de verdeling van de niet geringe kosten van dit omvangrijke project, waarbij gezocht wordt naar een voor alle partijen aanvaardbare op lossing. Zo wordt medegedeeld in de Aanbiedingsnota bij de begro ting voor 1970 ""oor de gemeente Schiedam, bij het hoofdstuk Open bare werken. Ook met de geplande nieuwe bui- ton waterkering tussen Rijnstraat en de Buitensluis gaat het niet vlot. Wel iswaar is het tracé vastgelegd In het bestemmingsplan „Hoofdstraat-Zuid", welk plan In juli reeds do goedkeu ring heeft verkregen van Gcdep. Sta ten, doch twee aan dc Hoofdstraat ge legen bedreven z|jn tegen de plannen In beroep gegaan bU de Kroon, zodat het nog geruime tUd kan duren voor het bestemmingsplan rechtskracht verkrijgt. Het voorbereidende werk voor de dijkaanleg is echter voortgezet en een voorlopig plan is ter goedkeuring aan het Hoogheemraadschap Schiciand voorgelegd. Het streven is dit deel van de buitenwalerkering nog in 1972 te ku ruien voltooi e n Ook voor het doel van de buitenwa terkering tussen Buitensluis en Rot terdams edijk is een voorlopig plan ge maakt, in overleg en met instemming van de Werf Gusto N.V. De voltooiing van dit dijkgedeelte zal niet meer in 1970 vallen, doch is naar 1071 ver schoven. tussen d« twee industrieterreinen aan weerszijden van dc Sehie, is het plan in voorbereiding. Van de financiën zal het afhangen of spoedig (b.V, Sn 1971) met de bouw begonnen kan worden. De Appehnarlclbrug is aan herstel toe. Het gaat om nieuwe opleggingen op de kademuren, om nieuwe langs- liggers en om een nieuwe fundering voor de hamijstijlen. Ook herstel van de „oeververde' ling" wordt aangekondigd. Het betreft de oevers van dc Wilhelminahaven bij het 'terrein van de Gulf Oil, de Noord- vestsingel bij de Spoel ingbrug, de Schie tussen viaduct en hulpbrug en bij het Stationsplein, terwijl de kade muren van de Korte Haven en van de Buitenhaven bij het Nieuwsticht her stel vragen, Riolering Het plan voor een waterzuiveringa- InstaUaUe samen met de gemeenten Rotterdam, Vlaardlngen en Maassluis la afgerond en binnenkort zal de raad een voorstel worden aangeboden. Wanneer met de bouw begin 1970 be gonnen kan worden, dan zal de instal latie in 1975 gereed kunnen zijn. Voor de aanleg van een boofdriole- ring tussen Kethel en Nie--* .and heefl de raad in maart reeds een krediet van /8.100.00Ö verleend. Gedep. Sta ten hebben echter de goedkeuring op de krediet moeten verdagen, wat ver tragend zal werken op de uitvoering, die voor 1970 is gepland. Verwacht wordt dat in 1970 begon nen kan worden met het opwerken van het grortdiichaam voor de „ring weg" rond het oude dorp Kethel, welk grondlichaam overigens ook gebruikt kan worden voor de onlsluitingsweg voor dc Omgeving. Eerst wanneer deze ringweg is voltooid, kan begonnen worden met de al zo lang geplande riolering van het oude dorp. Brug Voor de nieuwe brug over de Schic, schakel tussen de Prinses Bcatrixlaan in het industriegebied en de Vlaardin- genweg ïn Rotterdam, verbinding dus (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, In zake de al zo lang geleden aange kondigde opheffing van (le Pol dervaart wordt in de aanblc- dingsnota bij de begroting 1970 het volgende overzicht gegeven. Voor zover thans bekend is zal deze vaart lussen 1 september en 31 december 1969 worden afge sloten, Daarna zal d.e waterstand geleidelijk kunnen worden ver laagd. Hoe snol dit ban gebeuren met het oog op de stabiliteit van de kaden, de kunstwerken en dc bebouwing, wordt nog onder zocht. Zodra de waterstand tot het gc wc rist peil is verlaagd zullen verschillende werken worden uit gevoerd ter re>geli»g van de wa terhuishouding. Daaronder is ook begrepen de bouw van een pol dergemaal. B. en w. verwachten dat in de loop van 1970 aan deze werken kan worden begonnen en dan zullen ze in 1971 gereed kim- ncn komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag De regionale samenwerking van het Gemeenteziekenhuis Schiedam met andere ziekenhuizen in de omgeving zal verder gaan dan al leen op het terrein van de ge neesmiddelenvoorziening met het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen en de pathologische anatomie met Delftse ziekenhuizen, waar van sprake is geweest in een nota van b. en w. aan de raad. En dat het ziekenhuis nog voor de opening" voor wat de apotheek betreft niet meer voldoet aan de eisen van de farmaceutische inspectie, daar is de wethouder voor de volksgezondheid, dc heer M. Eykenaar, „niet diep onge lukklg over". Bij de snel wijzigende inzichten bij de ziekenhuisexploitatie en ook de bij de sterk oplopende kosten, wordt het steeds duidelijker dat tal van taken die bij traditie aan dc ziekenhuizen toevallen, veel beter in groter verband en in regionale samenwerking kunnen worden uitgevoerd. Zoals bij de apo theken en de laboratoria. Doch voor b. en w. formele beslui ten nemen in verband met die samen werking, heeft het college de menin gen in de raad willen peilen, vandaar de wat beknopt en onduidelijke uitge vallen nota. Naast de apotheek en. de pathologische anatomie wordt vooral gedacht aan een grote verscheidenheid van andere laboratoria- Apotheek Bij dc planning van dc apotheek in het G.Z. is men afgegaan op een rap port van 1959, waarbij 100 a 120 m2 apotheek ruimte voldoende werd geacht. In een rapport van 1967 werd echter voor 300 bedden 300 mtt geëist en dit laatste kon men niet meer i brengen In het G.Z. Doch er werd te vens een vaste apotheker voorge schreven, Maar het is veel goedkoper om sa men met Holu voor 900 bedden twee apothekers aan te trekken, verklaarde weth. Eykenaar. Dat het Holy-zieken- huis meer apotheekruimte heeft dan het G.Z. is te verklaren uit het feit dat Holy een streekziekenhuis, van waar uit de geneesmiddelen voor het'het Zonnehuis en het Vlaardingse ver- pleeghuis worden verzorgd. In deze regionale samenwerking zal dc Dr. Noletstichling zeker ook wor den opgenomen, doch eerst over een jaar of drie. de Dr. Noletstichling heeft nu nog geen 300 bedden en valt onder een andere regeling; bovendien bestaat er een contract met een apo theek voor de levering van genees middelen. Ook is de Dr. Nolet-stieh- ting als particuliere inrichting wat huiverig voor samenwerking met overheids-instoliingen, wat verband houdt met snelle besluitvaardigheid maar ook met bezwaren tegen het openbaarmaken van gegevens. (Van één onzer verslaggevers) Over twee weken verschijnt er op het Basart-label een langspeelplaat on der de explosieve titel „Dynamite'*, de plaat wordt volgespeeld door een 19-jarige Rotterdammer. Fred van Zegveld, organist bij de bcatgroep Roeks* Family, speelt op een Ham mondorgel ter waarde van zo'n slor dige 17.000 werken van b.a. The Beatles en Errol Gamer. Hij wordt begeleid door Ruud Jacobs (bas). Louis de Bey (drums) en Rick Beekman (gitaar). Zijn stijl van spelen op deze lp kenmerkt hij zelf als „soul-achtige jazz". Het is een spannende tijd voor Fred van Zegveld, Vorige week opende hij sa men met zijn verloofde Els den Hoed in de Schiedamse Westfranke- landsestraat een kledingboetiek- In, blijkbaar uit eigen bedrijf komen de, hippe kleren, vertelt hij om zijn debuut als solo-organist op de plaat „Dat Hammondorgel vind ik een einde-instrument Ik speel op de plaat zo'n beetje in de stijl van Roda Scott. Je weet wel, dat meisje, dat toen in het songfestival van Scheveningen optrad. Ik weet niet precies hoe ik het zeggen moet; een soort soul-jazz is het," Stukken als „Here, there and every where" en „I wanne be your man" van the Beatles en „Misty" van Er rol Garner moeten zorgen voor een goede verkoop van de plaat. Creatief Het grootste deel van de Lp. bestaat echter uit stukken van de hand van Van Zegveld zelf. Onder andere de titel compositie is uit helt brein van de creatieve Rotterdammer ontspro ten. Fred is echter niet zo maar een hobbyist. Hij neemt zeer serieus les van Bernard Drukker. „Een echte old-timer, maar je leert een hoop van hem.'' Het verspreidingsgebied van de plaat wordt niet tot Nederland alleen be perkt. Ook in België, Duitsland, Luxemburg, Italië en waarschijnlijk Fred van Zegveld met de welge vormde benen van verloofde Els* je. zelfs in Amerika zal men kunnen genieten van swinging-Fred. Hij heeft al enige buitenlandse erva ring. In Hamburg is hij opgetreden en dat was een succes. „De mensen doen daar echt mee; klappen en zo, weet je web" Trots vertelt hij, dat het orgel, waarop hij speelt, van hetzelfde type is, als waarmee grootheid Jimmy Smith zijn toehoorders in verrukking brengt. Gevraagd naar zijn favorie ten in de ja2z noemt Van Zegveld „Sketches of Spain" van Miles Da- vis. „Van die hele fijne, ijle muziek. Daar houd ik wel van." Fred heeft nog meer plannen. Naast de boetiek in. Schiedam, wil hij nu ook een bar openen in Rotterdam- Zuid. „Nee, waar zeg ik nog niet. Er ts nog niets zeker." Het hippe volkje van Rotterdam en Schiedam heeft in ieder geval weer iets om naar uit te kijken. (ADVERTENTIE) Op 1 cktober wordt de spaarrente verhoogd V Spaarboekje-Spaarrekening. Direct beschikbaar 2.500,per maand, één maand opzegging voor hogere bedragen W w Termijnspaarrekening, Drie maanden opzegging W C. U Termijnspaarrekening. Zes maanden opzegging Twaalf maanden opzegging Twee jaar vast Jeugdsparen met de zilvervloot: 5%' HOLLANDSCHE BANK-UNIE Amsterdam Den Haag Rotterdam Als alles volgens plan verloopt zullen over een poosje in heel Schiedam huis-aan-huis wer vingsfoldertjes worden bezorgd. Dai is niet zo bijzonder, ware het niet dat, deze foldertjes ten doel heb ben de belangstelling voor de volley- balsport in Schiedam op te wekken- Initiatiefnemer van deze campagne is de volleybalvereniging „Juliana". Een aantal van circa tachtig actieve competitievolleyballers Juliana en SVC op een bevolkingsgetal van ongeveer 83,000 vindt het bestuur van Juliana wel erg weinig. Een andere oorzaak van de actie is de grote uit tocht van goede spelers, die zowel bij Juliana als bij SVC heeft plaatsgevon den. Om op deze problemen wat dieper in te gaan zitten achter de tafel Hans Soeters (25) en Henk van Oossanen 20) respectievelijk propagandacom- missaris en bestuurslid van Juliana. „De moeilijkheid bij Juliana was, dat het eerste team nooit een hechte eenheid heeft gevormd. Vorig seizoen werden we getraind door de heer Smit en die ging een beetje te gemoedelijk met de spelers om," aldus Hans Soe ters, zelf speler in de top van Juliana. „Dat ging niet, want er zaten nu een maal wat moeilijke jongens tussen. Hans Schreutelkamp, vorig seizoen zelf een eerste team-speler, traint ons nu en hij heeft er de wind goed on der." Henk van. Oossanen. noemt de spe lers die de vereniging dit jaar verla ten hebben: Kees de Munnik naar DOS, Puter de Munnik naar Libanon '50, Aad Visser naar AMVJ/R. Dit al les zou de verwachting rechtvaardi ger. dat er bij Juliana een pessimisti sche sfeer zou heersen. Maai Hans Soeters blijkt daar an ders i wer te denken: „Dit wordt waarschijnlijk het beste seizoen, dat' we ooit gespeeld hebben. De stemming onder de spelers, die nu het eerste team vormen is uitstekend, Er wordt hard getraind, zelfs buiten de officiële trainingstijden werken de jongens aan hun conditie. Van de twaalf kernspelers van vorig jaar zijn er nu nog maar zes over, die de basis vormen voor het eerste, maar die hebben de echte vechtersmentali teit." Zaterdag speelde Juliana de eer ste competitiewedstrijd tegen het Rot terdamse AMVJ, Hans Soeters: „De mentaliteit, waarmee die wedstrijd werd begonnen, was: als ze winnen, dan over ons lijk!" Dat bleek de juiste instelling te zijn, want het pas uit de eredivisie gedegradeerde AMVJ/R werd tnet 32 verslagen. Hans Soeters, die zelf al vanaf de oprichting van Juliana volleybal speelt, draagt zijn vereniging een warm hart toe» Hij wil op de scholen propaganda gaan maken voor zijn sport. Dat gaat er binnenkort van ko men, want er zijn al plannen voor di verse demonstratiewedstrijden. Er moet wel reclame gemaakt wor den, want als Juliana een beetje in de publiciteit komt, zit er misschien ook wel financieel voordeel aan. Bij de' Schiedamse Bond voor lichamelijke Oefening werd subsidie aangevraagd, maar die is in eerste instantie afgewe zen. Henk van Oossanen: „Er werd ons gezegd, dat we eerst maar eens wat propaganda moesten maken. Daarna kon er verder gepraat wor den." Een pers- en propagandacommissie gaat Juliana nu proberen te „verko pen", Als de activiteiten, die de com missie zich voorgenomen heeft, maar voor de helft succes hebben, zal Julia na binnen de kortste tijd in het mid delpunt van de belangstelling staan. Wie deze vechters aan het werk wil zien: zaterdag 4 oktober is de eerste thuiswedstrijd in. dit seizoen tegen de Kangeroes; aan vang half negen. KEES WÉEDA Henk van Oossanen (links) en Hans Soeters van Juliana: „Overons lijk!" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, Wereld vrede èn ontwikkelingshulp zijn poli tieke kwesties en langs verschillende wegen te bereiken, zou de eindconclu sie kunnen zUn uit de levendige de batten tijdens de bijzonder aardige bijeenkomst die in het kader van. de Vredesweek door dc Interkerkelijke Vredesgroep Kethel-Groenoord gister avond in gebouw De Rank is gehou den. In meerdere opzichten een merk waardige samenkomst van meer dan honderd belangstellenden'. Teleurstel lend, vonden enkelen, maar elke poli tieke partij zou watertanden bij zo'n opkomst! Vogels van zeer uiteenlopen de pluimage overigen. De jeugd dui delijk in de minderheid; enkele baar den, geen langharigen. Wèl radicalen, zo bleek later. Het begon, heed traditioneel niet een spreekbeurt van prof. dr. J. Verkuyl die aan de Vrije Universiteit zen- dingswetenschappen doceert („ik zou me schamen als zendeling geen ont wikkelingshulp te brengen, het ligft in eikaars verlengde") en die op preek toon alle bekende feiten inzake vre deswerk en ontwikkelingshulp netjes op een rijtje opdiende. Wel overzich telijk, Enkele uitspraken: „Ik keur Fi del Castro af, maar hij heeft wel iets bereikt voor Cuba" en „Geen enkele politieke partij in Nederland doet vol doende aan ontwikkelingshulp of heeft er echt belangstelling voor" om te besluiten ia christelijke trant met „We moeten er met z'n allen iets aan doen, en snel", Irj vredesnaam,in Gods naam". Discussie en Iioe! Doch toen prof. Verkuyl wat over haast z'n plaats afstond aan pater Frcusting („geen vragen, ik weet geen antwoorden!") kwam de discussie op- Rang, die het echte hoogtepunt van de bijeenkomst werd. Het leek vaak meer op liet debat van een links-radicale club dan van een interkerkelijke vre desgroep. Over ivinsideling: wie er voor werkt moet ook de winst krijgen. De handel en vooral dc tussenhandel ver dient veel te veel. De ondernemers zuigen de ontwikkelingslanden uit Dat is nio' waar en de communisten doen het nog erger. We zjjn mede schuldig omda: we een kapitalistisch stelsel gedogen. Het zijn vooral de wapenfabrikanten die oorlog willen in de arme landen, enz. Wat wil dc radicale jeugd? Wel re- voiutie mcar zonder geweld. Dat is he*, verschuiven ven het probleem. Er moet een mentaliteitsverandering ko men door geweldloos actief bezig te zijn via de lange weg van het Chris tendom. Mentaliteitsverandering al leen door een politieke keus en niet door bekoring. Jc moet naar links of naar rechts, communistisch of kapita listisch. Waarom niet de gulden mid denweg? Die hebben we al te lang ge had en veel guldens verdiend. Toch niet de kip met de gouden eieren slachten. Enzovoort, om enkele kreten te vermelden. Pater Preusting noteerde voor de discussieavond, dce op vrijdag 26 sep tember wederom in De Rank dit le vendige debat zal moeten afronden: winstdeling; revolutie ja of nee, met of zonder geweld; kiezen ja dan nee veor dc wereldsystemen communisme of kapitalisme. „Allemaal terugkomen vrijdag", verzocht pator Preusting „en de poli tieke partijen moeten dan ook maar eens op komen draven!" In het belang van de vrede zal dan aardig geknokt kunnen worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2