Twee doden door slip op brug in Amsterdam VEEL AANRIJDINGEN DOOR GLADDE WEGEN UITGEWEKEN VROUW IN VS GEARRESTEERD Pools-joodse vondeling en vinder7 zien elkaar na 23 jaar terug "Weer onrus in Noorden GRiEPtfÖEDERS JUISTE TOEDRACHT VAN ONGEVAL TOT VANMORGEN NIET ZEKER Wijk Maassluis zat enige uren zonder licht en verwarming F. Verstegen als burgemeester West- zaa» geïnstalleerd Brandkastkrakers roven lien mille bij Coöperatie Heerlen Openbaar vervoer nauweli/ks gestagneerd door sneeuwval Landbouwschuur in Nagele afgebrand Verdacht van miljoenen-oplichting Drie gewonden bij massale vechtpartij in Arnhem Nederlandse coaster vraagt hulp bij brand Tijdelijke sluiting van Maasbrug strop voor Noord-Limburg In één Veendaiuse straat dit weekeinde drie huizen afgebrand Mishandelde jongen krijgt fruitmand pag. i - maandag 8 december 1969 (Van onze correspondente) STADSKANAAL, maandag, In Oude Pekela dreigen nieuwe sociale conflicten. De directie van, de sigaren fabriek Champ Clark heeft de 40 mannelijke werknemers 10 loonsver hoging per week gegeven, maar de vrouwen en meisjes niet. Tijdens een zaterdag gehouden vergadering van de actiecomités van de verschillende be drijven bleek dat de vrouwen zich hier niet bij neer zullen leggen. Hetzelfde geldt voor de tricotagefa- briek Westers te Oude Pekela, waar de vrouwen 2,50 en de mannen 6,50 per week meer loon (mot terug werkende kracht vanaf 1 november) kregen. Actieleder Fré Meis deelde mee dat ook in andere bedrijfstakken (aardap pelmeel, chemie en andere) het perso neel zal aandringen op verbetering van het loon en de arbeidsvoorwaar den. Deze week woren 10,000 manifes ten verspreid to bedrijven in Gronin gen Friesland en Drente. Daarin wordt een uitkering Ineens van ƒ400 vraagd, verhoging van het basisloon met 40 per week, afschaffing van de drie laagste toongroepen, vier weken vakantie, 8 procent vakantietoeslag met een minimum van ƒ750, verho ging van de winstuitkering, een 40- urige werkweek en een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 naar 60 jaar. Verder zijn er vrijwel identieke manifesten naar alle socia le werkplaatsen in Nederland gezon den. De voorzitter van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, de heer W. Liefaard, zei zaterdag in Nieuwe- schans dat de afgebroken besprekin gen tussen werkgevers en Werknemers ln de strokarton-industrie op zaterdag 33 december zullen worden voortge zet. "Verder merkte de heer Liefaard op dat de werkgevers slechts voor de helft tegemoet willen komen aan de eisen, die hij namens de werknemers had gesteld. MAASSLUIS, maandag De onge veer 5000 Inwoners van dc nieuw bouwwijk ln Maassluis-West zijn gis teravond enige uren verstoken ge weest van elektriciteit als gevolg van een kortsluiting in een der transfor matoren van het gemeentelijk elektri citeitsbedrijf van Maassluis, De bewo ners kwamen daardoor niet alleen in het donker te zitten maar bleven te vens verstoken van warmtevoorzie ning. De meeste van deze nieuwbouwwo ningen zijn voorzien van centrale ver warming, maar doordat de elektrische olietoevoerpompen geen stroom, ont vingen, werd deze warmtebron buiten wei king gesteld. De storingsdienst van het elektrici- teitsbech rjf ging na de eerste melding van de storing om kwart over zeven snel tot actie over. Het euvel werd vrij snel gevonden in een der transforma toren, waar de elektriciteit uit Delft- land wordt getransformeerd van 25.QQ0 naar 10.000 volt. Hier bleek kortsluiting te ztjn ontstaan, mogelijk onder invloed van het weer. Tegen elf uur was het grootste ge deelte van de getroffen wijk weer van stroom en warmte voorzien. Alleen een klein aantal straten dicht in de omge ving van het elektriciteltsstation wer den pas na middernacht weer van stroom voorzien, WESTZAAN, maandag Do heer F. Verstegen, oud-wethouder van Ber gen, ia zaterdagmiddag In het gemeen tehuis van Weatzaan geïnstalleerd tot burgemeester van deze gemeente. De heer Verategen ontving de ambtsketen uit handen van de loeo- burgemeesler K. van 't Veer. In een rede zei de nieuwe burge meester over de toekomstige samen voeging van de Zaanse gemeenten tot één gemeente o.m.: „De gemeente Weskaan bevindt zich in zeer woelig water. Ik wil Westzaan loodsen naar een goede haven en een goede toe- Na afloop van de speciale raadsver gadering in het gemeentehuis reci pieerde het gemeentebestuur in hotel De Prins ln Westzaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Zondagmorgen omstreeks kwart voor vier is op de Kattenburger- brug vlak bij het marine-etablis sement in Amsterdam een auto ongeluk gebeurd dat twee doden en vier gewonden (waarbij een ernstige) heeft geëist. Vanmor gen kon de recherche van het po litiebureau Kattenburgergrachf nog niet met zekerheid zeggen wat er was gebeurd. Wat dc politie tot nu toe weet is dat om 3.45 uur een auto waarin zes of zeven mensen zaten komende uit de nchting Prins Hendrikkade op de Kattcnburgerbrug is geslipt en daarbij met kennelijk flinke snelheid tegen een ijzeren paal is gebotst. De auto, die in slechte staat verkeerde werd totaal vernield. Alle inzittenden wer den gewond; twee zo ernstig dat zij kort na hot ongeluk overleden. Dat waren üe 24-jarige Jcffried Liewahto en de 33-jarige mevrouw M. Revers- ma, beiden uit Amsterdam. Een derde inzittende, de 27-jarfgè R. J. kreeg een ernstige schedelbasisfrac- tuur. Deze drie slachtoffers zaten achter in de auto. Het drietal dat voorin zat, de 26-jarlge S. H., de 25- jarige A. H. en de 20-jarige W. W, werden weliswaar ook gewond maar behoefden niet to het ziekenhuis, waar allen heen waren gebracht, opgeno men te worden. Overigens zijn deze drie nog niet in staat om door de poli tie verhoord te worden. Hun verkla ringen, bij verhoor thuis, afgelegd, zijn verward en dragen niet bij tot de op lossing van het nogal mysterieuze on geval. Zo staat nog niet vast wie de auto hoeft bestuurd. Er is zelfs sprake van dat de bestuurder ongedeerd is en na het ongeluk is weggelopen. Er is ook sprake van een tweede auto welke komende van de tegen overgestelde richting, dus van Katten burg, op de verkeerde rtfbasn zou j hebben gereden en daardoor de be stuurder van de verongelukte auto ge dwongen zou hebben tot uitwijken wat net slippen zou hebben veroor zaakt Dan is er een getuige die zegt kort na de klap te hebben ge2len "dat twee auto's met hun lampen het wrak tegen de paal hebben beschenen maar zonder hulp te bieden of de GGD te waarschuwen zijn verdwenen. De eigenaar van de verongelukte Peugeot is R. J. die by de koop een adres in de Wittenburgerstraat had opgegeven. De woning bleek onbe woonbaar te zijn verklaard. Een poli- tie-woordvoerder kon vanmorgen nog niet met zekerheid zeggen of doze J. dezelfde is, die in de wagen zat op het moment van het ongeluk. Zondagmorgen omstreeks 02.00 uur is een personenauto, komende uit de richting Sliedrecht met grote snelheid door de afsluitbomen van de brug over de Noord onder Alblasserdam 'ereden. De auto kwam frontaal ln jotsing met een aan de overzijde van de brug wachtende personenauto. Alle waarschuwtogsbehten bij de brug brandden. Drié van de inzittenden van de per sonenauto waren op slag dood. Een achtjarig jongetje werd licht gewond. De namen van de drie slachtoffers zijn: de 42-jarige werktuigkundige opzich ter Aric Blom uit Rotterdam, zijn 35- jarige echtgenote mevrouw Johanna Blom-Bernhart en de 17-jarige scho lier Jan Bernhart uit Sliedrecht. Elders in het land kwamen in het afgelopen weekeinde nog zeker elf mensen bij verkeersongelukken om het leven. (Van onze correspondent) MAASTRICHT, maandag. Inbre kers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de brandkast van dc Coöperatie in de NAVO-laan in Heer len leeggeroofd en daaroij ƒ10.000 buit gemaakt. Ze zijn waarschijnlijk via het souterrain en de binnenplaats in het gebouw gekomen. Met snijbran ders hebben zij het slot uit de brand kast gebrand. Het is voor de 31e maal, dat in de Coöperatie Is ingebroken. Nog onlangs was er in een bericht in de Limburgse pers op de vele inbraken bi) de Coöperatie gewezen. De bedrijfslei ding van de Coöperatie heeft ;n ver band met het dagbladartikel gezegd, dat inbrekers wellicht hierdoor geïn spireerd werden. HET WRAK van de oude Peugeot. (Van onze verslaggevers) DRIEBERGEN, maandag. De sneeuwval in liet noorden, tres- ten en zuiden van ons land heeft vooral gisteravond nogal wat hin der veroorzaakt op het wegennet. Als gevolg van de sneeuw waren de wegen in het bijzonder in de omgeving van Rotterdam, de kop van Noord-Holland en de omstrekeu van Amsterdam en Haarlem glad. Er waren veel aanrijdingen, voornamelijk met materiële schade. De 2-jarige Tanja v.d. Sigten- horst uit Papendrecht overleed gisteravond in een ziekenhuis aan de verwondingen die zij had opgelopen toen de auto van haar vader bij Ede door de gladheid in de middenberm terecht was ge komen. Vanmorgen was de situatie op de rijkswegen en de provinciale wegen veel beter. Er deden zich geen stagna ties van enige betekenis voor, zo meldt de Rijksverkeerseentrale ln Drieber gen. Gisteravond had Amsterdam nog de meeste last van de sneeuw. De strooi wagens, die de toegangswegen naar de hoofdstad met pekel bestrooiden, maakten overuren. Zij konden echter niet verhinderen dat de snelheid van het verkeer dusdanig terugliep, dat er op de toegangswegen naar Amsterdam kilometerslange files ontstonden, vooml uit de richting 't Gooi. Er de- van kettingbotsingen den zich voor. In Amsterdam heeft de politic gis teravond voortdurend \verk gehad met de meldingen van botsingen en glij partijen Op zeker ogenblik was het aantal meldingen zo groot dat de poli tic er met meer in slaagde in alle ge vallen assistentie te verlenen. Niet alle automobilisten hebben overigens, volgens de Amsterdamse politie, de eigenaren over de door hen aange richte schade Ingelicht. Rotterdam is door liet eerste win terse weekend met van slag geraakt. Er viel een behoorlijk pak sneeuw cn de wegen zijn plaatselijk bijzonder glad geweest. Grote problemen in het verkeer hebben zich echter niet voor gedaan en ernstige ongelukken znn met gebeurd. De sneeiuvploeg van de gemeente werd ingezet om de wegen schoon te krijgen. Vanmorgen hebben zich in de ochtendspits evenmin moei lijkheden van ernstige aard voorge daan, Het openbaar vervoer had nau welijks vertraging De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren en vandaag bijna geen last van de sneeuw gehad. Er waren geen vertragingen. Luchthaven Schiphol meldt, dat er dit weekeinde voortdurend twee ba nen voor het opstijgen en landen be schikbaar zijn geweest Het ijsvrijma ken van de vliegtuigen heeft steeds 10-15 minuten m beslag genomen. Ver der heeft ook het luchtverkeer geen vertraging gehad. Vanmorgen was de derde baan ijsvrij gemaakt. Hee! Europa is dit weekeinde met de winter geconfronteerd. Vooral ln de oostelijke landen raakte het open bare leven van slag door de enorme hoeveelheden sneeuw. Vrijwel heel Italië is tei cehtgekomen m onaange name weersomstandigheden. De inval lende kou gmg gepaard met hevige sneeuwbuien en overstromingen, bo vendien stormde het in de kuststreken hevig, In het zuiden van Duitsland en tn Oostenrijk vroor het hard. De witi- tersportcentra ln deze lenden hebben nu een ideaal sneeuwpak. In Oosten rijk lagen spoor- en wegverkeer bijna 48 uur slil tengevolge van een sneeuw storm- (ADVERTENTIE) NA GELE, maandag. Aan de Ha venweg in Nagele (N O. Polder) is za terdagmiddag de landbouwschuur van de heer B. Remyn afgebrand. Het los van de schuur staande woonhuis kon behouden blijven. De brand is waarschijnlijk ontstaan dooi dal twee zoontjes van de land bouwer, 9 en 11 jaar oud, samen met een buurjongetje op de hooizolder vuurtje stookten in met stropakken gebouwde hutten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag In het Amsterdamse Huis van Be- waring verblijft op het ogenblik mevrouw A, T.-W. uit Amsterdam- Vest, die ervan wordt verdacht banken en particulieren voor mil joenen te hebben opgelicht, onder meer door de verkoop van stuk ken grond in Spanje, die niet verkocht kouden worden. Ambonezen slaags met Turkse gastarbeiders (Van onze correspondent) ARNHEM, maandag. Een hand gemeen tussen een Ambonees en een Turk om een vrouw in een bar aan het Westeinde in Arnhem heeft zater dagavond geleld tot een massale vcchiparty, waaraan werd deelgeno men door bijna 40 Ambonezen er Turkse gastarbeiders. Drie mannen werden b(j hei gevecht zo ernstig ge wond, dat zR ln een ziekenhuis mocs- len worden behandold. De politie ver richtte vier arrestaties- Beide deelnemers aan het handgc meen in de bar voorzagen zich na af loop van versterking, waarna het ge vecht op grotere schaal werd voortge zet. De ruiten van de bar gingen daar bij aan diggelen, terwijl ook het meu bilair gedeeltelijk werd •.vernield. Toen de politie verscheen vluchtten de vechtenden. Na een korte achtervol ging verrichtte de politie vier arresta ties. Het betrof de Ambonezen 3. (22), N. U. (17), E. T. (19), allen uit Eerbeek en J. M. (21) uit Thiel, De Ambonezen richtten zich daarna tegen de politiemannen, van wie cn kelen kleppen, schoppen en beten op liepen. Inmidde3s was ook bet gcvecb tussen de Ambonezen en de Turken weer opgelaaid. De 31-jnnge Turk A C. liep daarbij ernstige steekwonden in de buik op, terwijl zijn landgenoot N. C, (38) door een steen aan een oog werd gewond. De int Suriname af komstige E. W. (36) werd zo ernstig in de onderbuik getrapt, dat hij ever* eens naar het ziekenhuis moest. ROTTERDAM, maandag (ANP). De Nederlandse kustvaarder Parisia heeft vanmorgen vroeg geseind dat brand is uitgebroken in de machine kamer en dat onmiddellijke assistentie vereist is. Dc 1310 ton metende Parisia, die tut Amsterdam afkomstig is, vas van Gent op weg naar Zweden en ligt op de Noordzee voor de Engelse oostkust ter hoogte van Newcastle. Er zijn fi man aan boord, die zover bekend on gedeerd zijn. NA drieëntwintig jaar weer in el-kaars gezelschap; Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. ,.Dai zou haar wel eens kmmen zijn", docht de heer II. de Vries toen liij in het hoekje „De Jo den in Nederland" (van W. F. Klein en M. Kopuil) het relaas las van mevrouw Ualinka Themans-Rubinstem. Halinka Rubinstein was in 1941 als kind van een half jaar over de muur van het ghetto van Warschau gegooid met 'n bündeltje papieren, waaruit haar identiteit bleek. Een Poolse politieman vond het kind en de papieren en ver borg beiden voor de Duitsers. Na de oorlog kwam Halinka in een Joods weeshuis terecht, dat kort daarna overgeplaatst werd naar de omgeving van Praag, omdat er in Polen weer pogroms waren uitgebroken. Op dat moment verschijnt de heer H. de Vries in het levens verhaal van Halinka, Als reserve-officier was hij in de oorlog op Schiphol gelegerd. Na zijn krijgsgevangenschap vluchtte bij naar Engeland, waar hij ver bindingsofficier was van het ne gende Amerikaanse leger van ge neraal Patton. Na de oorlog keerde hij weer terug ln Nederlandse dienst. Wegens de contacten, die hij als Amerikaanse verbindingsof ficier met de Russen had onder houden, werd hij in Praag gedeta cheerd. „In 1Ö46 moest Ik voor dienstza ken tn Den Haag zijn, zo vertelt htj. Voor het ministerie stond mijn auto met Tsjechisch nummerbord. Toen ik terugkwam bij de auto stond er een man op mc te wach ten. Hij maakte zich bekend als Rakower en hij vroeg me of ik hem wilde helpen bij de opsporing van zijn nichtje Halinka Rubin stein, dat ergens in Polen zou moe ten leven. "We begonnen het onderzoek in augustus '46. We kwamen er ach ter, dat kinderen uit een joods weeshuls en ook andere joden er gens in dc buurt van Praag in een kamp woonden. Ik ging erheen en daar vond ik een meisje, dat een bundeltje papieren om haar hals droeg, waaruit bleek dat zij dc be wuste Halinka Rubinstein was. Logeren Ze werd m een Praags zieken huis onderzocht en logeerde daarna een week t>y de Tsjechische film- actrice Gertrude Grosslichtova, op dat moment nog de verloofde, thans de echtgenote van de heer De Vries. Op 25 september 1946 ging er een telegram naar de heer Rakower met de volgende tekst: ..Heline Rubinstein arriveert don derdag 29 dezer, verzoeke op Schiphol aanwezig te zijn om af te halen." (Bedoeld werd intussen Halinka Rubinstein). De 27ste ont ving de Nederlandse legatie m Praag een telegram met: Haltoe behouden aangekomen. Met veel dank Familie Rakower. (Ook in dit geval is natuurlijk weer sprake van Halinka.) Sindsdien heeft ie der contact tussen vinder en von deling ontbroken. Totdat de heer De Vries enkele dagen geleden het boekje „De Jo den in Nederland" ter hand nam. Hy telefoneerde met de heren Klein cn Kopuit en ontdekte toen tot zijn verrassing, dal Halinka Rubinstein als mevrouw Halinka Themans-Rubinsteln al bijna zeven cn een half jaar een paar huizen blokken verder in Buitenveldert woonde. Met een nummer van De Spiegel uit 3946. waarin de opsporing van Halinka uitvoerig beschreven werd, spoedde de heer De Vries zich naar het huis van mevrouw Thomans-Rubmstein, waar het weerzien een historisch feit werd. „Het is niet te geloven, dat we bijna zevenenhalf jaar ongeveer 20ü meter van elkaar hebben ge woond, zegt de heer De Vries; het had nog wel vijfentwintig jaar kunnen duren, voordat we elkaar weer terug zouden zien. En waar schijnlijk zou het nooit gebeurd zijn, als ik dat boekje niet in han den had gekregen. ïk ben erg ge lukkig, dat Ik het wél heb mogen beleven." De Amsterdamse officier van justitie mr. J. H. Bergsma schal de omvang van de oplichtingen die haar in de strafrechtelijke sfeer ten laste gelegd kunnen worden» op enkele tonnen. „Maar er wordt gesproken over een mil joenenoplichting. Een groot deel daarvan ligt mogelijk op het ci viele vlak. Daar heb ik als offi cier dus niets mee te maken." Dc vrouw 2al op 30 december te rechtstaan voorde Amsterdamse recht bank. Enige maanden geleden werd ze in de Verenigde Staten gearresteerd en via Cahfomte, waar ze met haar echtgenoot bij familie verbleef, aan Nederland uitgeleverd. In 1966 verdween de vrouw uit Ne derland, kort UPdat de officier een vordering bij de rechtercommissaris had ingediend om de vrouw te ver volgen wegens oplichting. Er was een vijftal klachten bij hem ingediend door benadeelden die geld hadden betaald voor Spaanse grond die niet te koop was. Volgens andere gedupeerden, parti culieren zowel als enkele banken, liet de vrouw Jn Nederland enorme schul den achter., Zij zou onder meer een groot aantal leningen hebben geslo ten, die ze met terugbetaalde. Officier Bergsma zegt: „Dot is zeer goed mogelijk, maar daarvan heb ik geen klachten ontvangen. Dat ligt op het civiele vlak. Behalve de vijf klach ten die wel werden ingediend heb ik veel brieven van gedupeerden ont vangen." Niet lang nadat dc vrouw naar Ca- liformc was uitgeweken en nadat het gerechtelijk vooronderzoek was afge sloten, diende de officier bij de Amc- kaanse autoriteiten een verzoek om uitlevering in. Fonds Mevrouw A. T., van middelbare leeftijd, leidde voor 1966 het in Am sterdam gevestigde Vakantie Inveslc- rings Fonds, dat onder andere oen folder verspreidde: „Met VIF uw le ven lang op vakantie voor 1000, Daarin stond onder andere: „Aan gezien Spanje momenteel bh do meeste vakantiegangers het meest in trek is. heeft het door het VIF ge stichte fonds in de eerste opzet ln dit land twee flatgebouwen aangetrokken Een participatie van 1000 geeft recht op jaarlijks een gratis verblijf in een van de flats of bungalows voor de duur van een week In het hoogseizoen, twee weken in voor- of naseizoen on drie tot zes weken in de overige maanden". De flats die voor adspi- rant-leden als lokaas dienden werden echter niet door het fonds aangekocht. Vele honderden belangstellenden zou den duizend gulden in het fonds heb ben gestort. Naderhand waren zij niet in de gelegenheid het geld terug te eisen. VENRAY, maandag (ANP) Hol gcmeetebesUmr van Venray heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat rn van Economische Zaken gevraagd de sluiting van de Maasbrug bij Well voor verkeer boven de drie ton zo spoedig mogelijk op te heffen. De brug wordt vandaag in verband met herstelwerkzaamheden voor een jaar gesloten. Volgens het gemeentebestuur van Venray zal het bedrijfsleven in Noord-Limburg door het ontbreken van een oeververbinding voor zwaar verkeer bij Well miljoenen gulden1- schade lijden. (Van onze correspondent) VEENDAM, maandag. Aan de Beneden Verlaat in Veendam zijn dit weekeinde drie huizen afgebrand. Zondagmiddag omstreeks half vijf brak brand uit in de woning van de familie G. Bodde op nummer 33, om streeks kwart voor zes ln het café van P. Jager op nummer 61 en 's nachts om ongeveer drie uur op nummer 51, in het huis van de familie H. Vreezc. Van geen der inboedels kon iets wor den gered. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de oorzaak van clc branden is nog niets bekend. De politie acht het vooralsnog onmogelijk dat de brand van vannacht is veroorzaakt door overspringende vonken van de bran den van 's middags. (Van een onzer verslaggevers) VENLO, maandag De ln Den Haag zetelende stichting „Medeleven Gedupeerden ten gevolge van Mis- dryf"; MGM) heeft een grote fruit mand laten bezorgen in het ziekenhuis in Venlo waar de 18-jarige J, Wij nans sinds eind november wordt verpleegd. Hij en de 16-jarige J. Valentijn wa ren op de avond van de 23ste novem ber bij het veriaten van een café zeer ernstig mishandeld door een groepie jongelui dat het tweetal zonder enige aanleiding aanviel. J, Valentijn Is nog steeds bewusteloos.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1