kon er om msÈÊËf&memÊmmm 'Gebruik van soft drugs geen Estérel Met serieus SSÉfllJIfSïP f Geertsema aanvoerder VVD bij verkiezingen 'Democratie in gevaar' Legioen zocht troost in fles Drent Verzoend NKV WIL EEN OMBUDSMAN VOOR HET REÏSWEZEN Staatshoofdkeuze in Syrië en Libye Van Thijn over politieke systeem Nederland: Jeruzalem stelt antwoord op in Jarring-overlee Geen ingrijpen van gemeentebestuur in beleid curatoren universiteit Man slaat bij vistoelit overboord en verdrinkt Aanbeveling Unieraad CHU: MODE' Défilé van Parïjse voorjaars mode is geopend Morgen Louis Féraud, Philippe Venet en Torrente Nu ITE-reis mogelijk naar binnenland van Spanje Vier mannen aangehouden na caféruzie in Den Haag Deken Johannesburg komt deze week voor rechter pagina 4 - maandag 25 januari 1971. door Pierre Heijboor HEERENVEEN, maandag. ,,'t Is om er stilletjes bij te gaan janken, meneer. Ze moeten ons in Heerenveen wel hebben. Eerst dat verschikkelijke weer en daar bovenop dit nog". De sombere Fries, die deze woorden zaterdagavond in een Heerenveens café voor zich heen sprak, hoefde er niet bij te vertellen, wat hij met „dit" bedoelde. "Dit" was de vergissing, die Jan Bols maakte tij dens zijn rit op de 5000 meter en het gevolg daarvan: het besluit van hoofdscheidsrechter Hennie Roos om hem te diskwalificeren. Die Fries vertolkte in drie zinnen vrij nauwkeurig de gevoelens van het naar Heerenveen getogen legioen het door en door natte, teleurgestelde en opstandige le gioen, dat zaterdagavond groot scheeps troost zoebt in vele liters Berenburger, bier en Bokma. En ook, meer nog eigenlijk, in het onvermoeibaar herhalen van het lied „Heja Jan Bols, heja Jan Bols". De gelagkamers in Heerenveen heb ben ervan gedaverd tot diep in de nacht Wie een schuchtere poging deed om het ook eens over Ard en Keessie te hebben, werd onmiddel lijk «n donderend overstemd. Want wat zondagmiddag zijn hoogtepunt vond in het stadion, dat was de avond tevoren in de ijshockey hal en in gelegenheden als hotel „De Koombeurs" en café „Paul Kruger" .al. ingezet. Daar heette het toen: „Jongens, morgen wordt er alleen over Jantje Bols gezongen. We zul len ze wel eens laten horen, wie voor ons de kampioen is." Met „Heja Jan Bols, heja Jan Bols" heeft het legioen zaterdag zijn gramschap van zich af gezongen. De ongeregeldheden, waar min o£ meer voor werd gevreesd, zijn uitgeble ven, al werd de stemming zo hier en daar wat geladen, als er Noren in de buurt waren. De meeste Noorse sup porters erg groot was hun aantel trouwens niet hielden zich zater dagavond in Heerenveen dan ook maar wat op de achtergrond. Zoals de kleine zeeman Per Myklebust van het in Emden in dok liggende stoom schip „Anna Presthus'die gisteren vertelde; „Ik ben maar vroeg naar mijn pension gegaan. Dat leek me wél zo verstandig". Hij voelde zich naar zijn zeggen zaterdagavond alles bij elkaar vrij ongelukkig. Niet al leen was hij de rest van zijn groep, die onder de hoede van ex-kampioen Fred Anton Maler naar het stadion was gekomen, kwyt geraakt, maar bovendien kon hij zijn vreugde over de prestaties van „zijn" Dag.For- naess niet kwijt, „Ik durfde," beken de hy, „nauwelijks te laten merken, Na Bols' gemiste wissel hesen supporters do vlag halfstok. dat ik een Noor was, laat staan, dat ik de naam Fornaess durfde uitspre ken." De wachtcommandant op het hoofdbureau van de (met 80 man versterkte) Heerenveense politie zag de zaken zaterdag rond twaalven wat optimistischer. „"We hebben tot nogtoe zo goed als geen moeilijkhe den gehad," verklaarde hij, „en we verwachten dit verder ook niet. Kijk, als het nou een Fries was ge weest, die dit was overkomen, ja, dan had Ik het ergste gevreesd. Maar Bols is een Drent en dat maakt een heel verschil." Er was intussen zeker één gele genheid, waar de aanwezige Noren zonder gevaar voor lijf en leden met de Nederlanders konden meedoen. Dat was het motel „Heerenveen", waar de Heerenveense ijsclub een feestavond hield voor officials en ge nodigden. Ook daar was echter Jan Bols uit de harten der aanwezigen niet weg te branden. De blazers van de Berlieumse carnavalsvereniging „De Kleikrekels" konden nóg zo hard spelen over keukendeuren en feest neuzen, de genodigden wilden alleen tmaar „heja Jan Bols, heja Jan Bols" vooral tijdens de polonaise. Bij dat alles waren er nog maar weinigen, die geloofden, dat ze Jan zondag nog te zien zouden krijgen. De stadiongangers, die er de een wat vlugger dan de ander in de loop van de avond achter waren ge komen, dat men Jans diskwalificatie voor hen had verzwegen, hielden de discussies daarover nog wel enige uren op gang, maar hun argumenten klonken roet het verstrijken van de tijd en het stijgen van de promilla ges hoe langer hoe minder overtui gend én tegen de tijd, dat de chauf feurs van de twee Heerenveense taxibedrijven de laatste onderdak zoekers naar adressen in Leeuwar den reden, had het'legioen zich roet de situatie verzoend- Zij het met de aantekening: „Dat belet ons niet om morgen over hem te gaan zingen". En nadat, gisteren in het stadion het „Heja Jan Bols" was overgegaan in „Waar blijft Jan Bols" en Jan zich daarop inderdèèd had laten zien, was de zaak geklaard. De Hee renveense politie zondagavond om zeven uur: „De verkeerssituatie na afloop was in een uurtje gefikst. En wat de hele duur van het toernooi betreft kunnen we alleen maar dit zeggen: het publiek heeft zich, in het stadion en daarbuiten, prachtig ge houden". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag „Ruim Zicht", orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond, pleit voor het instellen van een ombudsman voor het relswe- zen, die een onafhankelijke toe ristische deskundige zou moeten zün. In gevallen waarin een toerist en een reisorganisatie jhet met el kaar oneens zUn, zouden belde partijen zich aan het oordeel van deze ombudsman moeten onder werpen. In het NKV-orgaan wordt ver der aangedrongen op het vormen van een garantiefonds, waaruit niet alleen „groot verdriet" (ge strande vakantiegangers) goedge maakt kan worden, maar ook „klein verdriet", zoals ontbreken van de beloofde accommodatie, ernstige vertragingen op reis etc. De reisbureaus zouden met elk 25.000 gulden in dit fonds moeten deelnemen en de toeroperators met een bedrag van 250.000 gut den. Een onafhankelijke beheer der zal dan over deze gelden moeten kunnen beschikken. (Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus en de Fe deratie van Nederlandse Reisad viseurs staan soortgeiyke plannen voor red. H.P.) CAIRO, maandag (Reuter) In Syrië en Labye zullen binnenkort via volksstemmingen, de staatshoofden worden aangewezen. Kolonel Kadbafi, de militaire leider van Libye, kondig de in éen rede in Tripoli aan dat in zijn land zo'n referendum zal worden gehouden. Het Egyptiiche blad Al Achram meldde dat «en soortgelijke bekendmaking ovër *,ntele dagen uit Damascus is te verwachten. Volgens Al Achram bestaat er een verband tussen de komende stemmingen in Li bye en Syrië. Kolonel Kadhafi deelde m zijn rede in Tripoli mee dat hij zich niet kandi daat zal stellen voor het president schap. mr GEERTSEMA (Van onze Haagse red.) DEN HAAG, maandag. Mr W, J. Geertsema, die eerder deze maand afscheid heeft genomen ais burgemeester van Wassenaar, zal bij de komende Tweede-Ka merverkiezingen in alle achttien kieskringen de kandidatenlijst van de VVD aanvoeren, zo is za terdag besloten. Op de plaatsen 2 tot en met 13 zul len in wisselende volgorde kandidaat staan: mr C. Berkhouwer, mej. mr A. Cappeyne van de Coppello, dr K. van Dijk, Th. H. Joekes, mr H. E, Koning, H. J. de Koster, mr F. Fortheine, mr J. G. Rietkerk, ir D.S, Tuijnman, me vrouw mr E, Veder-Smit, H, J. L. Vonhoff er» H. Wiegel. De enige nieu weling onder dit twaalftal is mej. Cappeyne van de Coppello, sinds eni ge jaren fractiemedewerkster bij de WD in de Tweede Kamer en lid van de Leidse gemeenteraad. Op de plaatsen 14 tot en met 23 staan in wisselende volgorde: drs G. M. V. van Aardenne, L. M. de Beer, D. J. D. Dees, mr A. Geurtsen, G. W. Keja, R. W. de Korte, G. Koudijs, drs A. Pais, mevrouw M. Smit-Kroes en H. Th. Waalkens. De WD beschikt in de huidige Tweede Kamer over zeventien zetels. De kandidatenlijst telt in elke kies kring in totaal dertig namen. (Van. een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Volgens het Tweede-Kamerlid drs Ed van Thijn (pvda) neigt het huidige parlementaire sy steem van .Nederland naar „ineenstorting van de democra tie" en is het „een voedingsbo dem voor ondemocratische machtsvorming". Drs Van Thijn zei dit zaterdagmid dag op een door dé Federatie van Jongerengroepen (FJG) in de PvdA georganiseerde bijeenkomst in De Brakke Grond, waar gediscussieerd werd over het ontwerpverkiezingspro- gram van de PvdA. Het Tweede Kamerlid vergeleek de situatie op het ogenblik in ons land met die tijdens de Weimar-republiek in de Franse vierde republiek. Daar had, volgens hem, onder meer een versnippering van de politieke partij en geleid tot „het opstaan van een sterke man". In dat verband pleitte hij voor de rechtstreekse verkiezing van een formateur. Dat is een van de ED VAN THIJN punten die in het ontwerp-verkie- zingsprogram van de PvdA voorko men. Drs Van Thijn noemde de aanwij zing door de Kamer van de formateur „een schijnoplossing" omdat dan een „een handjevol mensen binnenska mers beslist wie het land gaat rege ren". Naar mijn mening zou een gekozen minister-president ook „een opstapje voor een sterke man" betekenen. In het geval dat de formateur recht streeks gekozen zou worden, zou dat de partijen dwingen, zo zei drs Van Thijn, tot het sluiten van akkoorden. ,,De jacht op de vijftig procent plus één", zou dan volgens hem geopend worden. JERUZALEM, maandag (UPI) Israël zal in zijn antwoord op de Arabische vredesvoorstellen Egypte en Jordanië ervan beschuldigen de fundamentele kwesties uit de weg te gaan, maar houdt de deur voor verder overleg open, aldus melden vandaag Israëlische politieke bronnen. Het Is raëlische kabinet heeft gisteren ge sproken over de tekst van het ant- v.'j ird dat aan VN-bemiddelaar Jar ring ter hand zal worden gesteld. Voor Israël is de belangrijkste kwestie in het indirecte overleg de vraag of Egypte en Jordanië bereid zijn een for mee' vredesverdrag met Israël aan te gaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag „liet be hoort niet tot onze bevoegdheden het beleid van curatoren te bepalen, noch dragen wij aaarvooir enige verant woordelijkheid." Dit schrijven b- en w. van Amsterdam In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid mr E. van Antwerpen (D'66). Het raadslid had ingehaakt op het aftreden van het centraal bestuur de wetenschappelyke staf van de Am sterdamse universiteit in december. Het stafbestuur had als voornaamste reden daarvoor opgegeven, dat de lei ding van de universiteit curatoren en presidium het stafbestuur on voldoende of in het geheel niet be trok bij overleg over belangrijke uni versitaire problemen. Mr Van Antwerpen wilde dat b. en w. stappen zouden ondernemen bij de universiteitsleiding om hierin verbe tering te brengen. (Van onze correspondent) BORGER, maandag. Een 52-jari- ge inwoner van Usquert, H. J, Boerse- ma, is zaterdagavond tussen Schier monnikoog en Rotlumeroog verdron ken. Dc man, loodgieter van beroep, was zoals hij vaker deeö uit vis sen gegaan met de 76-jarige oud-vis ser S. Teerling uit Usquert. Toen. het eb werd, raakte diens bootje vast. Nadat 's avonds het tij was veran derd, probeerde, aldus schipper Teer ling tegenover de rijkspolitie te water, de heer Boersema het anker .te lich ten. Hij struikelde over eon touw cn sloeg overboord. De heer Teerling heeft gepoogd hem te redden, zonder succes. Teerling bracht de nacht op de Waddenzee door, voer zondagmorgen terug en waarschuwde de rijkspolitie te water. Een politieboot uit Delfzijl en een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst hebben zondagmid dag vergeefs naar de vermiste man gezocht. UTRECHT, maandag (ANP) De Unieraad van de CHU, die za terdag in Utrecht vergaderde, heeft verschillende concrete maatrege len aanbevolen voor de jonge generatie van. 18 tot 25 jaar. Het rapport „Jonge kiezers"' dat de basis vormde voor de for- mul3ring van deze maatregelen werd evenwel losgekoppeld van de aanbevelingen. Er zal, zo werd besloten, een nieuw rapport worden opgesteld, waarin de bal last van het oude wordt weggela ten. Aanbevelingen Enkele aanbevelingen van de Unie raad zijn: uitbreiding van de financië le steun aan de jongerenadviescentra; het gebruik van softdrugs dient uit de criminele sfeer gehaald te worden; het aantal kinderdagverblijven zal in de komende jaren sterk moeten worden uitgebreid; er moet een leger komen met vrijwillig dienenden; bij het voortgezet onderwijs zyn schoolraden nodig, waarin leerlingen inspraak krijgen. Naast de waardering, die vele leden van de Unieraad zeiden te hebben voor het rapport en de aanbevelingen, was er kritiek. Deze betrof met name de hoeveelheid aangeroerde onder werpen, de grote aandacht, besteed aan het jongerenprotest en het niet- voldoende uitgebalanceerd zijn van de aangevoerde overwegingen. Prof. dr J. W, van Hulst, voorzitter van de CHU, weerlegde een (groot deel van die kritiek. Er is niet eenzijdig te veel licht geworpen op het jongeren- protest, aldus prof. Van Hulst. „Het is nu eenmaal zo, dat dank zU de grote aandacht van dit protest in radio, te levisie en pers, veel .ten goede veran derd kan worden'L Bejaarden De Unieraad discussieerde ook over de recente nota „Bejaardenbeleid' van het ministerie van CRM. In een resolutie zegt de Unieraad, dat de mentaliteit van de bevolking zodanig moet worden beïnvloed, dat de be jaarde medemens werkelijk wordt aanvaard als gelijkwaardig, ook al verkeert de bejaarde niet meer in de Eroduktieve fase van het leven. De ejaarden moeten primair normaal gebruik kunnen maken van alle voor zieningen, die voor de gehele bevol king beschikbaar zyn. De Unieraad sprak ook uit, dat overgegaan moet worden tot de instel ling van een raad voor het bejaarden beleid, die als taak dient te krijgen het voorbereiden van een totaal-be- jaardenbeleid, het opstellen van een prioriteitenschema van te nemen maatregelen en te treffen voorzie ningen en het coördineren van het geen op dit terrein reeds gedaan wordt door overheid en particulier initiatief. DJINN-tuniek, zo heeft couturier Jacques Estérel deze 'slavendracht' genoemd, waarin hij mannen vrouwen de komende [ente en zomer zou willen zien rondlopen. f - t w. - door JEANNE ROOS PARIJS, maandag - Traditiege trouw heeft Jacques Estérel vannacht om 12 uur het défilé van dc ParUse voorjaarsmode geopend. Jacues Es térel wordt niet helemaal serieus ge nomen. Hoewel hij een uitstekend» confcctiemaker is, vooral in de h«- renmade, beschouwt hy geloof ik zyn coutureeohectie nis een soort publiciteilsgrap. Tenminste ook ik kan z\jn vreerode kleren niet hele maal plaatsen cn ik zie dc vrouwen over de hele wereld daar nou niet zo direct in lopen. Hö inspireert zich nogal op 1935. de tijd waarin de schouders een flink stuk verbreed waren (u hebt het In de films van Greta Garbo onlangs op t.v. nog eens kunnen zien, verbreed door schoudervullingen). En die schouders zitten beneden een hoofd met veel krullen, een scheiding opzy en een strikje er in. De rokken zijn aangerimpeld onder een strak heup- stuk, reiken lot halverwege de knie. De lyfjes zUn niet aangesloten, de taille is geserreed, de mouwen wijd over een smalle polsband. Daarover - een wordt dan nogal eens een losval- lend jakje van een heel andere kleur gedragen, met korte mouwen. Het enige verschil is dat de gerim peld en schuin geknipte rokken vaak openvallen en dan uitzicht bieden op een zeer korte short, de benen in beige panties lopen op sandalen met opgesneden tenen cn dikke zolen of op van die Romeinse Handalen met ge kruiste leren banden tot aan de knie. De short is dus ook hier aanwezig, (hy ligt in de Parijse winkels al in dc uitverkoop). Estérel maakt ze ook als kleine speelpakjes van glimmend sa tijn of in zeemleer. Dit zijn de gewone kleren voor overdag, maar in zeemleer beeft hij cok nog een soort slavendracht ge maakt voor mannen zowel als vrou wen van korte tunieks met donker bruine leren banden, wier franje tot aan de knieën afhangt. Een beetje Satryricon-achlig. Verder zün er voor mantels en mantelpakken felgekleurde handge- wevcn stoffen in streepdessins, met lange tnouwen die tot aan de elleboog zijn opengespleten, zodat ze enorm fladderen. Het Is niet mooi en ik voorspel het geen toekomst, maar Es térel is maar een „opener" van deze week. We zullen u verder berichten hoe het met de shorts en de rokzoom voor dit voorjaar verder gaat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag Onder de ruim 900.000 Nederlan ders, die in 1970 Spanje bezoch ten totaal aantal vakantiegan gers in Spanje 24 miljoen zul len er ook zijn, die na enkele ja ren Costa Bravft, del Sol, Blanea, Dorada meer het binnenland wil len verkennen. De KLM en Iberia hebben daarom samen met het autover huurbedrijf Avis een Ité-reis ont worpen, waarbij men naar Barce lona, Madrid, Alicante of Malaga kan vliegen en, naar gelang het aantal personen, acht dagen met een Seat 600, 850 of een Simca 900 door Spanje kan gaan rijden. Overnacht kan worden in de 55 paradores, tol »oder»e hotels verbouwde oud« kastelen of kloosters of in 15 albergSues (mo tels). De vakantieganger kan zelf zijn reisroute bepalen en aan het einde van de week kan dc auto worden ingeleverd bij één van de 48 vestigingen van Avis in Spanje. De auto's zijn al) risk verze kerd, waarbij tegen een kleine premie bovendien ook nog het ei gen risico kan worden verzekerd. Het aantal kilometers, dat de toe rist wit ryden is onbeperkt. Hij moet alleen de benzine betalen. Op basis van twee of drie per sonen gaan deze 8-daagse ïté-rel- zen, al naar gelang men naar Barcelona. Madrid, Alicante of Malaga vliegt tussen 515 en 659 gulden kosten. Wil men na acht dagen nog iets langer blijven dan kost de verlenging j 27,50 per d3g per persoon. Van deze nieuwe toeristische mogelijkheid in Spanje kan lus-, sen I januari «n 15 juli en vanaf 1 oktober tot 20 december ge bruik worden gemaakt. Verdacht van bedreigingvlucht uit Veenhuizen en verkrachting DEN HAAG, maandag (ANP) De Haagse politie heeft zondag de 18-ja- rigc opperman A. V. uit Den Haag aangehouden, die tijdens een ruzie in een café In de Raamstraat met een re volver had gedreigd. Bij hem thuis werden behalve de revolver ook pi- stoolonderdeleu en patronen 'gevon den. Eerder waren drie jongemannen aangehouden wegens bedreiging van de 36-jarige caféhouder en zijn vrouw. Dit waren de 18-jarige los- werkman R. K., de even oude koop man F. B. en de 22-jarige koopman J. L. allen uit Den Haag. De laatste had zich bij zijn aanhou ding uitgegeven voor een jongere broer. Bij nader onderzoek bleek dat hij in augustus uit Veenhuizen was ontvlucht waar hij nog zeven van de twaalf maanden, die hij had gekregen voor een poging tot doodslag, moest uitzitten. De ruzie was ontstaan doordat de caféhouder wegens een openstaande rekening weigerde drank te verkopen aan de hoofddader J. L., die daarop de caféhouder en zijn vrouw met een. bandenlichter bedreigde. De eigenaar van het café kon wegvluchten. Zijn vrouw vluchtte aanvankelijk de straat op, werd daarna door L. bepraat weer binnen te komen, waar hij de 24-jari- ge vrouw in de boven het café gelegen "woning verkrachtte. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die L. op heter daad betrapte. J- L. bleek van een dressior ook nog 60 gulden te hebben weggenomen. De politiekorpsen van enkele andere ge meenten hebben wegens verschillende diefstallen eveneens belangstelling voor de aangehouden mannen. i ^O^^ANNESBURG, maandag (Keu ter, AP). De Zuidafrikaanse minis ter van politie, Muller, heeft zaterdag bekendgemaakt dat de Anglicaanse deken van Johannesburg, Gonville Ffrench-Beytagh waarschijnlijk in de loop van deze week voor de rechter zal moeten verschijnen wegens onder mijnende activiteit. De deken werd woensdag aangehouden krachtens de wet op het terrorisme, die hechtenis voor onbepaalde tijd mogelijk maakt. De deken is Brits onderdaan. Hij staat bekend als een tegenstander van de apartheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1