Martin Bor- mann leeft zegt ex- SS'er in boek OUWE NOL IN HOGER BEROEP VOOR RECHTER WIESENTHAL LANGHARIG TUIG Voorgenomen staking militairen Ede omgezet in handtekeningenactie Reductiepas voor jongeren voor internationale treinreizen VVD-Kamerleden stellen vragen over gymlokalen Egypte valt Israëlische schepen in Eilat aan Trein heeft half uur vertraging door baldadig optreden jongelui EIGENAAR VAN ADVIESBUREAU VERDACHT VAN OPLICHTINGEN R.-k. art sen vereniging wijzigt doelstelling 'FOLLOW ME' PER FIETS Nieuwe regeling Ité-tarieven PROTESTANTSE WERKGROEP IN DE PvdA HEFT ZICHZELF OP Utrechter maakt ruzie met zijn verdediger Communiqué van elf uitgetreden leden raad Gorinchem 'Ik zal mijn eerder afgelegde verklaring herroepen' Minstens zes verkeersdoden maandag 17 november 1969 - door EVERT WERKMAN DEN" HAAG, maandag „Ik heb Martin Bormann voor het laatst in maart 1965 gezien!" riep onlangs In een der zaal tjes van Kieuwspoort de nu 43-jarige. ex-SS'er Erich Karl Wiedwald uit Bonn uit. Hij zat tegenover een groep nogal wan trouwige journalisten, die wa ren gekomen naar een perscon ferentie, uitgeschreven door de directie van de uitgeverij Born KV. te Amsterdam ter gelegen heid van de verschijning van de pocket Ik leefde met Martin Bormann. Wiedwald heeft het boek niet zelf geschreven. Hij heeft in de micro foon van een bandrecorder gepraat, de Nederlandse journalist Richard F. Kaan („Ik ben specialist in oorlogs misdadigers") heeft die banden af geluisterd, waarna zijn. collega Yves, van Domber, die' bij de burgerlijke stand staat ingeschreven als Cornells Koreman („Ik beweeg me voorna melijk op literair gebied") van dat alles (en nog veel meer) een boek van 228 pagina's heeft samengesteld; i ,,U levert nergens het bewijs dat u ooit bij Bormann bent geweest!" werd er uit de zaal geroepen. Maar degene die dat riep was de vertegen woordiger van het Duitse weekblad Der Stern, een blad, dat. enkele jaren geleden getracht heeft vla Wiedwald een interview met Bormann te plaatsen, maar dat ïs jammerlijk mislukt. Het kwartet achter de tafel uit gever T. Tiebosch en de twee schrij vers met de ex-SS-man, die in 1928 werd geboren kreeg het steeds moeilijker en de overige journalis ten, die het boek pas in handen had den gekregen en nog geen letter van Wiedwalds onthullingen hadden kun nen lezen, kregen de indruk, dat het debat niet zozeer meer ging over de avonturen van de Zuid-Amerikaanse woudloper Martin Bormann dan wel over de mogelijke dubieuze rol van Wiedwald en zijn secondanten. Maar het boek zelf gaat wel dege lijk over Bormann, eens de rechter hand van Adolf Hitler en na diens zelfmoord op nooit opgehelderde wijze verdwenen uit het brandende Berlijn. Jarenlang hebben, opspo ringsambtenaren en journalisten jacht gemaakt op deze schim. Af en toe doken er berichten op, dat hij was gearresteerd. Niemand weet er het fijne van. Behalve dan Erich Karl Wiedwald, die 16 jaar oud was toen hij toetrad tot de SS, maar zijn nummer niet meer weet. Het boek gaat niet uitsluitend over Bormann. Het gaat ook over Simon Wiesenthal, een der jagers op Bor mann. Wiedwald zegt, dat Wiesen thal hem als agent heeft willen aan stellen, maar een der aanwezige journalisten onthulde dat Wiesenthal zijn verhalen „zuivere fantasie" heeft genoemd. Wiedwold: „Ik had al een code naam van Wiesenthal gekregen: Fe lix. Maar ik heb bedankt. De Israëli sche ambassadeur in Bonn had be zwaar tegen mijn medewerking aan. Wiesenthals bureau." Grote verba zing in de zaal: van Wiesenthals werk is veel bekend, maar dat hij weer voor de Israëlische regering zou werken is nieuw. Het boek zelf moet dan maar op heldering verschaffen. Maar de lec tuur valt niet mee. Het Is een won derlik ratjetoe van reportages in ik-stijl en voor een buitenstaander moeilijk te volgen, verhalen over al lerlei intriges met voornamelijk, po pulaire Duitse en Engelse weekbla den, waarbij op een paar miljoen gulden meer of minder niet wordt gelet. Martin Bormann dus. In Neuren berg bij verstek ter dood veroor deeld, nooit gevonden, sindsdien waarschijnlijk wonende in Zuid- Amerika in een soort paradijs, dat noeste Duitsers hebben geschapen om oud-nazi's een behagelijk onder komen te verschaffen. De SS-kolonie Waldner moet zich bevinden in het grensgebied van Brazilië en Para guay. Wiedwald is er geweest. Hij heeft kans gezien ook uit het brandende Berlijn te ontvluchten en □e ex-S.S.-er Wiedwald. Boven hem een tekening van Bormann, zoals hij er mi zou uitzien. kwam ook in Zuid-Amerika terecht. Bormann stuurde hem na enkele ja ren met een geheimzinnige opdracht terug naar Europa, niet naar Duits land, maar naar Spanje. De verlei ding om het oude vaderland op te zoeken was de ex-SS'er te groot: hij ging toch naar Duitsland. Jaren later keerde hij berouwvol naar Waldner terug. Van al dat heen en weer gereis geeft dit boek een verward verhaal in een Bonanza- sfeer, die nauwelijks geloofwaardig is. Bormann is op 17 juni 1S00 gebo ren. Als hij nog leeft moet hij nu dus 69 jaar oud zijn. Wat hem niet belet ginds in het oerwoud verder te sme den aan zijn plannen voor het Vier de Rijk. Hij blijft er precies op de hoogte met wat er Sn het verre Eu ropa gebeurt. Wiedwald vertelt, dat zijn chef precies op de hoogte Is met wat het langharige gespuis in het rode Amsterdam uitspookt. „Tot zijn verwondering", aldus bladzy 222, „liet Bormann los dat als de oorlog ten gunste van de Duitsera was uitgevallen, de volgende drie steden met de aardbodem gelijk ge maakt zouden zijn: Wenen, Marseille en Amsterdam." De groep-Bormann ginds in dc jungle is thans uitgedund tot zo'n vijfentwintig man. De grijze chef be waakt daar zijn archieven. Een groot Engels blad heeft er inmiddels een bod opgedaan van twee miljoen pond, schrijft het trio Wied- wald-Kaan-Van Domber. Uitgeverij Born NV heeft er niet zoveel voor betaald. Directeur Tie bosch: „Natuurlijk was Wiedwalds motief geld te verdienen met dit re laas. Maar hU heeft er niet mee ge leurd. 't Is met raoeité uit hem ge trokken. 't Is natuurlijk geen ge schiedwerk, het kan hoogstens bij dragen tot een oordeelvorming over de geschiedenis." De eerste steentjes tot die oordeel vorming zijn in Nieuwspoort reeds aangedragen. HILVERSUM, maandag. De voorgenomen staking bij de opleiding van dc verbindlngscompagnicën in Ede Ie, zoals uil het VARA-radlopro- gramma „Dit is het begin" van zater dag is gebleken, omgezet In oen hand tekeningenactie. De staking was een week tevoren aangekondigd in hetzelfde program ma. De dienstplichtigen wilden deze actte houden omdat degenen bij de verblndtngsoplelding, die normaal hun werk doen, twee maanden langer zou den moeten dienen dan degenen die wat minder nauwgezet dienst doen. Na de uitzending zouden dc militai ren, aldus vertelden de dienstplichti gen H. Keerkamp en B. Taalman za terdag voor de microfoon door hun meerderen zijn geïntimideerd. Er zou ook een marechaussee-onderzoek zijn ingesteld. Desondanks blijven de be trokkenen de staking ook voor mili tairen als laatste middel in het alge meen gerechtvaardigd achten maar zij maakten er voorlopig toch liever een handtekeningenactie van. UTRECHT, maandag (ANP) Vanaf 20 november krijgen jongeren tussen 10 en 21 jaar op een reductie pas 25 percent korting op internatio nale treinreizen. Deze „Rail Europ Junior" pasjes, die worden uitgegeven door de spoor wegen van België, Frankrijk, Luxf burg, Spanje, Zwitserland, Portui Italië en Nederland, gelden voor en kele en retourrelzen, zowel in eerste als twcede-klasse-treinen. De reductie geldt niet voor speciale treinen zoals b.v. de Trans-Europa-express. De passen worden tegen betaling van ƒ4,door de NS verstrekt en zijn dan drie jaar geldig, tenzij de ge bruiker in de tussentijd 21 jaar wordt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. De VVD-Tweedekamerleden Vonhoff en mevrouw Dettmeijer Labberton heb ben aan de ministers Veringa (onder wijs), BeemLnk (binnenlandse za ken) en Polak (justitie) vragen ge steld over het tekort aar: gymnastiek lokalen in ons land. Zij vragen de ministers, of het juist is, dat in het schooljaar 19681969 400.000 kinderen op lagere scholen geen gymnastiekles hebben kunnen krijgen door dat tekort. De Kamerle den vragen, of naar het oordeel van de ministers de lichamelijk ontwikke ling daardoor niet ernstig, wordt ge schaad en welke maatregelen zij op korte termijn denken te nemen. EILAT, maandag (Reuter, UPI)- Egyptische kikvorsmannen hebben gisternacht ln de Israëlische Rode Zee-haven Eilat enige schepen be schadigd door onder water explosie ven tot ontploffing te brengen. Vol gens Cairo in één schip tot zinken ge- biactit en zijn twee schepen bescha digd. In Tel Aviv werd bekend ge maakt, dat slechts twee schepen zeer licht beschadigd zijn. Egypte zegt de aanval verricht te Hebben als represaille voor cie Israëli sche acties in. het Suez-gebled. Het beweert, dat de schepen niet voor Handelsdoeleinden gebruikt werden, zo a Is in Tel Aviv is meegedeeld, maar voor militaire. In Iibië is bekend gemaakt, dat mot ingang van zaterdag j.l. geen toe stemming meer gegeven wordt voor vluchten vanaf de Amerikaanse basis "Wheelus in.dit land, met uitzondering van bevoorradingsvluchten. Dit be sluit werd genomen, nadat Egypte de beschuldiging had geuit, dat Israëli sche strijdkrachten samen met Britse en Amerikaanse geoefend hadden in bet Middellandse Zeegebied. Een revolutionaire rechtbank in Irak heeft weer een aantal doodvon nissen uitgesproken wegens „spionage voor Amerika", zo is in Bagdad ver nomen. Onder do ter dood veroordeel den zouden zich twee ex-ministers be vinden, Hat proces werd met gesloten deuren gevoerd. Hoeveel ter dood ver oordeelden cr zijn, is niet bekend. (Van onzo correspondent) NIEUWE SCHANS, maandag. Zaterdagavond hebben ongeveer hon derd iongolui, allen bezoekers van een dUoobar in Nleuwesoham, op het Sta tion te Nleuwesohans en in de trein zoveel kabaal gemaakt, dat de con ducteur weigerde met do trein te vertrekken voordat er politie zou komen. De trein, die om 23,22 uur uit Nieu- weschans naar Groningen moest ver trekken, had hierdoor ruim een half uur vertraging. De moeilijkheden begonnen in de restauratie, waar een jongen een spie- sol stuk gooide. HU werd uit de trein gezet en op het buroau van de stations chef vastgehouden. Zijn vrienden ■wijten hem echter van het bureau te bevrijden en in de trein te verstoppen. Onder gelelde van twee manschap pen van do rijkspolitie vertrok de trein tenslotte naar Winschoten. Hier werd nog een aantal jongelui uit do trein gezet voor deze doorreed naar Groningon. Volgens dc poUtio was „louter baldadigheid" aanleiding van de moeilijkheden. (Van onze correspondent) ALKMAAR, maandag, Op ver zoek van do gemeentepolitie in Heemskerk heeft dc politie ln Alk maar dc 36-jarige H. A. R, aangehou den die ervan wordt verdacht vanaf juni een groot aantal oplichtingen te hebben gepleegd voor in totaal onge veer 10.600.—. Onder de naam „Het Vertrouwen" hield hij in Den Helder een zoge naamd advies- en Incassobureau, dat via advertenties in tal van plaatselijke weekbladen zijn diensten aanbood. De gevallen van oplichting deden zich hoofdzakelijk voor in die sector waar R. zijn klanten had aangeboden con tact te zullen onderhouden met hun schuldeisers. Moest bijvoorbeeld ie mand een maandelijkse aflossing be talen, maar kon hij deze niet meer op brengen, dan bood de Alkmaarder aan dat te zullen regelen. Hij liet een be drag op zijn bankrekening ln Den Helder storten, zogenaamd om dc schuldeisec te betalen. De politie in Heemskerk deelde mee, dat R. welis waar enkele malen Inderdaad schul deisers heeft betaald, maar dat het aantal keren, dat hij het gestorte geld voor zichzelf gebruikte veel groter is ge woest. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandagDe Katholie ke Arts en vereniging, die dit jaar 50 jaar bestaat, heeft 'n ingrijpende statu tenwijziging doorgevoerd. Zij zal zich voortaan niet meer bezighouden met het behartigen van praktische belan gen van haar leden het bemiddelen bij praktijkovername, het geven van informatie b(j vestiging en specialisa tie zij zal do katholieke artsen ook niet meer naar buiten toe vertegen woordigen, maar zich geheel gaan toe. leggen op het bevorderen van de me. ningsvormlng onder haar leden, door hot beleggen van studiebijeenkomsten en het uitgeven van een tijdschrift. Hot Katholiek Artsenblad zal in dit verband per 1 januari een anders naam krijgen en „Blad voor meta-me- dlschc vraagstukken" gaan heten. Niet-kaiholleke artsen en tandart sen zullon voortaan ook lid kunnen worden van de vereniging; beoefe naars van andere weienschappen en beroepen, zoals zielzorgers, sociologen, juristen .psychologen enz, zullen in de toekomst als buitenge woon lid'worden toegelaten. -54. j§§ 6 it ft gj v-4"- - i- BERGEN. De lundbouwschuur van de heer G. Loeffen ln Bergen (L) is zondagmorgen uitgebrand. Een trac tor, een combine en een aantal landbouwwerktuigen zijn verloren gegaan. De schade wordt geschat op ƒ70.000. Op het vliegveld van de Finse hoofdstad Helsinki wordt een groot vier motorig straalvliegtuig binnengeloodst door een man op een fiets, in plaats van een auto met de tekst 'follow me' (volg mij), zoals gebruikelijk. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft reisbureaus en chartermaat schappijen meegedeeld, dat de mini mum-tarieven voor Ité-rolzcn met in gang van I april 1970 mogen worden verlaagd van 85% tot 60% van het overeenkomstige lATA-tarief. In de praktijk is gebleken, dut de tot dusver geldende norm van 85% te hoog lag, waardoor or dan ook op rui me schaal ontheffingen werden ver leend. De IATA-tarieven zijn mini mum prijsafspraken voor geregeld luchtverkeer tussen vrijwel alle grote maatschappijen. Aan do met ingang van 1 april van kracht wordende regeling zijn door het ministerie evenwel enkele belang rijke restricties verbonden. Zo wordt gestold, dat voor Ué-reizen binnen Europa met een tijdsduur korter dan één week naar bestemmingen waarop een voldoende lijndienstverbinding bestaat, nog slechts bij uitzondering een vergunning zal worden gegeven. Uitzonderingen kunnen bv, zijn; be langrijke sportgebeurtenissen en be- devaartbijeankomsten. Als motief voor deze restrictie voert het ministerie aan, dat hel geregelde lijnvervoer (bedoeld wordt de KLM- Red, H.P.) dat op vasie schema's het gehele jaar door een verbinding moet verzorgen, onverschillig of de toestel len goed of elecht bezet zijn, «iet te ernstig mag worden blootgesteld aan de concurrentie van te goedkoop aei- zcensvervoor. (Van ccn onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. Van de drie zogenaamde werkgemeenschap pen die binnen de Partij van de Ar beid hebben beslaan heeft zich zater dag ook do laatste, de Werkgemeen schap Protestantse Christenen, zich zelf met overgrote meerderheid van stemmen opgeheven. Dc katholieke en de humanistische gemeenschappen hadden daartoe al eerder besloten. De WPC, die in Utrecht voor het laatst bijeen was, telde een zevendui zend leden. Het besluit lot opheffing ging gepaard met de toezegging te willen medewerken aan de oprichting van eon bozinnlngsorganisatlo binnen de partij, waarover volgend jaar moer bekend zal worden gemaakt. De nieuwe bezinningsorganisatie is bedoeld als contactcentrum voor de uiteenlopende denkrichtingen binnen do partij- Bovendien zuüen ook nlet- parüj leden er hun standpunten kun nen uiteenzetten. Tijdens de opheffingsvergaderlng van do protestantse werkgemeenschap noemde de Haagse predikant L, H. Ruitenberg bezinning voor de PvdA noodzakelijk op de ont-ideologiserlng van de structuren die z(j wil bestrij den, om binnen de eigen gelederen de uiteenlopende drijfveren te leren ken nen en om met politieke tegenstanders tot een werkelijk gesprek te kunnen komen, (Van onze verslaggevers Jan van Veen en Chris Rekk) AMSTERDAM, maandag. - Ouwe Nol-K.' (77), die op 11 maart door de Utrechtse rechtbank werd veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, is van daag en de eerstkomende dagen in het Amsterdamse Paleis van Justitie de verdachte, op wie de volle belangstelling is gericht. Het gerechtshof behandelt daar in hoger beroep de hem ten las te gelegde uitlokking van twee door Hans van Z. gepleegde moorden en van één poging tot gekwalificeerde doodslag. GORINCHEM, maandag. De elf uitgetreden raadsleden van Gorinchem hebben gisteren een communiqué uit gegeven, waarin zij mededelen bezig te zijn met het samenstellen van een uitvoerig memorandum, „als reactie op de door Van Rappard in enkele binden gevoerde hetze". „Foei. heer Van Ra pp ar d, noemt u dat de fatsoen lijke en eerlijke wijzen een gemeente tc dienen", reageren de elf raadsleden in dit communiqué op een interview met burgemeester Van Kappard, in ElBeviers Weekblad van vorige week. In dat Interview zegt dc heer Von Rapport o.m. „Die rotjongens hadden angst dat ik te veel zou openbaren want als je 37 jaar burgemeester van een gemeente bent, dan weet je wel wat. Geknoei met aanncmlngssommen, ik noem maar wat. Ik had man en paard kunnen noemen, maar ik hield en ik houd dat slot op mijn mond". „Als u uw mond eens open deed, zou dat de positie van de wethouder van gemeentewerken kunnen scha den", vragen de elf in hun communi qué, „of mag hieruit do conclusie wor den getrokken dat deze wethouder kan blijven zitten omdat u dat slot op de mond houdt?" De portefeuille gemeentewerken ■wordt in Gorinchem beheerd door de heer* A. Tuinenburg, de enige van de vier wethouders die niet is afgetreden. De bejaarde Utrechter, die een groot deel van zijn leven merendeels na veroordelingen wegens inbraak in gevange nissen heeft doorgebracht, ging destijds direct van het vonnis van de rechtbank in appèl. Hij ontkent elk aandeel in de voor bereiding van de gewelddaden tegen de feestartikelenhande- laar Jan Donse, de letndbouwer Reyer de Bruin en de weduwe Woortmeyer-Nickel, 'Bij He behandeling van zijn zaak in Utrecht kwam het tot felle woor denwisselingen tussen hem en Hans van Z,, die voor Ouwe Nol een zeer bezwarende verklaring aflegde, Ook in hoger beroep zal Van Z., die in zijn eigen vonnis levenslange ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering - heeft berust, als getuige worden gehoord. Het gerechtshof bestaat uit mr P. G. A. J. Horsten (president), mr A. W. Kamminga en J. Kalff, raadsheren. De procureur-generaal mr G. H. C. van Dijken, eens officier van justi tie In de Baarnse moordzaak, treedt op namens hec Onenbaar Mi nisterie en mr H, G. n. Keune. be kend geworden door de zaak Mage re Jos, voert de verdediging als toe gevoegd raadsman. Er zijn in totaal 20 getuigen gedagvaard, voor een deel op verzoek van de verdachte. Mr B. F, J. Simon, die in eerste in stantie voor de rechtbank in Utrecht Ouwe Nol heeft verdedigd, is als toehoorder in de zaal aanwe zig. Pantoffels Als de verdachte op dezelfde geruite pantoffels als destijds in Utrecht - even na tien uur de zaal wordt binnengeleid (het hof Is dan nog niet aanwezig) begint hij op luide toon ruzie te maken met zijn raadsman. Een verward betoog, waaruit buitenstaanders niets kun nen opmaken en aan het eind waar van mr Keune zegt: „Hoor eens, doen wij het nu samen of doet u het alleen?" Ouwe Nol keert zich dan tot mr. Si mon en roept woedend: „U hebt het helemaal niet goed. gedaan hoor!", waarop mr. Simon zegt: „Ik heb het vonnis niet gemaakt, maar de recht bank!" Wanneer het Hof binnenkomt en de voorlezing van de uitspraken in de veertien dagen geleden behandelde zaken begint, is de verdachte wat gekalmeerd en gaat hij ondertussen een groot aantal paperassen uit een volgestopte aktetas op volgorde leg gen. Maar als zijn zaak wordt uitge roepen ontstaat een felle woorden wisseling tussen hem en de president. Ouwe Nol loopt op de tafel van dc president toe en wil een stapel pa pieren overleggen alvorens naar het voorlezen van de dagvaarding dooi de procureur-generaal te luisteren. Hij deinst pas naar zijn plaats terug als mr. Horsten uitroept: „Hou je mond en ga zitten!" Debat Na het voorlezen van de dagvaarding door de procureur-generaal ver zoekt mr. Horsten oude Nol achter het hekje plaats te nemen. Onmid- dellUk begint Nol weer een debat met de president. Hij eist, dat mr. Van Straten, de raadsman die hem aanvankelijk ih Utrecht zou verde digen en de Engelse vrouw Caroli ne, de ex-vriendin van Hans van Z. komen gr '"en. Nol zwaait weer met zijn papieren, en stalt die op de grond uit, terwijl hij zegt: „Ik heb twee jaar gezeten. Ik moet de mo gelijkheid hebben om me te verde digen," „Wat kan mr. Van Straten verkla ren?" vraagt dc president. „Wat op het politiebureau heeft plaats gehad", antwoordt Nol. die daarna een verward verhaal begint over valse beschuldigingen dat de presi dent kennelijk niet begrijpt. „Gaat u maar weer achter het hekje", zegt mr. Horsten. „Mijn rechtsgevoel speelt me parten", begint Nol opnieuw de discussie, „ik eis dat mr. Van Straten hier komt en die Engelse vrouw. Zij kunnen belangrijke verklaringen afleggen die aantonen dat ik onschuldig ben. Ik wil dat de zaak wordt terug ver wezen naar de rechter-eommissaris als ze niet komen. Het is toch te erg dat u straks ook een moordenaar te gen me laat getuigen. Laat die En-, gelse vrouw halen uit Engeland; ik wil zelf het vliegtuig wel betalen", De president valt hem in de rede: „U staat nu hier terecht omdat u meent dat u onschuldig bent. Wees nu ver standig, anders moeten we de zaak zonder u behandelen". Daarop schreeuwt Nol met bijna over slaande stem, terwijl hU weer met zijn papleren zwaait: „Hiermee be wijs ik, dat Ik onschuldig ben, Hebt u die verklaringen ook?* „Ja", zegt de president, „daar komen we straks aan toe." „U moet me laten uitspreken', schreeuwt Nol, Daarop bemoeit de procureur-gene raal zich mot de zaak: „Luister nu eens,," Voor hij uitgesproken Is, valt Nol hem In de rede: „U kunt me kwaad ma ken maar nooit bang". De president; „Bent u van plan rustig te blijven, anders gaat dc zaak door zonder u. Nol: „Eerst die Engelse vrouw. Een minuut meneer", en de bejaarde Hans van i't een brief aan kranten (Van ccn onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Hans van Z., de meervoudige Utrechtse moordenaar, die dit jaar tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld en mor gen als getuige bü de behnnde- ling van het hoger beroep van Oude Nol zal worden gehoord, heeft uit de Bredase strafgevan genis een brief aan enkele kran ten gestuurd, waarin hij ver klaart, dat hij zün eerder afge legde getuigenverklaring zal her roepen. IIU schrijft onder meer: Naar m(jn mening bestaat de gerechtelijke macht in Nederland voor het merendeel uit licht geïr riteerde godjes en goden, die in een bijna voortdurende onderlin ge prestige-str(jd verwikkeld zijn, waarbij de gedaagde dikwijls niet meer dan een mogelijkheid vormt, Mensen, die veroordelen, maar niet ia staat blijken te z(jn zichzelf te vrijwaren van de kleinzieligheden, welke verbon den zijn aan de strijd om een ge slaagd leven. Kleinzieligheid, waar zij meer dan anderen over blijken te be schikken cn die zjj met stroperige zelfvoldaanheid koesteren. Het zal voor een ieder duidelijk 2(in, dat het voor my onmogelijk is aan een dergclyke rechtspleging deel te nemen en dat Ik niet an ders kan dan óm dit alles myn eerder afgelegde getuigenverkla ring in te trekken en volledig te herroepen. In dat licht gezien kan onze hedendaagse rechtspleging niet meer z(jn dan een bijzonder sinistere grap; met bijvoeging van de wijze van dc tenuitvoerleg ging van de opgelegde straffen, welke een misdaad is, die dik wijls groter is dan de begane misdaad." verdachte begint opnieuw met zijn papieren te scharrelen. De president: „Nol stop hiermee. Ik wil eerst do getuigen horen". Nol: „Dan moeten ze de zaak maar opschorten, anders zeg ik niets." Als daarna de raadsman zijn cliënt vermaant tc gaan zitten, zegt Nol in dreigende houding -tegen mr. Keune: „Man ga weg of ik geef je een hengst voor je kop." En tegen de president: „Ik weet dat ik tegen een muur vecht, Ik zal mijn recht ln ei gen handen moeten nemen, mr. Van Straten moet komen." De rechters overleggen een kort ogen. blik, waarna de president zegt: „Zij zullen mr. Van Straten bellen of IxÖ even kan komen." Dat kalmeert Nol blijkbaar; hij gaat zitten en de president kan beginnen met het getuigenverhoor. Gastarbeider Nadat enige Utrechtse rechercheurs zijn beëdigd, verschijnt de Marok kaanse gastarbeider M. M. A. Ta- haouri die via een tolk laat weten, dat hij drie maanden bij oude Nol in pension Is geweest. „Hebt u daar wel eens Van Z. ont moet", vraagt de president, „Ik ken geen namen", luidt het ant woord. „Is er dan wel eens een jongeman op bezoek geweest?" Die vraag beant woordt getuige bevestigend. H|j vertelt dan dat op een avond een jongeman heel snel de trap kwam afrennen en hom wegduwde. De Marokkaan pakte de jongeman nog beet, maar deze schudde zich los en ging snel de deur uit. Oveirgens had ■de gastarbeider nooit contact gehad mot do kennissen van Nol die hem alken ontving als hij in zijn kamer niemand op bezoek had. De zitting duurt voort. (Van onze corx'espondenten) "WIERINGERMEER, maandag, Minstens zes mensen zijn dit weekein de om 't leven gekomen bij verkeers ongelukken.- Het zijn de 2fl-jnrige marconist J. van Weele uit Wieringer- werf (gem. Wleringernieer), die in zijn woonplaats de macht over het stuur van zijn auto verloor en tegen een boom terecht kwam, de G8-jarlge jachtopziener T. Leaver utt Rolde die zondagavond omkwam na een aanrij ding, evenals de 10-jarige verpleegster Murkje Dijkstra uit Twijzelerhcidc, die zaterdagavond werd aangereden. In ziekenhuizen overleden de 68-ja rige weduwe mevrouw J, van Leest- Van Letjssel uit Eindhoven, de 17-ja- rlge B. Knevel uit Nijkerk en de 9-ja- rige Martlen Bezuijen uit Den Haag aan verwondingen die zij dc vorige dag opliepen bij verkeersongelukken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1