Zeven a acht ton meer gewenst op begroting ROTTERDAMS DAGBOEK 5 de Stam verdriedubbelde zb\ showruimte De Stam 90 torm Bestuur PSP Rotterdam treedt af hscm Luisteren? naar plattelandsvrouwen Wethouder dreigt deel subsidies in te trekken EBBS3HWI Toon Hermans 30 cm E.p. RQTTCÈDAM RIJNMOND PLUSSEN EN MINNEN IN RAADSCOMMISSIE VOOR ONDERWIJS Veertigjarig jubileum bij sociale dienst Onderzoek naar bijbelonderricht Coop-ien toonstelling Congres brengt 200G Britse reisagenten in De Doelen Laureuspeiming voor drs. Ehbinge Wubben Nutsacadernie 'Kaspar': dikke woordenbrij Plan voor nieuw gebouw lagere tuinbouwschool Qjf iP.cZ?, waar gezelligheid begint woensdag 19 november 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Voor onderwijs zal de gemeente 7 a 8 ton meer moet uitgeven in 1970 dan de 131 miljoen die b. en w, hebben geraamd in de ont werpbegroting. Dit althans is de wens van de raadscommissie voor onderwijs. Na een middag en avond plussen en minnen kwam deze commissie tot de aan beveling voor een totaalbedrag van 4,4 miljoen gulden méér uit te geven dan b. en w. hadden ge raamd, maar tevens om 3,7 mil joen op enkele posten te bezuini gen. Pe commissie wenste te bezuinigen op de post onderhond en vernieuwing van schoolgebouwen. Een deel van de kosten voör schoolrecreaHe wilde de commissie overheveler naar het hoofdstuk Sport en Recreatie. Aan de uitgavenkant werd een zo genaamde „zwevende post" van 2,2 miljoen gulden geïntroduceerd. Van dit bedrag wilde de commissie betalen: boventallige leerkrachten bij basis- en - kleuteronderwijs, speelleerklassen. en ambulante hoofden van scholen voor bet basisonderwijs. In deze post zijn verschuivingen mogelijk. De commissie had behoefte aan deze mogelijkheid, omdat zy' zich niet wilde binden aan een. bepaald be drag voor boventalligen. Het is name lijk niet te voorspellen of alle extra leerkrachten die Rotterdam zou willen aantrekken ook te krijgen zijn. Om de aanstelling van twee didacti ci voor onderzoek en didactische be geleiding van het basisonderwijs mo gelijk te maken wilde de commissie 60,000 gulden extra op de begroting '70 zetten. Voor het project Onderwijs en Sociaal Milieu (Plan Grandia), dat in het Oude Noorden en de Afrikaan- der wijk zal worden, uitgevoerd, had de commissie 242.000 gulden over. Vijf ten trok de commissie uit voor de School Advies Dienst; in het bijzonder voor de nieuwe afdeling Schoolpeda- gogtsche Dienst die in '70 in de rayons Westen en Charlois aan het werk kan. Voor leermiddelen wilde de com missie 625.000 gulden meer zien ge raamd dan b. en w. hebben, gedaan. Een bedrag van i 6.500 wilde de com missie besteden aan de training van leerkrachten t.b.v, seksuele opvoeding. Voor een losbladig voorlichtingsblad over allerlei onderwijszaken werd 20.000 gulden opgevoerd. Voor ver voer van leerlingen by het buitenge woon onderwijs raamde de commissie 55.000 gulden méér. Zeven ton werd extra uitgetrokken voov talenpractica en de verdere in richting van de zeven openbare scho lengemeenschappen. De PvdA-fractte heeft aangekon digd door middel van twee moties in de begrotingsvergadering herver kaveling van de uitgaven te willen bewerkstelligen. De ene motie maakt een verschuiving binnen de begroting van onderwijs zelf mogelijk. De ande re vraagt meer geld voor enkele on derwijstaken dan in dc ontwerpbe groting is voorzien. Daarnaast moet er nog een motie komen, (van wie is nog niet duidelijk) die een verschuiving van het onder deel recreatie (kosten 162,000.-) van de post sehoolrecreatie van de begro ting onderwijs naar de begroting sport en recreatie vraagt. Op het ogenblik bestaan by het ba sisonderwijs geen vacatures mede dankzij de medewerking van de mi nister van defensie die zestien .dienst plichtige onderwijzers begin november voorlopig vrijstelling heeft gegeven, In januari 1970 zullen ruim veertig onderwijzers hun dienstplicht moeten gaan vervullen. De gemeente hoopt dat de minister ook hun vrijstelling zal geven. Voor 1970 zijn de onderwijsuitgaven van Rotterdam. geraamd op 131.529.063.-. Daar staat een rijks vergoeding van 106.90r.15tr.» tegen over, Er blijft voor de gemeente over: 24.628,104.-. Wethouder Van der Ploeg heeft na gesprekken met de re gering de indruk, dat dit structurele tekort niet spoedig kan worden inger lopen, omdat het rijk haar vergoedin gen afstemt op een gemeente als El- burg en geen oog heeft voor de bij zondere eken d' grote stad stelt. het onderwijs in een Een groen schoolbord heeft gisteren een opvallende rol gespeeld bij de openbare commissievergadering over onderwijs in de Rotterdamse raad zaal. De gemeentelijke onderwijsinspecteur C. J. Rol schreef telkens een bedrag op het bord als de commissie voor een post meer of minder geld wilde uittrekken dan b. en w. in de ontwerpbegroting '70 hebben voor gesteld. Die optel- en aftreksommetjes resulteerden uiteindelijk in een verhoging van de uitgaven voor onderwijs van ongeveer 8 ton. In december moet de voltallige gemeenteraad daar een beslissing over nemen. Wet houder drs J. G, van der Ploeg van onderwijs had het de commissie leden enigszins gemakkelijk gemaakt door in zijn beleidsnota een reeks verlangens op te sommen met de daaraan verbonden kosten. Tevens had hij een reeks mogelijke bezuinigingen genoemd. De commissieleden waren zeer te spreken over de openhartige wijze, waarop wethouder Van der Ploeg de onderwijszaken te kijk had gezet in zijn nota. Op de foto is inspecteur Rol in actie. Tevens zijn zichtbaar wethouder H. W. Jettinghoff, die de vergadering gisteravond leidde als vervanger van de zich 's middags niet lekker voelende wethouder G. Z. de Vos, wet houder J, G. van der Ploeg en mr. J. G. Bannink en F. Diepenhorst, hoofd en adjunct-hoofd van de afdeling onderwijs van Rotterdam. ROTTERDAM, woensdag Het bestuur van de afdeling Rot terdam van de Pacifistisch Socia listische Partij is afgetreden. Aanleiding daarvoor" was een ernstig meningsverschil in de af deling over deelname van de PSP aan besprekingen over een progressief akkoord in Rotter dam. In de afdeling Rotterdam zUn Irotz- kisten en aanhangers van de vierde internationale vr(j sterk vertegen woordigd. Deze groepen verzetten zich tegen samenwerking met de PvdA, Zij hebben een andere opvatting over „het parlementaire werk" dan de meer gematigde FSP-ers. Het PSP-raadslid W. Remeijer zegt desgevraagd: „De ene groep zoekt al leen het eigen gelijk. De andere groep en. daar reken ik mij zelf toe probeert samen te werken met leden van andere partijen. De ene groep wil nooit een compromis sluiten. De ande re groep is daartoe wel bereid, omdat een democratisch bestel nu eenmaal is opgebouwd uit compromissen." Het thans afgetreden PSP-besiuur rekent Remeijer tot de laatste groep. Volgens hem. is de krachtsverhouding tussen de twee groepen ongeveer fif- ty-fifty. (ADVERTENTIE) IEDÖ2E ÓONDEEDA&fiVOND v17rof VAN DE W0QTE L'JNBHhNS £oC* INöWS KOUISWBOEHOF ROTTERDAM, woensdag, De heer W, Paul, adjunct-administrateur btj dc gemeentelijke sociale dienst is ter gelegenheid van zijn 40-jari^ ambtsjubileum benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De bij de orde horende versierselen werden hem op 18 november door de heer G. Z, de Vos, wethouder voor so ciale zaken en volksgezondheid uitge reikt. ROTTERDAM, woensdag. De ge mccntelijke onderwijsinspectie gaat een onderzoek Instellen naar de wijze, waarop aan de openbare scholen voor basisonderwijs het bijbelonderricht wordt gegeven. Wethouder drs. J. G. van der Ploeg (pvda) heeft dit gisteren toegezegd aan zijn partijgenote mevr, M. Blom- Mourits. Mevrouw Blom zei, dat er klachten waren over dit onderricht. Het zou niet op didactisch verant woorde wijze geschieden. Zij vond, dat'de gemeente eigenlijk de 298.000 gulden die zjJ uitgeeft voor bijbelonderricht, eigenlijk beter voor wat anders zou kunnen besteden.1 Wethouder Van der Ploeg („dit is een teie zaak") wees deze suggestie van de hand. Een onderzoek achtte hij echter wel nuttig. ROTTERDAM, woensdag In de expositiezaal van De Doelen opent Pierre Jansen zaterdag 29 november te 15.00 uur dc tweede Coop-tcntoon- sielling „Kunstenaars in eigen tijd". Aan deze tentoonstelling zijn vijf ex posities op verschillende plaatsen in Nederland voorafgegaan. Het werk dat op deze exposities per provincie met vijf hoofdprijzen werd bekroond zal nu in de Doelen getoond worden. Tijdens zijn openingswoord zal Pierre Jansen de drie hoofdprijs- winnaars bekend maken. In totaal 10.041 werken, werden voor „Kunste naars m eigen tijd" door amateur schilders ingezonden. iKORT-rj ZAKEIUK GISTERMIDDAG heb ik in de Sea- tria-zaal van het Groothandelsgebouw voor het eerst u-ati myn leven tussen naar schatting zeventig piafte- Itmtteyrouiuet gezeten. Als enige man. Zelden heb ik me zó geamuseerd. De dames van het platteland tuaren naar Rotterdam gekomen om te dis cussieren over de maatschappelijke vorming, de perhouding gemeente e.g. overheid—burger, woning en woonge- ving en andere actuele zaken. Nu verfoei ik in principe alle dis cussievormen, studiedagen en vak- en verenigingsvergaderingen. Ze bestaan voor tachtig procent uit droog-gortig gewauwel en de mensen die toerJcelyk iets zinnigs te brengen hebben, zyn zelden to the point. Gistermiddag was het anders, beter ook. De vragen, de opmerkingen van de wouwen waren kort en krachtig, soms verrukkelijk gespierd en voor iedereen even interessant. Zelfs voor de enige man. in de zaal. In chronologische volgorde zal ik een paar (door een forum gestelde vragen bij de kop opnevien en de op merkingen en antwoorden van da plattelandsvrouwen eraan vast plak ken. Onderdeel Maatschappelijke Vor ming. Vraag: „Als er meer vrouwen in de politiek werkzaam souden zijn, zou er dan in de samenleving iets ver anderen?" Antwoorden uit de zaai, zo los door elkaarc ,fir zou nog meer ruzie zyn" ,fir zou eindelijk iets meer gedaan worden voor de groep veertig-vijftigers en niet alleen voor de jeugd en bejaarden." (Deze opmerking begreep ik niet, dbsj, „Zs moesten vrouwen architec ten maken." En dezelfde: ,pan zouden er ruimere steden zyn, meer parkeer plaatsen, betere sportaccommodatie Dc opmerking die de meeste discus sie uitlokte was deze: „Er zou einde lijk een dienstplicht poor meisjes wor den ingesteld. Een soort sociale dienst plicht. De meisjes zouden moeten schrobben, in ziekenhuizen. Ook zij die een behoorlijke opleiding hebben ge noten." De vrouw die dit opmerkte, 2ci zelf moeder van zes meisjes te zijn e» ver volgens met stemverheffing: „Dan zouden ze oak een beetje meer begrip gaart fcrygen poor de samenleving. Dienstplicht ka» geen kwaad. Jongens met een HBS-opleiding moeten toch ook anderhalf jaar door greppels krui pen." Het forum diende van repliek. Mevr. U. Tegclaar-Boonacker (ge meenteraadslid van ROsunjk); „Is het kinderen krijgen en kinderen verzor gen dan geen sociale dienstplicht? Op de manier zoals het nu wordt voorge steld, is het dubbelop. Trouwens meis jes zouden vrijstelling kunnen krijgen, manneer ze een kind verwachten. Ik bedoel maar Onderdeel Actuele Zaken. Vraag: „Moeten wc ons verdiepen in de abor tus-wetgeving?" Antwoorden uit de zaal: „Tot nu toe ken abortus worden.tO^- gepost op medische indieeliel Dus al leen wanneer de arts vindt dat'het noodzakelijk is. Wij vrouwen vinden dat het in weet meer gevallen noodzakelijk is.'' Er volgde een applaus op plattelands niveau. Dezelfde spreekster weer: filet mannen moeten oordelen, maar de vrouwen zelf. Zij moeten het onder gaan." Mevr. H. Tegelaar-Boonecker, oeel aan het tooord gistermiddagrepli ceerde; „ff 't is natuurlijk een hele rare manier wan gezinsplanning. Het moet dus ook niet te gemakkelijk gaan, maar tk vind ook dat de mening van de i>rouii> de doorslag moet geven. Tot- nutoe winden er per jaar 20.000 tot 60.000 illegale gevallen van abortus- prowocatus plaats. Dat is te ueel. Bo vendien profderen alleen zij, die de toegen toeten en geld hebben. Men behoeft tegenwoordig maar een reis bureau te bellenje moeilijkheden op te biechten en je gaat voor een va kantiereisje naar Engeland." Onderdeel Actuele 2aken. Vraag: „Is het belangrijk dat we ons in de nieuwe echischeidingswct verdiepen?" De echte goede reactie hierower kwam van het forum zelf. Mevr. Mr. Af. L. Buschkens-Dyk- graaf: „Het is vcor iedere vrouw, ook al ?ieb je een gelukkig huwelijk, be langrijk deze wet te kennen. Want wat is de kwestie? Zodra een vrouw ge trouwd is, is zij financieel afhankelijk van haar man, Na een echtscheiding echter is dat veelal niet het geval Vrouwen zijn dan in staat te werken. En is het dan. billijk mannen te laten opdraaien? Mijns inziens niet. Alleen wanneer je bonen een bepaalde leef tijd bent of kinderen bezit, heb je financiële steun nodig. Een vrouw moet trots zijn." Ik heb me gistermiddag by de plat telandsvrouwen best geamuseerd, waarmee tfc niet gezegd heb het (al tijd) met hen eens te zijn. ROTTERDAM, woensdag. In' De Doelen wordt in oktober of november van het volgende jaar een zesdaags congres gehouden van de Association of British Travel Agents, waaraan naar schatting tweeduizend Britse vertegenwoordigers van reis- en toe ristenorganisaties zullen deelnemen, De ABTA zal voor het eerst buiten Groot-Britannië congresseren. Dat ge beurt mede, omdat in het land zelf geen acceptabele accommodatie meer is te vinden, heeft de directeur van de WV Rotterdam T. Schutter, die be last is met de organisatie .van het con. gres, meegedeeld. De Rotterdamse VW-directeur schat, dat de gemeente een extrasub sidie van 100.000 gulden in '70 zal moeien geven om de congresgangers een feestelijk verblijf in Rotterdam te presenteren. Hij verwacht, dat het be drijfsleven eveneens een ton op tafel zal leggen. Deze investering van 200 gulden per congresganger vindt Schutter heel goed verdedigbaar, omdat de ABTA een toeristische markt van 50 miljoen gulden 's jaars vertegenwoordigt. ROTTERDAM, woensdag Aan de directeur van het museum Boymans- Van Beuningen, drs. J. C. Eb bin ge Wubben, is de Laurenspenmng toege kend. De Stichting Laurenspenning heeft hiertoe besloten „wegens zijn bijzondere verdienste, voor het initia tief, het bijeenbrengen en het inrich ten van de Erasmusten toons telling en het verzorgen van de grote catalogus". De penning zal aan drs. Ehbinge Wubben op 1 december in de kleine zaal van De Doelen worden uitgereikt, voor aanvang van een voorstelling door leerlingen van het Erasmiaans gymnasium. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Wethoudèr drs. J. G. van der Ploeg van onderwijs heeft giste ren gedreigd de gemeentelijke subsidies voor de cursussen Frans MO-B en Spaans XvIO aan de Nutsacadernie voor Pedagogi sche en Maatschappelijke Vor ming met ingang van de nieuwe cursus of in '71 in. te trekken. Hij wees erop dat de gemeente voor deze niet door het rgk gesubsidieerde cursussen hedragen van resp. 1.090,- en 1.555,- per leerling betaalt, „Met een tekort op de hegroling voor onderwijs van 25 mil joen kunnen wij ons niet permitteren zulke grote geschenken te geven aau mensen die vaak ook nog niet in Rot terdam wonen", aldus drs. Van der Ploeg. Hij wenste in februari '70 klaarheid te hebben over de vraag of het rijk deze cursussen zou gaan subsidiëren. Frans MO-B wordt gevolgd door ongeveer dertig en Spaans MO door ongeveer zestig cursisten. De rector van de Nutsacadernie, dr. N.P. Ra phael, zei desgevraagd, dat de kans op een rijkssubsidie vqor deze cursussen reëel is. „Wij voldoen nagenoeg aan de eisen, die het rijk voor subsidiering stelt", aldus dr. Raphaëel. Hij herinnerde eraan, dat het dc be doeling is de Nutsacadernie naast de avondcursussen, tevens een dagoplei ding voor leraren bij het voortgezet onderwijs te geven. Deze structuurver andering In het kader van de mam moetwet, verwacht hij per 1 augustus 1970. Ais reactie op dc termijn die de wethouder heeft genoemd, waarin klaarheid over de subsidiëring door het rijk moet ontstaan, zei dr. Ra phael: „Dat is kort dag." De raadscommissie voor onderwijs deelde gisteren het standpunt van wethouder Van der Ploeg. Met hem was de commissie het erover eens, dat de gemeente wel subsidie moet blijven geven voor de cursussen Kleuterpeda- gogiek, Handenarbeid en Esthetische vorming aan de Nutsacadernie. Deze cursussen subsidieert het rijk even min. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag. In een matig bezette Rotterdamse Schouw burg bracht de toneelgroep Theater gisteravond de plaatselijke première van Peter Handkes „Kaspar". Een opvoering die nogenoeg één. grote solo is voor de titelrol (Bernhard Droog), die als een onbeschreven blad het to neel betreedt. Geleidelijk net als een pasgeboren baby ontdekt hij zijn lichaam on de buitenwereld, daarna de taal en het verband tussen woord en ding. Zijn opvoeding krijgt hij via luidsprekerstemmen die Kes- par leren de taal als een eindeloze stroom clichés te hanteren, „Wat moeten we met dit stuk aan", schreef onze recensent na de landelij ke première. „Het is niet diep, eerder rechtlijnig en. schools. Het is niet boelend manr fragmentarisch en ver velend, Wat i.n een experimenteer theatertje nog een functie gehad kon hebben, verwerd in een gewone schouwburgzaal tot een bloedeloos brok theorie". In de dikke woordenbrij werd ook gisteravond duidelijk dat Bernhard Droog gedegen aan deze schematische hersenspoeling had gewerkt. Daarvoor, zal voornamelijk het applaus hebben geklonken, (ADVERTENTIE. 15,000 Verschillende titels om- vat onze kollektie langspeelpla ten. Langspeelplaten in veie genresvoor elk wat wils. - Eén plaat willen wij speciaal onder Uw aandacht brengen. Een 30 cm L,P. van TOON HERMANS. Voor nofl S^én zes gulden koopt- U deze geweldige TOON HERMANS L.P. met-beroemde successen w.o. De Middellandse Zee, Jacqueline, Kolder Zolder en twee conferences (o.s. "Do preek"). Vanaf morgenochtend 9 uur kunt U terecht in onze disco- hoek souterrain voor deze ge weldige gezellige 30 cm L.P. van TOON HERMANS, een fijne plaat die U vee! zult drailen, ROTTERDAM, woensdag. Dc stichting voor het lager tuinbouwon- derwijs te Rotterdam beeft een pion voor een nieuw schoolgebouw op een terrein bij dc gemeentelijke kwekerij in het Kralingse Bos. Dc minister var» landbouw heeft bij voorschot de kos ten van de grond reeds beschikbaar gesteld. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die de raadsleden mevr. M. Blom- Mourits en. J. H. C. Verschoor {beiden pvda) aen burgemeester en wethou ders hebben gesteld. De raadsleden vragen naar de reden van het tot nu toe niet verstrekken van een bouwvergunning. 2ij menen, dat een nieuwe school voor lager tv*n- houwonderwijs voor het instandhou den en het uitbreiden van het recrea tieve groen in Rotterdam onmisbaar is. I'rovincie vraagt spoedige openbaarmaking van rapporten Plan 2000+ ROTTERDAM, woensdag. De provincie Zuid-Holland heeft het be stuur van het overlegorgaan Zuid- West Nederland gevraagd zo spoedig mogelijk twee rapporten openbaar te maken over plan 2000 -f- Gcdeputeerde Staten zegt dit in ant woord op vragen. van het Statenlid mevrouw M. Epema-Brugman. (ADVERTENTIE i De Charles de Fou- caiiiri Mavo heeft een schoolkrant. De eerste aflevering bereikte giste ren mijn bureau. Een be richtje sprong er direct uit. Dit. „Ik hoor maar niets van sta kingen onder de leraren van de Mavo te Hoogvliet. Zijn ze daar nog niet auakker?" Ondergetekende: Veringa. O Als u nu bedenkt dat de Charles de Foucauld Mavo een school is op Rooms Katholieke Grondslag, zal mijns inziens over de volgende ont boezemingen van scholieren in de ru briek „Uit het leven gegrepen" op z'n minst nog wel eens nagepraat worden. Ik lees namelijk dat „de paus een be moeial is", dat „de paus al zyn geld aan de onderontwikkelde gebieden moet geven", dat „de paus een conser vatieve en autoritaire figuur is" en dat „de preek maar afgeschaft moet worden, omdat a) niemand luistert vanwege de saaiheid en b) 't toch al tijd om geld gaat." Nu een berichtje voor moeders wonende in de omgeving wan de Beijerlandseiaren: Sint Nicolaas komt zaterdag 22 november, 's morgens om elf uur, naar het tuinkel-cenlnm Boulevard-Zuid. O Dan deelt het Consulaat nan Fin land wy mee, dal op zaterdag 22 no vember (van Jö 00 tot 19.00 uur) m de Finse Zeemanskcrfe aan de 's-Graven- dijkwal 64 een oazaar zal worden ge houden, waaruan de opbrengst ten goede komt aan de Finse Zeemans- kerk. Voor het geval u het nog niet weet: de Finse Zeemanskerk stelt zich tot taak behalve de geestelijke ver zorging der zeelieden het leven van de Finse zeeman op sociaal gebied te veraangenamen. G> DAGBOEKSCHRIJVER Onthoud, dat iemands eigen naam voor hem de mooiste en prettigste klank in zijn taal is. "De Stam"is na vier maanden breken en bouwen nu driedubbel zo groot. De showruimte werd van 1500 m" tot 4500 m2. Voor alle soorten vogels zijn er nu 3x zoveel gezellige nestjes Voor hippe huismussen of krasse kraaien. Klassiek en modern of ultra-modern of welke stijl dan ook... oh, enne wist u dat "De Stam"de grootste expositie van slaapkamers In Rotterdam heelt? U moet maar eens gaan kijken. Bij "Dö Starn", Morinicsweg hoek Goudse- 3 verdiepingen meubelen 8t woningtextiel Vraag hot Grote Meubelboek van Top-Form. Gratia. singel,. RoDerda/n. t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1