rotere tankers ROTTERDAMS DAGBOEK postspaarbank YEROLME ZIET KANS ZE TE BOUWEN De Vos opende tentoonstelling over landschap Democratie in RK-onderwijs Elektricien ontsnapt aan explosie op Humber River C0UZY Jan Janssen - in Ahoy' - weer in training ROTTERDAM RIJNMOND Man beschuldigd van brand op MS Darius PvdA-Rotterdam tegen intrekken anti-KVP-motie BANDRECORDERS EN PLATENSPELERS 'Interland' tegen Belgen in Ahoy' DE vjjf katholieke scholen voor VWO/HAVO (voor bereidend weten schappelijk onderwijs en hoger algemeen vormend on derwijs) in Rotterdam hebben een hechte en vergaande vorm van samenwerking tot stand gebracht. Een vereniging met een ontzettend lange naam is het resultaat; Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Katholieke AVO-scholen in Rotterdam en Omgeving. Het klinkt degelijk, ouderwets, vol gezag en autoriteit, C. F.-stichting Charles Ruys heeft gesprek met gangmakers pagina 4 - woensdag 19.9 m. Deze tanker is. nog gebouwd volgens het oude ontwerp. j '(Van een onzer -verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Door ex tra vooxrzichti'gheid heeft de 21-jarige elektriciënM. van Ooijen zich veilig gesteld van de explosie die zich dins dagmorgen -voordeed in de bootsman- werkplaats van de sleephopperzuiger Humber River, die bij Gusto Schiedam In aanbouw is. Er waren in het ruim vier personen aan het werk, terwijl boven de hoofden van het viertal de Spaanse koperslager Fernandez Barka bezig was een .gat in het dek te bran den. Van Ooijen Jcloan uit het ruim en vroeg Fernandez te stoppen met bran den, omdat de -vonken het ruim in vlogen. Kort daarop deed zich de ex plosie voor, waarbij de elektricien Van iNoorvd uit de ruimte werd -geslin gerd. De twee andere slachtoffers konden op eigen gelegenheid uit de werkplaats, waar zich een explosief mengsel had gevormd, komen. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt in samenwerking met de arbeidsinspectie gezocht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM woensdag Yerolme ziet kans manunoettankers te bouwen met een draagvermogen van 425.000 ton en een diepgang van 72 voet. Volgens de bestaande ontwerpen steekt een schip van deze grootte 90 voet diep. Schepen van het nieuwe Verolme-ontwerp zouden, nadat de vaar geul naar Europoort enigszins wordt uitgediept, Europoort kunnen bereiken. Dit kan een aanzienlijke kostenbesparing voor het oliever- voer naar West Europa tot gevolg hebben. Men spreekt van een be sparing van 20 procent. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Wet houder G. Z, de Vos van kunstzaken heeft gisteravond in het Clemenshuds de tentoonstelling „het landschap .om de stad'' geopend; De wethouder deed dat door in een toespraak dé expositie te karakteriseren als „de tentoonstel ling van de menselijke beperktheid over het onvermogen van de mens om de elementen uit de natuur die hij ge bruikt toch te behouden". Hiermee legde de heer De Vos vooral de na- druk op het eerste woord uit de on* dertitel, die luidt „Bedreiging en op bouw". De bedreiging van het landschap om de stad en ook de opbouw worden dn beeld gebracht viafoto's, kaarten, statistieken en ander materiaal. Aan de ene kant laat de expositie zien dat binnen een bereikbare afstand van de stad aan natuur nog wel het een en ander te 'genieten valt. Anderzijds besteedt de tentoonstel ling aandacht aan de problemen rond de aantasting van de natuur door cms allen. Met betrekking tot het laatste zei de heer W. Backhuys, directeur van het Natuurhistorisch Museum en adviseur bij de inrichting van de ten toonstelling; „We willen echter niet tegen schenen schoppen en stellen ons dan dok' positief op". De tentoonstelling is georganiseerd door een commissie van de wijkraad voor Charlois, In zijn openingswoord zei wethouder de Vos nog zeer blij te zijn met dit soort wijktentoonstellin- gen, omdat deze meer belangstelling weten op te wekken dan exposities In musea. De expositie „Het landschap om de stad" zal van 2 t/m'11 februari ge houden worden dn het Clemenshuis aan de Gruttostraat en is dagelijks, behalve zondag, geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De ontwikkeling van de nieuwe Verolme-bouwtechnlek maakt deel uit van een studie, waaraan behalve deze scheepswerf het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam en het Neder lands scheepsbouwkundig proefstation deelnemen. Ook Rijkswaterstaat ls erbU betrokken, omdat men zich inte resseert voor de vaareigenschappen van dergelijke schepen. De studie is opgezet omdat de me ning heeft postgevat dat het in de vaart komen ven tankers met een gro ter draagvermogen dan de 250.000- tonners van nu economisch aantrek kelijk is. Ook heeft men zich gereali seerd.' dat de Noordzee en de .toegang tot Europoort geen ongelimiteerde vaarmogelijkheden hebben. Het aan zienlijk uitbreiden van de vaarmoge lijkheden zou ean economische beper kingen zijn gebonden. Het onderzoek is al gedeeltelijk vol tooid. Gebleken is dat een schip met een draagvermogen van 425.000 ton d.w. en de beperkte diepgang van 72 voet aanvaardbaar Hikt uit het oog punt van constructie, manoeuvreer baarheid en exploLtatie. Van dit ontwerp bestaat een model waarmee proefnemingen worden ge daan. De maten van het model zijn gekozen op basis van de 'gegevens over reparatiedokken langs de vaar route, mogelijkheden bjj los- en laad plaatsen en de resultaten van het eer ste onderzoek. Bij de verdere onderzoekingen wordt nagegaan wat voor vaarmoge lijkheden een schip van bet nieuwe ontwerp op de Noordzee heeft. Ook wordt bekeken of een dergelijk schip de haven van Rotterdam kan binnen lopen zonder dat er ingrijpende aan passingen nodig zijn. De resultaten van dit onderzoek 2ijn van belang voor het bepalen van de breedte van de vaargeul naar Euro poort. Het Gemeentelijk Havenbedrijf heeft samen met Verolme een schema opgemaakt voor het berekenen van de exploitatie en de kostprijs van de tan kers. De vaargeul naar Rotterdam is nu minimaal 72 voet. Rijkswaterstaat is nog steeds aan het baggeren om een constante diepte van 75 voet te krij gen. Voor de mammoettankers van het' nieuwe ontwerp zou de geul uitge diept moeten worden tot 80 voet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM.'- woensdag. De 40-jarige Engelsman O, M*, opvarende van de bulkcarrier Darius is -door de Schiedame politie in hechtenis geno men op beschuldiging van brand door schuld. Afgelopen zondagnacht brak aan boord van het schip dat. op de werf van Wilton Fljenoord ligt, brand uit, waarbij een machinist om het le ven kwam en een andere opvarende met ernstige brandwonden in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Ook Jan Janssen kent nu dB mogelijkheden van de baan ïn het Rotterdamse sportpaleis. Gistermorgen trainde hij er voor de eerste keer, dit ter voorbereiding op de zesdaagse van Antwerpen, die op 19 februari van start gaat De oud-Tour de Francewïnnaar, die veertien dagen geleden van een wintersportvakantie is teruggekeerd en sinds die tijd in verband met tragische familieomstandigheden nog nauwelijks in het zadel heeft gezeten, heeft er weer zin in. De zesdaagse van Antwerpen, die hij samen met de Brit Gillmora en een nog nader aan ta wijzen koppelgenoot rijdt, beschouwt Janssen als een eerste oefening voor het komende (wegjseizoen. „Nee, te zwaar vind Ik dat niet", antwoordde Jan Janssen desgevraagd. „Een zesdaagse is juist een ideale training." Op de foto Jan Janssen (met bril) in gezelschap van sprinter Leyrt Loevesyn, die komende vrijdagavond in Ahoy' met Johnson, Turrini, Van Lancker, Simes en Mountford in de slag gaat om de Grand Prix van Rotterdam. J (Van, een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Tijdens een vergadering van het gewestelijk bestuur van de PvdA en het bestuur van de afdeling Rotterdam, gister avond, hebben vrijwel alle leden zich uitgesproken tegen het voornemen van het hoofdbestuur van de PvdA de anti-KVP-motie in te trekken. Per brief zal hiervan aan het hoofd bestuur mededeling worden'gedaan. (ADVERTENTIE) VELE GOEDE MERKEN, 8. EN 0„ PHILIPS. SONY, LENCO EA. SU AERTV. NESSTRAAT 33 te MiDDELLANDSTR.72 T EU 118311 -235327 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Vol gende week vrijdag, 12 februari, vindt in het sportpaleis Ahoy' een „inter land" wielrennen plaats tussen Neder land en België. Aan de start komen o.a. de Belgen 'Theo Verschueren, Ro bert van Lancker, Dirk Baert en Willy Debosscher ert onze landgenoten Leo Duyndam, René Pijnen, Jaap Oudkerk en Leyn Loevesyn. Op het programma staan oen klassementrace, afvalrace, ploegachtervolging, sprint wedstrijden en wedstrijden achter de derny. De werkelijkheid ziet er iets vriendelijker uit als men weet, dat als leden van deze vereni ging worden gekozen: verte genwoordigers van ouders, do centen, schooldirecties, leerlin gen en overig personeel. Deze leden worden door en uit de diverse groeperingen gekozen. De vereniging kiest een be stuur, dat bestaat uit verte genwoordigers van aan de sa menwerking deelnemende scholen. Ik dacht, dat hier een nuch ter stukje democratisering op gang was gebracht. Er zijn geen actiegroepen, inspraak- rellen en schoolrevoluties aan te pas gekomen. Het Rode Boekje voor Scholieren, dat predikt, dat veranderingen op scholenaïleen door acties kunnen, worden bereikt, heeft ongelijk. Het kan kennelijk ook anders. Iets van de sfeer rond de veranderingen bij het katho liek .voortgezet onderwijs was de aanwezigheid van de sehoolpers tijdens de perscon ferentie voor de Rotterdamse daglbaden. Een demonstratie in democratisering? Misschien ook dat. Maar aan de openheid die er heerste valt niet te tor nen. MIJN aandacht wordt flo vraagd voor het bestaan van de Nederlandse Cystic Fi brosis Stichting. Ci/stic Fibro sis is de wetenschappelijke be naming voor taaislijmziekte Bij deze ziekte scheiden de slijmklieren een abnormaal taai slijm af en produceren de zweetklieren zweet met een sterk verhoogd zoutgehalte. Het taaie slijm veroorzaakt ziejcteuerschijrtselen. Het ver stopt o.a, de kleine luchtwegen en bemoeilijkt daardoor de ademhaling. De ziekte wordt uaak aangezien voor astma, bronchitus, kinkhoest, e.d. Elk jaar worden er twee honderd babies in Nederland geboren met deze niet besmet telijke kiuaal. Wanneer niet zo spoedig mogelijk, vóór de lon gen beschadigd zijn, de juiste diagnose wordt gesteld, dan kan de 'vereiste, zeer intensie ve verzorging niet tijdig be ginnen. Genoemde stichting is opge richt om steun te kunnen bie den aan ouders ven kinderen met deze ziekte. Er is een bro chure uiigegeuen dat een aan tal vragen beantwoordt. Er staat een uiteenzetting over de ziekte in en ook wordt ver teld welke dc verschijnselen van de ziekte zijn. Tot voor kort was er, buiten medische kring, nergens hulp of raad te krijgen «oor de ge zinnen waar cystic fibrosis voorkomt en de therapie neemt zoveel tijd, energie en geld, dat men zichzelf ook niet kon helpen. In deze leemte tracht de stichting te voorzien. De Nederlandse Cystic Fi brosis Stichting is één van de 22 landelijke verenigingen die gebundeld zijn in de Interna tionale Cystic Fibrosis Asso ciation. De Nederlandse stich ting wordt begeleid door een medische raad van advies on der voorzitterschap van prof. dr H. J. Weljers, hoogleraar in de kindergeneeskunde te Utrecht. Het adres: Secretatiaat Von Suitnerstraut 44, Gouda. Tel, (Q1S20) 16100. N.a.v. EK. TE DORTMUND ("Van onze sportredactie; ROTTERDAM, woensdag In de fi nale van het Nederlands kampioen schap voor profstayers, vrijdag avond, zal Piet de Wit, een van de grote favorieten, rijden achter gangmaker Joop Stakenburg, die afgelopen weckend In Dortmund Jaap Oudkerk naar een derde plaats in het (rumoerige} Europese kam pioenschap leidde. Oudkerk zal vrij dag achter Dc Graaf aantreden, Cccs Stam achter Walrave, Piet v.d. Lans achter Van Rocy en Dick Ver doom achter Koch. Voor de strijd van start gaat zal chef sport organisatie Charles een onder houd hebben met de gangmakers om „tot elke prijs een herhaling van Dortmund te voorkomen." .Tijdens het EK had gangmaker Gust Meule man een levensgevaarlijke manoeu vre uitgehaald, waardoor Dieter Kemper bijna togen de balustrade werd geslingerd. Winnaar Theo Verschuren, die achter Meuleman reed, moest er voor boeten (hij kreeg eerst een geldboete en werd vervolgens gediskwalificeerd), maar later werd besloten het hele evene ment, waarin Rudolph tot kam pioen werd uitgeroepen, op 23 fe bruari over te rijden. Charles Ruys, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Dortmund (waar Gust Meuleman het middelpunt werd van een vechtende massa): „De gangmakers moeten weten waar ze hier aart toe zijn. Dergelijke streken moeten ze in Ahoy' niet uit halen. Het is onverantwoord, te meer daar we over eert akelig snelle baan beschikken." (ADVERTENTIE) Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr.200 000 van da Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren én afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging.Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. De toenemende vervoerscapaciteit van de tankers leidde tot een steeds grotere diepgang. Nu is een breder schip in ontwikkeling dat minder diep steekt (geheel rechts). 3 februari 1971

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1