Haven afremmen het verkeer geld voor BINNENHUIS70 ROTTERDAMS DAGBOEK 1 Advocaat laakte lamlendigheid' winkelpersoneel Inventaris SPECIALE AANBIDDING B t in 15 februari v— Weer iets nieuws: sex - leesmappen ROTTERDAM RIJNMOND RIJNMOND OP WEG EN RAIL" MET MINIMUMPROGRAMMA TOT HET JAAR 1980 SPOORLIJN DOOR KETHEL, HOLY EN BROEKPOLDER „Tweede lucht haven zo dicht mogelijk hij R'damse agglomeratie" 3 HO]/ rotte ril3l|l -yele noviteiten Open brief over parkeren op Jacobsplaats Schotse twist - costuums Concert in de Mathenesserkerk Foto-expositie over Rotterdam in Heerlen pag. 4 - vrijdag 13 februari 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag, Het afremmen van de haven- en indu- stnele ontwikkeling in het Rijnmondgebied kan betekenen dat er 'geld beschikbaar komt voor grotere investeringen ten behoeve van het openbaar vervoer en verkeerswegen. Een betoog met deze strekking hield drs. E. D. J. Knntbosch, staf functionaris verkeer en vervoer, gisteren ter gelegenheid van het rapport Rijnmond op weg en rail" door het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. Het lid van het dagelijks bestuur, dat verkeers- en vervoerszaken be hartigt, C. M. L. Roozemond, onder schreef het betoog van de staffunctio naris. Een aanmerkelijk hoger bedrag dan .tot nu toe moet volgens het rapport jaarlijks in de periode '70-'9G worden besteed aan het tot standbrengen van de infrastructuur voor het- openbaar vervoer. C. M. U ROOZEMOND PETER RIEMERSMA Het rapport „Rijnmond op weg en rail" het eerste gro te werkstuk van het zoge heten ver keersbureau van het open baar lichaam Rijnmond valt in de eer ste plaats op door zijn vormgeving. Het begint met een opsomming van tien hoofdzaken, m tegenstelling tot andere rappor ten waarin de hoofdzaken meestal achtereen staan. De invloed van de beheerder van de verkeers- en vervoersportefeullle In het dagelijks bestuur van Rijn mond, de oud-journalist C. M. L. Roozemond, zal hieraan niet vreemd zijn. Hij heelt in elk geval wel de hand gehad in hot opvrolijken van het rapport met twee cartoons van Volkskranttekenaar Wtbo en zeven foto's van verkeerssituaties. Enkele punten uit het rapport zijn boven dien gevisualiseerd in negen kleur rijke kaarten. De feitelijke inhoud van „Rijn mond op weg en rail" bevat niets nieuws, tenzij men de aankondiging van een onderzoek naar de eongc- stiekosten (kosten dus die worden veroorzaakt door verkeersopstoppin gen) als een nieuwtje wil zien. Het rapport is niet meer dan een inven tarisatie van de plannen van de Ne derlandse Spoorwegen en de Rotter damse elektrische tram voor wat be treft het openbaar vervoer en van Rijkswaterstaat en Provinciale Wa terstaat voor wat betreft de wegen en oeververbindingen. Het rapport is in feite de weerslag van de in enkele jaren vergaat de kennis over de bij andere organen al bekende verkeersproblematiek van het verkeersbureau. Na ordening van het feitenmateriaal is conclusie nummer één van Rijnmond, dat het met de huidige wettelijke bevoegd heden niet in staat is tot een geïnte greerde aanpak van de heersende problematiek. De bedoeling van het rapport is kennelijk om aan te tonen, dat Rijn mond zulke bevoegdheden verdient, mede op grond van haar inmiddels verworven deskundigheid op ver keersgebied. Een minrmumprogramme, dat loopt tot het jaar 1980, moet volgens Rijn mond als volgt luiden: voltooiing van de aanleg van de metro naar Hoogvliet; aanleg van de oost-westmetxolijn tussen ChurchillpleLo. en Ommoord/Zevenkamp; aftakking van deze lijn naar Ca- pelle (Oosfcgaarde); aanleg van do metrolijn Hoogvliet Spijkenisse; aanleg van een ook voor metroge- bruik geschikte N.S.-3ijn naar Kethel. Holy, Broekpolder; verdere verbetering van het open baar vervoersnet door waar moge lijk de aanleg van vrije banen voor trams, bussen en taxi's. Als dit programma wordt gereali seerd betekent het, dat het autonome railnefc wordt uitgebreid met een leng te van ongeveer 35 kilometer. In dezelfde' periode zijn volgens Rijnmond de volgende weg- en oever- werken nodig; voltooiing van de ruit om Rotter dam; nieuwe Botlekverbinding; Willemstunnel; Zoomse Tunnel/Zo omweg; Blankenburgtunnel (inclusief toe- leidende verbindingen); vervanging Spijkenisserbrug door een. tunnel; aanleg deel van rijksweg 15 op Voorne-Putten. De totale investeringskosten worden geraamd op 1200 miljoen gulden. Gemiddeld zal dus volgens Rijn mond in de komende tien jaar 200 miljoen gulden moeten worden geïn vesteerd in verkeers- en vervoers voorzieningen. Volgens Roozemond is ongeveer honderd miljoen nodig om de bestaan de achterstand in te halen en nog eens honderd miljoen om de ontwikkeling bij te houden. Niet Amsterdam. Rljnmondbestuuracr Roozemond nam stelling tegen de opvatting van minister drs. J. A. Bakker van V«r- keer en Waterstaat dat na de tunnel bij Dordrecht het Noordzeekananlge- bicd weer aan de beurt is voor een tunnel. „De harde cijfers wijzen uit, dat die volgende tunnel ook In het Rijnmondgebied moet komen", aldus Roozemond. In het rapport wordt een vergelij king getrokken tussen de oeverkrui- sende vervoersstromen bij Noordzee kanaal en Het IJ en de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg. Rondom Amsterdam zijn zestien rijstroken voor oeverkruisend verkeer beschik baar; zij moeten volgens de telling van oktober '69 per etmaal 150.000 motorvoertuigen verwerken. Rondom Rotterdam zijn zeventien! rijstroken beschikbaar. Volgens de I telgegevens van. dezelfde maand moe ten deze per etmaal 205.000 motor voertuigen verwerken. „Dit betekent dat m het Rijnmondgebied, zonder nog de problemen van de Botlekbrug en de Spijkenisserbrug in beschou wing te nemen, dat voor één rijstrook méér een verkeerssaldo ven 55.000 motorvoertuigen per etmaal resteert", aldus het rapport. Hel rapport is de voorlopige grond slag voor het beleid van Rijnmond. De grondbeginselen zullen worden ge toetst aan het nog op te stellen „trans- portmodel" in de studie van Freeman, Fox, Wilbur Smith and. Associates, die een uitgebreid verkeers- en econo misch onderzoek hebben ingesteld in dit gebied. Na toetsing van het transportmodel wil Rijnmond echte verkeers- en ver voersplannen opstellen, die moeten worden ingepast in streekplannen. Net als het onlangs gepubliceerde rapport „Rijnmond in de Delta" over de economische ontwikkeling in het gebied, zal het rapport „Rijnmond op weg en rail" dienen als grondslag voor de planologische structuurschets van het gebied. De Rtjnmondraad behandeU het rapport „Rijnmond op weg en rail" in Ue vergadering van 28 februari. {ADVERTENTIE) 4e Internationale beurs voor woninginrichting s isAloónsiélh'ng 'kinderen wonen' i'dè t<êuken;van dé tpèkórjist (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Voor 1975 moeten de Nederland se Spoorwegen een. lijn. door de wijken Kethel (Schiedam), Holy en Broekpolder (Vlaardingen) in exploitatie nemen. Deze uitdruk kelijke wens heeft de heer C. M. L. Roozemond, lid van het dage lijks bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond, gisteren geuit ter gelegenheid van de publicatie van het rapport „Rijnmond op weg en rail". De Rijnmondbe- stuurder betoonde zich optimis tisch over het resultaat van het intensieve overleg dat tussen de gemeenten Schiedam en Vlaar dingen en de Nederlandse Spoor wegen onder auspiciën van Rijn mond over deze zaak wordt ge voerd. Roozemond herinnerde eraan, dat in de genoemde wijken, omstreeks 1975 honderdduizend mensen zuilen wonen. Hu vond, dat zij niet tot na 1980 ver stoken zouden kunnen blijven van openbaar vervoer. In het door Rotter dam geprojecteerde metro-net znn Kethel, Holy en Broekpolder opgeno men, maar de betreffende metroliin zou pas in het tijdvak '80-'9Q kunnen worden gerealiseerd. In „Spoor naar '75" hebben de NS zich reeds in principe bereid ver klaard, de genoemde woongebieden op het NS-net aan te sluiten. De NS-di- rectie heeft zich bereid verklaard, de railinfrastructuur geschikt te maken voor de metro. Bovendien is de direc tie bereid, in de toekomst de verbin ding door de metro te laten onderhou den. Ook zijn de NS en Rijnmond het er over eens, dat de aanleg van een NS- hjn #p korte termijn door Kethel, Holy en Broekpolder niet ten koste mag gaan van de doortrekking ven de metro naar Ommoord en Capelle en naar Hoogvlïet/Spijkenisse. Als de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat ons voor de keuze zou stellen om morgen te beginnen met éf de doortrekking van de metro naar Ommoord óf de aanleg van de NS~ lijn. dan zouden wij onvoorwaardelijk kiezen voor doortrekking van de me tro, aldus Roozemond. „De metro naar Ommoord heeft de hoogste prioriteit." Reactie van Rynmondvoorziiter W. A, Fibbe; „Dit punt is nog niet in het da gelijks bestuur behandeld". R'unmond schat de koslen van de eventuele spoorlijn op 75 miljoen gul den. Van de zode van het gemeentebe stuur van Schiedam heeft men des tijds lauw gereageerd op het in „Spoor naar '75" ontvouwde plan. „Men kan nu wel een NS-station Nieuwiand stichten (met de bouw moet overigens nog begonnen worden, red HRP), maar waar moeten wij het geld vandaan halen voor de aanslui tende wegen", zei men bij het ge meentebestuur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. De tweede nationale luchthaven moet komen te liggen in de as Rotterdam-Antwerpen, zo dicht mogeljjk tegen de agglomeratie Rotterdam aan, Deze mening verkondigt het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond in een heden verschenen rapport. Volgens het dagelijks bestuur moet worden afgezien van een tweede startbaan op de Luchthaven Rotter dam voor de grootste vliegtuigtypen. Deze baan zou daarentegen moeten worden aangelegd op de plaat® waar de tweede nationale luchthaven moet komen. Rijnmondgecommitteerde C. M. L. Roozemond (verkeer en vervoer) meende, dat zo'n starbaan niet alleen een aanloop, maar zelfs een hefboom kan zijn tot de realisatie van de twee. de nationale luchthaven. De beer Roozemond herinnerde in dit verband aan de onlangs door zijn partijgenoot J. de Jong, fractievoorzit ter van de PvdA in de Rijnmondraad, ingediende motie over de Luchthaven. Rotterdam, Deze motie, waarin de aanleg van een tweede startbaan vier kant wordt afgewezen, is met vrijwel algemene stemmen aanvaard. De PvdA-gecomm.' tteerde ontkende ten stelligste, dat deze zonder enige voorstudie ingediende en aangenomen motie heeft gediend öls hefboom tot de formulering van het Luchthaven standpunt van het Rijnmondbestuur. „Als dagelijks bestuur hebben wij uitdrukkelijk planologische bezwaren tegen een vergroting van Zestienho- ven," zei hij. ,„Het Rijnmondgebied heeft in de Luchthaven Rotterdam een vliegveld van. regionale betekenis. Dit karakter- wordt mede bepaald door de aanwe zigheid van Schiphol op redelijk korte afstand en door het ontbreken van fa ciliteiten voor luchtverkeer over grote afstand," aldus het rapport. „Een agglomeratie mei. grootste ha ven ter wereld binnen haar grenzen, kan niet zonder een luchthaven van meer dan regionale betekenis," aldus het dagelijks bestuur van Rijnmond. De moderne ontwikkeling der ver voerstechniek en de algemeen ver wachte, snelle toeneming van het luchtvrachtveikeer zijn factoren die dit onderstrepen, vindt het bestuur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. De Rotterdamse advocaat mr. S. ïvens heeft zich gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank nogal kwaad gemaakt over de „lamlendige" houding van warenhuispcrsoneel dat „maar met elkaar staat te zwetsen" en vergeet op de veiligheid te let. ten. De hoofdverdachten in dit proces hoorden straffen tegen zich eisen van twee Jaar en van anderhalf jaar met aftrek. Niet met zoveel woorden zei mr. Ivens nog zich voor te kunnen stellen dat mensen met een bijzonder laag maatschappelijk niveau zoals de meeste verdachten gaan stelen als ze „tussen die i'bkdom aan bontjassen waaen" en merken dat het toezicht vrijwel nihil is. „Waarom kan een ju welier wel goede veiligheidsmaatre gelen treffen en warenhuizen niet?" zo vroeg hij zich af. Vrouwen Tijdens het proces bleek dat vrijwel alle mannen die betrokken zijn ge weest bij de diefstallen, zeer sterk on der invloed hebben gestaan van de vier vrouwen in de bende. Eén van de mannen, de veertigjari ge portier Adrlenus W. slaagde er we liswaar na acht jaar in dat zijn vrouw de prostitutie opgaf maar moest toen van haar mee op „strooptocht" om het financiële nadeel dat was ontstaan, goed te maken. Een ander, de 27-jarige schilder Jo hannes F. M. J., die volgens de offi cier van justitie mr. J. G. F. A. Hage waarschijnlijk 91 diefstallen heeft ge pleegd, heeft nu echtscheiding van zijn „overheersende" vrouw aange vraagd, De officier over hem; „Men kan natuurlijk moeilijk mensen ver plichten elders te gaan wonen, maar soms zou dat bevorderlijk zijn." Gebleken is dat de bende de bont jassen voor weinig geld van de hand deed, een jas van omstreeks duizend gulden werd voor zeshonderd gulden verkocht, maar de meest® jassen brachten nog geen driehonderd gulden op. De jassen werden meestal In een café aan de man gebracht. Enkele dagen geleden arresteerde de Bredase politie nog een caféhouder, verdacht van hebng. Het is niet uitgesloten dat binnenkort nog meer arrestaties in doze zaak volgen. Eisen De eisen waren; twee jaar gevange nisstraf met aftrek tegen de 21-jarige losarbeider Jan O. uit Sint Willibrord; twee jaar met aftrek plus voorwaar delijke ter beschikkingstelling tegen de 38-jange Stien J.-M,, anderhalf jaar met aftrek tegen de 27-jarige' schilder Jan J., een jaar met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde lijk tegen de 39-jarige Cornelia W.- Van B., tegen de 31-jarige Petra B.- W., tegen de veertigjarige los werkman Adrie W. en tegen de twintigjarige koopman Jan'T„ zeven maanden met aftrok waarvan drie voorwaardelijk tegen de 29-jarige schilder Leen van der P., drie maanden voorwaardelijk en 250 boete tegen de 31-jarige café houder Arie van B. en een boete van 200 tegen de 36-jarige barhouder Cor van den B. De 2aak tegen de 25- jarige Tony een van de hoofd verdachten, is tot 26 februari aange houden. dag e I ij ks11 «17 ep 19-22.30 u£ zon dag s 12-18 ui HET kon niet uitblijven: de eerste Nederlandse sex- leeskring ia opgericht. In Utrecht. Wte er behoefte can heeft, fcrygt tegen betaling van een bepaald bedrag een „leesportefeuille" thuis, die uitsluitend gevuld is met se.c- bladen zoals Candy, Turn- Turn, Sam., enzovoort. Tien stuks in totaal. De heer R. Ax, 31, eigenaar van de seks-leeskring vertelde me gisteren dat dit aantal binnenkort wel zat worden uitgebreid. Ais de zaken waar goed gaan tope?!-. Hoe fi(j op het idee gekomen is? „Wel", aldus Ax, „ik ben zeïf nogal een liefhebber. Ik mag graag van die boekies lezen. Ik kocht veel blaadjes en leende ze ook uit. Maar het mooie was: ik zag ze nooit meer terug. De mensen gaven ze direct weer door aan an deren. Dat is mijn kansdacht ik. Als wen tvél graag sex-blaad- jes leest, maar ze «iet «nl kopen vanwege de prijs, dan is het misschien niet zo gek om er een soort leesportefeuille mee te beginne»," En dat heeft Ax nu twee weken geleden gedaan. Welis waar hield hij eerst een enquête onder de aspirantle zers, maar het resultaat was positief. DE ABONNEES krijgen htm Gandalfen, Chicks, Can dy's en hoe al die bladen ver der ook mogen heten, in een keurig kunstlederen diplo- matentasje thuisbezorgd. Ook de Rotterdammers. Ze moeten er alleen de heer Ax over belten (030-10866). Hij op zijn beurt rat «v de tasjes voor zien ven stevige slotjes. „Want het is enkel en alleen kost voor boven de achttien. Die blaadjes moeten niet 20- maar 111 de huiskamer rond slingeren. Ik zou niet graag taille» dat mijn kinderen ze zouden zien." Degenen die zich b(j de eer ste Nederlandse Seksleesfcrmg wtllen aansluiten, moeten vijf gulden betalen en krijgen daarvoor een lidmaatschap- kaart, Hij kan da» kieren of hij het sexdiplomatantasje om de twee toeken thuis ge stuurd wil krijgen of om de maand. Wilt u het voor thuis «iet weten, dan kan het ook op een ander adres. IX/lB prijs stelt op de aller- n «leutvste bladen moet 8,75 per veertien dagen be talen. Duur is dat «iet als toe Ax -moeten geloven want u krijgt voor minstens f30,- lees- en kijkvoer thuis. De mappen met de oudste bladen koste» ƒ3,50. De tijd schriften zijn dan drie tot vier maanden oud. De heer Ax ge looft dat de bladen dan wel zo stukgelezen zijn, dat ze niet meer verder uitgeleend kunnen worden. Is hij overigens niet bang dat een abonnee op de sex- portefeuille na een maand of wat zoveel sex en erotiek tot zich heeft moeten nemen, dat hij ervan baalt en bedankt voor de leeskring? De heer Ax gelooft ven niet. „Dit voer verveelt niet. Zelfs ik blijf het lezen." DAGBOEKSCHRIJVER. TTE heren Stark en Smid, géén Jongens van .overal te gen', géén radicalen die de de mocratie op de schroothoop willen zien, maar gewoon twee ingezetenen van Rotterdam van boven de veertig, hebben mü een doorslag gestuurd van hun open brief aan burge meester Thomassen- Ik wil u ervan mee laten genieten. Geachte burgemeester. Ambtelijke molens malen langzaam; open brieven blij ken de werking van die mo lens soms aanzienlijk te kun nen versnellen. Ondergeteken den, moe van dat langzame malen, hopen op een dergelijk effect. Het onderwerp: een her haald protest tegen de zelfbe- dieningsparkecrplaats ten be hoeve van langparkerende be zitters van prlvé-auto's onder de ambtenaren van de ver keersdienst op de JACOBS PLAATS alhier. U weet waarom het gaat, Burgemeester? Op de Jacobsplaats, één van dc laatste toevluchtsoorden voor autobezitters Js onder de dekmantel van een verkrampt geïnterpreteerd artikel in de gemeentelyke bouwverorde ning een stuk parkeerterrein onttrokken aan het openbaar gebruik. Het is op on-econo- mische wijze geschikt gemaakt voor ambtenaren van de ver keersdienst. Middels een slag boom, een groenstrook, een art-461-bord, prikkeldraad en dranghekken wordt dit ambte lijk domein beschermd tegen binnendringen van burgers. Hierover is al heel wat ge schreven in de pers, Oók als U door tijdgebrek slechts „de plaatjes zou kijken" kan het onderwerp u niet ohtgaan zijn. tVelnu, Burgemeester, wat la er inmiddels gebeurd?: NIETS, helemaal NIETSI Wjj zouden bijna gaan den ken dat de democratie in onze stad niet zo best functioneert, burgemeester. Wij zouden bijna gaap den ben dat hoofden van dienst kunnen doen wat zij nuttig achten, ook als dat tegen de wil van de burgers In gaat. Er is geschreven naar B W. alsmede aan wethouder Polak, Er is geschreven aan zowel de gemeenteraad als aan frac tievoorzitters. Alle beschikbare democrati sche middelen lopen dood op een „toezegging voor een in te stellen ondertoek." Verder komt uw ambtelijke apparaat voorshands niet. Wij kannen deze brief nog lang voortzetten, burgemees ter. WH kunnen aantonen dat waarschlföiyk twee, doch ten hoogste vjjf dienstauto's op het parkeerterrein staan. Wij kunnen bewijzen dat hier hoofdzakelijk sprake is van langparkeerders. WH kunnen n vertellen dat een hoofd van dienst die hemelsbreed één ki lometer van dc Jacobsplaats woont dagenlang z^n auto achter de slagboom parkeert. WU kunnen u een fikse hoe veelheid documentatiematc daal ter inzage geven. Maar, burgemeester, dat moet toch niet nodig zijn. Ver telt u nu eens openhartig of het „in te stellen onderzoek' al heeft plaatsgehad en zo ja wat dan het resultaat daarvan Is. Herstelt u alstublieft het wankelende vertrouwen in de democratie van velen van uw stadgenoten, namens wie wij u beleefd groeten, J Stark W. Smid Ruitwagen 12e Oosterhagen 8 Hoogvliet Rotterd3m-26 7E blijven het mik punt; de schoonmoe ders. Heb ik zelf maan den terug do onbenullig, beden van de mijne ver teld, binnenkort kunt u het oordeel over hen lezen van de burgerij In Londen. Drie hooggeleerden van de antropologische faculteit van Th® Lon don Schoot of Econo mics hebben hun bevin dingen In een lijvig boek verwerkt, dat dezer da gen onder do titel 'Fa milies and their relati ves' verschijnt. Vooral de enquêtes zijn aan te bevelen (ADVERTENTIE) Slechtstwee dagen Lewis Lewis originele Schotse twstcostuums, zowel 2- als 3-delig, een prachtige collectie in modieuze kleuren en dessins. JU5&75" JTÖrTS" ROTTERDAM Beijerlandseiaan boek Slaghskstraat Wett-Kruiskade Korte Hoogstraat Meant Katendrecbtse Lagedijk Iedere vrijdagavond Uw koopavond ROTTERDAM IJSSSLMONOE «HOOGVLIET 11 SCHIEDAM VLAARDINGEN UlDSN »2£IST ARNHEM ZAANDAM MAASTRICHT p TEERLINGEN en oud-leerlingen van Jo Bolle kamp lieten gister avond m de Mathenesserkerk aan de Van Citterstraat de verschillende mo gelijkheden van de menselijke stem horen en die zijn 20 talrijk als er mensen zijn. Het programma vermeit werken van Bach, Handel, Mozart, ihubert, Mendelsohn, Huygens, Brossard en tot slot enkele negeo-sptrituals. Het zou te ver voeren do prestaties van de twaalf zangers en zangeressen uitvoerig te bespreken. Bij de één be wondert men de volheid van toon, bij de ander de voordracht, bij de derde een bepaald timbre. En zonder daar om aan de overigen te kort te doen mogen toch wel genoemd worden Magda van Oorschot, sopraan, die de twee aria's uit „Solomon" wel heel overtuigend wist te brengen; Rosema ry ie Gras-Pterson, die drie psalmen van C. Huygcns de spanning tot een hoogtepunt wist op te voeren en ten slotte Nelly van der Spek, dte een ni veau en een hoogte bereikt als maar weinigen. De orgelbegeleiding, die voor som migen wel wat fors was, was in han den van Koos Bons. W. Wilmink ROTTERDAM, vrijdag. De cul turele uitwisseling tussen Rotterdam en Heerlen kujgt een vervolg. In het iieerlense stadhuis wordt van 1? fe bruari tot 11 maait een fototentoon stelling van dc VVV gehouden, onder de titel „32 Rotterdamse beelden." Bovendien is er documentatiemate riaal over C'7Q aanwezig.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1