ven nog een en van maand In de clinch In Schiedam wordt veel en goed kunst verzameld Gejuich bij John Mayall-concert STAKING VAN CHAUFFEURS DREIGT NOG STEEDS Rotterdamse dames te zwak voor Slavia Wie is beste „voetballer? ROTTERDAM RIJNMOND DERDE DUEL EEIJENOORD- VORWARTS IN BAZEL Poëzie-avond van Propo voor amateurs Vernieuwing en het speeltuinwerk Lijnbaan-winkeliers weigeren huurverhoging AfAT/OiSfALjL Brand bij Mundus aan Westblaak Gezin met twee kinderen door defecte geiser bedwelmd Verbon bokst tegen Fransman Lacliemi HET WEER ES ROTTERDAM Mr. T. van Rossen directeur van Rotterdam Terminal 'Levenslust' won prijs kerstboomverbranding zaterdag 3 januari 1970 (Van een medewerker) SCHIEDAM, zaterdag. Een zwak Rotterdams damesteam heeft in de ScMedatnse Margriethal met duideiy ke cijfers, 56—78, Tan Slavia VS Pra „ha verloren. Konden dc Rotterdamse .dames in de eerste helft nog aardig partij bieden, 30— 44, na dc hervatting was de kracht van dc geselecteerden .snel gebroken cn konden dc Praagse dames naar de ruime zege freewhce- "jèn. L*-Met als kern de BOB-speelsters ;Thea Hoek, Ike Troost, Carla de Lief- /de en Bets Schippers, aangevuld met 'Juventus-spoelster Sylvie Fransen, -startte coach Jan-Willem Engelsman -tegen Slavia, Al direct moesten de -Rotteramse dames de kracht van de -Praagse dames erkennen, toen na een ■minuut spelen de stand 3—6 op het scorebord stond. Deze zeer snel opge- ■i bouwde voorsprong gaf Slavia niet Smeer:uit handen. Thea Hoek en Carla ,de Liefde, de internationals in de Rot- terdamse ploeg, wisten in de eerste .-.helft de weg naar de basket nog wel ,.te vinden, maar de Praagse nummers .-'13 en 15 Spejchalova en Haemaco- vawilden daar niet voor onder- - doen. Via 912 en 1734 leidde Sla- ^via by de „thee" met 3044. ■-...■Na de hervatting lieten de Rotter- damse dames pover spel zien. Dat werd er. niet; beter op, toen de hard werken- ;de Dee Troost in de 7e minuut haar vijfde persoonlijke fout opliep. Met haar verdween een stuk improvisatie uit de Rotterdamse ploeg, dat het spel ■nog een beetje aantrekkelijk had ge maakt. De Praagse dames behoefden slechts een enkele maal aan te zetten om via vaak zeer fraaie treffers meer afstand ie nemen. Na tie» minuten leidde Slavia met 3957 en xia 47— 65 en 5172 werd het ten slotte ver diend 5678. Rotterdamse topsqoor- eters waren Thea Hoek 10—9 en Carla de Liefde 12—2, bü Slavia VS Praha Spejchalova 013 en Haemacova •&-6. (Vatt onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag, Een eventuele beslissingswedstrijd tussen Fejjenoord en Vorwarts Berlin in de kwartfinales van het Europees toernooi voor landskampioenen zaï op woensdag 25 maart in Bazel worden gespeeld. Feljenoords manager Guus Brox reist maandag naar Oost-Berlijn om het trainingskamp te bekijken dat het bestuur van Vorwarts heeft aanbe volen en om met de Oostduitsers te onderhandelen over de verdeling van de toegangsbewijzen. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAMzaterdag. In het kadet van de. serie 'Experimenten in De Lantaren' organiseert het Propo- sccrctariaat pan de Rotterdamse Kunststichting op woensdag 14 janua ri een poezie-avond voor amateurs. Iedere Rijnmonder die zich in zijn vrije /tijd met de verskunst bezig houdt, kan deelnemen. Men kan zich opgeven voor deze avond bij de RKS, Kruisplein 30, en een of meer gedich ten ter selectie inzenden. Het ïs de be doeling dat alle amateur-dichters zelf hun werk in De Lantaren zuilen voor lezen. De sneldichter van Delfshaven, de heer S. Cohen, zal voor de verbin dende teksten zorgen. ROTTERDAM, zaterdag. „De Rotterdamse Speeltuincentrale heeft in het afgelopen jaar opnieuw een snelle groei doorgemaakt". Zo luidde de conclusie van. de voorzitter van de centrale, de heer A. Niclaes op een nieuwjaarsbijeenkomst, gisteravond in De Groote Schouwburg, De heer Ni claes illustreerde dit met een aantal getallen. De 62 tuinen van de centrale werden, ruim twee miljoen' maal be zocht. In 1970 zullen 4 nieuwe tuinen en 3 clubhuizen gereed komen. Er zijn plannen om op de bestaande speeltuin aan de Maeterlinck weg in Lombardij- en een bouwspeelplaats en een Robin- sonspeelplaats te bouwen. Deze twee nieuwe begrippen in de speeltuinwe reld hebben te maken met een moder ne pedagogische visie, waarbij de ei gen creativiteit van het kind in rsii- mcre zin wordt benaderd. In een Ro- binsonsp cel plaats bijvoorbeeld, krij gen de kinderen gelegenheid een eigen samenleving te scheppen, met als In spiratiebron de grote mensen-maat schappij'' Volgens de heer Niclaes zijn deze plannen bij de Raad voor de Li chamelijke Opvoeding en Stadsont wikkeling enthousiast ontvangen. ROTTERDAM, zaterdag. Rond acht uur gisteravond heeft een korte brand gewoed op dc computerafdeling van de NV Mundus aan de Westblaak. De brand was ontstaan in een ruim te, waar afvalpapier was opgeslagen. Het kantoor van Mundus brandde ge deeltelijk uit. Andere vertrekken kregen rook en waterschade. De brandweer bestreed het vuur met twee waterstralen. Een derde werd via de mechanische ladderwagen ge reed gehouden. De brandweer had het vuur spoedig onder controle. Al om kwart over'acht kon het sein brand-meester worden gegeven. Over de oorzaak is nog niets bekend. Ook over de aangerichte schade zijn geen mededelingen ge daan. ROTTERDAM, zaterdag. Een zin met twee kinderen van de Jan Vrijlandsingel is gisteren naar het Zuiderziekenhuis gebracht met ver schijnselen van koolmonoxydevergifti- ging. De 49-jarige heer .Öalreu, zijn 47-jarige vrouw en .kinderen van veertien en achttien, jaar waren be dwelmd geraakt, nadat tijdens het douchen de gasgeiser, onvoldoende ging functioneren enkoolmonoxyde de woning was binnengedrongen. De toestand van de vier mensen is niet levensgevaarlijk. RINUS ISRAEL Hoewel de wedstrijd van Feijenoord zondag werd af gelust, is de leiderspositie i?an Rinus Israel in ons voetballersklassement niet in ge vaar gekomen. Voor Wim van Hanegem daar entegen had de afgelasting tot gevog dat hij van de derde naar de vijfde plaats duikelde. Doelman Eikelenboom van Fortuna VI. en Van Nierop van Hermes DVSdie opvallend sterk speeltsprongen over de Feijenoorder heen. Het klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Israel (Feijenoord) 7.50 (120 uit 16 wedstrij den), 2. Van Beveren (Sparta) .7.36 (103 uit 14), 3. en 4. Eikelen boom (Fortuna) en Van Nierop (Hennes DVS) beiden 7.29 (resp. 124 uit 17 en 102 uit 14), 5. Van Hainegem (Feijenoord) 7.27 (109 uit 15), 6. Jansen (Feijenoord) 7.13 (114 uit 16), 7. en 8. Libregts (Excelsior) en v. d. Burg (Hermes DVS) 7.06 (beiden 113 uit 16), 9, Romeijn (Feijenoord) 7,(98 uit 14), 10. Moulijn (Feijenoord) 6.94 (111 uit 16), 11. en 12. Bosveld (Sparta) en Treijtel (Feijenoord) beiden 6.88 (resp. 117 uit 17 en 110 uit 16), 13. Van Kooten (Hermes DVS) 6.87 (103 uit 15), 14. en 15. Van Duivenbode en Wery (beiden Feijenoord) 6.81 (beiden 109 uit 16), 16. Laseroms (Feijenoord) 6.75 (108 uit 16), 17. en 18. Ter Horst (Sparta) en Baksteen (Fortuna VI.) 6.70 (beiden 114 uit 17), 19. Bassant (Excelsior) 6.69 (107 uit 16), 20. Eijkenbroek (Sparta) 6.59 (102 uit 17). ROTTERDAM, zaterdag De werknemersorganisaties in het Rotterdamse taxibedrijf hebben do werkgevers nog een maand respijt gegeven om alle eisen in te willigen. Door een publikatie van de werkgevers op 30 decem ber werd dc indruk gewekt dat de werkgevers zouden toegeven aan deze eisen. Er zijn echter nog twee breekpunten, zo wordt van vakbondszijde gesteld. Na een nachtvergadering op 17 oktober vorig jaar werd een ulti matum gesteld aan de werkge vers. De voornaamste eisen wa ren een garantieloon van ƒ230 per week en de instelling van een centrale telefoon, voor alle in Rotterdam werkzame taxibedrij ven. Wanneer aan deze eisen geen gehoor zou worden gegeven, zou per 2 januari een staking worden uitgeroepen. „We hebben goede hoop dat de cen trale telefoon nu binnenkort tot stand komt en staking op dit ogenblik zou het moeizaam tot stand gekomen overleg op dit ogenblik doorkruisen", aldus de heer S. Barendregt van de Nederlandse Bond van Vcrvoersperso- neel. Bij bestudering van de Joonvoor- waarden is tevens gebleken dat de werkgevers ook het loon van 230 per week nog niet garanderen. Op 30 ja nuari wordt in ieder geval weer ver gaderd en dan zal worden beslist of een staking doorgang zal vinden". ROTTERDAM, zaterdag (ANP) In het eerste prof boksprogrammo dat ooit in Utrecht is gehouden, zal Joop Verbon uit Utrecht op dinsdag 20 ja nuari de hoofdpartij boksen. De Nederlandse kampioen in het zwaarweltergewicht heeft a!s tegen stander de Franse eerste serie Ben Lachemi. Het gevecht gaat over tien ronden van drie minuten. De Rotter damse promotor Theo Huizenaar heeft voor het programma, dat in de nieuwe sporthal Hoog Catharijne wordt ge houden, nog twee profgevechten afge. sloten. Weiter Aad Jansen uit Rotterdam bokst eveneens over tien ronden tegen de Fransman Bion Lelouche, wie hij eens een onbeslist heeft moeten toe staan. De Amsterdammer Nico Alose- rij krijgt ook een Franse tegenstander. Hij ontmoet over acht ronden mid dengewicht Daniel Viudes. Het pro gramma wordt aangevuld met een viertal amateurpartijen. Opmvc van het KNMI (Filtóal Rotterdam) Waarneming 8,40 uur. heden gisteren 997,7 1002,0 Windrichting nnw Z2W Windkracht 2 3 Weersgesteldheid betr. -f betr. 4- z.l.r. z.Lr. Temperatuur I.l C,4 Neerslag In 24 nur 5,1 1.0 Max. temp. heden 1.50 uur: 4,6. Min. temp. heden 8.40 uur: 1,1. l> rink water Rotterdam: Sedrijr lloningerdljk: verwachting van 3 t/m 5 januari. Gemiddeld keukenzout- gehalte 4S0 mg per liter; gemiddeld ge- ieidingsvormogen 1240 micro Siemens; ge- gemlddelde hardheid 21,5 Dulttc hard- hcidsgraden. Bedrijf Bcrenplaat: verwachting van 3 t/m 5 Januari. Gemiddeld keukenzout- gehalte 460 me per liter; gemiddeld ge- leidlngsvcrmogen 1240 micro Siemens; gemiddelde hardheid 20,5 Duitse hard- beidsgraden. „De trots op uw eigen stad zal gerechtvaar digd blijken". Met deze woorden besluit burge meester Roelfsema zijn „ten geleide" in de ca talogus „Schiedammers tonen hun kunstbezit". En hij heeft nog gelijk ook. De Schiedammers kunnen inderdaad trots zijn op elkaar en op wat ze zo met z'n allen verzameld hebben. Dit houdt niet in, dat ande ren dan Schiedammers niet moeten gaan kij ken, want dat betekent missen wat de moeite waard is. Inmiddels blijft het een merkwaardi ge zaak, dat in een stad als Schiedam zo veel en zo goed verzameld is. En nog wordt verza meld! De vorige directeur van het Amsterdams Stedelijk Museum, jhr. Snndberg, sprak er tijdens-een bezoek aan Schiedam ook al eens z'n verwondering over uit. Hij stelde toen, dat het aantal verzamelaars beslist boven het landelijk gemiddelde (voorzover dat er was) zou liggen. Merkwaardig is trouwens ook, dat je kunt spreken van generaties van verzamelaars, vooral wat betreft moderne kunst De eerste, na-oorlogse generatie met mensen als Sanders, De vries en Verwey heeft in middels ruimschoots opvolging gekregen. Zelfs is er al sprake vqn een derde, jonge generatie, die mis schien nog niet zulke enorme topstukken kan tonen, maar in ieder geval klaar staat het werk (en het ple zier!) voort te zetten. Reden voor directeur Paalman, zoals hij meedeelde, te overwegen er een tweejaar lijks terugkerend evenement vsn te maken/Terzijde: dit levert dan misschien gelijk een antwoord op de vraag: „Hoe breng ik kunst aan de man?", want het zien van het bezit van anderen stimuleert toch wel de bezitsdrang, dacht ik. Blijft echter nog de vraag, waarom juist in Schie dam zo goed en zoveel verzameld wordt. Het is tot op heden bij mijn weten nog nooit uitgezocht; mooie taak voor een nog te promoveren student in de socio logie en/of kunstgeschiedenis. Deze aanstaande pro movendus zal ongetwijfeld ontdekken, dat het mu seum een stimulerende rol gespeeld heeft en dat de plaatselijke galeries hun steentje hebben bijgedragen. Maar ook, en dat is het voornaamste, dat er enkele individuele durvers waren. Mensen met een goede smaak en een uitstekend gevoel voor wat later alge meen aanvaard en erkend zou worden. Jammer, dat juist deze mensen, namelijk De Vries en Sanders, op deze tentoonstelling ontbreken. Do Vries omdat hij naar Deventer verhuisde, Sanders om redenen, die ik niet ken. Maar er blijft genoeg over. Zo verscheiden en in zijn kwaliteit wel zo voldoende, dat menig kleinsteeds museum er een prachtige, mogelijkheden biedende basis-collectie aan zou hebben. De collectie zou dan een serie fraaie ikonen, knap Peruaans en Chinees aardewerk, vijzel, zalfpotten en Koptische wandkleden bevatten. Die collectie zou dan ook Breitners en Marissen (en niet eens do slechtste), prachtige Nanninga's en vro lijke Rocde's tellen, om van het vrij complete over zichtje van Dolf Henkes nog maar te zwijgen. OUDE BEKENDEN Het leuke van to'n verzamelaara-tenioonztelllng is ook, dat Je werk terugziet van kunstenaars, die in- middels al weer een stuk verder zijn en (heel) anders werken. Sterkste voorbeeld hiervan is Boules met z(Jn kleuriffc abstracties, die wel ver afstaan van zijn hui dige koele werk. Veel meer binnen de lijn van hun ontwikkeling ge bleven zijn een Trudy Dreschcr (hier met dode vo geltjes, knap en gevoelig getekend) en Kees Spermon, die het vroeger meer in toon zocht dan in lijn. Het ziin slechts enkele namen. Er hangt tc veel om gedetailleerd op in te gaan. Zoals zo vaak, u moet het zelf gaan zien. Met de kans, dat u na uw bezoek llnea recta naar een galerie of atelier stevent om do basis te leggen voor uw collectie. Succes er mee!! KLINKKLAAR Ik ben cr altijd als de kippen bij om iedere keer als de Industrie of zakenwereld bemoeienis heeft met de kunst deze gebeurtenis verheugd voor u vasl te leg en. Jammer, dat cr zo weinig vast tc leggen valt. Maar deze keer is het gelukkig weer raak. De Stichting Nationaal gedistilleerd museum Schiedam schreef een wedstrijd uit voor het ontwerpen van een jeneverkruik of likeurfles. Een terzake kundige jury had drie premies van driehonderd gulden te verge ven. Van die premiewinnaara is met name dc Inzen ding van Hilbert Boxem opvallend, vooral ook door de combinatie van kiel met plastic. Eerlijk gezegd had ik er een beetje moeite mee. Moest dat plastic slangetje nu beslist? De kruiken zelf zijn schitterend; deden me denken aan de oud-test amentische „lederen zakken". Ook het'verfijnde (cognac)-kruikje van Su* san Hubrechl cn het grappige driespan van Lucie Bakker zijn de premies zeker waard. Sympathiek, vanwege het vleugje vroeger, was voor mij het kloe ke werk van nestor Kamerlingh Onnes. Alleen nog dit: mag er de volgende keer wel een spotje meer op; kelders zijn nu eenmaal niet zo licht. DAMSTÉ Mocht u dit voorjaar Paul Damstc's expositie in Het Venster gemist hebben, kunt u dit verzuim nu nag goed maken. In galerie Punt Vier te Schiedam kunt u alsnog (of weer) zijn wasknijperreliëfs en serie-tekeningen gaan bekijken. Toen deze in Het Vensier te zien waren, was ik er ai enthousiast over en ik ben het nog, om dat met uiterst simpele beeldende middelen erg veel bereikt wordt. Nieuw zijn de etsen die Damsté vertoont: in strak ritme herhaalde vormreeksen, knap gedrukt. Ze de den me denken aan o.a. Cassee en Hofman. CEES VAN .DER GEER Ovaties voor de combo van John Maya tl, gisteravond tijd ens het concert in de uitverkochte Grote Zaai van de Doelen. Na een langdurig toernee door Engeland was de befaamde groep gisteravond en vannacht in Rot terdam en Amsterdam (Concertgebouw). Als Mayall's gast voor cfe pauze trad de. Oscar Benton Blues Band op, duidelijk voor een minder geestdriftig publiek. Mayalf zelf bracht Rotterdam in extase en ondanks de haast voor het optreden in Amsterdam werd er tijd gevonden voor een fraaie toegift. Op de kunstpagina gaat onze recensent nader-op de concerten van John MayaII in. WIE mocht menen dat men in Nederland nu wel 20'n beet je uitgekeken is op John Mayall heeft het mis. De huidige formatie van de tegenwoordig in Los Angeles wonende Engelsman slaagde er de afgelopen nacht moeiteloos in om het publiek van het uitverkochte Amsterdamse Concertgebouw en, eerder op de avond dat van de Rotterdamse Doelen, tot ongewoon enthou siasme te brengen. Het optreden van Mayall werd voorafgegaan door dat van de Haar lemse Oscar Benton Blues Band die speelt in het idioom van de steedse blues zoals die in de jaren vijftig in Chicago tot ontwikkeling kv/am. De zich sterk aan Muddy Waters en B. B. King spiegelende groep kwam, dankzij zanger-gitarist Oscar Benton en diens pianist tot heel verdienstelijk werk. Na de pauze trad Mayall op met een groep bestaande uit Jon Mark (akoes tische gitaar), Steve Thompson (bas gitaar) en John Almond - (saxen en fluit). Geen drummer dus meer bij Mayall die in de loop der jaren met later zeer bekend geworden slagwer kers als Aynsley Dunbar, Mick Fleet wood, Keef Hartley en Jon Htseman heeft gewerkt. Op de paar vierkante meter die tus sen de luidsprekers was uitgespaard stond de groep opeengepakt. Mot als solide kern de ritmesectie bestaande uit Mark en Thompson, en links en rechts van hen de solerende Mayall (stem, sologitaar en mondharmonica) en Al- mond. Het sterkst was de groep op dreef in jazzy klinkende nummers als „So Hard To Share" en „The Law Must Change". Een zeer bruikbaar ef fect bereikte Mayall in „So Hard To Change" door gescandeerd met zijn gitaarsolo mee te neuriën. De blue grass country muziek die ln Mayall's huidige woonplaats zo'n op gang maakt klonk door in het als laatste nummer aangekondigde „Don't Waste My Time". De orkaan van toe juichingen die op dit nummer volgde liet Mayall niet ongeroerd, De lang durige toegift die hiervan het gevolg was, vormde echter een nogal zwak onderdeel van het programma. FRITS BOER ROTTERDAM, zaterdag (ANP). Met ingang van 1 januari 1970 is dc heer rar. T. van Rossen, tot dusver adjunct-directeur, benoemd tot direc teur van de Stuwadoors Maatschappij Rotterdam Terminal N.V. De oprich tingsdirecteur, de heer P. J. Hoekstra, die in de loop van 1970 de pensioen gerechtigde leeftijd zal bereiken, heeft de wens te kennen gegeven zijn func tie neer le leggen op 31 maart a.s., de dag waarop hij 50 jaar geleden zijn carrière in het scheepvaart- en havenbedrijf begon. ROTTERDAM, zaterdag. Gister avond hebben onder grote belangstel ling van het publiek weer op vier plaatsen in Ovcrschie de kerstbomen gebrand. De jury hoeft de brandstapel van speeltuin „Levenslust" in de Kleinpoldcr-Oost de eerste prijs toe gekend. Daarmee verwierf deze ver eniging behalve een herinneringsbeker ook voor een jaar do grote wisselbe ker. DAGBOEKSCHRIJVER IS ZIEK

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1