op- en over slag olie op Maasvlakte ROTTERDAMS DAGBOEK VOOR BEZIT VUURWAPEN EN HASJIESJ NEGEN MAANDEN Volkstelling en privacy HAVENCOMMISSIE ENTHOUSIAST OVER ALTERNATIEF HOOGOVENS Kans voor oliebaronnen Rijnmond gaat drie hearings houden ROTTERDAM RIJNMOND iSf Eis: 10 maanden voor diefstal van goederen Deense profs wellicht in nationale team OUD-DIRECTEUR TENNISPARKEN OVERLEDEN WfcfeiA. A OVER VESTIGING I-IOOGOVENS BART TRAINDE AL WEER BIJ ANDERLECHT yr pagina 4 - woensdag 6 januari 1971 Plan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Bij de gemeente is een plan in studie voor een alter natieve bestemming voor de Maasvlakte. Dit plan dat o.a. de bouw van een tankpark voor op- en overslag van ruwe olie behelst is ruim twee we ken geleden in een besloten vergadering ter kennis ge bracht van de raadscommis sie van advies voor het Ge meentelijk Havenbedrijf. Officieel commentaar op ilit alternatief voor de vestiging van een hoogoven, en staalbedrijf van Hoogovens/Hoescli op de Maas vlakte, was gisteren niet verkrijg, baar. Wethouder drs. H. J. Vier- sen (economische raken en ha ven) weigerde in tc gaan op de feitelijke juistheid van dit he- richt. Het nieuwe Maasvlakte-plan, dat in de raadscommissie vrijwel unaniem enthousiast ontvangen is, heeft een aantal duidelijke voordelen in vergelijking met do voorgenomen vestiging van het bedrijf van Hoogovens/Hoesch. Het tankpark dat een belansrtjk deel van de Maasvlakte reu beslaan ia: 0 in milieu-hygiënisch opricht vrij wel .schoon" (het geprojecteerde be- De Maasvlakte nog steeds in maagdelijke staat. drijf van Hoogovens/Hoesch zaï een niet onaanzienlijk stuk bijdragen aan de luchtverontreiiüing) weinig arbeidsintensief (in do Op zet van Hoogovens/Hoesch wordt voorzien in het aantrekken van in 1990 in totaal ruim 12,000 werkne mers, hetgeen een zware belasting op de overspannen arbeidsmarkt van het Rijnmondgebied zou betekenen). zonder kostbare investeringen op het gebied van infra structuur aan te leggen (in het geval van de komst van Hoogovens/Hoesch is het tegendeel het geval). Een ander bijkomend voordeel is, dat het. gemeentelijk Havenbedrijf meer inkomsten aan zeehavengelden zou krijgen in verband met de ge dachte overslagfunotie zal het aantal schepen dat de Maasvlakte zou bezoe ken aanmerkelijk groter zijn dan het beperkte aantal ertscamers, dat ten behoeve van het bedrijf van Hoog ovens/Hoesch zal aanvoeren. Bij de oliemaatschappijen bestaat al lang behoefte aan uitbreiding van de opslagfaciliteiten. De noodzaak daar toe, vorig jaar onder andere uitge sproken door Esso, dat liet doorsche meren voor honderden miljoenen te willen investeren in een „tankpark" in de Hoeksewaard, wordt groter naar mate de raffinage-capaciteit in het Waterweggebied wordt uitgebreid. Zo wordt de capaciteit van de BP- raffinaderïj op het ogenblik van vijf op vijftien miljoen ton per jaar ge bracht. Andere raffinaderijen hebben verklaard, dat zij uitbreiding overwe gen. Paktank, de in op- en overslag gespecialiseerde werkmaatschappij van Pakhoed Holding, verklaarde op 1 Juli vorig jaar een goed bedrijfsresul- itaat te verwachten „omdat de vraag naar opslagcapaciteit het aanbod aan zienlijk overtreft". Verantwoord Hoewel de Maasvlakte, waarvan de fiETitg in (totaal bijna een miljard gul den hetft gekost, dure grond is voor de Industrie, worden, investeringen voor een tankpark door de oliemaat schappijen verantwoord geacht. In de Hoeksewaarö, het enige gebied in de omgeving van Rotterdam waar op slagfaciliteiten met efen flinke capaci teit zouden kunnen wprden geschapen, mag op grond van ew beslissing van de regering geen t industrialisatie plaats vinden. j Het bekend worden van de nieuwe Maasvlakte-plaflnen~Vaarover overi gens de grootste geheimhouding in acht wordit genomen, vindt plaats op een moment, dat deprocedure rond de eventuele vestiging van Hoog ovens/Hoesch op de Maasvlakte nog volop gaande is. Zoals bekend hebben de vier overheidsinstanties, die even tueel met Hoogovens een convenant zullen sluiten ter, waarborging van de milieu-hygiënische gevolgen van de vestiging van het staalbedrijf. Rotter dam, Rijnmond, de provincie Zuid- Holland en hot rijk. werkgroepen in gesteld, die zich bezig houden met het oplossen van procedure-moeilijkheden en de bestddertng van een aantal zwaar wegende aspecten van de Hoogovens-vestiging. Dit overleg is nog steeds gaande. Ook heeft Rotter dam nog geen officiële reaotle van Hoogovens gehad op de vraag of vol daan zal kunnen worden aan de twee eisen op milieu-hygiënisch gebied, die de convenants-commissie aan het IJ~ muidense bedrijf heeft gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr J, D. de Jong eiste gis teren tegen de 40-jarige voormalige verkoper Theo van E. uit Capelie aan de Ussel een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, met aftrek van het voorarrest wegens diefstal van goederen ter waarde van ongeveer 50.000 gulden, De 46-jarlge winkelier Herman W. uit Dordrecht hoorde wegens heling een celstraf van zes maanden tegen zich eisen. Theo van E. had bij de firma waaï hij reeds 14 jaar werkzaam was onder meer elektrische dekens, seheerappa- raten, schaatsen en keukenuitrustin gen weggenomen. Een gedeelte van deze goederen was naar Herman W- gegaan terwijl ook de vader van ver dachte een deel had gekregen. Van de Dordtse winkelier had ver dachte hiervoor ongeveer 3000 gulden tipgeld gekregen. Een bedrag dat niet in verhouding stond tot de waarde der goederen. Deze lag rond de 35.000 gul den. De politie had bij beide verdach ten nog een gedeelte van de goederen kunnen achterhalen. De officier sprak van een kolossale knoeierij. Het was hem niet duidelijk geworden waarom verdachte, die een goede positie had, tot zijn daden ge komen was. Wel laakte mr De Jong de geringe controle bij het bedrijf. De officier was van mening dat in dit geval gesproken kon worden van diefstal en niet van verduistering. En wel omdat verdachte de goederen niet in dienstverband onder zich had, maar ze via het magazijn moest be>trekken. Ook ten aanzien van de motleven van Herman W. tastte de officier in het duister. Door hard werken had deze een goed lopende zaak weten op 4e bouwen die hem een behoorlijk in komen verschaft, W. had inmiddels wel de schade die voor zijn rekening kwam aan het benadeelde bedrijf ver goed. De rechtbank zal op 19 januari uit spraak doen. (Van onze sportredactie) KOPENHAGEN, woensdag Het amateuristische Denemarken over weegt zijn in het buitenland spelende prof-voetballers in het nationale elftal te gaan opstellen. De bondsvergade ring van de Deense voetbalbond zal over enkele weken een beslissing ne men. Valt de beslissing positief uit dan zal men o.a. een beroep gaan doen op Jorgen Kristensen van Sparta, Schmidt Hansen en Munk Jensen van PSV en John Stein Olsen van FC Utrecht, Men hoopt ze reeds deze zo mer in de wedstrijden tegen Portugal en mei) Belgie (26 mei) en Schotland (9 juni) te kunnen opstellen. (Ven een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De of ficier bij de Rotterdamse rechtbank mr J. D. de Jong eiste gisteren tegen de 22-jarige losarbeider Janus de N. een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek van het voorarrest we gens het in bezit hebben van hashish en een vuurwapen. In zijn requisitoir kantte de officier zich fel tegen het optreden van een niet-Rotteraams politiekorps. Een van haar mensen had Janus gevraag hem hash te leveren. Er werd. een plaats afgesproken waar de kilo hash zou worden afgeleverd. Inmiddels werd do Rotterdamse politie getipt en deze trof in de auto van verdachte inderdaad een (hoeveelheid, drugs aan. Bovendien werd nog een revolver gevonden, Mr De Jong wilde bij het bepalen van zijn eis het handelen in drugs dan ook liever buiten beschouwing laten. „Deze tactiek kan ik met bewonde ren", zo stelde hij. Verdachte was overigens zowel in Rotterdam als in andere steden een bekend handelaar. Hij trok van de bijstand omdat hij dan slechts twintig gulden minder kreeg dan als hij bij een baas werkte. „En dan maar handelen in drugs. Een handel waar ik pertinent tegen ben. Dat zal ik te vuur en te zwaard blijven. In Veenhuizen zal je overi gens wel moeten wenken. En voor weimg geld", aldus de president van de rechtbank mr A. R. Jolles. De officier wilde er nog uitdrukke lijk op wijzen dat de justitie achter de praktijken van verdachte was geko men omdat zijn naatn door andere ge detineerden, die drugs van hem be trokken hadden, was genoemd. De raadsman van verdachte mr S. Ivens had zijn cliënt leren kennen als „een verdraaid aardige vent". In weerwil van het feit dat hij met een een aantal langharigen minder pretti ge ervaringen had. „Een knaap zoals hij moet door het popfestival in ver warring zijn geraakt. Er wend handel bedreven onder de ogen. van de justi tie. Uit die tijd dateert ook het eerste proces-verbaal voor een dergelijk feit. Tevens werden daar verdere contac ten met afnemers .gelegd", zo stelde de raadsman. Tot slot van zijn pleidooi verklaarde anr Ivens zioh gaarne be reid zijn tondeuze op de hoofdtooi van verdachte te beproeven. De rechtbank zal op 19 januari uit spraak doen. van der TAE laatste weken is steeds duidelij ker geworden, dat de kans Hoogovens op de Maasvlakte te vestigen, met de dag kleiner wordt. Politiek niet haalbaar, noe men we dat. Van veel kan ton (gemeente raad van Rot terdam. gewest Rlinmotnd, Provinciale Staten van Zuid-Holland) wordt hard aange drongen op het vinden van een al ternatief voor de peperdure Maas vlakte. Ook Hoogovens zelf lijkt er van doordrongen te geraken, dat men op een andere plaats moet gaan nukken. Intussen is het niet onaardig wat tc mijmeren over alternatieve moge lijkheden voor de Maasvlakte. Van verscheidene kanten Is de suggestie gedaan de Maasvlakte op te schepen met een luchthaven. Dat idee zal om twee redenen overboord gezet worden De Maasvlakte is daarvoor veel te kostbaar (bijna een miljard gulden en die moeten op een of andere manier terugkomen). Voorts zal de geluidshinder stellig nog van dien aard zijn, dat de actie comités tegen luchtvervuiling-als het gevecht tegen Koogovens eenmaal gewonnen is. in leven kunnen bRJ- ven en zich kunnen concentreren op het weren van herrieschopers I verband met de accommodatie van zeer diep stekende mammost- schepen is het zeker niet ondenkbaar dat de Maasvlakte wordt gebruikt voor scheepsbouw en scheepsrepera- tle, ook voor giganten De Maasvlakte is daarvoor echter te groot en ook zeker weer te kostbaar Kan de vestiging van een zesde raffinaderij iets zijn? Of zou een van de bestaande raffinaderijen overwe gen een kolossale raffmage-uitbrei- ding op de Maasvlakte te vestigen? Het ls niet waarschijnlijk, omdat naar veler anzich» de lucht boven het Rijnmondgebied, het "Wcstland (en nu ook al Den Haag) meer dan vol doende verpest is. Waar de raffinaderijen veel meer behoefte aan hebben en daar ma ken ze bepaald geen geheim van ls aan opslagruimte. Naarmate de schepen groter wor den zal er in steeds groter wordende hoeveelheden olie worden aange voerd. Voor opslag alleen echter zal de Maasvlakte ongetwijfeld opnieuw te kostbaar zijn. (In dit vörband kan nog opgemerkt wo'vien, dat de ,-goed- kopere" „Hoeksewaard" (voorlo pig?) niet voor de olie- of andnre in dustrie beschikbaar komt, el was het alleen maar, omdat ook de regering zich daartegen heeft uitgesproken. Veel Interessanter wordt de Maas vlakte al, wanheer ze ook gebruikt wordt voor overslag van olie van grote schepen in kleinere voor ver werking in kleinere havens dan Rot terdam, die «Heen maar kleine tan kers kunnen behandelen, (In Ierland bestaat zoiets reeds, van Gulf Oil, maar daar beschikt men uiteraard niet over zo'n opslag- en rafina- ge-outillage als in Rotterdam), Is de Maasvlakte daar dan niet te duur voor? In elk geval is een veel rendabeler exploitatie mogelijk doordat het een extra trekpleister wordt: èn voor de grootste schepen cn voor kleinere en dat brengt lek ker wat zeehavengeld op. (Ook iels wat het Gemeentelijk Havenbedrijf wel kan gebruiken. Een begroting met een tekort slikt de raad niet lang meer, zo bleek bij de laatste begrotingsbehandeling opnieuw). Eon ander voordeel is, dat van op en overslag van olie dc lucht niet vuil(cr) wordt. Bovendien zal zo'n bezetting van dc vlakte niet arbeids intensief zijn een van de zwaarst wegende argumenten tegen een hoogoven- en staalbedrijf. Er is één aspect, dat het aantrek ken van iets anders dan hoogovens, behoorlijk m de weg staat. Deze rechtse regering en een meerderheid in het college van b. en w. van Rot terdam zouden dat als een politieke nederlaag voor zichzelf en een over winning van links kunnen zien. Niettemin zou het bijzonder inter essant zijn als een of moer olie maatschappijen Rotterdam zouden benaderen om nog meer ruimte te krijgen dan ze al in gebruik of Sn optie hebben. Esso heeft verleden jaar al meegedeeld voor expansie een miljard gulden over te hebben. BP deelde eind vorig jaar mee be langstelling te hebben voor een stuk Maasvlakte en wees een Britse di recteur aan om de mogelijkheden te onderzoeken. De andere in het "Wa terweggebied gevestigde oliemaat schappijen zijn niet van plan in te krimpen intcngendeel. Eigenlijk is het wachten alleen op een verzoek van een of meer olieboeren een op en overslagbedrijf te mogen bouwen op de Maasvlakte of gebruik te mo gen maken van een gemeentelijke overslagstation. ROTTERDAM, woensdag Mor genmiddag 2at in het familiegraf te Lekkerkerk het stoffelijk overschot worden bijgezet van de m de nacht van zaterdag op zondag overleden J. C. Schouten, m leven gepensioneerd directeur van de gemeentelijke tennis parken van Rotterdam. De heer Schouten was voorheen directeur van het tennispark De Enk en oprichter, bestuurslid en ere-lid van de tennis club Racketeers. Ook van de vereni ging Deuce Again was de heer Schow ten ere-lid. Bij zijn 25-jarige jubileum als park directeur werd hem het ore-lidmaat- sohap aangeboden door het hoofdbe stuur van. de vereniging van tennis park- directies. Hij kreeg deze onder scheiding ook van de Kring Rotter dam van deze organisatie. De heer Schouten heeft zich tevens zeer verdlentelijk gemaakt voor de verbreiding van de tennissport onder de jeugd. De veelomvattende organi satie van het schooltennis heeft hij vele jaren op voortreffelijke wijze leid. De overledene bereikte de leeftijd van 68 jaar. Het is min of ymeer 'in' om te gen d' volkstel ling te zijn. Ik wil altijd wel graag 'in* zijn, maar.nee, als ik heel eerlijk ben, kan ik weinig bezwaren tegen de volkstel ling ontdekken. Dat wil zeg den: ik deel de bezwaren gen: ik deel de bezwaren van de tegenstanders met of nauwelijks. U kent die be zwaren: verlies van privacy en misbruik door de over heid of een overheid. Wat dit laatste betreft: on danks alle waarborgen zal er zo hier en daar wel mis bruik van de telling worden Sparta gaan, dat we in het geheim lid zijn van een ge nootschap tot wering van linkshandigen of niet in het geheim van de plaatselijke hengelsportverenigmg, dat we bang zijn in het donker, dat we er een homo-, hete ro- of bi-sexuele afwijking op na houden. Maar daar wordt ook niet naar ge vraagd. Het zijn deze dingen die de plotseling door het Neder landse volk ontdekte privacy uitmaken. Niet hot inkomen, niet de schoolopleiding, niet het aantal kinderen, niet het feit of het huls waarin u woont al dan niet centraal verwarmd is. gemaakt. Er zal echt wel er- Voelt u zich in uw persoon- gens een burgemeester zijn lijkheid beknot als een overheidsinstantie weet dat uw woning geen lavet of wastrog rijk is, In de stroom van anti-ge- sehriften heeft niemand zich die met behulp van de volks- tellïnggegevens nagaat of er iemand illegaal in zijn gemeente woont. Maar ver der? Wat is er over u en mij bij de overheid nog niet be kend? Dat we liever naar de TROS dan de VPRO kijken of omgekeerd. Dat we zon dags naar Feijenoord of Do Katendrechter* heb ben zelf een ijsbaan ge maakt en wel op het sportterrein In deze wijk. Met hulp van Thotnsen'a Havenbedrijf en particulieren die slangen, bezems er» baanschulvers beschik baar stelden hebben de wijkbewoner» iets Uniek» tot stand ge bracht. De baan !s al enige dagen volop In ge- bruik. tot op heden druk gemaakt over de persoon van de volksteller. En dat is won derlijk. In de meeste geval len zal de 'ondervraagde* te doen hebben met een volsla gen onbekende teller. Dan is er weinig aan de hand. Maar wal te doen als de volkstejler 'n bekende blijkt te zijn. Dat kan iemand zijn die u hele maal niet in uw huis wil toelaten. Het kan de buur vrouw zijn. U kunt op goede gronden menen dat zij er mets mee te maken heeft hoeveel huur uw huis doet, om maar iets te noemen. Kan men dan ergens om een andere volksteller vragen? Ik heb daar nog niets over gelezen. Het lijkt mij een leemte. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, woensdag Rijnmond gaat drie hearings hou den over tfe eventuele vestiging van Hoogovens/Hoesch op de Maasvlakte. Het initiatief daar toe is genomen door de gezamen lijke commissies uit de raad van Rijnmond. Actiegroepen en alle andere belang stellenden zijn welkom op 19 januari in Hoek van Holland in hotel Ameri ca, 22 januari in Spijkenisse, zaal De Keizer en op 26 januari in Rotterdam, Groothandelsgebouw. Aanvang in alle gevallen 20 uur. De Rijnmondraad zal over de vesti ging van Hoogovens op de Maasvlakte een uitspraak doen voordat de Rotter damse gemeenteraad het voorstel tot grond uitgifte aan Hoogovens zal be handelen. Zoals bekend heeft Rijn mond over de gevolgen van 'n hoog oven- en staalbedrijf op de Maasvlak te een deskundigenrapport gepubli ceerd, waaruit het dagelijks bestuur nog geen conclusies heeft getrokken. Het Rijnmondraadslid mr L. Hane- kroot (D*66) houdt in de raadsverga dering van 1 januari een interpellatie over een eventuele hoogoven vestiging op de Maasvlakte. Hij meent dat Hijn- mondraad idenl te beschikken over gegevens over „op stapel staande resp. geplande uitbreiding van be staande vervuilende industrieën en over dergelijke nieuwe vestigingen." Hankroot wil met zijn interpellatie o.m. antwoord op de vraag: „Is het dagelijks bestuur bereid de raad ter stond in te lichten over het hem voor ogen saande plan op welke wijze het bestaande verontreinigingsniveau zou kunnen worden teruggedrongen en in het bijzonder over in dat plan even tueel opgenomen mogelijkheden om milieuverontreiniging door thans reeds bekende, maar nog niet in wer king getreden uitbreiding en nieuwe vestiging van vervuilende Industrieën tegen te gaan?" (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woendag De ver wondingen die Leen Barth, de doel man van Anderlecht, maandag bii een autobotsing in Rotterdam-West heeft opgelopen, zijn meegevallen. Hij blijkt geen hersenschudding te hebben opge lopen zoals aanvankelijk werd veron dersteld Gisteren heeft hij weer bij Anderlecht getraind.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1