van vriendelijk voor Kwakkernaat sleepte Excelsior erdoor SVV GENEKT DOOR TWEEDE STRAFSCHOP HERMES DVS VERKEEK ZIC OP AGOVV Feijenoord B loopt uit Steegman (26) hulptrainer bij Sparta IÜNVB hoort Szefer en Prins over gedrag in Schotland pag. 12 - maandag 27 april 1970 <3> ROTTERDAM, maandag De spelers van Sparta hebben tegen DWS volop gelegenheid gehad er een „lekker" zakcentje bij te ver dienen. Ieder Rotterdams doel punt wordt gehonoreerd met een extra-premie van;' 20 gulden, maar deze wetenschap heeft de Spartanen deze middag niet kun nen stimuleren. Goed, DWS werd met 2-0 geklopt, maar gezien het overwicht en de legio schitteren de kansen had Sparta het zeer matige duel met een veel rui mer verschil kunnen en ook moe ten afsluiten. Doordat de doelpunten laat vielen "Venneker scoorde hi de 22e minuut van de tweede helft en de weer terug gekeerde Janusz Kowalik pas twee minuten voor tijd heeft DWS lang de illusie mogen koesteren dat het naast Sparta zou kunnen blijven. Joop Brand later: „Tot 20 minuten in de tweede helft zat een punt er voor ons in. Sparta zakte toen wat af, maar wij konden filet omschakelen." Overigens gaf DWS' trainer toe dat hij op niet veel gerekend had. „Een punt hier zou alleen maar zijn meegenomen. We gokken alles op de laatste vier wed strijden. Dan spelen we thuis tegen NEC, AZ en Holland Sport en uit te gen Haarlem. Daar liggen onze kan sen," Verontwaardiging heerste in bet hoofdstedelijke kamp over de wijze, waarop Sparta zijn eerste doelpunt scoorde. Na een voorzet van Van der Veen sprongen Hans Venneker en re serve-doelman Rob Boersma (Jan Jongbloed was 'b morgens door angina geveld) naar de bal, Boersma greep de bal, maar bij het neerkomen liet hij deze los, waarop de Spartaan raak krmlde. DWS protesteerde fel, maar arbiter "Wim Schalks gaf niet thuis. Joop Brand: „Boersma „kreeg een oplazer van Venneker. Die. speelde he lemaal de bal niet. Bij Jan Jongbloed zou Venneker geen kans hebben ge had; Jan zou hem onder de graszoden hebben gestopt, Boersma, die het ove rigens goed heeft gedaan, ging er veel te lief lö. Een gebrek aan routine.'' Op het tweede doelpunt van Sparta was helemaal niets aan te merken. Ka ecoi verre dieptepass van Jan Klijnjan en een zuivere voorzet van Kristemen kopte Kowalik de bal onbereikbaar voor Boersma tegen.de touwen. Met Jan-Klijnjan.:is de .meest onge lukkige speler van het veld genoemd. De stevige ex-international zag maar liefst twee doelpunten afgekeurd. Eerst na 20 minuten in de eerste helft. Klijnjan mocht op ruim 25 meter af stand vaa'- het Amsterdamse doel een vrije trap nemen. Hij knalde tegen het DWS-muurtje op, maar de terug springende bal schoot hij op schitte rende wijze in de bovenhoek. Het doelpunt werd wegens buitenspel van Venneker (die dat achteraf ruiterlijk toegaf) geannuleerd. Twaalf minuten voor tijd vond an dermaal een treffer van Klijnjan geen genade In de ogen van scheidsrechter Schalks, Deze verklaarde later dat Klijnjan de bal uit de handen van doelman Boersma had getrapt, alvo rens hij scoorde. Klijnjan: „Daar was geen sprake van. Boersma heeft de bal helemaal niet vast gehad. Ik kopte de bal lang3 hem heen. Öp het doel punt was niets aan te merken." Tweemaal pech dus voor Klijnjan en Sparta, maar voor het overige moeten de Rotterdammers de hand geheel ln eigen boezem steken. Vooral in de tweede helft voor rust was de strijd nauwelijks het aankijken waard stapelden de kansen voor het doel van DWS zich op, maar de een na do ander werd om zeep gebracht. Door te egoïstisch spel, door getreuzel en door ondoordacht schieten. DWS, zonder Pijlman (die als re serve-doelman fungeerde) kwam et- lange tijd helemaal niet aan te pas. Karei Bonsink was kansloos tegen Ger ter Horst en ook Seemann en Nuninga konden geen vuist maken. De Amster dammers bleven zo ver terug, dai Jan. van Beveren de strijd veelal op zo'n meter of tien buiten zijn strafschopge bied kon volgen. DWS kwam pas een beetje opzetten nadat Venneker voor 10 had ge zorgd. Twee keer kwam Sparta in moeilijkheden. In de 25e minuut wipte, Fin Seemann de bal over het vijande lijke muurtje heefi, waarna Jos Dijk stra langs Van Beveren vuurde. Wal beek redde echter op de doellijn. En vijf minuten voor het einde knalde Klaas NunJnga op één meter af stand van Jan van Beveren tegen Sparta's doelman op, nadat Dries Vis ser over de bal had heengetrapt. Voor het overige was het woord aan de Rotterdammers, van wie niet al leen de spelers, maar ook de penning meester in financieel opzicht werden teleurgesteld. Want er waren amper 5000 toeschouwers. Ën dat, ondanks de deze middag voor het eerst inge stelde „gezinsreductie". ROTTERDAM, maandag Met in gang van 1 juli a.s, is bij Sparta be noemd als assistent-trainer de 26- jarige Lccndert Steegman. Steeg man is de opvolger vna de huidige hoofdtrainer Firn Visser, die vol gend seizoen oefenmeester van Xer xes wordt. Leendert Steegman was Vorig seizoen hulptrainer van Heracles. Daarvoor was hij in dienst van Zilvermeeu wen. Steegman heeft vroeger ge-, speeld voor Feijenoord en (een jaar) voor RCH. Met de benoeming van Leendort Steegman heeft Sparta naast Georg Kessler nu twee assistent-trainers in volledige dienst. De tweede hulp trainer is Jan van Battren, die al enige jaren bij de Kasteeiclub werkzaam is, Het beslissende doelpunt i>n de wedstrijd Excelsior—De Volewijckers. Thijs Kwakkernaat wipt de bal over de Amsterdamse doelman Duits. Excelsior—De Volewijckers 1-0 (0-0} door DICK VAN DEN POLDER ROTTERDAM, maandag. öp Woudesteirr hebben de 3000 toe schouwers gistermiddag meer aandacht' gehad voor de radioreportage van Ajax-Fejjenoord dan voor de povere verrichtingen van Excelsior en De Volewijckers. Verscheidene keren heerste er op de tribunes grote opwinding en barstten de mensen in gejuich uit, maar slechts een maal gold dat een doelpunt van'Excelsior. Dat wös ln do dertiende minuut van de tweede helft, toen de felle doorzetter Thijs Kwakkernaat scherp reageerde op een dieptepass van Aad den Bultor en de bal met een boogje over de %vat aarzelend en angstig uitlopende Amster damse reserve-doelman Duits in het net plaatste. Een zeer belangrijke treffer, die het uitzicht van Excelsior op promotie naar de eredivisie weer verruimde en do zorgen van de;Amsterdammers nog wat groter maakte. Veel meer kansen Wist Excelsior zich niet te scheppen en daarom was de 01 nederlaag voor Jannie van der Veen, de trainer van De Volewijc kers, wat moeilijk te verteren. „Ik heb Excelsior nu twee keer ge2len", zei hij. „En het is me twee keer tegenge vallen. Als deze ploeg in dé eredivisie komt, zal ze het zeer moeilijk krijgen. Ik geloof dat wij nog meer kwaliteit hebben. Met een beetje geluk hadden we hier vanmiddag een punt wegge haald, Dat doelpunt van Excelsiof was - een weggevertje van onze verdediging en aan de andere kant heeft scheids rechter WelUnga ons een strafschop onthouden." Van der Veen doelde daarbij op een handeling van Excelsiors doelman Bram Geilman, een kwartier na Kwakkernaats doelpunt.. Onmiddellijk nadat Geilman de bal had uitgewor pen bracht hij de Amsterdamse mid denveldspeler Venvey met uitgestoken been ten val. De spelers van De Vole wijckers appelleerden voor. een straf schop, maar dc heer Wellinga kende een vrije schop toe aan Excelsior, oen beslissing die hij later als volgt ver duidelijkte: „Als cr aan die reactie van Geilman niets vooraf was gegaan, dan zou ik oen strafschop hebben toe gekend, maar voordat hij do bal weg wierp was hij op onjuiste wijze door nummer acht van Dé Volewijckers ge hinderd." Afgezien \ran dit momenf is Excel siors voorsprong slechts een keer in gevaar geweest. Tien minuten voor hot einde moest Geilman een ware noodsprong maken om een gloeiend schot van linksbuiten Cosier-uit de rechterhoek le tikken. Driekwart van de wedstrijd hoeft Do Volewijckers zich tot verdedigen beperkt. Dc Amsterdammers opereer den in een 1-4-2-3 formatie die hen in de laasto vier wedstrijden vijf punten had opgebracht. Ih de beginperiode leek het ér op alsof Exeelsior wel een antwoord had op dé verdedigintstaetick van du Am sterdammers. Kwakkernaat, Van To ledo en de opkomende kanthalfs Aad den Butter en Rob dc Boom sneden in het.eerste kwartier gemakkelijk door dc Amsterdamse verdedigingslinie, maat. toen de doelpunten uitbleven doelman Duits stopte schoten van A. den Butter en Kwakkernaat met veel moeite knapte cr iets in de Exeei- sior-ploeg en kregen de Amstcrdam- mers hoe langer hoe meer vat op het spel. Terrier Han Meijer klitte zich. aan Van Toledo' vast, rechtsachter Boog aard hield Bassant in een vaste greep en in het centrum sloten Adriaanse en Co Meijer de rechte weg naar het riool, die Excelsior zo graag wilde be wandelen, bekwaam af. Excelsior zag niet in dat het over do vleugels moest aanvallen zelfs rou tinier Thijs Librcgts niet cn dreig de zich te pletter te lopen. Trainer Bob Janse: „Ik had dit spelbecid wel verwacht. Als Je niet snel oen doel punt maakt tegen dit soort tegenstan ders, krijg je hot moeilijk." In dc tweedehelft kon De Vole wijckers nog dertien minuten stand houden, zij het met veel moeite en enig geluk. Doelman Duits kon een in zet van Van Toledo nog juist naast het dool tikken en een schot van dc ijverige Kwakkernaat ketste legen dc paal. Eén moment van onoplettend heid in dé verdediging werd de Am sterdammers in de 58c minuut fataal. Zowel Adriaanse als Meijer werden verrast door een hoge pass van Aad den Butter, waardoor Kwakkernaat kon scoren. Kwakkernaat bleef dc gevaarlijkste man in de Rotterdamse voorhoede hij schoot nog een'keer tegen de lat maar meer doelpunten hoefde De Vo lewijckers toch niet loé te staan, ook niet toen Duits (liesblessure) zich moest laten vervangen door Roskamp. „Noc, het was geen beste wedstrijd van onze jongens", beaamde Excel siors voorzitter Henk Zon. „Maar ik heb daar wel begrip voor. De mentale druk wordt steeds zwaarder. Ik ben wel gelukkig met deze overwinning. In deze fase van de competitie telt.jn de eerste plaats het resultaat. "We zijn nog lang. niet in de eredivisie, maar onze klop op de deur wordt wel steeds luider." De wedstrijd ExcelsiorDe Vo lewijckers moest in do eerste helft twee minuten onderbroken worden, ómdat Thijs Libregts bij het nemen van een hoekschop de cornerpaal door midden had geschopt. Beschaamd kijkt de Excelsior-aanvoerder hier naar het vernietigde attribuut. Pas nadat van een van de bijvelden een andere cornerpaal was ge haaid, ,1 liet scheidsrechter Wei- itnga de strijd hervatten; „Het kwam doordat ik twee dingen te gelijk wilde doen", zëi Libregts. „Ik wilde de bal voor het doel plaatsen, maar op hetzelfde mo ment vroeg rechtsachter Gerrit den Butter erom." MVV—SVV 2-1 (0-1) van onze correspondent MAASTRICHT, maandag „We hebben een nieuw systeem wil len proberen. Maar dat mislukte in de eerste helft. We wilden aan vallen via Szefer en Bonfrère maar toen raakten we het middenveld kwijt. Vandaar dat ik in de tweede helft moest ingrijpen en Brassé en Reijers verving door Quaedaekers en Hoenen." Ondanks het nuchtere commentaar van MW-tvainer George Knobel op de schamele 21 overwinning van zijn ploeg op SW bleef de wrevel hangen. Want MVV speelde verre van overtuigend en won dank zij de vrijgevigheid van arbiter Keizer, die MW twee strafschoppen toekende. De eerste terecht, de tweede op advies van dc grensrechter. De eerste miste Ko Prins, de tweede joeg Jo Bonfrère langs do uitstekend keepende Van der Roer. Dio tweede strafschop voltrok uiteindelijk het vonfiis over SW, dai de eerste helft eindigde met een 01 voorsprong. „Een ongekende weelde", meende trainer Rinus Gosens. „We hadden het heerlijk, gevonden als wij weer eens gewonnen hadden. Dat hebben we al weken niet meer meegemaakt. Nu zat het erin, maar die aanvechtbare straf schop deed ons de das om." SW (thuis met 37 van MW ver loren) had gisteren een passend ant woord op hel lakonieke spel van de Maastrichtenaren Hoewel spéltech- njsch ver in de minderheid, waren dc uitvallen van SW erg gevaarlijk. Omdat de M W-defensie dit duel ook als een, „makkie" opvatte vielen er in het begin levensgrote galen. In de 14de minuut strafte Koudijzer zo'n fout af. Hij ontving de bal 'van Cirie passeerde Herben en schoot van dichtbij .via de handen van doel man Koervcr in: 01. MW had. gezien de kansen, toen al óp 2—of 3—0 moeten staan maar doelman Van der Roer, verdedigde zijn doel als nooit te voren cn Bro- kamp,. Mraz en Bonfrère schutterden voor het SVV-doel als beginnende voetballers. De MW'ers begonnen zich te erge» .ren over het uitblijven van een tref fer. Zodat het plaatsen slechter werd en de" concentratie helemaal, verloren gir.g. Ook het 5000-koppige publiek voornamelijk gekomen om veel doel punten te zien ergerde zich mate loos. Het begon om Hoenen te roepen die in de tweede helft dan ook werd ingezet. In de 40ste minuut mocht Ko Prins, fia een hands van Van Leeuwen in het strafschopgebied, de stand gelijk trek ken. Ko legde de bal centimeters naast de stip en. dat was voor do SVV'ers reden om hen helemaal uit hun concentratie te halen. Het duurde minuten voordat Prins zijn strafschop kon-nemen. Hij schoot het leer kei hard tegen Van der Roer op. „Het was", zei Knobel later, „echte profes sioneel wat SW deed. Ko Prins mist nooit een strafschop maar hij was vol komen van de kaart..." Willy Brokamp was dat niet toen hij in de 70ste minuut een voorzet van Prins onderschepte en op enkele me ters van het doel Van der Roer nu kansloos liet: 11. SW probeerde tpnig te vechten en gelaten moest Koudijzer toezien hoe een vari zijn inzetien door Szefer van de doellijn werd gehaald (Brassé moest in.de eerste helft op precies de zelfde manier ingrijpen). In de 82ste minuut viel het doek voor de Schie dammers. Willy Quaedaekers ver mee opgerukt sprintte door op een dieptepass van Prins (over het alge meen genomen niet al te best) maar werd in het strafschopgebied neerge haald door Van der Korput Scheidsrechter Keizer wees naar de- cornervlag („dat heb ik ook duidelijk gezien", zei Knobel) maar hij veran-.: derde zijn.wijsvinger van richting na. protest van de grensrechter. Jo .Bon frère nam de strafschop uitstekend..; Van der Roer had geen. schijn van Kaas: 2—1. „Voor ons" sprak SWs oefenmees ter later, „is het nu wej voorbij. Maar"- toch hebben wij het spel nog niet op gegeven. Ook de resterende .wedstrij den vechten we voor wat we waard zijn". In Maastricht toonde SW dat die waarde nog erg hoog moet worden aangeslagen. Hermes DVS—AGOVV V2 (0-1) door HANS VAN RAALTE SCHIEDAM, maandag Na ruim een half uur spélen in de twee de helft werd het vonnis over Hermes DVS definitief geveld. Toen nam het verrassend goed spelende AGOVV dank zij Wentink een 2 -0 voorsprong en daardoor stond de nederlaag -— en -tevens uitscha keling voor de strijd om promotie voor de Schiedammers vast; AGOVV-doelman Wïegerink had eerder in de wedstrijd de Schiedammers met cukele bijzonder fraaie reddingen van succes af gehouden. Dat Van Nierop ïu de allerlaatste minuut tech nog scoorde, veranderde niets aan de teleurge stelde stemming onder dc Schiedammers. vallen succes, Tieselink passeerde op rechts Visser en Van der Burg en vond toen de vrij staande Wentink met een zuivere pass. Doelman Sper mon .was voor.de tweede maal gesla gen: 02; In de-resterende tijd deed Hei-mes nog enkele verkrampte pogin gen de nederlaag te ontlopen. Doel man Wïegerink werd echter nauwe lijks nog bedreigd. Alleen in de aller laatste minuut, loert Van Nierop profi teerde van een misverstand tussen La mers eh -Wlegcrihk.' Slechts weini gen -van -dé aanvankelijk- aanwezige 1200 toeschouwers zullen de achter waartse kopbal van de 'Schiedammer gezien hebben. Teleurgesteld was vooral trainer Castenmiller „De laatste weken draai- dan we goed en kregen we weer hoop op promotie. En dan diit. We speelden ronduit slecht. AGOW heeft verdiend gewonnen." Al snel werd het duidelijk dat Her mes DVS tegen het laag geklasseerde AGOW bepaald geen gemakkelijke middag zou krijgen. De Schiedammers namen na een minuut of tien welis waar het heft in handen, maar in die eerste tien minuten waren zij reeds twee maal aan een tegendoelpunt ont snapt. Tieselink was Van der Burg en Van Nierop twee maal achtereen te vlug af, maar beide malen strandde de Apeldoorner op de attente Spermon. In het hieropvolgende half uur pro beerde Henmes een doelpunt te force ren. Het middenveld was bij Bakkes, Flaes en Klein echter slecht in han den, waardoor do Schiedamse aanval len een nogal onsamenhangende in druk maakten, Toch resulteerde d':t offensief in onkele goede schoten en kopballen van Bakkes en Van Kooien, maar döze strandden alle op doelman Wïegerink, al had de Apeldoornsc doelman twee maal de hulp van zijn verdedigers nodig. Toen Hermes vlak voor net rusts:g- noal van scheidsrechter Barmenthlo oven iets verslapte, sloeg AGOW hard toe. De uitblinkende middenvel der Fiechler kon op rechts oprukken, doordat de zwakke Visser de dekking weer eens volkomen verwaarloosd had. De Apeldoorner liet een harde voorzet los, waaruit Wiedemeijer in eens inkogelde. Spermon stopte het schot wel, maar hij kreeg d= bal niet onder controle, waarna Beekman ge makkei yk kon scoren: 0I Onmiddellijk na de hervatting her opende Tlcrm.es het offensief. Centrale verdediger Van Nierop ging voortdu rend mee in de aanval en 3o?te een aantal bijzonder harde en goede scho ten. Doelman Wïegerink hield zijn doel stijlvol schoon. De Apeldoorners verdedigden hun voorsprong koelbloedig en bovendien schuwden zij de aanval n'et. Ds snelle Tieselink on Wentink stichtten bij hun snelle uitvallen herhaaldelijk verwar» ring in de Hermes-detensie. Kort nadat b(j de Schiedammers Lagendijken de ann zijn hoofd gebles seerde Van Kooien waren vervangen door respectievelijk Van der Voort en Valk, had AGOVV bij een van die uit- (ADVERTENTIE) Ger Lagendijk va-n Hermes DVS maakt een gebaar van wanhoop. De verdediging van AGOVV geeft hem geen kans om de bal voor te zetten. Hans Venneker van Sparta ont wijkt de vallende doelman Boers ma van DWS, maar zal er nret in slagen de bal in het Amster damse doel te werken. ROTTERDAM, maandags Door dat Volendam met 1O van PSV ver loor is de voorsprong van het B-elftal van Feijenoord tot drie puuten geste gen. De reserves van do atadlonclub wonnen zelf vlot van Telstar, 3—0. Dc wat te egoïstisch spelende Henk van Leeuwen gaf Feijenoord een voorsprong, linksbuiten Wierts zorgde nog voor de rust voor 20 en cc» strafschop stelde Van Leeuwen ln staat om in de tweede helft de stand op 30 te brengen. Sparta had tegen AZ tot enkele mi nuten voor het einde een 10-voor sprong door een doeltreffende kopbal van Kees van de Munnik in de eerste helft. Op de valreep slaagden de Noordhollanders er echter in gelijk te maken, 11. SW leek regelrecht op een forse overwining af te stevenen, toen het na een kwartier door doelpunten van Van Lith en. Van Holst een 20-voor sprong had. GVAV sloeg echter nog voor de rust hard terug, 22, In de tweede helft waren beide ploegen om beurten dicht b{j de overwinning, imar gescoord werd cr niet meer. Fe ij e noord 23 <0 AZ ftl 26 24 Vaiondsm 23 37 SW 26 24 Alax 25 35 NEC 24 22 Telstar 26 32 MW 25 21 Den B-osoh 23 31 OVAV 23 as ADO 25 23 PSV 24 19 Holland Sport 23 aa NAC tr Sparta 25 33 Blauw Wit 23 16 DWS 33 26 FSC -14 10 In de tweede divisie is de stand Haainlem 25 36 EDO 26 03 Ttoda JC es B6 HDVS 31 es Llrobtargla 35 S3 DFC 33 Dorluna VI. 09 32 RCH 2fl 20 Excelsior 23 3) ZFC 26 20 RBC 23 20 Willem II a> 10 Eindhoven 35 Volewijckers 25 «5 NTOAD <2G 27 Ra ironie 34 '16 Helmond Sp. 01 33 VW 03 5 MAASTRICHT, maandag. Stefan Szefer en Ko Prins zullen zich voor 1 mei bij de strafcommissie van de KNVB schriftelijk moeten verant woorden voor hun gedrag tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Schotse eerste divisieploeg East Five. Tijdens dat duel in Edinburg op donderdag 9 april noteerde dc Schotse arbiter Szefer en Prins in zijn boekje, Szefer omdat hij had nagetrapt, Prins omdat deze commentaar hierop had geleverd. Na het duel zei de arbiter dat hij de waarschuwingen niet zou doorgeven. Hij deed dat echter wel. In zijn motivering zette de arbiter dat Prins eveneens zou hebben nagetrapt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3