Hearing besluit het zoeken naar basis nieuw jeugdbeleid E33EEEE) Matthijs Dröge gaf de doven wat mee PAK PAPERASSEN VOOR B. EN W. CRM: eerst overlegorgaan later onderzoek naar wensen Bevolking van Schiedam in 1969 gedaald Zilveren pluim voor Schiedammer SCHIEDAM uiterlijke Si «ml GEEN KRANT ONTVANGEN? Studie gereed ontwikkeling binnenstad CARNAVALS-BAL BIJ DE VONK EN KIPPENREN Onderscheiding voor J. Zwep Mammoet'-kraan voor Wilton F. Positie en problemen van de vakbeweging ~i TOvanjerland J I m Blik verruimen Timmerman Inboedel van woning door brand vernield Confrontatie III in Sted. Museum Twee wasautomaten gestolen SLAGERSKNECHT AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING VLEES Brand in ballasttank SCHADE AAN AUTO m m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Met een zeer goed bezochte maar ver der opvallend rustige „hearing" gisteravond in 'gebouw De Rank aan de Schiedamseweg is het omvangrijke werk om te komen tot een nieuwe basis waarop het jeugdwerk in Schiedam gefundeerd kan worden voorlopig afgesloten. Verder aan het college van b. cn w. de taak om met een voorstel te komen, waarover dc gemeenteraad zich kan uitspreken. Een beeld van de hearing gis teravond in de Rank. Voor dit voorstel hoeft het College bepaalt! niet zelf naar feiten en me ningen tc gaan spitten, want het zou vanmiddag een dik pak paperassen aangeboden kragen. Paar -zitten dan in de nota van do Open Werkgroep, waarover we reeds bcel uitvoerig hebben geschreven. Dan een alternatieve nota van een minderheid in de Open Werkgroep met een afwijkende mening. Verder een uitgebreid verslag van de hearing van gisteravond met alle nog naar voren gebrachte krlUek en. opmerkingen en een Hjst met 21 namen van personen, jong en niet zo jong, die zich bereid hebben verklaard In de Open Werk groep (of wat het dan ook wordt) zit- Ühg tc nemen. Mogelijk, maar dat is niet zeker, zal er bij zijn de nota die door de jeugd commissie uit de raad is samengesteld, maar die op de bearing van 22 okto ber door wethouder mevr, G. D. Ver wei j-de Graa/f weer is ingetrokken. En ongetwijfeld zal er bij zijn een rapportje omtrent dc meningen bij de afd. Jeugdzaken van het ministerie van C.R.M, inzake deze hervormings plannen in Schiedam. Dit laatste is zéér belangrijk want C.R.M. 2ai hot geld beschikbaar moeten stellen om de wijzigingen mogelijk tc maken. Mopperig De hearing van gisteravond, do laatste- in een serie van drie dus, had in feite weinig om het lijf. Wat aan de lauwe, wat mopperige stemming ook wel te merken was. Dc heer 1*. C. Tij- scn. die voor de gelegenheid als „on partijdig voorzitter" was aangetrok ken (maar zo nu cn dan wel op dat „onpartijdige" gewezen werd), maakte bij de aanvang me (ecu bekend dat dc twee genoemde nota's ongewijzigd aan b. cn w. aangeboden Zouden worden en dat tijdens dc hea ring daar geen enkele wijziging in aangebracht zou kunnen worden. Wel zouden dus de tijdens dc hea ring naar voren gebrachte meningen in een afzonderlijke noia worden bij gesloten. Doch hiermee werd de door velen kennelijk gewenste discussie uitgesneden! Zo werden, eigenlijk wat onbedoeld, dc belangrijkste momenten de verkla ringen van wethouder mevr. Verweij en van de heer Engel, inspecteur afd. Jeugdzaken van CRM Het doel Weth. Verweij vond bet leuk dat de voorbereidingscommissie in de nota uiteindelijk toch ook Is gekomen tot de instelling van een raad voor jeugd en jongeren, waarvoor zjj In haar ei gen1 nota ook had gepleit. „WH willen hetzelfde, alleen de wegen zijn an ders". In de hearing van oktober had de wethouder begrip getoond voor de ar gumenten dat haar nota misschien wat overhaast was samengesteld en dat daarin niet alle jeugd en jongeren in Schiedam aan hun trekken waren gekomen. Vandaar dat zij toen ak koord was gegaan met het instellen van commissie om een open werk groep voortebereiden. „Mijn nota'is toen teruggetrokken en dat blijft zo", verklaarde de ^et- houder. Doch daar was het raadslid S.J.Rosman, lid van de jeugdcommis sie, het kennelijk niet mee eens. Trou wens er waren meer sprekers die aan die nota de voorkeur gaven boven al wat daarna was gekomen. Bodem weg SCHIEDAM. Geboren: Mariska d.v. J. van der Ree en J. J. Koens Üorta d.v. J. C. Konin^s en A, Schopenhouer FTederikus A. J. z.v. A. B. T. Kik en P Sommer. Gljsber- tje G. M. d.v. P. J. Leenderts en G. M. Flo rijn Nieolaas z.v. H. M. van der Most en C. van Wijk Miranda d.v. T. Knoops en C. RL A. Teigeler Monique d.v. A. van Bommel en H. A. Zuidgeest Rudolf E. z.v. J. R. Kraan en tv. D. Verweij Eiske M. d.v. J. van Kampen en H. M. Pieterman, Nathalie A. P. H. d.v. j, p. J. SchlSrmann en H. M. Wijzenbroek Bianca C, d.v. C. van Schaijk en s. w, E. Boelen Mustafa O. z.v. I. Kan- demir en S. Bostan. Overleden: F. C. van Pelt, wed. van P. v.d. Vlies. 85 j. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam, kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Dc heer Engel sloeg min of meer de bodem uit de nota van de open werk groep, waarin essentieel was: eerst een studie cn onderzoek van een jaar en dan een overleg-orgaan, door vrij duidelijk te stellen dat CRM alleen subsidie verleeut wanneer er een raad voor jeugd en jongeren is en niet voor een onderzoek tevoren. Waarmee hij dus min of meer de zijde koos van de alternatieve nota, gisteravond verde digd door Jos van der Lugt. Hij had alle waardering voor het werk dat door de voorbereidende commissie was verricht, prees die daarin vervatife inzichten, doch maak te bezwaar tegen het „vrijblijvende en vage" karakter van de open werk groep. Op korte termijn moet een overlegorgaan in het leven worden geroepen, eventueel een particulierc- stichting en dan kunnen later nog aJle wensen en bevindingen na een onder zoek worden ingevuld. Zijn suggestie was: stel statuten op, vraag het akkoord van de gemeente raad en klop, dan snel bij CRM aan voor subsidie. CRM wil niets van bo venaf opleggen, maar het ministerie is wel gebonden aan bepaalde stringente regelen en dat is dat er een orgaan moet komen voor overleg tussen over heid en particulieren en dat dit orgaan representatief moet zijn. De heer Engel kwam óók met ad vies aan de aanwezigen om zich niet te verliezen in details, doch dat werd niet ter harte genomen. Men bleef meningen, opvattingen en kritiek spuien. Nog dit. Op de hearing ontbraken wederom, net als de vorige malen, dc jongeren waar het juist om gaat! Dc ongebondenen, die zich niet willen binden, doch die een essentieel deel van de jongeren uitmaken. De gevestigde jeugdorganisaties, clubhuizen, enz. waven rijk vertegen woordigd en de bestuurderen daarvan vormen het grootste deel van de kan didaten voor de open- werkgroep. Plus nog wat jonge sociologen en stu denten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het ste- debouwkundigc adviesbureau FlcdÖc- rus - Van Geut heeft de studie over de ontwikkeling van de binnenstad, zijnde de basis voor de komende be stemmingsplannen, voltooid. Tijdens een informele bijeenkomst voor dc raadsleden op donderdag 26 februari in de aula van het Stedelijk Museum, zal daarop een uiteenzetting worden gegeven. SCHIEDAMDe Y,M.C.A.-socië- teit De Vonk organiseert op zaterdag 1 februari het traditionele Carnavals bal, Gekostumeerd uiteraard, met voor ds beste kostuums machtige room taarten als prijs. Drie disc-jokeys draaien hippe carnaval-schlagers met af en toe een beat of bluesnum mer. Toegang is voor leden gratis, maar voor ƒ3- per maand kan men lid worden. Het drie-jarig bestaan gaat De Vonk op zaterdag 14 februari vieren met een avond met diverse attracties, o.m. het optreden van Lee Millers Bluesindication. Ook de sociëteit De Kippenren, on dergebracht in de zaal van de kerk aan de Rijnstraat 1 in Schiedam-Zuid geeft zaterdag 7 februari een carna val. Hier het optreden van Prins Haan II en zjjn gevolg van vier kippen, met als gast disc-jockey Cor van Meer wijk. Succes gegarandeerd, zegt Jdp- penhouder Frank Tettelaar. Entree slechts een gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Woensdag. De be volking van Schiedam is in dc maand december weer eens licht toegenomen. Niet veel, met 26 personen slechts, waardoor de stand op 31 december werd 83.048 inwoners, pit is minder dan dc stand een Jaar tevoren, want op 31 december 1968 telde Schiedam 83.172 inwoners. 1969 is dus een slecht jaar geweest wat dc bevolkingstruc- tmir betreft. Deze cijfers zijn ontleend aan de bevolkingsstatistiek van de ge meente. December was weer een „vertrek" maand". Liefst 416 Schiedammers gingen zich elders vestigen en daar kwamen maar 365 personen voor te rug; een negatief vestiging overschot zo van -51. Dit kon echter geheel ge dekt worden door het geboorte-over schot van 77, n.l. 142 geboorten tegen 65 sterfgevallen. Er werden meer jongens dan meilis jes-geboren, n.l. 74 tegen 68, terwijl er meer mannen dan vrouwen overleden: 38 tegen 27. Daardoor is het „vrouwen overschot" groter geworden; 41.917 vrouwen tegen 41.131 mannen in Schiedam. Van de 142 jongste Schie dammers waren 52 eerst-geborenen en drie waren z.g, onwettig. Twee kinde ren werden doodgeboren. December was weer een trouw- maand bij uitstek: 140 huwelijken werden gesloten, waarvan 75 tussen Schiedammers onderling. Doch er werden ook acht huwelijken door echtscheiding ontbonden. Van de jonggehuwde paren konden slechts 49 een eigen woning in Schiedam betrek ken, 32 paren bleven afzonderlijk wo nen en 35 paren vestigden, zich buiten de gemeente. In do koude maand december is weer druk verhuisd binnen de ge meente; in totaal 536 personen waren daarbij betrokken, waaronder 137 ge zinnen en 52 alleenstaanden. De grote leverancier van nieuwe Schiedammers was weer Rotterdam met 71 personen, doch dit aantal werd overtroffen door Vlaardingen dat 88 Schiedammers wegtrok. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Aan de heer J, Zwep, baas van de modelma kerij bij de "VVerf Gusto N.Y. te Schie dam die vandaag zijn veertig-jarig ju bileum bij de werf viert, is de Ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Öranje-Nassau toegekend wegens langdurige en trouwe dienst vervulling. Tijdens een speciale bijeenkomst vanmorgen op de werf heeft, bij ver hindering van burgemeester Roelfse- ma, de heer C. Brunt als chef van het kabinet van de burgemeester de heer Zwep de onderscheiding uitgereikt De heer Zwep werd op 26 november 1915 te Schiedam geboren en woont aan de Jozef Oreliosingel 8S. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het va rend materiaal van de Dok- en Werf Mij Wilton Fijenoord zal uitgebreid worden met een grote drijvende kraan met een. hefvermogen van 2Q0 ton, die de toepasselijke naam „Mammoet" heeft ontvangen. Deze kraan, die door de werf zelf is gebouwd, zal op woensdagmiddag 11 februari om 16 uur officieel in dienst gesteld worden, SCHIEDAM. Do NW-Bestuur- dersbond Schiedam heeft voor dè tweede „ontwikkelingsavond" van het seizoen, die op onderdag 5 februari in het Wijkcentrum Nieuwland wordt gehouden aanvang 20 uur een actueel onderwerp' gekozen. De heer P. Bur- gerjon uit Rotterdam zal n.l, spreken over „Positie en problemen van de vakbeweging". Doet de vakbeweging genoeg voor speciale groepen als beambten, vrouwen v en jongeren? Moet de vakbeweging* zich meer rich ten op individuele belangenbeharti ging? Het stellen van vragen en dis cussie is mogelijk. woensdag 4 februari 1970 - pag. 5 (ADVERTENTIE) 1. voor mo aankoop: afgeregeld, fabrieksfoulennitgesloten. 2. tijdens aankoopdeskundig advies. 3. nauw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voof een lang leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuivevibropraph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 - Botterdam Tel.010-13316él128293 f. j 5ii.5f AAvTY*' Matthijs Droge „doven zijn vreselijk dankbaar.' Hij is 73 („en dat wordt eng, hoor") en rijdt in een auto die 160 kilometer haalt. Die top rijdt hij vaak. Hij geniet ervan. „Doe het kalmer aan, zeggen ze. Maar je zit zo lekker, het gaat ongemerkt, 't Is bovendien prach tig zo hard." Die man, Matthijs Dröge, Schiedam mer met veel antiek in huis, krijgt straks, op 16 februari een pluim. Een zilveren pluim. Een geldprijs is er niet aan verbonden. Dat is wel jammer. Ik had best tienduizend gulden kunnen gebruiken. Niet voor mezelf hoor. Nee voor het Drogefonds. Die pluim op zijn hoed van de Ne derlandse centrale vereniging ter be vordering van de revalidatie zal hem niet missstaan. Honderden dove men sen weten dat al. Zij hebben veel aan Dröge te dan ken. H« was hun onderwijzer aan het Rotterdamse Rudolf Meesinstituut. Hy' haalde hen (vroeger) vaak na lange gesprekken met hun ouders weg uit huis om_ ze althans nog iets te laten Ieren. Hij organiseerde cursussen aan volkshogescholen om ze beter in de samenleving te laten integreren. Zijn naam werd verbonden .aan een fonds voor gezinsleden van doven om ook hen cursussen te laten volgen. Hij zegt: „Ëen dove die geen onder wijs krijgt, is gewoon een brok vlees, meer niet". We vliegen nu pijlsnel, zonder ergens veel vaart te minderen, hij houdt tenslotte van snelheid langs een aantal punten. Dröge over zijn werk van nü: „Als je één keer met dove mensen bezig bent, pakt het je. Je kunt er niet mee ophouden. Je wilt nog meer be reiken. Je wilt de mensen nog geluk kiger maken. 4 door BERT VAN POLEN „Daarom ben ik na m'n pensione ring begonnen met die cursussen. Dove kinderen die al van school af zijn, hebben bijscholing nodig. Ze moeten hun blik verruimen. Ze moe ten in de samenleving integreren. Daarom leren ze op die cursussen be ter kranten lezen. Vroeger was dat anders. Verder dan de koppen en de sport kwamen ze niet En we houden lezingen, over de evolutie van do mens, over communicatie. „Als dat niet gebeurde, bleven ze onder de oppervlakte. Dat is niet ge noeg in deze wereld. 2e hebben ont wikkeling nodig. 2c willen dat zelf ook." Dröge over de medemens: „De mensen zeggen nu nog wel: maar ze zijn zo achterdochtig, die do ven. Ja, vaak geen wonder. Je most doven, op een feestje bijvoorbeeld, in het gesprek betrekken. Je moet ze niet alleen laten zitten. Dan kweek je ach terdocht. Je moet ze behandelen zoals een ander. Dröge over toekomstmogelijkheden: „Gelukkig is er veel verbeterd. Vroeger dacht men: dove kinderen zijn verstandelijk niet zo goed. 2e werden de dorpsgek. Veel. bereikten ze niet. Timmerman, meubelmaker, lin nenmeisje, dat konden ze worden. Maar kijk nóu eens. Tandtechnicus, laborant, bankbediende. Ze kunnen In auto's rijden, gaan naar het buiten land. „Ze werden ook „gekort" in loon. Ze zijn toch onvolwaardig, zei men dan. Maar hoe is het werkelijk? Ze werken beter, doven praten niet, 2e worden minder afgeleid, ze hebben twintig vingers en die gebruiken ze ook". Dröge over het onderwijzerschap van vroeger. „Het hoofd hoorde eens dat er in Tiel een gezin was met drie dove kin deren, die niet op school gingen. Nou, daar moest ik op af. Helemaal vanuit Rotterdam, 't Was niet veel moois, dat gezin- Een vreselijke rotzooi. Vader was arbeiders op een steenfabriek. Een boom van een kerel. IJzersterk. Ik zei: ze hadden jou in de gevangenis moeten stoppen. Je moet die kinderen op een school doen. Hij zei: je hebt gelijk. Nou, jk zó kijken. Maar die vrouw moest huilen. Ze zei: zeker naar een gesticht, hè, op water en brood. Maar ik kreeg die. kinderen toch. Voor het oudste meisje van acht tien was het al te laat. Maar die twee andere kinderen zijn laternog heel goed terecht gekomen." Trouwen Dröge over trouwen: „Doven moeten volgens mü met do ven trouwen. Doen ze dat niet, dan gaat het mis. Die kans is in ieder ge val zeer groot. Trouwens, ik geloof dat 99 Va procent van de doven ook met elkaar trouwt. „Als uit zo'n huwelijk een goedho- rend kind wordt geboren.'moeten de ouders het zo snel mogelijk in contact brengen metanderen. Anders kryg je bij zo'n kindeen verarming van de taal". Dröge over doven: „Het zijn aardige lui, vreselijk dankbaar. Je hebt er natuurlijk wel minder plezierige onder, maar die zijn overal. „Ik heb een doof echtpaar gekend met een kind dat goed hoorde; Dat kind ging z'n ouders helemaal terrori seren. Hoe ging dat?. Als er werd ge beld. lieten die ouders hem open doen. Hij voelde zich machtig. Hij kon wél horen." {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Een felle brand heeft vannacht een groot deel van de inboedel van een woning aan de De Wildestraat verwoest. De bewo ner van het pand, de 43-jarige J. R. H., was kort na middernacht ónder invloed van sterkedrank thuisgeko men. De man die alleen in het huis woont, had een sigaret opgestoken en was op een bank gaan liggen slapen. De brandende sigaret is op de vloer gevallen en toen de brandweer gealar meerd werd, stond een groof gedeelte van het meubilair al in brand. De man, die zelf ongedeerd bleef, heeft nog getracht met een pannetje water de brand te blussen. Oe brandweer onder leiding van de heer Passchier was de brand om ca. 2 uur meester. De inboedel was niet te gen brandschade verzekerd, SCHIEDAM In het Sted. Mo- seum op vrijdagavond 6 februari om 20.15 uur 'de openstelling van twee tentoonstellingen. Confrontatie III toont, metaalplastieken van Mart Le- gersté; wandkleden en textielplastie- ken van Gerda Ëdens en plastieken en tekeningen van Jan Mulder. Boven dien blijven in expositie de wandkle den van de Limburgse "Wilmy Conen, Te bezichtigen tot 2 maart (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. In een magazijn van de firma Junker Si Ruh aan de Nieuwe Heven is vannacht in gebroken. Twee wasautomaten met een gezamenlijke waarde van 2500 gulden werden gestolen. VLAARDINGEN, woensdag. De recherche van Vlaardingen heeft gis termiddag de 34-jarige slagersknecht G.B. aan gehouden. De man heeft van april 1969 tot deze maand een grote hoeveelheid vlees van zijn werkgever verduisterd. De man begon met kléine hoeveelhe den vlees in de lunchpauze van zijn baas buiten de winkel te brengen en dit dan voor eigen rekening t© verko pen. De hoeveelheden groeiden en B. schakelde éen heler in. Maanden lang kwam de 49-jerige pompbediende J.B. uit Vlaardingen drie maal per week een grote tas met vlees ophalen wan neer de wirikeleigenaar was gaan lun chen. De slagersknecht ging het vlees don 's avonds ophalen en verkocht dit voor eigen rekening- Op deze manier verdween een hoeveelheid vlees ter waarde van 15.000 a ƒ20.000. Ook de pompbediende is door de recherche aangehouden. Het onderzoek duurt nog voort (Von een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De be drijfsbrandweer van de N.V Gusto heeft gisteravond een brandje geblust aan boord van het motorschip Enter prise. In een ballasttank op het voor schip van de boot was vermoedelijk door vonken van een lasapparaat de bekledingsmastiek van de tank in brand geraakt. De gemeentelijke brandweer behoefde geen dienst te doen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De heer J. H. B. uit Vlaardingen heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de antenne van zijn auto radio. De auto stond geparkeerd op de parkeerplaats bij de sporthal Mar griet, Men had ook nog geprobeerd de autoradio uit het voertuig te halen. Contactslot en lichtschakelaar werden eveneons vernield. Het linnen dak van de auto was opengesneden. De totale schade bedraagt ca. 400 gulden. De cultuurcommissie van het re creatiecentrum „Kruininger Górs\ or ganiseert op maandag 23 februari een film in het buurthuis Pendrecht, Schuddebeursstraat 2. Aanvang 20.00 uur. Personeel gevraagd DE SCHIEDAMMER (Het Rot- terdams Parool) vr. vaste be- zorgers(sters) voor Schiedam en omstreken. Aanm. Boogstr. 76. Schiedam, tel. 26270 's avonds na la uur, tel. 155960. Voor woning en gezin Gordijnrails root dekiljsten S 6.50 per meter. Gegoten kope ren deurkrukken, ook smeedij zer bij: WAAR DAT vnZL. DRAAIT. Hoogstr. 67-60, Schie dam. TcL OIO—263436. SOflO Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Va» Vuurau HöOfPU-l'*, Schiedam. Tel. 266720, Let op Juiste adres. SI90

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2