Goed betaald thuiswerk bleek anders dan gedacht a In centrum wordt ook getippeld ROTTERDAM RIJNMOND .Stil Reputatie iiÉPil fetlillffgiÉpfe Gastarbeiders Nieuwe Binnenweg Prostitutie Meer dan 100 Moeilijk Spijt MARCUS BAKKER: 'Regering voert intimidatie- politiek' OVERLEG OVER SAMENSTELLING RIJNMOND-BESTUUR VASTGELOPEN zaterdag 19 september 1970 - Centrum op door JAAP VISSERING Beweging met bijbeho rende onrust beheersen het Rotterdamse wereldje van plezier: Katendreeht lijdt bloedarmoede en de bin nenstad, met name de Nieuwe Binnenweg en om» geving, bloeit. Op de Kaap valt geen droog brood meer te verdienen, het stadscen trum is de nitgaanswijk- met-alles-wa t-erbij-lioor t geworden. Kreten die in alle mogelijke horecabedrijven te beluisteren zijn maar die toch niet helemaal weergeven wat er aan de hand ie. Hoewel die indruk wet wordt gewekt is er bepaald geen volks verhuizing aan de gang van Ka tendreeht naar de binnenstad. Hoofdinspecteur F. B. T. Per- dijk, chef van de afdeling bijzon der wetten van de Rotterdamse gemeentepolitie en kenner als geen ander van 'het horecabedrijf in de Maasstad, ziet het 20: „In derdaad klagen de horeca-exploi- tanten op Katendreeht en komen er in de binnenstad steeds meer zaken bij, maar deze ontwikke lingen moeten we los van elkaar zien. Het is niet waar dat de klan ten van Katendreeht nu naar de binnenstad gaan. Katendreeht heeft zijn eigen publiek, het cen trum ook. De horecabedrijven kruipen in de binnenstad bij el kaar omdat ze weten: waar tenten staan is kermis. Een café alleen trekt geen publiek, een. concen tratie van bars en café's is een uitgaanscentrum. De Kaap klaagt. Dit^ stukje Rotter dam dat wel eens in één adem wordt genoemd met de Reperbahn in Ham borg en het Antwerpse Schippers kwartier, kan op deze vergelijking geen aanspraak meer maken. De dik ste pijler onder de Katendrechtse eco nomie is uitgesleten cn dreigt te bre ken. Wat is het geval: de grootste cate gorie verteerders, zeelieden' uit alle naties, 'hébben geen tijd. meer om aan de rol te gaart in. dit beruchte hoekje van de Maasstad; Schepen worden, in minder dan geen tijd gelost en geladen waardoor zelfs varensgasten die met hun schip in een van de oude havens (Maasha ven, Rijnhaven) liggen vaak slechts de gelegenheid hébben voor een vlug pilsje "aan wal. Op zeelui van schepen die buiten het oude havengebied be handeld worden (hoeft de ui-tgaanswijk bijna helemaal niet meer te rekenen. TTET is 's avonds stil op Katen- H drecht. Sommige dagzaken (ver gunning tot 1 uur, in het weekeind tot hall 2) gaan pas om 9 o£ 10 uur open. De nachtzaken (vergunning .tot 4 uur) gaan meestal pas open als de dagza ken dicht gaan. Er zijn nog geen exploitanten die hun bedrijf op Katendreeht gesloten hebben. Wel maakte de eigenaar van een. van- de vier nachtzaken van zijn dancing een biljartcafé. Ook hebben enkele'horecabazen elders in 'de stad een zaak geopend. Andere zouden de Kaap graag willen verruilen voor de binnenstad. H, I. P. Perdijk: „Vroeger, toen de schepen langer in de haven lagen had je stamcafé's op Katendreeht. Je had bijvoorbeeld een café waar alleen maar Noren kwamen en. een bar die veel werd bezocht door varensgasten van een bepaalde maatschappij. Dat is er nu ook niet meer hij". 'In de Paradise Ear op Katendreeht speelt eigenaar Willy Scholsberg een partijtje biljart met zijn enige klant en zegt: „De mensen blijven thuis. E.T.W., kostenstijgingen en het feit dat iedereen het zo luxueus mogelijk •wil (hébben houden de mensen binnen. Ze kopen pils en zoeken elkaar op. Uitgaan is ear niet meer 'bij. Ik weet wel dat btw en kostenstijging op ie- Getippeld wordt er'ook in de binnenstad. Deze foto werd genomen op de hoek Van Oldenbarneveltstraat-Karel Doormanstraat. door JAN VROEGINDEWEIJ "I/HER kuise regels, kortgeleden afgedrukt in de advertentiekolom men van de Nieuwe Brielse Courant, hebben niet alleen dertig brave huismoeders in de heftigste opwinding gebracht, maar ook het: seksuele probleem van gastarbeiders blootgelegd. Hieronder de vierregelige annonce: „Aangeboden: goed betaald thuiswerk voor dames. Brie ven onder No. NBC 204 aan het bureau van dit blad." In dertig gezinnen, in het versehij- ningsgebied van het twee keer per week in de brievenbus glijdende blad, bleek nog wel iets bij het huishoud geld te kunnen. Ze lieten dan ook we ten wel iets voor „goed betaald thuis werk voor dames" te voelen, Een paar dagen, later al konden de dames lezen wat dit thuiswerk in hield, toen de postbode een bijna maagdelijke enveloppe bezorgde, waar een keurige kaart uitkwam; met - de volgende getikte tekst: „Indien u bereid bent van tijd tot tijd een heer te ontvangen voor intiem contact, verzoek ik u nog maals te reageren onder boven staand nummer. Honorering Boor uzelf vast te stellen. Geheimhou ding verzekerd." Woedende echtgenoten en niet min der boze vrouwen belden onmiddellijk de NBC-direciie en vroegen in alle mogelijke variaties „wat dit allemaal had te betekenen en wie de afzender Katendreeht, Delrplein, vrijdagavond 12 uur. Op straat een eenzame wandelaar, de meeste café's zijn leeg. t drukken maar zodra er klap pen vallen, vallen ze zwaar op een uit gaanscentrum als Katendreeht", Scholsberg beeft, omdat het op de Kaap niet meer, gaat in de stad aan de West-Kruiskade een zaak overge nomen: de City Bar. Zijn bedoeling is de Paradise Bar te verpachten. Vol gens hem zijn sommige café-eigenaren op Katendreeht erbij gaan werken om tenminste aan een weekloon te komen. T77ILLY SCHOLSBERG ïs het niet helemaal eens met de stelling dat Katendreeht in het verleden bijna al leen. op zeelui heeft gedreven. „Katen dreeht heeft altijd goed bestaan van Jan de Hollander", weet hij, „vooral zakenlieden zag je hier veel. Dat is afgelopen,.Nu komen hier voel gastar beiders, met name Turken, Marok kanen en Joegoslaven". Intussen mogen we uit het feit dat er steeds meer eethuisjes, bars en café's bijkomen in de binnenstad con cluderen. dat de zaken hier wat beter gaan dan op de Kaap. Vooral na de inwerkingtreding van de nieuwe hore ca-wet, op 1 november 1"967, is er veel beroering geweest. Door deze wet was ■de gemeente Rotterdam niet meer ge bonden aan het maximum-aantal van 820 vergunningen voor hom ca be drij ven. Er kwamen andere voorschriften waarvan de belangrijkste zijn da-t de lokaliteit aan bepaalde eisen moet voldoen, dat de eigenaar itwee hore- ca-diploma's moet bezitten (een diplo ma vakbekwaamheid en een diploma handelskennis) en dat hij moet vol doen aan bepaalde moraliteitseisen, Deze laatste eisen houden in dat de persoon m kwestie geen bepaalde ver oordelingen. achter de rug mag heb ben. Beweging dus, na 1 november 1967, an het Rotterdamse horeca-bedrijf. Een aantal niet-meer-economische- verantwoorde zaken verdween, nieu we zaken schoten, zoaU^dat heet, als paddestoelen uit de grond. TV/TXT name de Nieuwe Binnenweg J-Vl lijkt zich te gaan ontwikkelen tot een tweede Schiedamsedijk, wat ou dere Rotterdammers welbekend. Ieder pand dat hier leegkomt is voor de ho reca. Of de geruchten juist zijn dat som mige horeea-exploitanten eigenaars van winkelpanden veel geld hebben geboden om hun pand te verkopen weet h.i.p. Perdijk niet. Wel is het -ook hem opgevallen dat in ieder leegko mend pand een oafé, bar of restaurant komt, „vooral Griekse en Turkse za ken, Er is een algemene tendens naar het vestigen van dit soort zaken". >De nieuwe Binnenweg kan intussen weer een horeca-bedrijf verwachten: in het leegstaande voormalige kle dingmagazijn Do Sonders op de hoek van de 's Gravendijkwal met deze straat wordt waarschijnlijk een Chi nees-Indisch orestaurant gevestigd. De nachtvergunningen, 31 in getal (ter vergelijking: Amsterdam 9, Den Haag ld), zitten over de hele stad verspreid. >De meesten zijn echter in het centrum (Hartmanstraat. Witte de Withstraat, Nieuwe Binnenweg) terug te vinden. Op de Nieuwe Binnenweg zitten de nachtzaken, gerekend vanaf de binnenstad, tot de Claes de "Viriese- laan. H.i.p. Perdijk: „Daar hebben we de grens getrokken wat de nachtvergun ningen betreft". Overigens moet men van zeer goede huize komen wil men bij burgemees ter en wethouders nog een vergunning kunnen lospeuteren voor een nacht- zaak elders in de stad. „We hebben, genoeg", meent de heer Perdijk, „In Rotterdam kun je alles vinden, wat je vinden wilt; eethuisjes, dancings, bars, strip-,tease, disco-bars, noem maar op". DE prostitutie, onlosmakelijk ver bonden aan het uitgaansleven. Vooral, zoals bekend, aan dat van Ka tendreeht; ook, zoals waarschijnlijk nog niet zo goed bekend, aan dat van de binnenstad. Wat Katendreeht betreft: het aantal meisjes van plezier schommelt daar al jaren in de buurt van de 100, Dit cij fer berust op een schatting; in Rotter dam hebben prostituees niet de ver plichting zich te laten inschrijven. Wel is het „verloop" op de Kaap groot: veel meisjes zien het op dit schiereiland van plezier niet meer zit ten en vertrekken naar Den Haag, Amsterdam, Arnhem, Haarlem, "Utrecht, Venlo, Groningen, Vlissingen, Antwerpen of Duitsland. Zij worden opgevolgd door vrouwen die veelal in de buurt van Rotterdam wónen: Dor drecht, Gorkum, Berkel en Rodenrijs, Pijnacker, Het avondlijke straatbeeld op Ka tendreeht doet vermoeden dat er veel prostituees zijn bijgekomen. Dat komt doordat het zakendoen zich meer én meer bui* en het café-leven afsoeelt. Vijf jaar geleden was de prostitutie nog geconcentreerd in Atjehstraat, Deliplein. en de hoek van de Brede Hifledijk, r.u „tippelen" (vigileren heet dat officieel) de hooggehakte voeten, ook over Katendrechtsestraat en Katendrechtselaan, Tolhuislaan, Lombokstraat, Sumatrastraat en het begin van de .Rechthuisstraat. Beschermers (souteneurs) zijn tuk op leegkomende panden op Katen dreeht. Zij kopen de huizen en bren gen er hun werkneemsters in onder, iets, wat een doorn in het oog is van onder meer het begin dit jaar opge richte wijkcomité in Katendreeht. Hoe komt het dat de prostitutie zich verplaatst van het café naar de straat? Een insider van het Kaapse wereld je heeft wel een verklaring: „Hoewel de' hoeren hier goedkoper zijn dan bijvoorbeeld Amsterdam en Den Haag, loopt de klandizie terug. Een meisje, dat in een café gaat zitten verdient niets en moet iets gebruiken. Zij doet dat tegenwoordig bijna niet meer omdat zij ook een werkloze man of vriend moet onderhouden. In nog geen tien van de 90 café's op Ka tendreeht zitten regelmatig publieke vrouwen. In andere café's zitten wel vrouwen, maar dat zijn echtgenotes van de baas of buurvrouwen die wel klonten moeten aantrekken maar niet met de mannen meegaan. Zij geven de bezoekers wel adressen". "HOEWEL de toename van de prosti- •tt tutle in de binnenstad door hoofd inspecteur G. van Veen van de ze den- en kinderpolitie 'niet onrustba rend* wordt genoemd overschrijdt het aantal vrouwen, dat in het centrum- regelmatig 'voor geld diensten aan biedt' naar schatting de 100. Sléchts een iklein gedeelte is ''be roeps','en tippelt, onder meer op Ka- rol Doormanstraat, .Westersingel, Mauritsweg, Nieuwe Binnenweg, Ma- ihenesserlaan, 's-Gravendijkwal en in de buurt van de Witte de Withstraat, Vooral in de nabijheid van het Picco lotheater wordt' regelmatig, door een groepje, 'gepost'. Voor de rest wordt het oudste be roep., van de wereld in de binnenstad uitgeoefend door 'normaal' werkende meisjes 'die geen souteneur hebben" én, hun bedpraiktijken als een' zeer welko me bij-verdienste zien. Zij leggen hun contacten in nachtclubs en -bars, of zoals onze insider -weet ie vertellen, via de telefoon. 'Het aantal call-girls is toegenomen'. Ook is het enkele maanden geleden voorgekomen dat gelegenheid werd gegeven in geblindeerde busjes, In dit geval werd de man op straat aange sproken door een man of een vrouw. Als hij meeging kon hij in het busje stappen, zich samen met de prostituee een kwartiertje laten rondrijden en daarna betalen. Of dit nog zo gebeurt is niet -bekend. Zoals gezegd, de meeste meisjes van plezier in het centrum van Rotterdam doen hun werk als bij verdienste. Soms- zün zij getrouwd en huisvrouw, ook zijn er verpleegsters en kantoormeis jes bij. Een enkele keer -vinden de bedgcnocgens plaats in kamertjes bo ven bars of café's, meestal zonderen de meisjes zich met hun klanten af in hotelletjes of kamers die zij huren in pensions. Aan de Heemraadssingel zou zich een pand bevinden waar een aan tal meisjes zich regelmatig -met hun klanten terugtrekt. VOLGENS hoofdinspecteur Van Veen is het voor de politie bijzon der moeilijk een overzicht te krijgen van de prostitutie in de binnenstad. 'Ze komen het je niet vertellen', zegt -hij, 'wat zich in de bars en café's afspeelt weten wij niet. Men moet niet vergeten hot is niet verboden ais •vrouw een man je diensten aan .te bieden cn je ervoer te laten betalen. Alleen het uitlokken of bevorderen van ontucht met derden is strafbaar. Uiteraard mag vigileren, het door woord, gebaar of houding kenbaar maken van de bedoelingen en het .pos ten bij de ingangen van woningen of •gebouwen, ook 'niet. Daar letten wij streng op. Meestal geven wij de .pu blieke vrouw eerst een waarschuwing als wij ze betrappen, maar daarna maken we proces-verbaal op'. Als dc straatprostitutie In de bin nenstad zou toenemen, zou dc zeden-, politie er dan naar streven om de prostituees 'terug te dringen' naar Ka tendreeht? De heer Van Veen: 'Het is beter dat publieke vrouwen, in een be paald stadsdeel geconcentreerd zijn dan dat ze over de hele stad verspreid zitten. Maar voor zover wij het kunnen bekijken neemt het tippelen in de binnenstad niet enorm toe. Ik. zit hier nu twee.jaar en in deze tijd heb ik slechts twee klachten gekregen van omwonen den die zich ergerden aan het tip pelen.' Hoofdredacteur mr. Kees van der Knoop, beducht voor de goede reputa tie van zijn blad, kwam erachter dat hij voor de, opdrachtgever van de -ad vertentie naar Oostvoorhe moest, naar de lees-.'en sexshop van; Jan en Elly Bevaart aan de Voorweg 22. Hij stuurde een verslaggever. Nadat deze in de sexwinkel het doel van zijn komst had uiteengezet, moest hij daarop aanzien hoe Elly de 'handen .geschrokken voor de ogen, slaat, als ze hoort hoe haar oproep om „thuiswerk sters" is bevallen. Bedroefd roept ze uit „dat het allemaal niet zo slecht is bedoeld en 'dat het'besUst."'niet haar opzet is geweest de vrouwen overstuur te maken".De verslaggever had haar namelijk ook nog verteld dat een moeder zo was geschrokken dat ze ia ra an en deuren angstvallig dichthoudt, omdat ze -vreest dat op een avond een heer met duidelijke bedoelingen voor haar deur zal staan. Mevrouw Bevaart(die gisteren de telefoon liet rinkelen J.Vr.) vertelt, dan datze eigenlijk onder aandrang „van de gastarbeiders uit Oostvoorhe: i',tot ;.'het;'plaats.en*yan ..de" advertentie :i£ gekomen. Dezen blijken fiaarinamelijk nogal ééns ""te vragen waar -zé voor niet te duur een vrouw kunnen vin den. „Ik wees de heren dan op -de contactadressen, die in de sexbladen staan die in de etalage liggen. Ma-ar ze wilden geen prostituées. Ze wilden schone, -nette vrouwen. Maar daar heb ik geen adressen van", aldus mevrouw Bevaart. Het ponnetje van de stre.ekverslag- gever krijgt dan te noteren, dat een taxichauffeur de sexshophoudstcr op het idee van de advertentie heeft ge bracht. Hij dacht dat er wel animo voor zou zijn, vooral in de nieuwe wijken van de dorpen „Zelf zag ik het," laat mevrouw Brevaart wetén, „als een soort service van. de zaak. Die mannen bleven maar vragen om adressen van vrouwen," Ze verklaart dan nog dat ze wel een dergelijke ad vertentietekst moest gebruiken, omdat een advertentie met een tekst recht- op-het-doel af zeker de betaalde ko lommen van de NBC niet zou halen. hoofd heeft van het gebeurde", laat ze geruststellend weten „de brieven met de adressen van de vrouwen te ver? scheuren en er beslist niets mee te doen." De sexshop-eigenaresse drijft namelijk zaken onder een zelfgemaak te spreuk, die vroom boven' de toon- bank hangt: „Hier wordt gezond gelachen en soms gezwetst, maar van de kïan- - ten. wordt niet gekletst." ■De eTgste opwinding schijnt, trou? wens al voorbij, want niemand van de vrouwen 'heeft aangifte bij de politie .gedaan. Adjudant Van der Stoep uit Den Briel: „Als er een (klacht binnen komt, gaan we er natuurlijk iets -aan doen. Maar hét zal zo'n vaart niet lo pen." Jasperina de Jong, die een be faamd cabaretnummer besluit met vrouwen die (hunkeren in plaats van mannen, kan. de laat ste regel van dit lied voor Oost- voorne en omgeving wel wegla ten. Het zijn daar echt mannen die hunkeren; naar schone, nette vrouwen Nadat ze nogmaals heeft gevraagd of de verslaggever vooral wil schrij ven dat „ze spijt als haren op haar ROTTERDAM, zaterdag. „De re gering voert een intimidatiepolitiek. Maar de arbeiders, die nu de eenheid hebben hervonden; moeten zich niet - laten afschrikken door het sabelgc- kletter van minister Udink, die aan het hoofd schijnt te staan van een groep lieden dlc de Griekse kolonels, cn de Indonesische generaals willen na-apen." Dit betoogde het communis tische Tweede-Kamerlid Marcus Bak ker gisteravond op een door ongeveer driehonderd mensen bezochte CPN- vergadering in de Riviérahal. De bijeenkomst was grotendeels ge wijd aan de ha venstaking- en, had een 'enigszins rumoerig karakter door het optreden van -een ruim twintig man sterke groep aanhangers van Arbei dersmacht, die «de sprekers, Flip Schultz van de „bedrij vencommissie", de Groningse stakingsleider -Frë Meis en de heer Bakker regelmatig inter rumpeerden, Arbeidersmacht bereidde een scheuring in het front van de sta kers voor, zei de heer Meis, „de bedrij- vencommissie; heeft juist gehandeld. Alle eisen van de stakers" zullen op 1 november worden ingewilligd (anders zal het KW een staking uitroepen), en het was onjuist'om een prestigekwes tie te maken.wan dè vijf weken die nog resten." De Groningse CPN-leider waarschuwde Arbeidersmacht „ons niet in een hoek .te drukken, want dan zullen v/ij als CBN van ons afslaan, zoals we dat nog nooit, hebben ge daan." Marcus Bakker zei dat de communi- catiemedia en niet als laatste burge meester Thomassen hadden gepro- beerd „deze groep -geweldig belangrijk te maken", zoals ook minister Rool- vink „duistere -groepjes" van'de huidi ge stakingsaoties had beschuldigd. Hij wees er op dat de arbeiders zelf de vakbonden in beweging hadden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Het overleg over de samenstelling van het nieuwe dagelijkse bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond is gisteravond vastgelopen. Er zijn geen afspraken gemaakt door de fractie-onderhandelaars te proberen om vóór dinsdag aanstaande wanneer de officiële verkiezing van. de gecommitteerden door dé Rijnmondraad plaatsvindt alsnog overeenstemming te verkrijgen over de verdeling, PvdA en D'66 willen een. d.b. met drie socialisten, één democraat, één PCG-er en één KVP-er. Dat betekent dat de VYD „uit de boot" zou vallen. De confessionelen en liberalen houder vast aan een d.b. mét de VVD,-en zon der D'66. PvdA-onderhandelaar S, Baren- dregt meende dat D'66 dichter bij Üe socialistische benaderingswijze van. zaken als Hoogovens en streek- en be stemmingsplannen. staat dan het ,,-ari- dere blok". D'68 woordvoerder L. Ha- nékroot voegde daaraan toe de punten „openbaarheid" en „leefbaarheid", .waartegen de PCG, KVP en WD geen bezwaar maken. Dat'is, volgens hém iets anders dan'zich sterk uitspreken voor, iM. H. L. Weststrate (PCG) vond dat de verkiezingsuitslag geen reden geeft dé huidige politieke samenstel ling van het d.b." te wijzigen. Hij heeft bovendien geen behoefte aan een .minderihejdspositi e" inhet d.b., dat indien de PvdA en D'66 hun, zin zouden krijgen volgens hem. aan zeggingskracht in .Den Haag" zouden inboeten. (P. J.: Bliek (WD) wees op de. ver-. ■kiecringswinst van zijn partij, bij, de Rijnmondraad verkiezing, waaruit men naaT zijn menig mag afleiden, dat. wat de WD in het 'Rijnmondgebied heeft gedaan, wordt gewaardeerd door de kiezer-. KVP-woordvoerder G. Z. de Vos herinnerde eraan, dat de linkse partijen in de Rijnmondraad hup meerderheid hébben verloren. Bil hield de 'PvdA, en ook D'66 voor, dat men „teleurstellingen moet weten -te dragen". Dat zijn eigen partij dat wel kan, zal, zo voorspelde De Vos, blijken bij de portefeuilleverdeling. 'Na het uitwisselen van deze ge dachten vroeg Barendregt recht streeks wat de PCG en "WD doen, als er toch een D'66-er in het dagelijks ■bestuur zou worden gekozen .(PvdA en D'66 hébben de kleinst mogelijke meerderheid)Antwoord- van "West-; strate: „Dat zou voor ons reden zijn' ons te beraden". Hij wilde, desge vraagd niet zeggen of dit betekent, dat, de PCG zieh terugtrekt uit het d.b. De Vos nam eenzelfde, standpunt in. dat Voorzitter J. de Jong liet mog weten de Pvd1 A-fractie aanstaande dins- dag zal stemmen op de kandidaten drs H. iP. M. van der Drilt (kvp), drs-F. L. Burger (peg) eai J.Schieven (D'60). Hij sloot de vergadering mét: ..Tot dinsdag".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2