Rijnmond gaat praten over overdracht taken 1 FOLDER VOOR INWONERS VLAARDINGEN Surinamer wi! eigen taxi bedrijf met V- teken ROTTERDAMS DAGBOEK Volkstellers krijgen het niet makkelijk G0UZY ROTTERDAM RIJNMOND MET STAATSSECRETARIS MR. C. VAN VEEN OLIE OP ZUIDPLEIN Met het oog op gevaren Jet Dubbeldam met intieme orgelwerken Muziekvreugde en perfectie bij B lazersensemble UIT PROTEST TEGEN DISCRIMINATIE LANDGENOTEN Mannen aangehouden wegens diefstal 120 gouden horloges Kleuters verdronken Boksen in Odeon VEILIGE VERWARMINGSDEKENS Eenrichtings verkeer Kralingen Duitsers verdacht van twee juwelendiefstallen Koopman verdacht van oplichting alleenstaande vrouw pag. A - dinsdag 19 januari 1971 Met alle macht probeerden gisteren brandweerlieden de olie van het Zuidpieiri te krijgen die uit een lekkende tankwagen was gevloeid en waarover elders in de krant meer te lezen is. VLAARDINGEN, dinsdag rMet het oog op de gevaren, die de be volking in een industriegebied kunnen bedreigen, zal waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar een folder worden uitgebracht, die huis- aan-huis wordt verspreid. De inhoud ven de brochure zal voor een belangrijk deel worden bepaald door een beschrijving van de voorbe reidingen die de gemeente heeft ge troffen om bij een plotselinge ramp effectiefste kunnen optreden. Daar naast zullen aan de bevolking richtlij nen worden verstrekt die leder voor zich persoonlijk ken toepassen wan neer daartoe onverhoopt aanleiding .zou bestaan. Op gemeentelijk niveau is overleg gaande om uniformiteit in de inhoud van de te verstrekken brochures aan te brengen. Volgens burgemeester mr J, Heus- dens, onder wiens portefeuille de rampenbestrijding valt, is het van groot belang te voorkomen dat de brochure paniek teweeg brengt, ter- wijl anderzijds de industriële gevaren nuchter onder ogen moeten worden gebracht, Tijdens een persconferentie in het stadhuis wees de burgemeester er nadrukkelijk op dat de door de overheid getroffen voorbereidingen geen garantie vormen voor een effec tieve hulpverlening in geval van nood. „Het .is zaak dat dè mensen er men taal op zijn voorbereid. Dat geldt met name voor hen, die handelend moeten optreden als dat nodig blijkt te zijn. Dnerom hebben we hier in Vlaardin- gen ook een evacuatieplan, De men sen, die er onverhoopt mee moeten werken, weten nu dat er iets op pa pier staat, dat er een regeling is ge troffen. Hetgeen niet inhoudt dat het plan bij een catastrofe precies kan worden uitgevoerd, zoals het op pa pier is weergegeven, laten we dat we] nuchter onder ogen zien1', aldus de burgemeester. Alarmering Vooralsnog vormt de alarmering van de bevolking een groot probleem. Rotterdam zou dit graag via een re gionale radio-omroep willen doen. vertegenwoordigers von gemeenten, die in de „gevarenzone" liggen, waar onder Vlnardingen, hebben een au diëntie gevraagd bij minister Klompé van cultuur, recraetie en maat schappelijk werk om over een derge lijke regeling te praten, ook de in schakeling van de nationale omroep wordt in overweging genomen. Met betrekking tot het evacuatie- plan deelde burgemeester Heusdens nog mee dat de eerst aanschaffingen hiervoor zijn gedaan. Zoals bekend stelde de gemeenteraad vorig jaar 66.000 gulden beschikbaar, welk kre diet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Oefening In december is geoefend met het evacuatieplan. „Er waren tekortko mingen, maar de bedoeling van zo'n oefening met de stafmensen is juist om die op te sporen", aldus dë burge meester. In do toekomst wil hij ook zogenaamde deeloefeningen houden, waarbij bepaalde onderdelen van de gemeentelijke diensten, bijvoorbeeld de G.G. en G.D., in actie komen. „En dan met hest horloge er bij". "pEN jaarlijkse gaat op de maan- •^dagavohdconcerten in de St. Lau- renskerk is de organiste van de Duitse Kerk, alhier, Jet Dubbeldam. Gister avond trad zij voor een helaas klein aantal belangstellenden op in een (zoals men van haar gewend is) smaakvol samengesteld programma van werken die geschapen zijn voor een orgel als het fraaie Marcussen-in- strument in het transept van deze kerk. Die werken bleken vrijwel alle intiem van. aard, die van de heden daagse Zwitserse componist Oswald Jaeggi niet uitgezonderd; van deze hoorde men drie deeltjes uit een or gelsuite op Gregoriaanse thema's, in een harmoniek k Ia Distier en Pepping en van een speelse, objectiverende ge voeligheid. Reger was voorts verte genwoordigd met Toccata en Fuga uit de Suite op. 92, die evenmin monu mentaal van aard zijn, Overigens een lamelijk academische Reger, zeker wat deze fuga betreft. Van de overige werken alle uit de barokperiode stak een niet 20 persoonlijk en inventief koraalvoor- spel van Kirnberger (over Wie schön leuchtet der Morgenstern) wat af te genover Dan&rieu's sierlijke Magnifi cat, Daqulns Variations sur les Flutes en Bachs Fantasie in G. Jet Dubbel dam, die haar recital opende met Muffats karakteristieke Toccata in F, frappeerde weer door haaropmerke lijk stijlbesef en artistieke keuze der timbres en gisteravond in het bijzon der door haar soepele, technisch vlek keloze spek Van enige nervositeit, bij deze gevoelige kunatenaresse weieens aanwezig, was .thans gelukkig niets waarneembaar. S. N1EBOER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Het dagelijks bestuur van Rijnmo gaat met staatssecretaris mr C. van Veen van binnenlandse zak**» bepraten welke concrete uitvoerende taken van de gemeenten 111 de nieuwe wet dienen te worden overgedragen aan het openbaar lichaam. Rijnmond in zijn toekomstige activi teit de voet dwars gezet wordt. Fibbe ging overigens met een „grote boog" heen om de opmerking van de raadsleden die hadden ingehaakt op de uitlatingen, van staatssecretaris Van Veen in Het Rotterdams Parool, Hij verklaarde aan het begin van zijn beantwoording het interview „twee minuten tevoren op zijn tafel te heb ben gekregen, en het niet te hebben kunnen lezen". Welke taken dit zijn wilde Rijnmondvoorzitter "W. A. Fibbe de raad gistermiddag niet zeggen Een opsomming zou, volgens hem, betekenen, dat het takenpakket daarmee afgebakend zou zijn. De Rijnmondraad toonde zich be reid de staatssecretaris in diens visie over de Rijnmondoplossing te volgen. De reden daarvoor was niet de in stemming met de oplossing op zich, maar omdat de bewindsman, volgens Fibbe, zou hebben „toegezegd" dat het voorontwerp voor de nieuwe Rijn mond wet vóór de verkil deputeerde staten o] de raad met de meedenken. Verschillende woordvoerders zetten vraagtekens bij enkele facetten van. de nieuwe Rijnmondopzet van Van Veen: wat moet verstaan worden onder „intensief overleg met gemeenten bU het opstellen van een regionaal be leidsplan; welke mogelijkheden zullen de gemeenten hebben om eventueel tegen beslissingen van Rijnmond- nieuwe-stijl in beroep te gaan; waar om behoudt Rijnmond niet zijn huidi ge streekplanbevoegdheid; Rijnmond dient het zeehavenbeleid van Rotter- dam over te nemen. Voor is spraken enkelen, P. J. Bliek (vvd) en M. H. L. Weststrate (peg en kvp,) hun vrees uit voor het niet vóór de verkiezingen gereedkomen van hei voorontwerp-Rijnmondwet, Zij wezen er op dat staassecretaris Van Veen. blijkens een interview in deze krant van zaterdag, nog steeds geen in2ich1 hoeft in een financieel statuut. Mevrouw H. de Vos-Krul (cpn) sprak naar aanleiding van genoemd interview haar ongerustheid uit over de uitspraak van de bewindsman daarin, volgens welke hij de gedachte aan een beperking van het passief kiesrecht voorde Rijmondraad niet wil uitsluiten. Mevrouw De Vos wiJ vasthouden aan het huidige kiesstel sel. Positief WD-er mr H. C. G. L. Polak stond juist positief tegenover beperking van het passief kiesrecht (iets wat burge meester Thomassen onlangs aan de staatssecretaris voorstelde). De libe raal ziet in een dergelijke beperking geen aanranding van de democratie, maar wel een mogelijkheid om een „verzoening" tot stand t>e brengen tus sen de gemeente en Rijnmond. Een dergelijke „verzoening" ziet Rijnmondvoorzitter Fibbe niet in het verschiet. Hij benadrukte daarom nog eens dat de nieuwe wet waarborgen moet bevatten om te voorkomen dat TTET Nederlands Blazers Ensemble, na zijn nachtelijk avontuur van zaterdag op zondag in de hal van de Doelen gisteravond woer present in de kleine Doelenzaal, heeft nu in klei nere bezettingen en derhalve zonder dirigent spelend opnieuw een en thousiast publiek overtuigd van de grote perfectie en intense musiceer- vreugde, waarmee deze Jonge mensen een zeer uiteenlopend repertoire ver tolken. Op dit eerste van drie maan- dagavondcancerten waren het uitslui tend lichte, diverterende werken, die tot uitvoering werden gebracht, zij het, dat Mozart in zijn serenade no 11 in Es K.V. 375, stemmend uit 1781/'82, binnen het raam van een sierlijke speelmuziek vol charmerende vond sten zijn artistieke potentie reeds vol ledig gestalte heeft gegeven, daarmee de hoofse vorm een dimensie verle nend, die haar tevoren totaal vreemd was. Beethovens Rondine voor dezelf de bezetting (2 hobo 2 klarinetten, 2 hoorns en 2 fagotten), voorafgaand aan. Mozart, bleek daarentegen een onschuldig, vriendelijk werkje zonder pretentie, overigens in zijn prilheid typisch de pennevrucht van een nog zeer jeugdig (20 jarig) componist, In dezelfde formatie plus fluit, met evenwel gedeeltelijk andere spelers het N.B.E. is een flexibel apparaat! trad het ensemble voor de pauze aan in Gounods melodieuze Petite Sym- phonie, gevolgd door Janaceks Suite: blódi (jeugd), een autobiografisch stuk van de toen 70 jarige Tsjech, wat breedvoerig misschien en niet al te hecht in de vorm, maar toch een ori ginele compositie, niet het minst door de merkwaardige blazersbezctühg (fluit, hobo, klarinet, basklarinet, hoorn en fagot) die voortreffelijk klinkt in een heel aparte sonoriteit. Alle spelers (wier hippe kleding J, A. TJAUW A. HING (39) Aparte taxi's. Den HAAG, dinsdag (ANP). De Haagse politie heeft de 28-jarige gla zenwasser F. van G. en zijn 21-jarige collega W.S. aangehouden, verdacht van diefstal van 120 gouden horloges met een waarde van 120.000 gulden. Wegens heling zijn aangehouden de 41-jarige opperman E, J. S. en zijn 15-Jarlge dochter, allen uit Den Haag. De diefstal ós gepleegd tussen 31 de cember en 2 Januari. (Van onze correspondent) STADSKANAAL, dinsdag. In Emmen is maandagmiddag de drieja rige Jan Abblng vlak bij de ouderlijke woning tijdens het spelen in een ge deeltelijk met ijs bedekte vijver ge raakt en verdronken. De tweejarige Caroline Vrolijk uit Sassenhelm is maandagmiddag vlak bij haar ouderlijke woning verdron ken. ROTTERDAM, dinsdag Op maandag 1 februari vinden er in ge bouw Odeon aan de Gouvernestraat bokswedstrijden voor amateurs plaats. De wedstrijden worden georganiseerd door promotor Theo Hmzenaar. stoort noch amuseert, zodat de vraag rijst, waartoe deze gewilde noncha lance?) hebben bewondering afge dwongen met hun geacheveerde spel, dat volmaakt synenroom bleef tot in de meest vrije passages. Een toegift was de respons op het hartelijke ap plaus. ELLY SALOMÉ (ADVERTENTIE) GEVEN BEHAAGUJKE WARMTE VOOR EEN GEZONDE NACHTRUST 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL 010-235327 door JAN GERRITSEN ROTTERDAM, dinsdag „Taxichauffeurs verklaren openlijk voor de TV dat ze niet langer Surinamers meenemen. De overheid heeft tot nog toe niets gedaan aan de openlijke discriminatie van een bevol kingsgroep, die het toch al moeilijk heeft. Als ze daar niets aart wil doen, dan moet ze de Surinamers in de gelegenheid stellen het lot in eigen hand te nemen." Dat is de reden waarom de heer J. A. Tjauw A Hing, 39 jaar („Toen ik 20 was ging ik uit Suriname weg") burgemees ter en wethouders heeft verzocht om een vergunning voor een taxi bedrijf met tenminste drie wagens te exploiteren. Aparte taxi's voor de Surinamers „en wie er verder allemaal voor Suri namer worden aangezien", zegt de heer Hing, die de wagens wil laten beschilderen met can. groot V-teken dat iedereen als klant zal worden geaccepteerd. Want sinds de moord op texi-chauffeur „Kapple" Dijksman, enkele weken geleden, maken veel Rotterdamse taxichauffeurs er geen geheim van dat ze geen Surinamers meer als klant accepteren. Ze zoeken de daders van de gruwelijke moord tn kringen van Surinamers, nadat het politieonderzoek bad uitgewezen dat de aanvankelijke ve rdenking tegen Joegoslaven nergens door gerecht vaardigd werd. Hoe,wel uit interviews in dagbla den en voor de tv duidelijk is geble ken dat veel taxi-chauffeurs Suri naamse klanten „niet zien" of weige ren („die viespeuken zei een chauf feur voor de tv", herinnert de heer Hing zich verontwaardigd), kreeg het kabineit van de gevolmachtigde minis ter van Suriname een gerustellende mededeling van de politie-voorlich tingsdiénst. ..Na een gesprek met de bond van taxi-chauffeurs, aldus Suri naams Nieuws, het orgaan van het Surinaams kabmet. bleek dat van een boycot of enig vooroordeel geen spra ke is." „Ik weet ook wel dat de taxi-te lefooncentrale alle aanvragen, ook van Surinamers, doorgeeft aan de chauf feurs. Maar ais die dan op het adres komen van de Surinamer die een wa gen heeft besteld, weigeren ze of rij den ijskoud door. Dflt is al tientallen malen gebeurd. Vroeger bestond dat probleem niet. Je had je eigen garage en die belde je. Nu moet je maar af wachten wie door de telefooncentrale ■naar je toe wordt gestuurd." De heer lieren zijn geïnstrueerd men- niet lukt volgt proces-verbaal. sen die niet aan de volkstol- Voor gastarbeiders zijn er ling urtllen meedoen op andere speciale tellers, die de betrok- gedachten te brengen. Als dat ken taal spreken, £^E mensen few die ons volgen- W de maand gaan tellen krijgen geen eenvoudige taak. Ik ben daarvan doordrongen geraakt tijdens een bijeenkomst voor volkstelleiders. Een deskundige van het Centraal Bureau voor de Statistiek kreeg tientallen lastige vragen voorgeschoteld. Hoe, om maar eens wat te noemen, kan een uolksteller de ouderdom van een tooning bepalen. Bet vooral op de soort steen die in een bepaalde wijk wordt gebruikt, luidde het advies. Wat is nou precies een wei geraar? De volkstellers zullen in dit opzicht soepel moeten zijn. Iemand die niets wit in vullen is een weigeraar, maar iemand die een bepaalde vraag om een bepaalde reden niet wil Invullen moet niet als een weigeraar worden beschouwd Met de problemen der volks tellers hebben u en Uc geluk kig niets te maken, maar ze zijn wel interessant. Neem nu Feest is er op 8 februari In hu lie Maaskant aan de Schle- damsewljk 4B, Dan zijn de heer F. Maaskant (81) en me vrouw H. Maaskant-Trouw (82) zestig Jaar getrouwd. Het feest wordt gevierd aan de SchoonoordBtraat 16, op de zelfde datum. eens de rijdende en varende bevolking. Tel die maar eens. Bij een brug kun je de gezin nen aan boord van schepen tellenhad CSB geadviseerd, maar weet het CSB dan niet, dat je niet zo maar een schip kan aanhouden. Kaarten moeten worden in gevuld met zwarte potloden. Wie beschikt er in deze tijd nog over zwarte potloden? Valt mee, zegt het CBS, bij een proeftelllng in 1967 is ge blekendat 60 procent van de Nederlandse bevolking nog een potlood in huis heeft. Volgens Brttynzeel moet dit zelfs tach tig procent zijn. Boos zijn sommige volks- te l-instrUcteurs op de televi sie, die zoveel aandacht heeft besteed aan de anti-acties. In dit verband uierden de VPRO en de NOS In één adem ge noemd, uiat niet iedere dag ge beurt. Een gemeentenaar uit Rockanje verwacht veel te genwerking. Nooit geweten, dat Rockanje zo'n revolutio nair nest was. De NOS heeft het de ambtenaren eaitra- moeiUjfc gemaakt, en dat mag de NOS toch eigenlijk niet domSommige mensen zien. in de NOS het liefste een soort regeringsvoorlichtingsdienst. Een volksteller die eert com mune binnenstapt krijgt het makkelijk. Hij hoeft alleen vragenlijst A in te vullen, wat dat dan ook mag zijn. Op de omslag schrijft hij „commune" Hoe kan iemand weten of hij met een commune heeft te doen? Dat staat nergens. Op 19 februari komt op de televisie nog een speciale in struct» e voor volkstellers en. wel van 18.15 tot 18.45 uur, een uitzending die op 20 fe bruari wordt herhaald van 15.30 tot 36.00 uur. De ambtenaren en particu- JJIT kaartje geeft de «ituatio weer voor 't eenrichtingsverkeer in 't gebied Roienburgkwar- tler tussen de Mocklon- burglaan en de Korte- kado, In de loop van vrijdag 22 Januari gaat de nieuwe oituatie in. De rijrichtingen van de Rozenburglaan en de Prinses Jullanalaan wor den gewijzigd. Tevens zal eenrichtingsverkeer worden Ingesteld In de Merulaweg. Het eenrich tingsverkeer geldt voor fnotorvoortulgen op meer dan twee wielen. ww- i r - SirEkHT ltN*!CKTiN9*Vt«*«III 0 Hing wil de oude toestand heratellen „ornaat het zo niet langer gaat" dat is de reden, von zijn verzoek om een vergunning voor een apart bedrijf, dat de benadeelde groepen dan wel zullen weten te vinden. „Na die moord kar» ik me voorstel len dat de taxi-chauffeur zekerheid vraagt, vervolgt hij geëmotioneerd. Maar dat moeten ze niet op de manier doen die ze nu toepassen. Die veilig heid moet gevonden worden door bijv. kogelvrije ruiten aan te brengen of wat dan ook, maar niet door Surina mers te weigeren. Want dan spitsen de verhoudingen zich toe en daar is niemand, ook de Nederlanders en de taxi-chauffeurs zelf niet, bij gebaat." Door zijn werk voor de Stichting Sociale Belangen Surinamers kan de heer Hing oordelen over de situatie waarin de Surinamers zich, in het al gemeen gesproken, in Rotterdam be vinden: „Die ia veel beter dan bij voorbeeld in 'Amsterdam en Den Haag, waar de verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroepen veel te wensen.overlaat. Maar er is weinig nodig of de zaak gaat fout. En het zijn luist zulke boycotacties, die ongeloof lijk veel kwaad doen." Creolen Daar komt nog een belangrijke fac tor bij. De heer Hing: ,.De Surinamers die het meest onder discriminatie te lijden hebben, zijn dc Creolen. In Su riname, waar zeven verschillende groepen naast elkaar leven, krijgen de Creolen ook de meeste klappen. Vee! komen naar Nederland om hier een beter lot te vinden, Ën ook hier heb ben zij het extra moeilijk. Alles wat ze hier ontmoeten is wantrouwen. Dan hoeft er natuurlijk niet veel te gebeu ren of Je bent uit je evenwicht." Met zijn vriend, de dertigjarige on derwijzer S. M. Braam, hoopt de heer Hing dat zijn aanvraag de overheid tot een duidelijke stellingnamc tegen over de discriminatie zal herleiden: „De Surinamer had al zoveel com plexen dat hij een taxichauffeur vijf gulden gaf als een ritje maar vier gul den had gekost. Nu zijn er Surina mers, de weerlozen die deze maat schappij nog niet goed kennen, zelfs te bang om een taxi te vragen. Ik zie het als mijn taak te werken aan de zekerheid, waar de Surinamers recht op hebben." (Van onze correspondent) ARNHEM, dinsdag De Arnhemse politie heeft maandag twee Duitsers, de 32-jarlge bankwerker E. S. K, en de 2S-Jarige machinebankwerker N. M. uit Duisburg, aangehouden. Zij worden verdacht van inbraak op 27 november bij een juwelier in Frsne- ker waar voor 60.000 aan juwelen en horloges werd gestolen. Ook zouden zij betrokken zijn ge weest bij een roofoverval in het afge lopen weekeinde op een juweliers- zaak tn Epe. Daarbij werden sieraden en horloges ter waarde van ruim ƒ50.000 buitgemaakt. De mannen konden worden gearres teerd na arrestatie van de 25-jarige bankwerker E, J. B. lilt Arnhem, op 11 januari. Deze man werd verdacht van een inbraak in de nacht van 24 op 25 november in een supermarkt in Be- dum. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht dat B. en de twee Duit sers betrokken waren bij de inbraak in Fraoeker. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag, De poli tie heeft de 20-jarige koopman M. D„ gevestigd te Tel Avlv, aangehouden op verdenking ven oplichting van een alleenstaande vrouw voor een bedrag van 5500,-. Hij spiegelde voor een grote zaak te drijven en beloofde de vrouw mee te nemen naar zijn buiten huis in Frankrijk. Hij vroeg haar 2100 „omdat hij op dat moment slecht bij kas zat."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1