geul voor gereedkomen een succes E33B53 Man ontsnapt na poging om sport- toestel te kapen A ROTTERDAMS DAGBOEK Blijdorp nog altijd een 'bezet-gebied' ENORM ÏMRBEEl 14.95 Yinko Kuci niet goed genoeg voor Feijenoord I ROTTERDAM RIJNMOND SHEIX NIET IN DE STEMMING YOOR FEESTEUKE OPENING TRIPflT KERENPYJAMA'S 'Geen bedreiging of intimidatiepogingen van Portugezen' RSR-Ivoren Toren (50 jaar) organiseert 'mirschaak'-toemooi Bouwplannen in Alexanderstad Ellemare en Reef worden opgehoogd LANDEND VLIEGTUIG VOORKOMT ONGELUK ÜIM8ti SEBRJLAD Reparatie aan BIL El Moet huwelijksspeech speelser (2) 'Huidige situatie iu Hoogvliet duidelijke misser van minister IN TWEEDE KAMER KYP voor twee verkiezingen op zelfde dag J. J. Morelis overleden 4 - woensdag 17 december 1S89 «ANatVClËM AHKÊftfiEBIED KOEK Vtfl //EN IJJBtlSTRtEtERHElNgH r - meer ZANOVJH I ZANDWIN De „qliegeui" voor de Nieuwe Water weg maakt Europoort toegankelijk voor schepen met een diepgang van 62 voet, oftewel 19 meter. /ADVERTENTIE! Heel veel mannen dragen graag een tricotpyjama, omdat zo'n pyjama heerlijk glad en soepel zit en zo lekker aansluit. vindt U nu bij De Kroon en stukken voordeliger. Nharkeuza met ronde of met V-hals, In de kleuren bleu, marine, groen en beige. Boord, manchetten en borstzakje afgebiesd met con trasterende kleur. Alléén bij De Kroon. IN ALLE FILIALEN VAN Speciaalzaken in textiel S II I I Minister Polak: (Van een. onzer verslaggevers) DEN HAAG, woensdag. Na publi- katie van een interview met in Rot terdam wonende Portugezen, afkom stig van de Kaap Verdisebe Eilanden, waarin, o.m. werd beweerd dat deze Portugezen niet vrijuit zouden durven spreken omdat zij bevreesd waren voor de Portugese politie-organisatie P.ID.E. heeft één Portugees die het met de Inhoud van het artikel niet eens was'een handtekeningenactie ge houden, die IS handtekeningen ople verde. Van de zijde van het Portugese con sulaat zijn geen acties tegen de geïn terviewden ondernomen. Uit een door het ministerie van justitie ingesteld onderzoek is niet gebleken dat bij de handtekeningenactie enige bedreiging of intlmidatiepoglng heelt plaats ge vonden. Dit antwoordt de minister van jus titie op vragen van het Tweede Ka merlid mej, M. Barendregt, waarin zij de minister o.m, had gevraagd op te treden tegen politieke intimidatie van een aantal Portugezen in Nederland. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. De schaakvereniging RSR-Ivoren Toren houdt zaterdag 27 ecember een „sur- schaak"-toemool ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan ven de vereni ging. Elke deelnemer heeft per partij een half uur bedenktijd. Het toernooi vindt plaats In de kantine van het Franclscuscollege, Beukelsdijk 01. De aanvang i3 om half elf 's morgens. In schrijving (voor 20 december) is mo gelijk bij de heer N. B. W. Wijngaar den, Riebekstraat 24a, Rotterdam-20. (teL 170534 of 290144 toestel 11). Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50, deelne mers tot 20 jaar betalen ƒ2,26. Ook huisschakers zijn van harte welkom. ROTTERDAM, woensdag. Feijenoord heeft er van afgezien de 29-jarige Joegoslaaf Vinko Kuci, een verdediger van Hajduk in Split, te contracteren. De stadionclub was maandag vlak voor het sluiten van de transfermarkt tot zoals manager Brojt zei prin cipiële overeenstemming met de Joe goslaaf gekomen, maar gisteren bleek tijdens een proeftralnlng en een on derlinge oefenwedstrijd dat Kuci min der kwaliteit had dan men had ver wacht. De achterspeler van Hadjuk Split »r-1 door de Feijenoorders meteen „Splitje" gedoopt was via een Duitse manager en UEFA-makelaar Friedrich Donenfeld in contact geko men met Feijenoord. Kuci heeft enkele malen als rechts achter te zamen o.a. met Velibor Vasovfc van Ajax in het Joegosla vische elftal gespeeld. ROTTERDAM, woensdag. De gronduitglfte in de Alexanderpolder loopt op z'n eind. Over de nog uit te voeren bouwplannen is gisteravond in de vergadering van het wtjkopbouw- orgaatt het volgende bekend geworden: Ruwe speelterreinen zijn gepland langs de hoofdweg, in het Prinsenpark komt een theehuis. Da speeltuin aan de Kanrathstraat wordt uitgebreid. Tegenover de Ceciïiakerk komen het postkantoor en een bedrjfspand. Aan de verdubbeling van de Prinsenloan wordt gewerkt, de boszoom blijft voorlopig tweebaans, er komen bun galows aan de Simon de la Vallee straat, aan de Otto Verdoornstraat komt een 32 meter hoog kantoorpand, een kantoorpand voor een architec tenbureau komt op de hoek van de Konlngslaan en de Frinsenlaan, stu dentenhuisvesting in laagbuw komt vermoedelijk op een terrein tussen de kerk en de Koningslaan, een opslag terrein voor de gezamenlijke gemeen telijke diensten wordt ingericht langs de Frinsenlaan. Projecten waarover het wijkopbouw- orgaan nog in onzekerheid verkeert zijn het wijkgebouw, een sporthal en de avonturenspeelplaats met kinder boerderij. ROTTERDAM, woensdag. Ge meentewerken Rotterdam afdeling be strating begint binnenkort met het op hogen van de Ellemare en de Reef. Voor belangrijke familiegebeurte nissen, zoals huwelijk of sterfgeval, zal de dienst trachten de betrokken woning zoveel mogelijk bereikbaar të houden. Men gelieve daartoe tijdig contact op te nemen met de heer M. Schonenberg van het districtskantoor Vlaskade 30, telefoon 2900G3. Nutsspaarbank Lekkerkerk overgenomen door Spaarbank Rotterdam ROTTERDAM, woensdag (ANP). - Het bestuur van de Nutsspaarbank Lekkerkerk heeft besloten zich bij de Spaarbank te Rotterdam aan te slui ten. Op grond hiervan zullen alle rechten en verplichtingen van de Nutsspaarbank per 1 januari aan staande door de Spaarbank te Rotter dam worden overgenomen. Deze spaarbank beschikt in Rotter dam en omgeving over meer dan tachtig kantoren en standplaatsen van spaar bankauto'c. Het totale inleggers tegoed bedraagt 734 miljoen gulden; met een reserve van 32 miljoen gul den. ROTTERDAM, woensdag De 22 meter diepe geul in de Noordzee, die ten behoeve van niammoettankere met bestem ming Europoort is gegraven, ïs gereed. De officiële opening met minister Bakker en burge meester Thomassen aan boord van de eerste volbeladen mam moettanker het s.s. Melo (206.000 ton) van de Shell zal vrijdag echter geen doorgang vinden. De „Melo" komt waarschijnlijk vannacht of morgen al aan. Daar bij komt, dat de Shell op het ogenblik weinig voelt voor veel feestgedruis met de tragische ge' beurtenissen met het zusterschip „Marpessa" nog vers in het ge heugen. In ieder geval Rotterdam is nu be reikbaar voor schepen met een diep gang van 62 voet (ongeveer 19 me ter). Ir. J. van Dixhoorn van Rijkswa terstaat vertelde op een persbijeen komst gistermiddag in Hoek van Hol land, dat Rotterdam nu een aanvraag had ingediend voor een verdere ver dieping met 3 voet. Dat zou ongeveer tussen ƒ3 miljoen en ƒ5 miljoen pei voet gaan kosten. In 1971 moet ook de tijdelijke ingang van het Europoortgo- bied worden gesloten en de definitieve entree worden aangelegd. Met het gereedkomen van de geul wordt het zwaartepunt van de werkzaamheden van Rijkswaterstaat nu naar de in gang van het Europoort gebied ver- plaatst. Het onderhoud van de „geul" zou volgens ir Van Dixhoorn neerkomen op een 8 miljoen kub me ter zand, die jaarlijks weggebaggerd moet worden. Met deze onderhoudswerkzaamhe den is jaarlijks een bedrag afhan kelijk van de prijs, die de baggeraars kunnen bedingen gemoeid van tus sen de 8 en 12 miljoen. Dit bedrag zal geheel door het Ri)k worden be taald. De ingenieurs van Rijkswaterstaat Heten ook hun gedachten gaan over da mogelijkheden wanneer tankers van 500.000 ton op de wereldzeeën ver schenen. De grootste tankers meten nu 360,000 ton en worden door „Galf" in Zuid-Ierland gelost. Hydrografische diensten van een aantal landen voeren op het ogenblik peilingen uit in Het Kanaal en op de Noordzee. Misschien zal dan de „vaar route" van de mammöettankers door Het Kanaal en de Noordzee v/at meer naar het Westen worden geschoven. Op het ogenblik varen de mammoets in gescheiden „vaarbanen", met on dieptes en banken als „middenberm". Een andere mogelijkheid zou zijn rondom Schotland, maar de mam moets zouden dan midden op de Noordzee ter hoogte van Egmond op de „Bruine Bank" stuiten. Ir. van Dixhoorn kon iets concreter zijn over de kosten die een aanpassing van de Rotterdamse „geul" met zich zouden brengen. Tot een diepte van 68 voet kosten de bagger werkzaamheden ƒ3 tot 5 miljoen per voet. Aangeno men dat een schip van een half mil joen ton (geladen) een diepgang van 90 voet zou hebben, waarbij nog eens extra 15 voet water onder de kiel moet worden toegevoegd betekent dit dat deze „geul" een dikke 100 voet drep zou moeten steken. Ko6ten De „geul" heeft nu totaal 190 mil joen gekost. Zoals bekend werd eerst besloten een „geul" met een diepte van 57 voet in de Noordzee te bagge ren. Dit karwei koBtte 100 miljoen. Tijdens de werkzaamheden werd gezien de ontwikkeling in de scheep vaart besloten de geul te verdiepen voor 62 voets tankers. Deze verdieping kostte totaal 90 miljoen. Economisch is de „geul" al voor het gereedkomen een groot succes geworden. Vrijwel alle in Rotterdam-Europoort-gebied gevestigde raffinaderijen hebben hun capaciteit al uitgebreid of zijn nog doende met uitbreidingen. Deze be slissingen zjfn zo wordt algemeen aangenomen een gevolg van de be reikbaarheid van Rotterdam voor zeer diepstekende mammoettankers. i ROTTERDAM, woensdag. De Rotterdamse politie is sinds gisteravond half 7 bezig met de opsporing van een. ongeveer 30- jarige blonde, ietwat gezette man, 1.80 m. lang en in een. grijs kostuum, die ervan wordt ver dacht een sportvliegtuigje (type Cessna-150) van General Avia tion te hebben willen kapen van de Luchthaven Rotterdam. De Cessna-sport is omstreeks 6 uur ontdekt door de piloot van een vier motorige CD 44, een vrachtvliegtuig van de Engelse maatschappij Trans Meridian. Toen hij bezig was met lan den zag h(j het sportvliegtuigje op de landingsbaan staan. HU alarmeerde de verkeerstoren en onderbrak de lan dingsmanoeuvre. In opdracht van de verkeerstoren zette de 27-jarige platforxnbediende (ADVERTENTIE1 VOOR I AUTORIJLES IN E AANKOOP VAN AUTO! AUTORIJSCHOOL 22.74.15 -Schiebroek (Voetiusfiof 22) 25.17.09- Wesl {v. Ciitcretraat GSb) 29.25.11 -Zuid (Wolphaertsbocht 87b) 01858-2156-HlAmbacht (Brederorfehof 12) AUTOMOBIELBEDRIJF 18.85.61 -Schiebroek (Vcétiushof 22) 29.10.23- Zuid (Pompstraat 45) 13.35.26 - Oost (Woüeioppenstr.77) M. Gerarts in een dienstauto de ach tervolging van het vliegtuigje in. Gerarts: „Kennelijk bedacht de man in het vliegtuigje zich, toen hij merk te, dat hij was ontdekt. "Wij hadden hem niet gezien, omdat hij zonder lichten reed. Ik ben hem gevolgd tot aan de hangar. Toen ik hem zei, dat hij mee moest komen, ging hij proberen die Cessna de hangar in te duwen". „Dat is geen licht toestelletje. Dus daar had hij nogal \vat moeite mee. Hij zei nog: „Vuile lafaard, duw eens effe mee". Maar waarom zou ik. Ik hoef geen opdrachten van een onbe kende aan te nemen". Gerarts vertelt, dat hij werd afge leid door een oproep van de haven dienst, waardoor de onbekende man („hij zei nog wel, ik heet De Jong; maar dat lijkt mij een. gefingeerde naam") de benen kon nemen. 'Ver moedelijk is hij gevlucht in een blau we Renault Dauphine, die bij de ben zinepomp van de luchthaven Rotter dam stond. Na een „fly-over" kon de CL 44 een normale landing uitvoeren, omdat het sportvliegtuigje inmiddels van de baan verdwenen was. Een telefoontje van de Havendienst met de eigenaresse van de Cessna, Ge- nerai Aviation, bracht in feite pas aan het licht dat het hier om een poging tot diefstal ging. Bij General Aviation wist men niet beter dan dat sinds 3 uur gistermid dag alle toestellen veilig in de han- gaar stonden. Gerarts, die 4% jaar op de Luchtha ven werkt, zegt: „Aanvankelijk had ik niet zo'n argwaan. Er gebeuren wel meer incidentjes met mensen die zich niet aan de voorschriften houden. Ir dit geval dacht ik ook met zo iemand te doen te hebben". In samenwerking met de Rijks- luchtvaartpolitie is de Rotterdamse recherche een onderzoek begonnenen op de Luchthaven, Om te beginnen werden vingerafdrukken genomen die de onbekende bad achtergelaten op het sportvliegtuigje, toen hij het pro beerde de hangar binnen 6e duwen. Een huismoeder uit Blijdorp heeft door de telefoon tegen vie gevloekt. Aan het begin van haar verhaal en aan het einde. Belde keren precies eender, De huismoederwier naavi mc door alle emoties is ontschoten, belde me om haar hart te luchten over „de smeerlapperij van dc lieren autorij- scFiool-iwstructeurs", die gewend zijn hun leerlingen in dc buurt van de No- beZstraat te laten stuntelen. Uitgere kend daar waar het krioelt va» dc schoolkinderen Vanwege mijn aangeboren angst voor militante huisurouuicn, ben ik meteen achter haar probleem aange hold. Het resultaat is sorry nihil. „De weg is vrij." Lees maar. Er zijn in Rotterdam aldus één volle bladzijde van de telefoongids nogal wat autorijscholen met ik weet niet hoeveel wagens en instructeurs. £n iedereen frequenteert Blijdorp. Waarom? Welaan de reden lipt voor de hand, fn de eerste ploata is het er behoudens de speelkwartiertjes van de schalieren zo heerlijk rustig en zijn dc straatjes gevrijwaard van lanppar- keerders. bakkers en melkboeren. Mo gelijkheden voor het 8traatje-keren, het bochtje-achteruit, die verdomde parkeersteek en <ie hellingpraej zijn dus volop aanwezig. Bovendien is het er de folterplaats voor praktisch alle examinandi. Dat kan ook niet anders. Je kunt ais examinator vanaf het het C.B.R. twee route» volgen, hoog uit drie, maar daarmee houdt het op. Uiteindelijk behoor je na een uur weer op je post terug te zyn. En wil je, ais examinator, de gewil lig rondrijdende prooi alle kunstjes la ten doen die er maar te doen zijn, dan bén je aangewezen op Blijdorp (en Bergpoider). Ik kan me namelijk niet voorstellen, dat een examinandus of da verplicht is een parkeersteek te maken op de Coolsingel. Dc kans dat je dan sjeestis tienmaal zo groot. Bij dit alles zou ik vergeten te zeg gen dat je van Blijdorp zo in een wip op de rijksmep zit. En de in- en uit- voegstraken zijn nu eenmaal velen weten het een geliefd (niet ver plicht) onderdeel van het martel uurtje. Niet zo verwonderlijk is het daar om, dat instructeurs de clientèle laten oefenen in het gebied, waar ze de aan val kunnen verwachten. Hoeveel au- torljgchooihouders va» de omringende plaatsen komen niet naar Blijdorp om hun leerlingen met het terrein bekend te maken. Resumé.* Blijdorp zal, zolang het proefspel een titer blijjt duren en een uitwijkmogelijkheid naar Zuid in ver band met tunnel en bruggen niet tot de mogelijkheden behoortopge scheept blljue» zitten met de leswa- gens. Ook al schrijft men, en masse, een protestbrief aan het gemeentebe stuur. De weg is vrij. In de kolommen van saterdag heb ik me afgevraagd of de speeches van de trouwambtenaren i» het vervolg niet wat speelser kunnen. Een tikje smeuïg bij tuijze van voorproe/je van de festiviteiten van 's avonds. De heren Smidt en Boere schreven me, als reactie hieropde volgende briefjes. DAGBOEKSCHRIJVER I. Mijnheer de dagboekschrijver, Uw stukje over de huwelijksspeech gelezen. Mijn zoon is vorige maand ook getrouwd. Hij trof het niet. Hij kreeg een ambtenaar die leek in zijn toespraak net op Toon Hermans. Als hij maar zo kon acteren als Toon, was het nog niet zo erg, maar dat kon. hij ook niet. Hij had alleen van die lange uitschieters, waar wij vreselijk om moesten lachen, 's Avonds heb ik mijn zoon nog eens gevraagd of hij begrepen had wat die ambtenaar ge zegd had, maar hij was alles al verge ten. Ik bedoel maar, dat hij even goed grapjes had kunnen maken. Daarmee hebben ze evenveel succes. Zet u mijn adres niet in de krant, dat zou mijn zoon niet zo leuk vinden. Groeten, j. Smidt (Beste briefschrijver, dank voor uw brief, dank ook voor uu> uiteenzetting. Ik km eigenlijk alleen maar prettig vinden, dat u zich toch nog zo voor treffelijk hebt geamuseerd. Overigens mag tt niefc uit het oog verliezen onder welke hoogspanning een ambtenaar van de burgerlijke stand juist in de cember staat. Hierop heb ik u in. mij» betoog uan zaterdag reeds gewezen, dagboekschrijver.) Beste dagboekschrijver, Bij deze gelegenheid wil ik inhaken op uw oproep van zaterdag jl, of we van een trouwpartij op het stadhuis al of niet een ludiek feest moeten ma-: ken. Inderdaad zoals het nu gaat is het voor de ambtenaar zelf ook lopende- bandwerk. Men kan volgens mij be ginnen in elke trouwkamer een stereo geluidsapparatuur aan te brengen. Hierdoor lean bijvoorbeeld een leuk jong en hip echtpaar tijdens de plech tigheid verzoeken om beatmuziek op de achtergrond. Een verwoede aanhanger van Feij enoord (de club die zoveel scheids rechters tegen heeft in uitwedstrijden) kan hand in hand met zijn bruid de kamer in- en uithuppelen. Dit is volgens mij maar een begin. Men kan het volgens mij ook nog zo doen. Men laat de redevoering door een familielid of een goede vriend varx het echtpaar uitspreken. Dit kan dan altijd origineel gebeuren, omdat men het paar goed kent. Bovendien kan het geen sleur worden, omdat men het niet dagelijks doet. De officiële forma liteiten, zo kort mogelijk, laat men gewoon zo als het nu gebeurt door de ambtenaar van de burgerlijke stand verrichten. Misschien dat het in de toekomst zo wat speelser en vlotter kan gaan. Hopende hiermee misschien een bij drage geleverd te hebben om een reeds tientallen jaren voortdurende sleur te doorbreken. Hoogachtend, W. Boere (Beste briefschrijver, vooral die suggestie over de geluidsapparatuur lijkt me het overdenken waard. Een beetje passende muziek bij het bin nenkomen en verlaten van de trouw zaal kan het geheel alleen maar op fleuren. Hiermee benader je dan in derdaad het voorproefje, waarover Ik zaterdag sprak, dagboekschrijver De Cessma-spont wordt aan een onderzoek onderworpen. C. Laban in Tiveede Kam ar: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag. „Het gaat om de democratische rechten van 15.000 Hoogvlieten», die formeel in Poortegaal wonen, maar waarover de Rotterdamse gemeenteraad beslist. Bij de behartiging van hun belangen heb ben zij geen stem. Wel kiezen zij mee voor de gemeenteraad van het 4000 zielen tellende Poortegaal. Dit kan niets voor hen doen, maar wel zouden zij alle echte Poortugalers uit hun el- gen gemeenteraad kunnen verdrijven en bet bewind In het dorp overnemen. De situatie Is een democratisch mon strum." Dit zei gisteravond de heer C. La- ban (PvdA) in de Tweede Kamer waar de begroting van binnenlandse zaken aan de orde was. De heer Laban. verklaarde: „Het herindelingsbeleid van minister Beer- nink heeft uit democratisch oogpunt bedenkelijke kanten. Een goed voor beeld is Hoogvliet. In 1960 zijn Rot terdam en Poortegaal al overeen ge komen, dat de Foortugaalse delen van deze satellietstad naar Rotterdam zou den overgaan. Deze liggen geheel ge scheiden o.a. door een bundel ver keerswegen van het eigenlijke dorp Poortegaal, Hoogvliet wordt geheel door Rotterdam gebouwd en verzorgd. Formeel juridisch zit dit al aan alle kanten scheef." Volgens de heer Laban staat deze kwestie los van de vraag of Hoogvliet te zijner tijd een zelfstandige gemeen te of een sub-gemeente zal worden. „Drie of viermaal heb ik de minister schriftelijk gevraagd vóór de komen de raadsverkiezingen deze kwestie In orde te biengen", aldus de heer La ban, „en h.j heeft het laten afweten. Hij is te laat voor de verkiezingen van 1070. Hij kan dsl niet afschuiven op het langzame reageren op zijn biicven door Gedeputeerde Staten van Zusd- Holiand. Het is zijn verantwoordelijk heid. Het is een duidelijke misser. En in missers is deze minister trouwens een meester." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag. De KVP-fractie in de Tweede Ka mer is er op tegen dat de verkie zingen voor de gemeenteraden en voor de Rijnmondraad niet op dezelfde dag zouden worden ge houden. Dit deelde gisteren dc heer F. A. A. HL Fiévez in de Tweede Kamer mee waar de begroting van binnenlandse zaken aan de orde was. De heer Fiévez zei dit naar aanlei ding van een mededeling van minister H. K. J. Beernlnk te overwegen een wetsontwerp in die richting in te die nen „omdat de kiesraad betwijfelt of een goed verloop van deze verkiezin gen gewaarborgd is". Bij de totstandkoming van de wet op het openbaar lichaam Rijnmond is volgens de heer Fiévez, „uitdrukkelijk gekozen voor het houden van deze verkiezingen op een en dezelfde dag met de verkiezingen voor de gemeen teraad". Hij vroeg de minister of het nu wel redelijk is van de wettelijke regelin gen af te wijken waar deze verkiezin gen voor de eerste keer samenvallen. „Voor zover als er bezwaren van tech nische aard zouden zijn, zou ik de mi nister willen adviseren ter oplossing daarvan de nodige maatregelen te treffen", zo zei de heer Fiévez. Overigens vroeg de heer Fiévez de minister ook nog waar het wetsont werp tot wijziging van de wet op het openbaar lichaam bleef. Mej. mr E. A, Haars (CHU) vroeg de minister wanneer de minister denkt met de om de drie jaar toege zegde nota over Rijnmond te komen. ROTTERDAM, woensdag. In Rotterdam is overleden op 64-jarige leeftijd de heer J. J. Morelis In leven eigenaar van twee slijterijen. De ter aardebestelling vindt plaats Sn het fa miliegraf op de algemene begraaf plaats „CrooBwijk" te Rotterdam vrij dag om 1.45 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1