van der Roer «hoedde SVV voor nederlaa; 1 wkm m SW'ers over traf schop Excelsior tevreden inet 0-0 27.80 ifliB mm lis SPARTA WERKTE IN SENSATIONELE SLOTFASE 0-2 ACHTERSTAND WEG V. d. Velden voelde er weinig voor in te vallen m 12 - maandag 17 november 1969 SVV—Sparta 2—2 (1—0) door HANS REISMANN SCHIEDAM, maandag Pijnlijk getroffen bleef doelman Ed van der Roer op de grond liggen, nadat Hang Eijkenbroek Sparta zeven minuten voor tijd naasl SW had gekopt. Schiedammers bo gen zich bezorgd over bun doelman heen en reserve Jan van der Velden maakte zich al gereed om de plaats van v. d. Roer in te ne men. Maar het was niet nodig. Nog wat strompelend keerde de aan zijn heup geblesseerde doelman tussen de palen terug en die beslissing zou enkele minuten later goud waard blijken te zijn. Want vlak voor het einde keerde Ed van der Roer met een bliksemsnelle en schitte rende reactie een door Jan Klijnjan ingeschoten strafschop, waarmee de donkere doelwachter zijn ploeg een totale ontreddering bespaarde (2-2). Voor en na de strafschop speelden zich op de Harga-grasmat chaotische taferelen af. Na de grootse redding van Ed van der Roer stroomde wild- enthousiaste supporters het veld op en moest scheidsrechter v. d. Kroft de strijd een aantal minuten onderbre ken. Ook vóór Jan- Klijnjan zich ach ter de bal zette was er het nodige ge harrewar. "Want terecht protesteerder» de Schiedammers woedend en fel te gen de beslissing van Leo van der Krolt om een onopzettelijke handsbal van Maarten van Reek met een elfme- tertrap te bestraffen. Het was een even onbegrijpelijke als onvergeeflij ke fout van de Haagse arbiter, want de bal was van de grond tegen Van Beeks hand gestuit. In hun verontwaardiging trachtten de SW'ers Jan Klijnjan uit zijn con centratie te brengen. Keer op keer liep een van de Schiedammers naar de. witte stip om de bal „goed" te leggen. Eindelijk kon Klijnjan zijn aanloop nemen. Hij schoot hard en zuiver in de rechterhoek, maar met een katach tige sprong begaf Ed van der Roer zich (ite vroeg, zo zeiden de Spartanen later) naar de bedreigde hoek en tikte hij de bal buiten de palen. Zo kon het gebeuren dat na afloop zowel SW als Sparta lachend naar de Kleedkamers stapte. Immers, ondanks de gemiste strafschop waren ook de Spartanen met het resultaat dik te vreden. Begrijpelijk, want SW had lange tijd de toon aangegeven, het had een vaste greep op het spel gehad en het verweer der Spartanen was aanvankelijk zo zwak geweest dat de Rotterdammers zich bij de 02 ach terstand in een volstrekt verloren po sitie leken te bevinden. Maar in de laatste tien spectaculaire en opwindende minuten sloeg Sparta twee keer achtereen genadeloos toe! Eerst via Jan Klijnjan, die de bal na een voorzet van Kristensen met een (ADVERTENTIES PANNEKOEK STRAAT 83 hubeduidend goedkoper Normaal betaalt U rond de vijf tientjes voor zo'n prachtige ny lon sprei met rijk bloemdessin en dat is echt niet te veel. Alleen tijdens deze aanbieding gaan ze voor een lagere prijs de deur uit. 2-Persoons nylon sprei met 2 royale volants, in fraai btoem* dessin en leuke kleuren. Snij- maat 160 x 220cm, nu voor nog géén drie tientjes. met lichtgewicht fibrenka vulling Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze 2-persoons nylon sprei met royale volants en keus uit diverse fraaie bloemdessins, snijmaat 160 x220cm I Het duel tussen SVV en Sparta begon acht minuten te laat omdat naar het oordeel van scheidsrecht ter Leo van der Kroft de shirljes van de twee ploegen te veel op eikaar leken. SVV trad aan in wit tenue met twee horizontaal ge streepte (rood-groene) banen. De Spartanen waren in een nieuwe uitrusting gehuld. Het shirt was weliswaar rood-wlt gestreept, maar het verschilde in zoverre en achterkant slechts twee brede van het'öude, dat er aan de voor banen liepen. Op gezag van öe beer Van der Korf* "'-««ten de Sehicdamse spelers an dere shirtjes aantreaKun. Aange zien deze uit de verder gelegen SVV-kleedkamers moesten ko men ging cr enige tijd mee heen. droog en uitgekookt schot in de bo venhoek joeg (21). SW wankelde, vreesde nieuwe tegenslagen. Spar la profiteerde er geroutineerd van. Drie minuten na de eerste tegen trefter kopie Hans Eijkenbroek de bal (weer) een voorzet v»n Kristensen in een wirwar van mede- en tegenspe lers via de binnenkant van de paal in het Scbiedamse doel. De vreugde on der de Spartanen was groot, erg groot. Zelfs doelman Jan van Beveren kwam naar het vijanilijke doel om zijn aanvoerder dolgelukkig om de hals te vallen. SVV boog het hoofd. Moedeloos. Weg waren de Illusies, die de „under dog" zo lang had mogen koesteren. SVV had geen vrees getoond, had dat ook niet hoeven tonen. Voor rust had den de Schiedammers zelfs duidelijk de toon aangegeven. Joop Langhorst groeide tegen zijn vroegere clubmak- kers naar een geweldige vorm en Van Leeuwen, Wnrnanr en WH van Beve ren deden evenmin een stapje opzij. In die eerste helft kregen de Schie dammers ook de beste kansen, on danks het feit dat Koudljzer en Van Meeteren in de lucht weinig kans kre gen van Walbeek en Eijkenbroek. Eerst was Wil van Beveren dicht bij succes, maar broer Jan, die hij zo dol graag had willen verslaan, greep de bal bekwaam, nadat Wil zich op rechts behendig van enkele tegenstan ders had ontdaan. En Jan van Beve ren, wiens 'terugkeer de defensie weer de zo nodige rust schonk, redde ook op schitterende wijze bij een al even fraai schot van Hans Hazebroek. Toch nam SVV voor rust de leiding. Dat was in de 40e minuut. Leen War- naar dreigde door te breken. Ten kos te van een overtreding riep zijn oppo nent Bosveld hem een halt toe. Wil van Beveren nam de vrije trap, gaf een tikje opzij naar Hazebroek, die hard uithaalde. Hel (nood)lot wilde dat de voet van Bosveld de baan van het schot dermate veranderde, dat Jan van Beveren kansloos werd, 10. Ook in het tweede Schiedamse doel punt had Charley Bosveld een „aan deel". Direct na de aftrap van de tweede helft ondernam Warnaar een solo, die tot mislukken gedoemd leek. Maar Warnaar passeerde de ene Spar taan na de andere en verscheen lot vlak bij Jan van Beveren. Nog leek succes uitgesloten, wamt de ver terug gekomen Bosveld hield de bal tussen beide voeten geklemd- Voordat de Spartaan echter „weg" kon komen tikte Waimaar do bal slim tussen zijn voe ten door en langs Van Beveren over dc doellijn, 20. Sparta ontwaakte, nu pas. Weg was het matte en ongeïnspireerde spel van de eerste vijfenveertig mimiten. De Rotterdammers vielen furieus aan, mochten vele hoekschoppen nemen (na rust twaalf in totaal) en verhoog den hun offensieve kracht door Ven- neker de plaats van Dc Quant te laten innemen. SW moest meer en meer terug en met toenemende spanning vroegen dc Schiedammers onder de ruim 10.000 ■toeschouwers zich af, of de meest ge passeerde defensie in het betaalde voetbal stand zou kunnen houden. Aanvankelijk zag het daar wél naar uit, maar ten slotte moest SW onder het niet aflatende „gebeuk" der Spar tanen toch toegeven. Eerst haalde Klijnjan uit, vervolgens mat het hoofd Eijkenbroek. De merkwaardige beslissing van ar biter Van der Kroft, waarover ook zo bleek later de Spartanen zich verbaasden, leek SW de doodsteek te zullen geven. Maar gelukkig stond daar Ed van der Roer, dc man die na de recente 50 nederlaag tegen ADO nog gepasseerd werd, maar die nu ie dere Schiedammer voor zich won. JAN KLIJNJAN kreeg in de sensationele slotfase een unieke kans om Sparta langs SVV te schieten. Na een onopzettelijke handsbal van Maarten van Beek mochten de Rotterdammers van arbiter Van der Kroft een strafschop nemen. Alvorens Klijnjan aan schieten toekwam ontstond er wat geharrewar over de juiste plaats, waar de bal moest komen te liggen (foto boven). De Spartaan, die in zijn DFC-tijd in één wedstrijd twee strafschoppen achter Ed van der Roer heeft geschoten, mikte hard en zuiver in de hoek, maar met een bliksemsnelle reactie voorkwam de SW-doelman een doelpunt (foto hieronder). Voor zijn prachtige redding werd Ed van der Roer omhelsd door dolgelukkige ploeggenoten (onderste foto). V.l.n.r. arbiter Van der Kroft, Langhorst, v. d. Korput, Van Meeteren, v. d. Roer, Rijkuiter en Warnaar. cl- door JAN D. SWART JOOP LANGHORST, één van de vijf oud-Spartanen bij SVV" in •de regel erg gereserveerd en uiterlijk onbewogen kwam na af loop van de wedstrijd SVV-Sparta grommend de kleedkamer uit. Zijn ontstemming gold in liet bijzonder het optreden van scheids rechter Van der Kroft. „Sparta heeft dat tweede doel punt cadeau gehad", mopperde hij. „Eijkenbroek leunde met beide handen op de schouders van Van der Korput om te kunnen koppen. De scheidsrech ter stond er met zijn neus bo venop, maar liet doorspelen. En toen ik na het doelpunt schreeuwde dat het toch op z'n minst free-kick was, zei-ie: ,.Ja, dat is zo, maar jullie hebben het aan jezelf te wijten. Jullie lopen steeds te schoppen". Vind je het gek dat ik dan de smoor in krijg. En nu heb ik over die strafschop nog niet eens gesproken. Dp strafschop, die scheidsrechter Van der Kroft tot verbazing van velen even voor het einde Sparta toeken de wegens hands van Maar.en van Beek, bleek nogal wat kwaad bloed te hebben gezet. „Als ik scheids rechter was geweest, had ik het niet gedaan", vertelde- SW-trainer Ri- nus Gosens. „En ik heb zo'n ver moeden dat de heer Van der Kroft het ook nooit meer zal doen. Vooral niet in zo'n situatie. Wat hij deed was psychologisch onjuist". Ook Maat\en van Beek wond zich er over op. „Ik stond nota bene met mijn rug naar de bal. Ik heb niets zien aankomen. Daar mag je als scheidsrechter dan toch niet voor fluiten", SCHEIDSRECHTER Van der KrotT gaf een andere lozing: „rk stond cr anderhalve meter vandaar.. Die jon gen zag de bal aankomen en nam hem mot de arm mee. En op zo'n moment kan ik geen rekening hou den met het feit, dat de ploeg mo reel is aangetast". Door de sirafschopconsternalie was men in SW-kringen bijna vergeten dat hot een 20 voorsprong op liet laatst van de strijd uit handen had gegeven. Alleen Langhorst en trai ner Gosens kwamen er op terug. Langhorst zei: „Toen het 21 werd voelde Lk dat dit ging gebeuren. Hot is of de duvel ermee speelt, maar tegenslagen kunnen we in de ach terhoede niet opvangen." Trainer Gosens was iets milder met zijn oordcel. „We kunnen met alles tegelijk. We hebben ons zelfver trouwen terug en dat is het belang rijkste. Het andere het leren con solideren van een voorsprong komt over een paar weken wel. De proef met een consequente mandek king en Van Leeuwt als vrije man is voor mij 'goed geslaagd." WIEL COERVJEH haalde in do kleed kamer von Sparta vertwijfeld de schouders op. „Voor de aanvang heb ik uitdrukkelijk gezegd dat men SW geen kans moest geven om het zelf vertrouwen terug te winnen. Eer. ploeg die zo in de pul zit, moet je meteen aanpakken. Dat is niet ge beurd. Men bleef lekker in de ver dediging hangen. Overigens vind ik het fijn voor R.nus." Ook Jan van Beveren had zich meer van zijn comeback voorgesteld- „Het gaat altijd mis als ik er bij ben", grapte hij. „De jongens blijven m de defensie hangen alsof ze tegen een veel sterkere club spelen. En zó goed vond ik SVV niet. De man die in die ploeg boven alles uitstak was mijn broer." Wil van Beveren moest om de opmer king van broer Jan lachen. „Dc mensen vinden het sneu dat ik geen doelpunt heb kunnen maken, maar ik heb er niet bij doorgedacht, niet één keer. Als middenvelder kom je er niet toe om mee naar voren te trekken en met afstandschoten hoef je het niet bij Jan te proberen. Daarvoor ken ik hem te goed." (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, maandag Even heeft liet er na3r uitgezien dat SVV's reserve-doelman Jan van der Velden in de laatste vüf mlnu- nuten van de seml-dcrby SVV- Sparta nog in actie zou moeten komen. Want bij de gelijkmaker van Sparta door Hans Eijken broek gescoord raakte doel man Ed van der Roer aan de heup geblesseerd. Dc man, die korte tijd later tot dc held van de dagzou uitgroeien, bleef roerloos liggen en zijn eventuele vervan ger Van der Velden kwam al aangesneld. Maar tot grote op luchting van dezelfde Jan van der Velden kon Ed van der Roer dc strijd hervatten. V. d. Velden, die tegen MVV dc voorkeur boven zijn concurrent bad gekregen en in die wedstrijd zeven keer ge passeerd werd, verklaarde na af loop er bitter weinig voor gevoeld te hebben om in te moeten vallen. „Ik zei tegen Ed, biyf jij er met dal ene been nou maar in. Onder deze omstandigheden kan ik al leen maar kwaad doen", aldus v. d. Velden, die er aan toevoegde: „Stel je voor dat ik nog een fata le fout zou hebben gemaakt, Dan zou ik alte schuld gekregen heb ben." RCH—Excelsior 0—0 door FRITS BAREND HEEMSTEDE, maandag. Trainer Dob Janse van Excelsior was gisteren wegens ziekte niet aanwezig bij liet duel van zijn ploeg tegen RCH. Tlij lieeft niet veel gemist. Het vertoonde spel van Excelsior had weinig te maken met „sportief zijn. beter wor den*'. Niet dal de Rotterdammers onsportief speelden, maar kwali tatief was cr weinig reden tot enthousiasme. Toch was cr geen pes simistische stemming bij Excelsior, want in uitwedstrijden leed Ex celsior reeds te vaak een nederlaag. En dal was de 0—0 tegen RCH in ieder geval niet. Team-leider Wim Visser vertolkte na afloop de gevoelens van alles wat meeleeft mei Excelsior. „Kijk", zei Visser, „we zijn vandaag met een an der systeem gaan spelen. We hebben nog geen enkele uitwedstrijd gewon nen. Integendeel, ais we bijvoorbeeld een kwartier voor tijd gelijk stonden, gingen we als gekken in de aanval om een doelpunt le maken. Dat is al een 'AWERTSHTlEi 'EL 176700 I paar maal fataal geworden. Daarom hebben we vandaag de tegenstander laten komen. Toen het een kwartier voor tijd nog 00 stond, bleven we toch aan onze verdedigende tactiek vasthouden. Daarom zijn wc blij met die 00." Voor de rust zat er overigens meer in voor Excelsior dan een gelijkspel. De defensie van RCH, onder aanvoe ring van ex-Ajacied Van der Eyden, kon zich dank zij de goed uitgevoerde buitenspelval enigszins handhaven. Het grootste gevaar in de Rotterdamse voorhoede kwam van rechtsbuiten Velberg. Vooral de snolheid van de donkere rechtsbuiten van Excelsior leverde nogal eens problemen op voor het linkerverdedigingsblok van RCH. Door teveel pingeien van Velberg zelf werden de problemen niet fataal voor RCH. In de dertiende minuut was Velberg na oen pass van De Boom langs Croess gesprint, waarna hij te gen de lat kogelde. Elftalleider Visset* over Velberg: „Hij past in ons „nieuwe" systeem voor uitwedstrijden. Daarom hebben we hem verkozen boven Van Toledo, die momenteel een beetje uit vorm is. Als alles met Van Toledo weer in orde is, zal er in ons systeem ook voor hem wel weer een plaatsje zijn. Met een verdedigende tactiek heb je een snelle buitenspeler nodig en dat is Velberg." Ook in de dertiende minuut na rust was Velberg op weg naar doelman Bes van RCH. In het strafschopgebied tackelde aanvoerder Van der Eyden van RCH Velberg. Scheidsrechter Berrevoets zag er geen strafschop in. Hierna was het afgelopen met Ex celsior. RCH beheerste vanaf dat mo ment het spel en verschafte zich ook vele kansen. De 1500 bezoekers hadden zich op dat moment, na een onge vraagde hagelbui, massaal op de ere tribune van de Racing Club Heemste de genesteld. Halverwege de tweede holll scoorde Kamocn van RCH zeer fraai met een kopbal, maar deze treffer werd door Berrevoets wegens buitenspel afge keurd. Met als uitblinkers jeugd-lnterna- tional Neeskens, een zeer talentvol en compleet voetballer, en de gevaarlijk mee naar voren komende rechtsback Driessens van RCH, werd Excelsior teruggedrongen. RCH, dat zijn spelers met vaste rugnummers laat spelen, maar dat niet de moeite neemt een programma usi te geven of dc numme ring van de spelers om te roepen, bleef wat de score betreft op nul staan. Genoeg voor een punt. «|B|ï George Velberg

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3