Hunter Douglas van Canada naar Rotterdam ROTTERDAMS DAGBOEK ïn Zeeland Ruth Breunis' het minste dat we kunnen doen Vierde confrontatie in Schiedams Stedelijk Kapelaan Hosford keert terug naar Engeland zondag van 10-17 u. ROTTERDAM RIJNMON D Ook morgen femina 23 in de nieuwe grandioze fliioy' hal BeëHémié kunst;infRijnmona 1 DOOR CEES VAN DER GEER - -pagina 4 - zaterdag 19 september-1970 Rinus Israel blijft zijn klasse bewijzenNavier competitieronden heeft de tweevoudige winnaar van de Parool-beker opnieuw'de leiding-gêno- men in ons voetballersklassement; De concurren- vtie zit hem echter dicht op de Melen, Piet van ,der Burg vaA Hermes DVS heeft slechts een Mchterstand van 0,08 punt en onmiddellijk daar na volgt een zeer sterke groep van zes man met drie Feijenoorders, twee Spartanen en een oud- Spartaan,, Piet de Vries, die thans voor Fortuna Vlaardingen uitkomt. RINUS .ISRAEL Hét klassement ziet er als vólgt -uit: - 1. Israel (Feijenoord) 7,75 (31 punten uit 4 wedstrijden); 2. v. d. Burg (Hermes DVS) 7,67 (23 uit 3); 3. tot en met 8. Moulijn, Jansen en Van Hanegem, (allen Feijen oord), Heijerman en Kristensen (beiden Sparta), en De Vries (Fortuna Vlaardingen), 7,5 (30 uit 4); 9. tot en mei 11. Doesburg en Eijkenbroek (beiden Sparta) en Tetteroo (Excelsior), 7,25 (29 uit 4j; 12. tot an met 20. Treijtel en haseroms (beiden Feijenoord)y Ven- neker en Kowalik (beiden Sparta), Van der Roer en Kwakkèr- naat (beiden Excelsior), Kuis en Van Nierop (beiden Hermes DVS) ;en Boon (Fortuna), 7 (28 uit 4 of 21 uit 3), ADVERTENTIE) op de nieuwe feestelijke Femina 23, ais eerste'in de gloednieuwe Ahoy'-hal.Manifestaties: Evarama Mode-Pop-sjoo Wonen '71 Bloemenshow, Wolshow, feestelijke Oosterse mode, Drivo trainers Uw tweede huis Muziek hoort er bij Eet beter- leef gezond en in 207 inzendingen nog veel meer. Een gezellig uUje- op zondag voor hel hele gezin (eindpunt metro) Zuidnlëin t/m 30 september, dagelijks van 10-17 en van 19-22.30 uti r. bent er zó met de métro vla de speciale 'metrobrug' tussen station Zuldplöin en de nieuwe Ahoy'-hal;'!- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Het centrale hoofdkantoor van de Hunter Douglas-groep (jaaromzet ruim vierhonderd miljoen gul den) wordt van Canada overgebracht naar Rotterdam. Dit zal geen •invloed hehben op de arbeidsmarkt. In het Bestaande kantoor van de onderneming aan de Piekstraat is ruimte om de enkele Canade se functionarissen die meekomen, onder te brengen. De recente uitbreiding in Ne derland en het feit dat Europa steeds een belangrijke, rol heeft gespeeld in de activiteiten van Hunter Douglas, zijn de motie ven voor de' overplaatsing. Het bedrijf houdt zich bezig met pro- düktie van gebruiksgoederen voor bouwnijverheid en woning inrichting (o.m. Luxaflex) en met de verkoop van precisiema- chines voor de industrie. Het bedrijf heeft vestigingen in Rotterdam, Oudenbosch en Leek, waar totaal zestienhonderd man wer ken.. De produkten worden hoofdzake lijk op <ie markt gebracht via een li centiesysteem. Meer. d-an driehonderd licentiehouders in 75 -landen kopen materiaal van de maatschappij voor assemblage onder licentie van de pro- dukten, o-p machines van de groop. DEN HAAG, zaterdag (ANP) Naar de mening van de ministers Ne- lissen (Economische Zaken), Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) en staatssecretaris Kruising» (Volksgezondheid) past de voorgeno men vestiging in het Sloegebied van een olieraffinaderij door „Total" ge heel in het regionaal industrialisatie beleid als in het zeehavenbelcid en in het ruimtelijke beleid, Z' De. bewindslieden hebben-dit wij- dag aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op schriftelijke .vragen van het PSP-Kamerlid Van der Lek; De raffinaderij zal een. be- gincapaciteit hebben van 4 a 5 miljoen ton ruwe olie per jaar. De; vestiging past bovendien, zo blijkt uit het ant woord,'in het geheel van infrastructu rele voorzieningen ten behoeve van het industriehavengebied Vlissingen- Oost. De bewindslieden wijzen er op, dat er geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan dat niet voldoende maatrege len zullen' worden genomen ter voor koming en beperking van verontreini ging, van nevel vorming, geluide- en trülingsbinder, alsmede ter bevorde ring van een verantwoorde verwijde ring en verwerking van afvalstoffen. De. hinderwet zal uitputtend worden toegepast, aldus het antwoord. Aan ,'sTotel" is de verplichting ^opgelegd zich te houden aan de tc stellen mi lieuhygiënische eïsen. In het antwoord wordt meegedeeld, dat „Total" een pijpleiding, zal doen aanleggen voor het transport van ruwe olie tussen Rotterdam en het Slo-havsngcbied. Op grond van eco nomische overwegingen wordt gedacht aan een rechtstreekre verbinding over de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen .en eilanden. De Kamer zal piet wor- 'dèn gekend in beslissingen over eer» tfaeé voor deze pijpleiding, zo blljkl Hunter Douglas, die een' minder heidsbelang heeft in de aluminium- smeltery van Fechiney in VILsingen, heeft de omzet in- de laatste t't-n 'aar verdriedubbeld, van 33 miljoen dollar in i960 tot ruim 107 miljoen .lollar vorig jaar. In dezelfde periode steeg de winst van twee miljoen tot zes mil joen dollar. Eveneens is een reorganisatie in de concern-leiding aangekondigd. Om de activiteiten van de raad van commis sarissen In Nederland te centraliseren werdsn tot commissaris benoemd prof. mr H. J. Helleman. buitengewoon hoogleraar 'aan dè Vrije Universiteit InAmsferüaht1 enJ. van 'der Ve'der,, president van de raa-d van bestuur va-n dé' Nationale Nederlanden NV. Drié Amerikaanse commissarissen zijn afgetreden. Mr C. F. Karsten. direc teur van de Amróbank was reeds Ne derlands commissaris van Hunter Douglas. uit- het antwoord. In de vragen was daarop,aangedrongen. De bewindslie den'zeggen^ dat'in de procedure voor de vaststelling, .van het tracé voldoen de waarborgen zijn ingebouwd voor alle belanghebbenden. RUTH BREÜ- N1S-COHEN (33): W ,.ifc heb voor de cïomirecanen ge preekt, ifc als jodin. Het was VPvr de jongerenkerk, dat ia niet een dicmt voor jongeren, moor door jongeren «er20rgd voor allen. De dominicanen hadden met ons contact ge zocht, ze wilden weten wat wij o.a. in Brazilië doen." —Wat heb je dan gepreekt Ruth leest voor: „Als straks déze kerkdienst afgelopen is, keert u terug naar de gebor genheid van- Vu? woning. U hoeft NIET bang te zijn, dat u buiten door de een of andere geheime politiemacht ivordt ópgéuangen. Vermoedelijk zijn er onder u, die zich deze btj?ia fysieke angst nog uit de vorige oorlog kunnen herinneren, maar voor ONS is dit wit ver leden tijd. WIJ kunnen gacn en staan toacr we willen, en daar hebben wc ook RECHT op, dat Is vastgelegd in de Universele Verklaring van dc Rechten van de Mens." .Wie is Ruth Breunis? Be stuurslid van Amnesty Inter national, met flts taak het on derhouden van contacten tus sen deze organisatie cn de pu bliciteitsmedia. •■■Amnesty International zal de komende dagen de aandacht irekken tijdens de Vredes- .week, die op en om het Schotueburppielre wordt pe- houden en die vandaag o/jt- "riêel is geopend Ze hebben er een eigen star.d. „Wat ive daar gaan doen? Informatie ver strekken, kaarten verkopen, de -plaat van Sielo en Morijke 'Hoving aure dc man brengen "en niet te vergeten onze affi ches en het boekje met de complete tekst van de Rechten van de Mens. Kortom toe toil- Jen zoveel mogelijk geld bij een zien tc brengen en zoveel mogelijk mensen bereiken." ,2-Ruth heeft in haar gesprek gezegd: „Eigenlijk zou Amnes- 'tg International helemaal overbodig moeten 2(jn, maat zolang er nog één gevangene ten onrechte, vastzit, zotang er nog ergens de rechten ve mens verkracht worden is het werk van Amnesty International dringend noodzakelijk. Immers, als wy zwijgen, d.w.z. als wij niets DOEN, worden wij me deplichtig aan het onrecht en de onmenselijkheid, waaronder de politieke gevangeriën [over de hele wereld te lijden heb ben. U zult het met me eens zijn dat dergelijke on lustgevoelens niet alleen door een financiële bijdrage of door een milde gave afgekocht kun nen worden." Ruth: „Het gaat natuurlijk niet alleen om geld; veel be langrijker is de mensen uit hun zelfgenoegzame gezapig heid wakker te 'schudden. Wij hadden hier b.v. een grote sta king, die stakers zitten nu niet in de gevangenis, en dat is heel gewoon; In Mexico zit ie mand al J1 jaar in de ge van- genis, Hij moet 16 jaar uitzit ten, Waarom? Omdat hij een staking heeft geleid." „Als jij mórgen in jouw krant schrijft ik tuil geen ko ningin meer kom jij niet in tie gevangenis. Dat is geen ver dienste van jou; maar gewoon eert kwestie van vrijheid van meningsuiting en zelfs van drukpers, ?uaar je bent toch ook met me eens, dat het aan tal landen- waar twee menin gen bestaan, die van het regt- me en de verkeerde, legio is, waar mensen gewoon opgeslo ten worden, jarenlang zelfs niet weten waarom, omdat ze een andere mening hebben op politiek, sociaal of religieus gebied, dan hun regering. Hoe werkt Amnesty Inter national? „Nou,, op het..eerste, gezicht; lijkt hetmisschien', zeer sim plistisch, maar ...hot effect is veel groter dan je ;deukt. W® hebben b.v. een kaartenactie, waarin «Ue leden' fcadrte» schrijven, aan het staatshoofd ere de ambassade van het be trokken land, tvaarbt ze vra gen om vrijlating van een be-: ■paalde gevangene en waarin ze wijzen op het feit dat i» dit geval weer eens de rechten van de mens niet worden na geleefd. Het gaat om dood gewone mensen met doodge wone beroepen, zoals wij ze hier. dagelijks om ons heen zienZe kwamen op voor hun mening, en zitten daarom ge vangen. In Paraguay zit b.v. dc 39-jarig'e boer Trefilio Be- iiltes al tien jaar gevangen, nog steeds zonder een proces te hebben gehad, omdat hij lid was van de radicale liberale partij Hoe komt het contact tus sen Amnesty International en de gevangenen tot stand? „Dat is ontstellend moeilijk. Familieleden, kennissen van gevangen genomen mensen zoeken contact met ons. Vroe ger ging dat nog moeizamer, maar dank zij de publiciteit hebbert we grote bekendheid gekregen. Wij zitten nu in bij na 30 landen. Eerst wordt op ons onrterzoek-bureau in Lon den uitgezoeht of het een ge val voor ons is, of de betrok kene inderdaad geen geweld heeft gebruikt, of gepropa geerd, daarna kan adoptie vol gen. Zo'n.adoptie gebeurt door een groep van 6-12 mensen, dia zich helemaal met dit ge val bezighoudt. Deze groepen proberen een contact op te bouwen mét zo'n gevangene en zijn'familie. Dat kan jaren diiren en" soms" lukt het ook helemaal niet. Zo heeft b.o. een Scandinavische groep van ons er jaren over gedaan con tact te krijgen met de S5-jari ge dr Fricis Menders, die naar wij dachten in Rusland geuan- .gen. zat; Plotseling kregen wij va» de autoriteiten bericht dat hij buiten Riga verbannen zat.". „Het is wet eens deprime- retiri, alsmaar te toerken zon der te toeten of het resultaat heeft, mdar aan de andere kant is dat het minste, wat wij m onze vijheid kunnen doen. Elk resultaat toont aan, dat wij'er zijn moeten en dat het wtiVdégclljk'belangrijk is. —.Wat zijn dan de resultaten? Worden er door bemiddeling van Amnesty International ge- vangt' reen vrijgelaten? „Wel zeker! Sinds wij in 1961 begonnen, zijn er meer dan 6000 mense?t geadopteerd en hiervan hebben we er ruim 2500 vrljgekregen." Waaruit blijkt dat dat jul lie werk was? „Luister nou eens, wij adop teren die mensen op een gege ven tnoment, werken er hard voorvoeren kaartenacties, schrijven brieven en proberen zoveel mogelijk publiciteit te. krijgen. Dan blijkt na een tijdje, dat ze zijn vrijgekomen, vaak voor hun straftijd om was. Ze schrijven ons brieven, waarin ze ons danken voor wat we gedaan hebben. Maar of wij nou de eer krijgen is volslagen onbelangrijk, het belangrijkste is dat ze vrij zijn." Amnesty International adopteert jaarlijks honderden Tnensen uit alle delen van de wereld. Daarbij gaat het steeds om ?nensen, die niet behandeld worden overeenkomstig de universele verklaring van de rechten van de mens. Om duidelijk uit te laten komen, dat Amnesty Interna tiona i zich niet richt tegen tuelk regime dan ook wordeu o.a. de kaartenacties evenredig verdeeld over de Oostbloklan den, de westerse landen en de derde wereld Ruth zoekt in paperassen, vindt een brief en leest; .Ik vertel u alleen maar dat ik de gevangenis inging op mijn 28ste 'en dat ik nu 46 ben. Ik ging er gezond in en kwam er ziek uit. En waarom? Omdat 'Ik tegen de Duitsers heb ge vochten. Omdat ik mijn poli tieke overtuiging niet verloo chende. Omdat ik van mijn land houd." Ruth: „Dit iseen brief vannee, ik zég niet van wie, want er kunnen tenslotte altijd repressaillemaatreftelen genomen worden. De brief be gint met: Ik ben nu vrij. Ik dank u -voor alles wat u voor 7ïiijn vrijlating gedaan hebt. Ik ben nu 15 dagen vrij, maar moeilijkheden, hebben deze brief vertraagd. Ik ontving uw k aarten." Natuurlijk begrijp je, dat er een gejuich opgaat als we zo'n brief ontvangen en iedereen met nóg meer kracht en nóg meer energie aan het werk gaat voor de anderen, die nog niet vrij zijn" „Ik word soms kwaad ah de mense» het belang van dit werk niet inzien, dat ze niet begrijpen, „waar we ons druk over maken". Toen ik in de kerk stond zei ik: Onze vrij heid, onze welvaart is niet zo maar een privilege voor ons zelf, is -reiet een beloning voor onze geweldige prestaties, u mao het toeval, stom geluk of goddellijke voorzienigheid noemen, dat u vry bent, in ie der geval legt deze vrijheid ook en -misschien vooral ons een plicht op; de plicht voor de ander een deur te openen, de ander een sleutel te geven of alleen maar een paar tralies weg te knippen. Ruth; (met stemverheffing) Zet je krant, dat ik morgen (dat is dus vandaag, red.) en zondag in alle missen aan het Steiger te horen ben. Jij moet nog iéts voor me doen, je moet ons gironummer in de krant zetten. AMNESTY INTERNA TIONAL, POSTBUS 5151, DEN HAAG, GIKONUM- MER 454QÜ0, TEN NAME VAN AMNESTY INXER- Werk van Erik Papa. Te zien op „Confrontatia IV" in het Stedelijk Museum van Schiedam. J)E middelen en mogelijkheden van Hans Paalman zyn niet te vergelijken met die van Eddy de Wilde, de directeur van het Am sterdams Stedelijk Museum. Unfair zou het dan ook z(jn de Schiedamse „Confrontatie" ten toonstelling te willen vergeleken met de over eenkomstige Amsterdamse „Atelier'Lpresenta- ties. Maar toch! Als je nu met name de middelen en daar bedoel ik dam uiteraard de centjes mee! in de gaten houdt, dan is de presen tatie van jonge, nog niet zo bekende kunste naars in Schiedams Stedeljjk Museum zeker geslaagd, Het is overigens de vierde keer, dat deze confrontatie met jong talent plaatsvindt. De opzet om van deze tentoonstellingen regel matig terugkerende manifestaties te maken krijgt dus behoorlek gestalte. T"\E eerste In de serie is Wlm Smits. Hy brengt -L' „black and white chromiums". Zijn aanwezigheid op deze tentoonstelling bewijst, dat Paalman toch niet geheel zijn grote liefde, de koele abstractie, los gela ten heeft, ook al Is er duidelijk een nieuwe trend !n zijn verzamelbeleid te noteren, met name de nieuwe figuratie krijgt wat meer aandacht van hem. De „black and white chromiums" van Smits zijn uiterst gave wandobjecten, waarin de verdeling van het vierkant door middel van verschuivingen van vlakken of onderverdelingen met behulp van de cir kel het hoofdthema is. Deze (zoveelste) vierkantvariaties zijn uitgevoerd in wit of zwart gespoten staalplaat of verchroomd staal. Door het spiegelend effect van di.t laatste mate riaal wordt zowel de ruimte als de beschouwer on derdeel van het werk. De zorgvuldigheid van uitvoering, die werkelijk voortreffelijk is, vindt haar hoogtepunt in de presen tatie van negen kubisehe tafeltjes in een vitrine, die op zich weer een kubus is. Een prachtig staaltje van clean en ruimtelijk presenteren, Wie vervolgens door zoveel moois gedreven begerig naar de prijslijst grijpt, /doet dan tot slot nog de prettige ontdekking, dat het werk van Smits verhoudingsgewijs zeer be taalbaar is. Nóg wel! Het leuke van tentoonstellingen als „Confrontatie" is, dat cr nogal uiteenlopend werk bijeengebracht kan worden. Het wordt daardoor niet alleen een confron tatie van kunstenaars met publiek, maar ook een van kunstenaars onderling. Zo heeft bijvoorbeeld het werk Van Smits niets te maken met dat van de Am sterdamse schilder John Wortel. Deze kreeg in het Schiedanue museum een ten toonstelling, die min of meer het karakter heeft van een klein overzicht. Ik kom op die gedachte, omdat het geëxposeerde werk niet gedateerd is. Vermoedelijk zit er dus nogal veel „oud" (en uiteenlopend) werk bij. In ieder geval is niet direct duidelijk, waarmee hij momenteel bezig is. Het meest recent lijken mij zijn „scherm"-schilde- rijen. In deze schilderijen is het enige thema het weergeven van een ruimte, waarin schermen gesloten of half geopend zijn. In dat laatste geval roepen ze een vreemde, geheimzinnige diepte op. Maar ook wanneer deze schermen gesloten zijn, weet hij door knap schaduw- (en kleur-) gebruik die vreemde spanning te suggereren. John Wortel deelt zijn zaal met zijn vrouw Anne van der Waerden. Zij toont ke ramiek, die zowel opvalt door vorm als kleur. Hoar vormen zijn groot, soms vierzijdig, dikbuikig en naar boven toe oplopend in een smal toegeknepen mond. De vazen herinneren soms aan de koelovens uit het Limburgse landschap, maar doen evengoed wei eens denken aan man tel dragende figuren .Mos groen en een haast breekbaar blauw overheersen in een glazuurgebmik, dat door zijn steenachtige huid herinnert aan muren vol natuurlijk ontstane ouder dom. "DOVEN delen Wil Bink en Erik Fape ook een zaal. Hun samenzijn In een zaal is zeker niet door stijiverbondenheid ingegeven, want beider werk heeft weinig met elkaar te maken. Bink maakt schilderijen en bllksculpturen, maar toont In Schiedam ulieen zeefdrukken, Wat daarbij het meest opvatt Is zijn verkennen van de mogelijk heden van de zeefdruk. Vrijwel alles wat de laatste jaren aan de orde is geweest, heeft hij Bink zijn weerslag gevonden, vanaf de fotomontage, zoals die door Warhol is gebruikt, tot de doosjesachtlge vor men van dibbets toen deze nog van dit soort tentoon stellingen ook werk te laten zien, dat duidelijk expe rimenteel is in de zin van zoekend en verkennend. Feit is' in ieder geval dat er resultaten uit komen, want de twee zeefdrukken „vier plu's" en „een kwart", feitelijk alleen bestaand uit vlerkanten of kwarten, daarvan, aangevuld met wat kleur, zijn wat mij betreft^rg geslaagd. TTROUWEN uit de twintiger jaren of eerder z(jn het v onderwerp van de etsen van Delftenaar Erik Fape. In steeds nieuwe variaties geeft hij deze oma's van nu (maar schoonheden van toenï) opnieuw ge stalte. Samen met onmiskenbaar tijdsaanduidende elementen ais korsetten of ovale officiersportrctten roept hij de wereld op van de ansichtkaarten uit vroeger tijd. Was bet nu alleen registreren van dit wat senti menteel getinte verlangen naar vroeger dagen, dan was er nog niets aan de hand. Maar Pape doet meer. Met name door knap gebruik van grafische middelen verhevigt hij de sfeer van die tijd. Die grafische mid delen zijn dan zowel de papier- als inktkeuze. Beide dragen bij tot het wat 'verouderde' effect van zijn prenten. De tint van het gebruikte papier dóet was 'oud' aan. de toon van zijn inkt neigt eerder naar grijs dan naar zwart. Daarnaast combineert hij in een prent twee verschillende technieken. Naast zijn etsafdruk plaatst hij een blinddruk van een linosnede, soms op gesierd door wat kleur. Het zijn prenten geworden die wel vertederen. Zelfs de wat lieve ondeugd uit vroeger dagen is aanwezig in billetjes, die ondeugend onder het korset uithollen. Overigens, ben ik wel be nieuwd naar de voorzetting. Wat komt er na de vrouwtjes? Zeppelins, radarboten, oude veldwachters en andere snorredragers? Nou ja, het museum houdt ons wel op de hoogte! Nog even dit. Op de grote en omstreden tentoon stelling „Contrasten" in het Haags Gemeentemuseum is Rotterdam met (slechts) twee mensen vertegen woordigd: "Wout van Heusden en Peter Martens. Wat betreft Van Heusden is dit niet zo verrassend, nog onlangs had hij een grote overzichtstentoonstel ling in hetzelfde museum. Voor Martens is het echter ronduit een succes en een erkenning van zijn kwaliteiten. Het zal hem goed gedaan hebben te weten dat zijn werk, tot nu toe al leen in Rotterdam getoond, toch niet onopgemerkt is gebleven. Nieuw succes is er inmiddels ook al. Het persbureau Tass heeft tien foto's van hem aangekocht en er verschijnt een artikel over hem in een Bussi- sche krant. Had hij nu toch maar die cursus Russisch van Teleac- gevolgd. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag De ka pelaan van de Engelse St Mary's Church en voorzitter van de „Missions to /Seamen"-elub, reverend W, F. Hos- ford, zal dinsdag 2.2 september af scheid van zijn gemeente nemen na 25 jaar de anglicaanse kerk in Rotterdam to hebben gediend. Nadat kapelaan W. Popham-Hojford op zondag 27 sep tember zijn laatste dienst in St Mary's Church verzorgd heeft, zaj hij met zijn vrouw terugkeren naar Groot- Brittannië, waar hy een nieuwe func tie zal aanvaarden in dc parochie tc Brighton. 'De heer W. Fopham-Hosford kwam in 1945 naar Rotterdam als pas afge studeerde kapelaan om onder moeilij ke omstandigheden de anglicaanse zeemanskerk aan de Pieter de Hoogh- weg opnieuw tot toevluchtsoord voor Engelse zeelui te maken. Eveneens richtte hij dei bij de kerk behoren de „Missions to Seamen"-club op nieuw op. Ondanks de moeilijke situa tie van ons land vlak na de oorlog w.st kapslaan Popham een bekend en sfeervol onderkomen te stichten. De persoon van de kapelaan zelf kregen evenals zijn club en zijn kerk Jïi korte tijd een goede reputatie on der de zeelieden, maar ook onder, in Nederland wonende, Engelsen «n de Nederlanders, die de anglicaanse kerk een warm hart toedragen. Onder deze laatste groep bevonden zich ook pro minente figuren zoals ir B. Wilton van de werf Wilton-Feijenoord, die in 1959 voor zijn werk ter bevorder.ng van de Anglo-Nederlandse relaUes uitgeroe pen werd tot „Officer of the British Empire". Meer gegevens over het werk van Chaplain W, Popham-Hosford voor intimi heet hij kortweg „Pop" ge durende de 25 jaar van zijn verblijf in Rotterdam zijn te vinden in het sep tembernummer van „Anglican Sphe re", het maandelijks orgaan van de St Mary s Church, dat bijna geheel gewijd is aan het vertrek van de kapelaan. En kele hoogtepunten uit de rijke ambts periode van „Pop" zijn door hemzelf in chronologische volgorde opgetekend. Aan koninklijke belangstelling heeft het kapelaan Hosford nooit ontbro ken, zo blijkt uit dit verhaal. In juni van het jaar 1940 Kwam prins Bern- hard om het. herbouwde onderkomen van de „Missions to Seamen"-club op nieuw te openen. Ruim tien jaar later mocht kapelaan „Pop" zich verheugen in een uitgebreider koninklijk gezel schap, toen in 1958 koningin Elisabeth II en prins Philip van Engeland en koningin Juliana, prins Bern hard en de prinsessen Beatrix en Irene de kerk en de club bezochten Ier ere- van bet 250-jarig bestaan van St Mary's Church. In het septembernummer van de „Anglican Sphere" worden ook enkele mensen aan het woord gelaten, die op een of andere manier betrokken zijn geweest bij het werk van kapelaan Hosford. Van hen komen niets dan waarderende woorden over „hun Pop" en het blijkt overduidelijk dat zijn vertrek voor velen een verlies is. De immens moeilijke taak om de grote persoonlijkheid „Pop" op te wolgen als kapelaan van de St Mary's Church en als voorzitter van de „MissiSns to Seamen"-club zal opgedragen worden aan de reverend W. B. Andrews, die sinds april van dit jaar nauw samen gewerkt heeft met de schadende ka pelaan. ROTTERDAM, zaterdag Uit de etalage van fotohandel ULtenbroek aan de Karei Doormanstraat in Rot terdam zijn twee camera's -ter waarde van 4.000,- gestolen. Er was een ruit ingegooid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1