Mammoets weten plaats per radio 2 Hostess service biedt aan voor zakendiners en recepties: vier gezelschapsdames ROTTERDAMS DAGBOEK OLIEGEUL KRIJGT ELEKTRONISCH NAVIGATIESYSTEEM 98 Kerstconcert Rotterdamse Muziekschool Bromfietser overleden na aanrijding Sleutelkinderen onder- Brief aan dagboek brengen bij bejaarden 0 ROTTERDAM RIJNMOND Cirkels Ook Die Haghe te sterk voor Het Zuiden Britse pub aan de Westersingel Nog een matroos van inbraken in benzine stations verdacht Proeven Golfslag Zwaargewond bij schietpartij na ruzie over kaartspel Jeugdkampioenschap Rotterdam voor RSR/Ivoren Toren Uitzendkrachten Weest op uw qui-vive Stunten Ontwikkeld Partnerruil pag. 4 - dinsdag 23 december 1969 {Van een onzer verslaggevers) Het manoeuvreren met mammoettankers in de (verhoudingsge wijs) zo brede geul in de Noordzee naar Europoort is nog altijd geen gemakkelijke zaak. Volgend jaar wordt echter een elektronisch plaatsbepalingssysteem in gebruik genomen, dat niet alleen dient voor de navigatie van de oliereuzen naar Rotterdam, maar ook zijn nut heeft) voor de visserij, de luchtvaart, de olie-exploratie en voor hydrografische werkzaamheden. De proeven met deze Decca-navi- ffatic-survey-chaln" hebben bij de Europoort-geul goede resultaten ge had. Na een proefperiode van ruim twee jaar zullen binnenkort na overleg met provincie en de gemeen ten bU Helloo, GHze-Rljen en Axel zendermasten en zendergebouwen worden neergezet. Vanuit deze drie punten, die na twee proefopstellingen met mobiele appara tuur werden gekozen,1 zal dan over een groot deel van de Noordzee een net van radiosignalen worden uitge spreid, waarop de mammoettankers al lang voor zij de geul naderen kunnen navigeren. Op eenvoudige wijze verklaard komt het systeem hier op neer: als men op enige afstand van elkaar ge lijktijdig drie steentjes in het water laat vallen zullen de cirkels, die 2ich daarna in het water vormen, op een gegeven ogenblik elkaar kruisen. Dat zelfde gebeurt nu in de ether, waar de signalen van de zenders cirkelvormig over de Noordzee uitwaaieren en el- (Van onze korfbalmedewerker) ROTTERDAM, dinsdag. Het Zul den is er ook tegen Die Haghe niet in geslaagd om zijn eerste overwinning le behalen, hoewel de Hotterdammers daar wel de kans toe hebben gehad. Dat was toen Het Zuiden van 22 op 3—2 kwam, maar dc eerste aanval met Henk Kerkum kon toen niet doordrukken. Het werd uiteindelijk een 65 zege voor de Hagenaars. Het eerste kwartier gaf een fanatiek aanvallend Zuiden te zien, dat echter niet fortuinlijk met schieten was en niet verder kon komen dan één treffer van Cisca de Wit. Joop Krijgsman was in die periode de aanval van Die Haghe volkomen de baas, maar toen het tweede doelpunt bij de Rotter dammers niet wilde komen, moest er wel een bij de Hagenaars vaUen. Na 17 min. werd het na een vrije worp door Herman Hulsman 11 en direct daarop kon Theo Korporaal, toen hij in de hoek bij dc middenlijn werd vrijgelaten door Bob Bourgonje de stand op 1—2 brengen. Joop Krijgsman had aan een kleine kans voldoende om gelijk te maken en Cis ca de Wit schoot een straf worp in: 3 2. Hulsman 2orgde er voor dat met 3—3 werd gerust Die Haghe startte na de hervatting heel zenuwachtig, wilde snel succes boeken, maar werd goed bedwongen door Kerkum e.s. Toch kon Chris Schmidt na 10 min. zijn ploeg dc lei ding geven. Theo Korporaal miste twee keer een strafworp, wel een be wijs hoe nerveus de gasten waren, "Eindelijk passeerde Joop Krijgsman de verdediging weer en leek Het Zui den met 44 niet geslagen. Hans Korporaal wist echter ook uit een kleine kans zijn ploeg op 45 te brengen en toe Kerkum c.s. maar niet tot een doelpunt konden komen, werd het eindelijk door Huisman 46. De Rotterdammers zwoegden nog wel, maar zij waren niet opgewassen tegen de tactische Hagenaars. Hoe vers, die de laatste minuten Bourgonje verving, maakte er juist voor tijd nog 5—g van. ROTTERDAM, woensdag In steeds toenemende mate schijnen Britse pubs voor het Nederlandse pu bliek aantrekkelijk te zijn. Een schoolvoorbeeld van een ruime gezel lige Britse pub werd gistermiddag op hel adres Westcrsingel 1, In Rotter dam, ln aanwezigheid van de consul generaal van Groot-Brlttannle» miss F, M. Young, geopend. Het is de „Doublé diamond pub", bijzonder Brits ingericht maar met hier en daar bijna onzichtbare conces sies aan de continentale smaak. Er zijn twee bars en gezellige eitjes op twee verdiepingen. Bedrijfsleider G. Olman vertelt dat in de Double diamond pub „normale cafoprijzen zullen worden gerekend". Double diamond is 'een Brits bier merk, dat gevoerd wordt door de ei genaars Allied Brewerles-Oranje- boom. Vroeger was op dit punt de be kende zaak Tlvoli-West gevestigd. ROTTERDAM, dinsdag Een derde matroos, die wordt verdacht van tien inbraken ln beminepompata- tlons, Js door de politie gearresteerd en voorgeleid aan de officier van jus titie. Het Is de 18-JarIge R. O. Eerder werden de 21-Jarlge J, de en de 20-Jarige H, R. al aangehouden. De tiende inbraak waarvan 't drietal worcSt verdacht vond plaats bij het benzinestation Mfiatje aan rijksweg 15. Wat wisselgeld en enkele pakjes sigaretten werden vermist. Bij de an dere inbraken zijn eveneens wat wis selgeld en tevens enkele accessoires buitgemaakt. kaar kruisen. Door deze kruispunten nu met elkaar te verbinden krijgt men een .patroon van hyperbolen, die do zeeoppervlakte verdelen in denkheel- dige sectoren. Via de bestaande Decca-apparatuur, die reeds op dc meeste schepen aan wezig is. kunnen deze sectoren zicht baar worden gemaakt. Iedere gezag voerder kan dan bepalen ln welke sector 2ijn schip zich bevindt en wal de positie van zijn schip is bijvoor beeld ten opzichte van de as van de geul. Dit radio-plaatsbopalingssysteem werkt thans zo, dat één van de hyper bolen zo goed mogelijk samenvalt met de as van de geul. In tie proefperiode, die vooraf ge gaan is aan wat verkeer en waterstaai noemt „het semi-operationeel" worden van dit systeem, heeft men onder meer de menselijke invloed op dit elektronische systeem bestudeerd. Dat is gebeurd in het Nederlands scheeps bouwkundig proefstation door middel van simulatorproeven met behulp van het instituut TNO voor werktuigkun dige constructies en de afdeling zin tuigfysiologie van RVO-TNO, waarbij ook psychologen in liet onderzoek werden ingeschakeld. Behalve dit systeem van radio- plaatsbepab'ng staat de scheepvaart een serie navigatiehulpmiddelen ten dienste. De dienst loodswezen van de Koninklijke Marine maakte een spe ciale studie van de gehele verlichting, bébakening en betonning. Omdat de geul niet in het verlengde van de Nieuwe Waterweg ligt, moest in eerste instantie de bestaande Iichlenlijn wor den aangepast. In maart van dit jaar kwam er een tijdelijke lichtenlijn voor de geul, die in 1970 definitief zal worden. Ook de walradar in Hoek van Hol land is aangepast aan de grotere nauwkeurigheid, die vereist is op gro tere afstand. De nautische moeilijkheden van zeer grote tankers die Rotterdam na deren. beperkten zich niet alleen tot het bevaren van de geul. Zowel !n de aanlooproute als bij het varen door het Nauw van Calais moet bijzonder zorgvuldig worden genavigeerd. Prak tijkmetingen aan boord van verschil lende tankers hebben onder meer uit gewezen dat de golfslag tegen de verwachting in nog veel invloed' uitoefent op de bewegingen van het schip. Thans wordt getracht de wetmatig heden van het golfpatroon op de Noordzee op te sporen, de eerste gege vens hiervoor zijn reeds binnengeko men. (ADV ERTENTIB) nubeduidend goedkoper At die bekpnde sprookjes als Assepoester, Tafeltje dek je. Doornroosje en vele, vele ande re, werden bewerkt tot pittige minf-hoorspelan en gespeeld door liefst 11 acteurs en actri ces van het Nieuw Rotterdams Toneel. Er werden twee langspeelplaten van gemaakt (met efk 8 spraak les) en we mogen wel zeggen dat't de mooiste sprookjes- platen zijn die ooit werden gemaakt en dat voorde laagste prijs die U ooit betaalde..... Zo'n geweldige sprookjesplaat (stereo maar ook mono af speelbaar) koopt U "par stuk voor nog géén driegulden. Bekende sprookjes in hoorspelvorm gespeeld door acteurs en actrices van het Nieuw Rotterdams Toneel 2 langspeelplaten met ieder 8 sprookjes In onze vergrote dlicohoek, sou terrain, verkopen wij deze 2 nieuwe sprookjasplptan met ieder 8 sprookjes in hoorspel- vorm gespeeld door elf acteurs en actrices van het Nieuw Rot terdams Toneel, en zo'n langspeelplaat kost per stuk Vanavond tot 9 uur open. DE //OORbERJDAM Een getekende indruk van een mammoettanker in de geul. Hier rog in de monding van de Nieuwe Waterweg onder de Noorderpier. T)E Rotterdamse Muziekschool, een goede traditie makend van de uitvoering op de zaterdag voor Kerst mis in de (deze keer opnieuw volle) Citykork „Het Steiger" bood aan vele van haar grote ensembles jeugdor kest, koorklassen en aecordeonensem- ble plus enige jeugdige solisten de gelegenheid, zich te presenteren in een aantrekkelijk samengesteld pro gramma, dat uiteraard geheel op de Kerstsfeer was ingesteld. Onze eerste bewondering gaat bij dergelijke RMS-coneerten altijd uit naar de re gie van het gebeuren, een organisato risch kunststuk, -waarbij een minimum aan changementen plaatsvindt en deze voorzover ze onvermijdelijk zijn der mate rustig on ordelijk verlopen, dot het publiek nauwelijks beseft met grote groepen kinderen te doen te hebben. Het leeuwenaandeel van het pro gramma had het jeugdorkest o.l.v. Tom de Vree, dat voortreffelijk musj- ceeidc in een suite van Fux (met con certino) maar ook goed secundeerde in een orgelconcert van Handel, een cantate van Bach en en enkele geza menlijk gezongen kerstliederen. De kooi'klassen, resp. onder leiding van mejuffrouw M. H. Bijloo en H. Fun- nekotter. onderscheidden zich in aar dige canons en andere liederen, na tuurlijk niet helemaal zonder het ge vaar voor „zakken" te kunnen ontwij ken doch fris en goed genuanceerd. Wat de voordracht betreft bleken de accordeonisten door Bh. van Loon voorbeeldig geïnstrueerd. Zij speelden zeer goed een prelude en fuga van Seiber. Dat ook de solistische bijdra gen met zorg waren uitgezocht bewe zen de diverse verdienstelijke vertol kingen ten volle. Het was weer een uiterst geslaagde middag. E.S. VLAARDINGEN, dinsdag Op het kruispunt Oost Ha venkade/Ho f- laan/Schiedamseweg werd vanmorgen omstreeks half acht de 58-jarige bromfietser C. Verburg door een auto bus van de RET gegrepen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij bij aankomst In, het Holyzlekenhuis over leed. De heer Verburg kwam van de Oost Havenkadobrug en wilde linksaf de Hoflaan oprijden. Dc bus reed over de Schiedamseweg en kwam van het Verploegh Chassepleln af. SLIEDRECHT, dinsdag. Een ver schil van mening bij het kaarten in een Slledrechts café tussen drie woon wagenbewoners is zondagavond ont aard In een stevige vechtpartij tussen vier familieleden. Tijdens deze vecht partij werd de 22-jarige P. van Doorn door een kogel uit een buks getroffen. Vrij ernstig gewond Is hij ln het ge meentelijke ziekenhuis opgenomen. De politie heeft twee arrestaties verricht, maar bet onderzoek Is nog niet afge sloten omdat beide verdachten elkaar tegenspreken. (Van ome schaakmedewerker) ROTTERDAM, dinsdag Db be slissende wedstrijd om het jeugdkam pioenschap van de Rotterdamse Schaakbond tussen Charlols en RSR/Ivoren Toren, is met 3—2 ge wonnen door RSR/Ivoren Toren, dal dankbaar gebruik maakte van de door de Cbarlois-jeugd begane zeer ernsti ge misstappen. Vorslermans had voor Charlofs de score geopend door in een zucht (9 zetten!) J. Homans te verslaan: 1—0. De Zeeuw wilde voor z'n boezem vriend niet onderdoen en versloeg ook tamelijk vlot P. Goud: 20! Charlols had uit de resterende drie partijen slechts een half puntje nodig om zijn titel te kunnen prolongeren. Bij dc Vnate stond gewonnen, Tromp redelijk on voor Kleinbioesem wna het „even" het kwestie van uitmaken. Ei- dreigde geen enkel gevaar van de kant van de RSR/Ivoren Toren-spe lers. Dat halve puntje zou er „slapen de" komen. Immers, Charlols had vol doende aan een gelijkspel (2%— 2V$). Kleinbioesem voelde er niets voor re mise te geven en speelde (over)moe dig verder. Bij de Vaatc bracht de eerste schrik bij de Charlois-aanhang erin door enorm te blunderen tegen Van Teelfelcn en Tromp zorgde voor oen nieuwe shock. Hij consumeerde een giftige pion en werd door R. van Schaick deskundig van 't bord ge veegd. B{j de Vaate kreeg met een to ren minder natuurlijk geen voet meer aan de grond: 22! Kleinbioesem, nog steeds voortreffelijk staand tegen R. Scholte, ging Charlols „in ieder "geval" aan het verlossende halve puntje hel pen. Maar ook hij greep afschuwelijk mis door in dc tijdnood van Scholte te snel te spelen, 23. Het verbnosdc, maar dolgelukkige. RSR/Ivoren Toren was kampioen! Met 10 matchpunten en 17 bordpunten (alte wedstrijden gewonnen). Charlols WErd tweede met 8 mp. en 21 bordpunten uit 25 par tijen. Topscorer bij RSR/Iv. Toren was Van Teeffelen met 4% uit 5 (R. van Schaick 4 uil 4): bij Charlois scoorde Vorstermans 5 uit 5. door W1M AMMERLAAN DAGBLADEN in on om Rotter dam serveerden hun lezers laatstelijk een nogal geheimzin nige advertentie, waarin de dien sten van een "discrete hostess" werden aangeboden. Meer informatie dan een post busnummer en een telefoonnum mer verstrekte de annonce niet. Een eenvoudig telefoontje verschaf te de nieuwsgierige lezer al wat meer duidelijkheid: een bedeesde vrouwe stern aan de andere kant van de Üjn nodigt geïnteresseerden uit om voor verdere Inlichtingen maar eens op kantoor te komen: Eendraehtstraat 157. Achter de advertentie gaat een jong echtpaar schuil: L. P. Roeland en A. H, Roeland-Fiolet, beiden 28, elf jaar getrouwd en drie bloedjes van kinde ren. Hoog m een oud en donker pand aan de toch at zo sombere Een- drachtstraat houdt het echtpaar be halve huis ook nog kantoor onder de naam „Liberum Orbis". De heer en mevrouw Roeland mo gen dan met hun. intrigerende adver tentie aan de weg timmeren, op publi citeit hebben ze het niet zo begrepen. Maar na enig aandringen is het echt paar tenslotte toch bereid uit de ano nimiteit te treden om kwalijke in drukken weg te nemen en dc activi teiten van de „hostess-scrviec" nader toe te lichten. Uit een wat mistig verhaal van bei de echtelieden maakte uw verslagge ver op, dat, hoewel er driftig mee geadverteerd wordt, de „hostcss-ser- vice" eigenlijk nog helemaal niet be staat, althans niet functioneert. Me vrouw Roeland vertelde, dat het wachten was op kantoorruimte, die ln januari beschikbaar zou komen. „We kunnen het byreau niet hier onder brengen, daarvoor is de buurt niet ge schikt", aldus mevrouw Roeland, die aankondigde, dat een compagnon, oen veertiger, de leiding van de „hostess- service" op zich gaat nemen. De „Hostess-service" heeft momen teel de beschikking over vier vrouwe lijke „uitzendkrachten", een meisje van 22 en drie vrouwen van ln de der tig, Dames die volgens de opzet moeten fungeren als leidster, gastvrouw of gezelschapsdame, zonder dat overigens van een scherp-omlljnde taakverde ling sprake is. De procedure zou zich, volgens hel echtpaar Roeland, als volgt moeten afspelen: Iemand vraagt telefonisch om een hosiess, daarna gaat hij voor een afspraak naar de Eendraehtstraat, T^E NIEUWSTE «ondst voor dc uit- brctdinp van het aantal kindcrop- vangmogclijkheden, ruaaraa» ik reeds dagboeken gespendeerd heb, is van Kirsten Emous. Ze is een collega «tin me - zéér geënt oncipeera. Alvorens aan Kirstens ideetje voor de werkende mamma te beginnen, even inventariseren wat we op dit ge bied alzo hebben. Legio crèches, legio m etui boute en al naar gelang de be hoefte, legio potentiële centrau>aar schoolkinderen om twaalf -uur worden opgevangen en onder toezicht liun meegebrachte boterhammen kunnen consumeren. En wat brengt Kirsten ons? De idee om de slcutelkmderen ten over vloede; zij die tussen ttooai/ en twee uur wat schaloos rond lopen omdat vader en lof moeder werken tevens onder te brengen b\j cle bejaarden. Niet alleen om de taken van de centra te verlichtenmaar tevens om bejaar den wat levensvreugde te brengen. Duidelijk dat Kirsten het mes aan de zo spreekwoordelijke beide zijden toil laten snijdenDuidelijk dat Kir sten het Russische voorbeeld voor ogen heeft, waar kinderen in groot gezinsverband (bij ontaj worden op gevoed, omdat de moeder werkt Ze zegt ook: „Veel vrouwen widen creatief bezig zun in de maatschappij. Door de mechanisatie van de huishou ding en de comfortabele flats zijn de meeste vrouwen reeds om twaalf uur klaar met hun dagelijkse beslommerin gen. Trouwens het materiële motie/ speelt een grote rol. Ze willen vaak bijverdienen voor een auto of een ijs kast. Opvangcentra zijn voor deze vrou wen een uitkomst. Kinderen kunnen tnccstol niet op school overblijven of «inden er niks aan. En bejaarden kunnen hier, tegen vergoeding, bijzon-, der fijn werk doen. En aan de andere kant is het voor hen ook erg aantrek kelijk en nuttig. Ze komen gelijk een beetje uit de slaperige sfeer". Kirsten is realiste genoeg om te be grijpen, dat er bejaarden zulle» zijn, die zeggen: „ik dank je lekker, ben net uit de kinderen". Maar toch heeft ze het initiatie/ aangedurfd. Daarom moet V. indien geïnteresseerd, Kirsten eerur scar(jaen: redactie Het Ktvartet, Witte de Withstraot 25 in Rotterdam. DAGBOEKSCHRIJVER 17 ruit hebben gemerkt, dat er m het centrum van dc stad de laatste da gen een voortdurend beroep op uw of fervaardigheid wordt gedaan. Door de veelheid van charitatieve objecten en door dc in het verleden opgedane er varingen is het vrij logisch dat u zich gnat afvragen: wat is er wel en ivnt is er niet een goed doel. De verwarring ontstaat vooral ten aanzien van de verkoop van kerst- en nieuwjaarskaarten, En was het nu maar, dat de gerezen nrtj/els door de betreffende aanbieders wordt wegge nomen, maar ook dat is niet zo. De twijfel mordt in de meeste gevallen nog vergroot door de gebruikmaking van legitimatiebewijzen, waarop handtekeningen zijn geplaatst door eenzelfde persoon met daarop voorko mende functieaanduidingen. Vast staat dat door het mengen van charitas en commercie vele gelden worden onttrokken aan de eigenlijke bestemming. Dit mede als gevolg van de misleidende verkoop-praatjes die bij colportage-activiieiten worden ge bezigd. Men heeft er geen notie van hoe veel schade deze frauduleuze praktij ken veroorzaken bjj de bonafide in- instfllifigen. Men zij gewaarschuwd. Geacht Dagboekschrijver, Ingesloten treft u een briefje aan, dat ik vanmorgen onder een ruiten wisser van mijn -wagen vond. De wa gen had ik geparkeerd in de Marilnus Dorplusstraat. Ikzelf woon in de Schout van Groenowegonstraat. Deze straat is al weken opgebroken in ver band met vernieuwing van leidingen en do ophoging van het wegdek. Briefjesschrij ver (ster) is weinig verdraagzaam en het lijkt ma ge wenst, dat hij/zij de wagen maar voor de deur laat staan, om zeker van een parkeerplaats te zijn. Het kinderachtigst vind ik nog, dat dit briefje niet 95 ondertekend. Boven dien had ik toch ook iemand van bui ten de stad kunnen zijn, het was n.l, de tweede keer dat ik daar stond. Ui teraard wil een ieder als het mogelijk Is dichter bij zijn huis staan met du auto. Het gebeurt wel, dat ik en velen met mij zeker 10 minuten moeten zoeken eer er ergens een plaatsje is. Het is niet prettig, dat er een par keerprobleem is, maar was dit er niet, dan leefden we misschien wel ln een tijd, dat velen geen auto konden hou den. Misschien verlangt de eigenaar van het briefje wel naar deze tijd. Enfin, binnenkort zal de Martinus Dorplus straat ook wel aan vernieuwing toe zijn. Hoogachtend, J. Reinacher. (Beste briefschrijver, dank voor uw briefje, dimfe voor uw uiteenzetting. Een aduics, zolang cie Schout van Groenewegenstraat opgebroken Is, uw wagen blijven parkeren in de Marti nus Dorpmsslraat. En wel precies op de plaats, tuaar liet de vorige twee keren hebt gedaan. - Dagboekschrij ver). Ik wit Feijertoord uitdagen. Ik za! op klompen ln het doel gaan staan. Bijvoorbeeld tien minuten voor een wedstrijd, zodat het le gioen kan getuigen. Dan mogen de FeJJenoordera op mijn doel schieten. Ik wed, dat ze van der tig meter afstand bij mij geen doelpunt kunnen maken. In 1935 heb ik van die afstand feilloos zien schieten denk maar aan Backhuys en Lagendaai, Da eerste de beste speler die van dertig meter tegen mij scoort, krijgt duizend gulden. Ik xa1 dan wel meteen ophouden, want ik heb geen tin om failliet te gaan. Ik ben een man van twee meter en heb lange armen, ik stel enkel en alleen als voorwaarde: een goed bespeelbaar vefd. Gert van der Hoest A Dc redactie van ,Ve- roime-nieuws' rangschikt 00 het ogenblik duizen den citaten uit dag- en weekbladen, die zijn ge dateerd vóór de interne strubbelingen. Enkele hebben ze er reeds in het nieuwste nummer gepu bliceerd. ft .Verolme, een man met een welhaast sprookjesachtige loop baan' - (Verolme, een na-oorlogs na tionaal figuur' - ,Verolme, die zoveel gemeen heeft met de grote mannen van de daad uit de gouden eeuw' - ,Verolme, een man, waar iedereen, niet ten onrechte, tegen opziet.' Het kan verkeren, ft Wilt u meedoen aan de protestkerstvoettocht in Zuid-Hol land? te houden ln de kerstnacht rond Naaldwijk? Inlichtingen worden u. gaarne verstrekt door N, van Haas- tert, telefoon 070-638110, ft On dertrouwd? De NVSH biedt, ter seksuele voorbereiding op het huwe lijk, in hel dr J. Rutgershuls aan de Heemraadssingel 159, enkele inlich- tingsavondon aan. Bespreek uw plaats tel. 236850. krijgt een plakboek op zijn schoot en kiest aan de hand van de foto's of an dere interessante details de gewenste gezelschapsdame. Het tarief bedraagt vijftien gulden per uur met een minimum van zes uur. 25 gulden van het bedrag ver dwijnt in de zak van de bemiddelaar, terwijl de hostess 2Clf op minimaal 65 gulden recht heeft. De afspraak luidt, volgens het echtpaar Roeland, verder, dat werkgever cn werkneemster el kaar op een afgesproken tijdstip in het bureau van de „Hostess-service" treffen om vandaar naar de receptie of het etentje te vertrekken, in ieder geval voor de minimumtljd van zes uur. Een andere lezing, waarvan het echtpaar R»eland niets wil weten: de klant komt naar het bureau, betaalt en krijgt het adres V011 de uitverkore ne om vandaar taak of vertier verder uil te voeren. In de eenvoudig ingerichte huiska mer, opgefleurd met underground pos ters en een geprepareerd krokodillc- jung aan de schoorsteen, bezweert een tengere en rossige mevrouw Roeland, dat de „hostoss-service" geen zaak is die niet door de beugel kan. Geflan keerd door de kleuren-tv probeert ze onder woorden te brengen waarom het geen verkapte prostitutie is en waarom er geen sprake is van de sou teneur achter een bureau: „Het gaat om fatsoenlijke gezel schapsdames, die bijvoorbeeld met in dustriëlen naar een receptie of een di ner gaan. We hebben het meest te muken met grote bedrijven en van daar dat de dame ook ontwikkeld moet zijn. Dc dames, die voor ons werken, spreken ook meerdere talen. Ze hebben ook allemaal een academi sche opleiding, allemaal HBS of MULO". Waarom die advertenties als het bureau nu nog niets te bieden heefrt en misschien pas in januari kan starten? Mevrouw Roeland: „Om alvast con tacten te leggen. Voornamelijk: met de grotere bedrijven. We willen ook eens kijken of er voldoende belangstelling voor is. De antwoorden op die adver tenties zijn voor ons een soort enquê te". Tijdens het gesprek ten huize van de familie Roeland rinkelde de tele foon binnen een uur zes maal en ie dere keer meldde zich een potentiële bemiddelde. In alle gevallen stak me vrouw Roeland een vrijwel gelijklui dend verhaal af. Een fragment (mevrouw Roeland): ,,Ja meneer.deze dame gaot alleen met de-ze heer de stad rond... dat wordt pas bevestigd in januaridat is dus een gezelschapsdame allemaal aca demisch nee, deze dames gaan niet mee naar een hotelkamer of iets,., daar komen nog nadere mededelingen over En weer neemt ze de telefoon op: „Goodenmiddag, Liberum Orbisja meneer, wij bemiddelen in hosless-da- mes en echtparende hostess-dames alleen ln Rotterdam, de echtparen overal...ons kantoor is de hele dag geopend..ja, dan kunt u beter even langskomen dan krijgt u alle gewenste inlichtingen Echtparen? Ja, want Liberum Orbis (Latijn en het betekent „vrije kring") staat, benadrukte het echtpaar Roe land. volkomen los van de „hostess- service". In „Liberum Orbis" houden de hoer en mevrouw Roeland zich ai geruime tijd bezig met, zoals hun brochure dat uitdrukt, „moderne kontaktbemidde- ling". Uit de folder: „Ons bureau rtelt zich ten doel om door middel van een zeer ver doorgevoerde selectie die mensen met elkaar ln contact te bren gen, welke beiden eigenschappen be zitten, die de meeste kansen bieden op een geslaagd partnerschap". Via Nederlandse sexbladen-op-het- randje als „Chick" tracht „Liberum Orbis" echtparen voor de Rotterdam se partnerruilbeurs te Interesseren. „SEXY"-paar, 2327, zkt dito paar in R'dam of omg. Voor gez. int. om gang" kan in de Eendraehtstraat te recht. Echtparen kunnen „bemiddeld" worden nadat ze 25 gulden inschrijf geld hebben gestort Op de lijst voor partnerruil staan, volgens het echt paar Roeland, meer dan tweehonderd In vrije opvattingen gelijkgestemde echtparen opgetekend. Mevrouw Roeland: „Maar dat heeft met de hostess-service niets te maken. Ik vind dat we daarmee in een sociale behoefte voorzien en zolang er geen dames beneden de 21 bij betrokken worden kunnen we doen wat we wil len. Dan maken we ons niet schuldig aan oen strafbaar feit". Waarom die vage advertenties, uit zendbureaus beschikken ook over hos- tcBsen en doen er niet geheimzinnig over. Mevrouw Roeland: „Wc willen al leen maar dat onze klonten op een discrete en vertrouwelijke behande ling kunnen rekenem, Dat staat bli ons voorop". En haar man: „De bedrijven moeten op je aan kunnen. Ik ben laatst nog bij een zaakgelastigde op de Maasbou levard ontboden. Die vond onze tarie ven nog zo laag. Momenteel zijn we bezig om zakenrelaties te krijgen, maar in januari beginnen we offi cieel'. Die officiële start van het hosteas- bureau gebeurt dan onder de naam „1 Esprit of zoals wij zouden zeggen: de geest,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1