Vier sen eist dat rijk meer betaald voor haven WINKELCENTRUM ZUIDPLEIN MOET IN 1972 KLAAR ZIJN ONDERZOEK NAAR UITBREIDING VAN WO UDHOEK-ZUID Raad Schiedam discussieert over Hoogovens VREEWIJK WIL MEER GROEN Lorin Maazel als solist en dirigent sr ROTTERDAM RIJNMOND Viersen wil aandacht voor warenhuizen van zelfbediening en middenstand Mevrouw Thomassen hoopt op eerlijke verdeling welvaart MAAR MENEER.:. Weinig sprankelend zaterdag 14 november 1970 - pag. 5 IZUIOSRPAflKWEC tnriro FIEINWEG SwETENlAAw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De nieuwe wethouder voor de ha ven, (Irs. II. J. Viersen streeft naar afschaffing, met terugwerkende kracht, van dc 1/3—2/3 regeling met het rijk voor de kosten van bepaalde infrastructuur-werken voor de haven. ïn zijn gisteren verschenen beleidsnota schrijft hij; „Op geen enke le mij bekende buitenlandse haven drukken bijv. kosten van een geul naar zee, dammen in zee, waterwegen en dergelijke. Dit geldt ook voor de Amsterdamse haven". Wethouder Viersen die aankondigt dat hij samen met Amsterdam hierover met de regering gaat praten, vindt „dat de str .c de kosten van zee- en achterwaartse verbindingen voor zijn rekening moet ne men, waartoe de staat ook middelen heeft verkegen in de vorm van belastingopbrengsten op de activiteiten die uit de aanleg van haven infrastructuur voortvloeien". Hoewel In de haven dit jaar waar schijnlijk voor het eerst 20Q miljoen ton goederen zullen worden overge slagen (een verdubbeling in zeven jaar) wordt het exploitatietekort op de begroting van het gemeentelijk ha venbedrijf voor 1971 op 22,8 miljoen gulden begroot, tegenover een ge raamd tekort van 9,5 miljoen gulden ln het lopende jaar. Wethouder Viersen die ook belast is met de portefeuille Economische Ont wikkeling, ziet de haven- en indu striële ontwikkeling als een onderdeel van de economische ontwikkeling als geheel. Hij hanteert daarbij twee uit gangspunten: het feit dat de beschik bare arbeidsplaatsen verdeeld zijn over 60 procent havenarbeid en 40 procent hoofdarbeid, terwijl de jeugd zich thans voornamelijk richt op hoofd arbeid en dus niet „terecht kan" en voorts dat het proces van voort gaande industralisatie staat of valt met de oplossihg van het vraagstuk der milicubeheersing". Pp grond hiervan wil de wethouder bevorderen dat het mileuvraagstuk rationeel wordt benaderd, in Rotterdam gevestigde indu strieën ook hun kantoren in de stad vestigen, zodat meer hoofdarbeids plaatsen, worden gecreëerd op korte termijn een wereldhan delscentrum in de Leuvehaven wordt gevestigd. Het onderzoek naar de mo gelijkheden daartoe is in volle gang. Wat betreft de mogelijkheden de haven- en industrieterreinen uit te breiden wethouder Viersen wijst daarbij op de vele studies over de wenselijkheid hiervan wordt in de beleidsnota gezegd dat: de Rijnpoorthaven zonder steun van de regering niet tot stand zal kunnen komen, in verband met de aanzienlijk gestegen kosten, o.m. als gevolg van de plannen voor de aanleg van oen grote groenstrook. Uitbreiding van de Maasvlakte in de door de regering gewenste wes telijke richting „te klein is" en „bo vendien financieel een slecht voor stel". De kosten per vierkante meter zouden 58 gulden gaan bedragen, het geen „onaanvaardbaar" is. „Wanneer de regering onverkort aan haar eisen vasthoudt, aldus de nota, zal zij de uitbreiding van de Maasvlakte zei dienen te financieren, of althans de kosten.verzwaring, die het gevolg is van do door haar gestelde richtlijnen, voor haar rekening moeten nemen Verlossing Inzake de toekomstige industriële ontwikkeling du zuid-west-Neder.and constateert wethouder Viersen dat al leen de regering 't verlossende woord kan spreken, omdat alle betrokkenen Rijnmond, Zeeland, Brabant, Rot terdam verschillende plannen voor staan. Hij bepleit verder een schaal vergroting in het bestuurlijk vlak en het ruimtelijk vlak, gelet op de schaalvergroting in scheepvaart en in dustrie: „Het is in eerste instantie noodzakelijk dat de ontwikkeling van de havengebieden in de delta in clusief Amsterdam op elkaar wordt afgestemd. Daarnaast is op nationale schaal een nieuwe formulering van het Nederlandse zeehavenbeleid in het kader van de nationale economische doelstelling noodzakelijk". Wethouder Viersen toont 2ieh voor stander van de oprichting van één ha venschap voor de zuidelijke delta. Ik heb de indruk dat de gedachte van concurrentie tussen de zuidelijke en de word olijke delta is achterhaald. Mochten de andere partners de voor keur geven, aan twee havenschappen, dan zijn goede dwarsverbindingen no dig". Naar aanleiding van de recente ha venstakingen vermeldt drs. Viersen dat -thans de instelling van 'n advies raad voor de haven wordt overwogen. Alle belanghebbende instanties zou den daarin, vertegenwoordigd moeten zijn. In de hoofdstukken over de ontwik kelingen in de scheepvaart wordt meegedeeld dat eertijds uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor Lash- schepen in de Waalhaven noodzake lijk zal zijn. terwijl verder „wellicht nevens ligplaatsen" kunnen worden gecreëerd in het Calarndkanaal. Op korte termijn is uitbreiding van het aantal vaargebieden in de container vaart op Rotterdam te verwachten. Ernstig moet rekening worden gehou den met nieuw te openen container- diensten op het Verre Oosten* De wet houder zegt verder dat op de trans- Atlantische lyn steeds meer rederijen werkzaam zijn. Naar zijn oordeel moet het niet uitgesloten worden geacht dait in incidentele gevallen re dens de „containerrace" niet zullen kunnen bijhouden. Over de tendens tot steeds grotere tankers voor het oliwenvoer toont drs. Viersen zich piet ongerust: „Het laat zich aanzien dat de 200.000300.000 tons tanker nog lang een courant type zal blijven. Bovendien zijn de afme tingen van tankers uit de 300.000 tons klasse al zodanig dat in het gebied van de Noordzee alleen de Maasvlakte voor accommodatie in aanmerking komt". deze tekening van het architectenbureau H. D. Bakker N.V. is bijna niet meer te zien, dat we te doen hebben met het Zuidplein. Op de voorgrond het metrostation als enig herkenbaar punt. De rest is nog toekomst, nabije toekomst. Vanaf he4 metrostation ziet men een veld van Imposante kolommen die het nu al beroemde winkelcentrum zullen dragen. In september 1972 moet het winkelcentrum klaar zijn. Wie weet hoeveel werk daarvoor nog moet worden verzet kan het zich nauwelijks voorstellen-, 54.GQQ vlerkante me ter winkels. Bij de tekening: A: het metrostation Zuidplein, Bi woontorens, C: kantoorgebouwen, D: motel, E: hotel, F: de Groote Schouwburg en G: plaats voor uitbreiding van het winkelcentrums TTBT Rotterdamse concertpubliek -1"1- bewaart aan de gastdlrecfcies van Lorin Maazel kostbare herinneringen. Des te meer gespanmen konden eer- halve de bezoekers van (het vrijdag- avondconcert in -de grote Doelenzaal zijn naar zijn verrichtingen als viool solist in twee werken van Mozart (het vrij onbekende Rondo in C, K.V. 219 en bet concert in AJZ.V. 219) en als lei der van het Concertgebouworkest ln Debussy's Jeux, de Begleitungsmusik zu einer Lichtspielszene opus 34 van Schönberg en Twee taferelen opus 10 van Bartok. Er zijn verschillende beroemde so listen (Menuhin o.a.), die het prettig vinden, van tijd tot tijd een ensemble te leiden, maar er bestaan nog meei befaamde dirigenten (Barenboim en Bernstein zijn daarvan sprekende voorbeelden), die hun eigen instru mentale activiteit niet zouden kunnen missen. Dat de violist in Lorin Maazel zich nooit geheel het zwijgen zou lu- ton opleggen valt t$ begrijpen, wan neer men hem hoort spelen. Zijn toon is rank en sierlijk, niet zo heel groot, maar daardoor juist als net ware voorbesdhrirt voor Mozartvertolkmgen, waarvoor Maazel blijkens zijn keuze ook een voorkeur heeft. Daar komt uiteraard bij, dat latere concerten de tweevoudige occupatie van solist en dirigent niet meer toestaan. Zelfs in deze beide Mozarts was, bij alle volg zaamheid van het orkest, toch te mer ken, dat het coördinerende gebaar veelal moest ontbreken. Niettemin produceerde het ensemble een fraaie tegenklank, die de toehoorder^ terecht mede in verrukking bracht Dat .vele abonnementhouders van serie A nog altijd bij het luisteren de weg van de minste weerstand kiezen kon blijken uit de lege stoelen in de zaal na de pauze, een aantal, dat na Debussy nog groeide. Intussen hebben zij, die Schönberg on Bartok niet heb ben afgewacht, Ma ezels knapste inter pretaties als dirigent precies gemist. Maazel bleek namelijk voor het mys terieuze, ongrijpbare van Debussy's klankenspel aanzienlijk minder ge voelig dan voor het postromantische expressionisme, dat, de dodeeafonl- t»he opzet ten spijt, in deze Sehöribergcompositie weer opduikt en voor de treffende klankschilderingen van de nog jonge Bartok. Waren in Debussy de orkestrale kleuren te reeë! en te aards, bij Schönberg en Bartok wist Maazel exact de sfeer te treffen, die werd vereist, daarbij nauwkeurig' gevolgd door het Concertgebouwor kest, dat zijn grote reputatie weer alle eer aandeed. ELLY SALOME (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Volgens wethouder H. J. Viersen van economi sche ontwikkeling „moet aandacht worden geschonken &an enige verzoe ken om medewerking tot het stichten van een zel/bedleningswarenhuis en middens tandswarenhuls". De wethouder zegt dit in zijn be leidsnota, die vandaag is verschenen. Hij zegt erbij: „Beide typen winkelbe drijven beogen in een grote verkoop ruimte zelfbedieningsafdelingen on der één dak te brengen met speciaal zaakafdelingen 'en dienstverlenende bedrijven, waarbij een uitgebreid as sortiment artikelen en diensten wordt aangeboden". Volgens de heer Viersen is het de bedoeling, dat in het laatst genoemde type warenhuis een groot aantal zelfstandige winkeliers onder één dak onder éen naam worden sa mengebracht. Er zal volgens wethouder Viersen een onderzoek naar deze wensen wor den ingesteld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van burgemeester en wethouders zal er als uitgangspunt voor de planning van de stadsuitbreiding van Schiedam in de toe komstige woonwijken Woudhoek en Spaland een voor Nederland unieke voorstudie plaats vinden. Een studie, die beoogt bij de tot standkoming van de plannen de burgerij een zo groot mogelijke in spraak te geven. Het is een ecologisch onderzoek, dat zal worden geleid door prof, H. van Leeuwen, lector in de leer «van „de woning en haar bewoning" aan de Landbouwhogeschool in Wageningea. De taak van het „team" van professor Van Leeuwen is het tot ontwikkeling brengen van de inspraak van de be woners bij de planning en de realise ring van het bestemmingsgebied in Kethel, zodat optimaal aan de "behoef ten. en wet-.ven van de toekomstige be woners kan worden tegemoet geko men. Een belangrijk onderdeel van de studie -eal zijn het organiseren van hearings en het ondervragen van groepen uit de bevolking die repre sentatief kunnen worden geacht voor de toekomstige bewoners wan de nieu we gebieden. Burgemeester en wethouders ver wachten dat het onderzoek ca 6 maanden to beslag zal nemen, waarbij de inventarisatie «van de woningbe hoeften, woonwensen en van een pro gramma van eisen voor de te ontwer pen geen éénmalige peiling zal zijn. De bewoners die in eerste aanvang bij hst onderzoek betrokken zullen wor- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, zaterdag. Het buurthuis Pendrecht bood gistermid dag een kleurige aanblik, In de gang waren dames aan een tafeltje hun bloemsohikkunst aan het vertonen, een andere stand was bela den met vele soorten fruit en via de koffiebar bereikte men de zaal vol (grotendeels handwerk) produkt en van Rotterdamse huisvrouwen. Een rad van avontuur en een draai schijf vol kleine voorwerpen, tiental len kinderjurkjes, kleedjes en krul- denrekjes vormden een deel van de bazaar, die de werkgroep Oeganda van de Evert Vermeer stichting had inge richt. De opbrengsten komen ten goe de aan de bouw van een sociaal cen trum voor vrouwen in Oeganda. In dat centrum zullen de vrouwen onderricht krijgen in voedingsleer en hygiëne^ Voor de bouw is een bedrag van één miljoen gulden noodzakelijk. Hiervan zal de Nederlandse regering driekwart op zich nemen op voorwaarde dat an deren de rest «bij elkaar krijgen. De Evert Venmeerstichting hoopt 50.000 gulden te kunnen geven en de Rotterdamse huisvrouwen hebben toe zegging gedaan hierbij te helpen tot een bedrag van 15.000 gulden. Mevrouw A, 'N. Thomassen-Lind opende de bazaar en sprak de hoop "uit dat alle mensen zullen streven naar een eerlijke verdeling van de wel- vaaxt, over de hele wereld. Vanmiddag hopen de dames bij de sluiting van de bazaar alle artikelen verkocht te heb ben. den, blijven, ln alle stadia van de stu die deel uitmaken van het proces. Voor de kosten van het onderzoek wordt een bedrag geraamd van ƒ50.000, waarvan Se Landbouwhoge school in Wagenmgen m verband met het experimentele karakter de helft voor haar rekening zal nemen. Naast deze ecologische studie stellen b. en w. voor een voorbereidingsteam in te stéllen voor de ontwikkeling van de plannen voor Woudhoek-Zuid. Daarin zullen naast gemeentelijke be stuurders en diensten, de stedebouw kundig adviseur en een architect deel-; ■nemen. Eén van de redenen waarom men deze studies voor het gehele gebied noodzakelijk acht is het feit dat de eerder geplande drie flats met totaal 402 woningen in Woudhoek-zuid na de uitwerking van de bouwplannen te hoge stichtlngskosten zouden vragen, waardoor de huurprijzen althang voor de woningwetsector onaan vaardbaar hoog zouden worden. Bur gemeester en wethouders vjnden hel noodzakelijk dat nu op korte termijn plannen worden ontwikkeld, die dp gerezen bezwaren tegemoet kunnen komen, Op korte termijn, omdat als er in 1971 geen woningwetwoningen 1o Woudhoek-zuid in uitvoering geno men worden, er in 1973 te weinig wo ningen in deze categorie gereed zou den komen. Ook voor de Vereiste doorstroming is het van belang dat er zo spoedig mogelijk gebouwd wordt. De gedachten van het college gaan in dit verband uit naar lage en geva rieerde bouwwijzen, ook omdat bij een dergelijke bouw keuze het niet no dig is 2ich bij de ontwikkeling van een plan vooraf te binden aan één bouw onderneming. Deze werkwijze heeft wel enige fi nanciële konsekwenties omdat d"e ge meente in dit geval de kosten voor het aantrekken van een architekt moet betalen. De keuze hebben b. en w, la ten vallen op architekt L. de Jonge; Zij vragen de raad een krediet ter be schikking te stellen van 10.000. Planner De plannen die b, en w. willen la ten ontwikkelen zuilen epn zekere sa menhang moeten vertonen met de to tale planning voor de gebieden Woud hoek en Spaland. In overleg met in stanties van provincie en rijk wil men een zgn. „vlekkenplan" ontwikkelen: een structuurschets waarvan de on derdelen successievelijk tot bestem mingsplannen zullen worden uitge werkt. Daarbij zal er ook een globale exploitatie-rekening bij deze in stanties moeten worden ingediend. Daarom zal het ook nodig zijn, dat piet alleen voor het oostelijk gedeelte van Woudhoek-zuid plannen te ont wikkelen, maar ook voor het westen van dit gebied. Dit deze eisen volgt, dat het niet mogelijk js om binnen zeer korte ter mijn het globale plan te vervaardigen zonder inbreuk te doen op een in au gustus 1969 genomen raadsbesluit. In dit besluit verbood de gemeente raad uitdrukkelijk enig plan op te stellen voor het gebied buiten de al daar geprojekteerde metrobocht zon der een uitvoerige studie vooraf, B. en w. verzoeken de raad nu dit besluit in te trekken, omdat bet Het langer mo gelijk is de gevolgde erkwijze voort te zetten: „er moet eeo relatie worden gelegd met het resterende gebied Woudhoek en Spaland". SCHIEDAM, zaterdag In de eerstkomende gemeenteraadsver gadering van Schiedam zal gediscussieerd worden over de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. Het college van burgemeester en wethouders heeft daartoe een „discussieraadsstuk" aan de ge meenteraad voorgelegd. Omdat het bekend is dat zowel in de raad als binnen, het college vóór- en tegenstanders van de vestiging zijn, heeft men twee ontwerpen- besluiten voorgesteld Het eerste besluit is een volstrekte afwijzing van Hoogovens,' het tweede behelst Jat bij een eventuele aanvaar ding van het bedrijf er krachtige ga ranties moeten worden gegeven, dat de bevolking van dit gebied daardoor meerdere overlast zal ondervin- De aanleiding voor deze discussie is een brief van de actiegroep „Schone Randstad", die op 28 september voor pre-advies in handen van burgemees ter en wethouders is gesteld. In hun raadsvoorstel schrijft het college zich niet te willen bezinnen op de formele vraag,of het tot de competentie vin Schiedam behoort over Se vestiging een oordeel uit te spreken. „Hei belay.g van dergelijke vragen van fo.,»n«l'e aard", aldus B. en W. „aöhten. v_j verre achterstaan bij dat van de vra gen omtrent de invloed van de door Rotterdam te nemen besluiten op het leefmilieu van de Schiedamse burge rij". In het voorstel wordt er op gewezen ROTTERDAM, Van een vruchtbare bespreking van de discus sienota „Op weg naar weJzün" Is tij dens de donderdag in jeugdhuis 't Slag gehouden Yergadering van dc stichting sociaal wUkopbouworg3an Vreewijk ntet veel terecht gekomen. Een aantal leden bleek namelijk noch de nota noch de daarbij beho rende vragenlijst ontvangen *e heb ben. Besloten werd met het ophotten van dit verzuim tevens een poging xe wa gen dc wiikbevolkiag bij de bespre- ing van f«t nota te betrekken, omdat deze in feite alle Rotterdammers aan gaat, Een aantasting van het welzijn, zo verklaarde een lid, js namelijk onder andere het voortdurend door de ge meente afknabbelen van groen om er steenmassa's voor in de plaats te zet te. Een voorbeeld daarvan noemde hij de bouwwerken op het Zuidplein waar een groot deel van het Zuider park legen veler wens in moest ver. dwijnen voor zwembad De Flompert en het sportcomplex. Men krijgt de indruk dat b(j do Dienst voor Stadsontwikkeling de openbare groenvoorziening vaak wordt beschouwd als reserveruimte om te kunnen bouwen, zo meende spreker. Enkele leden vroegen zich af of zelfs tuindorp-Vreewijk nog wel vol doende groen bezit om aan de wel- zijnsgedachte te beantwoorden. Wat ei Js wordt vaak nog omgeven door hek jes, .zodat het niet kan worden uitge buit door jeugd en bejaarden voor wie ook zitbankjes nog te veel ontbreken. Aan de orde kwam toen nog de handicap van de dikwijls stilstaande roltrappen op de metrostations wat vooraf voor ouderen grote moeilijkhe den oplevert. Tof slot werd er mededeling van gedaan dat binnenkort aan de-Jagers- laan een dependance van het dienst- centrum geopend zal worden. dat het probleem vanuit twee ge zichtspunten bezien kon worden. Wondt hst leefmilieu van de Schiedamse bur- g\ :lj ernstig door de vestiging van de Hoogovens aangetast of moet men er van uitgaan, dat er geen stilstand mag komen in de economische groei. Men wil deze vragen niet alleen zien vanuit het begrensde gebied van Schiedam, waaruit volgt dat bepaalde Schiedamse belangen zullen moeten wijken voor grotere gewestelijke be langen. 3 en W. verbinden daar ech ter aan dat de belangen van de burge rij door nieuwe industrie-vestigingen beslist niet mogen worden aangetast. Opslragsé; P1g»t»lng betakant e««i iMMmnung, Gaan «nonitma brievan. Te lanae brieven moeien bekort worden. AP de publieke tribune in da raads- zaal was ik j.l. dinsdagavond ge tuige van de installatie van de nieuwe culturele raad, en van de stemming voor een dagelijks bestuur. Ik kan begrijpen dat u als pasbe- gonnen wethouder de kat wat uit dé boom wilde kijken en voorzichtig moest zijn, en dat deed u dan ook, Maai- ik heb eerlijk gezegd wel gemist de spraukeUng in uw betoog om het culturele leven in Vlaardingen. te ver jongen, verfrissen en vernieuwen, om bij de plaatselijke overheid te berei ken dat de cultuurbevordering even belangrijk of belangrijker is dan all? materiële sectoren van het stadsbestu ren. Als dat niet bij de culturele raad leeft valt er weinig van te verwach ten. Met de wijze van verkiezing van een dagelijks bestuur ben ik het niet eens, Er zijn 35 leden, die zoals u zei- de in principe allen verkiesbaar wa ren. Er waren 4 d.b. leden uit de bur gerij en 2 uit de raadsleden die in da culturele raad zitten nodig, uzC! is voorzitter. Van het besluit van de secties Wa voor het d.b. zouden worden aanbev *v len werden met naam en toenaam aan alle leden mededeling gedaan, en zij waren dus volledig geïnformeerd. Niettemin kregen zij bij de stemming stembriefjes die niet geheel blanco waren, maar waarop links reeds do aanbevolen namen waren gedrukt, die men dan ter rechterzijde schriftelijk moest invullen. „Als u dus iaplaats van meneer N een ander zou wen sen,dan vult u die andere naam maar in", aldus sprak u. Het ligt voor de hand, dat die voor gedrukte stembiljetten invloed konden uitoefenen op de keuze. Immers, velen kenden elkander niet eens en dan is men volgzaam. Door uw grote mate van welwillendheid werden ter elfder ure nog kandidaten aanvaard, en dat leidde tot een stemmingsuitkomst die voor enkelen wel heel anders was dan ze verwacht zullen hebben. Ik ben '/an mening, dat als hier blanco stembil jetten waren gegeven om in te vullen, er wel eens een ónder dagelijks be stuur uit de bus had kunnen, komen dan nu het geval was, want enkelen haalden op het nippertje de meerder heid- IK dacht dat ook de culturele raad - haast traag van deftigheid in de blau we raadszaalstoele:- .een volkomen open spel moet spelen, opdat ook bier de untwikkeling die van bulten op komt, volledige kansen krijgt. H.K.VAN MINNEN, Vlaardingen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2