In Woudb oek-zuid 160 etage- en 170 eengezins woningen in uitvoering 3 Nieuwe fase in de vorming van Alexanderstad 97 RESTAURATIE APPELMARKTBRUG Schiedamse veteranen in de strijd SCHIEDAM NOG DIT JAAR BEGIN BOUW Brandstof duurder Elektriciteit 0,7 cent omhoog Waag-soos in 'nieuw' gebouw Kruisinga komt naar Vlaardingen 700 woningen Extra raadsvergadering over rapport C.O.V.S. Tafeltennis GEEN KRANT ONTVANGEN? SPELDJE VERWACHT IN CINEAC A D. - COLOSSEUM Inwoners van het Waterweggebied gaan belasting betalen aan Rijnmond SUGGESTIE GS VOOR GRENSWIJZIGING Observatietoren Korpschef in Maassluis met pensioen Pessimisme bij actiegroep over industrie KORFBAL Holy krijgt zijn eigen weekmarkt Jaar voor man die echtgenote stak Hengelsport dinsdag 16 februari 1971 - pag. 5 (ADVERTENTIE) Aan nieuwe gordijnen toe? dan moet U toch eens een kijk je komen nemen op onze Ie eta ge, waar wij een keurvan over- gordijnstoffen verkopen en waar U ook regelmatig een voor delige aanbieding vindt, Morgen koopt een gezellige jacquard overgordijnstof voor eert'heel aantrekkelijke prijs. Deze stof, ïn een fraai dessin en 4prachtige kleurstellingen, ïs 120 cm breed en kost nu per meter nog göétivjar gulden. Jacquard weefstof 120 cm breed Morgenvroeg om 9 uur begint op de le etage de verkoop van deze moderne jacquard weef stof in een leuk dessin en 4 fijne kleurstellingen, 120 cm breed, per meter. Ook rtvnndagmargen open Géén tel of schrift, best, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag »e kilo wat tp rijs voor elektriciteit wordt door een prijsstijging van olie-brandstof hoger en daardoor gaat de afneem- prtfs met 0,7 cent omhoog. Deze ver hoging gaat overigens vrijwel auto matisch in en staat verder geheel los van de verboging van de clektrici- telts-tarieven, waarover door burge meester en wethouders ook een voor stel hjj de gemeenteraad is ingediend. Zoals bekend krijgen de Technische Bedrijven van de gemeente Schiedam de elektriciteit geleverd door het GEB van Rotterdam, In het contract tussen beide gemeenten is nu «en zgn- brand stof-clausule opgenomen. Hierin is vastgelegd dat de basis-kilowattprijs verhoogd dan wel verlaagd zal wor den naar gelang de prijs van de door het GEB gebruikte brandstof, in dit geval olie. Begin 1970 was de prijs van de olie al gestegen tot ƒ50,- per ton. maar bedroeg eind 1970 bijna 100,- per ton. Voor de groot-ver bruikers wordt de prijs automatisch doorberekend, doch nu gaat die door berekening ook gelden voor de klein verbruikers. De verhoging gaat in per 1 januari 1971. Omdat in Schiedam de stand van de meters eens in de twee maanden wordt opgenomen, is de volgende regeling getroffen. Gedu rende deze maand wordt overal de meterstand opgenomen waarbij het elektriciteitsverbruik wordt berekend volgens de oude prijzen. Wat echter na die opname wordt verbruikt, vast te stellen bij de meter-controlering in maart en april, wordt berekend vol gens de nieuwe prijzen, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De ver bouwing en modernisering van het Waag-gebouw aan de Nieuwstraat is bijna voltooid. Op zaterdag 20 februari zal de sociëteit De Waag op feeste lijke wijze worden heropend. De re ceptie is van twee tot vier uur in het gebouw. VI,AARDINGEN, dinsdag Staats secretaris dr R, J. H. Kruisinga komt woensdag 10 maart op bezoek dn Vlaardingen- Het betreft een werkbe zoek van de'bewindsman. In. de morgenuur en ég hij de gast in het Unilever Research laboratorium aan de Olivier van Noortlaan. 's Mid dags wordt dr Kruisinga door 't ge meentebestuur in het stadhuis ontvan gen. Een definitief programma hier voor as nog niet gereed. Eind vorig jaar bracht de Vlaar- dingse gemeenteraad een bezoek aan de staassecretaris in het ministerie te Lêidschendam. Gesproken werd over de IucbtverontrejijÈging met name naar aanleiding van de stankgoll die op 13 oktober jl. Vlaardingen veel overlast bezorgde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Voor de raadsleden op maandagavond 22 februari aan de nieuwe agenda kunnen beginnen moeten eerst nog een zestal oude punten van de vorige raadsvergadering worden afgewerkt. Daar staat o.a. het lijvige stuk over het openbaar laten zijn van com missies tussen. Pas daarna kan de raad zich'buigen over bv. de bouw van 330 woningen in het plan Woudhoek-zuid. Volgens burgemeester en wethou ders Is het noodzakelijk de bouwplan nen spoedig bcslekklaar te maken en voor de bouw de nodige goedkeurin gen en financiële medewerking van het rijk aan te vragen. Dit om nog dit jaar niet de bouw van de woningwet woningen te kunnen beginnen. Vorig jaar november ging de raad akkoord met de ontwikkeling van een bestem- mings en -bcbouwingsplan voor het gebied Woudhoek-Zuid. De 330 woningen zijn onderverdeeld in 160 etagewonïmgen en 170 eenge zinswoningen in de woningwetsector en zullen In het oostelijke gedeelte van Woudhoek-Zuid komen. Het voorbereidingsteam dat met de studie van bestemmmgs- en bebou wingsplan bezig is heeft inmiddels overeenstemmen g bereikt over de door het bureau voor stedebouw en archi tectuur Fledderus/Van Gent opgestel de uitgangspunten voor het bestem mingsplan en over de door het archi tectenbureau Leo de Jonge NV ont worpen voorlopige plannen voor de Woudhoek-Zuid te bouwen woning wetwoningen, Volgens de voorlopige opzet van het bestemmingsplan kunnen in het gehe le gebied Woudhoek-Zuid, buiten de reeds in uitvoering zijnde 160 huizen in 20 woonlagen, ongeveer 300 etage- woningen en. 400 eengezinswoningen worden, gebouwd, indien wordt uitge gaan van etagewoningen in drie of vlei- woonlagen en een type eengezins huis van ongeveer vijf meter breed en tien meter diep. Burgemeester en wethouders zijn verder met de in Schiedam gevestigde woningbouwverenigingen in bespre king over de wijze waarop deze groe peringen kunnen worden ingeschakeld bij de woningbouw in Woud- hoek/Spaland- E en W zijn van oor deel dat gezien de gecompliceerdheid en korte tijd van voorbereiding bij de bouw in Woudhoek-Zuid, de eerste aanzet voor rekening van de gemeente moet komen. Over de ite leveren bij drage van de woningbouwverenigingen bij de realisering van Woudhoek/Spa- land en het resterende deel van Woudhoek-Zuid wordt het overleg voortgezet. Verder wordt de raad gevraagd voor architectenhonorarium en grond onderzoek, vooruitlopende op de van het rijk te verkrijgen* vergoedingen, een krediet van 200:000 gulden ie vo teren. Verder zal het college, zodra de no dige gegevens beschikbaar zijn, een krediet vragen voor de ontsluitktgs- kosten. Dit om een stagnatie dn de wo ningbouw te voorkomen. VLAARDINGEN, dinsdag De Vlaardignse gemeenteraad komt woensdag 31 maart in extra-verga ring bijeen voor de behandeling van het verslag van de Commissie Onder zoek Vlaarding: (COVS). ngse Samenleving Tijdens deze bijeenkomst, die om half acht begint, zullen de onderdelen 'samenlevingsopbouw* en 'verhouding overheidburgerij' aan de orde wor den gesteld. Inmiddels hebbe burgemeester en wethouders de beraadslagingen over enige belangrijke gedeelten van het vorig jaar verschenen verslag van de COVS afgesloten. VLAARDINGEN, dinsdag,— De ba lans van de plaatselijke tafeltennis vereniging is gelijk gebleven. Uit 19 wedstrijden werden even zoveel punten behaald. Intiem noteerde 13 punten uit 10 wedstrijden, Hollan- diaau 1 uit 5, ABM 2 uit 3, terwijl De Windmolens de enige wedstrijd met verlies eindigde. Intiem won voor het eerst en dat zal het team moed hebben gegeven om het laatste deel van de competitie met succes af te kunnen werken. Mede dank zij de Tsjech Milan Bubiik, die een hattrick verrichtte, won Intiem met 73 van NOAD 5, Dg Hollandiaan deed het opnieuw uitstekend en versloeg Germinal 1 met 73. John Schïlperoord was de grote man met 3 winstpartijen. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees builen Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wen den-tot onze plaatselijke agen ten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De aloude ApfJelmarktbrug, één van de laatste beelden uit een roemrijk verleden, moet nodig worden opgeknapt. Zo eenvoudig is dat karwei overigens niet. De brug staat op de monumentenlijst en dat eist nogal wat speciale maatregelen en voorbereidingen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een krediet van 24.000,— beschikbaar te stellen om de kosten voor de voorbereiding van de restauratie en gedeeltelijke vernieuwingsplannen te betalen. In eerste instantie moet een ontwerp met bestek en gespecificeerde begroting worden gemaakt voor de aanvraag van rijks- en provinciale subsidie. Verder stai?t er een grondmechanisch onderzoek op het programma wegens de vernieuwing van de paal- fundering. VLAARDINGEN, dinsdag De Vlaardingse hengelaarsbond.ftie vorig jaar haar 20-jarig bestaan vierde, heeft thans voor het eerst in haar be staan een speldje laten vervaardigen. De VHB-speldjes zijn voor ƒ1,50 ver krijgbaar bij de bestuursleden D„ B er- veling, Spechtlaau 251, W. Gooien, Pa rallelweg '1HC en bij J. A. Vilijn, Curagaolaan 18. (ADVERTENTIE) DEN HAAG, dinsdag. De inwo ners van het Watergebied zullen tn de toekomst belasting gaau betalen aan het openbaar lichaam Rijnmond. Hoe groot dit zal zijn is niet bekend. Dit heeft staatssecretaris mr C. van Veen van binnenlandse zaken van morgen na een hearing van 23 Rijn- mondgemcentebesturen meegedeeld. Bij deze gelegenheid stelde burge meester Thomassen, dat het voortbe staan van twee zware corporaties als Rotterdam en Rijnmond niet mogelijk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De sinds 1956 slepende kwestie „grens wijziging Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel" is, nu Gedeputeer de Staten aan de drié betrokken gemeenten (Zevenhuizen is de der de) hun mening heeft gevraagd inzake de vorming van een totaal nieuwe gemeente, in een volgende fase gekomen. De drie gemeentebesturen is ge vraagd een standpunt in te nemen Ln het voorstel Capellc aan den ÏJssel, van de Prins Alexanderpolder: het Lage Land, Ommoord, 's-Gravenland, Kralingse Veer en een deel van Ze venhuizen (Zevenkamp) bij elkaar lc voegen en te gaan bouwen aan cén gemeente van 180.000 h 200.000 Iiivyo- ners. De naam? Alexanderstad en niet IJsseldam, zoals het gemeentebestuur enige tijd geleden suggereerde. Voor goed begrip is het interessant de geschiedenis nog eens door te lo pen. Grenzen In het midden van de jaren vijftig stelde Rotterdam vast, dat het binnen de eigen grenzen op de Rechter Maas oever niet meer over voldoende bouw terreinen beschikte om op doeltreffen de wijze in de behoefte aan nieuw woongebied te voorzien. Een oplossing voor dit probleem kon worden gevonden in het bouwen op het .grondgebied van de gemeente Capelle aan den IJssel, een gemeente met in 1956 een kleine- 9000 inwoners, maar met een oppervlakte van circa 1500 ha. Aan deze oplossing was te vens bat .voordeel verbonden, dat de voor woningbouw geschikte terreinen een logische voortzetting vormden van de Rotterdamse wijken Ommoord, het Lage Land, 's-Gravenland en Kra lingse Veer. Capelle aan den IJssel toonde zich bereid tot medewerking cn in 1956 be sloten beide gemeentebesturen de ont wikkeling van het gebied tussen de Kralingse plas, de Hollandsche IJssel en de gemeentegrenzen tussen Nieu wer kerk aan. den IJssel en Capelle aan den IJssel tot een stedelijke zone gezamenlijk te bestuderen. In 1959 werd door beide gemeente raden een structuurplan aanvaard. In 1962 kwam een herziening van dit structuurplan, tot stand. Deze herzie ning bracht als voornaamste verande ring het uitstellen van de bebouwing van .de wijken Prinsenland, 's-Gra venland en Kralingse Veer en de ver schuiving van het zwaartepunt van de stadsuitbreiding op korte termijn naar het noorden te weten de wijken Om moord en Zevenkamp. Toen het daar bij noodzakelijk bleek ook een gedeel te van de gemeente 2evenhuizen bin nen de in aanleg zijnde stedelijke zone te betrekken is met het gemeentebe stuur van Zevenhuizen ter zake over ig gepleegd. Dit overleg leidde er toe dat ook het Zevenhuizense deel van de wijk Zevenkamp in het structuur plan werd opgenomen. Naarmate echter de fase van voor bereiden en ontwerpen plaats maakte voor die van uitvoering, meer wonin gen werden gebouwd en meer bewo ners zich in ae nieuwe wijken begon nen te vestigen, werden ook verschil lende knelpunten, voornamelijk op het bestuurlijke vlak gelegen, voelbaar. Zo rezen er vragen inzake de elektri citeitsvoorziening, het openbaar ver voer, de openbare gezondheidszorg en, voor wat de verwezenlijking van het structuurplan zelf betrof, inzake de si tuering van het nieuwe stadscentrum en van het stadspark. Ook de vraag of men al dan niet zou beginnen met de voorbereidingen voor het bouwen van enkele duizenden woningen in de wijk Zevenkamp, deels gelegen op het ter ritoir van Capelle aan den IJssel, deels op dat van Zevenhuizen, leverde moeilijkheden op. Voorts deed ook de omstandigheid, dat de grens tussen Rotterdam en Capelle aan den IJssel als een totaal willekeurige lijn dwars door dit gebied loopt, zich steeds meer als een bezwaar voelen, zouden voortvloeien uit de verwezen lijking van het structuurplan Rotter- dam-Oost/Capelle aan. den IJssel, te weten: 1. hel gebied blijft verdeeld over de gemeenten Capelle aan den IJssel cn Rotterdam (bestaande toestand); 2. het gebied komt in zijn geheel bij Rotterdam (annexatie) 3. het nieuwe gebied wordt een onaf hankelijke gemeente; 4. voor het gehisd wordt een zodanige organisatie in het leven geroepen, dat bepaalde voorzieningen door Rotterdam worden verzorgd, terwijl Capelle aan den IJssel voor het ove rige bevoegd blijft tot zelfstandige regeling en bestuur van haar huis houding (bijzondere verhouding), Zoals hiiJNmder bij de bespreking van de door de commissie onderzochte mogelijkheden nog nader wordt uit eengezet., achtte de commissie het uit een oogpunt van doelmatigheid aan bevelenswaardig het gebied, hetwelk nu eenmaal op basis van het struc tuurplan een stedebouwkundiige een heid vormde, ook tot een bestuurlijke eenheid met duidelijke grenzen te ma ken. De raad van Capelle aan den IJs sel sloot zich bij de conclusie van de commissie aan en richtte daarop een verzoek tot wijziging van de grenzen aan de Kroon; opheffing van de ge meente Capelle aan den Ussel en het onderbrengen van het grondgebied van deze gemeenten, samen met ge deelten van de gemeenten Rotterdam (circa 1500 ha) en Zevenhuizen (corca 150 ha) in een nieuwe gemeente „IJs seldam", een oppervlakte van circa 3150 ha. Een adviescommissie onderzocht een viertal oplosiugen voor de bestuurlijke vraagstukken, welke voor de gemeente De gemeenteraad van Rotterdam achtte een -grenswijziging op dit mo ment niet noodzakelijk en kon zich niet met het voorstel van Capelle aan den IJssel verenigen. Wel zou er op den duur aanleiding kunnen bestaan het alsdan tot een stadsdeel van Rot terdam uitgegroeide gebied van Ca pelle aan den IJssel aan Rotterdam t toe te voegen. Het resterende deel van Oplossingen Capelle aan don IJssel zou dan als zelfstandige gemeente kunnen worden gehandhaafd en zelfs nog kunnen uit groeien tot een gemeente van 40.000 tot 45.000 inwoners. Tussen Ommoord en het Lage Land In de Prins Alexanderpolder staat sinds kórt de verkeersob- servatïetoren van het kruispunt Oude Rijn, Het obstakel is bij Utrecht overbodig geworden. De toren wordt nu gebruikt bij me tingen door Rijkswaterstaat bij wegenaanleg. MAASSLUIS, dinsdag Op vrij dag 26 eebruari gaat de Maassluise hoefdinspekteur korpschef van politic, de heer J. de Jongh, wegens het be reiken van de zestigjarige leeftijd met pensioen, Ter gelegenheid hiervan wordt op deze dag ih boerderij-restaurant Rid- derhof om drie uur officieel afscheid van hem genomen. Na een besloten bijeenkomst wordt van vijf uur tot haJf zeven een openbare receptie ge. houden. (Van een onzer verslaggevers) UEENVLIET-GEERVLIET, dinsdag De actiegroep Heenyliet-Geervliet ziet in de industriële ontwikkeling rond haar dorp geen reden tot opti misme. Ze raadt daarom in een open brief de bevolking aan waakzaam te blijven. Tegen de bedreiging van het leefmilieu door nieuwe industrieuit breidingen binnen zeer korte afstand van ons woongebied. Bovendien aldus het schrijven, vinden deze uitbreidin gen plaats buiten medeweten van de bevolking en met ergerlijke veron achtzaming door Rotterdam van ons recht op informatie en inspraak. (Van onze sportraedewerker) SCHIEDAM, dinsdag, Zondag hield dc KNKB een vetcrancn-tocmooi voor korfballers boven de 35 jaar. Van, tien tot vfjf uur was de oude glorie in de Encrglehal aan het werk te zien. Soliiedam cn Succes namen met wis selende resultaten 3an dit zeer geani meerde toernooi deel, Schiedam legde beslag op een fraaie tweede plaats achter Spangen. Succes viel niet in de prezen. Ook in competitieverband werd ge streden. Odi verloor kansloos met 6—0 van Achilles in Den Haag. De verde digingen overheersten in deze wed strijd, waardoor de rust met 0—1 in ging. In het laatste kwartier sloegen de Hagenaars echter toe en zij voer den de score op tot 0—6, Odi's laatste wedstrijd van dit micro-seizoen is za terdag itegen BKC in Breda. Schiedam heeft er nog 'twee te goed, alvorens de dames en heren het veld weer op gaan. Woensdag om tien voor tien treden de kampioenen in dc Mat- griethal aan tegen RWR, waarna zon dag de laatste wedstrijd tegen Hou- Stand in Den Haag gespeeld wordt. Succes heeft opnieuw bewezen te laag te zijn ingedeeld in de mlcro- compeiitie. M«t 1.13 werd van de re serves van WION gewonnen. De veld- competitie is veel belangrijker voor de wUblauwen, die er wat aan willen gaan doen om van de onderste plaats af to komen. Een oefenwedstrijd tegen Eureka, a.s, zondag om tien uur, zal veel duidelijk maken of de training van de afgelopen maanden zijn vruch ten zal afwerpen. VLAARDINGEN, dinsdag. Het ziet er naar uit Holy binnen niet al te lange lijd zijn eigen weekmarkt krijgt. Het college vart b. cn v. wacht nog op het advies van de Kamer van Koophandel nadat de marktkooplieden zelf gunstig hadden gereageerd op de vraag of een weekmarkt in deze nieu we wijk (bijna 15.000 inwoners) kans van slagen heeft. Wethouder Jac. van der Linden (economische zaken) heeft onlangs nog op spoed aangedrongen bij de Ka mer van Koophandel. Dat cr in Holy een weekmarkt komt. staat vrijwel vast. De vraag is slechts: waar en wanneer? Wat be treft do plaats van dc weekmarkt is eon touwtrekken aan de gang tussen do winkeliers van De Loper en hun collega's in de Hoüerhoek. Beide winkelcentra zullen de week markt met open armen ontvangen ho pende daarmee ook kopers naar dc permanente winkels te trekken. Alvorens het college van b. en w. definitief zal vaststellen waar on wan neer de weekmarkt wordt opgezet, zullen eerst ook de reacties van de omwonenden gepeild worden. Met hun eventuele bezwaren zal dan reke ning worden gehouden. Bovendien dient de politie te worden ingescha keld in verband met wellicht noodza kelijke parkeervoorzieningen. Zo op het oog lijkt het winkelcen trum De Holierhoek de meeste aan spraak te makon op de wekelijkse markt, omdat hier ruimere stallings mogelijkheden zijp dan in De Loper. B en w. hopen snel het beslissende woord te kunnen uitspreken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 39-jarige op dc Nederland se Antillen geboren kok Cyril F, we gens mishandeling en poging tot zwa- re mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van voorlopige hechtenis. De of ficier van justitie had wegens mishan deling en poging tot doodslag ander half jaar met aftrek geëist. VLAARDINGEN, dinsdag Het vierde serieconcours van de hengel- vei'eniging Sunlight werd gehouden in de wateren rond Poeldijk. Op de eer ste plaats eindigde E. Bangma, die 557 cm vis ving. Daarna volgen: J. L. "Vet te (439), J. Stad (408), C. J. v-d. Werf (362), J. A. Vilijn (333), C. van IJ~ Peren (95), J. V. Ie waarden (94), A. v.d. "Windt (78), W. Hakker (57), D. Seefat (31), De totaio vangst bedroeg 2454 cm. Hefc vijfde, tevens slotcon- cours wordt zaterdag a.s. gehouden. De bekende uitzendorganisatie Tempo-Team vraagt voor directe uit zending 5 schoon maaksters 3 INPAKSTERS versch. werktijden v. versch. werkzaamheden Gaarne gaven wij u eerst uit voerige en vrijblijvende inlich tingen, Van belang Is voor u; iedere vrijdag tot 7 uur uiibeta- llng aan de kas, werken op lij den die «schikken en op plaat sen die o aanstaan, algehele sociale verzekering, hoge ver diensten. Waarom zoudt u nfct eens aanlopen bij Tempo Team, Hoogstraat 193 in Schiedam of telefonische In lichtingen vragen onder nr 260044,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1