Schouwburgpolclerplein is niet zomaar een grapje! 8 I SIS ROTTERDAMS DAGBOEK PSSItBM u Raad stemt voor motie haven- en industriebeleid Seksuele voorlichting op scholen 99 WIM GIJZEN VINDT KOEIEN MOOIE SYMBOLEN w^-rTS- ROTTERDAM RIJNMOND izm Pvd/l-WETHOUDERS WERKEN MEE AAN NEDERLAAG VAN THOMASSEN BEGROTING VASTGESTELD Ook - pagina 4 - vrijdag 12 december Wim Gijzen: irJe zou een stad kun nen bouwen met een aantal stukker? eri>n, die gewoon polder blijven." door FRANS HAPPEL Maak van het Schouwburg- plein een sappige Hollandse pol- -'-der, met j slootjes, bijpassende bomen en een troep uitgelezen •'-koeien. - Idee van Wim Gij zen, beel- ,;fcfend kunstenaar te Rotterdam. fzr~ Hij is een van de 29 uitverko renen die gevraagd werden om -voor het C'70-projekt „Voorstel" een ontwerp te maken. De xrieeste van zijn collega's deden 'langdurige stukken huisvlijt 'als ver uitgewerkte maquettes studies van objecten aan organisator mr. Ton Frenken toekomen. Gijzen hield het bij een (puntga ve) fotomontage. Op de achtergrond De Doelen. Daarvoor een. stukje echt Hollands landschap. De vette klei Is byna tastbaar, je ruikt de koeienpoep. Naast e foto alle ontwerpen, hangen of staan ntomen- .teel ln de Ahoy-hal een toellch- - ting van een handvol tikregels. - - Plan. A: „Het in cultuur brengen van het Schouwburgplein door het aanleggen van weiden," staat er bij- ;VOcrbeeld. Kort en krachtig. Geen 'details over de wijze van realisatie, de soort koeien die er moeten komen of hoe de slootjes zullen worden ge graven. „Door het aanleggen van wei- SMwratf# Zo zou het „Schouwburgpolderplën" er uit moeten zien." (ADVERTENTIE) Gaan Uw meubelen dia lelijke slijtplekken vertonen of bent U uitgekeken op Uw meubelbe kleding? Kom dan vanavond nog naar onze eerste etage, om Bri Nylonmeubelstof te kopen. Bri Nylon is een 100% nylon stof, dus 100% kleurecht, op tricot basis. Een zeer solide meubelstof 'die gemakkelijk schoon te houden is (alleen met gewoon water afnemen). Deze luxe stof, die hetzelfde effekt geeft als de duurste mo quette, koopt U nu, 130 cm breed en keuze uit 6 fraaie interieurkletiren, voor nog géén negen gulden per mater. BRI MYt-OM meubelstof 130 cm breed gemakkelijk te reinigen kleurecht V ijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van dBZe Bri Nylon meubelstof in ~~6 prachtige moderne kleuren, 130 cm breed, gemakkelijk ta verwerken kwaliteitsstof, per meter Ook iWBndagmorgoti epen Gêin tel. of Khrffb beft. denHa, ha. Aardige grap van Gijzen. Het kon slechter. „Nee, nee. Het is niet zomaar een grapje. Ik heb er toch een maand of twee over gedacht. Niet dat ik nu elke dag op het idee geploeterd heb, maar er speelde toch steeds iets door mijn hoofd." Wim Gij zen, tweehoog in de Slag- hekstraat. Grote kamer, wit-cleane muren, paars geschilderde vloei planken, ruim geplaatst meubilair. Mooi-blond vrouwtje Janet houdt zijn twee meest geslaagde werkstuk ken (2 en 4 jaar) zoet. Vanuit een rode opblaasstoel. Achter hem een perspex-relief van een koe. Verlicht. Tegenover hem, aan de andore lange muur de montagefoto. „Ik heb hom zelf gemaakt. Fijn hè?" Fr van uitgaand dat zijn plan niet gerealiseerd kan worden: Wat is zijn bedoeling geweest? Oorspronkelijk „Met ln cultuur brengen wil ik ei genlijk zeggen dat het plein een oor spronkelijk Nederlands aanzicht zou moeten krijgen." „Het plan kan met uitgevoerd worden. Maar je zou een stad kun nen bouwen met een aantal stukken er in die gewoon polder blijven. Sen soort agrarische groengordels. Stro ken van zo'n vijfhonderd meter, waar we niets aan doen. Gewoon wei met landweggetjes en hekken. En dan aan beide kanten fiats, of het stadhuis of het hoofdkantoor van de Shell, Dc belangrijkheid van sommi ge gebouwen mag daarbij geen rol spelen." „Geen plantsoenen, maar echt landschap met sloten waarvan de kanten tweemaal per jaar afgestoken moeten worden. En natuurlijk koeien. Dat zijn mooie symbolen." Geen maquette Volgend jaar mei worden 'n aantal van de 29 inzendingen voor „Voor stel" op ware grootte of op schaal op het Schouwburgplein uitge stald. Het Rotterdamse publiek mag dan over de ontwerpen oordelen. Wat het best in de smaak valt woidt daarna door de organisatoren van C'ID aan de gemeente ter realisatie aangeboden. Ten behoeve van de verfraaiing of, zo men wil, verleven diging of verloedering van het Rot terdamse centrum. Gijzens idee zal niet worden ge toond. „Dat kan niet. Ja, ik km wel een maquette maken, maar daar be gin ik niet aan. In de Ahoy-hal staan cr al een aantal. Het zijn alle maal schilderijtjes, die erop bere kend zijn dat je ze van boven uit een vliegtuig ziet." „Er is geen rekening gehouden mot de bekijker die er recht voor staat. Ik geen maquette. Het is wel de bedoeling dat de montage foto als prentbriefkaart wordt gedrukt. Die moet dan overal te koop zijn voor een normale prijs. Geen extra kosten en zo." Volgens de toelichting is dat „Plan B". Daarbij maakt hij net makkelijk door te stellen: „De plannen A en B kunnen afzonderlijk van elkaar wor den uitgevoerd". Volgend jaar kunnen we elkaar dus zeer waarschijnlijk voor enkele dubbeltjes de hartelijke groeten stu ren via de kaarten van Gyzen. Eerste prijs Wim Gijzen is 28 Jaar. Hjj kreeg vooral bekendheid door zijn per- spex-landschap-koe-objecten. De jury van de Salon van de Maasste den 1969 kende aan Jan van Mun ster en Wim Gijzen eerste prijzen in de afdeling objecten toe. Onlangs had hij een succesvolle tentoonstelling >n het Loener stootse Mickery (o.a. een groot wit biljart met geluid en licht dat tegelijkertijd in- en uitgeschakeld kon worden. Wim Gijzen: „Is alles aan, dan zie je een landschap op het biljart en hoor je treingeluiden en stemmen van mensen. Licht uit en geluid weg. Dan is het eigenlijk een trieste be doening"). De vraag naar zyn werk ls redelijk. Hij heeft geen klagen. Wel negatieve geluiden over de beoordelende functie die de Rotter dammer bij het uiteindelijke projekt „Voorspel" zal krijgen, „Ik geloof niet in het publiek. Dat kun je het publiek niet kwalijk ne men, maar ik als kunstenaar lig nu eenmaal voor. Ik ga veel sneller, dat is mijn beroep. Als je het de Rotter dammer naar de zin wil maken, dan moet je beeldhouwers laten meedoen die trommelslagers eü beertjes ma ken, zoals op de Lijnbaan. Het idee f 1500,- Nog even over zijn ontwerp. Ten slotte ontvangt hij er 1500,- voor. Gijzen: „Maximaal 1500,-. Vergis je niet. Hoe beter men het'ontwerp vindt, hoe meer je dat maximum kunt benaderen". „Eigenlijk is dat niet eerlijk, Alle kunstenaars zijn toch GEVRAAGD om aan het projekt deel te nemen? Dan moet iedereen ook hetzelfde be taald krijgen. Want, wie kan weten hoe lang je met een ontwerp doende bent geweest?". Het ontwerp van. GUzen. Stel dat het wél uitgevoerd kan worden, E\en de fantasie de vrije loop laten en de koeien loeien zich De Doelen in. Wat ziet Wim Gijzen dan? „Nou, deze weide zal niet verschil len vah andere weiden. Koeien hè en na verloop van tijd waarschijnlijk ook een stier. Iedereen zal over de zanderige weggetjes mogen lopen. Niet op het land want dan komt de boer en die jaagt je weg. Of, de koeien komen. Ja, de koeien, want die sluiten, je in. Dat doen koeien al tijd". De perspex-koe aan. de muur kijkt ineens onrustig. Het zal wel tijd om te melken zijn. (ADVERTENTIE) Ai! weather 'n Zweedse import jos; weg regen,kou en sneeuw. Ideaal als outocotrt, om te vissen en naor het voetballen te gaan •winddlchf windvanger in de re absoluut waterdicht wamt caption gevoerd beschermende bontkraag» Met en zander ceintuur te drogen, (n donkerblauw,groen er»'bruin. Maten Nd HALVE PRIJS ROTTERDAM: 8 eijerlendse laan hk.Slaghekstraat West-Kruiskade Korte Hoogstraat Meent Katendrechtse Lagedijk Rollerdam - IJsselmonde - Hoogvliet Schiedam - Vloardingen - Leiden - Zeist Arnhem - Zaandam - Moastricht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Burgemeester V. Thomassen heeft gisteravond een nederlaag geleden. Een PvdA-motie die beoogt het haven- en industriebeleid van Rotterdam „om te buigen" werd door de raad aangenomen, hoewel de heer Thomassen als wethouder voor de haven de motie bad ontra den. Behalve de gehele PvdA-fractie, inclusief de vier socialistische wethouders, stemden PSP en CPN voor de door fractieleider drs. A. J. Lems ingediende motie, die door de overige partijen werd afgewe zen. De raolie houdt in dat Rotterdam geen initiatieven moet ontplooien die een grote industriële ontwikkeling op de Hoekse Waard, verbonden aan het graven van een kanaal voor zeesche pen, beogen, dat het agrarisch en re creatief karakter van Voorne-Putter» niet aangetast mag worden en dat de zgn. demarcatielijn bij eventuele uit breiding van de Maasvlakte gehand haafd dient te worden. Daarnaast wordt in de motie i dat de ontwikkeling van de havengebieden van Rotterdam be perkt moet worden tot activiteiten die gebonden zijn aan het zeer diep ste kende schip en aan op- en overslag, voorts dat economische, milieuhygië nische, huisvestings-, verkeers-, ver- voers-, sociale, recreatieve en culture le aspecten gelijkwaardige factoren moeten zijn bij de planning van na ven- en industrieterreinen en dat Rot terdam als gevolg van het ontbreken van een nationale havenpolitiek pas beslissingen over haven- en. industrie terreinen moeten nemen nadat advies is ingewonnen bij het overlegorgaan Zuid-West-Nederland. Deze motie werd gisteren ingediend tijdens de voortzetting van de behan deling van de gemeentebegroting voor 1910. Zij kwam in de plaats van twee andere moties van drs. Lems die hü de dag tevoren had ingediend, maar waarop burgemeester Thomassen, als beheerder van de havcnportefeulUe ernstig kritiek had geoefend. Hij noemde het, sprekend over deze moties een „onhoudbare gedachte beslissingsbevoegdheid te delegeren aan organen die nog moeten komen of overlegorganen" en hij zei het onjuist te achten over „initiatieven van Rot terdamse zijde over de Hoekse Waard te spreken omdat de beslissingen hier over met door Rotterdam maar door hoger bestuur worden genomen". Beide moties kwamen gisteren, ver enigd, zij het op detailpunten aange past, opnieuw ter tafel. Drs. Lems verklaarde hiermee een „ombuiging van het havenbeleld" na te strewn. „Deze motie wordt een bron van misverstand", zei daarop de burge meester. „De heer Lems wil met zijn fiactie als afzonderlijke groep optre den, maar ik ontraad de motie evenals ik het betreffende programma-onder deel van mijn partij heb ontraden. Ik blijf democratisch-socialist zonder echter ieder partijprogramma te om helzen." De burgemeester voerde ten slotte VANDAAG heb ife lööt voer voor ouders, wier kinderen op de lagere school zit ten. Met opzet betonc-rd voor de vrijdag. Wellicht heeft V er wat LAAT tfc beginnen met een korte inleiding. Br wordt in Rotterdam smds een poos, op diverse lagere scho len seksuele voorlichting gegeven. In de meeste gevallen door het onderwij zend personeel zelf, in exceptionele ge vallen door een select pegelschap bui tenstaanders. Beide proefgroepen (totale bezetting 48) hebben hun bijlessen in de seksue le theorie gekregen van de Stichting Voorlichting en Communicatie aan de Ringdijkwaarvan mevr. N. in 't Veld directrice is. Met haar heb ik gisteren, omwille uan een «og betere communicatie, de allereerste praktijkemiringcn door- genome». REACTIE KIND. Mevr. In 't Veld: „Normaal. Precies zoals wy hadden verwacht. Het is te gek om te denken, dat een kind niet geïnteresseerd zou zijn in zaken die betrekking hebben op geboorte en voortplanting. Wat met wegneemt, dat ze het moeilijk vinden ojn er over te praten. Er is nog altijd een bepaalde angst, een terug houdendheid. Erg vanzelfsprekend, als men bedenkt dat hooguit drie procent van de kinderen thuis seksueel wordt voorgelicht. Ze winden liet woeilyfc om erover te praten. Daarom ook vindt zo'n les plaats 5» een zeer vertrouwe lijke sfeer. Een sfeertje, waarin elk kind automatisch tot praten komt. Br moet contact syn tussen voorlichter c« kind, En dat is er. Vooral in de laatste twee klassen van de lagere school, waar we wat dieper op de ma terie ingaan dan in de eerste- tot en met de derde klas. Daar wordt alleen maar geantwoord op indicidcntele vra gen. In de laatste twee klassen is de seksuele opvoeding (beter: man-vrouw relatie) een onderdeel van het lesroos ter." HET EFFECT. Mevr. In 't Veld: „De kinderen gaan er makkelijk ovei praten. Ook buiten de les. Laten we wel wezen, praten, géén experimenten nemen. Trouwens die drang naar het experiment valt helemaal weg. Dat is typisch. Voorgelichte kinderen zien in, dat zo moeten wachten tot ze eraan toe zijn. Ze zullen zelf de normen gaan vinden. Voor heil wordt het ook veel eenvoudiger om de brug naar thuis te slaan. Ze durven, met hun vraagjes, die eventueel niet op de los zijn behandeld of juist tijdens de los ee» onderwerp voor een discussie wa ren, ook thuis naar voren te komen. Dat is een zeer positief punt." DE VRAGEN. Mevr. ïn 't Veld: „Deze zijn van zeer uiteenlopende aard. Soms voor de voorlichters moei lijk te beantwoorden. Maar juist uit dc verscheidenheid blijkt, dat de kin deren al een. hele poos iets hebben lo pen opkroppen. Iets, dat ze graag had den willen uiten, maar waarvoor geen gelegenheid bestond. Opmerkelijk is hierbij ook de geruststelling die ervan de kinderen uitgaat als hun vraag beantwoord is". VOORBEELDEN. Mevr. In 't Veld: Jongens vragen dikwijls „Wat moet je do-n om geen kinderen te krijgen" „Wat is een sex(e)piel" „wat is een sexbom" „doen vader en moeder 'het' alleen als ze kinderen willen hebben" „doen een man en een vrouw het alleen als ze van elkaar houden" „wat is een flikker". De meisjes: „Of de jongens ook maande lijks een soort menstruatie hebben" „hoe je 'het* precies moet doen". Mevr. In 't Veld: „Vooral de vraag over de techniek voert de boventoon". HET DOEL. Meur. In 't Veld„Alle angstcomplexen weg te nemen. Een MEVR. N. In 't Veld; „Bij de ouders is er geen sprake van on wil. Het is alleen maar een kwestie van onmacht en onkunde. De ouders weten er soms nog minder van dan een voorgelicht kind." ieder moet gerust gesteld worden. Het is mij» mening, dat wanneer ja de voorlichting ta lang laat liggen, het voor de kinderen juist zo interessant wordt. Praat eens geheimzinnig met iemand en zwijg dan wanneer een kind binnenkomt. Als je dan eens klaps een draai aan het verhaal geeft, ■wordt het kind achterdochtig. Het wil meer weten. Zo is het met tie seksuali teit ook. Zwygen is een verkeerde voorlichting REACTIE OUDERS. Mevr. In 't Veld: „Deze is moeilijk te peilen. Maar de moesten winden, het goed, dat de school de taak heeft overgenomen. Voor hen is het een pak van het hart. By de doorsnee ouder is er geen spra ke van onwil, maar win onmacht en onkunde. De angst om het goed te kunnen brengen. In. vele andere gemeenten vinden, de voorlichtende lessen, niet plaats op initiatief van de gemeente (coals in Rotterdam), maar na aandringen van een oudercommissie. Dat is geweldig so zou het overat moeten. Et zyn in Rotterdam nog lagere scholen genoeg, waar niet aan seksuele pedagogie gedaan wordt. De oorzaken kunnen talrijk zijn Het hoofd kan er tegen zijn of dc oudercommissie, maar er kunnen ook geen geschikte leerkrachten aanwezig zijn. Pas wan neer er emge aandrang van de ouders is, komt in zo'n situatie wel verande ring. Er zijn evenwel ook oudersdie veel weerstand bieden. Ze willen het ge woon-to eg met. „Elfce verandering geeft een soort angst", zeggen ze. Men raakt in zekere zin de oude houvasten kwijt. Ergens kan ik me dat wei voor stellen. En ik vind het fijn, dat er ou ders zijn, die niet klakkeloos aanne men, wat er op school beslist wordt. Discussie moet er zijn, anders wordt het nooit iets". HOMOFILIE. Mevr, In 't Veld: „Ook daar wordt terecht aan dacht aan besteed. Elk kind moet zich op zijn gemak kunnen ixelen. A!s ee» jonge» zich veel meer voelt aange trokken tot zijn vriendjes, moet ie daar vragen over kunnen stellen. Het tijdperk van het na-wijzen van homo fielen moet eindelijk eens voorbij zijn. We moeten iemand accepteren zo hij/zij is. Waarmee tk niet gezegd heb, dat je het moet propageren." ROTTERDAM, vrijdag. De begroting voor 1970 is gister avond na drie dagen vergaderen door de gemeenteraad vastge steld. De fraeties van PSP en CPN, alsmede enkele PvdA'ers stemden tegen de post voor de bescherming bevolking. De heer C. N. van Dis (SGP) liet aanteke nen, dat hl3 tegen do uitgaven voor kunstzaken was. aan dat de motie in strijd was met het feit dat de raad akkoord was gegaan met het standpunt van b. en w. over haven- en industriebeleid, zoals dat was geformuleerd in een nota die bij de begroting werd behandeld, De PvdA-fractie hield bij monde van leider Lems vast aan de motie, die eerder door de KVP-fractielelder mr. L. A, Struik was betiteld als een motie van wantrouwen. „Deze kwali ficatie is niet van toepassing," aldus de lieer Lems, „we willen hiermee slechts bepaalde punten uit de nota van het college onderlijnen". De burgemeester had tevoren nog verklaard dat de nota „ons voldoende armslag biedt terwijl de geboorte van een nationaal havenbeleld op komsi ls". Hij concludeerde dit uit de ver klaringen die minister Bakker van verkeer en waterstaat ln Zaandam heeft afgelegd. „Rotterdam krijgt ruimte voor het diep stekende schip en voor overslag en bij ons zal applaus opklinken als het afleiden van de industrieën van Rotterdam naar andere plaatsen in Nederland lukt", aldus de heer Tho massen, die eraan herinnerde dat de „vestiging van de Total-rafflnaderij voor het rijk te koop is terwijl dit be drijf schitterende aanbiedingen van Antwerpen en Bremerhaven heeft". Een motie over een sociaal statuut, dat grondslag moet gaan vormen voor de formulering van voorwaarden bij dc uitgifte van industi iegronden, ver eenvoudigde drs. Lems eerst, en later trok hij hem in, nadat burgemeester Thomassen had toegezegd, dat b. en w. deze zaak zullen bestuderen. „Het spreekt mij al enige tijd sterk aan om sociale maatregelen vast te leggen in de vestigingsvoorwaarden voor bedrijven", zei de heer Thomas sen. DAGBROEKSCHRIJVER ADVERTENTIE Voor onze klanten die van luxe houden is deze prachtige ven- sterval mat rijk geborduurde dessins ongetwijfeld ie Van liet! En op deze luxe trevira val Uit de duurdere serie geven wij liefst 3 jaar garantieKant en klaar met zoom en hoofd jes, betaalt U nu per meter voor deze mooie broderie val nog géén vier gulden. Franse 50 cm hoog Vrijdagavond Om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van een luxe travira vensterva! met rijk geborduurde dessins, kant en klaar met zoom en hoofdjes, 50 cm hoog, met 3 jaar garantie, per meter Gtin tel of schfifj. beit

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1