Chaos in bedompte San. i l iro kleedkamer naar climax Kranten in buitenland prezen spel Feijenoord 'Celtic werd gedegradeerd' m mi F ei j enoord symbool van voetbal-vernieuwing EUROPACUP 'PRODUCEERDE' LITERS CHAMPAGNE Vrouwen Mexico V^j Spel van Feijenoord verraste Michels Feijenoord kreeg dé Celtic-mascotte Happel uoemde Jock Steiii een gentleman pagina 14 - vrijdag 8 mei 1970 OVE KINDVALL prettige consequentie Henk Wery kust zijn echtgenote in de kleedkamer, nagenietend van ereronde. Rechts zit mevrouw Laseroms. door LEO BOLLE MILAAN, vrijdag. Daar stond hij dan, de Europa Cup. Temid den van de brooddronken Feijenoorders, De Europa Cup, net kleinood met de verbazingwekkende eigenschap om champagne te produceren, zonder ooit leeg te raken. Wel, Feijenoord wist hem te raken. De verfijnde wijn vloeide in liters in die bedompte kleed kamer van het San Siro-stadion. Feijenoord had de Cup. Feijenoord had historie gemaakt. Het was echt waar, maar er waren maar weinig spelers tot wie dat doordrong. Coen Moulijn onderstreepte dat nog eens symbolisch door keihard op de Cup te timmeren. En Coen ontdekte, dat hij niet droomde. De Cup was echt, maar was bijna onder dit ook voor Coen ongewone geweld bezweken. Een kleedkamer verder heerste diepe rust. Celtic, de absolute favo riet, likte zijn wonden. Het deed dat onder een onnatuurlijke stilte. Joek Sfcein, de anders zo joviale manager van de Schotten, had het vreselijk moeilijk met zichzelf. Sr kor weliswaar een glimlach ai, maar hu meende het niet echt. „Feijenoord was over de hele linie beter", gaf hu toe. „Ik heb van tevoren gezegd, dat ik hoopte op een spectaculaire strijd voor het publiek, en dat is er uitge komen. Ik ben verbaasd over ons slechte speL niet over het goede spel van Feijenoord." Jock Stein was uit gepraat. Waarom Celtic dan 7.0 slecht bad gespeeld wist hij natuur lijk wel. „Maar", gromde hij, „dat zeg ik niet. Het enige dat ik over de wedstrijd wil zeggen is dat Feij enoord als team beter was dan Cel tic." De chaos in de kleedruimte van Feijenoord was inmiddels tot een absoluut hoogtepunt uitgegroeid- Wie geluk had, ontdekte tussen de massa hier en daar een ledemaat van een van de Europese kam pioenen, maar bet deerde de Feij enoorders niet. Wim van Hanegem liep een half uur lang dromerig in zijn paarse ondergoed rond en had om_ de kleurencombinatie te vol tooien een groene muts van een van de Celticsupporters over zijn hoofd getrokken. Bleek Midden in, die vrolijke drukte stond Ernst HappeL De Oostenrijker, die op het veld in de armen van zijn spelers was gevallen, zag doodsbleek van emotie. „Ik vind", sprak hij, „dat wij volkomen verdiend ge wonnen hebben. Gezien de kansen had het zelfs 3 of 41 voor Feij enoord kunnen zijn. "Wij hebben het alleen in de eerste 20 a 25 minuten echt moeilijk gehad. Maar we hebben ons voortreffelijk hersteld. Het allerbelangrijkste is, dat de geest bij Feijenoord zo goed is. An ders kan je ook geen resultaten be halen, Als de geest niet roed is. is er ook geen klasse." Ernst Happel. die de felicitaties van hem volkomen onbekenden glimlachend in ontvangst bleef nemen, was tevreden. Ondanks het feit, dait Feijenoord toch wel wat kansen had laten liggen. „Als we zulke kansen niet misten, zouden we waarschijnlijk ook nog kampioen van Nederland worden", meende hij, „en wie zegt eigenlijk, dat we dat niet worden?" Maar of Happel dat meende bleef een vraagteken. „Nou ja", vervolgde Happel, „wat moet ik er nog meer over zeggen. Het spelpeil was uitste kend en Feijenoord speelde goed ge concentreerd, De enige speler, die ik van te voren succes heb gewenst, was Eddy Piefcers Graafland, die jongen is geen robot. Hij heeft zo'n dertien jaar topvoetbal gespeeld en is nu 36 jaar. Hij heeft in deze wed strijd weinig te doen gehad en heeft zich goed hersteld." „Celtic is me tegengevallen", vond Happel verder. „Wij hebben de Schotten onze vertraging opgedron gen en onze wil opgelegd. Maar we moeten afwachten wat er volgend j'aar gaat gebeuren. Kijk, ïn 1967 won Celtic de beker ook, maar het jaar daarop werden ze al in de eer ste ronde gewipt. Datzelfde kan Feijenoord overkomen en ik kan dus nog geen vergelijking maken tussen het Feijenoord van nu en bijvoor beeld het Real Madrid uit zijn glans- perlode. Pas als we de volgende keer weer de finale bereiken, zijn we van werkelijke topklasse". Hoewel het bijna niet mogelijk leek, nam de feestvreugde nog hefti ger vormen aan, toen de spelers vrouwen, nogal onverwacht, de kleedkamer binnen marcheerden. Dat bracht Coen Moulijn, die net onder de douche vandaan kwam in paniek. „Wat krijgen we nou", gilde de kleine linksbuiten, „Ik sta nog naakt", Maar hij loste dit precaire probleem nogal eenvoudig op, want behalve snel cp hot veld, bleek Coen ook in staat om zijn broek in record- tempo aan te trekken. Truus van Hanegem opende de rij van kussende vrouwen. Zij was het tevens, die het laatste restje cham pagne uit de Europa Cup wist te wringen. Eddy Pleters Graafland, voor wie deze finale een prachtig sluitsuk van een briljante carrière had gevormd, zag het allemaal grijnzend aan. Eddy was in het ge lukkige bezit van de trui van zijn Schotse collega Williams, die hij na de wedstrijd in de catacomben van hem had gekregen. Op verzoek van Coen Moulijn drinkt de slok van zijn levens champagne uit de Europa Cup. Jock Stein waren de spelers overeen gekomen, om niet op het veld van shirt te ruilen, omdat de manager van Celtic „soccerstrlp" onesthetisch vond. Maar bady Fieters Graafland bezat nog iets veel belangrijkers, Hij had de wedstrijdbal veroverd. Hoe de toekomst er voor hem gaat uit zien, kon hij echter nog niet zeggen. Eddy Treijtel, door PG van de finale afgehouden rookte kalm een s 1 ga 1 et- je. „Ik vind het vreselijk jammer, dat ik met heb meegdaan", zei hij. „maar ik ben toch blij. Tenslotte heb ik ook wel een beetje aan dit succes mee gewerkt". „Ik heb de indruk dat Celtic ons heeft onderschat", sprak Rinus Is rael schor. Hun voorhoede heb ik met een keer gevaarlijk gezien. En dat doelpunt was een kleregoal. Ik ben toen naar voren gegaan om het elftal te prikkelen en ik maakte dat doelpunt. Maar ik moet toegeven, het was een ontzettend gelukkie, dat ik die bal zo goed op mijn kop kreeg". Theo Laseroms was kort maar krachtig: „Ik kan het maar niet ge loven", zei hij ontroerd, „het is net een droom". Meer werkelijkheidszin had zijn naamgenoot Theo van Dm venbode. „Ik voel me prima", zei hij wijzend op zijn tas, waarin hij zijn premie van 15.000 gulden had gestopt. „Ik ben dik tevreden over wat er in mijn tas zit, zeer tevreden mag ik wei zeggen". En over Jimmy Johnstone, de ster van Celtic, die maar niet had willen flonkeren en die de recht streekse tegenstander van Theo was geweest: „Voor mijn gevoel heeft hiJ me toch nog een stuk o£ zes, zeven keer gepasseerd. Maar dan ving ik hem met mijn arm op en raakte h.- uit positie, zodat een van de andere jongens, achter me, hem kon overne men." Voor Ove Kindvall heeft de zege waarschijnlijk nog een prettige con sequentie. Ove wil zo vroeg mogelijk met het Zweedse elftal naar Mexico en het bestuur van Feijenoord zal daar nu waarschijnlijk weinig be zwaar togen maken. „Ik ga er zo gauw mogelijk over praten", aldus de Zweed, die erg verbaasd en blij was met het feit, dat de Schotse de fensie hem zoveel ruimte had gela ten, „Maar", analyseerde hij, „toen het tweede doelpunt uitbleef, ben ik toch te gehaast geen spelen". Guus Haak was m de wolken. „Ja", filosofeerde hij, „eerst sta ik er onverwacht buiten en dan sta ik er weer onverwacht in (Rappel: „Een tactische zet") maar ik vond het een grandioze ervaring. Het was het mooiste uit mijn hele loopbaan. Wat ben ik blij, dat Ik dit heb mo gen meekanen". En daarmee vertolkte Guus Haak de gevoelens van de gehele Feijen- oord-familie. Diep in de nacht, het was al ver over half een, vertrok het uitgelaten gezelschap richting Como. De helden moesten naar bed, want de volgende dag stond de re.s naar Nederland al vroeg op het pro gramma en zondag wacht de compe- tie weer. Terwijl de bus zich met moeite een weg door de hossende supporters baande, viel het licht in de cabine op iets glinsterende. Het was de Europa Cup. {Van onze sportredactie) AMSTERDAM, vrijdag. Verslagenheid beheerste de sport- kolommen' van de Schotse dagbladen. Volgens de Scottish Daily Express speelde niet Celtic in Milaan, maar een spookploegt „Celtic stond niet tegenover een groots team. Feijenoord was goed zonder meer". De Scotsman meende dat Celtic geen reden tot klagen mag hebben omdat Feijenoord nog menige goede kans miste, De Glasgow Herald was danig teleurgesteld over het vertoonde spel: „Het team heeft zich door Feijenoord laten overbluffen. De Nederlandse ploeg speelde gespierd voetbal maar domineerde ook door een grote beweeglijkheid". ERNST HAPPEL doodsbleek... In de Engelse pers kwam wei nig begrip voor het Schotse spel tot uiting. „De Nederlanders vernederden Celtic," aldus The Times. „Het leek wel alsof de Feijenoordspelers over het veld zweefden en dansten. Dit maak te de bewegingen van de Schot ten des te logger en ongecontro- leerder." Volgens Derek Wallis van The Daily Mirror leed de doorgaans zo trotse ploeg van Celtic de arro gante stropers van Europa plotse ling aan een mindenvaardigheids- complex. The Guardian meent dat er zeen twijfel bestaat over de juist heid van de uitslag: „Het methodi sche voetbal en het beheersen van het tempo van de wedstrijd fru streerde de Schotse ploeg." tn_The Daily Mali schreef John Fairgrieve: „Feijenoord speelde dapper, fel en bekwaam. De Rotterdammers waren zowel individueel als in ploegver- band technisch superieur." Italiaanse lof De Italiaanse pers heeft veel lof voor de zege van Feijenoord, Het Romeinse sportblad Corriere Dello Sport schreef: „Feijenoord slaagde er In tegenover de fysieke kracht van Celtic een verstandig taktisch systeem te plaatsen waarbij de Brit ten op het middenveld werden te gengehouden danlcdj praehtspelers als Van Hanagem, Hash en Israel." Ernst Happel heeft volgen het blad een waar wonder uit psychologisch en taktisch oogpunt verricht omdat Feijenoord nooit langer dan vijf i> zes minuten aan een stuk voor Celtic moest bukken. La Gazeha Dello Sport schrijft de Rotterdamse overwinning toe aan het goede oude, zo vaak gecritlseer- de grendelsysteem: „Celtic is versla gen door de de contra-attaque. Feij enoord speelde veel bekwamer en beter georganiseerd dan Ajax vorig jaar tegen AC Milan. Hei had in ie dere linie een sleutelfiguur," Bijna alle Italiaanse kranten be steden veel aandacht aan Kindvall omdat de Zweed over enkele weken in Mexico met het Zweedse elftal te gen Italië moet uitkomen. In Corrie- le Delia Sera zegt Nereo Rocco, de trainer van AC Milan: „Kindvall js een middenvoor die de Azurri ir> Mexico beslist niet moeten onder schatten. La Stampa vond Van Ha negem de beste speler; „Israël is een speler van gelijke klasse als de beste Italiaanse libero's. Kindvall heeft zich na enkele missers briljant her- sleld. Celtic was te.eursteiiend, het speelde zonder middenveld." II Giorno geeft de spelers van Feijenoord de volgende cijfers: „Pie. ters Graafland 7. Romeijn 7%, Israd 8^, Laseroms 7, Van Duivenbodc 1, Hasïl 7%, Jansen 8, Van Hanegem 7, Wery 7, Kindvall 7, Moulijn 6. Fogli. een speler van AC Milan zegt in II Giorno: „Ik heb gelijk ge kregen. Na onze nederlaag in Rot terdam had ik beweerd dat de Hol- landers de Cup zouden winnen." En1 doelman Cudieini besloot: „Voor o« is er slechts deze troost dat we zija uitgeschakeld door de nieuwe kam pioenen van Europa." Duitse lof Eenstemmig prezen de 22 spelen die West-Duitsland zullen vertegen woordigen bij de eindronde van hd wereldkampioenschap voetbal in Mexico, gisteren in de sportschool Malente (Sleeswijk Holtein) het spel van de Rotterdammers. Zij hadden zich voortdurend zitten ergeren aan het commentaar van de Duitse fele- visiereporter die de wedstrijd tot een van de zwakste duels van d« laatste tijd had bestempeld. Franz Beckenbauer smaalde: „Het was juist een van de beste eindspe len die ik ooit heb gezien. Zulk voe<- bal maakt miljoenen voetballiefheb bers enthousiast. Beckenbauers club genoot van Bayern Müncheit, Sepp Maier, zei: „In minstens tien jaar li het spelpeil van een Europacupfinalt niet zo hoog geweest. De Nederlan- ders waren op elk onderdeel beter en lieten zich door de Schotse profs niet afschrikken." Uwe Seeler, d« onverwoestbare Stürmer die zater- dag tegen de Ierse Vrijstaat zijn 64e interland speelt zei: „Ik had met verwacht dat Feijenoord tot een der-1 gelijke prestatie in staat zou zijn. Hel was een demonstratie van $nelhe.d en kracht." Karl Heinz Sehnellmger die met bekerhouder AC Milan in de tweede ronde tegen Feijenoord ten onder ging betoogde.' „De Nederlanders speelden voetbal volgens de modern ste opvattingen. Het was een dolle belevenis." Bondstrainer HeLmut Schon ten slotte sprak: „De wedkrijd was ;n Milaan een en al propaganda voor dc voetbalsport. De Nederlanders speelden taktisch zeer knap." Feijenoord heeft door het be halen van de Europa Cup zijn naam In Europa en waarschijnlijk zelfs ook buiten het oude con lm ent voor goed gevestigd. De Sportclub uit Rotterdam, die zeven jaar ge leden de halve finales bereikte, is nu op imponerende wijze naar de top doorgestoten. De overwinning op Celtic, maar veel meer nog hel spel waarmee die zege werd be vochten, heeft overal diepe indruk gemaakt. Het was voetbal van gro te internationale klasse, technisch teer knap en attractief voor het publiek. Feyenoord heeft in een seizoen met opvallende triomfen over de Italiaanse kampioen en het sterkste team van Groot-Briltamuë bewe zen, dat Nederlandse professionals ondanks een in vergelijking met die landen relatief bescheiden en korte beroepsperiode tot toppresta ties kunnen komen. Dat is een enorme verdienste van de spelers en de technische leiding van de club. Ajax heeft vorig jaar in het toernooi al respect afgedwongen, maar het kwam in de finale nog kwaliteit, maar vooral ook overtui ging tekort om voetbalgeschiedenis ie maken. Feijenoord toonde in Mi laan over alle eigenschappen te be schikken. die nodig zijn om een ge renommeerde tegenstander in een alles vergende eindstrijd te be dwingen. Het Nederlandse profvoetbal heeft internationaal met alleen Feijenoord en Ajax nog een vrij smalle basis, maar de clubsuc- cessen op Europees niveau zijn door I RIEN BAL daardoor des te opmerkelijker. Het moet overigens voor een land met zoveel speïcrskwaliteit mogelijk zijn die positie in de nabije toe komst te versterken, ook als het om een nationaal team gaat. Het komende seizoen zullen Feijenoord en Ajax samen aan het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen mogen deel nemen, Dat is een weelde, die tot nog toe alleen de zogenaamde La tijnse voetballanden en Groot-Brit- tanme kenden. Nederland spreekt dus nu een geducht woord mee en dit door Feijenoord bewerkstelligde succes zou we] eens kunnen leiden tot een duidelijke verschuiving van de machtsverhoudingen. De grote reputaties van het Europa Cup voetbal Real Madrid, Inter, AC Milan en Benfica zijn geen kampioen van hun land geworden. Sinds 1967 hebben twee Britse clubs en Feijenoord de hegemonie van het Zuideuropese voetbal al doorbroken. Deze ontwikkeling kan het toernooi alleen maar interes santer maken en Feijenoord mag er trots op zijn, dat het op zo'n voor treffelijke wijze het Nederlandse voetbal bij die „vernieuwing" heeft betrokken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, vrijdag. „Het is in één woord geweldig wat Fey- enoord heeft gepresteerd," vond Ajax-voorzitter Jaap van Traag. „Dit is een grootse dag geworden niet alleen voor Feijenoord, maar voor het gehele Nederlandse voetbal. Door onze finaleplaats van het vori ge jaar en het winnen van de Cup door Fejjenoord nu Is bewezen welk een enorme sprong vooruit het Ne derlandse voetbal de afgelopen paar jaar heeft gemaakt." Trainer Rinus Michels zei verrast te zfju door liet uitstekende spel van Feijenoord, dat volgens hem enorm kuap heeft gespeeld. Celtic werd op alle onderdelen gedegradeerd en dat wil wat zeggen. „De ploeg kwam een voudig niet aan het typische Britse voetbal toe. Het middenrif van Fey enoord was daar gewoon te goed voor." Ook Michels sprak van een historische dag voor bet Nederlandse Voetbal. Johan Crujjff had genoten van dc wedstrijd. Mot schitterende ogen zei hö.* „Ik heb er eentje gezien die ver schrikkelijk goed was, Hasil. Het was een lust om te zien." Crufjff had grote bewondering voor de beheer sing van de Schotten: „Want het wil wat zeggen als ze de bal tussen je benen door spelen. Dan kom je in de verleiding om grof te worden." JAAP VAN PRAAG ...geweldig... Geïmponeerd Dr. Frantisck Fadrhonc, de toe komstige coach van het Nederlands elftal, zei byzonder geïmponeerd te zijn door de triomf van Feyenoord: „Dit is het resultaat van een jaar of vijftien werk en het toont duidelijk wat er in Nederland kan worden be reikt. Hel Is het bewijs dal voetbal in ons laud van een goed niveau is," aldus Fadrhonc. Hu meent overigens dat dit resultaat kan betekenen dat er nog meer gecoördineerd zal moe ten worden bij de samenstelling van het Nederlands elftal omdat het nu zeker Hjkt dat het volgend seizoen meer Nederlandse clubs dan ooit aan de grote Europese toernooien zullen gaan deelnemen. „We zullen daarbij vooral geen kiekeboe moeten gaan spelen, maar de kaarten open op ta fel moeten leggen," aldus Fadrhonc. Tocterlje De dichter Cees Buddingh', een en thousiast voetbaiminnaar: „Geweldig goed. Ik had het nooit gedacht, Ik achtte Celtic na de wedstrijden te gen Leeds veel sterker. IK had ver wacht dal Feijenoord overspeeld zou worden. Maar het was juist ander som, Hasil, Israël, Van Hanegem en Kindvall vond ik de uitblinkers in een ploeg met uitsluitend voortreffe lijke spelers. Nee, ik hen niet meege- weest. Ik heb voor de TeVe zitten kyken. Alleen als DFC nog eens in de Europacup-finale komt, koop ik een toetertje en een hoedje en ga ook mee," Toon Hermans ten slotte stuurde een telegram: „Daar zijn geen woor den voor MILAAN, vrijdag (ANP) Feijen oord nam, behalve de Europa Cup, uil Milaan ook Celtics mascotte mee, een halve meter hoge gebreide pop in de Celtic-kleuren: groen en wit. Hoe veroverden de Rotterdammers nu deze trofee? Het antwoord is sim peler dan men zou bevroeden: Het was geen verovering, maar een „krij gertje". Toen onmiddellijk na de wed strijd de Haagse journalist Hans Mo lenaar m de kleedkamer van Celtic kwam, trof hij daar diep terneergesla gen Schotten aan. Zodra aanvoerder Tommy Gemmeli hoorde met een Ne derlandse journalist te maken te heb ben, pakte hij Celtics mascotte van een tafel en overhandigde hem de journalist met de woorden: „Hier, die geef ik aan jou. Want Feijenoord heeft het verdiend." Met de pop onder de arm begaf Mo lenaar zich daarna naar de Feijen- oord-klcedkamer. waar hij de mascot te. die nadien onverenigbaar met de cup was. overhandigde aan manager Guus Brokx. (Van onze sportredactie) MILAAN, vrijdag „Jock Stein is een gentleman", zei Ernst Happel na de triomf van zijn pioeg. „Hij hee» me eerst op het veld gefeliciteerd en later is hij het in de kleedkamer nog eens komen overdoen". Steln wilde over de nederlaag van zijn ploeg ove rigens niet te \eel uitweiden. „Ik wil niets afdoen aan de overwinning van Feijenoord, maar we hebben deze ne derlaag m de eerste plaats aan ons zelf te wijten. We hebben slecht ge speeld". Op de vraag of hij verbaasd was over Feijenoord antwoordde hij: „Ik ben alleen verbaasd over mijn eigen ploeg".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3