Beslag op bankrekei ting en mis kruidendokter VW O-discussie over vóór en tegen van defensie-onderzoek 'Kranten los maken van drukkerijen' PROTESTACTIES OP WEG BIJ SCHIPHOL 'SUBSIDIE AAN NOOD LIJDENDE KRANTEN' Molyn(verf) beleefde een gunstig jaar GEDUPEERDE BELGISCHE EX-KLANTEN EISEN GELD TERUG Schade van 75.000 na brand in Haags café KNSM betaalt boete voor verboden tabaklading Vrouw springt uit angst voor inbreker uit zolderraam 'Gemeente moet permanent tegen stroom oproeien' JOURNALISTEN STELLEN: Uitvinder kunstnier krijgt medaille Kind (6) verdronken Mr Cals nieuwe voorzitter No vil) Koerswinst voor NV A'damse Belegging opT&DenNKF Protest in Weert tegen verdwijnen van sneltreinen Radicalen van ARP stoppen niet acties in groepsverband Nationaal produkt OESO- landen zal in 10 jaar 65 70% stijgen pag. 4 - maandag 25 mei 1970 CVan een onzer verslaggevers) ANTWERPEN, maandag De Eindhovense advocaat mr M. Athmer heeft beslag laten leggen op de bungalow en de bankreke ning van de Casterense „kruidendokter" Wilhelmus van de Moos- dijk, „Hiermee," aldus verklaarde mr, Athmer gisteren op een vergade ring van door Van de Moosdijk gedupeerde Belgen in het „Antwerp se Koffiehuis" te Antwerpen, „is een civiele procedure ingeleid", „Het gaat om vier gevallen van zieke Belgen die kruiden van Van de Moosdijk hebben gekocht en kennelijk niet genezen zijn. die mensen hebben vorderingen van 2750 gulden, 2100 gulden, 8500 gulden en 3400 gulden. Ik heb, nadat Van de Moosdijk toe gezegd had te betalen en dat niet gedaan heeft, hem gesommeerd te betalen. Dat is niet gebeurd en vrijdag is de beschikking van de Bossche rechtbank afgekomen waarmee de beslaglegging ten uitvoer gebracht kan worden, aldus mr Athmer. De officier van justitie in 's-Herto- genbosch mr J. Hulleman is van plan de kruidendokter in oktober te vervol gen wegens oplichting. Door toedoen van mr Athmer en de man die In het T V-programma „Voor de vuist weg" de acties tegen Van de Moosdijk start te, de Hilversummer W. Eerenburg, heeft de Bossche officier van justitie een groot aantal klachten van Belgen die krulden gekocht hebben, gekregen. Deze mensen zuilen nog voor de zomer aan de grens op Nederlands grondge bied gehoord worden. De heer Eerenberg heeft in totaal 160 en de voorzitster van het actie- comité mevrouw Vandenbroeck uit Antwerpen 260 klachten van Belgen gekregen. Daarbij zijn mensen die voor 98 000 Belgische franken (ongeveer 6800,-) aan kmidenkuren gekocht hebben, maar daarvan geen baat had den. Mr Athmer, die zeventien geval len die hom bekend waren aan de of ficier heeft doorgegeven, is door het bureau van consultatie als advocaat aan vier Belgen toegevoegd. Op de bijeenkomst in Antwerpen Was ook de handelaar in tweedehands auto's Giel Moens (37) uit Maarheeze, die beweerde dat de bungalow van Van de Moosdijk waar nu beslag op ge legd is, zijn eigendom Is. Hij verklaar de zich eerst bereid om de helft van het bedrag dat Van de MooBdiJk nog voor het huis aan hem betalen moest 50.800,-) aan de gedupeerde Belgen te willen geven. Later zei hij een ad vocaat voor vier mensen te willen verzorgen, en nog later zei hij hon derdduizend gulden te willen steken in de affaire. In september komen de ex-klanten van de kruidendokter weer bij elkaar. DEN HAAG, maandag (ANP). In de Newtonstraat in Den Haag is in de nacht van zondag op maandag een café met een daarboven liggen de woning uitgebrand. De brand weer schat de schade op 75.000, De oorzaak van de brand is nog niet bekend, Brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. Diverse getui gen hebben namelijk verklaard dat 2ij drie kwartier voor de brand uit brak enige tot nu toe onbekend ge bleven personen uit bet pand zagen komen hoewel het café zondag ge sloten is. In een pluimvee-exportslachterij op het industrieterrein Groot Boller in Biepick is zondagmorgen vermoe delijk door onvoorzichtigheid van een dakdekker brand ontstaan waardoor in de voorraadcellen voor een waarde van 750.QO0,aan ge slacht pluimvee aan het smeulen is geraakt. Een gedeelte van de voor raad Is door de warmte verloren ge gaan. De schade die in ieder geval vele duizenden guldens bedraagt is nog niet nauwkeurig vast te stellen omdat nog moet worden nagegaan in hoeverre het geslachte pluimvee nog voor consumptie geschikt Is. De niet meer in gebruik zijnde kaasopslagplaats van de vroegere zuivelfabriek Normadid in Sneek is zaterdag totaal uitgebrand. Men vermoedt dat kinderen in de leeg staande gebouwen een vuurtje heb ben gestookt. Zaak nu geregeld AMSTERDAM, maandag (ANP). De KNSM heeft aan de Franse autori teiten een boete moeten betalen van rond ƒ35,000,— voor de lading van 29 ton sfgaretten die aan boord was van haar kustvaarder Fhlletas. Deze coas ter werd de afgelopen week samen met het zusterschip phldlas door de Franse douane opgebracht. Aanvankelijk moesten de sigaretten worden gelost, maar de KNSM heeft nu bericht ontvangen dat de partij, die legaal in Gibraltar was geladen en voorzien was van de vereiste docu menten door de Franse douane weer is vrijgegeven. De aanhouding van de schepen, die een gevolg was van een tip ven de Spaanse douanerecherche, geschiedde op grond van een Frans wetje, dat schepen van minder dan 500 ton ver biedt om tabakswaren aan boord te hebben in de douanezone. De zaken zijn nu geregeld en de ka pitein van de Philetas behoeft dinsdag niet voor het gerecht in Cherbourg te verschijnen. Drugs in beslag genomen Politie doet inval in jeugdsociëteit van Stadskanaal (Van onze correspondent) BORGER, maandag. De rijksre cherche uit Assen heeft zaterdagavond !n Gieten op last van de officier van justitie een inval gedaan in de jeugd sociëteit The house of the rising sun, De aanwezigen in leertijd variërend van 17 tot 21 jaar werden in een bus geladen cn overgebracht naar het po litiebureau. Zonder verzet lieten de jongelui zich naar de bus brengen. Op het bu reau werden de jongeren gefouilleerd op het bezit van drugs. Het gerechte lijk laboratorium in Den Haag, zal de aard van de gevonden middelen vast stellen. ZALTBOMMFX. maandag (ANP). Dc C2-jarige mevrouw H. Week- Kusters, die in een eenzaam boerde rijtje een paar kilometer buiten Zalt- btmmel woont, werd In de nacht van zaterdag op zondag opgeschrikt toen een man haar woning binnensloop. Zij vluchtte de trap op en sprong uit een zolderraam. Met een gebroken been is zij daar blijven liggen tot zij vanmor gen om half ze9 door een tuinder werd gevonden. De Indringer is dE hele nacht in het huis gebleven. Omstreeks dezelfde tijd dat de vrouw gevonden werd, moet hij het huls zijn uitgegaan. Een voor bijganger zag een bromfiets langs de weg liggen, maar op het moment dat hij deze wilde oppakken, kwam de man naar buiten, pakte de bromfiets en reed weg. 'Lastige Zwanenburgers' od de weg naar Schiphol. SCHIPHOL, maandag (ANP). Evenals tijdens pinksteren zUn gister middag „de Lastige Zwanenburgers" in tientallen auto's naar Schiphol ge reden om daar met getoeter en met langzaam rijden te protesteren tegen de geluidshinder, die hun dorp onder vindt van de dalende cn opstUffendc vliegtuigen, De politic bepaalde zich ertoe de zijwegen voorde Zwanenburgers af te zetten, zodat zij na enkele rondjes over de luchthaven te hebben ge draaid. gedwongen werden over de grote uitrijlaan Schiphol te verlaten. Nadat de stoet van Schiphol was gedirigeerd, keerden de auto's via het circuit bij Badhcevedorp weer terug naar de luchthaven en veroorzaakten op de rijksweg in de tunnel onder de bulderbaan door langzaam rijden een opstopping die volgens de rijkspolitie niet zonder gevaar was. Automobilisten die met een voor een autoweg normale snelheid op de derde baan de juist in een flauwe bocht liggende tunnel inreden, moes ten sterk afremmen om botsingen te voorkomen. Pleidooi op humanistisch congres AMERSFOORT, maandag (ANP). Het zou gewenst zijn, kranten waarvan de exploitatie niet lonend is, te subsidiëren ten einde daardoor de verscheiden heid van de pers te bevorderen. Dat zei zondagmiddag mr. M. C. Burkens, lector in het staats- en administratief recht in Rotter dam, op de voorjaarsconferentie van de Humanistische Stichting Socrates, die gewijd was aan de vraag „De vrijheid van menings uiting bedreigd". Mr. Burkens pleitte voor de vesti ging van nieuwe grondrechten bij ge wone wetgeving. Nieuwe rechten kun nen op die manier gemakkelijker in het leven worden greoepen en bieden nauwelijks minder waarborgen dan de grondwettelijke rechten. Mr Burkens dacht daarbij aan wettelijke regelin gen van het betogingsrecht, van open baarheid van overheidsdocumenten en van het droit de réponse (recht van antwoord). Het Tweede-Kamerlid mr. dr. H. J. Roethof (pvda) zei dat door fusies en concentraties de macht op het gebied van de massacomminicatiemedia In handen dreigt te komen van een steeds kleinere groep geldgevers. Ook in het ambtelijk apparaat en in het bedrijfsleven bestaan onvoldoende waarborgen voor de onbelemmerde vrijheid van meningsuiting. Mr Roethof meende daarom dat de rechter moet worden verplicht, de in de grondwet neergelegde vrijheids rechten toe te passen, dus gebruik te maken van het toetsmgsreebt. „Voor zover hij de?e bevoegdheid al heeft ten aanzien van internationale wetten zoals dc Europese conventie ter be scherming van de rechten van de mens moet hij van die bevoegdheid ook daadwerkelijk gebruik maken en de conventie niet buiten beschouwing laten of in een zogenaamde marginale toetsing vervallen. Bovendien moeten de grondrechten niet alleen gelden in de relatie tussen overheid en burger, maar eveneens tussen particuliere werkgever en werknemer'' De rech terlijke macht neemt trouwens z_lf soms maatregelen die op gespannen voet met grondwet en conventie van Rome lijken te staan, aldus mr. Roet hof. die herinnerde aan het verplicht oplezen van een tekst in het geval Hiltermann. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. Wat zijn de doeleinden van weten schappelijk onderzoek? Wie pro fiteren van de uitkomsten, hoe wordt het onderzoek gebruikt of misbruikt? In dienst van welke machten staat de wetenschappe lijk onderzoeker en vooral: kan Wethouder Polak: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. „Het besturen van een gemeente is niet zo lollig. Er moet permanent tegen de stroom worden opgeroeid. De regering voert financieel een milimeter-politiek en tegelijkertijd stormen de proble men op ons af: bejaardenzorg, milieu hygiëne, Jeugdproblemen, automatise ring enzovoort' Dit zei zaterdag dc Amsterdamse wethouder van financiën W. Polak, die sprak op een door de PvdA geor ganiseerde bijeenkomst over het vraagstuk van de gemeente-financién. Ook de andere sprekers laakten dc fi nanciële politiek van de regering ten opzichte van de 900 Nederlandse ge meenten. Van deze 000 hebben sr 300 een tekort (waarvan 100 een groot) 300 hebben wel een tekort, maar teren in op vroegere besparingen en 300 ko men min of meer uit. FvdA-voorzitter Vondeling zei op de bijeenkomst dat de ministers Wit te veen en Beernink een apartheidspo litiek tegenover de gemeenten voeren. Hij kondigde aan volgende week met een initiatief-ontwerp in de Kamer te zullen komen om de kapitaalmarkt „doorzichtiger" te maken. Je kunt op een heel eenvoudige wij ze inzicht in vraag en aanbod van geld krijgen als je wekelijks, maande lijks of per kwartaal een viertal men sen om inlichtingen vraagt. Deze vier mensen moeten dan op een centrale plaats zitten en bijvoorbeeld een aan tal commissariaten hebben. iemand het nog voor zijn verant woording nemen, militair weten schappelijk onderzoek te plegen? VWO-discusHie Het Verbond van Wetenschappenj- kc Onderzoekers (VWO), organisatie van „maatschappijkritische" resear chers, had zaterdagmiddag in Utrecht een openbare discussiebijeenkomst hc- legd om mogelijk een antwoord te krijgen op deze vragen. Enkele spe cialisten op het gebied van dc indu striële en de militaire research waren aanwezig om bun zienswijzen tc ge ven op gevaren die in VWO-ler- men de wereld bedreigen van de kant van de onkritische, gemanipu leerde en zelf manipulerende weten schap. Zij kwamen onmiddellijk aan het woord na hun tegenspeler dr Peter Boskma, polemoloog en VWO-be- stuurslid, die eerst vanuit zijn stand punt een globaal overzicht gaf van de te bepraten zaken. Boskma sprak van dc volgens de maker van do atoombom Oppenheimer „in het hart van de samenleving staande we tenschapper" en van dc machteloos heid van de onderzoeker om aan zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid gestalte tc geven. Hij wilde dat goed wordt nagegaan, wat nu precies de functie is van de wetenschap in deze samenleving. Volgens hem wordt de wetenschap vooral „bestuurd" door het bedrijfsleven, door de militairen en door de wetenschapsmensen zelf. Van de laatsten zei dr Boskma, het „erg gevaarlijk" te vinden als zij als de besluitvormers voor de samenle ving zouden gaan optreden. Geen technocratie dus, het moet niet gaan zoals bij het ultracentrlfugeproject in Twente, waar niemand voldoende op de hoogte was om oen verantwoord besluit te kunnen nemen. Behoeften Bij besturing door het bedrijfsleven zag hij als een wezenlijk probleem, dat onze behoeften bepaald worden door dc aangeboden mogelijkheden: niemand heeft om wasmiddelen met twee witmakers of met een nagelver sterker gevraagd, maar nu ze er zijn worden ze ook verkocht. En tegen on derzoek in dienst van de militairen had hij onder meer het bezwaar, dat ook verdedigingswapens de bewape ningswedloop stimuleren. In plaats van zich door allerlei be langen te laten manipuleren moet de wetenschap zich volgens Boskma in zetten voor twee zaken van levensbe lang: ten eerste voor het voortbestaan van de menselijke soort (dus tégen de oorlog en vóór dc vrede, vóór een be tere welzijnsverdeling en opheffing van de ongerechtvaatriigde verschillen tussen arm en rijk), en ten tweede voor het behoud van het milieu waar- In deze mens moet leven (dus tegen lucht-, bodem- en watervervuiling, geluidshinder en andere aftakeling van onze omgeving). Weinig begrip vond dr Boskma bij maatschappij vertegenwoordigers als dr K. van Nes (van de Rijksverdedi gingsorganisatie TNO, tevens curator van de Vrije Universiteit), de direc teur van het Soesterbergse RVO/TNO-instituut voor zintuigfysio logie Sanders en Umlever-man drs J. van Ommen. van VWO-voorzitter prof, dr J. de Wilde die herinnerend aan Eisenhou' wers waarschuwing voor een miiitair- industrïel monsterverbond, zich af vroeg of de wetenschapsmensen niet allen moeten weigeren, nog langer aan militaire onderzoeken mee te werken, en het antwoord daarop van RVO/TNO's Cohen: gebrek aan mili taire verdedigingskracht lokt de aan val uit. (Van onze econ. redactie) AMSTERDAM, maandag. Het beheer van de technische produk- tie-apparatuur zou moeten worden gescheiden van het beheer van de krant als journalistiek produkt. Met andere woorden: een scheiding van de figuren van drukker en uitgever is nodig. Dan worden de kranten ontlast van het dode gewicht van de kapitaalverslindende ap paratuur. Bovendien kunnen fusies of andere vormen van samenwer king in het technische vlak met vrucht tot stand worden gebracht, zonder dat de onafhankelijkheid van redactionele eenheden in het ge ding komt. Dit is de kerngedachte uit een rapport over de concentratie in het dagbladbedrijf, in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) opge steld door een studiecommissie onder voorzitterschap van de journalist Han Lammers. Dit rapport zal op een openbare bijeenkomst van de NVJ op 6 juni a.s. in het RAI-Congrescen trum te Amsterdam aan de orde worden gesteld. In Nederland, aldus het rapport, wordt anders dan In Engeland en Frankrijk de fusiebeweging over gelaten aan het vrije spel der maat schappelijke krachten. Dit kan lelden tot ongecoördineerde, willekeurige en oncontroleerbare machtsverhoudingen. Ook in de dagbladsector openbaren zich de schadelijke gevolgen daarvan. Genoemde ontkoppeling van techniek en uitgeverij zou de beleidsdoelstel ling moeten zijn van een bij de wet in te. stellen orgaan voor de herstructure ring van het dagbladbedrijf. Zelfstandig Bedoeld orgaan zou bij concentra ties een doelmatige samenvoeging van de technische bedrijven moeten bevor deren op voorwaarde dat de functie van het uitgeven van de betrokken kranten geheel zelfstandig kan wor den voortgezet, eventueel in een af zonderlijke rechtspersoon. Alleen zo kunnen de voor de samenleving essen tiële elementen van informatie, opi nievorming en uitingsvrijheid tot hun volle recht komen. Zo nodig dient de gemeenschap de uitgever in zijn kosten tegemoet te komen. In dit verband noemt het rap port faciliteiten in de sfeer van belas tingen, PTT- en vervoerstarieven, als mede een grotere vrijheid in het be palen van de prijs van de krant. Het rapport geeft voorts richtlenen voor democratisering van dc redac ties. (Van een medewerker) AMSTERDAM, maandag. ..Nede righeid is het vermogen %reriegcn te kijken ais ze je vertellen hoe goed je wel bent". Met deze woorden ontleend aan een Mormonen-apostel in zijn rvoonplaats Salt Lake CRy reageerde prof. dr, W. J. Kolft, de uitvinder ven ohder meer de kunstmatige nier, oj de hem gebrachte hulde bij het uitrei ken van de gouden medaille van de Nederlandse Vereniging voor Heel kunde, De medaille was hem zaterdagmid' dag m Hilton Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de vereniging over handigd door voorzitter dr R J. A. M. van Dongen. Dr. Van Dongen belichtte in zijn toespraak uitvoerig het werk van dr. Kolff, die uitvinder is van de kunst- nier. baanbreker op het gebied van kunstmatige hartkleppen en experi mentator met kunstharten en met sy stemen om de zware taak van ziek' harten te verlichten. Dr Kolff verbond aan zijn dank woord een causerie waarin hij zei: „Ik weet niet wat ik van olie kunstor ganen die op het ogenblik ontwikkeld worden zelf nog zal zien, maar dat zij er komen staat voor mij vast". Langharij Van Nes hield een pleitrede vóór de defensie-onderzoeker wie alleen het welzijn van de mensheid aan het hart gaat, Sanders keerde zich tegen een anti-AVO-momorandum van Olaf Budde, van wie hij zonder hem te kennen al wist, dat het zo'n langhari ge, linkse student was (dat bleek in derdaad het geval) cn ook Van Om men bleek VWO-er Boskma niet in alles te kunnen volgen. Prof. dr E. M. Cohen van RVO/TO zette zijn visie uiteen, dat militaire research bestaat omdat het eenvoudig onverantwoord is, geen be scherming te zoeken tegen ABC-wa pens en prof. dr. Ir. A. Rorsch (alweer RV/T) noemde als bovennatona- RVO/TNÖ) noemde als bovennationa le organisatie d»e zonder controle on derzoek verricht: de Europese organi satie voor onderzoek in de moleculaire biologie, eigenlijk geen ongevaarlijk Instituut. De verschillen van Inzicht over mi litair wetenschappelijk onderzoek bic ken nog eens duidelijk In de vraag (Van onze correspondent) ZAANDAM, maandag. Bij de zand- stortplaats aan 't Kalf In Zaandam is zondagavond de 6-jarige C. G. Beemsterboer tijdens het spelen in het water van de Zaan geraakt cn verdronken, In Pannerden is zaterdagmorgen de 6-jarige Theo Rutten in een kolk te water geraakt en verdronken. Het lichaam van de 6ü-jarige Ridder kerker J. Lodder is zondag aange spoeld. De man werd al veertien dagen vermist. Hij verdween de dag nadat de club waarvan hij penning meester was, de voetbalvereniging Slikkerveer, het kampioenschap be haalde. ROTTERDAM, maandag. „Het boekjaar 1969 is voor alle pro- duktieondernemingen, behorende tot de Koninklijke Lak-, Vernis- en Verffabriek Molyn en Co. N.V. in Rotterdam, een gunstig jaar ge weest." Dit staat in het zojuist verschenen jaarverslag van Molyn. Dc totale omzet steeg met ruim 19 procent en de winst nam loe van 407.000 tot 538.000. Voorgesteld wordt een dividend van 17,5 procent over het in I960 van 1,5 miljoen tot 1,7 miljoen vergrote kapitaal, waar van desgewenst 7-5 procent in aande len. Qvt f 1968 werd eveneens 17,5 procent uitgekeerd, waarvan 10 pro cent in aandelen. Op grond van cle gang van zaken in de verstreken periode van 1070, waar in de omzet over de gehele linie is ge stegen, wordt verwacht dat 1970 weer met goede resultaten zal worden afge sloten, „De prognose op Iets langere termijn wijst eveneens in deze rich ting," zo wordt meegedeeld. In het verslagjaar werd in duurza me produktiemiddelen ƒ991.000 geïn vesteerd. Het bedrijf heeft ongeveer 3 GO mensen in dienst. UTRECHT, maandag. De alge mene vergadering van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Out. wikkelingssamemverbing (NovibJ ij zaterdagmorgen in Utrecht akkoord gegaan met het bestuursvoorstel oud- minister-president mr J. Cals tot voorzitter van het Novlb te benoemen. AMSTERDAM, maandag. E N.V. Amsterdamse Belegging Maat schappij heeft in de eerste vier maan den van 1970 een aanzienlijke koers winst geboekt door de biedingen op de ln baar bezit zijnde 3000 aandelen Thomassen en Drijver, 175.000 aan delen NKF en 95.000 certificaten Vredeslein. ln een tussentijds bericht deelt het fonds mee, dat het belang bij AK20 verder werd verminderd door verkoop van 6200 aandelen. Verder Worden 2500 aandelen Philips verkocht. Door het bod op de aandelen NKF is het Philipsbelang in feite toch toegeno men. Winst werd genomen op het bezit in Elsevier door de verkoop van 900 cer tificaten. Verkocht werden ook 2760 aandelen Nederlandse Scheepvaart Unie en alle aandelen Scholten-Honig. Aangekocht werden 1000 aandelen VNU, 2000 certificaten Hoogovens en 20Ö0 certificaten Umlever. Het vermogen bestond per eind april voor 12,4 procent uit liquiditei ten tegen 11,5 procent eind 1969. Het totale vermogen daalde in de afgelopen vier maanden van 55,4 miljoen tot ƒ52,3 miljoen. Raih geblokkeerd WEERT, maandag (ANP) - Op het station in Weert heeft een groep jon geren zaterdagmiddag door op de rails tc gaan zitten geprotesteerd tegen het voornemen van NS in de nieuwe dien stregeling die op 1 juni Ingaat snel treinen niet meer in Weert te laten stoppen. De sneltrein Maastricht-Am sterdam kreeg door de demonstratie acht minuten vertraging. Ongeveer 400 jongeren; middelbare scholieren en Dolle Mina's, dwongen de sneltrein te blijven staan door de noodrem in werking te stellen en door door zitdemonstratie op de rails. An dere groepen deelden in de rijtuigen 9tencils uit. Toen alle reizigers in de trein voor zien waren van een stencil en de be stuurder een brief voor de Nederland se Spoorwegen had meegekregen, waarin nogmaals gewezen werd op de onmogelijke toestand voor Weert, kon dc trein vertrekken. AMERSFOORT, maandae (ANP) Op een bijeenkomst zaterdag Sn Amersfoort hebben AR-radicater» met algemene stemmen besloten hun acti viteiten in groepsverband te beëin digen. „Nog steeds, zo werd in 'n ver klaring meegedeeld, „bestaat overeen- staan over de mogelijkheden dit doel de ombouw van de ARP tot een wer kelijk progressieve partij en de deel name van deze partij aan een ver nieuwingsgezind kabinet." Verschil van mening bleek te be staan over de mogelijkheden dit doel op korte termijn te bereiken. Met name de vraag of samenwerking van de ARP met de CHU en de KVP in de huidige politieke verhoudingen tot het bereiken van dit doel kan bijdragen. De vergadering was unaniem van mening dat in deze situatie het optre den in groepsverband eerder een be lemmering dan een effectief middel zou zijn om de oorspronkelijke doel stelling te verwezenlijken. Teneinde meer ruimte te verschaffen voor ef fectieve Individuele activiteiten, die op dezelfde doelstelling zijn gericht, wer daarom besloten het optreden in groepsverband te beeindigen. DEN HAAG, maandag Het totale nationale produkt van alle landen van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) zal m de periode tussen 1970 en 1980, naar wordt verwacht, toenemen met 65 70 procent. Dat betekent een stij ging met circa 5,3 procent per jaar. Gedurende het tijdvak 1960-1970 ging hel totale nationale Inkomen omhoog tnet ongeveer 60 percent, wat neer kwam op 4,8 percent per jaar. DU staat in een onlangs verschenen rapport van de OESO die overigens stelt dat bij de voorspellingen is uit gegaan van het feit dat zich geen be langrijke en onvoorziene veranderin gen in de wereld-politiek en -econo mische situatie zullen voordoen. In het rapport staat dat de produk- tie in Japan, zowel totaal als per hoofd, in het komende decennium waarschijnlijk twee keer zo snel zal toenemen als die in West-Europa. Als dit inderdaad gebeurt, dan zal tegen 1980 het inkomen per hoofd van de bevolking in Japan dat van de EEG- landen hebben bereikt. Verder wordt voorspeld dat de produktie-groei in West-Europa maar weinig hoger zal zijn dan die in de Verenigde Staten, Daarentegen zal de werkende bevol king in Amerika sneller in aantal toe nemen dan in West-Europa, zodat de inkomens per hoofd in Amerika en West-Europa meer naar elkaar toe zullen groeien. De OESO wijst er op dat „het in de hand houden van de inflatie" een be langrijke doelstelling moet zijn. Er wordt echter ook opgemerkt dat erva ringen uit het verleden uitwijzen dat een over de gehele linie stabiel prijs niveau handhaven een onbereikbaar ideaal is.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1