Peru nog lang niet bekomen van aardschok BAKKER ONTKENT BERICHTEN OVER Z.-AFRIKAREIS BIJ ONGELUKKEN IN WEEKEINDE ZEKER 14 DODEN Gebrek aan materiaal belemmert herstel van dorpen Ervaring van Nederlands hulpteam in binnenland grote chaos Hagenaars gewekt door stank uit Botlek Toneelgroep Studio stelt Han Surink op non-actief Rijk en arm WÉÊÊÊÊHÈÈiM Sabotage Bouwstijl „Publikalie over Dalkon-schildje wekt onjuiste verwachtingen" Biesheuvel voorgesteld als AR-lijstaanvoerder Veel afwijkingen geconstateerd bij bevolkingsonderzoek hart-, longziekten Gruyters wil tóch maar niet in Tweede Kamer Egypte eist staking van U-2 vluchten bij Suezkanaaï Doden ongeluk bij Huizen nu geïdentificeerd pag. i - maandag 23 november 1970 Het door de aardbeving ge troffen gebied in Peru. heeft dringend hulp nodig op land- bouwkundig, hygiënisch en technisch gebied. Door verbe tering van de landbouw kan de bevolking, die voornamelijk uit Indianen bestaat, afkomen van de eenzijdige eiwitarme voe- ding, door een hetere hygiëne lopen zij minder gevaar te wor den besmet (er zijn geen sani taire voorzieningen, alles wordt op straat gedaan) en door een betere techniek moet voor dit gebied veiliger woningbouw mogelijk zijn, Het voornaamste doel van deze ontwikkelingshulp moet zijn. de Indiaan ervan te door dringen waarom veranderingen nodig zijn. Lukt dit niet dan is het na een jaar weer precies zo als het al eeuwen is geweest. Natuurlijk moet de regering van Peru in deze hulp het grootste aan deel hebben. Het binnenland ligt echter al jaren in het verdomhoekje. De Peruvianen schreeuwen de hele dag „Arriba Peru" (Peru Vooruit), maar in de praktijk Is er van voor uitgang niets te merken. Kijk maar naar de barrladcs. de buitenwijken van de hoofdstad Lima waar 400.000 mensen wonen ln hutten die mis schien nog primitiever zijn dan die in de bergen: geen water, geen elek triciteit, geen hygiëne. Er zyn provincies, -waarvan som mige vele malen groter dan Neder land, waar niet één arts woont. Een goed besluit van de regering: als een arts met zijn opleiding klaar is, moet bij eerst in de provincie gaan wer ken eer hij een praktijk in Lima mag beginnen. En bijna elke arts wil Uiteindelijk naar Lima, omdat daar veel meer is te verdienen dan Sn de provincie. Een zelfde maatregel is van kracht voor onderwijzers. Maar deze besluiten betekenen niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Ook economisch Is er nauwelijks een band tussen de steden aan de kust en het binnenland. De wegen zijn nauwelijks begaanbaar; er zijn streken, die slechts te voet of te paard bereikbaar zijn. Dit komt door do geografische gesteldheid van het land. Het Andcsgeborgte, dat het land van noord naar zuid doorsnijdt met aan de westzijde het kustgebied en aan de oostzijde het Amazonege bied, is uitermate woest en bijna on bedwingbaar (de hoogste top is bilna *7000 meter). De vroegere regeringen van Peru wilden eigenlijk niets liever dan de achterlijke toestanden te laten voor wat ze waren. Tot ongeveer tien jaar geleden had Peru een kolonialistisch bewind met enorme tegenstellingen, tussen rijk en arm, vooral in Lima. Sinds kort is de toestond verbeterd met de regering-Belaunde (1982— 19G8) en met de rcgering-Valasco <1368—heden). Belasting kunnen de meeste mensen niet opbrengen, slechts de rijken zijn belast en dat ook sinds kort. De Zuidamcrikaanse staat Peru meer dan dertig maal zo groot als Nederland en ongeveer 14 miljoen inwoners werd op 31 mei van dit jaar getroffen door een hevige aardbeving. Het zwaarst geteisterd werd een in het Andesgehergte gelegen gebied 400 km ten noordwesten van de hoofdstad Lima. De trieste balans: meer dan 50.000 doden, een miljoen daklozen en een enorme schade. Van uit alle delen van de wereld werd hulp aan Peru geboden, ook door de hulporganisatie Terre des Hommes, die uit Nederland een medisch team naar Peru zond. Een der leden is de 26-jarige fysio therapeut Mark van der Upwich, Hij werkte in ziekenhuizen in Peru, begeleidde transporten van hulpgoederen, medicijnen en voedsel naar het getroffen gebied en bracht bezoeken aan de zwaar geteisterde steden Yungai en Huaraz. Ook verleende hij samen met twee Nederlandse medeleden van het medisch team twee maanden na de ramp de eerste medische hulp aan de overlevenden van enkele bergdorpen, die moeilijk bereikbaar zijn. Zij troffen in de bergdorpen geen zwaargewonden aandeze waren voor de komst van het medische team al overleden wegens het ontbreken van snelle medische hulp. Aan de hand van zijn ervaringen in Peru kwam de heer Van der Upwich tot enige conclusies over de toestand in Peru in het algemeen en in het getroffen gebied in het bijzonder, die in bijgaand artikel worden belicht. MifüK t Zo zag deze straat in de Peruviaanse stad Chaquitambo eruit, kort na de aardbeving. Een van de huizen die niet geheel verwoest waren heeft men hier weer bewoonbaar gemaakt door het af te dekken met golfplaten (caiami- na's). Sedert de ramp wonen nog veel mensen in het uetroffen. gebied in hutten van stro en dekens, Zij dur ven niet in de enkele gedeeltelijk ge spaarde hulzen te wonen uit angst onder de stenen tc worden bedolven bij een nieuwe aardbeving. Aan de wederopbouw was twee maanden na de ramp, toen wij de bergdorpen bezochten, nog zo goed als niets gedaan wegens gebrek aan materiaal en door de apathie van de bevolking. Weliswaar begon de Junta Aslstencia National (de nationale hulporganisatie) direct na de aard beving met het uitdelen van calami- na's (golfijzeren dekplaten) voor het maken van daken op de hutten als bescherming tegen, de regen. Maar van calamlna's in de door ons be zochte dorpen was geen spoor te be kennen. Aanvoer van deze dekplaten is voor de bergdorpen slechts moge lijk per ezel via de bergpaden of per speciale helikopter, die op grote hoogte in ijle lucht vracht kan ver- Dal de wegen m de Andes nauwe lijks begaanbaar zijn ondervonden mijn collega's Kurt Bos en Els van de Beig en ik tijdens onze tocht naar enkele bergdorpen. Wij reden, te paard op bergpaden, die soms niet breder waren dan een meter en die hellingen hadden van meer dan veertig procent. Aan de ene zijde van het smalle met rotsblokken en scheuren bezaaide pad een steile rotswand en aan de andere zijde een pulloze afgrond. Dat de hulp.uU Peru zelf aan de getroffen dorpen en steden niet feil loos verliep, bleek ons uit een voor val in het dorp Marca, waar twee hulpcomités elkaar beconcurreerden en eikaars werk saboteerden. Toen wfj op onze .paarden het dorp bin nenreden zagen wij langs de weg een groot bord met de aankondi ging dat één van de comités 's mid dags om vijf uur per gezinshoofd zes calamina's zou uitreiken. Uit nieuwsgierigheid gingen we om vijf uur bij het bord kijken: er was nie mand; het cijfer „6" op het bord was veranderd in het cijfer „0": het werk van het andere hulpcomité. Van eni ge daadwerkelijke hulp hebben wij niets gezien. Wel hielden die avond elders in liet dorp vertegenwoordi gers van beide comités brallende en nationalistische toespraken, waarbij veel tranen vloeiden. Het was eigen lijk schandalig dat geklets terwijl er nog straten waren die onbegaanbaar waren door het puin. Overal in het dorp stonden nog wankele resten van muren overeind, waar kinderen tussen speelden. Ik vroeg de burgemeester waarom deze gevaarlijke ruïnes niet werden -ge sloopt. „Daar heb ik nog niet aan gedacht," antwoordde hij, „maar het is waarschijnlijk onmogelijk, omdat de eigenaars hun bezit niet nog meer vernield willen zien." Dus worden de muren niet gesloopt. Effectief hulp organiseren Is een wanhoop voor de buitenlander en een onmo gelijkheid voor de Indiaan. Voor een gebied waar regelmatig aardbevingen voorkomen, maakt de huidige bouwstijl een weinig ade quate indruk. Men bouwt huizen van één of twee verdiepingen van op el kaar gestapelde adobes (adobe is een blok gedroogde leem van ongeveer 40 x 20 x 20 cm). Als „cement" wordt modder gebruikt. Er is geen funda ment: de grond wordt eenvoudig vlak gemaakt en daarop begint men te bouwen. De adobe-bouw is een traditie, die teruggaat tot 8000 vóór Chr. Het is moeilijk dat in enkele jaren te veranderen of zoals een groep Zweden in het stadje Recuay met een tentdorp wil, in een half jaar. Wij zullen eerst de mentaliteit van de Indiaan moeten begrijpen en deze langzaam moeten proberen om te vormen. Over de woningbouw hebben wij tijdens ons verblijf in Peru veel na gedacht en gesproken. Om huizen te krijgen, die beter bestand zijn tegen aardbevingen moet men ze Ln ieder geval niet hoger maken dan drie of vier meter. Er zouden deskundigen moeten komen om de adobe te be studeren en om te zien of er ter plaatse materiaal beschikbaar is dat leem harder en minder bros maakt. Ook zouden meer verbindingen tus sen do adobes moeten worden ge maakt, misschien met behulp van houten pinnen. Dit zijn echter zaken, die niet op mijn terrein liggen, maar die zeer dringend bekeken moeten worden. Voorlopig hebben de getrof fen dorpelingen in het Andes-ge- bergte het meest behoefte aan een waterdicht dak boven hun hoofd; calami na'a. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, maandag „Berichten als zou ik zéér gunstige in drukken hehben van de ontwikkeling in het thuisland Transkei zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Ik heb dat nooit beweerd. Ik heb alleen gezegd, en dat herhaal ik, dat ik onder de indruk ben geko men van het ontwikkelingswerk zoals het daar wordt bedreven, ook al ben ik het met deze politiek niet eens. Ik heb in dat werk wel iets goeds gevonden, zij het dan en een collega in Transkei deelde deze meningdat er veel meer moet gebeuren". IVSC betreurt Libelle-artikel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, maandag. De Nederlandse Stichting Consulta tiebureaus voor huwelijks- en ge slachtsleven betreurt dc publica tie in het weekblad Libello van 7 xwvember j.I. waar tn het artikel „Ook zonder de pil nu zekerheid" Het zgn. Dalkon-schild je wordt aangeprezen. Dit middel zou volgens de pu- blikatle van prof. dr J. G. Defarcs en dr W. A. A. van Os evenveel zekerheid bieden ais de pil en minder büvorsohynselcn verto nen. De NSC zegt. dat In deze publl- katle verwachtingen worden ge wekt waaraan in dc praktijk niet kan worden voldaan. Die ver wachtingen worden bovendien gekoppeld aan onjuiste voorlich ting over de ptl. Volgens Llbelle kan tweederde van alle vrouwen de pil niet verdragen. In feite is liet zo, aldus de stichting, dat voor 93 procent van alle vrouwen do pil wel bruikbaar is. Dit informatie die o.a. werd In gewonnen by de Utrechtse hoog leraar prof. dr A. A. Haspels, is gebleken dat het schildje een enigszins gewijzigde vorm van het apg, spiraaltje Is. Hoewel de betrouwbaarheid van dit middel behoorlijk groot genoemd kan worden, la dit aanzleniyk minder dan die van de door de NSO toe gepaste soorten pillen, aldus de stichting. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. In het weekeinde zijn minstens 14 mensen bij verkeersongelukken overleden. Bij een ongeluk op de Plantage Mld- deniaan in Amsterdam ie zondag morgen de 10-janIge telefoniste Ma rlon Gravoste m om het leven geko men toen dc auto waarin zy zat door onbekende oorzaak sllpie en tegen -een stenen zuil voor de in gang van Hortus Botanicus botste. De 23-jarige J. Terink en de even oude B. S. Mooren zijn met onbe kend letsel opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis. De 22-jarige bestuurder C. H. Dusael on de 19- jarige administratrice B. Derksen konden na behandeling in het zie kenhuis naar huis. De 7-jarige Johnny Voogst uit Weesp is gisteravond laat verdron ken nadat de auto waarin hü zat ln de Weespertrekvaart, langs de pro vinciale weg Dicmen-—WecBp was terechtgekomen. De auto is vermoe delijk na een klapband gaan slinge ren. De andere inzittenden, de fami lie Voogt en het echtpaar Keune wisten zelf uit de auto te komen. Een voorbijganger heeft de twee kinderen van de familie Keune uit de auto gehaald. Drs J. R. Ritsema van Eek (33) wetenschappelijk medewerker van de rijksuniversiteit in Utrecht is za terdagmorgen met zijn brommer door de gesloten overwegbomen van een overweg in Vleuten gereden. Hij kwam onder de itrein Rotterdam Utrecht terecht cn was op slag dood. De 48-jarige priester W. van Ier- sel uit Vlijmen is gistermorgen op rijksweg 2 om het levon gekomen toen dc auto waarin hij zat op het verkeersplein bij het zwembad De Hom el ln Utrecht rechtdoor reed en enkele meters van het talud viel. De auto kwam in een sloot terecht. Volgens de politie heeft de bestuur ster, do 19-jarige schoonheidsspe cialiste A. J. M., te hard gereden. Zij is met twee andere inzienden dc heer en mevrouw Makray zwaar gewond -in een ziekenhuis opgeno men. Dc 37~jarige Amerikaan C.M. verbonden aan Afcent in Brunssum is gisteren m Heerlen om het le ven gekomen toon hij met zijn per- sonenbusje geen voorrang gaf en in botsing kwam met een personenau to. De 71-jarige G, J. Vrugteman uit Ambt Delden is gisteren in Dolden aangereden door een auto toen hij onverwacht mot zyn fiets linksaf sloeg. Hij overleed »ter plaatse. De 17-jarige leerling-verpleegster Y. Mel Jem a uit Swif terband Is za terdagavond toen zij met haar brommer linksaf sloeg aangereden door een auto. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. In Lichtenvoorde ts een auto tegen de lG-jarige fletser J. H. H. Ros- sieua gereden. De jongen kwam om het leven. In Eibergen us in de nacht van za terdag op zondag de 36-jarfge fiet ser B, Groot Antink aangereden door een tegemoo; komenden perso nenauto. De man 4s overleden. DEN HAAG, maandag (ANP) Het centraal comité van de Anti-Re volutionaire Party heeft zaterdag aan de kiesverenigingen mr. B. W. Bies heuvel als lijstaanvoerder voorgesteld. De advlcslljst, die 33 namen bevat, zal begin december aan. de kiesvereni gingen worden aangeboden, waarna deze zullen stemmen voor 25 kandi daten- De eerste vijftien namen van de ad- vieslijst zijn: I. Mr. B. W, Biesheuvel te Aerdenhout, 2. Mr. W. Aantjes te Utrecht. 3. Drs J. A, Baker te Wasse naar, 4.Dr A. Veerman te Rijswijk, 5, B. ïtoolvink to Hilversum, 8. Drs. J. Boersma te Zeist, 7. Mej. J. van Leeuwen te Zoetermeer, 8. Dr. C. Boertien te Geldrop, 9- M. W. Schakel te Hoornaar. 10. Tj. Walburg te Sint- Annaparoehie, 11, Mr. J. Grosheide ie Den Haag, 12. Dr. N. G. Geelkerken te Leiden, 13. Nr. J. N- Scholten tê Attdel (NB), 14. Dr. A. J. Vermaat tc Voort- huizen, 15. A. van Es te Wassenaar. In een ziekenhuis in Tilburg is zondag de 32-jarige A. Mols uit Ois- tcnvijk overleden die zaterdag in Tilburg door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een stilstaande vrachtauto reed. De 49-jartge koopman D. van der Veen uit Akkerwoude is zaterdag avond ln Dantumadeel om het leven gekomen -toen hij de hoofdweg wil de oversteken en werd geschept door een passerende personenauto. De 26-jarlge spinner H. Koops is In de naeht van vrijdag op zaterdag ln Markelo de macht over het stuur van zijn auto kwijtgeraakt en in een sloot terechtgekomen. De man is in de Joop van zaterdag aan zijn ver- wondingen overleden. Bij een botsing tussen twee brom fietsen in Schimmcnt is een van de bestuurders B. M. F. Wünen uil Heerlen op de plaats van de aanrij ding overleden. Oplosmiddel vrij na leidingbreuk DEN HAAG, maandag (ANP) Een groot aantal inwoners van Den Haag is de afgelopen nacht wakker geworden van een doordringende stank, die achteraf afkomstig bleek te zijn UÜ het Botlekgebied. Bij het op- slagbedrijf Paktank was tijdens het overpompen van het oplosmiddel Sol- vents-5 in een tanker een leiding ge sprongen, waardoor het chemische produkt In het water terechtkwam. Bij de alarmcentrale van de Haagse politie kwamen rond kwart voor vijf vanochtend een groot aantal telefoon tjes binnen van Hagenaars die klaag den over een doordringende, enigszins zure stank, die hoofd- en keelpijn veroorzaakte. Tegen half zes had do- politie al rond vijftig klagers te woord gestaan. Tegen zeven hield de stroom klachten op. Ook ln Vlaardlngen heeft men, blij kens enkele telefoontjes, last van de stank gehad. Deze verplaatste zich van het gebied van Paktank, ten noorden van de derde petroleumhaven cn ten westen van de Oude Maas, tus sen Schiedam en Vlaardingen door naar Den Haag. Volgens de centrale meld- en regel- kamer van het openbaar lichaam Rijn mond heeft Solvents-5 wel een onaan gename geur maar is het produkt niet gevaarlijk voor de gezondheid. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, maandag. Han Surink, medebestuurder van de to neelgroep Studio en tot vorig jaar di recteur van dit gezelschap, is zaterdag door de Algemene m ede werker sverga- dering en het bestuur op non-actief gesteld. Surink deelde vorige weck al mee zich voor zijn functie het volgen de seizoen niet herkiesbaar te stellen. De bezwaren van. het gezelschap te gen Surink zijn de volgende: 9 het niet-functloneren als algemeen gedelegeerde door zijn afwijkende interpretatie van de conceptie Stu dio 1670-»71. 9 het doen van. mededelingen aan de pers over interne aangelegenheden wat de positie van Studio en haar medewerkers aantast en een on juiste weergave geeft van de werksfeer bij Studio, 9 het niet-uitoefenen van. de hem door het bestuur opgedragen taken en/o£ het niet opvolgen van de tussen het bestuur, de algemene medewerkersvergadering en de heer Surink overeengekomen taak omschrijving van 24 oktober. 9 het gezelschap kan niet optimaal functioneren als laboratoriumge zelschap bij een handhaving van Han Surink. Zijn optreden maakt de situatie, aldus da vergadering, „onwerkbaar". Het bestuur heeft Surink zaterdag, in afwachting van een ontslag, buiten gewoon verlof verleend. Hij moet zich nu onthouden van elke bemoeienis met de groep en van „elke actie die het belang van de groep verder zou kunnen schaden". Uiterlijk op 1 ja nuari zal het ontslag een feit moeten zijn. Het bestuur nam deze maatregel met zes stemmen vóór, één tegen en één onthouding. Eén bestuurslid was afwezig. De Algemene medewerkersvergade ring, die zaterdag aanbeveling deed voor het ontslag telde 23 voorstem mers en vijf tegenstemmers. VLAGTWEDBE, maandae. Uit het eerste bevolkingsonderzoek in ok tober naar hart-> en longziekten ln de Groninger gemeenten Vlagtweddc, Snellingen en Boertange fs gebleken dat een groot aantal mensen afwijkin gen op dit gebied heeft. De laatste lase het bloedonder- zoek van dit grote onderzoek heeft zich inmiddels zaterdag voltrokken. Van de 1050 mannen die opgeroepen Waren heeft zich ruim 85% gemeld. Een team van ongeveer honderd me dewerkers, onder leiding van R. van de Lende, hoofd van de afdeling Car diologie van het Academisch zieken huis in Groningen, heeft van alle na men drie buisjes bloed afgenomen. {Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag, Drs. J. P. A. Gruytew van D'88 wil liever niet in de Tweede Kamer. Hij was door enkele leden op de kandidaten lijst bil de partij geplaatst en had meegedeeld deze kandidatuur serieus ln overweging te nemen. Zijn uitein delijke beslissing Is negatief. „Ik heb er ernstig over gedacht. Het is natuurlijk wel leuk iets te doen in de landelijke politiek. Maar aan het kamerlidmaatschap zitten voor- en nadelen. Als ik die afweeg zeg ik ga- woon: mijn persoon toch maar liever niet," aldus Gruyters vanochtend. Gruyters vertegenwoordigt D'60 al als lid van provinciale staten van Noord-Holland. Ook de heer W. L. Brugsma, hoofd redacteur van de Haagse Post was kandidaat gesteld maar ok hij heeft zijn kandidaatstelling niet aanvaard, Dit zei zaterdagochtend viee- premier en minister van Verkeer en Waterstaat drs J. A. Bakker, toen hij na een bezoek van twaalf dagen aan Zuid-Afrika op Schip hol terugkeerde. Zijn aankomst was door een zeven tal leden van het comité ZuidelRk Afrika, uit Utrecht en Amsterdam, aangegrepen voor een demonstratie. Het comité had anti-apartheidslitera tuur op het podium'in de perskamer gelegd en aan de tafel een bordje op gehangen met de tekst „Ingang alleen voor blanken". Drie van, hen hadden zich opgesteld by een van de uitgan gen, de gezichten 2wart geschilderd en omhangen met prikkeldraad. De minister deelde mee dat hij een bandje bij zich had van de persconfe rentie die hij bij zijn aankomst In Jo hannesburg heeft gegeven „zodat eventueel kan worden nagegaan of ik "wel zuiver in de leer ben geweest". Hij vulde dit aan met: „In Durban ben ik in gesprek geweest met een Engels sprekende journalist. In dat gesprek is het dat ik iets over Transkei heb gezegd. Wat daarvan is overgekomen is echter voor het overgrote deel niet van mij afkomstig. Helaas heb ik hiervan geen bandje kunnen achter halen. U zult mij dus moeten gelo ven". De minister over toet bezoek aan de thuislanden Transkei en Zoeloeland: „Er-was mij van tevoren gezegd: we laten u het beste en het slechtste zien. Dat zijn inderdaad respectievelijk Transkei en Zoeloeland, waarbij ik moteen wil aantekenen dat de grote werkloosheid niet aileen daar of ln Zuid-Afrika speelt, maar in heel zui delijk Afrika. Zoeloeland is trouwens nog maar net op weg. Er was daar ook meer kritiek dan Tn Transkei". Beklaagdenbankje Bij zijn bezoek aan opperhoofd Ma- tanzima van Transkei hield deze een felle toespraak, „zodanig", aldus mi nister Bakker, „dat ik mij op het be klaagdenbankje voelde zitten. Ik heb hem toen gezegd dat de Nederlandse regering niet Instemt met het begin sel van de apartheid ln Zuid-Afrika. Als u dat beleid wel Juist vindt, heb ik gezegd, zie ik in de zwarten de beste verdedigers ervan". Drs Bakker zei de Indruk te heb ben dat de geesten in Zuid-Afrika in vrij brede kring in beweging komen. „Wie vooral naar mijn overtuiging aan een oplossing van het probleem kunnen meewerken -zijn de kerken", verklaarde hij. „De apartheid is geen politiek, maar in feite een kerkelijk probleem." Een andere kwalificatie, die drs Bakker optekende uit de mond van een collega: „Zuid-Afrika zit niet met een zwarten- maar met een Man- kenprobleem. Die collega bedoelde daarmee dat het moeilijk is de blanke achterban mee te krijgen, vooral op korte termijn". CAIRO, maandag (Reuter, NY Ti mes) <De Egyptische regering heeft officieel in Washington geprotesteerd tegen de Amerikaanse verkennings vluchten met U-2 splonagovliegtulgen langs het Suezkanaaï. Volgens het se mi-of fidéle Egyptische blad Al Ach- ram eist CSiro dat de VS deze vluch ten staken. In de eis zou gedreigd worden dat anders op de vliegtuigen zTal worden geschoten. Egypte meent dat de vluchten niet worden gemaakt om toezicht op het bestand te houden maar om te spione ren voor Israël, aldus Al Achrftm. In het Israëlische kabinet Is het gis teren tot een felle botsing gëkomen tussen Dajan en een aantal andere ministers, met name Eban, over het plan van Dajan voor oen langdurig bestand aan hot Suezkanaaï. Dajan heeft laten uitlekken dat hij een we derzijdse terugtrekking van zware ar tillerie tot op 30 km van het Suezka naaï voorstaat, waarbij Egypte de mo gelijkheid zou krijgen het kanaal te heropenen. Dajan -zou voor zo'n be* stand zijp omdat hij vrede in de na bije toekomst onbereikbaar acht. Eban zou Dajan er gisteren van beschuldigd hebben dat hij zijn onderhandelings positie verzwakte. Het Engelstalige blad Egyptian Mail schreef zaterdag dat het plan van Dajan geen schijn "Van kans maakt om door Egypte te worden aangenomen. HUIZEN, maandag (ANP) Za terdag is het tweede slachtoffer van de frontale botsing bij Hoevelaken j.l. geïdentificeerd. Het ls de 24-Jarlge C. A. W. van Wijk uit Utrecht De auto waarin hij reed, samen met do even eens omgekomen 20-jorigemejuf frouw G. A. de Kruif uit Maarssen, raakte na een botsing ln brand. Hier door, en doordat de auto geleend was, werd de identificatie zeer bemoei lijkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1