Verfilming van De kleine ari kan beginnen 1 The New Troupe: quasi moderne theatrale hutspot Texel laat vies smakend water in riool vloeien Beschuit met aardbeien. m GEKRAAKT PAND VOOR BEWONERS AFGEBRAND GRACHTHUIS Studenten treffen sfeer in stuk van Buddingh' en Schierbeek actuarieel geschoolde medewerk(st)ers KUNST DIEREN UIT VS VOOR JAN DE HARTOGS BOEK Beb Vuyk beëindigt medewerking aan Vrij Nederland Nederlandse musicus lector in. Australië Popmuziek op Muziek Concours Kerkrade Jaar met aftrek voor wurging pensionhouder Arbeidsinspectie moet snel sterfgevallen onderzoeken' Gevoelige noten van Heath Luchtvaart-attaché vau Nederlandse ambassade voor Euselse rechter CASSIÊRES INPAKSTERS Leraar/lerares NEDERLANDS Leraar/lerares Leraar/lerares HANDELSKENNIS, DUN VAN HAAR OF KAAL? ^s^D,^ssBS^al^^^Iiss!Wllïss^v^iaél^Bèss«iil^Doe,*o" «'"'"«"Ton™ pagina 4 - dinsdag 30 juni 1970 (Van onze kunstredactie) "pRANK WEATHERWAX arriveerde gistermiddag uit Los Ange les op Schiphol, met twee honden, twee katten, twee hanen en twee konijntjes. Alles in duplo. Want hij is hier voor een fibn-met- dieren, en iedereen weet zo langzamerhand wel dat filmjongens niet over één nacht ijs gaan, zeker niet als ze van de overkant van de oceaan komen, "Waar het om gaat Is de (o.a. in deze krant) ai in 1967 aangekondig de verfilming van „De kleine ark" van J-an de Har tog, waarvoor de fi nanciering nu eindelijk rond is en de opnamen volgende week maandag "beginnen. Een verhaal over Neder land door Amerikanen (Cinema Centre Films, d* film afdeling van CBS), en dus kan iedereen ook wie „De kleine ark" niet gelezen heeft sowieso wel raden dat het verhaal met water en dijken te ma ken moet hebben. Inderdaad speelt de film in het jaar van de watersnood/ramp, 1853, rond twee door een dominee geadop teerde kinderen, Jan en Admao. Terwijl de grote mensen tegen het wassende water vechten, bouwen de kinderen ergens boven In een kerk hun arkje, dat ze bevolken met zich zelf en hun schamele dlerenbezit. Hun kleine ank wordt door het wa ter meegevoerd, maar jammer ge noog door een woonboot overvaren. Door de eigenaar van de boot wordt de bevolking van de ark opgepikt, alweer min of meer geadopteerd, tot de kinderen na allerlei avonturen weer bij hun echte stiefvader terecht komen. Dat er uitgerekend ene Frank Weatherwax uit California bijge haald moest worden voor de dieren- behandhüng zal minder vreemd klinken als bekend is dat hij en zyn broer jarenlang het trainende team achter het intelligente dier Lassie zijn geweest. Dat om maar iet® te noemen, want tien jaar geleden bij voorbeeld was Frank al eons in Ne derland om hier de film ,.A god of Flanders" te helpen maken. Behalve de opnamen kan hjj zich van die pe riode en van Holland niets herinne ren, Zijn hele loven 13 aan de dieren gewijd. Hoelang al? FRANK WEATHERWAX en zijn dieren voor De Hartogs Kleine Ark. „Veertig jaar, haha. Een hele tijd." Hoe Fs Frank Weatherwax in dit vak terecht gekomen? „Nou- gewoon gaan werken bij een andere man die dieren hield. In 1940 zijn mijn broer en ik zelfstan dig begonnen. Nu nog altijd compag nons, ja. In 1942 hebben we de eer ste Lassie-film gemaakt, dat hebben we zo zeven jaar gedaan. Bij MGM. Dat was de tijd dat Elizabeth Taylor bij MGM was, weet je wel. Toen zijn we met Lassie naar de tv overge stapt". „Eigenlijk zijn er vier of vijf Las sies geweest, Altijd zonen van de voorgaande Wat karakter betreft was de opvolging daardoor altijd wel makkelijk. De moeilijkheid was dat ze er precies eender moesten uit zien als hun vader, vooral dat witte voorhoofd moest helemaal hetzelfde zijn". „Meestal werk ik met honden, en ook de konijnen bijvoorbeeld behan del ik als hondjes. Je moet je niet voorstellen dat ik dan achter de ca mera allerlei tekens sta te maken. Ais een hond naar een bepaalde plek moet lopen, dan breng ik hem daar eerst naaf toe en laat hem er een tijdje blijven, Dan breng ik hem te rug en als de camera draait roep of fluit ik, en dan komt hij vanzelf". De opnamen voor „De kleine ark" vinden plaats van 6 juli tot midden september. De produktie van de film is in handen van Robert B. Radmtz, re gisseur is James Clark, dc man die indertijd ook verantwoordelijk was voor A dog of Flanders en onlangs ook nog voor My aide of the moun tain. Een belangrijk aandeel in de film'is gereserveerd voor de Ameri kaanse acteur van Oostenrijkse af komst Theodore Bikel, die op Broad way in The sound of music speelde en wat films betreft optrad o.ft. in My fair Lady, The African Qucün en The Russlans arc coming. Dc kinderen rond wie uiteraard alles draait, zijn door producer Rad- nitz uit tientallen kandidaten gese lecteerd, Het meisje jJanlce Andes (10), dat in de film de rol speelt van het Japanse meisje Adlnda, komt uit de Filippijnen. Philip Freme (11) uit Los Angeles. Het meisje heeft enige filmervaring opgedaan in re clamespots, de jongen staat voor het eerst voor de camera. De kinderen logeren in Hilton. Philip met zijn moeder, Janice mat haar Ameri kaanse pleegouders, De film wordt opgenomen in Am sterdam, in de onmiddellijke omge ving van do stad en in de Duiven- drechtao Clnotonestudio's. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM,- dinsdag De journaliste en schrijfster Beb Vuyk heeft haar medewerking aan het weekblad Vrij Nederland beëindigd omdat zij ernstige bezwaren heeft te gen de redactionele politiek van het blad Inzake de ontwikkelingen in Ia donejië. Mevr. Vuyk was een van de oudste mede workers van Vrij Nederland, Zij heeft er veel politieke beschouwingen, reisbeschrijvingen en boekbesprekin gen in gepubliceerd, Zij heeft de hui dige redactie vooral kwalijk genomen dal deze de zgn. open brief van Dewi Soekarno, de laatste echtgenote van de overleden president, heeft gepubli ceerd, omdat die volgen# haar volko men onbetrouwbaar is. SYDNEY, dinsdag (ANP). De Nedorlnndse musicus Willem Adriaans/ (40) die in 1959 een assis tentschap aan de universiteit van Ca lifornia in Los Angeles kreeg aange boden en die daarna verbonden is ge weest aan de universiteit van Wash ington, is benoemd- tot lector in de muziek aan de universiteit van Syd ney In Australië. Adrlaansz. die tot zijn vertrek uit Nederland onder meer muziekrecen sent was van het Nieuw Utrechts Dagblad, heeft zich in Amerika gespe cialiseerd In 'volksmuziek, in het bij zonder van klassieke Aziatische mu ziekculturen. Hij schreef op een ad* vertentie van de universiteit van Syd ney omdat hij meer w!1c|g weten over Australië en de Australische muziek. KERKRADE. dinsdag (ANP) Op het Wereld Muziekconcours in Kerk rade, dat van J7 juli tot en met 9 au gustus wordt gehouden, zaj. voor het eerst ook popmuziek klinken, en wel op 27 juli. Er wordt ook een drigen- tenconcours aan verbonden, om de „gouden dirigeerstok", Twaalf Neder landse dtri,genten onder de 35 jaar dingen mee. „Kerkrade" wordt voor de zesde maal gehouden. Tienduizend musici uit de hole wereld zullen er 24 dagen blijven. Prins Claus opent het con cours od 17 juli Stuk: Ourton's Apocalyptic »ed!e; geselschap: The New Troupe, New York; bewerking, muziek en regie: lom O'IIorgan; plaats; Stadsschouwburg, Amsterdam. TNE tijd is voorbij dat geavanceerd Amerikaans ijifPftyU.rilh toneel (of wat daar voor door zou moeten gaan) jHHLJ&Kk bij voorbaat al een onbevangen, goedgelovig Neder- lands publiek hoeft te epateren. Wie regelmatig de produk ties die het Mickery Theater Loenersloot aandoen volgt kan zich gemakkelijk een beeld vor- men van wat er zoal op de internationale theater- mmm markt te koop is. Het Holland Festival had zich dat wel mogen realiseren bij de keuze van C'Horgan's „Gurton's Apocalyptic Needle" tenminste, als we aan mogen nemen dat het de bedoeling was het Festival-publiek te confronteren met een superb voorbeeld van hedendaags theater. Helaas doet de snork-erïge program ma-tekst het ten sterkste vermoeden dat de leiding van het HF er behoor lijk ingetlppeld is. „Met andere to neelleiders zoals Peter Brook en Gto- towskl dealt O'Horgan een voorliefde voor het ritueel, alle tijdperken door lopend en met elkaar verbindend (theater waarin zowel de culturele en de geestelijke erfenis van het verleden kritisch wordt benaderd als de proble men van onze tijd worden gereflec teerd Wie de voorstelling van The New Troupe aan deze tekst checkt blijft nergens. Van Tom O'Horgan had men meer mogen ver- 'wachten dan een aaneenschakeling van kleurige plaatjes, conventioneel, vervelend geschikt ouderwets regis seurs-toneel, op z'n best, doorspekt met quasi-moderne klamme cliché's die deze beroemde regisseur uit betere tijden overgespaard moet hebben. Voor wie het nog niet wist: O'Horgan ds artistiek voortgekomen uit The La Mama, New York (waar hij onder an dere de originele Tom Paine in scène rotte), monteerde de Broadway B&ir- produktie. Het lijkt nu alsof hy artis tiek opgebrand ia, wat nog niet zo erg zou wezen als hij nieuwe gigantische probeersels als „Gurton" niet zo pre tentieus zou presenteren. „Gurton's Apocalyptic Needle" is een nogal evenwichtig mengsel van vroegchristelijke kerkelijke theater vormen, gelardeerd met een boertige middeleeuwse klucht, De bedoelingen die O'Horgan met deze historisch- theatrale hutspot gehad moet hebben worden tijdens de opvoering absoluut met duidelijk; een wirwar van teksten doet elke seo-iouze poging tot interpre tatie verzanden, de goede muziek (.La Mama waardig) vergoedt weinig en wat overblijft zijn de zoete kleuren dia's van een artsttoke variatie, ra- ze-nd-veryelonde, precieus opgebouw de tafereeltjes waarin (vour Ameri kaanse maatstaven) matg getrainde acteurs en actrices zich ongeïnspireerd, bewegen. Wanneer O'Horgan inder daad, zoals hij zelf formuleert, „een theatervorm wil maken die vrij is van negentiende eeuws stof, die de ver binding moet heratellen met vroegere vormen van ritueel theater" zal hij de hedendaagse theaterriten nog eens ge ducht moeten bestuderen om daarna met hartiger stof aan te komen dan de kleffe toverlantaarn-voorstelling die hij nu presenteert een avond die een bitter heimwee oproept naar vroegere Nederlandse toreelmanlfes- tatiej in het HF of nieuwjaairspremiê- res van een groot hoofdstedelijk zolschap, hier te lande ISCHA MEIJER DEN HAAG, dinsdag (ANP). De rechtbank in Den Haag heeft vanmor gen de 28-jarige chauffeur-verhuizer K. N, uit Den Haag, die op 3 april van dit Jaar de flO-jarige pensionhouder J. M. van Preosdö heeft gewurgd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest, waarvan 2 maanden voorwaardaUlk. Gedurende dc proeftijd van drie Jaar zal N, onder toezicht staan van het consultatiebureau voor alcoholisme. De rechtbank achtte doodslag niet bewezen, maar veroordeelde N. we gens zwaie mishandeling, de dood ten gevolge hebbende. De officier van jus titie had, eveneens wegens dodelijke mishandeling, een jaar gevangenis straf geëist met aftrek van voorarrest De verhuizer, een probleemdrinker, had de pensioenhouder op 3 april m een café ontmoet en was met hem mee.gegnan naar diens woning in de Van der Doesstraat in Den Haag om een prospectus voor speelzoedautoba- nen in te zien. Beiden nadden veel ge dronken. De pensionhouder word handtastelijk en liet zich honend uit over vrouwen Jn hert. algemeen en over de echtgenote van de verhuizer in het bijzonder. N..werd kwaad, sprong op en wilde weggaan, maar toen hij voor de pensionhouder langs liep greep deze hem vast. De verhuizer had de pensionhouder toen bij de keel gegre pen en hem door elkaar geschud tot ae heer Van Proosdij losliet. De wurg greep van de verhuizer bleek dodelijk te zijn geweest. (ADVERTENTIE) DEN BURG, dinsdag (ANP) Het waterleidingbedrijf Texel heeft maandag 1300 kubieke meter drinkwater moeten laten weg vloeien in het riool van bet eiland en in de haven van Oudeschild. en stukje leiding van een tankschip, waarrpee het water vanuit Den Helder werd aangevoerd, bleek namelijk vervuild te zijn. Deze lei ding stond in verbinding met de motor, die door de schipper nooit gebruikt was voor het overpompen van water, Hat PWN moet deze zomer dage lijks duizend kubieke meter water van het vasteland near Texel trans porteren, omdat het plaatselijke sta tion niet voldoende water aan do dui nen kan onttrekken, Door de aanwe zigheid van duizenden toeristen is het verbruik in het hoogseizoen inmiddels tot 4000 kubieke meier opgelopen. Toen in de loop van de dag de tele foon van het PWN op Texel rood gloeiend kwam te staan wegens legio klachten over bijzonder onsmakelijk drinkwater, was reeds de irvhoqd van .twee tankschepen in de hoofdleiding overgeheveld. De pomp van het dorde schip werd toen terstond stilgezet. Op vele plaateen heeft men brandkranen opengedraaid in de hoop de leidingen woer spoedig schoon to kunnen spoe len. Directie Bammens: (Van een onzer verslaggevers) MAARSSEN, dinsdag. De directie van meUalfabriek en zinkpletterij Rammens te Maars- sen, die vorige week in opspraak kwam door het bericht, dat er ne gen mensen zouden zijn overle den als gevolg van hun werk in de zinkpletterij, heeft de arbeids inspectie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de juistheid daarvan. De heer S, K, Bernt, directeur van de onderneming, heeft verklaard: „Ifc heb de arbeidsinspect e opdracht ge geven er 20 snel mogelijk mee te be ginnen. Kosten noch moeite mag wor den gespaard. Als er voor het onder zoek duro apparatuur gekocht moet worden betalen wij dat. Do hele zaak moet nu eens goed worden uitge zocht" „Do heer Hollander, die de zaak op gang heeft gebracht valt wel Iedereen aan, maar hij is waarschijnlijk verge ten, dat da sterfgevallen betrekking hebben op een periode van 23 jaar. Bij ieder bedrijf overlijden mensen. Ik weet beslist zeker, dat de dampen niet giftig zijn- maar de onderste steen moet nu boven komen", aldus de heer Bcrnt Nieuwsdienst New York Times LONDEN, dinsdag, Als hij geen premier van Engeland was geworden, dan was hij wellicht dirigent gewor den, aldus verklaarde Edward Heath zondagavond aan het begin van een lv-fllm, die enige tijd geleden van hem werd gemaakt en waarin hij de tv-kijksers binnenleidde in zijn mu ziekwereld. De film was bij Heath thuis opge nomen en toonde de premier in Infor mele huiselijke kleding. Heath merkte in hot programma op Rock muziek te waarderen om haar vitali teit, terwijl hij de ontwikkeling van dc electromca verantwoordelijk stelde voor de opmars van de beatmuzlek. Tenslotte speelde hij wat van Chopln, en een prelude van Bach op een con certvleugel. Critici prezen de premier om diens muzikale interesse die verder ging dan het bijwonen van de verplichte sociale-muziek-evenementcn. Heath kreeg vanaf zijn zevende jaar piano lessen en Is tot dusver dc enige pre mier die een proffeslonele muziekop leiding kreeg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag Negen van dc tien mensen dio door de brand in het pand Re gullere gracht 59 Amsterdam dakloos zijn geworden zijn gisteravond ondergebracht in een gekraakt pand aan het StngeL „Het schijnt dat ksboutera door het sleutelgat naar binnen zijn geklom men en do deur hebben geopend", al dus een woordvoerder van de Oranje Vrijstaat. Het pond Singel 290 Is eigendom van de Algemene Boleggings Associa tie. Er Is ook een jongen gehuisvest dio eerder by een brand op de Over toom dakloos is geworden. De krakers hebben een gesprek ge had met ir A-G-J. Coster, directeur van de verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd, die het pand in beheer heeft De/c heeft de beheerder van het pand de politic van de bezetting in kennis laten stellen. De politie deelde mee dat ze de kra kers had laten weten voorlopig niet op te zullen treden. NOTTINGHAM, dlrudi, —In de Engelse stad Nottingham is maandag het proces begonnen tegen i* Neder landse diplomaat prof. D, Goedhuis, die beschuldigd wordt van het veroor zaken van een dodelUk verkeersonge luk door gevaarlijk rijden. Het ongeluk gebeurde op 7 novem ber van het vorig jaar op de autoweg M4 ten westen van Londen, en kostte een 22-jarige jongeman het leven. Prof. Goedhuis (84) els luchtvaart- attaché verbonden aan de Nederlandse ambassade in Londen, ontkent schuld. Volgens Officier van justitie Drake had de diplomaat dc auto van het slachtoffer aangereden toen hij een zwenking maakte om een andere wa gen te laten passeren. Hij had duide lijk niet goed uitgekeken, zei Drake, Do officier voegde eraan We dat prof. Goedhuis mot het oog op de behande" ling van de zaak afetand had gedaan van zijn diplomatieke onschendbaar heid, «n dat d:t hem tot eer strekte. De zitting wordt dinsdag voortgezet. JSr is door het Leid# Universitair Toneel Akkoord langer dan twee maanden dagelijks gerepeteerd op het stuk „Voor moeders is het altijd het ergste", geschreven door Cees Bud dingh' en Bert Schxerbeekter gele genheid van het 79-ste lustrum van de Leidse universiteit en voor diezelfde gebeurtenis geensceneerd. De twee zo verschillende literaire reuzen hebben elkaar gevonden in een stuk'van zes tien scènes waarin ongeveer alles wat je zo in de krant leest ter sprake komt, In het repetitiestadium Ib toneel vaak boelender dan In een serievoor- stolling, Wanneer oen stuk nog niet geramd zit zijn de acteurs verplicht om werkelijk contact met elkaar te hebben, om hun reacties af te stom men op elkaar en niet op een vaak herhaalde regie-aanwijzing. De studentenreglsseurs Shireen Strooker en Peter Faber laten by hun gpelmmwij zingen net zo veel weg dat dit authentieke contact het wezenlijke bestanddeel van hun voorstellingen Is. Nochtans werken zij exact genoeg om de sfeer van elke scène zuiver neer te kunnen zetten: „Uit je rol vallen is niet mogelijk want je bent zelf die rol". De geschreven tekst is een aanlei ding waar allen gezamenlijk en ieder voor zieh in rond kan dollen. Voordat het hiervoor noodzakelijke primaire reactiepatroon uit de acteurs is opge graven moet er lang en gericht ge werkt worden; maar dan is het ook mogelijk om zonder decorstuk of lichttrucs een dienstplichtige jongen dc rimboe in te sturen waar hij sneu velt. Een van de indrukwekkendste Vietnam scènes die ik ooit gezien hel). Er wordt simultaan op twee vlak ken gespeeld: Het Plein (niet autori tair, vrijheidslievend, verrassend) en De Huiskamer (hiërarchisch, be krompen, clichématig). Wat het Leidse team van de teksten had ge maakt verveelde geen moment Jam mer alleen dat in de finale de groep zich in koor afvraagt wie en waartoe zij (en wij) zijn. Na zo overtuigend gepleit te hebben voor een bestaan in directe actie en reactie is die vraag overbodig. Het stuk wordt tot en met woensdag gespeeld Jn het Rijnlands Lyceum in PER JUSTESEN VERENIGDE VIEESHANDEL WH Boezemstraat 34, abbattoir, Rotterdam, 134840, vraagt voor spoedige indiensttreding voor het prijzen en etiketteren van verpakt vlees en met gemaakte vakantie-afspraken zal rekening worden gehouden, Sollicitaties schriftelijk of mondeling na telefonische afspraak. Van Loenen voor autoiakken Sputtoubje in 530 autoklcurcn. Dam 41—45, Schiedam. Telefoon 368102. Internationaal transportbedrijf P. G. Kloos N.Y. biedt een afwisselende werkkring aan: A. ALLROUND EXPEDITEUR B. ASSISTENT-EXPEDITEUR met enige administratieve belangstelling. Enige talenkennis gewenst. C. TELEFONISTE voor een 10 lijnen-centrale. Tevens zal door haar de taak van receptioniste moeten wor den vervuld. D. ERVAREN SECRETABESSE met steno moderne talen, ter assistentie van di? diverse expeditleafdellngen. Voor alle functies geldt dat de salariëring zeer ruim_ te noemen is, met een gunstige tanüèmeregeling en goede secundaire arbeids voorwaarden. Met gemaakte vakantieafspraken houden wij 100 pet rekening. Soil, aan afd, personeel, Van Veenendaalweg 18, Rotterdam, tel, 010-291066. GEMEENTE AMSTERDAM Aan dB BURGEMEESTER TELLEGENSCHOOL voor MAVO vaceren per 1 augustus 1970 de volgende be trekkingen: 29 lessen, in hei bezit van de akte Nederlands MO A voor 29 lessen, in het bezit van de hoofdakte (77b) 29 lessen, in het bezit van de akte Handelskennis i.o. Inlichtingen bij de Directeur der school, de hear J. A. Thaslng, tel.'020*131576 (school) of 020-275020 (privé) Sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan Burgemeester en Wethouders, Stadhuis, kamer 257, onder vermelding van nummer: 14/84197/21b. Nummerbrieven, dre volgens ons oordeel niet ter zake doende reageren op de inhoud van da advertentie, worden niet doorgezonden. Ook UW haargroei kan nu verbeterd worden Wetenschappelijk I» btwarin dal het hier bovtn d« hoofdhuid niet groeit en het zichtbare Ge deelte ven het haar eleehti een dode hoommeasa Ia. Indian men de haargroei wil verbeteren, ie ^2 3* £r,n. rTl,t haarwaler vilamlnen hormonen en voedlnoeatollen «•'bahan- Kt" SAffl: ffirtó,5Si,,afp"d.mKKi uitval ophoud), ondank# alia Inwrfivlngen met voedlrgntoilen, hormonen, em haarwortels waar voldoends Voedingsatollen uit het bloed kunnen betrakkan nV 32 Hwtlnetuiir bevat bovendien de vitamine Kc, eer, nieuw en sterk antlssnVrnm Mm m ««*«1 «bral» KB Is een NPLproduet, een garantie voor betrouwbaarheid. Dit WETENSCHAPPELIJK HAAR GROEIMIDDEL |s verkrijgbaar Wf apotheker», drogisten en «peolaaL zaken. FIRMA A, 0. BEÜTH VAN WICKEVQORT CR0MMELIN HEEMRAADSSINOEL 181 - ROTTERDAM - lel. (010) S3574S Economische pensioohodviseiirs - Actuariële controls van pensioan. verzekeringen - Gespecialiseerde assnrantlebezorgers vraagt voor 20 sposdig mogelijke indiensttreding: Hoog (aanvangs)salaris en gunstige tantième-regeling. Sollicitaties worden strikt vertrouwelijk behandeld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3