ROTTERDAM S DAG BOE K MM Boer Bas T. voor wraak uit Den Haag WANNEER GAAT GEMEENTE TOT SLUITING OVER? Volkstelling VIJFTIEN LOGEMENTEN VOOR GASTARBEIDERS MOETEN ONMIDDELLIJK DICHT 'IK WILDE DE BRUYN HELEMAAL NIET VERDRINKEN' ROTTERDAM /RIJNMOND 'Huis afbranden' 'Vlotte prater' Ravage Brief aan dagboek Notities Metaalbonden in kort geding tegen elektro- techn. bedrijven '4-4 woensdag 10 februari 1971 Bothastraat 26 Jac Löisstraat 3a, b Paul Krugerstraat 29a direct dicht..,. .direct dicht'.,.. - .direct dicht. Frederikspad 24 ...direct dicht.... Noordsingel 22 .direct dicht.... Wm Kievitstraat 25 direct dicht.... Diergaardesingel 79b direct dicht Ruwaardstraat 16 direct dicht Dr ZamenHofstraat 57a ...direct dicht... Overschieseweg 113 ...direct dicht...; Frederikstraat 70a, b, c ...direct dicht. Eendrachtsweg 73 ...direct dicht.,.. Oudeanstraat 21 direct dicht Bothastraat 28 ...direct dicht.... door JAAP VISSERING Doodsbang én trillend van de zenuwen zat vrijgezelle landbouwer Bas T. (24) gisteren in zijn kleine, schaars gemeubileerde boerderij aan. de afgelegen Voorweg in Abbenbroek, wachtend op de dingen die komen gingen. Zware zenuwtabletten vermochten niet te verhinderen dat hij- op sprong als door een hij gestoken zodra de telefoon ging of een auto langskwam. Bas T., potig, brullend haar, hoge stem, vreesde en vreest nog- represail les van de kennissenkring: van. de Haagse schilder A. F.'de Bruijn (86), de man die vorige week dinsdag in het Rotterdamse Dljziglziekenhuis overleed aan de gevolgen van een on vrijwillig bad In dc moddersloot naast Bas' boerderij. Tot twee keer toe duwde de landbouwer De Bruijn, die hem maandenlang het bloed onder de nagels vandaan had gehaald, onder water. Bas werd gearresteerd, in Rotter» dam verhoord door rechter-commissa- ris mr.W. A. van Deth, voorgeleid aan officier van justitie mej. mr. A. G. Korvinus en daarna op vrije voeten gesteld op. grond van „persoonlijke omstandigheden", in dit geval om de veestapel te verzorgen. Als mr. Korvinus echter haar zin krijgt duurt de vrijheid van Bas niet lang. Zij tekende beroep aan te gen zijn vrijlating. Vanmorgen is dit beroep behandeld door de raadkamer van de rechtbank, nog deze dag wordt een uitspraak verwacht. Komt deze uitspraak overeen met de wens van. mr. Korvinus dan zal Bas weer in voorlopige hechtenis wor den genomen, voorlopig verdacht van doodslag, subsidiair van. zware mis handeling de dood tot gevolg hebbend. Voor'het persoonlijk welzijn van de landbouwer misschien wel het beste want hoewel hij zijn grootste kwel geest nu kwijt is houdt de dubieuze omgeving van de Haagse schilder niet op de Abbenbroeker dreigementen het hoofd te slingeren. Bas vertelt, voortdurend schrikkerig uit het raam kijkend: „Sinds ik weer vrij ben is het dreigen weer begonnen. Ik durf m'n huis niet uit. 's Nachts doe ik geen oog dicht. Vanmorgen ben ik nog drie keer gebeld. Met de Hage naars, zeggen ze .dan, we komen Je huls in brand Btekén. Gisteren gebeur de dat ook al. Ik heb de politie en de brandweer maar weer gewaarschuwd, 's Nachts slaapt hier beneden een kennis van me op die bank." En Bas,T. wijst op een bank die dwars voor het raam staat. Dan komt een politiebusje het erf oprijden. Twee rijkspolitiemannen stappen zonder veel omhoal binnen. „Bas, hoe zit het met je brandverze kering." Bas legt omstandig uit dat het met de verzekering in orde is. „Ja, maar je hebt gisteren tegen ie mand gezegd dat ze je niet meer wil len verzekeren." „Dat klopt niet," antwoord de land bouwer," Ik heb alleen gezegd dat de verzekering hem ook begint te knij pen als er bij mij om de haverklap wat vernield wordt." Vernield is er heel wat aan de boer derij. De helft van de ruiten zijn inge gooid. Bas T. heeft plastic tussen de ramen gespannen. „Als ik er glas in laat zetten gooien ze de ruiten morgen weer in" Op het erf staan een nieuwe houten stal en dito schuurtje. Bas moest deze optrekjes laten bouwen nadat onver laten, naar zijn zeggen De Bruijn en zijn trawanten, de zaak helemaal in elkaar hadden geslagen. Hoe kon het op het anders zo stille erf van de eenzame Bas T. hij heeft niet veel vrienden tot zulke wild west-scenes komen? De landbou wer vertelt het verhaal dat hij al vele keren vertelt heeft. Aan de politie, via zijn advocaat aan de officier van jus titie in' Rotterdam, aan mensen van wie hij dacht dat ze hem konden hel pen. „In mei van het vorig jaar kwam er iemand ah Den Haag bij mij Op be zoek. Het was die De Bruijn, een vlot te prater die zei dat hij schilder was. Hij wilde mijn boerderij aan de bui tenkant schilderen. Ik zei dat ik daar niet over tc beslissen had omdat ik de boerderij pacht. De Bruijtt fflug weg. 's Middags kwam hij terug met een paar schilders die zonder meer aan het werk gingen. Zij hadden opdracht, zeiden ze. De Bruijn verdween en ik kon hem geen tekst en aitleg vragen." Bas T. kan zich achteraf wel de ha ren uit het hoofd trekken van spijt maar hij liet de mannen schilderen. Ook het binnenschilderwerk werd ge daan. De landbouwer betaalde De Bruijn 2,000,en kréég hiervoor een kwitantie; De rest van het geld zou De Bruijn naar hij zei, op de eige naar van het huis verhalen. Toen het schilderwerk achter de rug was wist de Hagenaar bij Bas T. nog eens ƒ2.000 los te praten. Met dit geld zou hij hem piekfijn in de meu beltjes zetten. De meubels kwamen maar ze waren niet betaald door De Bruijn. Na deze affaire, kreeg Bas T. hele maal de schrik van zijn leven. Hij kreeg de deurwaarder op bezoek met een vordering van De Bruijn van niet minder dan 13.400,—Toen vond de landbouwer het tijd worden om zijn advocaat in te schakelen. Dit gebeur de. Bas T.: „Daar schrok De Bruijn van. Hij kwam naar mij toe en wilde de zaak prettig regelen. Maar nu wil de ik niet meer met hem praten". Er volgde een hevige woordenwis seling die uitmondde in een ordinaire vechtpartij, waarbij De Bruijn zich bediende van een slagersmes dat toe vallig op tafel lag. De Hagenaar wilde daarop Bas T. failliet laten verklaren wegens een vordering van een bedrag van S 8000,Toen Bas zich op de dag dat de zaak zou dienen op het gerechtsge bouw in Rotterdam meldde bleek de zaak te zijn Ingetrokken. Thuisgeko men trof de landbouwer een enorme ravage aan. Bijna alle ruiten van zijn boerderij waren ingegooid. De houten stal en een schuurtje waren compleet afgebroken en ook een gedeelte van het meubilair was vernield. Bas waarschuwde de politie. Toen deze er was ging de telefoon. Bas: „Het was De Bruijn. Hebben we 'm dat niet fijn gelapt, zei hij. Toen be gonnen ze te dreigen. Met briefkaar ten waaraan afgebrande randjes zalen en telefoontjes. Honderden keren heb ben die judassen mij bedreigd. Een keer belde De Bruijn weer op. Als dit niet lukt hebben we nog de onderwe reld, dreigde hij. Ook zei hij dat hij langs zou komen met een revolver". De Bruijn kwam vorige week dins dag inderdaad langs. Hij rekende Bas op een stuk krant voor dat hij nog 8000,— van hem kreeg. „Dan zal ik jou eens voorrekenen wat ik nog van jou krijg", zei de landbouwer daarop, „6000 gulden voor de stal die je vernield hebt, 2000 gul den voor de meubels die je kapotge maakt hebt en 500,voor de ruiten die je ingegooid hebt. Ik krijg dus f 500,— van je". De mannen kregen hooglopende ru zie. Bas T.: „Ik liep het erf op omdat ik bang was voor een pistool. Ik dacht: een verdachte beweging en ik grijp hem. Toen hij begon te friemelen in Plastic voor de ramen inplaats van glas. Bas T.: „Moet ik er glas in laten zetten als ze dat morgen toch weer kapot gooien?" zijn jaszak gooide ik hem in de sloot Als je die ƒ500,betaalt haal ik je eruit, riep ik. Hij ging daarmee ak koord. Toen hij weer op het droge stond wilde hij nog niet betalen. Ik duwde hem weer in de sloot. Toen wilde hij wel betalen. Ik spoot hem schoon, hij betaalde mij het geld en ik stuurde hem weg". Buren hadden echter inmiddels de politie gewaarschuwd. De agenten lie ten een ambulance komen omdat zij zagen dat De Bruijn toch niet in orde was. In het Dijkzigtziekenhuis over leed de Hagenaar later op de dag aan de gevolgen. Sectie heeft uitgewezen dat verstikking, mogelijk voorafge gaan door een hartaanval, de doods oorzaak'is geweest. De politie vond ln T.'s woning zes natte briefjes van 100,Volgens de landbouwer heeft De Bruijn hem dit bedrag gegeven. De politie acht dit echter onwaarschijnlijk omdat ln de moddersloot de lege portefeuille van de Hagenaar werd gevonden, waar Bas T. zelf het geld zou hebben uitge pakt. Of er sprake is van diefstal zal moeilijk te bewijzen zijn omdat de mogelijk bestolene dood is en geen aangifte heeft kunnen doen. Vraag aan Bas T.: „Hoe kwam je dan aan zes briefjes van 100.in plaats van vijf". Antwoord: „Doordat ze nat waren zaten er twee aan elkaar geplakt". Inmiddels vindt de landbouwer dat hem door de beschuldiging van dood slag groot onrecht wordt aangedaan. „Ik heb De Bruijn helemaal niet r 1. 600,- willen verdrinken", roept hij uit. „Hij was niet dood. Hij stond nog hier in het straatje. Ik wist twee tellen voor dat Ik hem in de sloot gooide nog niet dat ik het zou doen. Hoe knnnen ze me hiervoor nou in dc gevangenis douwen. Ze hebben het toch zelf ge wild, die Hagenaars. Het had net zo goed andersom kunnen zijn. Dan was ik dood geweest". door Hans van Leusden Het rapport van de Rotterdamse brandweer, dat wij gisteren publiceer den, over de brandgevaarlijke pensions voor buitenlandse arbeiders toont één ding weer eens duidelijk: aan. Het is de hoogste tijd, dat tegen deze „rattenvallen"' daadwerkelijk wordt opgetreden. Tot nu toe hebben de betrokken logementhouders vrij ongestoord hun ongehoorde woekerhuren kunnen opstrijken. De gemeentelijke over heid, de eerst verantwoordelijke voor deze situatie, heeft het tot nu toe laten afweten. Wethouder G. Z. de Vos van volksgezondheid verklaarde ons vanmorgen desgevraagd, dat het grote probleem de vervangende woonruimte is. „Je kunt zo'n pension wel sluiten, maar wij als overheid hebben de verantwoording dat de mensen een dak boven het hoofd hebben". De wethouder liet doorschemeren dat mogelijk binnenkort dit pro bleem voor een deel wordt opgelost. De Stichting Huisvesting Migranten heeft nadat Van een groot pand voor buitenlanders moest worden af gezien, vanwege de hoge huur een ander project op het oog. Wet houder, De Vos zei, dat wanneer dit project doorgaal, mogelijk nog deze week het pand pudaenstraat 21, waarin dertien buitenlanders wonen, zal worden gesloten. De brandgevaarlijke situatie die de Rotterdamse brandweer signa leert, relativeerde de wethouder overigens. Bij persoonlijke bezoeken aan pensions en ook aan particu lieren is hem gebleken, zo verklaar de hij, dat bij particulieren de situa tie vaak niet beter, soms zelfs slech ter is. Mevrouw Soetens- van het Comité Pro Gastarbeider toonde (uiteraard) zich zeer verheugd met het rapport van de brandweer. Overigens erkent zij ook het probleem van de vervan gende woonruimte, waarvoor zij even shin een oplossing weet. Haar actiecomité lukt moe gestre den. „Wij krijgen geen gehoor bij de gemeente," aldus mevrouw Soetens. „Ik heb de indruk dat de gemeente de logementenhouders de hand boven het hoofd houdt omdat zjj het huisvestingsprobleem niet weet op te lossen. Terwijl vorig jaar april wet houder De Vos in een vergadering met ons comité aankondigde, dat de gemeente een groot pand voor bui tenlandse arbeiders zou gaan bouwen. Daarvan is nog niets te zien". Het is wel de bedoeling van hot actiecomité de huuradviescommissie „aan te pakken". „Vorig jaar mei hebben we negentig gevallen aan deze commissie voorgelegd. Dal zijn gevallen", aldus mevrouw Soetens, „waarin de logementhouder twee tot .driehonderd procent teveel huur be rekent. Tot nu toe heelt de huurad- viescommissie nog niets gedaan aan deze gevallen. Dat noem Uc discrimi natie. Elke andere burger die met een klacht komt, weet binnen een half uur waar-hij aan toe is" In twee gevallen heeft de huurad-. viescommissie, volgens haar een uit spraak gedaan. Dat betrof gastarbei ders ln de pensions Schoonebergweg 79 en Noordplein 40. In belde geval len betaalden de pensiongasten vijf entwintig gelden per week, terwijl ze volgens de commissie maar acht gulden -veertig hoefden te betalen. Do kostbazin van de Schoonbergse- weg heeft de mensen toen bedreigd, en ze het pension uit -gejaagd. De houder van het Noord.plein heeft zijn gast voor de uitspraak van de com missie naar een van de logementen overgebracht, zodat de uitspraak niet meer van toepassing ,was. Het probleem van de huisvesting van buitenlanders heeft weinig be langstelling van dc politieke partij en. Onlangs verklaarde PvdA-frac- tleleider drs A. J. Lems op een par tijvergadering, dat mensen in buur ten, waar gastarbeiders op grotere schaal huizen, weinig ingenomen zijn met deze gasten, „Men ziet ze Uever vandaag dan -morgen verdwijnen", zo zei hij toen. In dit geval hebben de politieke par tijen te maken met die „men". Want buitenlandse arbeiders mogen niet stemmen. TAE volkstelling is, als ik het goed begrepen heb, een registratie van alle inwoners van Nederland. Iedere inwo ner is verplicht dit formulier naar waarheid in te vullen. Hierop 1b echter één uitzonde ring: ongehuwde moeders worden verplicht hun kind te verzwijgen. Dit Is niet alleen oen „taktische onvolkomen heid, maar ook een feitelijk objektleve fout in dc registra tie. Mijn vraag is: worden deze kinderen, zoals in de 10- de eeuw als ondergeschoven beschouwd, of worden ze langs een sluipweg geregistreerd. M. G.vanW. (De zaak ligt ietwat anders: ir zijn geen aparte vragenlijs ten voor ongehuwde moeders. Dit houdt geenszins in, dat een ongehuwde -moeder haar kind moét verzwijgen. Zij mag het kind opgeven en in dat geval wordt voor een buiten de echt verwekt fcind een apart for mulier ingevuld. Overigens is het zo, dat de uotfcsteller aan de deur kooit, gewapend met een uittreksel uit het bevol kingsregister. De teller contro leert datgene wat hij aantreft met datgene ioat op zij» kaart staat. Kinderen van ongehuw de moeders zijn al geregi streerd. Ik maak van deze gelegen heid gebruik te trachten een misverstand tót de weg te rui men: de volkstelling dient niet i» eerste instantie, zoals brief schrijver veronderstelt, om alle inwoners van Nederland te registreren. Als ik het goed begrepen heb en dat heb ik, want ik heb geluisterd naar drs Fransenhoofd van het Bureau Statistiek van Rotter dam, gaat het in de eerste plaats om het verkrijgen van groepsgegevens. De plannen makers willen gegevens heb ben in verband met vier grote vraagstukken: I. de verhou ding onderwijs-werkgelegen- heid; 2. volkshuisvesting3. ruimtelijke ordening en in ra- structuur fo.a. woon-werkver- keer) en 4. een groep van pro blemen rond de gehandicapten. T3ER circulaire werd de Bot- terdamsd stadsbevolking bekend gemaakt met het feit, lat de Roteb sinds 1 jan. het huisvuil alleen nog vervoert in daarvoor bestemde plasticzak- ken. Daarin werd tevens een verandering bekend gemaakt, althans voor onze wfjk, over verschuiving van de tot nu toe gangbare ophaaldagen. Alles goed en wel, then heeft echter vergeten hierbij tegelijkertijd een eventuele verschuiving der tijden, die hierdoor ook zijn veranderd, op te geven. Het gevolg hier van is, dat men de zakken reeds 's avonds laat of 's mor gens anderendaags buiten zet. Ik heb echter gezien, dat het huisvuil soms een halve dag Voor individuele gegevens is het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een nevenfunctie van de volkstelling is: controle op de bevolkingsboekhouding. Dagboekschrijver). blijft slingeren, aangezien eerst iaat In dc middag het vuil werd opgehaald. Dit geeft, een grote ergernis. Als de zak ken lang buiten blijven liggen, blijven ze beslist niet op de zelfde plaats. Het zou góed zijn als de Roteb ons zou wil len opgeven op welke tijd on geveer het huisvuil wordt op gehaald. Dit zal ontsiering van straten en wegen voorkomen, W. MASTWIJK J^OND de volkstelling ble ven hardnekkige misver standen bestaan. „Men moet de volksteller binnen laten", schreef één van de 368 actie groepen tegen de volkstelling, 't Is niet waar, men hoeft de volksteller niet binnen te la ten. Wie erg onvriendelijk is mag de mau of vrouw buiten laten staan, in de regen des noods. Men hoeft zelfs de vra genformulieren niet ln te vul len. Men mag de volksteller de vragen laten stellen. Men moet wel antwoord geven, dat wel! QERARD Benard el de La- vaictte, leering van het Erasmiaans Gymnasium is met 99 punten tweede geworden in de Natuurkunde Olympiade. HU won. zoals u 2ich zult her inneren, de Wiskunde Olym piade. Gerard is een eenvoudi ge Jongen gebleven. QP 16 februari beslaat dc dierenbewaarplaats van Dierenbescherming Rotterdam aan de Abraham van Stolbweg zes jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op 13 en 14 fe bruari open huis gehouden. Bedoeling is de aandacht van het publiek te vestigen op die ren die op een goed tehuis wachten. TUden: beide dagen van 12.00 tot 16.00 uur. ^I.S we allemaal de vakan- tiepiek mijden wordt het net zo druk als in hel hoogsei zoen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Maan dag 15 februari dient voor de presi dent van de Rotterdamse rechtbank een kort geding dat de drie metaal- vakbonden hebben aangespannen te gen twee grote elektro-technische be drijven. De vakbonden willen dat de rechter - deze bedrijven (en nog vier andere ondernemingen) verplicht een op 3 december gesloten akkoord over loonsverbeteringen na te komen. De bedrijven hebben dit tot nu toe ge weigerd, zich beroepend op het loon- matigingsbesluit. Het akkoord van begin december, dat per 1 januari zou worden uitge voerd, omvette: 8 procent meer loon, verwerking van de 400 gulden en en kele kleine verhogingen. Omdat het na 31 november tot stand is gekomen, valt de overeenkomst onder de loon maatregel. De vakbonden willen dat de betrokken bedrijven het akkoord nagekomen. Zij hebben hat geding aan gespannen tegen de NV Electrostroom en Rietschoten en Houwens, maar ook Batenburg, Rem, Groenpol en De Hoop zijn bij deze kwestie betrokken. „l\%ne^njver hebben in totaal onge veer 7000 werknemers in dienst. ROTTERDAM, woensdag, Maan dag 15 februari. 1971 zal het Ameri kaans consulaat generaal de gehele aag gesloten zijn in' verband met de viering van Washington's Birthday.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1