eriiig Israël verdeeld inzake vr wm ONRUST IN HUIS VAN BEWARING TE GRONINGEN ZEKER VIJFTIEN DODEN IN HET VERKEER X ONTVOERD KIND WEER THUIS ARJOS-raad is verbaasd over met-uitwerken prioriteiten urgentieprogram Lutherse Kerk neemt initiatief tot oecumenisch concilie Volgend jaar meer Amerikaanse chartervluchten naar Nederland :rJtÜ8 wmgSM SURINAAMSE GRANMANS OP DOORREIS NAAR W.-AFRIKA Onrust rond Progil in België Ontevredenheid over lengte voorarrest Richard Jokel overleden Britse abortus- specialisten komen naar Amsterdam Shell blijft met Skippy ballen zitten Besmetting in Antwerpen Vechtpartij onbeslist Pastoor Slots in beroep Kampen beeft weer stroom Kikkerproef in de ruimte k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 4- niaaridag 9 november 1970 ZWOLLE, maandag: (ANP) De ARJOS-raad (toporgaan van de An ti-Revolutionaire Jongeren Organisa tie) heeft zaterdag in een resolutie er zijn verbazing over uitgesproken dat het ontwerp-urg en Ueprogram van KVP. ARP en CHU geen uitwerking geeft van de In dat ontwerp genoemde negen prioriteiten en de financiële verantwoording daarvan. Ook be treurt de raad het, dat liet ontwerp geen compleet programma biedt, In. de. resolutie wordt igezegd, dat de ARJOS-raad ernstige twijfels heeft over de wijze, waarop het ont- werp-jprogr&m van de drie partijen zal gaan functioneren naast het ont- i werp-program van actie van de ARP. „Het deelnemen aan de verkiezingen door de ARP met een eigen program, zoals gesteld in de eerder bekend -ge maakte voorwaarden voor het ge- meenschappelijk urgentieprogram, dreigt hierdoor een fictie te worden," aldus de resolutie. De ARJOS-raad heeft een' dringend beroep gedaan op het AR-tpartijcon vent, dat komende zaterdag te Rotterdam bijeenkomt, om te 'besluiten dat het ontwerp-urgentie- program alsnog met de voorwaarden m overeenstemming wordt gebracht. Zoals bekend sullen de drie partijen op 12 december in afzonderlijke ver gaderingen hot gezamenlijk urgentie- program definitief vaststellen. AMSTERDAM, maandag (ANP) - De Lutherse Kerk zal het initiatief nemen tot een algemeen oecumenisch concilie van alle Nederlandse kerken. De algemene synodale commissie zal aan de leiding van de verschillende kerken het voorstel doen, daaraan mee te werken. Een en ander is zaterdag door de Lutherse synode in Amsterdam beslo ten op voorstel van drs J. Kooiman. "Verder besloot do synode uit te spre ken dat men verder moet gaan op de reeds gevolgde weg van de oecumene en zo spoedig mogelijk moet komen tot een topgesprek met alle kerken, die bij de Raad van Kerken zijn aan gesloten. om te komen tot een of an dere vorm van samensmelting in fede ratieve vorm. fusie of een andere vohn. De Lutherse Synode heeft zich ook beziggehouden met het besluit van de Wereldraad van Kerken om 200.000 dollar beschikbaar te stellen voor dé slachtoffers van de rassendiserimina- tie en de'beatrijding daarvan. De Lu therse wereldfederatie had op de bij eenkomst in Evian uitgesproken, dat rij wél de slachtoffers wil helpen, maar dat zij tegen ondersteuningis van vrijheidsbewegingen. Dit stand punt wordt door de Lutherse Kerk in Duitsland gedeeld. Maar de Lutherse Kerk in Nederland had door haar me dewerking aan het Mozarobique-insti- tuut in Angola in feite al een ander standpunt ingenomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Het is te verwachten, dat twee grote Ameri kaanse chartermaatschappijen het volgend Jaar vele tientallen vluchten met Amerikanen naar Scbinhol-Ccn- trum zullen leiden. Het zijn „Satrun" en „American Eyers1', die tot dusver hun passagier! naar West-Duitsland en België brach ten, maar die in deze landen steeds (grotere moeilijkheden hebben gekre gen doordat men daar de geregelde nationale lijndiensten sterker wil be schermen. De Rijks Luchtvaart Dienst in ons land stelt zioh op het standpunt, dat mits wordt voLdaan aan bepaalde normen landingsrechten voor Schiphol worden verleend. Voor. „Saturn" zal het er op neerko men, dat zij in. '71 ongeveer vijftig vluchten op Schiphol zal uitvoeren, voor „American Flyers" zullen dit ex ongeveer dertig zijn. JERUZALEM, maandag (NY Times, AFP, UPI) De Israëli sche premier Golda Meir heeft gisteren, zo is vernomen, op een ka- binetsbïjeenkoinst verklaard dat Israël bereid is met Jordanië het vredesoverleg onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring voort te zetten. Ten aanzien van Jordanië, zo zei zij, bestaat niet de kwestie van een schending van de bestandsovereenkomst, zoals dat het geval is met Egypte dat raketbatterijen in de zone van het Suezkanaal heeft verplaatst. Het Israëlische kabinet is giste ren in een vijf uur durende ver gadering begonnen aan een alge meen debat over de vraag of en onder welke voorwaarden Israël weer moet gaan deelnemen aan het vredesoverleg in New York. Officieel is het Israëlische stand punt nog steeds dat er met Egypte geen vredesonderhandelingen kunnen komen voordat de raketten .uit de be standszone zijn teruggetrokken. Mi nister van defensie Dajan. heeft echter laten doorschemeren dat hij een soe peler standpunt voorstaat. „Ik ben voor hervatting van de onderhande lingen onder auspiciën van Jarring, omdat er geen. bevredigender oplos sing is om tot een einde van de strijd te komen." Aldus heeft Dajan in een rede te Haifa verklaard. Hij maakte geen melding van een terugtrekken van de Egyptische raketten. Aangeno men wordt dat Dajan bereid is de jongste Amerikaanse wapenzendingen te accepteren als voldoende tegen wicht tegen de Egyptische versterking aan het Suezkanaal. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: In politieke kringen hier heerst een zekere verwarring over de moge lijkheid dat Israël zijn boycott van het beraad onder leiding van Jarring intrekt.. De zaak is. naar het oordeel van sommige ministers ontijdig aan het rollen gebracht toen Dajan tijdens het weekeinde in twee redevoeringen, in Tel Aviv en Haifa, sprak van de noodzaak voor Israël om „desnoods eert duik te nemen in een ijskoude zee". Dajan en vice-premier Allon die soortgelijke opmerkingen had gemaakt, werden daarover gisteren door on der meer - Golda Melr op hun vin gers getikt Op de gebruikelijke pers conferentie na afloop gaf de rege ringswoordvoerder zich alle moeite om de aanwezige journalisten ervan te overtuigen dat Dajans woorden ver keerd geïnterpreteerd waren. Vandaag zet de Israëlische regering haar be raad voort. Verwacht wordt dat pre mier Meir deze week over deze zaak een belangrijke verklaring zal afleg gen wanneer de resolutie wordt be sproken,.die de Algemene Vergadering van de VN tegen de zin van Israël heeft aangenomen. SHIRLEY ANN, weer thuis bij haar moeder. (Van onze correspondent) BAARN, maandag, De vijf jarige Shirley Ann Lammers uit Baarn, die afgelopen, donderdag werd ontvoerd, is weer thuis. Haar oom, de 22-jarige K. de J. zonder vaste woon- of verblijf plaats, is aangehouden. Hij heeft de ontvoering bekend. Het meisje word zaterdagmiddag door een wegenwachter herkend, toen, zij met haar oom op de Soerenseweg in Apeldoorn liep. Korte tijd later werd. het tweetal aangehouden en naar Baarn gebracht. De ontvoerder heeft tijdens een eer ste verhoor gezegd, het meisje te heb ben meegenomen om wat aanspraak te hebben en om met iemand over zijn moeilijkheden te praten. De J. die geestelijk onvolwaardig is, zwierf al maanden lang rond. Hij wordt door de politie in Den Bosch gezocht wegens verduistering van zeshonderd gulden ten nadele van zijn hospita. Donderdag reed hij met een ge huurde auto naar de kleuterschool van zijn nichtje en mam het meisje mee. Zij zijn direct naar Apeldoorn gereden, waar De J, de auto In de bossen zette. Samen hebben zij ruim twee dagen in de buurt van de auto doorgebracht. De nachten brachten Do J. en zijn nichtje door in de auto, die hij zo vast had gereden in het mulle zand, dat hij er niet meer mee weg kon komen. "Uit een medisch onderzoek is komen vast te staan, dat De J. het meisje niet heeft aangerand. De man zal voor verder verhoor nog worden vastge houden. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij ook eon psychiatrisch onder zoek ondergaan. - k i Vlak voor zijn eigen vertrek naar Zuid-Afr-ika heeft vice-premier Bakker zaterdagochtend op Schiphol vier Surinaamse granmans (stamhoofden) verwelkomd. Het waren de haren Abonee van de Mutariërs-stam langs de bovenloop van de Saramaca-rivier, Aboïkoi van de Saramaccaoers langs de Suriname-rjvier, Gazon van de Aucaners aan de Cottica en Commewijne- fivier en Forster van de Paramaccaners aan de Marowijne-rivier. Samen regeren zij over ongeveer 35.000 bosnegers. Zij zullen woensdag doorreizen naar het stamland van hun voorvaderen, West-Afrika. BRUSSEL, maandag (ANP)De Belgische volksvertegenwoordiger Coppieters, die voor de Vlaamse Volksunie lid is van de Belgi sche Kamer van volksvertegenwoordi gers, heeft gevraagd de ministers voor slreekeconomic, van volksgezondheid en voor arbeid en tewerkstelling te mogen interpelleren over dc vestiging van Progil In Kallo over „een aantal aspecten die van beslissende aard zijn voor de leefruimte." Zaterdagmiddag is in Kallo een protestbetoging gehouden tegen een vestiging van Progil. De opkomst bij die betoging was echter niet groot. Wel liepen de burgemeester en een aantal gemeenteraadsleden mee in de stoet. Er werden spandoeken meegedra gen waarop te lezen stond „Wie zwijgt stemt toe", „Stop Progil", ,Wie zijn longen wil vrijwaren moet ons Progil besparen", „Voor Progil helpt geen pil" en „Vlerick (dc staatssecretaris voor streekeconomie) krijgt de dank en wij krijgen de stank". Ook werd in de stoet een tien meter lange, uit karton vervaardigde draak meegedragen op de bek waarvan men het woord Progil had geschilderd. De betoging was georganiseerd door een actiecomité van jongerenorganisaties. (Van onze correspondent) GRONINGEN, maandag. Onder de ongeveer 75 gedetineerden in het huis van bewaring te Groningen, heerst onrust. In twee brieven aan de minister van justitie mr Polak is aan die onrust uitdrukking gegeven. Het ministerie van justitie wordt verweten dat de tijd van het voorarrest soms absurd lang is. Er doen zich gevallen voor van verdachten die al 10, 11 maanden hebben gezeten voordat hun zaak door de rechtbank wordt behandeld. bruiken als middel om direct over een verdachte te kunnen beschikken, maar te hanteren als een zuivere straftijd. De schuld van de verdachte moet dan echter nog worden aange toond, aldus de gedetineerden in hun brief. De advocaten in Groningen wordt verweten in sommige gevallen zich aan te passen bij de in het algemeen lange tijd van voorarrest. Regelmatig zouden gedetineerden pas op het laat ste ogenblik met hun raadsman in contact komen. Ook dit vergroot de onrust onder de gevangenen. Dominee A. Bongenaar, één van de geestelijke verzorgers In het huis van bewaring, zei ons: „Men moet de si tuatie niet onderschatten. De ontevre denheid onder de gedetineerden is groot. Op grond van wat men van plan is te doen als men geen .gehoor vindt voor zijn grieven, zou ik willen zeggen dat het ministerie dit niet ern stig genoeg kan nemen. De stemming is werkelijk' hoogst geladen, Als de moeilijkheden losbarsten zullen de ge volgen ernstig zijn". Afgelopen vrijdag is een vertegen woordiger van 'het ministerie van jus titie in Groningen geweest om met de gedetineerden te praten. Of dit ge sprek een door ingewijden verwachte uitbarsting kan voorkomen moet nog blijken. Overeengekomen is dat de ge detineerden die al sinds 5 mei zaten te wachten op een schriftelijk antwoord op de eerste brief, iedere zeven dagen een mededeling zullen ontvangen hoe het met de behandeling van hun grieven staat. Het bezoek dat de waarnemer van de minister vrijdag in het huis van bewaring bracht, vloeide voort uit de eerste brief van 5 mei. Inmiddels hadden de steeds verontwaardigder wordende gedetineerden woensdag een nieuwe brief aan de minister ge stuurd. Daarin hekelden zij onder meer de wijze waarop het justitieel apparaat werkt. Speciaal bet beleid van mr J. Muntendam, officier van justitie in het arrondissement Groningen, wordt in de brief aangevallen. Men verwijt hom de tijd van voorarrest niet te ge- LONDEN, maandag (Reuter) Op 68-jarige leeftijd is in Londen overle den de journalist Richard Jokel, Hij was in Engeland correspondent voor de VARA en Het Vrije Volk. Voorts was hij lange tijd voorzitter van de buitenlandse persvereniging in Lon den. UTRECHT, maandag (ANP) Bij verkeersongelukken irt het weekeinde zijn zeker vijftien mensen om bet leven gekomen. Dc 24-jarige C. C. M. Osterlaan uit Bleiswijk dö gistermiddag met zijn motor op de provinciale weg in WU- lcskop mot hoge snelheid uit de bocht gevlogen. Hj overleed in het ziekenhuis in Oudewater. Een ande re motorrijder, de 24-jarige G. Th. A. Gr eve uit Rotterdam, die vlak voor de heer Oostexlaan reed vloo. eveneens uit de bocht en wen zwaar gewond. Bij een frontale botsing op de provin ciale weg bij Llcndcn in dc Betuwe is zondagavond hot vierjarig zoontje van de familie J. Dekker uit Keste- xen om het leven gekomen. De be stuurder van de andere auto, de heer Hekman uit Ceylon werd evenals zijn vrouw en twee kinde ren ernstig gewond. Dc 56-jarige mevrouw C. Smit uit Rotterdam is in het Dijkztgtzi eken- huis overleden aan do verwondin gen die zij had opgelopen toen rij vrijdag op een zebrapad was aange reden door een auto. De 21-jarige J. v. d- Camp is zondag avond in Megen (N.-Br.) om het le ven gekomen toen hij met zijn bromfiets kwam te vallen en door een auto wend overreden. In Vecndam is de beer A. Kruize (S3) uit Leek (Gr.) verongelukt toen hij door «en passerende auto werd aan gereden. Dc 31-jarige heer P. Cremprs uit Eindhoven is in de nacht van zater dag op zondag In Eindhoven met zijn brommer tegen een boom gere den. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het St. Josefciekcn huls gebracht, waar hij na aan komst bleek te zijn. overleden. De 54-jarige nachtwaker C. Aarts uit Breda is zondag in het Laurenszie- ücenhuis in Breda overleden, nadat bij de nacht daarvoor was gewond geraakt bij een auto-ongeluk In Et- ten-Leur. De 20-jaxlge Thijs Visser is zaterdag avond In Marken met zijn brommer gevallen en overleden aan de daar- bij opgelopen verwondingen. De 36-jarige C, A. van Gelderen Uit Getean is zaterdagavond in Urraond om het leven gekomen toen htj met zijn auto in een bocht op een tegen ligger botste. De 36-jarige Joegoslaaf I. Hajdr uit Spökholzerheide is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij het overste ken dn Eijgelshoven. door een auto aangereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Kerkrade is •hij overleden. De 15-jarige S. Schot uit Gorkum is vrijdagmiddag aangereden door een motorrijder die plotseling moest uit wijken. Hij was op slag dood. In Veldhoven is de 22-jarige C. P. Ooteman uit die plaats zaterdag morgen ïnet zijn auto tegen een boom gerden. Hij overleed ter plaatse. De'll-jarige B. «L Ooijen is zaterdag middag in zijn woonplaats Zeven bergen bij het oversteken aangere den door een auto. Hij overleed in een ziekenhuis In Breda aan zijn verwondingen. Bij een aanrijding in de nacht van zondag op maandag in Breda zijn ■twee mensen om het leven gekomen en werden er drie zwaar gewond. De heer W. van der Weelen uit Axnhem verleende op een kruising geen voorrang aan de heer C. V. uit Breugel, De heer Van der Weelen reed tegen een lichtmast en was op slag dood. Drie inzittenden werden zeer ernstig gewond, van wie de ze ventienjarige Joke Krakeel uit Bre da na aankomst in het „Ignatius- Ziekenhuis" overleed. Ook de heer C.V. werd ernstig ge wond. NVSH-congres in RAI (Van een onzer verslaggevers j AMSTERDAM, maandag Acht Engelse specialisten op het gebied van de zvnmgerschapsvoorllchtlng, d© abortus, en de abortuswetgeving zul len Op zaterdag 21 november in het RAJ-congrescentrmn te Amsterdam het woord voeren op een door het we tenschappelijk bureau van de NVSH georganiseerde conferentie over de Abortus in Engeland. De conferentie Is bedoeld om enig Inzicht te krijgen In de ervaringen met de abortus in dit land, sinds daar ïn 1967 de abortus «p therapeutische indicatie wettig is toegestaan. Spre kers zullen onder andere de medisch directeur van de International planed Parenthood Federation uit Londen, de gynaecoloog Malcolm Potts en profes sor Norman. Morris, gynaecoloog aan de medische faculteit van het King's College Hospital tc Londen zijn. Vorig jaar hebben Ingevolge de abortuswetgeving in Engeland en Wa les 54.000 vrouwen deze ingreep laten toepassen. In de periode van april 1968 tot april 1069 was in 72 procent van de gevallen dc indicatie dat er ge vaar bestond voor de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de vrouw. <Vnn ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. Shell Nederland zit op het ogen blik met een overschot aan Skip- py-balien, dat in totaal ongeveer 1 miljoen waard Is. Dc voorraad ligt (niet opgeblazen) Jn Rotter dam te wachten. Dc helft ervan zal worden geëxporteerd, en de andere ballen zal Shell proberen alsnog in een voorjuaraactlc tc verkopen. De Sklppy-bal (groot, rond, van dik plastic, een handvat, en bedoeld om er zittend op rond te springen) werd deze zomer door Shell aangeboden bU de pompsta tions. In totaal z(ju er bijna drie duizend van verkocht. „Maar," zegt Shell, „wc weten niet waar ze z(jn gebleven. Half Nederland zou gezien deze omzet zo'n ding moeten hebben, maar Je ziet *c nergens". Toen de actie startte werd ge rekend op een veel hogere omzei. In andere landen heeft het Sklp- py-cn zich tot een ware rage ont wikkeld. Daarheen gaat nu ook dc helft van het Nederlandse overschot, ANTWERPEN, maandag. (ANP) De afgelopen dagen zijn In Antwerpen drie kinde ren nan hersenvliesontsteking overleden, terwijl ook in Kalmthout een ''ind aan de zelfde ziekte overleed. Het ge meentebestuur van Antwerpen heeft als gevolg hiervan alle zweminrichtingen in dc slad gesloten omdat het vcrmoctien bestaat dat dc besmetting hier wordt overgebracht. ZEVENBERGEN, maandag (ANP). In een ziekenhuis tc Breda ligt sinds zaterdag avond een. 22-jarlge schipper uit Delft met ccn hersen schudding die hij opliep bij een vechtpartij in Zevenber gen. De man had rnïie gekre gen met een Rotterdamse col lega over dc vraag wie 't meeste kon drinken. De vecht partij eindigde onbeslist: dc Rotterdamse schipper werd te gen de grond geslagen, dc Delftenaar viel door een win kelruit. IIEERLB.V, maandat (ANP). Pastoor J. P. Slots uit Wan- sum die vorige week door dc kantonrechter te Venlo werd veroordeeld tot ccn boete, om dat hU kerkelijke huwelijken zónder voorafgaand burgerlijk huwelijk had ingezegend, heeft besloten tegen het vonnis In hoger beroep te gaan' bij de rechtbank te Roermond. ZWOLLE, maandag (ANP). Sinds zaterdagavond is dc stroomvoorziening in Kampen weer normaal. De herstel werkzaamheden aan de vorige week dinsdagavond op bet Kampereiland omgewaaide hoogspanningsmasten zijn, dankzij de gunstige weersom standigheden, sneller verlopen dan aanvankelijk werd ver wacht. WALLOPS ISLAND (Virgi nia), maandag (Reuter). Se dert vanochtend wentelt een Amerikaanse satelliet om de aar de met twee 'kikvorsen aan boord voor onderzoek van het even wichtsorgaan in het oor. De kik kers zitten in een met water 'ge vulde ruimte en zullen via meet apparatuur worden bestudeerd. Na vijf dagen zullen de kikkers inslapen en niet meer ontwaken daar de zuurstof dan op zal zijn. De raket die de kikkers a teniet lanceerde bracht ook een andere kunstmaan m de ruimte die stra lingen moet meten. (ADVERTENTIE) Qs'f f atfijd z/ri prettig toilenA in TWItt lekker roken

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1