Gerrit Schulte zet zich voor in ROTTERDAMS DAGBOEK Weer een stukje onverzuild maatschappelijk werk erbij SSS Haven Rijnpoort op Maas vlakte feilt Van Driesten leidde orkest jonge musici Als vestiging Hoogovens niet doorgaat Sisal ROTTERDAM RI JNMOND Nederlands voor buitenlanders Jongeren willen filmclub UNIE K. v. IC: RIJN BETER BEVAARBAAR MAKEN „Onervaren" kleuterleidsters voor Idas EERSTE NEDLLOYD IN HAVEN DB Artiesten gevraagd Oude Noorden MPH mmêÊm mmm Wiihrer Kammer- orchester met perfect spel 1000-ste matrozendiploma binnenvaart uitgereikt Eerste paal voor centraal magazijn Commissie wil speciaal RET-tarief voor bejaarden pag. 4 - woensdag 20 januari 1971 door WIM WEEDA ROTTERDAM, woensdag Gerrit Schulte, de oude wielerreus, is weer intensief in training. Tijdens de eerste dagen van de Rotter damse zesdaagse heeft men hdrn elke morgen een uur of anderhalf bezig kunnen zien met de andere coryfeeën van weleer, die „zijn" Nacht der Bejaarden (vanavond) de nodige kleur moeten geven. Gerrit Schulte is nóóit een man van halt werk geweest Een jaar of ze ven geleden werd hij door de heer A. Verberk, destijds directeur van sociale zaken van de Brabantse ge meente Gemcrt, geïnteresseerd in de recreatieverzorging voor bejaarden, Gerrit Schulte: met de jaren enthousiaster geworden (Van oen onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag, Het ac tiecomité pro Gastarbeiders kan., be ginnen met het lesgeven in de Neder landse taal aan buitenlanders. Sinds kort heeft de. actiegroep namelijk de beschikking gekregen over de nodige ruimte om het voorgenomen onder wijsproject uit te voeren. Drie zalen in het centrum van de stad zijn gratis aangeboden. De Ne derlandse lessen voor buitenlandse werknemers zullen in het weekeinde gegeven worden. Het ligt In de bedoe ling om de buitenlanders in .groepjes van zes te onderwerpen aan het zgn, alfabetiseringsproject. Het fictiecomité heeft nog enkele mensen nodig, die de lessen willen verzorgen. Men vraagt daarom vrij willigers, die „aan deze vorm van ont wikkelingshulp in eigen land willen meewerken". ROTTERDAM, woensdag, De werkgroep jongeren van de Stichting "Wijkopbouw Lombardhen gaat een filmclub oprichten. Uit een onlangs gehouden enquête is gebleken dat hiervoor vooral onder de jeugd in dé wijk veel belangstelling is. Binnen en kele weken hoopt de werkgroep Haar eerste voorstelling ite geven in het wljkgebouw aan de Menanderstraat, dat daarvoor vier woensdagen gratis ter beschikking staat Na deze proef periode zal nader worden bekeken of de opzet kans van slagen heeft. hetgeen tot gevolg had dat er een jaarlijks terugkerend wieier evene ment voer de oude glorie'ontstond, dat voor dit doel al vele duizenden guldens heeft opgebracht. Schulte, die er aanvankelijk zijn Schouders voor ophaalde, is met de jaren enthousiaster geworden. Naast de training voor het omnium van oude vedetten, waaraan Jan Berk- sen, Henk Faanhof, Jan van Kern- pén en Cor Bijster meedoen, alsme de een" aantal bekende 'figurenuit de amusementswereld, Is hij ook in tensief bezig met de organisatie en financiering van zijn plannen. De actie heeft inmiddels een concreet doel gekregen in de vorm van een plan voor een vakantiehuis voor be jaarden in Noord-Limburg, Om de actie een in alle opzichten betrouw baar aanzien te geven is een stich ting gevormd, die de naam draagt van oud-minister G. "Veldkamp. Met Gerrit Schulte vormen drs. A. Jans sen, vicewoorzitter van de Federa tie' voor Bejaardenzorg, en. "de heer J. van der Wouden, lid van Gedepu teerde Staten van Linburg, het be stuur. Bij zijn strooptochten in het Rotter damse SportpaleiB heelt Gerrit zijn kwitantieboek „trokkens gereed". Een voorbeeld: John Lakerveld krijgt goudsmid Kees Stout, eens een voortreffelijk amateur-wielren ner en nu een van Nederlands be- kenste edelsmeden, op de korrel 'en sleept hom haar :de tafel van Schül-. te. Stout moet* er voor vijf. tientjes aan geloven en door het praten van Gerrit Schulte zelfs nog graag ook. En zo volgt de een na de ander. Al lemaal offeren ze op het altaar voor Schultes oudjes. Diplomatie was Schulte doorgaans een onbekend begrip. Wat hij zegt komt niet altijd fioepelbver. Hij is echter eerlijk in zijn enthousiasme voor de wielersport. „Aan de wielersport heb ik alles te danken. Zou ik me daar dan laat dunkend over uitlaten?", is zijn verweer. „Ik weet ook wel dat vroeger vroeger is en vandaag van daag. De tijden zijn veranderd en daarmee de gebruiken en gewoon ten, alsmede de Smaak van het pu bliek. Mnar voor mij blijft het altijd een waarheid: ie zult moeten we'r- ken .voor je geld. En dat kan wer ken zijn in een fabriek of ergens anders, of als wielrenner." Gerrit Schulte rijdt vanavond weer. Voor geld. Maar niet voor geld voor zichzelf; het is nu voor de „oudjes van Schul te". (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, woensdag De Unie van de Kamers van Koophandel van het Rijngebied heeft er bij de rege- rinren van de RHnoeverstatên op aan gedrongen snelle en doeltreffende maatregelen te nemen ter verbetering van de bevaarbaarheid van de Rijn. De Unie wijst er op dat de verdere economische ontwikkeling in uitge strekte delen van West-Europa in be slissende mnte van zijn hoofd verkeers ader, de Rijn. afhangt WH de rivier het toekomstig verkeer aankunnen, dat moeten alle mogelijkheden ter verbetering die zich aanbieden .volle dig benut worden, aldus de Unie. Wat Nederland betreft worden als bijzonder dringend genoemd: de verbetering van de bevaar baarheid van de Rijn door opheffing van de verkeersmoeilijkheden bij Dordrecht. Zaltbommel en Nijmegen en uitdieping van de vaargeul tot 2,60-2,00 meter ttussen Rotterdam en Duisburg, Met name wondt voorgesteld de „veel te korte openingstijden van dB Dordise spoor wég-hef brug zo spoedig mogelijk te verlengen en een tweede doorvaart te maken bij de bruggen bij Ealtbommel en Nijmegen, voorts wordt gezegd dat de werkzaamheden om de scherpe bocht in de Waal bij Nijmegen af to snijden „onmiddellijk moeten worden begonnen, omdat anders het tegen het midden van de jaren zeventig te verwachten verkeer niet meer te verwerken zal zijn." TN kleinere taken dan die, waarvoor hij gisteravond in de grote Doelen- zaai werd gesteld, heeft Roelof van Driestsn, aanvoerder der tweede vio len van het R,Ph.Q„ al enige malen bewezen, dat hij een natuurlijke aan leg voor de orkestdirectie bezit. Nu hij echter in een volledig programma met Mozauts Lmzer-symfonle, de Unvollén- dete van Schubert een Rossini-ouver- ture .en aria's van Mozart en Verdi het Conservatoriumorkest had te leiden en dit bleek te kunnen volbrengen met een souplesse, esn overwicht en een zekerheid, die niet onderdoen •voor die van een doorkneed dirigent, is toch wel duidelijk geworden, 'dat de 'Jonge, begaafde violi6t die zblf aan net Rotterdams Conservatorium stu deerde een geboren orkestleider is, die bovendien door de sleutelposities, door hemzelf in een groot orkest be kleed, een kijk op de praktijk heeft verkregen, waarmee hij in alle opzich ten zijn voordeel doet. Soepel verlopen de overgangen in 't fakteren, exacte in- zetaanwUzingen, duidelijke exprrssie- instructles en moeiteloze tempohand- vhaving, duiden.op een in aanleg voor treffelijke, directietechniek en een hel der inzicht in de te spelen partituren. Dat hét Conservatorlumorkcst, behou dens de on vermij delijko feiten, die het spel van muziekstudenten 'tenslotte zijn 2lj nog In de opleiding) allicht aan kleven, onder deze leiding tot uitste kende prestaties kwam, is niet te ver wonderen. Bijzonder prettig moet dat ook geweest zijn voor de solist van deze avond, de bas Rob Holl, wiens .prachtige stem. hrmppe techniek' en doofléefde voordracht zowel in Mozart •als in Verdi tot- treffende.resultaten leidde. Het viel enige 'jaren geledon wel reeds te voorspellen, dat deze zanger van zich zou doen spreken. Hfj heeft dit nog vóór het geheel beëindi gen van zijn Conservatoriumstudie waar gemaakt en ook nu weer ziln grote gaven getoond. De bijval was steeds zeer hartelijk. ELLY SALOME (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM,woensdagWet houder H. G. van -der Ploeg dpvda) wil „helaas onervaren" kleuter leidsters voor de eerste en tweede klassen lagere school zetten vanwege het tekort aan onderwijzers. „Onder wijskundig is dit niet best, maar we kunnen moeilijk anders," zo verklaar de hij gisteravond op een partijverga dering in De Heuvel. Van der Ploeg deelde mee dat een landelijke en plaatselijke advertentie-, campagne gevoerd gaat worden om-'de' veertig vacatures in het Rotterdamse 'lagere onderwijste. voorzien... Hij 'hoopte, dat getrouwde onderwijzeres sen een paar dagen per week weer voor de klas willen. De gewestelijke vergadering van de PvdA nam een motie aan waarin werd geprotesteerd tegen het fait dat minister Den Toom geen vrijstelling van militaire dienstplicht meer wil verlenen aan Rotterdamse, onderwij zers. •monde heeft ,<W sinds enige tUd een bureau. uoor 'JVlaat-: schappelijk Werk. Waf is daar vüor opmerkelijks aanDat er niets vóór staat: peen R.K., geen prot. cbrtet., geen alge meen. Maar, het zit er wel allemaal in, want dit bureau is een gezamenlijk bureauuitgaande van de volgende instel lingen: Stichting Gcre/ormeerd Maatschappelijk Werk, Ned,. Ver. voor Maatschappelijk Werk ffumauitas, Instituut voor Maatschappelijk Werk, Stichting Kerkelijk Sociale Arbeid der Hervormde Kerk, Stichting Joods Maatschappelijk Werk, Kleine Diakonleën. De maatschappelijk werkers, die tot nu toe verspreid in de Wijk te vinden tvaren, zijn nu op één centraal punt te vinden. Het bureau is voorlopig gehuisvest op het adres Veenoorü 312. Dat is op de eerste etage van het flatgebouw De Merode in de buurt van het winkelcentrum. Na Ommoord en Hoogvliet te U'sselmonde de derde wijk waarin een dergelijk gezamenlijk bureau wordt gevestigd. Het te de eerste stap op de weg naar het beter bereikbaar maken van het maatschappelijk werk. Te 2ijner töd hoopt het bureau onderdak te vinden in hét wijkcentrum. Het bijtijds inschakelen van een derdedie objectie/ en onpartijdig meehelpt bepaalde moeilijkheden te bespreken e» 1 die weer verdwijnt als er een oplossing is bereikt kan veel narigheid voorkomen. De maatschappelijk werkers in JJssebnonde zijn niet de enigen die dit soort hulp kunnen verlenengelukkig zijn er ook vele anderen. Ze zijn echter beschikbaar en ieder die een beroep op hen wil doen of eerst inlichtingen wil in winnen te van harte welkom. Er wordt dagelijks spreekuur gehouden van 9.00 tot 10.00 uur. Men kan ook bellen: tel- 19.80.93 of 19.92,77. Wat te nu de plaats van dit bureau te midden van allerlei activiteiten op het terrein van de soefale dienstverlening? Daarover schrijft het bureau: „Het te een bureau voor alge meen maatschappelijk werk, d.w.z. nietin, pen bepaalde richting gespecialiseerd en ook niet, zoals bijvoorbeeld een dienstencentrum voor bejaarden, organisator^ van: een stuk praktische hulpverlening. Het werk wórdt gedeeltelijk ge subsidieerd door de overheid, maar te onafhankelijk daarvan. De herkenen de vereniging Hitmanitas vormen het pachter- land", d.w.z. zij zorgen, dat het werk financieel mogelijk te en vormen ook een belangstellend kader, waarop zo nodig een beroep kan worden gedaan. De maatschappelijk werkers zijn echter ook ten opzichte van dtt „achterland" volkomen zelfstandig. De vertrouwelijkheid is op alle 'manieren ge waarborgd HET Nedcrlandsche Roode Kruis,dat'per'J februari hét werk van de Stichting Prinses Irene Fonds heeft over genomen, zoekt amatcurartiesten die bereid zijn geheel be- langeloos en slechts tegen vergoeding van werkelijke onkosten af en toe een avond op te treden voor bejaarden en/of 2ieken. Om aan de doelstellingen van het Prinses Irene Fonds een ruimere gestalte te geven, zal worden getracht in de toe komst in meer ziekenhuizen, revalidatiecentra, verpleeg- en verzorgingstehuizen en vooral inrichtingen voor bejaarden ontspanning te brengen. Het betreft hier grote groepen mensen die niet izz staat zijn dit amusement buitenshuis te zoeken en de komst van artiesten jzelf niet kunneji, betalen. Juist in de maanden januarifebruari "en/naar t; wbnneer bejaarden vaak helemaal niet naar buiten kunnen, worden voorstellingen van individuele artiesten of amusemeutsgroe pen bijzonder op prijs gesteld. De voorkeur gaat uit naar programma's van licht genre: muziek (accordeongroepen) toneel (een echt blijspel), cabaret (niet te moeilijk) en variété (goochelaars e.d.). Wie zich wil aanmelden kan altijd bjj het bestuur va» de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis in de eigen omgeving terecht óf bij het Prinses Irene Fonds, Prinsessc- gracht 27 in Den Haag, fel. 07013.42,00, toestel 314. BUURTHUIS De Vink aan de Vinkenatraat 70 (Oude Noorden) vestigt de aandacht op zich door het organi seren van allerlei activiteiten. Op werkdagen van negen tot tuiaai/ uur en van twee tot vijf uur kan men over dit buurthuis inlichtingen krijgen,'ook telefonisch onder nummer 24.14.0S. Voor dames zijn er'clubs met allerlei attracties, zoals excursies, uitstapje», vakantie dagen en weken, met of zonder gezin. Donderdags van twee tot drie uur is er een gymnastiekclub. Woensdagavond repe teert een zanggroep van dames en heren van acht tot tien uur. Bejaarden kunnen maandags en woensdags terecht van half twee tot vier uur. Zij kunnen dan kaarten, biljarten, schaken, dammen enz. Ook voor hen worden dagtochten en vakantieweken georganiseerd. Op de vrijdagavonden te er een niannensoos van hal/acht tot elf uur. Ook dan kan men gezelschapsspelen doen. Dinsdags- en donderdagsavonds te er van acht tot tien- uur naailes onder leiding van een lerares. De kosten bedragen acht gulden voor acht lessen. En tenslotte worden ook de ji|!è^nstaande ^mes en heren niet vergeten. Voor hen te er^z^^dagavond^ eén club. O Gisteren is voor de eerste keer in de haven van Rotterdam de Nedlioyd Kyoto aangekomen. Het is het eerste schip in een serie van vijf die in opdracht van de Koninklijke Nedlioyd NV gebouwd wordt op de Mitsuizos8nwerf te Tamano In Japan, De Nedltoyd Kyoto meet 12.600 brutoton, heeft een kruissnelheid van 20 knopen en zal op Afrika gaan varen. Het schip ligt in de Waalhaven boei 91. £sWËsP hHHm 0 Een lid van het Centraal Aktiecomité Rijnmond verkleed a'r z.g, gifkikker deelde voor het begin van de door het openbaar lichaam Rijnmond gehouden hearing In Hoek van Holland dinsdagavond een geschrift uit aan de mensen van de Rijnmondraad op het podium van zaal America. Links de gecommit teerde voor milieuhygiëne De Jong en naast hem ir Drost van de afd. plano logie van Rijnmond. HET Wührer Kammeror Chester, dat gisteravond onder auspiciën van de Rotterdamse Kunstkring en de Doelen in de kleine zaal alhier optrad, heeft zijn naam aan de primarius, Friedrich Wührer, ontleend: t« de in troductie van het programmablad, te recht als een gewoontedie men eer der bij strijkkwartetten aantreft. Met het strijkkwartet heeft dit en semble uit Hamburg gemeen de kleine bezetting van uitsluitend strijders (6 violen, 2 alten, 2 celli en contrabas), zodat de aanduiding „kamerorkest" nogal discutabel ls. Eveneens discuta bel bleek de plaatsing op het pro gramma van Telemanns Stilte in fis vanwege het weglaten van de basso contlnuo-partij voor klavecimbel (ie mand had hiervoor geëngageerd kun nen worden, nu de Doelen zo'n fraai instrument bezit!) en voorts van het zogenaamde Adelaïde-concert, dat men lange tijd heeft toegeschreven aan Mozart, maar later als een charmante stijlkopie werd onderkend. Henri Ca- sadesus zou er de maker van zijn. In ieder geval blijkt het Duitse ensemble' onkundig van een en ander, want hot werk stond aangekondigd als Concert voor viool en strijkers In. KV 294a van Mozart, met de vermelde bijnaam daaronder; er komen echter in deze compositie voor de begeleiding ook twee hobo's en twee hoorns aan te pas, en ook hierin schoot de samen stelling van dit kamerorkest dus te kort. Beethovens Grote fuga in Bes, op. 133 tenslotte, is gedacht voor strijk kwartet maar een grotere strijkersbe- zetting brengt in dit geval de geest van het werk niet in gevaar, mits die strijkers alle eersterangs figuren zijn en zij ook te zamen een eersterangs ensemble vormen (beroemde dirigen ten spelen het werk wel eens met een groot, maar dan ook uitgelezen orkest van strijkers). Het Hamburgse en semble bleek zich (gelukkig) te kun nen permitteren op deze wijze een pleidooi te voeren voor het genoemde werk van Beethoven, want het tolt louter meesters op hun instrument en in hun vak. Dat nam niet weg, dat op enkele momenten in dit stugge, aarts- lastige werk de intonaties niet hele maal exact verliepen; maar dat was dan ook alles wat op deze avond op het spel viel aan te merken. Het hoogtepunt was in alle opzich- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Gis teren is het duizendste matrozendiplo- ma Binnenvaart van de Stichting Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart uitgereikt. Het was de 18-jarige Aaldert Jan Mannik aan wie dit diploma overhandigd werd door de heer J. Ravesteln, voorzitter van de examencommissie. H«t matrozendiploma is de vol-tooi- ing van een schriftelijke opleiding volgens het leerlingstelsel voor de Rijn- en binnenvaart. De examens voor het matrozendiploma worden sinds 1S55 afgenomen. Na het behalen van het matrozendiploma kunnen nog cursussen voor motordrijver en binnenvaartschipper gevolgd worden via het Koninklijk Onderwijsfonds. Aaldert Jan Mannik was een leer ling uit een groep van zeven, die gis teren het examen aflegde en waarvan iedereen slaagde. (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL, woensdag Aan de Griendstraat is gisteren de,eerste paal geslagen van het gebouw dat het centrale magazijn van de nv Intermetaal, gevestigd Wijrstraat te Rotterdam, moet wor den. Intermetaal, een bedrijf dat al ruim 50 jaar bestaat, houdt zich bezig met de import van speciaal en gelegeerd staal voor de vervaardiging van aller lei soorten gereedschappen. De groei van het bedrijf maakte het noodzake lijk de oude magazijnen aan de Wijn straat te verlaten. Een bestaande loods in Krimpen wordt uitgebreid tol een overdekt opppervlak van 30Ö0 vier kante meter ontstaat. Begin augustus hoopt de aannemer de hal bedrijfs klaar op te leveren. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND, woens dag „Het is niet onmogelijk dat de Kijnpoorthaven op de Maasvlakte wordt aangelegd, als de vestiging vair ©én hoog? ovenbedrijf defimtléf wordt af- gewezen. Dit verklaarde Rijnmondgeeo- mitteerde Joban de Jong (pvda) gisteren in Hoek van Holland, waar de Hijrumond- raad de eerste van drie 'hea rings over het project van Hoogovens/Hoesch voor de Maasvlakte. Da heer De Jong zei de indruk te heb- Den dal in kringen van het rijk en van het Rotterdamse gemeentebe stuur al met deze oplossing voor de Maasvlakte rekening wordt gehou den. Overheveling van de tussen Heek van Holland en Maassluis ge- projecteerde Rijnpoorthaven (con- ta'. nero verslag en passagierstermi nal) zou volgens de Rijnmondbe stuurder wel eens financieel aan trekkelijk kunnen zijn. De aanleg- kosten van Rijnpoort, die aanvan kelijk op 170 miljoen gulden wer den begroot, bedragen nu waar schijnlijk al 300 miljoen gulden. Op verzoek van Rijnmond zijn tussen rijk, de provincie Zuid-Holland en het openbaar lichaam besprekingen gaande over een alternatieve be stemming voor do Maasvlakte. Daarbij zijn ter sprake gekomen containerhavens, overslagbedrijven en een olieterminal. Over dit laatste alternatief is zoals bekend, ook al gesproken in de commissie van ad vies voor de het Gemeentelijk Ha venbedrijf in Rotterdam, ten het meesterlijke Octet in Es, op. 20 van Mendelssohn. Wührer en de zijnen gaven er een meeslepende, mu- zikanteske lezing van, in een samen spel dat de indicaties van de compo nist tot in de funesses opvolgde. Een groot publiek reageerde steeds met enorme bijval, ook na het zgn. concert van Mozart met Wührer als briljant solist. S. NIEBOER (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag - De commissie sociale 2aken vindt, dat er een speciaal tram- en bustarief voor de Rotterdamse bejaarden moet komen. Dit deelde PvdA-fractielelder drs A. J. Lems gisteravond mee op een partijvergadering. Het is moeilijker een speciaal tarief te laten gelden vor de laagst be taalden, aldus Lems, omdat niet is na te gaan wie daarvoor in aanmerking komen. Hij meent dat men met het standpunt van genoemde commissie op de goede weg is, al wees hij erop dat ook andere raadscommissies zich over het bejaardentarief moet uit spreken, waarna de gemeenteraad uit eindelijk dient te beslissen of zo'n ta rief ook werkelijk wordt vastgesteld. Gemeentewerken (afdeling be strating) van Rotterdam gaat binnen kort beginnen met werkzaamheden in het zuidelijk .trottoir van de West- Kruiskade lussen St, Mariastraat en Westersingel. Dit werk houdt verband met de straatvemieuwing van de Gouvemestraat. Voor belangrijke familiegebeurte nissen, zoals huwelijk of sterfgeval, probeert de dienst de betrokken wo ning zoveel mogelijk bereikbaar te houden. Men kan contact opnemen met het districtskantoor Mariniershof 15, de 'heer J. H. Schnfsma, telefoon 128174

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1