ROTTERDAMS NACHTBOEK MATHENESERLAAN BLANK Mensen die van de nacht een dag maken Boor raakt hoofdbuis van drinkwaterleiding mm Actiegroep wil 'statuszoekerij ludiek saboteren' Speculaties over trainer van Sparta ROTTERDAM RIJNMOND GRAPPIG Postzegelmarkt van Noordplein naar centrum „Diner Amical" - Euromast - „Diner Amical" O'JKZiGT Raadslid interpelleert over openbaar vervoer pag. 4 - -woensdag 4 februari 1970 tegen van C'70 Hans Abeidam: „Ik ben er vóór tij dens C7Ö chaos te scheppen". Foto: Peter van Es. Nü, met nog drie maanden vóór de vijfde mei, beginnen de stencilmachines tegen C'70 te draaien. De papieren protesten komen er nog niet zó talrijk uit maar ze roepen al op tot grotere dingen. Wat staat Rotterdam te wach ten? „We verheugen ons nu al op een langè, hete zomer1', meldt huurthuisleider J. M. Barneveld (45) vanuit het buurthuis De Kruiskade. Amerikaanse toestanden? „We willen het prettig houden, We willen niks beschadigen", zegt Bameveld, Aan de andere kant van de lijn klinkt gelach op de achtergrond. Het is het telefoonnummer van het Ludiek Kreatief Sabotaasje Sentrum (tel. 122035) dat de buurtwerkers heb ben opgericht. „"Weg met de dirigistiese regenten- terreur. Saboteer de holle, voze ver neukeratieve statuszoekerij van re genten en industriëlen. Laat ze bars ten met hun 25 miljoen", zeggen ze in een pamflet Sabotage? Barneveld: „We willen op een kei harde maar leuke manier obstructie plegen tegen al die cadeautjes die de Rotterdammers straks krijgen". En daarmee doelt hij onder meer op de tweeeneenhalve cent (in die orde van grootte teenminste) die iedere wijk. per inwoner krijgt om zelf een feestje te bouwen, iets met politiehon den bijvoorbeeld of met de politieka- peL Tweeeneenhalve cent Bame veld lacht er om. Miljoenen worden er uitgegeven aanstatusobjecten, maan de bevolking blijft wonen in slechte huizen zonder douche. Barneveld: „Kijk rond in de Kruis- kadebuurt. Huizen zonder douche. Overat rotzoo». Overal geparkeerde auto's. Laten ze daar eens een paar miljoen voor uitgeven. „Kijk naar de gastarbeiders in onze buurt. We hebben al achthonderd Ma rokkanen achter ons. Zij protesteren ook tegen C '70- Er is in deze stad nog nooit één rooie rot cent uitgegeven aan de huisvesting voor gastarbeiders en deze mensen ondervinden dat dage lijks". Hij schreeuwt nu een beetje. Hij wordt kalmer als hij zegt: „Ie dereen moet gaan beseffen dat die 25 miljoen beter besteed hadden moeten worden. Daarom zijn we bezig met deze acties. „Wij willen de overlast-wa arde toe passen. Spreekkoren, moeten bijeen komsten verstoren, C '70-objecten moeten worden gewit. We weten al een heel boos plan straks iets te wit ten". Dat is ludiek kreatief? Barneveld, geheimzinnlg-grappig: „Het idee van deze plannen is niet van ons. Het komt uit een hoek die je niet zou verwachten. Wat? (gemompel aan de andere kant van de lijn) Oh. Nou, uit de establishmenthoek. Van iemand van wie je het helemaal niet zou verwachten". Opnieuw gelach op de achtergrond. Overigens moet worden gemeld dal Barneveld c.s. zich niet zelf als uit voerder van de ludieke sabotage ziet. Als dat nodig mocht zij, wil hij best het voorbeeld geven maar belang rijk is dat de actie door anderen wordt overgenomen. En vooral: de zwijgende meerderheid moet wakker worden- Er zijn meer plannen- Bekend is dat de Socialistische Jeugd 'en het Marxistisch-Leninistisch Centrum het kapitalisme moet Im mers worden bestreden acties voor- bereiden. Nadere berichten ontbreken. „Dat is maar goed ook," meent beeldend kunstenaar Hans Abelman (30), want als alle plannen nu al op tafel komen, heb je 20 een spion van de politie achter je broek aan en word Je straks, omstreeks 5 mei, opgepakt en opgesloten. door BERT VAN POLEN Daarmee zijn we meteen bij de man die de stencilmachines op gang bracht. AbeLman, al vele jaren opposant, slaagde er drie weken geleden in via een advertentie in De Havenloods tientallen Rotterdammers naar de Lantaren te trekken om tegen C'70 te protesteren. Hun stelling: de wijze waai op ge meenschapsgelden besteed worden voor een festijn voor industriële be langen van Rotterdam (bedoeld als bevrijdingsfeest) is afkeurenswaardig. Na drie vergaderingen, die steeds minder mensen trokken, zijn er twee werkgroepen gevormd, één voor ana lyse en voorlichting aan de wijken en één voor voorlichting aan toeristen. Dat ziet er vriendelijk uit Voor de duidelijkheid moet daarom worden, herinnerd aan ideeën voor ac ties gelanceerd tijdens één van die drie vergaderingen. Verkeersborden veranderen. Bezetten van Maasbruggen en Maastunnel. Voortdurend omroepen van beurs berichten. Verstoring feestmaaltijd op de Coolsingel. Maar ook: Rondleiding toeristen door sane ringswij ken. - Vuilnisbakken beschilderen. Discussie-avonden over C'70 in de wijken. Anti-autoritaire crèches. Abelman. „Al die ideeën, 't is de dood voor onze bedoelingen. We moe ten ermee oppassen. .,Ik ben voor chaos, maar voor be zetten van de Maastunnel en zo ben Ik niet Voor zoiets schrik ik terug. Eco nomisch kun je zoiets niet doen. „Rotterdam leent zich trouwens n'*t voor harde actie. Warneer het nood zakelijk mocht zijn het conflict te verscherpen, dan moet ie dat vandaag wel doen, vind ik Maar dan zal het wel een noodkreet moeten zijn, een pooit zelfmoord "lii zegt er n c* zo barp voor »e 'i'n da extremisten re** rhaotVhe si tuatie dolle dingen gaan doen, Erhtf agrators zi>n er piet 1" Rotterdam* ziin collega Remv Poppe is een beginnend agitator maar ook die zal meent Abelman geen al te wilde dingen doen Intussen kan het geen kwaad de fi guur van Hans Abelman even nader te bekijken. Hij zit, dinsdagmorgen, in zijn ate lier, jofel bij de verwarming, Rood- omrande ogen in een zacht maar enigszins verweerd gezicht. Opposant ja, al jaren. AI in de militaire dienst bijvoorbeeld. Sabotage in de vorm van tegenwerking, kleine pesterijtjes, resulterend in een afkeu ring op S 5 (labiliteit). Zegt: „Ik wil bewijzen van onlust gevoelens onder de bevolking tegen C'70 verzamelen. En ik wil dat de be volking over C'70 gaat nadenken." Nog eventjes over naar beeldend kunstenaar Woody van Amen van wie bekend is geworden dat hij met Mat- thieu Fieheroux, Jan van Munster. Wim Gi)2en en Tony Burgering („en waarschijnlijk nog anderen") zijn me dewerking aan C'70 heeft opgezegd. Komt dat door de actie van Abel man? Hebben zij zich laten overha len? Van Amen: „Dat is beslist niet waar. Waarom zouden we. Wij hebben onze eigen teleur- stollingen met C'70. De rest hoor je morgen wel". WC'70 hebben kreatieve gees ten C'70 al genoemd. Als het aan hen ligt, haalt Rotterdam van daag de trekker nog over om C'70 door te spoelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Rotterdamse postzegelmarkt, sinds mensenheugenis eLkc zaterdag op hel Noordplein, verhuist naar het centrum. De nieuwe standplaats op liet Schouwburgplein zal zaterdag 7 fe bruari feestelijk in gebruik worden gesomen. Initiatiefnemer F.G. Doesburg heeft maanden geijverd voor een betere plaats voor de markt, omdat het Noordplein na het vertrek van de groentehandelaren fcs tochtig was ge worden. Door de overkapping op het Schouwburgplein kunnen de postze- gelhefhebbers nu het hoofd en de zegels ook bij slecht weer droog houden. Bovendien is er een toezeg ging van de gemeente dat de ruimte wordt afgeschermd aan drie kanten. De heer Doesburg verwacht in de zomer veel belangstelling van toeris ten. Hij overweegt daarom een be seheiden plaatsje in te ruimen voor de verkoop van klein antiek. Ook zonder dat heeft het immenss plein er een at tractie bij, iedere zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur. De Matbenesseriaan (gezien m de richting van cfe Claes de Vritesetaen) stond gisteravond blank nadat een hoofdhuis van de waterleiding was ver hield. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. -- Tijdens grondboringen by de uit breiding van het OGEM-gebouw op de hoek van de Mathenesser- laan en de Heemraadsingel heb ben arbeiders gisteren tegen de avond een van de hoofdbuizen van de gemeentelijke drinkwa terleiding stukgesioten. Het deel van de Mathenesser- laan tussen Heemraadsingel en de Claes de Vrieselaan kwam daardoor over een afstand van meer dan honderd meter blank te staan. Werknemers van een grondhoorhe- dri.it uit Rhoon verrichten voor het slooppand op tie hoek enkele boringen om monsers te nemen voor de ftmde- (ADVERTENTtE) Reserveer onder dit MOTTO en wij serveren u iedere dag vanaf 8 'uur kostelijke keuzemenu's vanaf 12,50 incl, bed.geld. BTW én uw ENTREE-BILJET. Telefoon 010-13 48 80. W-t .M:.L-V--Xvi ring van de nieuwbouw. Zij bootden op enkele meters afstand vim de gevel en hebben zich daarbij vermoedelijk vergist ln de Urging van de drinkwa terleiding, Door de kracht van het wegspuiten de water werd een groot gat in de grond geslagen, waar een vrachtauto in wegzakte. Hoewel technici onmid dellijk aan de reparatie van de ver nielde leiding begonnen, bleef de si tuatie gevaarlijk, omdat de weggezak te vrachtauto op een gasbuis terecht was gekomen, die dreigde te breken. Terwijl de politie de omgeving voor het verkeer had afgesloten en de grote publieke belangstelling op een afstand werd gehouden, werd met behup van takelwagens de vrachtauto voorzichtig uit het gat getrokken. De brandweer was ondertussen ter plaatse gearri veerd om direct te bunnen Ingrijpen, In de loop van de avond was het herstelwerk zover gevorderd, dat de politie de afzetting kon opheffen. Per soneel van de brandweer heeft bet water op de straten met behulp van pompen weggezogen en verder enkele ondergelopen kelders leeggepompt. De aanvoer van drinkwater heeft door de vernieling aan de hoofdleiding enige stagnatie-gehad. jK ben aangemoedigd U gedurende een x aantal weken met een vage regelmaat iets te vertellen over Rot terdam bij nacht. En ik heb besloten het te doen, Een wat driftig besluit, jazeker, want tk ben er na mijn eerste vier uur durende omzwerving wel achter gekomen, dat Rotterdam 's nachts niet bestaat. Heel gek, maar wat ik in alle duister heb mogen aanschouwen, was «iet meer dan een monument van grenzeloze uitputting. hebt er geen flauw benul van hoeveel Rotterdam óók 's nachts ver schilt van Amsterdam. Toen ik het ts bezijden van het eigenlijke onder werp, maar het is maar één staaltje toen ik in een zeer druk bewoonde straat, tegen alle regels in, viermaal achtereen claxonneerde, was het ef fect nihil. Toen ik dat onlangs op een zelfde tijdstip en in een even druk be woonde straat in Amsterdam deed, vlogen in zes woningen de lichten aan. Rotterdam lijkt bij nacht een dooie boel en het is ook zo. Niettemin zijn er op verscholen plekken ook hier mensen, die van nacht een dag maken. Met hen sprak ZONDAGNACHT, twee uur twin tig. Voor de derde keer bmneu tien mi nuten glijdt er een ambulance aan de portiersloge van het Academisch Zie- icenhiiis Dijkzigt voorbij. Er wordt gegroet, aan -weerszijden. Opvallend joviaal de bijrijder maakt zelfs een lange neus. Bij de opname-hal doen de twee jonge broeders,-bevoorrecht met een snaakse natuur, hun werk met een meer dan uitmuntende overgave. De patiënt heeft een provisorisch omwikkelde tulband aangemeten ge kregen en wordt per brancard naar de EHBO vervoerd. Het betreft een on geval op 't eerste gezicht niet ern stig. De pattent schijnt buiten kennis, want de jongste broeder probeert herhaaidelijk met een hoe heet u" een dialoog op gang te krijgen, maar de pogingen falenéén voor één. Het slachtoffer is een (naar schat ting) midden-zestiger, slecht gescho ren en verkeert onder invloed van bruisende dranken. Hij moet in een wat doezelige atmosfeer tegen een auto gevallen zijn. Hoe heet U", probeert de broeder weer. Een licht gekreun is even in de wachtkamer hoorbaar, maar dan hult de man zich op de brancard weer in een koppig stilzwijgen. „Zo dronken als een aap", zegt de ene broeder tegen ae ander. Een instemmend zwijgen, bange tijd dringen er geen geluiden meer tot de wachtkamer door. De deur van de behandelkamer is dichtgetrok ken en in de verte is alleen de stem van een verpleegster hoorbaar, die per telefoon contact schijnt te zoeken met een arts. Een klein kwartiertje later vertrek ken de ziekenbroeders, druk lachend, speculerend over de geestelijke toe stand van de gewonde borrelaar. r\E ztister van de EHBO blijft ach» ter. Ze is de enige op de afdeling, zoals trouwens in elk ziekenhuis op dit uur van de nacht. Realisme en tact zijn ongetwijfeld de grootste kwaliteiten van een zuster, terwijl ze voortdurend kijkt met oog jes alsof ze alles onder controle heeft. Ze zegt de opgewekte stemming van de broeders niet bezwaarlijk te vin den. Waar veel wordt gelachen, wordt veel geleden en waar wordt geleden, wordt veel gelachen, fn ieder bedrijf is evenveel humor i; ACfiBEKISCB' ZIEKENHUIS ~r\£ PORTIER van het Acade- mfach Ziekenhuis Dljkzlgt: „Het Is precies eender als bij welk ander bedrijf. Chauffeurs, broe ders en bijrijder» allemaal tof fe Jongens onder elkaar. Aan leed denk je niet. je stuurt de mensen door, ]e wijst ze de weg, daarmee Is voor ons de zaak afgelopen". IVaaroro dan hier niet. At die jeremia des zijn voor de patiënten ook niet goed. Maar wees gerust, we weten een keurige middelmaat. De praktijk heeft ons geleerd serieus te zijn op momen ten dat en op plaatsen waar het nodt® De vijfdaagse werkweek heeft de taak voor een nachtzuster van de EHBO er niet eenvoudiger op gemaakt. Een dag minder werken, per week, be tekent een dag of Kever gezegd een avond langer borrelen, met een grote re kans oy ongelukken. Nu is het niet zo, dat het er b(j de EHBO merkbaar drukker op is gewor den, maar de verandering heeft een rol gespeeld, Dronken mensen zijn geen lastige patiënten. Ze zijn soms makkelijker hanteerbaar dan anderen. Uitgezon derd dan zij die van nature al agres sief zijn. Meestal is de behandeling reeds achter de rug, als ze goed b(j hun po sitieven komen. Ze kunnen dan in normale toestand met de taxi «aar huis of indien het ernstig is, in nor male toestand de zaal op." /EDEREEN wordt 's nachts bij de EHBO geholpen. Vanzelfsprekend ernstige gevallen eerder dan lichte, ook al zou de patiënt met het minder ernstige letsel eerder aanwezig zijn dan de ander- Toch schijnt dit wel eens aanleiding te zijn voor enkele onvriendelijke woorden. De zuster vertelt; „Het is toch vol strekt logisch dat spoedgevallen voor gaan, maar niet iedereen beseft dat. Merkwaardig. Sommige» staan op hun recht, terwijl ze geen rechten hebben. Sommigen raken door het lange wachten ook beledigd en maken rechtsomkeert. 2e doen maarwe hou den 2e niet tegen, ledereen komt hier vrijwillig, iedereen mag ook vrijwillig Weggaan." A AN de EHBO van elk ziekenhuis is een team van doktoren verbon den. Elke binnenkomende patiënt 's nachts (en uiteraard ook overdag) komt automatisch onder controle van een arts, ongeacht het letsel. Is het een „drukke" nacht, dan is de arts vrijwel permanent in de vleugel aan wezig, is het een rustige, dan wordt hij telefonisch opgeroepen. De frequentie waarmee de hulp wordt gevraagd van de EHBO is per nacht verschillend. „Soms hebben we te maken met een golf van gevallen. En dat hoeft nog niet eens af te han gen van het weer. Er kunnen zich nachten voordoen, dat wij op onze beurt de hulp moeten inroepen van een verpleegster van de opname-afdeling. Dan wordt het voor één verpleegster té veel. Toch zou het economisch weer niet verantwoord zijn om voor de2c post meer dan één zuster in te schakelen. Er zijn ook nachten, dot we met onze lege t(jd geen raad weten". Aklus de zuster, die liever niet bij «aam werd genoemd. F RA AG JE: „Waarom juist zuster bij de EHBO, wetende dat hier een eigen keuze aan vooraf is gegaan? Antwoord: „Het directe contact met de mensen, Je kr(jpt met iedereen to maken en het prettige van alles is. dat je alle patiënten weer terug ziet. O ze nu 's avonds weer naar huis gaan of dat ze hier worden opgenomen, ze moeten allen terugkomen op de poli kliniek. Dtin kun je het resultaat van je werk zien, dan weet je waarvoor je het werk gedaan hebt". Een zuster van de EHBO blijkt niet ongevoelig. Zelfs niet bij de behande ling van de patiënt. Ze zegt ervan: „ik kijk niet graag toe, Dat doet niemand trouwens graag. We zijn veel liever actief bezig, dan heb je geen tijd om te denken". NA CHTBOEKSCHR1JVER JAN D. SWART Van onze sportredactie ROTTERDAM, wotusdag. In voetbalkringen wordt druk gespecu leerd over de vraag wie de nieuwe trainer van Sparta wordt, In Breda gaan hardnekkige geruchten, dat Leo Canjcls, de huidige trainer van NAC, de opvolger van Wiel Coerver wordt. Canjels en Sparta ontkennen echter belde dat zij contact met elkaar gehad hebben. Canjels komt wel voor op het lijstje van kaudtdaten dat Sparta heeft opgesteld. Ook Kee3 Rijvers wordt als gega digde genoemd. Rijvers vertelde ons echter gisteravond dat hij al enkele maanden gelden met FC Twente m principe is opereengekomen om zijn. contract voor enkele jaren te verlen gen. ,Ër moeten alleen nog wat details van organisatorische aard worden be sproken'. Sparta, dat hot onfatsoenlijk vindt om nu reeds onderhandelingen te gaan voeren met trainers, die aan een club verbonden zijn, heeft zich ook ln. Engeland en Duitsland georiënteerd. Penningmeester Dolf Aarse, die zich in het bijzonder met het aantrekken van de nieuwe trainer bezighoudt, had graag een buitenlander met een grote naam (b.v. Cajkowski ol Zebec) ge contracteerd, maar de salarissen die deze trainers vragen zijn voor Sparta niet te betalen. ROTTERDAM, woensdag. Het PSP-raadslid J. H. Daim houdt mor genmiddag tijdens de gemeenteraads vergadering een interpellatie over het openbaar vervoer in Rotterdam. H(j zal o.m. pleiten voor de herinvoering van het overstap-kaartje. Ook komt een voorstel aan de orde om de par- keergeldverordening te wijzigen. Een van de wijzigingen is een verdubbe ling van bet tarief voor druk bezette parkeermeters in de binnenstad. Een half uur parkeren zal een kwartje gaan kosten. op De oorlogsgravenstichting zal o 11 maart in het groothandelsgebouw enige kleurenfilms vertonen over Ne derlandse graven in Indonesië en Sin gapore. En over het bezoek dat nabe staanden vorig jaar brachten aan ere- velden in Indonesië en Thailand.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1