jpe eerbied van een uitgever WIEKEN AAN DE BERGSE PLAS É°hn C. de Bruin kan ook zonder de bisschop wel tot christus komen Bisschop betreurt einde bisdomblad ONDERWEG niet EEN KLEIN BEETJE INSPRAAK - VERSLAG VAN EXPERIMENT IN IJSSELMONDE ROTTERDAM RIJNMOND Afscheid van Erasmus met prijsvraag Wijkraad voor Hoogvliet wil meer inspraak in Gadering Calvijn lyceum vierde lustram KIEBOOM PEILT MENING VAN BONDS- RIDDERS OVER STRAFRECHT SPRAAK pag. 4 - woensdag 24 december 1969 door Bert van Polen ^UITGEVER John C. de SBruin (64) zit er niet mee, ■geile ruzie met de staf van de ^bisschop. Hij zegt: „Ik kan toch wel £tot Christus komen. Ook zon- hder de bisschop." vGC Hij deelt mee altijd een gebe- Jte'n hond te zijn geweest. Want *~nooit, zegt hij, heeft hij zijn SCïnond kunnen houden. ^.,»ïk ben een gekke vent. Ik ïiweet niet wat ik in mijn bloed j-heb zitten. Altijd heb ik ruzies gehad met de kerkelijke over heid, 2e is me te onwaarachtig. „Ik ben een ouderwetse katholiek. Ik heb heel veel eerbied voer allerlei ^kerkelijke autoriteiten. Maar als ik ^voor zc sta, stel ik ze me altijd ïn een Zonderbroek voor. Dat helpt. Want zo "ben je allemaal gelijk. „Ik ken alle groten van Nederland. Alle oude ministers heb ik gekend. --Tot in hun hemd. Ik heb zoveel ge- "zienalles wat er draait r7T,,Ik heb weinig grote mensen in "mijn leven meegemaakt Werkelijk groten? Dat patertje Van Rixtel, die heeft het zeeliedenapostolaat op poten gezet. En Afcton van Duinkerken. SJ&^Ik heb ze allemaal gekend, die ka- John C. de Brulh „Weinig grote uit Van Duinkerken zat er in, Gabriël Smit, Jan Engelman, Bernard Verhoe- De bisschop laat Weten de op heffing- van het bisdomblad On derweg niet te betreuren. ZUn al gemeen secretaris A. Wiegerinck (50) deelt het na enig aandringen nuchter mee. Meer ook niet. Elke vraag hoe dc bisschop van Rot terdam, monseigneur A. Jansen, over de ruzie rondom het blad denkt, wordt ontweken of niet beantwoord. Toch zegt secretaris Wiegerinck aan het slot van het gesprek dat hij in ^Ue openheid en zonder te rughoudendheid met m|j heeft gepraat. Het lijkt of hij zichzelf prijst. Openheid, inderdaad. Htf heeft verteld voor de eerste keer waarom liet bisdom uit gever Job. C. Bruin niet wilde steunen b|| de uitvoering van diens plannen voor een- nienwo opzet van het blad. Terwijl De Bruin zegt nog altijd van niets to weten. Het waarom dus. Maar dat hoort niet in dc krant, zegt Wie gerinck. Toeb is de reden belang wekkend genoeg voor publicatie. Wel, dc plannen van De Bruin, zegt Wiegerinck. zijn irreëel. Er valt niet met hem samen te wer ken. Ja, het is hem niet verteld omdat zoiets b|j De Bruin In een gesprek niet goed valt. Openheid Wiegerinck vertelt ook nieuwe dingen. Bijvoorbeeld dat do Interdiocesane Artikelen Dienst met ingang van 1 april wordt opgeheven. Geen schok kend nieuws waar half Rotter dam van achterover valt, maar wel tekenend voor wel en wee in de rooms-katholleke kerk. De Artikelen Dienst wordt op geheven omdat er geen afname meer is. Bisdombladen als Onder weg schenen niet meer gelezen te worden. Teruggang in abonnee- aantal bewijst dat. Het gewone kerkvolk ia alleen maar geïnte resseerd in parochienieuws. De Artikelen Dienst wordt ge leid door H. F. A. Schilte, Brode loos korat hij straks niet te zitten, ook al Is hij nu geen hoofdredac teur (van Onderweg) meer. Want Schilte is ook nog perschef van het bisdom en h|j is al druk bezig nieuwe communicatiekanalen met de parochie te zoeken. Hoe gaat het straks worden? Moeten de pastoors straks 125 gulden per Jaar gaan betalen voor nieuws uit „bisdom, dekcncst en wereldkerk" dat zh naar verlan gen kunnen publiceren in hun (nieuwe) parochiebladen? Wiegerinck: .Daarover is nog niks bekend. Dct bedrag dat u noemt, is m|j helemaal niet be kend. Wc hebben nog geen beslis sing genomen. Maar het Is zeker niet zo dat deze nieuwe methode een bron van inkomsten voor het bisdom moet zijn". ROTTERDAM, woensdag. - Om het Erasmus-Jaar 1969 af te slui ten wordt tot 2 februari 1970 in het Historisch Museum van Rot terdam een tentoonstelling „Af scheid van Erasmus" gehouden. Enkele op- en aanmerkingen van de grote humanist alsmede fragmenten utt zijn werken z|jn op een willekeurige manier geko zen en toegelicht met illustraties. Rekening werd gehouden met het feit dat de teksten goen herhaling mochten zijn van die van de ten toonstelling „Ontmoet Erasmus" op het Schouwburgplein noch van die van dc expositie „Eras mus en z|jn tijd" in het museum Boymans-Van Beunlngcn. Desondanks is er toch een in haken op beide genoemde ten toonstellingen en wel door middel van een kleine prijsvraag, die als motio heeft: „Kent u Erasmus nog?" en waaraan ccn aantal prijzen uit de historische Üngïcte- r|j, zoals bv. een 2-Htcr maatkan, ouderwetse brandewijnkomtiicn en kandelaars verbonden zijn. Daar de tentoonstelling „Eras mus en zijn tijd" 40.060 bezoekers trok en die op het Schouwburg plein 200.000 kan gesteld worden dat theoretisch 1/3 deel vah de Rotterdamse bevolking informatie over Erasmus verkreeg. Door middel van de prijsvraag kan wellicht nagegaan worden In hoe verre de kennis betreffende Eras mus door beide exposities ver rijkt werd. Een kleine enquête, waarvan een gedeelte op één van dc flim- spots op het Schouwburgplein le zien was," leverde vrij negatieve antwoorden op. - ii i _i„i - u «u Jicni, „ciiaiu y v.1 uvi.— iiajuivML'ii lUtll vducl UCMJï ut schrijvers van vroeger. Ik gaf ven. Als Van Duinkerken iets tegen de sen moest hij de trein wei missen' stel doctorandussen zaten te lang te hannessen toen vader ging beslis- "het letterkundig tijdschrift Bouwen ROTTERDAM, woensdag De -wijkraad voor Hoogvliet heeft tijdens zijn vergadering gisteravond nog ,eéns laten blijken meer inspraak te willen hebben In de opbouwplannen van het Hoogvlietse deel van de nieuwbouwwijk Gadering. Dit naar aanleiding van de plannen van minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken. -Zoals bekend beogen deze plannen "een mogelijke zelfstandigheid van Hoogvliet. Het standpunt van. de wijkraad werd naar voren gebracht door de heer J. Pons, die sprak namens de 'fracties van de ARP, CHU, KVP en "VVD. De wensen hieromtrent zullen in een 'brief aan het college van b. en w. bekendgemaakt worden. Ook werd gesproken over een mo gelijke „hoorzitting", waarin de bevol king haar wensen kenbaar zou kunnen maken. De datum van deze hearing zal echter pas bepaald worden als de plannen van minister Beernink een concretere vorm, met name een wets wijziging gekregen hébben. Een ander punt van de agenda was - de bestemming van de bouwgrond aan „"de Tijmweg. De voorzitter van de wijk- „..xaad, tmx. M. A. B. L. van Meetelen, maakte naar aanleiding hiervan een plan bekend, dat nog in een zeer vroeg stadium is. Het plan Voorziet in de bouw van -300 woningwetwoningen. Deze wonin- gen zullen in de duurdere huursector komen te liggen en een onderdeel vor men van het doorstromingsproject. Het wijkraadslid mej. C. Stolk hield 'tenslotte een vuriig en emotioneel plea- dooi voor de bouw van een dagver blijf voor geestelijk gehandicapte kin deren in Hoogvliet, KOTTER DAM, woensdag. Gis teravond werd in de expositiezaal van De Doelen het 40-jarig bestaan van het Johannes Calvijn lyceum gevierd. Leerlingen en leraren van de school, die verleden jaar werd opgenomen in de christelijke scholengemeenschap Johannes Calvijn, kregen een geva rieerd programma aangeboden. Na een inleidend woord van de heer C. M. van den Berg een van de or ganisatoren volgde een optreden van de folkgroup „Bottle Neck". On der regie van Jan Ouwens trad een cabaret van oud-leerlingen en een le rares op. Mark Dupitis en Klaas Hek man begeleidden Rolf Sprong, B. Ade- ma, Lydia Sirag, Magda de Bruin en Ina Fostma. De originele teksten van Rolf Sprong boeiden het publiek. Voordat Livin' Blues de kleine 400 aanwezigen naar de dansvloer lokte, sprak drs. W. K. Walstra. De rector van de scholengemeenschap prees on der meer het werk van de organisa toren. Jammer dat het aantal plaatsen niet toereikend was. Enkele tientallen iustrumvierders konden pas na de pauze naar binnen. Het adviesbureau voor kwaliteits beleid en besliskunde aan het Weena heeft voor de elfde maal een cursus georganiseerd. Vijf middagen en avonden kunnen leidinggevende func tionarissen zich verdiepen in de theo retische achtergronden van besliskun de. KRO had geschreven, kreeg ik op m'n duvel. Als er tegen een bisschop werd aangetrapt, was Ik het die het had ge daan. Dat heb je als uitgever. Als je één keer de pispaal bent, blijf je het. „Nu, met die moeilijkheden met Onderwegje zou verwachten dat een aantal pastoors in de mast zou klimmen. Maar homaar.stel je voor dat ze eens kleerscheuren zouden op lopen. „Ik hou niet van die mentaliteit, Ik spring er altijd boven op. Ik heb m'n hele leven gevochten. Ik heb altijd waargemaakt wat ik had beloofd. Dat had ik ook van het bisdom verwacht." Hij zit ver onderuit gezakt in een met tinneroy beklede bank. 't Is in feite meer liggen. Hij kijkt met rustig- slimme ogen. Zijn sigaar brandt goed. Hij is niet rijk geworden, zegt hij. Toch had hij allang kunnen gaan ren tenieren. Wat kippetjes en varkontjes houden bijvoorbeeld. In Brabant ligt een lapje grond van hem. Maar nee, zijn arbeidzaam leven* vroeg om meer werk. Toen hij in '66 Onderweg ging uitgeven, leek dat leuk. En hij deed het om wille van het geloof. Maar 't werd niet leuk. Toeten of blazen „Ik ben nu gelukkig af van de hele zaak. Ik heb drie jaar geen vakantie kunnen houden. Ik heb me er rot aan gewerkt. En nu word ik zonder opgaaf van redenen aan de kant gezet. Niet door de bisschop. Die goeie man weet ook niet van toeten of blazen. Toen ik al in de praktijk zat, studeerde „va der" nog in de boekjes". (Terzijde: in het laatste nummer van Onderweg staat een rijmpje: „Een De Bruin: „Ja, dat rijmpje heb ik even gauw gemaakt. Vader dat ia de bisschop natuurlijk en die doctoran dussen zijn de mensen van zijn staf. Als „vader" z'n verstand gebruikte, schopte hij de heleboel d'cr uit en stelde hij een paar clevere jongens aan"). De Bruin is nu dus zo'n beetje werkloos. Wat heeft hij ook weer alle maal gedaan? Teveel om op te noemen. Belangrijk feit: op z'n zestiende richtte hij z'n eerste uitgeverijtje op. Latei" werd dat uitgeverij Vox Romana, niet onbekend natuurlijk. En na de oorlog heette z'n uitgeverij De Forel daar heb ik na tuurlijk wel van gehoord. Ja juist, die uitgeverij die die boek jes „Het volk over Merx" en „Het yolk over Feijenoord" uitgeeft. Z'n dochter Jacqueline (28) is er nu di rectrice van en zijn zoon Hans (31) leidt nu zijn drukkerij Nieuwvoorde in Rijswijk. Ja, die kinderen doen het goed, precies hun vader. Naast z'n hoofd brandt een kerst boom. Van z'n eigen stukje land in Brabant, 't Schijnt iets bijzonders te zijn, die boom. Als ik maar goed kijk. Warempel, er staan twee bomen, in ieder geval-zijn er twee stammen. Er naast nog een soort stalletje. Hij mag dan niet zo'n goed katho» liek zijn, hij had nog graag een beter bisdomblad op de markt gebracht, 2Cgt hij. Wat is zijn credo? prullemand gegooid. Van Onderweg wilde ik een blad maken waarnaar do mensen grijpen. Op katholiek terrein is een enorme behoefte aan oen goed blad. „Het zou een echte journalist als hoofdredacteur moeten, hebben. Een man die dag en nacht paraat wil zijn. Die een beetje idealistisch is. Die geen ellenlange artikelen schrijft, maar nieuws, heet van de naald. „Wat interesseert het mij nou of de duvel een slang of een eekhoorntje is geweest Je moet nieuws brengen. Als een bisschop een kind krijgt of moet trouwen, moet zo'n redacteur er met een bovenop springen, desnoods mid den in de nacht. Zo maak je een goed blad. „Niet te concurreren met een dag blad? Haha, maar dat is het juist Een katholieke krant zou die berich ten niet brengen. Dat is het 'em juist. Daarom moest zo'n blad er eigenlijk komen. Prullemand „Aan leuterkranljes heb je niks. Die .woiden toch maar ongelezen in de Gewone volk „Het zou een blad moeten zijn, niet progressief en niet conservatief. De ene keer zou het tegen het ene been moeten trappen, de andere keer tegen het andere. Het zou een blad voor het gewone volk moeten zijn, niet voor in tellectuelen. Er zou veel belangstelling voor zijn, ik weet het. Er zijn tiental len plaatsen in het land, waar ik zo een nieuw blad zou kunnen gaan be ginnen. „Als ik tien jaar jonger was zou ik de drukkerij (in Rijswijk) en de uitgeverij (De Forel) liqui deren en zou ik me helemaal op dat nieuwe blad werpen. Maar ik doe het niet meer. Ik heb er ge noeg van". ROTTERDAM, woensdag FeUen- oords erevoorzitter Cor Kieboom heeft aan 106 bondsrldders van de KNVB een brief gestuurd waarin hij hun me ning vraagt over de strafrechtspraak van de KNVB. Aanleiding tot deze opiniepeiling is de straf die de strafcomroissie van de KNVB vorige week heeft opgelegd aan de Feijenoorder Henk Wery. Deze werd voor twee wedstrijden geschorst en kreeg bovendien een boete van 300 gulden, omdat hij in de wedstrijd te gen AZ'67 naar een tegenstander had getrapt, die hem even daarvoor zwaar had geattaqueerd. De beer Kieboom zelf bondsrid- der Is van mening dat Wery „on barmhartig zwaar" is gestraft. Hij wil die mening toetsen aan die van de an dere bondsridders. Hij zou van hen ook graag willen horen hoe 2ij denken over de uitlok- kers van overtredingen. De heer Kie boom vmdt het onjuist dat deze door gaans buiten schot blijven. Kieboom: „Men moet dit niet zien als een actie. Het is zuiver een opinie peiling. Het resultaat zal ik aan het bondsbestuur en aan de strafcommis- sie van de KNVB meedelen". door JAN GERRITSEN „De bewoners hebben enige mogelijkheid tot inspraak bijzonder gewaardeerd. In hoeverre het experiment is geslaagd zal de toekomst leren." Dit schrijft dr. ir. Hugo Primus in zijn boekje „Een klein beet je inspraak", waarin verslag wordt gedaan van een vorig jaar gehou den experiment in JJsselmonde. Gegadigden voor 144 gezinsflats, met 72 kleine woningen voor bejaar den en eengezinswoningen onderge bracht in twee woonblokken aan Veenoord en Kreileroord in de wijk Reijeroord, konden kiezen uit 26 ver schillende plattegronden van de inde ling van hun eventuele toekomstige woning. Verder konden zij wensen met betrekking tot de woonlaag en de voorkeur voor een van de twee blok ken kenbaar maken. In het merendeel kon aan deze wensen, ook met betrek king tot de indelingsvarianten worden voldaan. Dit inspraak-experiment werd in samenwerking met de Nationale Wo ningraad uitgevoerd door de Stichting Research-Instituut voor de Woning bouw, dat door dr. ir. Primus is opge richt. Deze prijst met nadruk het en thousiasme van de betrokken woning bouwvereniging, de vereniging tot verbetering der volkshuisvesting ÏJs- selmonde en de aannemer Wilma- Koudijs. Het was mogelijk variaties in de in deling aan te brengen door deuren cn puien weg te laten. Van de 28 moge lijkheden die aan de adspiranl-huur- ders werden voorgelegd, werden er tenslotte negen toegepast. Na twee voorlichtingsavonden in augustus vorig jaar, die bezocht wer den door ruim 300 personen, kwamen er tenslotte 81 ingevulde formulieren bij het onderzoekteam bmnen. „Aan genomen moet worden", aldus dr. Pri mus, „dat de aanvangshuur van 230 gulden per maand (cxcl. btw en stookkosten) velen toch nog heeft af geschrikt". Deze week in Buitenom. Bin nendoor een passende suggestie. Ik ga er (ongepast) van uit dat u een overvloedig kerstmaal heeft verorberd. Niet dat u er nou direct onpasselijk van ge worden zult zijn, maar mis schien oordeelt u het morgen of overmorgen voor de spijsverte ring wel goed dat er eens fiks de pas in wordt gezet. En wat dacht u dan van de Bergse Voorpias? Dichtbij huis, gemakkelijk per auto dan wel per tram, brommer of fiets te bereiken, boeiend en niet te lang. De Bergse Voorpias dus. Hille- gersberg. Gescheiden van de Bergse Achterpias door de drukke Straat weg, die iedere Rotterdammer wel te vinden weet. Hou via Bergse Dorpsstraat naar rechts de Weissenbruchlaan aan. Even na café-restaurant Formenta- tor moeten de automobilisten onder u dc wagen achterlaten om vaa dc Strekkade eerst de noordzijde van de Plas te nemen. Wéér dat contrast, die plotselinge overgang van lawaai naar stilte, van de lavastroom die het gemotoriseer de verkeer is naar een eenzaam roodborstje dat onbegrijpelijk be hendig op het smeltende ijs van de Strekvaart naar voedsel (maar wat dan wel?) loopt te pikken. Verlaat Aan het eind van de vaart ontwa ren we een vreemd bouwsel, het Bo- terdorpse Verlaat. Een zwart houten geval van achter elkaar geplaatste portalen, waarvan de sluisdeuren nog met handkracht worden be diend. Aan het eind van de plaswan- deling treft u straks het Berg- en Broekse verlaat aan, dat vooral zo mers de (plezier-)scheepvaort de Tegenlicht over een winterse Bergse Voorpias. doorgang van en naar de veel hoger gelegen Rotte verleent. Tussen beide verlaten dient u het Prinsemolenpad te volgen, langs de gebouwen van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging De Maas, naar het parkachtige geheel tussen Plas en Rotte, daar waar vroeger de koeien graasden in natte weilanden en waar nu de gemeente een leuk wandel parkje heeft aangelegd. Gespaard gebleven riet vormt de voorgrond van aardige doorkijkjes over het water. Het pad voert langs de Prinscmo- len (in 1648 gebouwd) en dat is maar goed ook, want in een degelijk Hollands waterlandschap zou je, ais hij er niet was, een molen onmiddel lijk missen, Er zijn. in de winter rond do Berg se Voorpias overigens nog meer wie ken dan alleen molenwieken. Koper wieken. Die zijn er zelfs wellicht bij tientallen. Koperwieken zijn vogels, de klein ste leden van de lijsterfamilie en naast hun neven en nichtjes de me rels (of: zwarte lijsters) gemakkelijk te herkennen aan de lichte streep boven de ogen, de witte gevlekte on derkant en vooral aan de koperkleu rige zijkant, vlak onder de samenge vouwen vleugels. Net als de merels lopen ze in het onderhout te scharrelen en hoewel je dat in de voor hun vreemde omge ving niet zou verwachten, zijn ze net als de merels allesbehalve schuw. De koperwieken zijn in hun Scan dinavische en Noordaziatisehe thuis landen heel wat kou gewend, maar 's winters komen ze toch in vrij gro te aantallen naar de lage landen bij de zee. Na het Berg- en Broekse verlaat kunt u naar rechts via Prins Bern- hardkade terug naar dc Straatweg. En de automobilisten onder u die dan naar de Strekkade moeten terug lopen, zullen dan ontdekken (waar aan ze anders te snel voorbijtrek ken) welk een rijk huizenassorti- ment hier staat, allemaal met ach teruitzicht op de Plas! Misschien vergaat het sommigen zoals bet mij verging: dromen op het thema wo- ningruil. Maar ja DAGBOEKSCHRIJVER IS ZIEK Attracties De 81 gezinnen noemden elk twee voordelen van hun nieuwe woning, tn totaal dus 162 attracties. Meer ruimte en meer comfort werden samen 57 maal genoemd, de keuzemogelijkheid bij de indeling werd slechts zes keer vermeld. Bij dit resultaat plaatst dr. Primus de volgende kanttekening: „Gegadig den die misschien grote bezwaren hadden tegen woning of woonomge ving kunnen zich hebben teruggetrok ken en hebben geen enquêteformulier ingevuld. Er moet rekening mee wor den gehouden dat het IJsselmendse projekt eenzijdig rooskleurig wordt afgeschilderd". Naast de keuze mogelijkheid had het team. nog andere elementen als bijzonderheden naar voren, gebracht, zoals een inpandige vuilstortkoker, een grote privé-buitenruimte en een aparte wasruimte. Op de ranglijst van attracties, die door de bewoners wer den genoemd, speelden deze elemen ten een bescheiden rol. De versprin gende galerij, door het team gelan ceerd als een verbetering ten opzichte van de traditionele galerijen, werd zelfs door niemand genoemd. „Dit alles betekent niet", aldus dr. Primus, „dat deze elementen onbe langrijk zijn. Wel houdt het een waar schuwing in om eerst voldoende ruimt, een goede indeling, een redelijk comfort, centrale verwarming en een goede woonomgeving te garanderen, alvorens men inspraakmogelijkheden introduceert. Overigens is hier na tuurlijk ook de leuze „de bewoner vraagt zelden naar datgene wat hij niet uit ervaring kent" van toepas sing". Tenslotte noemt de heer Primus nog een aantal wensen waarvan de be- langrijkste is dat „bij grotere projek- ten de keuzemogelijkheid zou moeten worden vergroot, niet naar aantal, maar naar variatie". En „Men dient niet alleen varianten maar ook basis typen te kunnen kiezen". Getracht moeten worden, aldus dr. Primus ver der, om de keuze tot een later tijdstip uit te stellen. Nu moest het onder zoekteam via de pers gegadigden op roepen terwijl de gemeentelijke in stanties het projekt nog moesten goedkeuren. Tenslotte wordt nog gewezen op de moeilijkheid dat de indelingen van de woningen zijn afgestemd op de wen sen van de eerste bewoners. In dit ge val is dat geen groot bezwaar omdat aanpassingen in alle woningen op eenvoudige wijze mogelijk zijn. Voort gezet onderzoek tijdens de bewoning v?.n e fiatgebouwen zal moeten uitwijzen in hoeverre dit experiment navolging verdient. („Een klein beetje inspraak" door dr' lr-,,H- Primus, Staatsuit geverij, Den Haag.)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1