Nixon maakt van meer I Spaanse luchtkastelen kostten mo oenen guldens Schepen in aanvaring in mist bij Vlieland UITGEWEKEN VROUW IN VS GEARRESTEERD COMBINATIE NEUROLOOG- PSYCHIATER VERDWIJNT Brand in Veendam vermoedelijk door onvoorzichtigheid bewoner ontstaan Corruptie ontdekt bij staatsbedrijven in Bulgarije Kamervx-agen over prij sverhogingen kampeerterreinen Ned. Strijkkwartet naar het buitenland Politie vindt in bar te Kerkx-ade 35 vuurwapens Ceaixsescoe roept op tot contacten met W.-Diiitslaml Vier doden na frontale botsing bij Den Helder toegang tot West-Duitsland ontzegel Bemanningsleden van Japans schip gered Tientjes-actie WD bi-aclit 17 mille op AVerdacht van miljoenen-oplichting MEVROUW T. VERDACHT VAN ZWENDEL MET GROND EN FLATS t maandag 15 december» 1969 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, zaterdag. In de toe komst zal tie combinatie neuroloog- jjsyofaïater (zenuwaxts) niet meer be staan, maar zal men ofwel psychiater èfwel neuroloog zfón. De opleldüigs- tljd van een arts, die zich specialiseert tot psychiater, zal verkort worden va» 5 tot 4 jaar. Dit is gisteren besloten op de leden vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Psychiatrie en Neurolo gie waarin nagenoeg alle psychia ters en neurologen van. ons land ver- enigd zijn. De stemming over een voorstel tot liberalisatie van de psychiatrie-oplei- ding (deze kent op het ogenblik een groot aantal verplichte stages, hetgeen volgens veel, vooral jongeiè psychia ters een grote belemmering is tot het brengen van de psychiatrie in. Neder land op een nivea dat In overeen stemming is met de moderne ontwik kelingen) is na verzet van een groep neurologen niet gehouden. De juniorleden (60 van de 180 aan wezigen) die geen stemrecht hebben vrezen, dat de dringend noodzakelijke modernisering van de opleiding hier mee op de lange baan is geschoven. (Van onze correspondent) VBENDAM, maandag. De politie neemt aan dat de brand in de woning aan de Beneden Verlaat in Veendam vrijdagavond is ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur van de bewoner, de 42-jarige H, Jager. De man is za terdagmorgen aangehouden en na een verhoor weer vrijgelaten. Gebleken is dat de heer Jager vrij dag onder invloed is thuisgekomen en toen nog - wat eten heeft warm ge maakt. Nadat hij- gegeten had heeft hij wat kleren bij elkaar gepakt en is in een hooiberg in de buurt gaan sla pen. Daar werd hij zaterdagmorgen om 12 uur wakker. De politie vermoedt dat hij het pe troleumstel heeft laten branden, waarschijnlijk is er iets gaan smeulen, waardoor de brand is ontstaan. "WENEN, maandag (Reuter) On geveer veertien vooraanstaande Bul gaarse partij- en overheidsfunctiona rissen op het terrein, van handel en vervoer zijn na een langdurig onder zoek wegens „grove malversaties' ontslagen. Onderzocht wordt of een proces tegen hen zal worden aange spannen. Vier van hen zijn uit de par tij gezet. De ontslagenen hadden de leiding van twee grote economische organisa ties in Bulgarije, de koopvaardij- vloot-groep en de Firin-groep, die de bont-, leer-, rubber- en schoenenindu strie omvat. De Bulgaarse partijleider Zjiwkow heeft het nieuws over de ontslagen onlangs persoonlijk open baar gemaakt, maar sindsdien heeft de pers in Sofia geen nadere bijzon derheden verstrekt. DEN HAAG,.ANP). De Kamerleden mej. mr„ E. Haars en A, de Boo (beiden chu) hebben minister De Block van economische zaken schriftelijke vragen gesteld over de verhoging van de huurprijzen van ter reinen op verschillende kampeerplaat-' sen. In de vragen wordt er op gewezen, dat de huurprijzen voor deze stukjes omstreeks I960 nog ƒ150.- per jaar bedroegen en thans vaak zijn gestegen tot 800,- of meer per jaar. De beide kamerleden vragen of deze abnormale prijsverhogingen geen ernstig gevaar zijn voor de sociale recreatie en of maatregelen kunnen worden getroffen om paal en perk te stellen aan deze „onsociaïe" prijsverhogingen. (Van onze muziekrédactuer) BAREN,Het Nederlands Strijkkwartet maakt in januari een tournee door West-Duitsland en Zwit serland, waarbij in Bazel, Freiburg, Trier, Hamburg, Bremen, Hannover en ander steden wordt geconcerteerd. Op de programma's prijken kwartet ten van o.a. Bartók, Hindernith, Sjos- takowitsj en Frank Martin. Het uit 1968 daterende kwartet van de lantste beleeft dezer dagen zijn première in Amsterdam. WASHINGTON, maandag (Reuter/NYT). -De Amerikaanse president Nixon. zal vanavond tc middernacht (Ned.tijd) opnieuw via radio en televisie het Amerikaanse volk toespreken om, naar men verwacht, een verdere terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Vietnam hekend te maken. De toespraak die; naar Nixons perschef Ziegler gisteren meedeelde, niet langer dan vijf 'minuten zal duren, zal een aanvulling zijn van zijn rede van 3 november waarin de president bekend maakte welke maatregelen hij zou proberen te nemen om de vrede in Vietnam te doen terugkeren. Volgens goed ingelichte bron nen zou Nixon de terugtrekking van nog eens 40.000 man aankon digen. Hiermee zou het getal van dit jaar uit Vietnam teruggetrok ken Amerikaanse militairen op 100.000 komen. Op dit ogenblik bevinden zich nog een 475.000 Amerikanen in Vietnam. Het Amerikaanse weekblad Time bericht dat president Nixon van plan zou zijn tegen het einde van het vol gend jaar bijna alle Amerikaanse grondstrijdkrachten uit Vietnam te doen terugkeren, als een aanloop tot een algehele aftocht van de Ameri kaanse strijdkrachten uit Vietnam in 1971. Veertigduizend Amerikanen zouden als adriseurs in Vietnam blij ven. De Zult Vietnamese regering heeft dit weekeinde een op een gesneuvelde buitgemaakt geheim Viet Cong docu ment openbaar gemaakt waarin o.a. de militaire en politieks strategie van de geallieerden geanalyseerd wordt en richtlijnen, worden gegeven voor 'de strategie van het Nationale Bevrij dingsfront. Hoofdopdracht voor ae Viet Cong is volgens dit document het verijdelen van het Amerikaanse plan de- oorlog in een sterke positie te beëindigen en de oorlog te Vietnami seren. Het document vervolgt: „Wij moeten vechten om de Amerikanen te dwingen hun troepen terug te trek ken, de ineenstorting van het mario- nettenbewind te bewerkstelligen en de beslissende overwinning te behalen" ZWARTE Panterleider „Big Man" een andere naam werd niet opgegeven stapt onder toezicht van de luchthavenpol itie uit een busje op het ^L/WTirtC ARITtGr vliegveld van Frankfurt. De negerleider die in West-Berlijn aan anti- Amerikaanse demonstratie wilde deelnemen, werd de toegang tot de Bonds republiek1 ontzegd. Monniken In Saigon hebben dit weekeinde honderden politiemannen een aantal monniken die naar het presidentiële paleis wilden trekken in hun pagode teruggedreven. De monniken beant woordden het gebruik van traangas, waterstralen en knuppels met het gooien van stenen, planken en stalen hekken. Het zijn van afkomst Cam- bodjanen die de president de status van thnisehe minderheid willen af dwingen voor Vietnamezen van Cam bodjaanse afkomst, een soort tweede rangs burgerschap dat bepaalde voor rechten inhoudt, waaronder het ver schoond blijven van dienstplicht. De pagode is al drie weken door de politie omsingeld. Het is de tweede maal dat de monniken proberen uit te breken; op 27 november werden zij ook al eens teruggedreven. Alle leden van het Phïlippiinse contingent in Vietnam, behorend tot de Philippijnse burgeractiegroep, hebben gisteren met drie schepen Vietnam verlaten. De Philippijnen zijn daarmee het eer ste land dat zijn expeditionaire korps uit Zuid-Vietnam terugtrekt. In de Verenigde Staten werden gis teren op bescheiden schaal plaatselijk betogingen tegen de oorlog in Vietnam gehouden, georganiseerd door het Vietnam moratorium-comité. (Vanonze correspondent) MAASTRICHT, maandag- De politie te Kerkrade heeft.-in een har in de Drie vogelstraat bij caféhouder H.S. 35 vuurwapens gevondtjn. Daarbij zijn 15 gaspistolen van het kaliber .6.35 mm en 20 zgn.' „ballpoint-pistolen". Deze hebben, het uiterlijk van een balpen maar er kunnen kogeltjes mee worden, afgeschoten." Ook vond de po litie de munitie die bij deze wapens hoort. In de woning van S. werd ook nog een grote partij sigaretten gevonden en in beslag genomen. Deze sigaretter.1 zijn aldus de politie afkomstig van diefstal. In verband met deze vondst werden voorts drie jongelui uit Heer len aangehouden. Ze hebben bekend. De drie jongelui en de caféhouder worden morgen voor de officier van justitie in Maastricht geleid. WENEN, maandag (NY Times) Dé Roemeense partijleider Nicolae Ceausescoe heeft in een toespraak de andere Warschau Pact-landen opge roepen om het voorbeeld van Boeka rest te volgen en diplomatieke betrek kingen met Bonn aan te knopen. In een rede tijdens een plenaire zit ting van het Roemeense centrale co mité verklaarde Ceausescoe in de uit slag vande recente Westduitse ver kiezingen een bewijs te zien voor „de realistische tendens in de openbare mening" in West-Duitsland, Deze vet> andering Is tot uitdrukking gebracht in de vorming van de regering-Brandt en in haar programma, aldus de Roe meense partijleider, (Van onze correspondent) DEN HELDER, maandag Drie volwassenen en een kind zijn zaterdagavond verdronken toen de auto waarin zij zaterr na één frontale botsing op rijksweg 9 bij Den Helder in het Noord- hollands Kanaal terecht kwam. De naast, de bestuurder gezeten dienstplichtige militair H. J. de Haas (10) wist zich zwemmend te redden. De slachtoffers zijn: de marinier der le klasse B..H. W. C. Baard (10) uit Ermelo, mevrouw C. H. de Haas (46) uit Ermelo, mej. H. C. de Haas (55) uit Zwolle en Martin Kars (8) uit Er melo- De bestuurder van de andere bij de botsing betrokken auto, de beroeps chauffeur P. D. (27) uit Den Burg is met een beenbreuk opgenomen in het St Liduinaziekenhuis in Den Helder. Duikers van de marineberoeps- brandweer en personeel van de ge meentepolitie brachten ongeveer» zes minuten nadat de auto te water .was geraakt de eerste inzittende aan wal Vier minuten late?-waren alle inzit tenden op de wal gebracht. DE 2waarbeschadigde auto wordt uit het Noordho.lands Kanaal getakeld. FRANKFURT, maandag (DPA, AP) Een niet geïdentificeerde Zwarte I'antcr-lcidcr is zaterdag dc toegang tot West-Duitsland ontzegd- Kort voor zijn aankomst op dc luchthaven, van Frankfurt hadden dc Westduitse auto riteiten cc» inrcisverbod voor tic ne gerleider afgekondigd. De Zwarte Panter-lcider was van plan deel te nemen san demonstraties In West- BorlUn tegen de oorlog in Vietnam Volgens het ministerie van binnen landse zaken moest gevreesd worden dat zijn aanwezigheid dc demonstra ties een gewelddadig karakter zou ge ven. Douane-autoriteiten maakten be kend dat do negerleider bij oatikomst op het vliegveld ccn verhoor is afge nomen, waarna hij weer op het toestel naar Parijs werd gezet. De man was volgens de autoriteiten gewapend. Tij dens zijn aanwezigheid op het vlieg veld werd betoogd door honderdvijftig studenten, onder vie Daniel Cohn- Bcndit. In dc avond deden zich naar aanleiding van de weigering de neger leider toe le laten in Frankfurt nog enige incidenten voor. De betogingen in West-Berlijn te gen het Amcvikaar.se Vielaam-bcleid zijn rustig verlopen. Aan dc twee de monstraties namen In totaal ongeveer 6000 mensen deel. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag. Ten noorden van Vlieland Is gistermorgen even voor h3lf tien het 14.000 ton me tende Japanse vrachtschip France Mam in ccn mistbank in aanvaring gekomen met de 13.000 ton metende Griekse vrachtboot Reno uit Piraeus. Het Japanse schip dreigde snel te zin ken, de Keno was nauwelijks bescha digd en kon later doorvaren. De 36 bemanningsleden van het Ja panse schip en een. Engelse zeeloods zijn door ae reddingsboot Carlot van West-Terschelling en de vissersboot Wierirtgen 99 op Terschelling aan land gebracht. De kapitein van de France Maru, die ook aan boord van de Carlot was gegaan, keerde halverwege met het betonnïngsvaartuig Terschelling terug naar zijn schip. Intussen had het bergingsvaartuig Doeksen een bergingscontractgesloten met de rederij Kawasaki Kiesen en was de sleepboot Holland al in de buurt van het schip. Vanuit Borkum kwam later de sleepboot Oceanic van Bugsir. Zondagavond had de Holland ver binding gemaakt met de France Maru, maar het schip kon niet worden ge licht omdat de Japanners voor het verlaten van het schip het anker had den laten \rallen en het voorschip bij na helemaal in het water was verdwe nen. Vannacht slaagden de sleepboten Holland en. Oceanic erin de France Maru „om de Oost" achteruit naar -, rustiger water te slepen. Daar zou eerst worden geprobeerd het zeven ton zware anker met 60 vadem ketting kwijt te raken. Dc sleep was vanmor gen ten noorden van Ameland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag. De „tien tjes-actie" die de WD 24 november is begonnen om de slecht gevulde par tijkas te versterken heeft tot dusver een. bedrag van ruim 117 duizend gul den opgeleverd, zo meldt het VVD- partijergaan Vrijheid en Democratie.- Het geld is. bijeengebracht door 8580 leden, hetgeen ben gemiddelde bij drage van ruim 13,50 betekent. (Van een onzer verslaggevers) "QP Het eerste geziekt maakte ze een uiterst sympathieke, be trouwbare indruk, maar in werkelijkheid was ze een vrouw met de broek aan, die ons allemaal bedroog," aldus een van de slachtoffers van de 52-jarige Dé T. uit Amsterdam-West. Zij werd enige maanden geleden in de Verenigde Staten gear resteerd en uitgeleverd aan Nederland, verdacht van oplichting op grote schaal bij de verkoop van Spaanse gronden en bouwpro jecten. Op 30 december staat ze terecht. Bij de officier van justitie, die om haar uitlevering verzocht,, mr J. H. Bergsma, was een vijf tal klachten ingediend, volgens welke de vrouw Spaanse grond en huizen zou hebben verkocht, die nooit werden opgeleverd en waarmee een bedrag van ton nen zou zijn gemoeid. (Van ccn onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag In liet Amsterdamse Huji^ waring verblijft op het ogenblik mevrouw A. T--\V. Hit J West, die ervan wordt verdacht Banken en partiruln-rij ioeneu te hebben opgelicht,.öucbr uieer door de verkjg ken die "k'L ViCrkttftht konden won De officier gaf echter toe de in druk te hebben dat wat de vrouw ten. laste wordt gelegd slechts een fractie zou kunnen zijn van de wer kelijke omvang van de oplichtingen. „Er wordt gesproken over miljoenen, maar dat kan ik niet nagaan omdat het grootste deel op het civiele vlak zou liggen", aldus de officier. In de zomer van 1S6S had hij een vordering bij de rechter-commlsaris „Ingediend om de vrouw wegens ver meende oplichting te vervolgen. Kort tevoren echter was de vrouw met baar echtgenoot, een voormalig tankerkapitein, naar Califomlë uit geweken, waar ze bij een dochter lo geerde. Het duurde bijna drie jaar voordat ze werd uitgeleverd. Grondhandel Eerder in 1DBB, in april, was al verdenking tegen haar gerezen, maar na drie dagen in een Amster damse cel te hebben doorgebracht, werd ze door officier Bergsma we- wercl ze door officier Bergsma vrij gelaten, omdat geen bewijzen tegen haar gevonden werden. Met de verkoop van Spaanse grond was mevr, T. in 1961 begon nen, nadat ze met enige vrienden en familieleden met gezamenlijk geld een stuk grond nabij het Spaanse dorpje Al tea had gekocht. Ex- werd toen afgesproken, volgens de betrok kenen, dat de winst uit de grond handel naar evenredigheid werd verdeeld. In Spanje ging mevr. T. voorts een compagnonschap aan met eeiï vermogende ingezetene van Al- tena, Antonio Salva Marles, zoon. van een markies, die goedkoop aan grond wist tc komen. Tegen hem is nu in Spanje een civiel proces aart de gang. „De eerste tijd ging het vrij aar dig, er werden grond en huizen ge kocht en met winst verkocht, maar op oen gegeven moment is het uit de hand gelopen, volgens mij omdat er veel tc royaal en. onzakelijk werd geleefd. Het ene gat moest toen met het andere worden gedicht", ver klaart haar broer nu desgevraagd. Hij was een van degenen die van de winst zou profiteren. Hij 2egt: „Ik heb er toen, in 1961, f 27.000 inge stoken maar er nooit iets van terug gezien".. Een. van de eerste cliënten van mevr, T., de heer O. te Amstelveen, stortte in 1961 naar zijn zeggen met een broer 35.000 voor grond. „Daar kan ik naar Iluiten. Een huis. dat ik Spanje kocht is bovendien door haar UIT ONZE krant-van 8 december. verkocht, vlak voor ze naar Amerika ging, uitgerekendaan iemand die hier in. Amstelveen nog geen vijf mi nuten bij mij vandaan woont". „Hoe dat kon? Br zou elektriciteit in het huls worden aangebracht en - mevr. T. vertelde me dat ze daar voor mifn Escritura, het eigendoms bewijs, nodig had. Dat heb ik toen gegeven, in het volste vertrouwen want we gingen vriendschappelijk met haat om. Ik heb het nooit terug gezien". Zijn vrouw zegt: „Het was met haar altijd gezellige jongens onder elkaar, dat vind ik het ergste, ze blijkt je gewoon te hebben opge licht". Anderhalf miljoen. Hoe groot het aantal vermeende benadeelden is, weet niemand te zeggen. We benaderden er circa twintig, die gezamenlijk, volgens hun zeggen, voor ruim anderhalf miljoen z|jn opgelicht. Allen hadden, naar de meedelen, geld gestort voor grond die niet verkocht kon worden, 1 of voor grond die al andermans ei gendom was, en voor huizen die nimmer zijn afgebouwd. Bij alle transacties werd, aldus deze bena deelden, onder meer met de eigen domsakten geknoeid. Een inmiddels overleden notaris zou daarbij een rol hebben gespeeld. We laten enkelen- van hen aan het woord. Mevr. J. v. d. Eijk te Am- sterdam: „Het is bekend dat we alle maal bedrogen zijn. Ik heb drie ton betaald. Pas toen ik dreigde met een proces tegen Antonio Salva, die als tussenpersoon optrad, kreeg ik een huis, een oud akelig ding en weinig waard". De heer C. Kessler te Den Haag: „Ik ben voor 30.000 benadeeld, wat ik heel erg vind, maar lk ben een van de minst gedupeerden. Anderen 2ijn veel grotere bedragen kwijt". De heer Adamse te Den Haag betaalde naar hij 2cgt bijna een ton en kreeg daarvoor niets. De heer W. R, Buijs, directeur van een groothandel in gedroogde en verse vruchten in Rotterdam, stortte een ton. In 1966 begon hij een civiele procedure tegen mevr. T. waarbij zij werd veroordeeld tot terugbetaling van de honderdduizend gulden. „Maar ik heb er vermoedelijk niets aan" zegt hij. „Vlak voor de uit spraak vluchtte ze naar Amerika en voor zover ik weet heeft 2e thans geen bezittingen meer waarop beslag gelegd zou kunnen worden". Ruim een jaar voor haar vertrek naar California stichtte mevrT, naast haar Spaanse activiteiten in Amsterdam het Vakantie Investe- rings Fonds (VIF), dat via adver tenties en folders opriep duizend gulden te storten, in ruil waarvoor de participanten jaarlijks een of meerdere weken gratis in een van de huizen in Spanje en ook elders'zou den kunnen doorbrengen. Verraderlijk Volgens accoutant J. Melse, die kort na het vertrek van mevr. T, n_ar Amerika het VIF als directeur liquideerde, is er met dit fonds „nauwelijks iets onregelmatigs ge beurd". De eenentwintig participan ten, die het fonds uiteindelijk telde, naar buiten toe was steeds de in druk gewekt dat het er vele honder den waren zouden allen hun geld grotendeels hebben teruggekregen. „Maar het verraderlijke was", aldus de heer Melse, „dat het VIF als dek mantel werd gebruikt voor allerlei praktijken". „Er werden o.a. tal van leningen gesloten die nooit zijn terugbetaald. Ook bij banken werd geleend, waar van degenen die zich borg hadden gesteld, de dupe zijn geworden". Vlak voor haar vertrek naar Ameri ka zou mevr. T. volgens de heer Melse links en rechts nog grote be dragen hebben geleend, en tevens hebben geprobeerd zich de partiel- pantengelden toe te eigenen. „Het stond vast op de bank, maar door een foutje bij de bank werd het op haar verzoek naar Spanje over gemaakt. Op het laatste moment -lukte het me het geld daar te laten blokkeren".' Volgens hem. leidden mevr. T. en haar echtgenoot op een bepaalde manier .een zeer luxueus leven waarin Ook haar oudste dochter met echtgenoot, een ex-resexve-marl- - neoffider, „zij werkten bij de verkoop van grond met haar samen 'en weten ook van de.hoed. en de rand" deelden. „Er werd mot. geld gesmeten", aldus de heer Melse. Een burrman van mevr. T. in Amsterdam-west, commissaris van politie A. M. Koppejan; „Ik wist niets van hun handel, maar je dacht wel eens, dat vliegt maar heen en weer naar Spanje, dat moet goud kosten". -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3