Sterke behoefte aan een planning op langere termijn 4 p n Strenge eisen voor pensions LOF VOOR BRIGADIER VERHOEVEN SS1 POLITIEBOND JUBILEERDE VÓLGENS INVESTERINGSPROGRAMMA - IgA- 98 Toneelgroepen fuseren Simon C. Jansen imponeerde met virtuoos spel SCHIEDAM VET IN GLIJBOOT Voorlopig nog geen overdracht bevoegdheden aan Rijnmond Raadsleden gaan meer verdienen opruiming %p- Schakers van Schiedam boekten winst op Rotterdam opruiming .Psychologische blunders bij voorbereiding volkstelling' Studenten tegen advies samenstelling universiteitsraad Ex-echtgenoot steekt huis in brand dinsdag 2 februari 1971' -y pagina'. 5 Bij RDM wordt 1600 kg vet met de handen aangebracht in de glijboot voor de tewaterlating van de Canard Adventure. (Van een orncr versla ff gevers) SCHIEDAM, dinsdag In ant woord op vragen van het gemeente raadslid D. J. Rensman (PvdA/PPR) ten aanzien van de bereidheid van Schiedam om haar Hinder wet bevcegd- heden over te dragen aan het open baar lichaam Rijnmond delen burge meester en wethouders mee» daar vooralsnog weinig voor te voelen. B en w verwachten dat binnen korte tijd de wet op de luchtverontreiniging van kracht zal worden en schrijven het derhalve niet zinvol te vinden Rijnmond voor een dergelijke korte periode in te schakelen. In haar ant woord stelt het college overigens ook nog de mogelijke oplossing van het z.g. „gentleman's agreement", waardoor al direct een zekere beleidscoördinatie zou ontstaan. Voort wijzen b en w er op dat er over dit probleem nog een studie gaande is. VL AARDINGEN, dinsdag Op voorstel van het college van B en W wordt het presentiegeld voor het bij- wonen van de vergaderingen van do gemeenteraad verhoogd van dertig tot veertig gulden per lid per vergade ring. Dc raadsleden zelf beslissen hierover op woensdag 10 februari. Dc vergoeding voor het bijwonen van de afdelings- en commissieverga deringen wordt vastgesteld op dertig gulden per lid per vergadering. Uitke ring van hogere presentiegelden is mogelijk geworden, omdat het inwo nertal van Vlaardingen dc 80.000 te boven gaat. SCHIEDAM- Geboren: Cornelia H. d.v -F D. van der Knaap en D. C. Bernard: Mi- chèle E. B. d.v. P. M. Boels en M. P. W. Heuta; Robert J. z.v. J. de Goede en M de Heer; Johanna A d.v. M, J. Spits en M Bndemaker; Marco z.v. G. M. G. Cotllgnon en H. C. W. Suljker; Berry C. z.v. W H, Eshuls en A Schouten; Sandra d.v. F. J. Zuldema en S Sol; Johanna A. d.v. t. A. J, Beukers en M. Z. Kazenbroot, Overleden: P. Wisse, 85 jr; M- van Rijs wijk. 7B jr; P. J. Boef, C3 jr. echts. v. \V- J. van Oers: J. H. FrljdoJ, 83 jr; J. E. van RaaiJ. 7G jr. (ADVERTENTIE) We hebben nu een luxe aanbie ding met een dubbel gezicht..... de z.g. dubbelface gordijnstof, waarvan de rugzijde óók de moeite waard is. Luxe dubbelface overgordijn- stof, bedrukt met een fraci. bloemmotief, de rugzijde heeft een striêdessin. Deze gordijn stof in twee kleurkombinaties kost normaal f8,25, nu per me ter voor bijna de helft van de prijs. dubbelface gordijnstof met strië mg Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze luxe dubbelface overgor- dijnstof, bedrukt met een fraai bloemmotief, de rugzijde met een striêdessin. Uit de serie van f 8,25, nu per meter Duur van de opruiming 14 januari lot 4 februari Géén tel. of schrift, best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. De Overschicse toneelgroep DIO en de amateur toneelgroep NOT zijn een fu sie aangegaan. De nieuwe toeneeï- groep heet Domino. Eind april wordt de eerste voorstelling verwacht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. In hun toelichting op de onlangs verschenen investeringsnota schrijven burgemeester en wet houders, dat er een sterke be hoefte bestaat aan planning op lange termijn. Dit mede, omdat het doen van een keus uit de veelheid van investeringsprojec ten gezien het gebrek aan geld slechts mogelijk is als het ge hele terrein van de noodzakelijke investeringen overzien kan wor den. B, en W. zijn er bij het samenstel len van het Investeringsprogramma van uitgegaan, dat die projecten de aandacht krijgen, die gedurende de komende periode beslist moeten wor den uitgevoerd om een zeker voorzie- nltigsnivcau te bereiken. Uiteraard is cr een veelheid van projecten, die voor uitvoer in aanmerking zouden komen, maar door de schaarse geld middelen moet cr een keus gemaakt worden. Die keus is alleen mogelijk met be hulp van een meerjarenplan, zodat nagegaan kan worden in welke mate de programma's invloed hébben op het beschikbare geld cn daarmee" de keuze mogelijkheid beperken. Nu er grote werken als de stadssanering en debouw «van het stadskantoor op het programma staan,is het van belang, dat een programma voor financiering wordt opgesteld. Duidelijk is dat ook voor het ko mend jaar de financieriingsmiddelen veel zorgen met zich mee zullen bren gen. Ten aanzien hier.van ontbreekt evenals vorig jaar elke vorm van planning, zodat eer nergens „vast" op gerekend kan worden. Eveneens bepa lend voor het al dan niet uitvoeren van plannen zijn de .gemeentelijke in komsten, die de budgettaire gevolgen van het investeringsprogramma moe ten opvangen. Maar ook deze mogelijkheden zijn beperkt en voorlopig heeft men nog geen Inzicht in de manier .waarop de oekkingsmiddeten moeten worden1 verkregen. Vooreen deel kan men echter wel rekenen op die gemeent- lijke bedrijven die rendabel zijn en waarvan de opbrengsten in- principe gebruikt kunnen worden -voor het dekken >van dé lasten. B. en w. zijn van mening, dat door aanpassing van de tarieven deze bedrijfsuitkomsten met het totale gemeentelijke budget moeten meegroeien. Een van deze gemeentelijke bedrij ven die dc komende jaren een grote Invstering zal vragen is de Vervoer-, rciniglngs-, ontsmettings- en markt- dienst (V.R.O.M.) Met de reeds gerui me tijd op handen zijnde nieuwbouw voor deze dienst zal volgens de inves- teringsnota in 1972 een begin worden gemaakt. Als alles volgens plan ver loopt, kan de bouw in 1975 worden afgerond, waarmee dan een bedrag van ca. 6 miljoen gemoeid zal zijn. Een van de zeer grote posten in het programma is de reeds eer dei- ge noemd sanering van de oude binnen stad, Er is hiervoor een .bedrag ge raamd van ruim ƒ46 miljoen. De grootste investeringen zullen echter pas na 1975 .plaats vinden; voor de eerste vier jaar zal er ca. ƒ4 miljoen nodig zijn. Ook in de nota opgenomen is de sa nering van -de wijk Bijdorp. Het be drag van 2 miljoen zal echter pas na 1975 .geïnvesteerd moeten worden. Interessant rijn ook de posten in het programma, die betrekking hebben op het aanleggen van een viaduct onder de spoorbaan op de Nieuwe Damlaan en voor het verlengen -van de Prinses Beatrixlaan. Voor het eerste onder werp is gedurende drie jaar ƒ30.000 begroot, waarbij pas na 1975 de grote investering -van ruim 1 miljoen zal moeten plaatsvinden. Voor het verlengen van de Prinses Beatrixlaan vanaf Rotterdam naar het toekomstige industrieterrein bij Ko thei is in dc prognoses een bedrag van 700.000 opgenomen, dat in 1973 geïnvesteerd zal moeten worden. Dit bedrag heeft betrekking op de eerste fase -van de aanleg van de Prinses Beatrixlaan. Met idé tweede verwach ten burgemeester en weihouders pas na 1975 te kunnen beginnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag- Het eerste team van de schaakvereniging Schie dam is er in geslaagd de bij de stand 43 afgebroken wedstrijd tegen Rot terdam 3 met 64 te winnen. Noordzij won zijn partij binnen tien zetten na de hervatting. Daarna ver loor Troost, maar Van Grevenbrock boekte zonder verder te spelen winst, doordat zijn tegenstander de voor hem slecht staande partij opgaf. Het tweede team verloor met 4G van Schaak '67 uit Hoogvliet, na een aanvankelijk sterk begin. De Koningh, Emir en Bogers wonnen; Van Groot- veld, Marbus, Blok, Riksen en de Leeuw verloren, terwijl Rademaker en Maas remise speelden. Het vierde team behaalde de eerste punten door een overwinning van 4 Vz3 Ms op Unilever 3. In café-restaurant Europoort heeft de afdeling Schiedam van de Nederlandse Politie Bond met een druk bezochte receptie haar 25-jarig jubileum gevierd. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester H. Roeifsema, commissaris C. van der Haagen en wethouder drs J. Houtman. Tijdens de receptie heeft een aantal sprekers het woord gevoerd en de jubilerende afdeling gelukgewenst. Op de foto het huidige bestuur van de afdeling Schiedam. (ADVERTENTIE) Dat de prijzen van dekens in de opruiming aanmerkelijk lager liggen dan anders ligt voor de hand..... en blijkt wel uit deze aanbieding. Kies nu uit een partij prachtige draion dekens, er zijn fraaie uni kleuren (double face) en diverse ruildessins, maten: 1 persoons, 2 persoons en lits ju- meaux. dra on deken# 1 persoons 150x220 cm 2 persoons 190x240 cm hts tumeaux 220x240cm Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage dé verkoop van deze partij draion dekens in double face unl kleuren en ruitdessins, nu 1e en 2e keus door elkaar voor aantrekkelijke prijzen. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén iet. of schrift, best (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, dinsdag. Pensions oftewel logeerinrichfiogen zullen voortaan aan strenge eisen moeten voldoen. Aan de gemeente raad is ter goedkeuring een nieuwe verordening voorgelegd, waarin wordt bepaald dat voor het exploiteren van een pension een vergun» ning van b. en \v. vereist is. Die vergunning wordt pas ver strekt nadat aan bepaalde, in de verordening omschreven voor waarden kan worden voldaan; De voorwaarden hebben vooral be trekking op de hygiëne en de brandbeveiliging in de pensions. Wanneer de raad de verordening vaststelt kan dat verstrekkende gevol gen hebben voor de in "Vlaardingen aanwezige logeermrichtingen, -waarin vrijwel uitsluitend buitenlandse gast arbeiders zijn ondergebracht. Eige naars van de thans aanwezige pen sions zijn. verplicht binnen drie maan den na afkondiging van de verorde ning een vergunning aan te vragen. Zij hebben zes maanden de tijd om aan de in de verordening opgenomen voorwaarden te voldoen. Vrijheid VLAARDINGEN, dinsdag. „Dit is het moment om u tc bereiden op de volgende ambtsperiode. Het wordt een. nieuwe periode, maar geen nieuwe taak," zei commissaris B. van Toledo maandagmiddag in de kantine van het politiebureau aan de Delftseveerweg tegen bri gadier P. Verhoeven, die precies vijfentwintig jaar geleden de poli- ticwcrcld instapte. Tijdens de jubileumbijeen komst kreeg de heer Verhoeven verschillende cadeaus en ge schenken onder couvert. Commissaris Van Toledo schetste in het ltort dc loopbaan van de jubile rende brigadier, die met vrouw en kinderen aandachtig luisterde naar de lof die hom werd toegezwaaid. Gebo ren in een landbouwersgezin koos de lieer Verhoeven niet de agrarische richting, maar kwam op 1 februari als hulpagent op het politiebureau in Maassluis, waar mevrouw Verhoeven geboren en gelogen is. Precies zes jaar later stapte de bri gadier over naar Vlaardingen, war hij de rangen agent en hoofdagent door liep. Op 1 december 1969 werd de heer Verhoeven brigadier/wachtcom mandant. Hij was onder meer werk zaam hij bijzondere wetten, de ver keer s- en justitiële dienst. De commissaris wees erop dat het politiewezen in de loop der jaren wel enige veranderingen heeft ondergaan. Hij duidde daarbij op de verhuizing, het salaris en de inspraak. „Ook is er veel hetzelfde gebleven. De taak van de politie verschilt bijvoorbeeld niet veel van vroeger", aldus de heer Van Toledo. Misdaad Nog steeds staat daarbij voorop het bestrijden van de misdaad, het hand haven van rechtsvoorschriften en de hulpverlening. Juist dat laatste heeft brigadier Verhoeven in de praktijk gebracht. In december vorig jaar red de hij de 8-jarige Wilfred Vink uit hel ijskoude water van de Vaart, samen met een collega, agent Springer. De heer Van Toledo: „Ik heb er veel be wondering voor dat u zomaar hupsa- kee het water ingaat, 2onder bang te zijn een longontsteking op te lopen". Voor die moedige daad ontving de heer Verhoeven uit handen van zijn commissaris een envelop met 50. Ook hoofdinspecteur L. van Slooten richtte als voorzitter van de sport- en ontspanningsvereniging het woord tot de jubilaris en haakte op de redding in. „Op sportgebied verricht u niet zo veel prestaties, maar de wedloop van achter uw bureau naar de Vaart zou een record hebben betekend." Brigadier Van Ieperen schetste de heer Verhoeven als een actief persoon. De heer Van leperen sprak namens de politiebond waar de jubilaris vijfen twintig jaar lid van is. De heer Ver hoven zelf besloot de reeks toespra ken met een dankwoord. Algemeen is men van oordeel dat de arm van de thans gehanteerde bouw verordening te kort is. Weliswaar kunnen aan pensionhouder-s bepaalde eisen worden opgelegd, maar ieder heeft onbeperkte vrijheid om een pen sion te gaan exploiteren. En dat kan leiden tot onaanvaardbare situaties. Vandaar dat b. en w. nu de eis stel len, dat eerst een vergunning moet worden aangevraagd. Hiermee denkt men de bewoners van de pensions in Vlaardingen zijn dat in de meeste gevallen gastarbeiders beter te be sehermen tegen profiteurs. De nieuwe logeerverordening, waarin enkele bepalingen uit de bouwverordening zijn overgenomen, is ontworpen door een ambtelijke com missie, waarin onder meer het bedrijf gemeentewerken, de brandweer en de gemeentepolitie rijn vertegenwoor digd. Van de pensionhouders wordt geëist dat de logeerinrichting, installaties en inboedel in behoorlijke staat van on derhoud verkeren. De slaapkamers moeten door wanden van onbrandbaar materiaal onderling en van omringen de ruimten zijn gescheiden en over de gehele oppervlakte stevig met slecht- warmtegeleidcnde en onbrandbare stoffen zijn geplafoneerd. De vloer van elke slaapkamer moet gemakke lijk te reinigen en zoveel mogelijk naadloos zijn. Ledikanten Ledikanten mogen niet boven el kaar zijn aangebracht. Als twee ledi kanten minder dan veertig centimeter uit elkaar staan, moet daartussen een slaapschot worden geplaatst. Voor elke vijf gasten moet ten min ste een doeltreffende wasgelegenheid met stromend water aanwezig zijn- Deze mag zich niet in de buitenlucht bevinden en moet binnendoor bereik baar zijn. Voor elke acht gasten moet een doeltreffende bad- of douchegele genheid met "worm en koud stromend water aanwezig zijn. Elke kachel, die in de logeerinrich ting wordt gebruikt, moet op voldoen de wijze zijn voorzien van een brand vrije bescherming. Petroleum-, spri- tus- of gaskooktoestellen en dergelij ke mogen alleen aanwezig zijn in de keuken en moeten een voldoende be veiliging tegen brandgevaar hebben. De •wanden van de kamers en de deuren, die tevens een vluchtweg be grenzen, moeten een brandwerendheid van .ten minste zestig minuten bezit ten. De overige wanden en deuren moeten een brandwerendheid van dertig minuten hebben. Dat geldt ook voor de plafonds in de woon- en slaapkemers. Voor de plafonds in de keuken is weer een brandwerendheid van zestig minuten vereist. Een ande re voorwaarde is dat op nader te be palen plaatsen brandblusmiddelen moeten worden aangebracht. De nieuwe verordening eist dat voor de gasten een behoorlijke kamer als dagverblijf wordt ingericht. Voorts wordt het totaal aantal pensiongasten aan een maximum gebonden. Dit maximum wordt afhankelijk gesteld van de grootte van de logeerinrich ting. Naast een groot aantal detailvoor- waarden, schrijft de verordening ten slotte ook de formele behandeling van de aanvragen van de vergunning voor. fAFSCHOON de Amesterdamse orga- nist Simon C. Jansen kan bogen op de bewondering van een groot pu bliek, heeft zijn recital gisteravond in de St Laurenskerk maar weinig men sen ertoe verleid het gure weer te trotseren voor een gang naar deze kerk, waarin de temperatuur voor. ons gevoel ook niet bepaald aangenaam te noemen was. In de jas weggedoken hebben we overigens wel kunnen genieten van het als steeds geraffineerde spel van deze organist, in composities die: het over het algemeen tamelijk goed de den op het Marcussenorgel. Voor Mendelssohns fraaie Derde sonate (op het koraal Aus tiefer Not) en Tourne- mire's inventieve Suite évocatrice o.a. is natuurlijk wel het treffen van een compromis noodzakelijk, maar Jansen slaagde er in voor deze romantischs muziek passende timbres te vinden op dit instrument, dat tenslotte volgens barokprincipes is gebouwd. De orga- nis begon zijn recital met drie zeer met elkaar contrasterende, tevens boeiende bewerkingen van psatm 24 van Anthoni van Noordt, waarna Bachs Prelude en fuga in f en de ko raalbewerking Nun freut eueh van dezelfde componist verklankingen kregen, die -ondanks een oneffen heid hier en daar; zeldzaam voor Jan sen het publick in hoge mate impo neerden. Het genoemde koraalvoor- spel, met zijn vliegensvlugge omspe lingen van de melodie, werd weer een staaltje van virtuoos kunnen onder Jansens vingers. Er was bij de vertol king van dit werk een correctie nódig in <le registratie; kennelijk was men een knop vergeten uit te trekken. Het concert werd besloten met Ro gers Prelude en fuga in F en Cor Kee's wat simpele variaties op Merck toch hoe sterek. S. NIEBOER DrsFransen op sirenelunch: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Drs - Chr. Fransen, hoofd van het ge- meentelijk bureau voor de statis tiek meent, dat er bij de voorbe reiding van de volkstelling tot op ministerieel niveau „psychologi sche blunders van monumentale grootte" zijn. gemaakt. Drs Fransen, die deze blunders niet nader aanduidde, zei dit gisteren tij dens een causerie voor de maandelijk se sirenelunch in de remonstrantse kerk aan de Mathencsserlaan. Hij schrijft de weerzin tegen de volkstelling bij grote groepen van de bevolking toe aan „angst voor de computer". Wat de bewaking van de privésfeer betreft zijn er volgens hem voldoende garanties. „Het CBS heeft geen belangstelling voor individuele gegevens, alleen voor groepsgegevens. Een despoot heeft aan de gegevens die de volkstelling oplevert overigens niets. De gegevens die üe giro en be lastingdienst heeft zijn veel belasten- der,*] aldus de heer Fransen. Bij invoering van een geïntegreerde rijksregistratie zal er volgens de heer Fransen een tegenmacht moeten ko- men in de vorm van democratische controle, een controle die veel verder moet gaan dan die via het parlement. ROTTERDAM, dinsdag (ANP) Het bestuur, van de studentenvereni ging van. de Medische Faculteit in Rotterdam is verontwaardigd over het advies, dat het algemeen bestuur van de instelling op 18 januari j.l. heeft uitgebracht aan dc minister van on derwijs en wetenschappen voor de sa menstelling an de toekomstige univer siteitsraad van dc MFR. Het advies is volgens de medische faculteitsvereniging conform de eisen van de hoogleraren opgesteld, zonder echter rekening te houden met de wensen van de studenten, die een ge lijke vertegenwoordiging .van de gele dingen willen. Het advies houdt in dat in de uit 26 leden bestaande universiteitsraad 9 wetenschappelijke stafleden, 6 techni sche en administratieve leden, 6 stu denten en 5 buitenuniversitaire kroonleden zullen zitten. Donderdag a.s. zullen de studenten in een ledenvergadering beslissen of zij al of niet mee zullen werken aan een volgens dit advies samengesteld be stuursorgaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. In het pand Mariastraat 77 werd maandag- middag na een korte felle brand een schade van 11,000,aangericht. Aanstichter van deze brand was de 43-jarige classificeerder. MA., die be zig was verzoeningspogingen te onder- - nemen met zijn ex-vrouw; DT.V.H.,:. die in het bewuste pand woont, Alles verliep echter niet zo .voor spoedig als H. had gedacht en na rijp berraad had hij tweefl essen brana- j. spiritus gekocht en daarmee enkele meubelstukken besproeid, H. verliet" het huis, waarna de buren rook za-;" gen. Zij waarschuwden de brand- weer, die snel tér plaatse was. De'; brand beperkte zich alleen 'tot de woon- en slaapkamer. De man is gearresteerd en heeft de brandstich ting békend.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 3