Vrees voor de gevolgen van volkstelling 'Doe je 't nu wel goed mannetje' 'SMEERPIJP KATASTROFE VOOR WADDENGEBIED' Rijvers denkt veel over zijn FC Twente Kief: Begin van veel meer Westelijk plan voor Berlijn ingediend - - RENAULT KOMT MET NIEUWE COUPÉ OP PARIJSE AUTOSALON Congres jongeren over kolonialisme gaat door ondanks intrekken subsidie Werkgroep biologen en chemici Vrije Universiteit: 'Middenveld' Bewondering Contraeten Instelling Tilburgse politie arresteert daders van 104 inbraken Oplossing Britse poststaking komt langzaam in zicht Zes maanden voor stuurman (26) die collega mishandelde Bij stamtwisten in Transkei 28 doden Miniatuur 4415 dinsdag 16 februari 1971 - pag, 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. Niet zozeer de volkstelling zelf, maar de combinatie ervan met zaken als het dreigende persoonsnummer, de macht van dc computer en de auti-rellen-voorstellen van de com missie-Mulder. Dat bleek gisteravond op een forumbijeenkomst van het Humanis tisch Verbond in. Krasnapolsky voor veel mensen de voornaamste re den te zijn voor hun verzet tegen de telling, zoals die nu gehouden zal worden. (Nieuwsdienst New Vork Times) BONN» dinsdag. Dc Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben vorige week Rusland voorgesteld, d»t tVest-BcrIUn *Un aanspraken opgeeft, een integraal deel van de Wentduitse Bondsrepubliek te zijn. Als tegenprestatie zouden de Russen moeten aanvaarden, dat West-Berlijn speciale economische, culturele en po litieke banden behoudt met Bonn. Verder zouden de Russen volgens dit voorstel vrijwel vrije toegang tot Ber- lijn moeten garanderen. Dit is vernomen uit westelijke krin gen In Bonn en het bericht werd later bevestigd door welingelichte bronnen in Washington. Volgens artikel 23 van de Westduit- se grondwet is West-BerUjn een van ■de elf deelstaten van de Bondrepu bliek. Dit is echter door de westelijke Grote Drie nooit aanvaard. De West- duitso regering zou overigens hebben ingestemd met het voorstel van de Grote Drie aan Moskou. Twee van de forumleden, vrijden ker F. Kief en PSP'er H. Wieben ga, legden deze verbinding ook. Kief: „Deze volkstelling Is een zaak, die niet op zichzelf staat. Het is een eerste stap; het begin van veel meer." Drs Wiebenga sloot daarbij aan met de opmerking, dat wat er met de gege vens van deze telling gebeurt voor een groot deel afhangt van het soort re geringen, dat we de eerstkomende ja ren zullen hebben. Belangrijker nog achtte hij de noodzaak om verande ring te brengen in de manier waarop de vragen van een volkstelling tot stand komen. Wiebenga: „Dat moet een zaak van de Kamer zijn. Agressief Het PvdA-Kamerlid Gerda Brauti- gam verdedigde de volkstelling, hoe wel er naar haar mening een aantal moeilijk verteerbare kanten aan za ten. „Als alles in deze wereld goed zou zitten hadden we zo'n telling niet nodig," aldus mevrouw Brauugaro- Anoniem „Maar het zit niet goed. Bn om daar verandering in te brengen moeten we weten waar de knelpunten zitten. We dienen verder te bedenken, dat het verzamelen van deze gegevens door het Centraal Bureau voor de Statis tiek anderen ervan kan weerhouden dat op een veel minder te controleren manier te doen." Zij stelde dan ook, dat „al die aktiegroepen, die tegen de volkstelling ageren zeer agressief te gen de verkeerde paal staan aan te plesen." De Franse firma Renault heeft aangekondigd op de Parljse autosalon in oktober deze nieuwe vierpersoons tweedeurs coupé te zullen uitbrengen. Het Is de Re nault 17, die is uitgerust met de 1567 cc motor uit de Renault 16 TS. De wagen heeft voorwfelaandrijvïng en zal m Nederland ongeveer 18.000 gulden gaan kosten. Er komt ook een uitvoering van de Renault 17 met een afneembare hardtop. AMSTERDAM, dinsdag. (ANP), Ondanks de Intrekking van. twee sub sidies voor het congres van het Ne derlands Comité voor Internationaal jongerenwerk over kolonialisme en onafhankelijkheid In Amsterdam, gaat de manifestatie ongewijzigd door. „Wij zijn bijzonder teleurgesteld", verklaarde gisteren de algemeen se cretaris van het comité, Pieter de Feijter, over de intrekking van de bij dragen van het ministerie van buiten landse zaken 10.000) en van CRM 35.000). „Ik zie echter een princi- Blële kant aan de zaak. Als het moge- jk is voor de overheid om een subsi die toe te kennen, tut te keren en dan op een gegeven moment weer in te trekken, dan hangt er een zwaard van Damocles boven de hoofden van alle gesubsidieerde instellingen in Neder land". De Feijter verklaarde dat hij al on geveer 15.000 gulden heeft uitgegeven. „Hoe ik het moet terugbetalen, weet ik nog niet, maar het lijkt me eerder een probleem voor minister Duns hoe die zijn geld moet zien terug te knj gen". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag De Werkgroep Smeerpijp van de Vrije Universiteit meent dat aanleg van de Groninger vuilwaterpers- leiding katastrofale gevolgen zal hebben voor het Waddenzee gebied. De groep is „teleurgesteld en verontwaardigd" omdat bij bet opstellen van de plannen voor die leiding geen degelijk bio logisch onderzoek heeft plaatsgehad, De werkgroep (die bestaat uit biologen en chemici) sehrijffc in een open brief aan minister Bak ker dat zij bij bestudering van „vrijwel al het materiaal dat over deze zaak aanwezig is", tot de conclusie is gekomen dat vele rapporten niet of nauwe lijks zijn opgemerkt door de instanties die beslissingen in deze kwestie moeten nemen. „Waarschijnlijk kent u alleen de officiële rapporten van het Rijks Instituut voor de Zuive ring van Afvalwater". De werkgroep brengt in herinnering dat met weel publiciteit een plan is aangekondigd om 10,5 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor een experiment in Drente, waarbij aardappelmeelafval verwerkt zal worden tot veevoeder. Er zijn ech ter, zo vervolgt de open brief, al t\vee aardappelmeelfabrieken, beho rend tot de Avebe-aardappelmeelin- dustrie, die al geruime tijd met dit procédé „tot volle tevredenheid" veevoeder produceren; „er wordt zelfs winst, op gemaakt". Van een experiment is daarom nauwelijks sprake, wanneer meer fabrieken dit procédé gaan gebruiken, zal er een overschot aan veevoeder komen. Er wordt dan geen winst meer gemaakt zodat er weer een argument is om dan maar ongezuiverd te lozen. Dooie visjes De werkgroep meent dat de minister niet veel begrijpt van biologische evenwichtssystemen, en citeert wat hij op 20 oktober 1970 in AVRO's Televizier zie over de vissterfte bij de eerste smeerpijp, de buis van Hoogkerk: „Dat is dooie visjes, dooie visjes in. de directe omgeving. In de directe omgeving van de buis verandert het biologisch milieu, maar dat is helemaal niet schade lijk, die vissen, de Waddenzee is groot genoeg, ik bedoel dat is eh, dat is helemaal niet ernstig." De werkgroep eindigt met de hoop uit te spreken „dat we dit jaar een be tere minister voor verkeer en wa terstaat krijgen, en dat deze minis ter niet alleen zal vertrouwen op misleidende adviezen van het BIZA, maar vooral op biologen met gezond verstand". door ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Kees Rijvers aan de telefoon. Een Brabantse, naar bet Hese zwe mende, stem. „Zeg, we baden voor morgen een afspraak om twee uur hè. Sorry boor, maar dan kan ik beslist niet, Er is plotseling wat tussen gekomen. Is het mogelijk, dat we elkaar om vijf uur treffen? Ha fijn. Tot morgen dan" Stipt op de afgesproken tijd slalomt „Keesje" behendig tussen de tafeltjes door van het Diekmamrestaurant in Enschede. Pet op het voorhoofd en met een verontschuldigende grijns op zijn gezicht. „Zeg, ik maak het je wel moeilijk, ruaar echt, je moet toch nog even wachten. Ik stik van het werk. Met een uurtje hen ik hij je." Om zeven uur neemt Kees Rijvers in 2ijn Oldenzaalse huis de telefoon op. Zijn vloek klinkt door de zachte „g" nogal zacht aardig, maar de intentie waar mee hij wordt uitgesproken vergoedt veel. „Hoe is het mo gelijk. Ik word oud. Ik hen je verdomme straal vergeten. Waar zit je? Nog steeds in het Diekman restaurant? D'accord, ik ben met tien minuten bij je." Om tien minuten over zeven glipt de bordeauxrode BMW van Kees Bijverg inderdaad door de poort van het Diekman-stadion. De FC Twente voetbal regisseur heeft de deur nog maar nauwelijks in het slot gewor pen of hij mompelt alweer, dat het hem wel hier en gunder spijt en dat hij niet begrijpt hoe hij zo stom heeft kunnen zijn. Dan, onmerkbaar bijna, loert hij met-samengeknepen ogen naar zijn bezoek. „Vindt hij het erg of valt het allemaal nog wel mee", twijfelt bij zichtbaar. Hy be sluit tot het laatste wat een juiste beslissing is rent het restaurant in, pakt een stoel, schuift aan en be stelt koffie. „Nu denk je natuurlük, dat ik ze nuwachtig ben voor dat duel tegen Juventus maar dat is echt niet zo. Ja, ik geloof best, dat dat in je ver haal zal passen, maar het is gewoon Jüet waar. Ook trainers hebben een gezin. Jullie zien ons alleen maar als een man, die voetballers dresseert. Maar bedenk, dat ik thuis ook nog een vrouw heb en vijf kinderen. En die kunnen net zo goed ziek worden als ieder ander mens. Kijk eens, ik heb gewoon geen zin om het nu alle maal uitvoerig in een kiant te laten zetten, maar in die sector moet je wel de oorzaak vinden van het feit, dat ik je hier zo heb laten zitten. Niet het voetballen om een of andere runners up cup is de schuldigedat is een heel ander chapitrelaat je koffie met koud worden je zal er wel trek in hebben." Kees Bijvers wacht ook in een ge sprek duidelijk af. Op het „midden veld" zogezegd, Hij maakt een paar meesterlijke schijnbewegingen, trapt driftig van het ene naar het andere onderwerp maar wordt zichtbaar rustiger, als hij merkt dat Juventus verder tijdens het hele gesprek niet meer ter sprake komt. Na beëindi ging van het interview zal hij dan ook zeggen: „Dekker dat we nu eens niet over dat Juventus hebben ge zwamd. Ik ben er de laatste weken helemaal over doorgezaagd." Het moge duidelijk zijp: Juventus bezorgt Bijvers toch wel op zijn minst een wee gevoel in de maag streek. Iets wat hij, als het was ge vraagd, overigens nimmer zou heb ben toegegeven. „Ik ben nooit een zenuwachtig ke- K685 Rijvers: „Je moet als trainer niet denken, van zo deden wij het vroeger. Dan kun je je koffer wel pakken". reltje geweeest. Ik was wel bloedse rieus. Daarom ben ik, denk ik, ook als profvoetballer aardig geslaagd. Trouwens, alle Nederlandse voetbal lers, die indertijd naar het buiten land gingen, zijn redelijk terechtge komen. Dat kwam omdat we zo se rieus waren. Een Franse club had dan ook altijd meer aan een Neder lander, een Deen of een Zweed, dan aan een of andere artisHekeling uit Argentinië. Die knullen gooiden er meestal met hun pet naar, terwijl wij zelfs nog extra trainden." „Dat heb uk trouwens altijd ge daan. Toen ik nog bij NAC zat, vlak na de oorlog, trainde ik ook nog een uurtje voor kantoortijd. Ik was tech nisch tekenaar bij de PTT, Bij Her man Choufoeur van ADO heb ik nog examen gedaan. Dat even terzijde, hahaha.'s Avonds ging je dan bij de club trainen. Je moest wel, wilde je in de top meedraaien. Ik heb trai nen trouwens altijd erg leuk gevon den. Ook toen ik in 1950 prof werd bij St. Etienne." „Maar als je die trainingen verge lijkt met die van nu, dan denk je nog: wat deed ik vroeger e.genlijk. Ik kan me nog herinneren. Olympi sche Spelen in Londen, Dat was 1948 geloof ik hè» Nou, we waren uitge schakeld in het Olympische voetbal toernooi en we slenterden wat langs een trammgsbaan voor atleten. Er was daar zo'n groepje aan het lopen en ineens zegt er een ik weet niet meer wie het was laten, we er eens achteraan gaan. "Wij met zijn allen de baan In. Achter die snui ters aan. Een blamage werd het Die ventjes hadden geloof ak al vijf kilo meter gelopen, maar niemand van ons kop ze langer dan één ronde bij houden. Alleen Rmus Terlouw bleef volgen met die grotfe poten van hem. Twee ronden, maar toen was d.e ook kapot. Individuele sportmensen trai nen veel harder dan voetbaliers. Nu nog. Daarom houd ik geloof ik ook zo van atletiek, zwemmen en wiel rennen. Die kerels daar zijn veel harder voor zichzelf." „Maar er is natuurlijk wel het een en ander veranderd. Lenstra kan na tuurlijk wel roepen dat het in onze tijd allemaal veel beter was maar dat is uiteraard klinkklare onzm. Man, we speelden op boulevards. We konden lopen met die bal wat we w.lden. Och, natuurlijk er stond wel eens een mannetje bij je, maar dat is niet te vergelijken met nu. Als je op dit ogenblik twee keer langs een back vliegt, dan ga je de derde keer tegen de grond. Pakken, zo'n vent. Hard wezen." „Daarom heb ik ook zo'n bewon dering voor Israel. Een fantastische voetballer. Kan alles. Prof tot in zijn botten. Zelfs als hij tegen het negen de elftal van Haarlem zou moeten spelen is hij nog geconcentreerd. Ze roepen hier in Nederland altijd dat Wim van Hanegem wereldklasse is. Maar dat is Israel natuurlijk nog veel meer. Moet je horen, Van Ha negem is uiteraard een geweldige speler, ik wou dat ik hem in mijn ploeg had. Maar hi] is nog lang geen Di Stefano, geen Bobby Charlton, geen Gianni Rivera, dat zijn pas we reldklassespelers. Weet je wat Wil lem niet kan? Moet je maar eens op letten. Hij kan op de zestienmeter lijn, bij het doel van de tegenstan der, met de bal aan zijn voet niet in eens versnellen. Niet even tien vlug ge passen en plof tegen die bal. Wil lem plaatst m zo'n geval de bal meest nog over en dat vmd ik een gebrek by een overigens bijna com plete voetballer." „Ja, natuurlijk zou ik Van Hane gem best bij Twente willen hebben. Meer dan dat 2elfs. Kijk het is zo. dat je in het moderne voetbal geen normaal recht-toe-recht-aan diepte pass meer kan geven. Dit is altijd voor de tegenstander. Maar als je een kromme dieptepass kan geven 2oals Willem die geeft dan ben je met snele jongens als Bené en WiCy van de Kerkhof natuurlijk wel in het voordeel. Ik ben daar Kick van der Vall nu op aan het trainen en het gaat al aardig. Maar het is allemaal nog tc onnauwkeurig, te gehaast, te onrustig. Wat ik m FC Twente nodig heb, is persoonlijkheid, rust, Mis schien dat Theo Pahlplatz, Kick van der Val!, Epi Drost in dat opzicht de grote mannen kunnen worden. Ten slotte zijn het jonge jongens, die nog lang niet aan hun top zijn. Ik was ook pas op mijn 28ste jaar op mijn „Vandaar ook die langdurige con tracten, die wij zo pas met de jon gens hebben afgesloten. Die geven mij de gelegenheid te bouwen. Aan de andere kant, ben ik wel eens bang, dat we het te vroeg hebben gedaan. Kijk, voordat de jongens dat driejarig contract hadden getekend, hadden ze allemaal een prikkel om het zo goed mogelijk te doen. Die prikkel is nu min of meer weg. Het geld zit in de knip en logisch dat je dan onbewust iets minder gretig voetbalt- Ik kan het wel begrijpen. Maar als het minder goede resulta ten'tot gevolg heeft en'dat heeft het inderdaad gehad als je zo de uit slagen van de laatste weken eens napluist dan denk ik wel eens: Rijvers, mannetje, doe je het nu wel goed." „Ja natuurlijk. Die twijfel blijft altijd. Als ik van mezelf zou zeggen, dat ik een formidabele trainer ben die foutloos werkt, dan ben ik een ontzettende leugenaar. Ook Ik maak blunders en dat weet ik maar al te goed. Maar ik zal er wel altijd voor blijven vechten die blunders, weer goed te maken, want een vechterije dat ben ik geloof ik- wel. Ik weet nog, dat ik bij NAC kwam. Ik was veel te klein en ik woog amper zes envijftig kilo. Een groot nadeel dus. Maar dat heb ik gecompenseerd door taktiek, techniek, duels ontwijken en veel werk verzetten. Dat ik daar keihard voor moest trainen, vond ik niet zo erg." „Of ik diezelfde instelling van mijn jongens eis? Ochwat zal ik zeggenIk denk het, ja. Maar ze hoeven niet precies ,te voetballen als ik- Ben je gek. Als ik van de spelers zou eisen, dat ze precies zo voetbal len als ik vroeger, dan zitten we morgen in de tweede divisie. Kom nou, wat wist ik, om maar iets te noemen, nu van verdedigen af. Je moet als trainer niet denken, van zo deden we dat vroeger. Dan kun je je koffer wel pakken. Je moet meegaan met hat moderne voetbal. Je ..moet erover praten, je moerierover-Tezen, je moet ernaar kijken." „Ja, voetballen beheerst mijn le ven. Het is mijn hobby. Frankrijk» dat is ook een hobby van me. Ik ga er elk jaar weer heen. Heerlijk land. Mijn gezin is er ook helemaal gek van. Francofielen zijn we, allemaal. Verder mag ik graag naar klassieke muziek luisteren. Brahms, Chopin. Maar als ik op mijn autoradio naar Chopin zit te luisteren en ik zie on derweg een paar knulletjes tegen el kaar voetballen, dan Is er een grote kans dat ik even stop. Dat zet ik mijn radio af en dan ga ik lekker zitten kijken." TILBURG, dinsdag <ANF) De TRburgse politie heeft een reeks van 104 Inbraken opgelost die een groep mannen een buit met een waarde van bijna 200.000 gulden beeft opgebracht. Twaalf Tllburger», in leeftijd varië rend van 19 tot 42 jaar, hebben in middels bekend, dat zij voor een deel van de inbraken verantwoordelijk zijn. Zij itraden op in wisselende groep jes en pleegden inbraken in Tilburg, Best, Moergestel, Oirscbot, Gilze-Rij en, Oud-Gastel, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel en Boxtel. De grootste kraak werd gepleegd in een confectie fabriek in. Tilburg, waar voor 30.000 gulden aan kleding verdwenen. Verdacht van heling zijn drie man nen (uit Tilburg, Best en Detmnn) aangehouden. Nog drie andere Tdburgers bevin den zich in arrest. Ook zij worden verdacht van deelname aan de reeks inbraken. De politie zoekt nog naar drie broers die ook bij de groep zou den behoren. (Van onze correspondent) LONDEN, dinsdag Gestaag maar uiterst langzaam is de Britse poststa king op weg naar een oplossing. Giste ren braken de besprekingen tussen PTT-leiding en vakbond af op het voorstel van werkgeverszijde om door produktiviteitsverbetering tot negen procent meer loon te komen in plaats van het eerdere aanbod van acht pro cent. De vakbonden verminderden hun looneisen vrij onverwachts van 15 tot 13 procent. Stakingsleider Tom Jackson deed de PTT-directie het voorstel om gezamenlijk een bemidde laar aan te wijzen, aanvaardbaar voor beide partijen die het gesprek weer op gang zou kunnen brengen. Het idee van de bemiddelaar is nu in beraad bij de PTT-leiding. PROF. VAN HULST: CHU spreekt geen voorkeur uit voor verkiezingen VALKENBURG (Z.-H.), dinsdag: (ANP) Ook de CHU zal zioh voor de komende verkiezingen niet uitspre ken over een voorkeur voor politieke samenwerking'. Volgens CHU-voorzit- ter prof. dr J. W. van Hulst Is name lijk ook de verkiezingsuitslag één van de factoren die bepalend zullen zijn voor deze samenwerking. Prof. Van Hulst sprak op een CHU-bij eenkomst in het Zuldholland- se Valkenburg. Hij wilde gp-m voor keur uitspreken, noch voor Je zijns inziens „betrekkelijk groot verdeelde" PvdA, noch voor de WD, die volgens hem onvoldoende oog heeft voor de belangen van. de werknemersorganisa ties. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. De Amsterdamse rechtbank heeft de 2S- jarige stuurman Harry de G. gister- mor een wegens zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan vier voor waardelijk. De stuurman had in iuli van het vong jaar aan boord van de TJnden in de Golf van Biscaye zijn collega stuurman Robert Peereboom met zijn vuisten zo hard op het hoofd geslagen dat zijn schedelaak en hersenvlies werden beschadigd. De heer Peereboom was jonger dan De G. maar was op de Unden hoger in rang aangesteld. Dat moet bij de G. spanningen hebben veroorzaakt, ver waarde een getuige. Het vonnis was conform de eis. OEMTATA, dinsdag (AP). Bij bloedige stamtwisten in het Zuidafri- kaanse thuisland Transkei zijn zeker 28 mensen omgekomen. Aldus heeft de Zuidafrikaanse politie meegedeeld. Vierentwintig kwamen vrijdag om bij een gevecht waaraan zeker 600 speerdragende Afrikanen deelnemen. Vier anderen werden gisteren in een nieuw gevecht gedood. Het conflict zou zijn oorzaak vinden in een geschil over weidegronden voor het vee. Deze puzzel kan langs twee wegen worden opgelost en wel van 1 naar 35, maar ook terug, dus van 35 naar 1, Van 1 naar 4 vierduitstuk, 4—6 nat tig koud, 711 hevige wind, 1114 zangvogeltje, 14—18 nachtrust, 1921 keukengerei, 2225 wisselborgtocht, 2527 onderricht, 2729 zangnoot, 3033 boomstronk, 3435 loofboom- Terug: 3532 entstoffen. 33—30 kronkelige stengel, 3027 garenspoel, 2724 Hebreeuws muziekteken, 25 22 vulkaanas, 2117 handschoenen- leer, 1614 indien, 13ll water in Nederland, 107 ruwe steenmassa, 74 modder. 31 hoge berg. Oplossing miniatuur 4414 Horizontaal: 1 wrak, 4 plan, 8 oer, 10 ale, 11 li, 12 SPD, 14 mr, 15 staak, 17 asla, 19 ,taps, 21 tornado, 23 put, 24 ert, 26 on, 27 opa, 29 To, 30 stukadoor. Verticaal: 1 "(Volga, 2 rei, 3 ar, 5 la, 6 alm, 7 nerts. 9 spa, 12 star, 13 data» 15 slot, 16 kade, 18 stunt, 20 porto, 22 nipa, 23 pos, 25 tor, 27 OK, 28 Ad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2